SNELPON lijmt koppensneller en schotels ook VELPON De schat van Matabonga Olieprijsverhoging betekent honderd miljoen dollar extra winst voor één maatschappij Helium uit waterstof RESULTAAT FACTOR ONTEIGENING AT EEN ONDERLIJKE ERELD LASSIE HAVERMOUT RADIO TWEEDE BLAD Paabla? QeStcm DONDERDAG 21 FERUARI 1957 MENING EN COMMENTAAR NAAR Verhogingen toeslagen voor rentetrekkers Geen uitspraak van de Kerk over het geval Neumann Als Soekarno's conceptie wordt verworpen.... Loonregelingen, in. de Sowjet-Unie worden herzien Rowena Farre is zoek Stijve nek Kloosterbalsem Aanval op Idi in Atjeh T elev isie-programma's Ra do ma™ amsterdam door GEORGE F. WORTS I naar feitelijk waardeloos en dwingt hem tot verkoop. Er bestaat geen twijfel aan, dat CR is te Parijs dan toch overeen- er maatregelen nodig zijn, om de Stemming bereikt over de ge- situatie in ons land weer gezond meenschappelijke Europese markt te maken. Dat mag echter niet op en de Euratom. De premiers der be- een zodanige wijze geschieden, dat trokken zes landen hebben de laat- allerlei socialistische doelstellingen ste hindernissen uit de weg kunnen op geruisloze wijze worden verwe- ruimen. Ze behoefden zich al zenlijkt. Daartegen dient met alle niet mèer "hpzi» te houden met de kracht verzet te worden aangete- meningsverschillen over het ge- kend. meenschappelijk buitentarief van I de Euromarkt, omdat de ministers VFRC2FTFNT van buitenlandse zaken maandag I V J_i rVVJJ-i X tevoren op dit punt overeenstem ming hadden bereikt. Het ging hier om een aantal goe- I opvallend ;Si dat de derenposten, waaromtrent het^ta LJ di ta n enkel beste woord nef nog met konm™ord5" Yeïfn- I wiJdt aan een factor. die belangrijk steld en niet zo maar net reKen j hiiriraeen tot het redden van kundig gemiddelde van de douane- q hfit hellend vlak giijdende tarieven der deelnemende landen I i ,r_~ ictileven w I weivaarf aan de opvoering van de van de Euromarkt over deze pos- I Ts" gelegen ten gedurende de eerste acht jaar moeüijkheden als gevolg van een dU"met een ^SS% vetorecht \>eschikt en dus voor on- d- ze economie te hoge tarieven kan dgt de landen achter het ijzeren Na deUeerste acht jaar wordt bo- Gordijn geschiedt leidt tot mens vendien een beschermingsclausule onaardige toes a p van kracht, welke niet aan een be- 7. j j paalde tijdsduur is gebonden Met NederiMdPdus oo^ dan'bereiken, Uiddelen behoevenschte6t^r "k dat zijn exportpositie, voor zover alleen aan economische maar ook de betreffende produkten hiermee aan zed*!yke U S" *5T zijn gemoeid, niet wordt geschaad ^zrttoeen tochiïf Grondstoffenh00g mV°ertarlef VOOr Ss de KAB is uitgegeven bij De vrees van ons bedrijfsleven d® 7„'7' v'„tgf7 mlj J7 voor nadelige gevolgen van een te Utrecht. Ze is in de eerste plaats voor de arbeiders bedoeld bij wie (Advertentie) Rock 'n Roll in de Hofstad. Dans om de schatkist. Alle sigaretten straks een duppie per pakje meer. Tob niet beste vrienden, maar blijf waar voor uw geld kiezen, dus... Lexington wan America s Best Tobaccos. Advertentie) hoog buitentarief voor onze econo- Tr'L, mie kan hiermee goeddeels ziin door deze beschouwing veel onno- weggenomen. dlge vrees kan worden weggeno- Met voldoening mag worden vastgesteld, dat de Nederlandse de-khi d t h be. legatie zich voor de Nederlandse Produktieproces, opdat ze zien De t i sp, v ter bewust worden, waar de gren- belangen goed heeft geweerd en j b„ n maatregelen tot belangrijke waarborgen daarvoor gf J produktlviteit. wist te verkrijgen. Om tot overeen- stemming te komen aangaande de I Onbeschroomd draagt deze bro Europese markt, hebben de pre- I chure in de laatste pagina de vol- miers zich nog een hele lange dag gende- conclusie voor: „Steeds die- moeten buigen over de opneming nen wij voor ogen te houden, dat van de overzeese gebiedsdelen in een reële inkomensvermeerdering