Israël handhaaft standpunt, ondanks druk Eisenhower DE NIEUWE SJEM urfrkotfi Soekarno's conceptie RAI ditmaal glimmende warwinkel van brommers, scooters enz. Politiechefs deden boekje open over Ugo Montagna De kogel is door de kerk Vastberaden verzet bij elke poging tot discriminatie Engeland krimpt luchtmacht West-Duitsland in in Westerse democratie past niet bij Indonesische republiek DAGBLAD VOOR ZEELAND Verdediger mag bij majoor K. Belgische stem „Het gevaar van het Deltaplan Naar hoger salaris bij justitie Vijfjarig meisje door vallende steen gedood Eban terug naar Washington Zuidelijke wind Havenarbeiders in V.S. blijven staken Zelf voorzitter Nationale Raad Justitie in het geweer tegen de voetbalpools Ideaal van rij-comfort dichtbij.... Eden in N.-Zeeland Nieuwe razzia's in Djakarta Premier Nehroc Handen af van Kasjmir Strijd in Algerië vroeg zware tol Bestuur Vereniging Ned. Gemeenten Eigenzinnige raket 97e JAARGANG No. 22385 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. da Rechter. P. V. M Vercauteren, L. J v. 't Westende. Abonn prij» bi] vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (uitsL bij niet postbesteil.) t 0.50, Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 27884J Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). De verdediger van majoor K., mr. W.J. van Es, heeft gisteren bij de Krijgsraad een verzoekschrift inge diend tot vrijlating uit het arrest van zijn cliënt. Mr. van Es zal toegelaten worden tot de beklaagde. Naar het ANP nader van de audi teur-militair bij de Krijgsraad te Vel de West verneemt, moet de toelating van de verdediger tot majoor K. wor den opgevat als een gunst. De offi cier-commissaris, die de zaak op het ogenblik in behandeling heeft, had op formele gronden het verzoek van mr. van Es kunnen weigeren, omdat dc instructie r.og niet is gesloten. Naar militair recht kan een verdach te eerst aanspraak maken op een ver dediger, als het onderzoek geheel is voltooid en het dossier aan de audi teur-militair ter hand is gesteld. Tot zolang fungeert de officier-commis saris tevens als raadsman. 55 Bij de behandeling in de Belgische Senaat van een ontwerp tot verbete ring van de Belgische waterwegen heeft het C.V.P.-lid Segers gespro ken over ,,het gevaar van het Delta plan voor het Belgische bedrijfsle ven". Hij betreurde het, dat de tech nici onderling van mening verschil len over de middelen om dit gevaar te bezweren en ook dat de minister het belang van de Maas als verbin dingsweg heeft onderschat. Hij wees op Franse initiatieven op dit gebied. De socialist De Block merkte op dat de Maas gekanaliseerd moet wor den om haar bevaarbaar te maken voor schepen van tweeduizend ton en dat getracht moet worden van Frank rijk gedaan te krijgen, dat het kana- liseringswerken van Givet tot in Lo tharingen voortzet. Zodra ook de Eerste Kamer haar goedkeuring zal hebben gegeven aan de salarisverhoging voor de hogere ambtenaren, zal door de minister van Justitie een wetsontwerp worden in gediend tot invoering van een salaris verhoging bij de rechterlijke macht. Mr. Samkalden heeft dit medegedeeld in antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid van Rijckevorsel (KVP). In weerwil van de druk, die president Eisenhower op Israël heeft uitgeoefend elders in deze editie vindt men deze rede van de president der V.S, weergegeven blijft Israël op zijn bekende standpunt staan: voorafgaande en afdoende waarborgen voor de veiligheid van het Israëlisch territorium, vrije vaart door het Suezkanaal en in de Golf van Akaba, en pas dan terugtrekking van de Israëlische troepen uit de strook van Gaza en langs de Golf van Akaba. Premier David Ben Goerion van Israël heeft gisterenavond in het parlement een verklaring afgelegd, die geen enkele twijfel