Premiers werden het eens Euromarkt over K.N.V.B.-POOL ZAL MAAR EEN DAG IN WERKING ZIJN N.A.V.O.-GORDEL KAN IEDERE AANVALLER AFSCHRIKKEN Congres voelt niet veel voor sancties Auto in kanaal te Beek en Donk: drie doden Ook Landbouwschap blijkt meer dan gereserveerd Kerftabak duurder Nederlandse lerares vermoord De 100.000 is eruit Alle vreemde troepen terug EERSTE ETAPPE VAN MOEILIJKE WEG Conventie van vijf jaar voor „overzeese gebieden Malysjev overleden Familiedrama in Leeuwarden W DAGBLAD VOOR Voorstel Kroestjev: NEDERLAND BETAALT 70 MILJOEN Israëlvandaag in V.N. Opklaringen In Tunis: DERTIEN DODEN BIJ AARDBEVING Generaal Norstad op Soestdijk Ontstemming over houding van de clubs KRISJNA ZAKTE MENON INEEN De beloning voor de boer: Norstad wijst op de kaart In Frankrijk WEER AANSLAG OP BRUSSELS MANNEKE" Proces Adams begint 12 maart Geen nieuw alfabet heeft, lop en s 8007, gen en enhoek :!ijk in en. 11957 ril 1957 KI el van Iphan- en plotseling langs het oefde en met ;en de rots- ïem terecht 97e JAARGANG No. 22384 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Belgerstraat 16. TeL: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. da Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsi. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278847 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 QQSTBURG^Nieuwstraat^41^Tel^no^35) In de 534e staatsloterij, derde lijst, vierde klasse, is gisteren de honderd duizend gevallen op lot no. 9429. Dit lot is in serie A verkocht te Roer mond, op serie B te Soestdijk, op se rie C te Arnhem, in serie D te Lel den, in serie E te Rotterdam en in serie F te Purmerend. Mevrouw M.E. van Waegeningh Streukens te Roermond heeft het lot in serie A in zijn geheel verkocht aan een inwoner van Echt, wiens naam niet bekend is. Een groep van 20 werknemers van de A.K.U. heeft de prijs te Arnhem gewonnen. In Leiden werd het lot in twee halfjes verkocht aan twee loterijclub jes. De ene club wenst onbekend te blijven, de andere club is een gezel schap van ongeveer vijftien man van het personeel van een zilverfabriek in Voorschoten. De colectant in kwestie verkocht voor de achtste maal in 24 jaar een lot, waarop de honderdduizend kwam te vallen. Kroestjev heeft voorgesteld, dat de Amerikaanse en Russische troepen worden teruggetrokken uit alle vreem de landen, waar zij thans zijn gele gerd. Hij deed dit voorstel in een interview, verleend aan de Ameri kaanse journalist Joseph Alsop. Alle Westeuropese landen zouden hun strijdkrachten, die zij in andere Europese landen hebben gelegerd, moeten terugtrekken. De V.S. zouden alle Amerikaanse strijdkrachten, die zich in Europa en Azië bevinden, moe ten terugroepen en overgaan tot de opruiming van alle militaire bases in het buitenland. Kroestjev zei voorts, dat de Sovjet- Unie haar betrekkingen met de V.S. wil normaliseren. Frankrijk, West-Duitslaiul, Italië en de Beneluxlanden hebben gisteren dan in Parijs officieel besloten tot de in stelling van een gemeenschappelijke markt en een atoom, energiegemeenschap! Voorts hebben zij besloten de ge meenschappelijke markt te verbinden met de overzeese ge bieden van de deelnemende landen, onder een gemeen, schappelijk investerings. en handelsprogramma. Dr. Audenauer, die als eerste de zaal, waarin de slotbespre- kingen plaatsvonden, verliet, verklaarde zeer tevreden te zijn. De Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, zei, dat de verdragen inzake de gemeenschappelijke markt en Euratom in de loop van de volgende maand te Rome zouden worden getekend. In een eerste conventie, die voor de duur van vijf jaar zal worden gesloten, zullen de voorwaarden voor de toepassing van deze be ginselen nader uiteen worden ge zet. In deze conventie zal de bij- t drage der deelnemende landen in de investeringen in de overzeese I gebiedsdelen worden vastgelegd. Na i afloop van deze periode zal een nieuwe conventie worden gesloten. Bij een auto-ongeval nabij Beek en Donk zijn gisterenmid dag drie personen verdronken en één gewond. Omstreeks één uur slipte een personenauto met vier inzittenden, komende uit de richting Helmond, bij de fa brieken van Van Tiel, waar door de auto in het kanaal te recht kwam. DE ZWEEDSE regering heeft in een nota aan Moskou te kennen gegeven dat zij niet tevreden is over de ge gevens, die men haar met betrekking tot de dood van Raoul Wallenbe* heeft verstrekt. rg IN FRANKRIJK zijn de P.T.T.