de Euromarkt. De ministers van voor de arbeiders alleen te berei- buitenlandse zaken konden er niet ken is bij stijgende produktiviteit. uitkomen. Blijkens 't voorlopig be- I Indien de produktiviteit niet stijgt, kend gemaakte eindresultaat is er dan zullen de aanvankelijk behaal- op het te investeren bedrag, dat de voordelen na enige tijd weer te- Frankrijk noemde en de percentages hiet gedaan worden", van deelneming voor België en Ne- De maatregelen, door de beste- derland nogal wat afgedongen. Een dingsnota voorgesteld, zullen der en ander verdient nog nadere be- halve óók beoordeeld dienen te schouwing. worden naar de maatstaaf, of ze de We willen echter wel vaststellen, opvoering van de produktiviteit al dat het verwezenlijken van de ge- dan niet dienen, dachte ener Europese markt, waar mee nu een begin kan worden gemaakt, tot oprechte verheuge nis stemt. Het is zoals Dr. B. van Spaendonck het voor een I vergadering van katholieke werk gevers zei: „Dit is van onbereken bare betekenis voor de toekomst van Europa en van de gehele vrije wereld". ]yjEN heeft kennis kunnen nemen van de bezwaren, welke de gro te organisatie van de katholieke boeren koestert tegen de plannen van de bestedingsnota. De befaam de blokkering van 50 miljoen, wel ke we in onze beschouwingen ook reeds signaleerden, wordt beslist afgewezen als een aantasting van het eigendomsrecht. De minimum-garantieprijzen be tekenen volgens de boeren een ont waarding van de grond en tasten dus de vermogenspositie van de eigenaar aan. Tenslotte is de rege ring bij haar berekeningen van de grondrente uitgegaan van de ver vangingswaarde op basis van de al gemene kosten van herbouw i.p.v. zoals het landbouwschap had voorgesteld de werkelijke bouw kosten te nemen. Dit zou neerko men op een depreciatie ten aanzien van deze werkelijke kosten, de KN BTB berekent naar verhouding 3 tot 5. Hier staan we weer voor een typisch staaltje van socialistisch beleid. Via ontwaarding van de eigendom geraakt men langzaam maar zeker tot volledige onteige ning. Die ontwaarding immers maakt het bezit van de grondeige- De Sociale Verzekeringsbank deelt ons mede, dat ingaande 1 september 1956 de toeslagen, welke zijn gegeven op de invaliditeits- en weduwerenten krachtens de invaliditeitswet van hen, die jonger zijn dan 65 jaar, met on geveer tien procent zijn verhoogd. De kinderbijslag ingevolge de kinder bijslagwet voor rentetrekkers werd met ingang van 1 oktober 1956 even eens met ongeveer tien procent ver hoogd. Deze beide verhogingen zullen voor het eerst in de maand maart 1957 worden uitbetaald. In deze maand wordt behalve het oude bedrag de achterstallige verhoging over het tijd vak van 1 september 1956, respectie velijk 1 oktober 1956 tot en met maart 1957 betaalbaar gesteld. Van april 1957 af wordt het nieuwe be drag uitbetaald. Senator Joseph C. O'Maho- ney, voorzitter van een senaats commissie, die de Amerikaanse olieleveranties ter voorziening in het Europese olietekort en de jongste prijsverhogingen voor olie in de Ver. Staten aan een onderzoek onderwerpt, heeft verklaard, dat de Stan dard Oil of New Jersey en haar dochter-ondernemingen wel licht een extra winst van 100 miljoen dollar zullen maken als resultaat van de jongste prijs verhogingen. Hij zeide, dat de grote oliemaat schappijen, die het plan voor de aan vulling van de Europese olievoorzie ning uitvoeren, weinig aandacht be steden aan het economische effect voor de verbruikers. O'Mahoney deelde mede, dat hij zal trachten meer inlichtingen te ver krijgen over mogelijke betrekkingen tussen het programma voor de Euro pese olievoorziening en president Een zegsman van het Vaticaan heeft ontkend, dat de H. Stoel een de finitieve uitspraak gedaan zou heb ben over de stigmatisatie van There- se Neumann uit Konnersreuth. Op het vorig jaar