laat bestaan over de houding van zijn land. Hij begon met te zeggen, dat alle pogingen tot discriminatie jegens Israël en het opleggen van eenzijdige beslissingen op vastberaden verzet zullen stuiten. de Eisenhower-politiek tegenover Is raël. Er bestaat een gedurige tegenzin om het opleggen van sancties te over wegen, hoewel men het inzicht deelt, dat terugtrekking van de Israëlische troepen moet worden geëist. Aneurin Bevan zei in het Lagerhuis, dat de regering zich niet door Was hington op sleeptouw moest laten ne men. Australië is echter vierkant te gen sancties en ook Denemarken heeft zich in die geest uitgesproken. Volgens Amerikaanse Republikeinse commentators zou de ingrijpendste sanctie, die de regering kan toepassen, de stopzetting van het overmaken van dollars naar Israël zijn. Een vijfjarig meisje is gistermiddag in Zwolle om het leven gekomen, door dat zij getroffen werd door een steen, die van de watertoren op de Turf markt viel. Het meisje liep daar juist onder, toen zij samen met een zusje en enige vriendinnetjes op weg was naar de kleuterschool. Het zusje liep schaafwonden op. De steen (40 cm in het vierkant) viel van een hoogte van 25 meter en was blijkbaar losgeraakt van een steunpunt vlak onder de dak rand van de watertoren. Enige tijd geleden bleek reeds tij dens een discussie in de gemeente raad, dat controle en herstel van de toren dringend nodig waren. ..Als de V.N. niet voor alle leden de zelfde maatstaf aanleggen, ondergra ven zij haar eigen morele basis. Wij blijven in het menselijk geweten ge loven en doen een beroep op de Ame rikaanse regering en alle vrienden van vrede en recht in de wereld ons te steunen en het volk van Israël te helpen zijn internationale rechten, soevereine gelijkheid, vrede en veilig heid te verkrijgen", aldus Ben Goe rion. Twee maten Geen land ter wereld heeft meer respect voor de Ver. Staten en de Ver. Naties dan Israël, aldus de premier, maar men moet zich afvragen of de V.N., bijgestaan door de V.S., niet een dubbele maatstaf aanleggen één voor de Egyptische „dictatuur" en een andere voor „de democratie van Is- iaël". Verder uitstel? De Israëlische ambassadeur te Was hington, Abba Eban, keert vandaag naar de Verenigde Staten terug, waar hij het standpunt van de Is raëlische regering zal uiteenzetten. De premier sprak de hoop uit, dat de deur open zal blijven voor onder handelingen. Of Eban mogelijk nog nieuwe pijlen op zijn boog zal hebben, is niet be kend. Wel heeft Israël gevraagd, om hangende de besprekingen, die Eban onmiddellijk na zijn aankomst in Washington zal voeren de algemene vergadering van de Verenigde Naties uit te stellen. Wordt dit verzoek in gewilligd, dan is dit de tweede keer, dat deze bijeenkomst wordt uitgesteld. Aanvankelijk zou de algemene verga dering donderdag opnieuw bijeenge komen zijn voor het debat over het Midden-Oosten, doch op voorstel van de Ver. Staten werd dit debat uitge steld tot vrijdag. Nu vraagt Israël dus weer uitstel. Sancties? Israël staat niet alleen in zijn strijd tegen de bedoelingen van de Arabi sche heersers en hun bondgenoten, verzekerde Ben Goerion. En inder daad zijn er verschillende landen, die ronduit te kennen hebben gegeven, niets te voelen voor eventuele sanc ties tegen Israël van de zijde van de Ver. Naties. Natuurlijk hebben de Arabische lan den al pasklare resoluties gereed lig gen voor het toepassen van sancties, die door de Libanese minister van bui tenlandse zaken zal worden inge diend. In deze Arabische kringen werd Eisenhowers pleidooi voor druk op Israël uitgelegd als steun voor het toepassen van sancties waarvan de Amerikaanse president (men vergelij ke hiervoor zijn redevoering, elders in dit nummer weergegeven) overi gens niet duidelijk gewaagde. In officiële Britse kringen heeft men „gematigde goedkeuring" gehecht aan PRINSES BEATRIX is gisteren, tij dens een buitengewone algemene ver gadering te Utrecht van de koninklijke federatie van landelijke rijverenigin- gen tot bescheimvrouwe van deze fe deratie geïnstalleerd. HET TWEEJARIG zoontje van de familie J.S. te Ouddorp is gisteren in een dicht bij de ouderlijke woning ge legen sloot verdronken. EEN BEDRAG van 40 miljoen Zwit serse francs L door de Europfirma (Europese maatschappij tot financie ring van spoorwegmateriaal) uitge trokken voor de bouw van 2000 open goederenwagons. KONINGIN Elisabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn, na een staatsiebezoek van vier dagen aan Portugal, donderdag weer in Londen gearriveerd. CHARLES BOHLEN, de Amerikaanse ambassadeur n Moskou, is gisteren naar Washington vertrokken, waar hij overleg met zijn regering zal plegen. DE NEDERLANDSE actrice me vrouw Emma Morel is gisteren op 3-jarige leeftijd te Amsterdam over leden. Zij speelde ruim 25 jaar in ae Amsterdamse Stadsschouwburg. KONING LEOPOLD van België is gisteren, in gezelschap van zijn echt- g®?°.te Prinses Liliane, voor een on- oiiicieel bezoek van een maand naar ue Belgische Kongo vertrokken. IN EEN MIJN bij Nottingham in En geland zijn door brand 23 mijnwer kers gewond, van wie zes ernstig. Weersverwachting van het K.N. MI tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: looral aanvankelijk opklaringen. Op de meeste plaatsen droog weer Overwegend matige wind tussen zuidwest cn zuidoost. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit zuid west tot zuid, die in de loop van de dag aanwakkert van matig tot sterk. Geleidelijk toenemende be wolking vanuit het westen. Kans op regen of sneeuw. Vandaag: zon onder 18.07 uur Maan onder 11.29 uur Morgen; zon op 7.39 uur. Maan op 3.56 uur. In het proces te Venetië, waarin gepoogd wordt vast te stellen door wier toedoen en op welke wijze de 21- jarige Wilma Montesi om het leven is gekomen, zijn donderdag twee ho ge politiefunctionarissen als getuige verhoord. Deze officieren, generaal Umberto Pompei en kolonel Cosimo Zinza, hebben indertijd op last van de regering de zaak onderzocht. Generaal Pompei deelde mee, dat hij na een gesprek met Anna Maria Caglio, een vroegere vriendin van markies" Ugo Montagna, die op be schuldiging van medeplichtigheid te rechtstaat, naar de toenmalige minis ter van Binnenlandse Zaken, Amin- tore Fanfani, was gegaan en tegen over deze als zijn mening te kennen had gegeven, dat Montagna het mid delpunt was van zeer dubieuze zaken. e generaal had de minister voor gesteld, alle bevriende relaties van Montagna er van in kennis te stellen dat deze bij de politie bekend stond ais een ..aanbrenger" eerst in dienst van de voormalige fascistische gehei me politie en later van de Ameri kaanse en Britse geheime dienst. Hierop had minister Fanfani generaal Pompei opdracht gegeven, zonder aanzien des persoons de zaak volle dig uit te zoeken. Generaal Pompei verklaarde voorts dat de politie tegen het einde van de tweede wereldoorlog Montagna had gewaarschuwd, dat hij zijn gedrag moest veranderen, omdat buren had den geprotesteerd tegen de luidruch tige feesten, die hij in zijn flat placht te geven. Ter staving van zijn verklaring legde de generaal een map met docu menten over, maar de rechter gaf hem geen toestemming om een rap port hierover in het openbaar voor te lezen. In dit rapport komt een lijst voor van vrienden van Montagna, on der wie de toenmalige politiechef Tomasso Pavone. Polito Pompei verklaarde later, dat hij ook een rapport had opgesteld over Saverio Polito, de voormalige hoofd commissaris van politie te Rome, die een maand na de dood van Wilma Montesi met pensioen is gegaan. Polito wordt er van beschuldigd dat