te Royaumont gehou den symposion over psychologie en parapsychologie. waarvan onlangs een verslag in de „Nieuwsbrief" van de „Stichting voor Parapsychologie" verschenen is, zou pater Reginald Omez o.p. beweerd hebben, dat de Kerk bewijzen bezit, dat de stigmata niet van bovennatuurlijke aard zijn Pater Omez heeft echter beweerd, dat de Kerk zich onthoudt van ieder oordeel, omdat de vader van Therese Neumann weigert het medisch onder zoek toe te staan, waarom de bis schop van Regensburg en de H. Con gregatie van het H. Officie gevraagd hebben. In de wetenschappelijke we reld duurt de controverse om de au thenticiteit van Therese Neumanns stigmata en haar 30-jarig vasten on verminderd voort, zoals wordt uiteen gezet in het recente overzicht van de discussies van pater Longuinus de Munter o.f.m., getiteld: „De Strijd om Therese Neumann." Pater Omez verklaarde: „De Kerk kan geen enkele verantwoordelijkheid nemen voor welke verklaring ook over de aard van het geval Neu mann, zonder dat zij vrijelijk en on gehinderd in de gelegenheid is zelf de feiten te onderzoeken. Eisenhowers doctrine voor het Mid den-Oosten. De machtige positie van de grote Amerikaanse oliemaatschappijen laat niet na invloed te hebben op de vorming van onze buitenlandse politiek, aldus O'Mahoney. De president der Standard Oil ol New Jersey, M. J. Rathbone,deelde de senaatscommissie mede, dat de prijsverhogingen voor olie reeds lang over tijd zijn en in ieder geval toch dit jaar zouden zijn gekomen. Van gewoonlijk welingelichte kringen in Djakarta wordt ver nomen, dat president Soekarno, die tevens opperbevelhebber der strijdkrachten is, de staat van beleg voor heel Indonesië zal afkondigen, als zijn „con ceptie om de democratie in In donesië te redden", door de po litieke partijen mocht worden afgewezen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de religieuze partijen, die tezamen een kleine meerderheid in het parle ment vormen, Soekarno's plannen, die hedenavond openbaar zullen wor den gemaakt, verwerpen in verband met de eventuele deelneming van de communisten in het nieuw te vormen kabinet. De voorzitter van de staatscommis sie voor arbeids- en loonaangelegen- heden in de Sowjet-Unie A. Volkof, heeft aangekondigd, dat het huidige ingewikkelde stelsel van loonregelin gen in de Sowjet-Unie zal worden vereenvoudigd. Er bestaan thans on geveer 1.900 verschillende loonscha len en de ingewikkeldheid van het stelsel dreigt de ontwikkeling der arbeidsproduktiviteit ernstig te be lemmeren. De nieuwe loonregelingen, die door de commissie van Volkof zullen wor den uitgewerkt, zullen voorzien in verhoging van de huidige lonen met 15 a 35 procent, bovendien zullen de verschillen tussen de lonen van ge schoolde en ongeschoolde arbeiders aanzienlijk worden verminderd. Inge nieurs, technici en ambtenaren zul len volgens hun werkelijke arbeid worden betaald, waarbij rekening zal worden gehouden met de kwaliteit van hun werk. De nieuwe regelingen zullen in de loop van het huidige vijfjarenplan van kracht worden. (Advertentie) De Britse letterkundige wereld is op zoek naar de 26-jarige Rowena Farre, die na het verschijnen van haar eerste boek, „Seal Morning", verdwenen is en die niet weet, dat dit boek een daverend succes gewor den is. Het boek geeft het verhaal van ze ven jaren van haar jeugd, die zij met een tante in een eenzaam huis aan de barre noordkust van Schot land heeft doorgebracht, temidden van een aantal huisdieren. Sedert het op 28 januari verscheen, zijn 30.000 exemplaren van het boek verkocht. Voorts is het bewerkt voor radio en tijdschriften en een Amerikaanse uit gever heeft de publikatierechten voor de Ver. Staten gekocht. Men vermoedt, dat Rowena, die al eens een grote trektocht door IJsland en Noord-Europa heeft gemaakt, een nieuwe zwerftocht begonnen is. Sovjet-geleerden zijn er in geslaagd bij normale temperaturen waterstof om te zetten in helium dus zon der gebruik te maken van tempera turen van miljoenen graden Celsius, zo heeft radio-Moskou bekendge maakt. (De geleerden geloven, dat de ener gie van de zon ontstaat door de vor ming van helium uit waterstofato men) Bij de Russische proeven speelden nu-mesonen, die ongeveer 200 maal zo zwaar zijn als elektronen, een „beslissende" rol, aldus de radio. (Advertentie) Wrijven met de verwarmende, lenigmakende Kloosterbalsem heeft een weldadige werking, f k wrijft de pijn weg J Volgens gisteren in Djakarta ont vangen berichten heeft een goed be wapende bende van de Darul Islam dezer dagen een grootscheepse aan val gedaan op de stad Idi, in Oost- At jeh. De in de stad gelegerde troepen slaagden er na een gevecht van een half uur in de aanval af te slaan. Aan de zijde van het leger werden geen verliezen geleden, die bij de bende zijn niet bekend. W ZOEK Detectives in Altantawer den onlangs aan het werk ge zet om 10.000 te zoeken, die in een portefeuille van een dame hadden gezeten. Ze brachten een bezoek aan de eigenares van de portefeuille en vonden het vermiste geld in één oogopslag. H<et zat in de portefeuille. „Ik heb 'm wel vijf keer nagekeken", zei de dame blijmoedig, „maar toen ik het geld niet vond, heb ik 't maar als vermist opgegeven". Hand Toen de befaamde baseball-speler Honus Wagner een wedstrijd speel de, reikte hij een ogenblik in zijn zak om er een beetje tabak nit te halen. Maar Wagners hand was zó groot, dat hij 'm er niet meer uit kon krijgen. Hij speelde verder de hele wedstrijd alleen met de rech terhand en maakte geen fouten. La ter werd hij ervan beschuldigd „ge meen" te hebben gespeeld, maar hij werd van alle blaam gezuiverd toen de zak moest worden opengesneden om zijn hand te bevrijden. Langer Geleerden hebben uitge maakt, dat de tegenwoordige generatie in Europa en Ame rika gemiddeld ca 4 cm langer is dan de vorige. Schilders Roek en roll-liefhebbers in Strat ford on Avon hebben met dikke rode verf de namen van hun idolen Elvis Presley en Bill Haley op het voetstuk van het Shakespearemomi- ment geverfd. De verf zit er zo dik op, dat de namen met bikhamers verwijderd zullen moeten worden Parkeren De heer Gilman parkeerde zijn auto op een opvallend leeg plaats je aan de oever van de Theems om eventjes een frisse neus te halen door een wandelingetje langs de rivier. Toen hij terugkwam stond zijn wagen tot aan het dak in het water. De vloed had zijn werk ge daan en Gilman had daarop niet gerekend. Hij moest zes uur wach ten en had toen nog de hulp van een stel voorbijgangers nodig om weer op de weq te komen. De heer Gilman had zijn au£o precies drie dagen. Rock In een deftig theater te Londen werd een liefdadigheidsconcert ge geven, dat alle geweldige mensen uit de stad natuurlijk naderbij lokte. Ze betaalden veertig gulden voor de duurste plaatsen voorin en zaten op iets heel fijns te rekenen, toen er een rock 'n' roll-orkest voor de dag kwam, dat de jeugd achterin de zaal binnen de kortste keren over haar zenuwen hielp. De deftige mensen waren zo verdwenen en dat moest het jonge gehoor juist hebben. Zie je nou zelf wel! Als je maar wilt, kun je bin den de tien minuten klaar zijn om mee uit te gaan! i Advertentie; Het beste ontbijt in de kortste tijdL VRIJDAG 22 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V. d. vrouw 9.35 Waterst. 9,40 Schoolradio. VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Morgenwijding. VARA: 10,20 Ongel en zang 10,55 V. d. kleuters 11,15 Arbei- derszangver. 11,35 't Hangt aan de muur en het tikt. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Sport en prognose 12,50 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Mil. ork. 13,55 Beursber. 14,00 Orgelconc. 