hij Piero Piccioni, de hoofd- De bemanningen van 400 sleepbo ten en andere vaartuigen, die al drie weken staken 25.000 havenarbei ders te New York in totaal heb ben gisteren geweigerd weer aan het werk te gaan, uit solidariteit met de stakers in Baltimore en Hampton Roads in Virginia. Zij zullen het werk pas hervatten, wanneer er nieuwe contracten met de werkgevers van Baltimore en Hampton Roads geslo ten zijn. beklaagde heeft geholpen, buiten het politie-onderzoek te blijven. Volgens Pompei zou Polito in zijn loopbaan grote sommen geld heb ben verdiend, die hij in effecten had belegd. Op dit ogenblik sprong de oud-hoofdcommissaris op en riep, dat hij nooit één ef fect had bezeten. Ook zei hij, dat hij vaak speciale op drachten had gekregen, waardoor hij over meer geld kon beschikken dan zijn gewone salaris. Vervolgens las de verdediger van Polito brieven voor van hoge functionarissen, die het ka rakter en het werk van zijn cliënt prezen. In Warschau hebben de nieuw- verkozen afgevaardigden van de Poolse regering tijdens de eerste zitting van de nieuwe Sjem, het Poolse parlement, de eed afgelegd. Van links naar rechts zien we hier: premier Joseph Cyrankiewicz, Wla- dislaw Gomoelka, de leider van de communistische Poolse arbeiders partijen A. Zawadski, minister van arbeid en maatschappelijk welzijn. De Poolse verkiezingen werden ge houden op 20-januari. Het parle ment kwam op de laatst mogelijke dag voor de eerste maal bijeen; het is nl. voorschrift, dat deze eerste vergadering binnen een maand na de verkiezingen wordt gehouden. vlooteenheden voor de verdedi ging van West-Duitsland overwe gen. Ben mogelijkheid zou zijn. dat West- Duitsland zelf het patrouilleren van de Elbe en de Rijn op zich neemt. Engeland zal de sterkte van de eenheden van de Britse luchtmacht, die thans in West- Duitsland zijn gelegerd vermin deren als onderdeel van het pro gram ter beperking van de Brit se strijdmacht in Europa, aldus is gisteren uit welingelichte bron te Londen vernomen. In Britse kringen gelooft men, dat het gebruik van de nieuwste typen vliegtuigen de inkrimping van het aantal vliegtuigen en manschappen zal compenseren. Verouderde toestel len zouden aan de strijdmacht ont trokken worden. Naar verluidt zouden de Britse rie van justitie werd ons giste- strijdkrachten met ongeveer 27.000 In zijn aangekondigde toespraak over de regeringsvorm voor Indonesië heeft president Soekarno gisterenavond verklaard „dat de Westerse democratie niet past bij de Indonesische republiek". De Westerse vorm van parlementaire democratie, zoals deze door Indonesië is aanvaard bij de proclamatie van de onafhankelijk heid, thans elf jaar geleden, is, aldus Soekarno, „geïmporteerde democratie en niet een ware Indonesische democratie". President Soekarno zeide dit, toen hij in zijn paleis te Djakarta in een bijeenkomst met politieke leiders, on der wie ook Hatta, wiens naam ech ter niet door Soekarno werd genoemd, een uiteenzetting gaf van zijn „con ceptie ter redding van de democra tie in Indonesië". Hij verklaarde verder, dat Indo nesië een regeringssysteem op nieu we grondslagen nodig heeft. Tot deze slotsom was Soekarno, zeide hij, ge komen na elf jaren van onstabiele regeringen, die alle faalden bij ge brek aan gezag. Nationale Raad Deze conceptie, aldus zette de pre sident nader uiteen, voorziet in de vorming van een nieuw kabinet en de instelling van een „nationale raad". Alle partijen, die thans in het parlement zitting hebben, moeten aan het nieuwe kabinet deelnemen op de basis van hun huidige vertegenwoor diging in het parlement. Dit is dus geheel conform de verwachtingen die men van zijn conceptie had en die wij reeds publiceerden. Indien deze conceptie van Soekarno wordt aanvaard, betekent zulks, dat de communisten