14,25 Boekbe spreking 14.45 Gevar. pro.gr. VARA: 16,00 Gram. 16,20 Muzikale caus. 17,00 V. d. jeugd 17,30 Lichte muz. 18,00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Gram. 18,50 De puntjes op de i, caus. 19.00 V. d. kleuters 19,10 Kinder koor. VPRO: 19,30 Wat geloven Vrijzinnig Protestanten?, caus. 19,50 Ber. 19,55 We komen weer 20,00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20,10 Toneelpremières 20.20 Kamerkoor en sol. 20,35 Ronde van België, caus. 20,45 Het gezin als levenscentrum, caus. VA RA: 21,00 Dansmuz. 21,30 Etherforum 22,10 Buiten 1. weekoverz. 22,25 Exotische klanken. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22,50 Avondwij'ding, VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8.50 Vd. huisvr. 9.40 Schoolradio 10,05 Gram. 10,30 La Nativité, oratorium 11,00 V.d zieken 11,40 Pianoduo 12,00 Angelus 12,03 Radio Filharm. kwintet, piano en bas 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte Nederl. muz. 12,55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13,20 Lichte muz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Pianokwart. 14,25 Graan. 14,35 Omr.ork, 15,00 School radio 15,30 Metropole-ork. 16,00 V.d. zie ken 17,00 V.d. kind. 17,15 Kinderkoor '17,40 Eeursiber. 17,45 Harp. fluit en luit 18,05 Lichte muz. 18,30 En nu mijn ge val 18,45 Gram. 18,50 Cursus openbaar kunstbezit 19,00 Nws. 19,10 Regeringsuitz.: Rubr. verkl. en toelichting. Jeuigdvormdng en volksontwikkeling. Verdere vorming van de werkende jeugd, door E. A. Sohüttenhelm 19,20 Regeringsuitz.: Emi- gratierubr.. Het emigratiepraatje van H. A, van Luyk 19,30 Verz.progr. v.d. strijd krachten 20.30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Amateursprogr. 21,15 En daarom schreef ik geen hoorspel, hoorsp. 22.00 Cello en piano 22,40 Ouders en getrouwde kinderen caus. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Nieuwe gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Omr.ork. 12,30 Weerber. 12.34 Omr.ork. 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Kamerork. en sol. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram 16,00 Koersen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Duitse les 18,00 Mannenkoor 18.10 Caus. 18,20 Mannenkoor 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20.00 Symf.ork. en sol. (20,45-21.00 Kunstcaleidoscoop) 22,00 Nws. 22,11 Bianorec. 22,50 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL. 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Lichte muz. 14,00 Le mariage, opera 15.30 Gram. 16,05 Dansmuz. 17,00 Nws. 17,10 en 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20.30 Ork.conc. 22,00 Nws. 22,35 Chan sons 22,55 Nws. VRIJDAG 22 FEBRUARI NTS: 20,00-21.30 Relais v, d. Belg, TV: De stad is vol geheiimen, TV-spel. VLAAMS BELGIë: 19,00 Kookpraatje 19,30 Nws. 20,00 De stad is vol geheimen, TV-spel 21.30 Artistiek rendez-vous 22,15 Nieuwe filmfragmenten 22,45 Nws. en. journ. (Advertentie) 6) „Ik zou zo graag zien, dat je mijn raad wilde opvolgen, omdat ik het geval in zijn geheel kan overzien. Jij bent een verstokt gevoelsmens, Lida. Jij bent in staat, dit oude bui ten te laten vermolmen en ineen storten, voordat je tot daden over gaat". Er viel nu niet meer aan te twij felen. Het hele gezin was openlijk tegen haar in opstand. „Vadertje", begon ze aarzelend, Grootmoeder. „Over haar zal ik het zo dadelijk wel hebben", zei hij op zijn beste voorzittersmanier. „Lida, lieve kind, je staat voor twee mogelijkheden..,, voor twee en niet meer. Je baantje brengt niet genoeg op. om de boel hier in stand te houden. De kosten van ons levensonderhoud stijgen met de dag en sneller dan jouw salaris. Besef je nu nog niet, dat je met de werkelijkheid geen voldoende re kening houdt?" „Maar, vader...." „Je moet of het huwelijks voorstel van Hendrik aannemen of je moet het aanbod van die meneer Sanders