zullen deelnemen aan de regering. De communisten hebben thans 39 van de 260 zetels in het par lement en zijn in grootte de vierde fractie. Doordat alle partijen in het kabinet zouden zijn vertegenwoordigd, zou op positie niet meer kunnen voorkomen, aldus president Soekarno. Tevens kondigde hij aan, dat hij in de door hem gedachte constellatie voorzitter zou zijn van de „nationa le raad", een lichaam, dat dan zal worden ingesteld naast het kabinet en waarin alle lagen van de Indo nesische samenleving zouden wor den vertegenwoordigd. Hij deelde voorts mede. dat de vol gende groepen, organisaties en auto riteiten zoals werd verwacht zouden worden uitgenodigd, in deze raad zitting te nemen: vertegenwoor digers van de arbeiders en van de boeren, intellectuelen, „nationale" ondernemers, protestanten, katholie ken, Islamitische schriftgeleerden, vrouwenorganisaties, de „generatie van de eerste uren der republiek", Van de zijde van het ministe- man verminderd worden, zodat er in het geheel circa 50.000 man zullen overblijven. De Britse regering zou tenslotte vermindering van het aantal ren het volgende medegedeeld: „De justitie zal optreden tegen voet balpools nu de omstandigheden, die er toe hebben geleid om de in december 1956 aangekondigde justitiële maat- (Van onze speciale verslaggever). Donderdag van de volgende week begint opnieuw een R.A.I.- tentoonstelling. Men heeft voor deze 38ste aflevering die pre cies elf dagen na de vorige wordt geopend een beetje meer adem nodig, want officieel heet ze „Tentoonstelling van motor rijwielen, scooters, autoscooters, bromfietsen, enz." En omdat het toch veel was koppelde men er tevens maar een expasitie aan vast, die onder de naam „Camping 1957" het nieuwste zal tonen op kampeergebied. u„?e-".Z0ll na de show van imposante A™f, s Pas geleden in het Amsterdamse RAI-gebouw te kijk wer- laAgezet' wellu:ht wat nonchalant en id Haf1 expositïe van „bromfietsen en al dat klem grut" heenlopen, maar er zijn genoeg goede redenen om dat rnntJUiL t0ena ?ln om alles met motortjes te doen is niet alleen de dure autorijders aangeboren, maar ieder mens. De historie van de brom mer revolutionair snel gegroeid van voorouder fiets tot wat hij nu is bewijst al, dat het verlangen naar motorisering bredere lagen van de be volking bezielt. Wat de duizenden op shows van be drijfsauto's zoeken en wat de tiendui zenden zoeken rond glanzende ten toonstellingen van personenwagens, dat zoeken de honderdduizenden bij brommers en scooters, de dichtstbij zijnde idealen van rij-comfort en ge makkelijke snelheid. Voorts zijn de makers van al deze wonderlijk snel groeiende glim-dingen nog lang niet uitgedacht. Vroeger was het zo, dat RAI-shows simpeltjes met „tentoonstelling voor motorrijwie len" konden worden aangeduid. Maar nu, midden in de groei, midden in het tijdperk van technische uitschieters, vlamt het van de experimenten. Ze zijn alle het aanzien waard, zodat dc fijnproevers ditmaal in de RAI-hallen misschien meer onderste boven raken dan in auto-salons, waar de ontwer pers al lang de rust in hun modellen hebben bereikt. Favoriet In de flonkerende warwinkel van zware en minder zware tweewielers nemen de bromfietsen de voornaamste plaats in. Niet alleen in merkental (Nederland pakt het grootst uit met 26 merken, gevolgd door West-Duits land, die 24 verschillende brommers °P het tapijt brengt), maar vooral, omdat wonder-fietsen van deze snit favoriet zijn voor de meeste mensen. In Nederland rijden er dik 650.000 van rond. Men vertelde op de pers conferentie over de 38ste RAI, dat het er over enkele jaren één miljoen kun nen zijn. Het is te begrijpen, dat de brommer deze stormachtige groei volgt. Hij is al lang niet meer een fiets- met-wat-er-aan, maar een gerieflijk, modern