aanvaarden". „Maar grootmoeder...." ,Toe nou, Lida!" Er klonk pijn in zijn stem. „Dat oude mens heeft zichzelf overleefd. Ze leeft volkomen in het verleden. Met haar kunnen we geen rekening houden". Lida voelde zich in opstand komen tegen de minachtende beoordeling van de vrouw, die haar het liefste op aarde was. Het was afschuwe lijk onwaar en het deed haar pijn, haar overgrootmoeder, „dat oude mens" te horen noemen. Grootmoe der leefde niet in het verleden, lang niet zo erg als haar vader zelf. Zij hield zichzelf ten minste niet, zoals hij deed, voor de gek. Haar geest was nog wonderbaarlijk jong en le vendig. „Ik weet wel, hoe sterk je aan die oude vrouw gehecht bent", vervolg de haar vader. „Maar toch kun je geen rekening meer met haar hou den. Je moet nu eenmaal praktisch zijn. Rekening houden met de wer kelijkheid". „Maar grootmoeder is eigenares van het huis". Hij lachte mismoedig. „Ze doet immers alles, wat jij zegt?" Lida voelde weer een steek door haar hart. Ze snakte naar adem. Haar vader nam haar aandachtig op, als schatte hij de uitwerking, die zijn redenering op haar had. „Ik ben wel erg bruusk, Lida, maar ik vind dat het tijd is om bruusk te zijn. En ik zeg dit alles toch helemaal in jouw eigen belang". Ze vroeg zich in stilte af, of ooit iemand wel iets enkel en alleen in het belang van een ander zei. „Je moet niet vergeten, dat we geen zak met goud te verwachten hebben. Van wie zou die moeten ko men? Verwacht jij soms. dat die kleine Suze, als ze van de hogere burgerschool komt, op een baantje zal uitgaan om jouw taak te ver lichten? Om jouw waanbeelden te verwezenlijken? Veronderstel je, dat WlIly zijn ideaal om vliegenier te worden, zal opgeven? Dat ze allebei hun toekomst er aan zullen opofferen °vï 'e halpen, deze oude „witte olifant te onderhouden?" Lida stak een verse sigaret op. Ze kon het beven van haar handen niet meester blijven. „Het gaat niet over mezelf", zei haar vader. „De hemel weet, dat ik m een droger en warmer klimaat waarschijnlijk heel wat zou op knappen. Maar ik denk niet aan me zelf. Ik denk aan moeder en Suze en Nel en Willy en Hanmaar voor namelijk aan jou, lieve kind". Maar grootmoeder noemde hij niet, dacht Lida Grootmoeder was alleen maar een sta in de weg. „Ik zal er met grootmoeder over praten", zei ze mat, zoekend om weg te komen. „Neen", zei hij, „je moet groot moeder bepraten. Zij doet zeker, wat jij haar zegt". Hij sloot de ogen en zuchtte als iemand die geestelijk volkomen uitge put is - als een man, die zijn plicht van boven af opgelegd, vervuld had. Lida verliet rustig de kamer. Ze voelde al haar zenuwen trillen. Als hij nog één woord meer op die eigen gerechtigde toon gezegd had, zou ze gewoonweg uit elkaar gesprongen zijn. III Grootmoeder zat aan het raam op het zuiden in een geheel beklede stoel op haar kamer en las een po- pulair-wetenschappelijk tijdschrift. Ze droeg een met schildpad omrande bril. Ze legde haar tijdschrift neer en Keek Lida aan door de bovenste helft van haar dubbelgeslepen brille- glazen. Lida sloot de deur en bleef er met haar rug tegenaan staan. Grootmoeder keek haar een ogenblik strak aan met goedkeurende blik en zei met haar scherpe, hoge stem: „Hij staat daar op de plank links in de kast". Lida glimlachte wrang. „Zie ik er dan uit, alsof ik iets nodig heb?" „We zien er allebei uit, alsof we er wat van nodig hebben". Lida haalde de fles sherry uit de kast met twee wijnglazen er bij. Ze vulde ze, waarbij ze in haar zenuwachtig heid morste. Het ene glas reikte ze haar grootmoeder toe en ging in een stoel naast haar zitten met een diepe zucht van dankbare opluchting. Hier vond ze een toevlucht Dit was haar enige schuilhoekje, wat ze nog over had. Grootmoeder nam een teugje wijn, zette haar glas neer en vouwde de handen in haar schoot. „U en ik schijnen het hard te ver antwoorden te zullen krijgen", zei Li da. „Je bedoelt zeker, dat ze weer te gen ons samenspannen, is het zo niet?" „Dus u weet er al van af?" „Wat is er eigenlijk?" „We moeten of het huis verkopen of ik moet met Hendrik trouwen". „Ja, dat weet ik. Ik heb er wat van gehoord. Ze proberen jou over te halen om met hem te trouwen, niet waar?" „Daar komt het zo ongeveer op neer", antwoordde Lida. „Dat idee spookt tenminste de hele familie door het hoofd, behalve dan bij u en bij de kleintjes, maar u met z'n drieën telt nu eenmaal niet mee". „Dat weet ik", antwoordde groot moeder. „Wij zijn nog niet rijp ge noeg! Maar ik weet toch anders heel goed hoe de zaak in elkaar zit. Jij bent een ijdel opschepperig nest, dat er groot op gaat, de hele familie te onderhouden en dat nog minder ver stand toont te bezitten dan een zes tienjarig kind, door niet met de man te willen trouwen, die bereid is, die last van je over te nemen. Je moest je schamen!" Lida begon hartelijk te lachen. „En u wilt graag kaviaar en champagne hebben, nietwaar?" „Mijn mening is net zoveel waard", zei haar grootmoeder, „als het tes tament van Hitier, maar jij moet die toch weten. Toen ik je grootvader leerde kennen, trachtte een hele troep mensen, mijn eigen familie daaron der begrepen, me er toe te brengen, te trouwen met een keurig welopge voed jongmens, Emanuel Preson ge naamd. En tegelijkertijd oefende een massa mensen, je overgrootvaders familie incluis, invloed op hem uit, om hem tot een huwelijk met een knap en lief meisje, Alice Kessel ge naamd, te bewegen. Behoef ik je nog te vertellen, met wie we allebei ge trouwd zijn?" Ze hield haar linkerhand in de hoogte zodat Lida haar trouwring goed kon zien Het was de beroem de trouwring, die haar reeds als kind betoverd had. Hij was van geel goud en de bovenkant was ingelegd met een band van blauw emaille, waarin met gouden letters de Latijnse spreuk was ingelegd: „Nos duo contra mun- dum", wat, zoals Lida reeds in haar kinderjaren geleerd had, betekende: „Wij beiden tegen heel de wereld!" „Neen, schat, dat behoeft u me niet te vertellen," zei Lida zuchtend. „Maar dit geval ligt toch wel an ders". „Waarom anders?" Omdat je toe vallig niet verliefd op hem bent? Hoor eens Lida, het is jouw grootste ongeluk cn een kruis, dat je heel je leven zult moeten dragen, dat je zoveel op mij gelijkt. Jij bent een van die moeilijke mensen, die moe ten doen, wat ze nu eenmaal moe ten doen. Hendrik is een fijne kerel, maar om redenen die jou alleen aan gaan, wil je niet met hem trouwen.... tenminste nu nog niet". Lida nam een teugje sherry en voelde zich wonderlijk opgelucht. Ze vond het een geluk, dat het simpele feit van je geboorte je verwanten kon bezorgen van wie je echt kon hou den. Ze vond het niet meer zoiets als verraad, dat ze zich soms kon afvragen, of ze wel echt hield van haar moeder met haar wrok en ge tob en van haar vader met zijn ver bittering, zijn pathetische illusies en zijn eigengereidheid, die erger werd naarmate zijn gezondheid achteruit ging. Ze hield van hen, maar ze vroeg zich toch soms af, of ze hen als haar vrienden gekozen zou hebben, als ze in dit geval te kiezen had gehad. Over grootmoeder was geen kwes tie. Geheel afgezien van haar ver wantschap, had ze nog nooit iemand ontmoet, rtiet wie ze liever in aan raking zou zijn gekomen en ze be schouwde haar als de bewonderens waardigste vrouw, die ze ooit in haar leven zou kunnen ontmoeten. Op haar vier en negentigste jaar had Amelie Russel haar eigen en daaropvolgen de generatie overleefd en wist zich nog zeer goed te handhaven onder de derde en vierde. Ze was nog in het volle bezit van al haar vermo gens. Haar gezicht was nog goed, haar gehoor uitstekend en haar her sens waren wonderlijk modern en vlug van begrip. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3