motortje, met elektrische starter, met telescopische veren en met alles, wat het nog beter en nog begeerlijker maakt. Overigens hebben al de ten toon ge stelde modellen een soort muilkorfje aan. want ze zijn afgesteld op de wettelijk bepaalde maximum-snelheid van 40 kilometers. Toen het over snelheid ging werden er (met reden) lelijke dingen gezegd van de maniak ken, die door hun onverantwoordelijk geros de populariteit van de bromfiets veel schade doen. En fietsen De scooters en scootmobielen, die eveneens in deze expositie zijn onder gebracht, vormen een ander revolu tionair groepje. Ook zij kwamen in enkele jaren op (het aantal scooters in Nederland vertienvoudigde in twee jaar). Ook zij zijn er in alle moge lijke uitvoeringen, van de 125 cc-tjes tot de Duitse bakbeesten van 200 cc toe, eveneens alle gebouwd voor ge rieflijke snelheid en niet in het minst ook voor het oog. De trouwe vrienden van het motor rijwiel waaraan strikt genomen al les werd ontleend voor de brommers en scooters, die NU concurrenten zijn zaten ietwat zwart te kijken bij het aanhoren van al die succes-cijfers. Maar in deze sector is het streven naar meer bescherming en meer comfort aanwezig en verder zullen er steeds verwoede aanhangers van het motor rijwiel blijven, zodat op een gegeven moment met een zucht van verlichting kon worden opgemerkt: „Het motor rijwiel zal niet verdwijnen". In één zinnetje werd nog vermeld, dat er ook een bescheiden aantal fiet sen geëxposeerd zullen worden.Een heel bescheiden aantal.... De fiets-zonder-meer schijnt uit de mode te geraken. regelen enige tijd uit te stellen, niet meer aanwezig zijn." Tot zover de mededeling van het ministerie van justitie. Een aanstaand ingrijpen van de mi nister in de aangelegenheid van de voetbalpools werd vrij algemeen te gemoet gezien. Men zal dus eerlang een aantal processen kunnen ver wachten, die echter, naar wij menen te weten, nog niet deze week aan hangig zullen worden gemaakt. Er moeten immers, vóór men hier toe overgaat, allerlei voorbereidende maatregelen worden getroffen. Boven dien zal op verschillende punten con tact door het ministerie moeten wor den opgenomen met de ambtenaren van het O.M., wat enige tijd zal ver gen. Het schijnt voor de hand te liggen, dat de gevallen, waarin van de ern stigste schendingen der loterijwet sprake is, het eerst zullen worden aangepakt. In de donderdag te Utrecht gehou den vergadering der leden van de KNVB - toto - commissie, bijgewoond door bondsvoorzitter Hopster. is men tot de conclusie gekomen, dat door de handelingen van een gering aantal verenigingen die men niet met name wenste te noemen een chaos op poolgebied dreigt te ontstaan, wel ke niet in het belang kan zijn van de KNVB. Een aantal verenigingen heeft 2ich niet loyaal getoond ten aanzien van de beslissing van de buitengewone alge mene vergadering, maar doelbewust een uitbreiding gegeven aan het prin cipe van de „besloten clubpools", door duizenden personen als zogenaamde ondersteunende leden aan te werven en hun pooiformulieren over het ge hele land te verspreiden. Dit is nooit de bedoeling geweest en het door kruist het streven van de K.N.V.B. om tot één nationale toto te komen". Verder werd verklaard, dat de ver enigingen die geen gevolg zullen ge ven aan het dringende beroep, dat op hen wordt gedaan, ongetwijfeld dras tische maatregelen van de zijde van het Bondsbestuur kunnen verwachten. Ter vergadering werd medegedeeld, dat in enkele arrondissementen van ons land de officieren van justitie reeds aan de verenigingen de waar schuwing hebben gegeven, dat zij na het komende weekeinde zullen ingrij pen bij de poolorganisaties in hun ressort. Sinds gisteren zijn zij met een aan tal onderzoekingen bezig. De Britse oud-premier Eden en zijn echtgenote zijn donderdag per schip te Auckland in Nieuw-Zeeland aange komen. Zij werden welkom geheten door minister-president Holland. regionale vertegenwoordigers en de stafchefs van leger, vloot en lucht macht, het hoofd van de staatspolitie, de procureur-generaal en de voor naamste ministers van het kabinet. Wel met communisten? De leiders van godsdienstige partijen zowel Mohammedaanse als Christe lijke, hebben de laatste dagen bekend gemaakt, dat zij het deelnemen van de communisten aan een nieuw ka binet van de hand wijzen. Gisteren waren er echter aanwijzingen, dat de Mohammedaanse, aan de regering deelnemende partijen, de Nahdatul Ulama en dc P.S.I.I., wat dit betreft nog geen definitief standpunt hebben ingenomen. Pasar Baroe, de drukste winkel straat van Djakarta, was gisteren vol komen uitgestorven, toen gehelmde militairen, met de bajonet op het ge weer, alle woonhuizen en winkels doorzochten. In de wijk van Pasar Baroe zijn ook de Indonesische en buitenlandse persbureaus gevestigd. Een aantal personen, voornamelijk Chinezen, werd voor nader onderzoek aangehouden. De Indische Eerste Minister, Nehroe heeft op een verkiezingsbijeenkomst te Akola gezegd, dat India niet zal toestaan, dat een enkele buitenland se soldaat een voet op Indische bo dem zet. welke ook de gevolgen van dit standpunt mogen zijn. Onder gejuich van de menigte van 400.000 personen zei Nehroe: „Indien een land een inval doet in Kasjmir is dit niet een inval in Kasjmir, maar ook in India". De Veiligheidsraad van de V. N. heeft zich gisteren uitgesproken voor het zenden van zijn voorzitter, de Zweed Gunnar Jarring, naar India en Pakistan ter bestudering van voor stellen voor een oplossing van het vraagstuk-Kasjmier. De desbetreffende resolutie werd met tien tegen nul stemmen aange nomen. De Sovjet-Unie onthield zich van stemming. In de strijd in Algerië, die nu al twee jaar duurt, zijn volgens niet- officiële ramingen in Algiers meer dan 20.000 rebellen gesneuveld. Franse kringen in Algiers zeiden, dat de regeringstroepen tot 1 febru ari van dit jaar 2.600 man hebben verloren. Van de Europese bevolking werden 700 leden gedood. In een te Parijs verspreid pamflet afkomstig van de opstandelingen, wordt gezegd dat er sinds 1 novem ber 1954 300.000 Algerijnen zijn „af geslacht". Vier bewapende Noordafrikanen dron gen woensdagavond een Parijs' café binnen en openden het vuur op land genoten, die in het hotel boven het café woonden. Drie der beschotenen verloren het leven en nog drie werden gewond. In de jaarvergadering- van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten is gisteren voorzien in een aantal be- stuurs vacatures. Tot bestuursleden werden gekozen de heren mr. A. de Roos wethouder van Amsterdam, dr. C.N.M. Kort- mann, burgemeester van Breda, mr. J.P. Drost, burgemeester van Borku- lo en mr. F.Th. Dijckmeester, bur gemeester van Zierikzee. Mr. H.A M.T. Kolfschoten werd als voorzitter herkozen. (Voor zijn inlei dende toespraak tot de vergadering zie elders in dit blad). ZIJN HELE bovengebit verspeelde 'n 24-jarige lasser in Amsterdam, door dat een boze '-elner in een café hem een kopstoot" toediende. De lasser zou een vrouw hebben beledigd... Een raket van het type ..Matador" der Amerikaanse luchtmacht is giste ren op haar vlucht buiten controle geraakt van haar basis te Alamagor- do in de Amerikaanse staat Nieuw Mexico en in onbekende richting op eigen houtje doorgevlogen. Twee straaljagers trachten de eigenzinnige raket op te sporen en haar onscha delijk te maken. Functionarissen verklaarden later „dat de raket geen ontplofbare la ding heeft. De raket, die ongeveer voor een uur brandstof bezat, zal vermoedelijk in het eenzame gebied van de Rocky Mountains zijn neer gekomen.

de Stem | 1957 | | pagina 1