-be ambten in staking gegaan. In Parijs en verschillende andere steden werd gisteren geen post bezorgd. HET POOLSE parlement heeft giste ren premier Cyrankiewicz herkozen en een staatsraad benoemd, waarin o.a. Gomulka zitting heeft. AAN MGR. J.W.L. DAMEN, verte genwoordiger van het hoogwaardig episcopaat te Rome, zal op 12 maart namens alle Nederlandse katholieken een geschenk worden aangeboden. Dit ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest. EEN BANKGEBOUW in Rio de Ja- nero is gisteren ingestort. Men ver moedt, dat er bij deze ramp 50 doden te betreuren zijn. DR. J. VAN BAAL, goeverneur var. Nederlands Nieuw-Guinea. is gisteren op Schiphol gearriveerd. Hij zal enige tijd in Nederland blijven om beleids zaken te bespreken. ROCK AND ROLL is in Djakarta nu formeel verboden. Dit verbod houdt verband met de in Bandoeng ontsta- nadat de dans tijdens een lumbal was jedemonstreerd. FRANKRIJK zal wellicht voorlopig niet deelnemen aan het plan voor een verkeerstunnel door de Mont Blanc. it in verband met noodzakelijke be snoeiingen op de Rijksbegroting. EEN DERTIGJARIGE inwoner van Almelo is in zijn huis door gasver- stikkmg om het leven gekomen. Hij bezi£ geweest met het repareren n een gaskachel in de douchecel, un vrouw trof hem dood in de cei Op de bestuurder na kwamen alle inzittenden om het leven. In de auto bevonden zich de heer en mevrouw Peters-Cremers uit Helden-Panningen en de ouders van mevrouw P. De fa milie was op weg naar Amsterdam om daar een banketbakkerij te ope nen. De 49-jarige heer P. heeft een shock. Nog twee doden door gladheid Toen het 9-jarig zoontje van de heer J. van D. uit Oldebroek gisterochtend per rijwiel naar school ging, gleed het op de Bovenheigraaf uit, kwam te vallen en werd gegrepen door een juist passerende militaire vrachtauto. Tijdens de medische behandeling ter plaatse is het jongetje overleden. Op de Nieuw-Bussemerweg te Hui zen is een ongeval gebeurd, dat de 48-jarige J. W. het leven heeft gekost. De man passeerde met zijn bromfiets op het rijwielpad een wielrijder. Juist op dat moment werd hij gepasseerd door een autobus van de N.B.M. Hij slipte, kwam onder de bus terecht en werd op slag gedood. Wat de atoomenergiegemeenschap betreft, wordt in het communiqué medegedeeld, dat de splijtbare stoffen eigendjpm zullen zijn van de hiervoor op te richten Europese organisatie. In de slotbijeenkomst hebben de premiers der zes landen opnieuw be vestigd, dat hun landen voort willen gaan met hun pogingen tot het berei ken van een steeds grotere integratie van Europa, waarvan de verdragen inzake de gemeenschappelijke markt en Euratom een beslissend stadium vormen. De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, deelde nog mede dat een volledige overeenstemming is bereikt over het statuut van Al- gerië in het kader van de gemeen schappelijke markt. Algerië vormt een deel van Frankrijk en niemand denkt er aan dit te bestrijden, aldus Spaak. Aandeel van Nederland Minister-president dr. W. Drees, deelde mee, dat Nederland in het investeringsfonds voor de overzeese gebiedsdelen de eerste vijf jaar een gemiddel bedrag van veertien, mil joen dollar per jaar zal bijdragen, waarvan Nederland zelf dan zéven miljoen dollar gemiddeld per jaar zal terugontvangen voor investering in zijn eigen gebiedsdelen. De Nederlandse bijdrage beloopt voor het eerste jaar 3,4 miljoen dol lar en deze bijdrage loopt op tot zij in het laatste jaar 13,5 miljoen dol lar bedraagt. In totaal zal Nederland in de eerste vijf jaar een totaal be drag van 70 miljoen dollar in dit in vesteringsfonds storten. De Duitsers zullen in dit fonds ge durende vijf jaar per jaar een gemid deld bedrag storten van veertig mil joen dollar, de Belgen veertien mil joen dollar. Frankrijk veertig miljoen dollar, Italië acht miljoen dollar en Luxemburg 0.25 miljoen dollar. Minister Drees verklaarde, dat dus ook de Nederlandse overzeese ge biedsdelen zullen profiteren van dit investeringsfonds. Suriname en de Antillen zullen zelf moeten beslissen of zij al dan niet willen deelnemen. De Franse invoercontingenten voor produkten, welke uit de gemeenschap pelijke markt in de Franse overzeese Weersverwachting van het K.N. M-t. tot vanavond, opgemaakt gisteravond 23.15 uur: Aanvankelijk hier of daar mist. Overdag opklaringen, maar ook enkele verspreide buien. Overwe- gend matige wind, draaiend naar westelijke richtingen, iets hogere middagtemperaturen. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Bewolkt met enkele neerslagvlagen, maar ook opklaringen. Lichte tot ma tige wind uit het westen Vandaag: zon onder 18.05 uur maan onder 10.44 uur. Morgen- zon op 7.42 uur. maan op 304 uur. v President Eisenhower heeft giste ren, tijdens een beraadslaging met de leiders van het Amerikaanse Congres geen eenstemmig antwoord kunnen krijgen op de vraag, of de Verenig- e staten moeten instemmen met sancties tegen Israël, indien dit land n'vn.i ",!''ecrcn z«n troepen van i grondgebied terug te trek- t-ven na de bijeenkomst werd aangekonmgd dat de president in nachtelijke uren (Nederlandse rwLÜ™ toesPraak over het Midden- teïevisie h°Uden voor radi° e» ^ooraLAe dem°oratische Congres- t f? Z te hebben verzet tegen het treffen van sancties. Zij zijn van oordeel, dat ook India en de Sov jet-Unie m dat geval geboycot dienen te worden, omdat die landen even eens de resoluties van de V.N heb ben genegeerd. Nog voordat vandaag het debat over Israël in de Verenig de Naties zou beginnen, dacht men tot overeenstemming te komen aan gaande de houding die de V.S. zul len innemen. Nasser blijft inmiddels druk uitoefe nen op de politici van de westelijke landen. Hij heeft gezegd, dat de be- vaarbaarmaking van het kanaal wel eens zou kunnen worden vertraagd, als Israël weigerachtig blijft. De Aziatisch-Afrikaanse groep in de V.N. zal toepassing van sancties vra gen ais de regering in Tel Aviv van- Dertien personen zijn woensdag om het leven gekomen door een aardbe ving in een gebied ongeveer 130 km ten westen van Tunis. Onder hen be vinden zich een vrouw en haar zes kinderen. Meer dan 40 mensen werden gewond en 300 zijn dakloos. De aard beving duurde slechts tien seconden. daag niet belooft, haar troepen on middellijk terug te nemen. Tussen Syrië en Libanon is een ge spannen toestand ontstaan door het vermoorden van een Syrische kolonel in de Libanese hoofdstad Beiroet. De regeringsleiders van beide landen zullen elkaar vandaag in een grens plaats ontmoeten om over de situatie te spreken. gebiedsdelen worden geïmporteerd, op grond van de zojuist tot stand ge komen conventie, worden verdubbeld. Nederland verplicht zich hiertegen over de tropische produkten uit het Frans overzeese gebiedsdeel in Ne derland in te voeren. Deze Franse overzeese produkten krijgen door pre ferentiële rechten een voorsprong op de produkten, die tot dusverre uit de tropische gebieden van andere landen werden ingevoerd. Met name, zo ver namen wij, zou dit geiden voor koffie die tot nu toe uit Brazilië werd inge voerd. Ook bananen, i liehoudende za den en citrusvruchte zouden in de toekomst uit de Frame koloniën wor den geïmporteerd. Beter dan gevreesd De pessimistische verhalen uit Pa rijs op dinsdagavond over de moei lijkheden tijdens de Parijse onderhan delingen over de Europese Markt en de Euratom zijn dus gelukkig be schaamd geworden. Niet alleen is er overeenstemming door de Eerste Mi nisters van de zes Europese landen bereikt, maar de resultaten zien er gunstiger uit, o.m. zeker voor Neder land, dan voorafgaande beschouwin gen lieten verwachten. De vrees, dat Nederland onevenre dig veel zou moeten bijdragen aan de economische en sociale uitrusting van Afrika, zonder een aanwijsbare tegen prestatie, blijkt ongegrond. Zelfs voor Nieuw Guinea zal Nederland mogen putten uit het investeringsfonds van Europa-Afrika. Vooralsnog wordt ten opzichte van de Overzeese Gebiedsde len slechts een verdrag voorgesteld van vijf jaar. De mogelijkheid blijft bestaan, dat na verloop van deze tijd te weinig bevredigend resultaat is be reikt, zodat de nagestreefde integra tie nog steeds gedoemd is een avon tuurlijke koers te varen. Curieus hier bij is dat men niettemin wil over gaan tot een volslagen organisatie van de Europese Markt met een eigen parlement, een economische en sociale raad en een hof van justitie. Kennelijk wil men niet ten achter blij ven bij de zware administratieve uit rusting van de K.S.G. Dit zal allicht bedenkingen oproepen over al te grote kosten ten laste van de Europese burgers. Maar ontegenzeggelijk zit in deze organisatorische uitbouw een sterke mogelijkheid om de bestendi ging van de voor vijf jaar te sluiten conventie te bevorderen. Inderdaad betekent de Parijse overeenkomst, in dien zij door de parlementen wordt aanvaard een belangrijke stap op weg naar de verdere samenwerking en economische eenwording van west- Europa. H.M. Koningin Juliana heeft woens dag op Paleis Soestdijk de lunch gebruikt met generaal en mevrouw Norstad, in gezelschap van minister Staf, generaal Hasselman en hun echtgenoten, en mr. Van Kleffens. Op de foto ziet men (v.l.n.r.) ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine, mevrouw Norstad, generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de Ge nerale Staf, mevrouw Hasselman, mr. E. N. van Kleffens, de perma nente Nederlandse vertegenwoordi ger bij de N.A.V.O., mevrouw Staf, H.M. de Koningin en generaal L. Norstad. Als een bom is gisteren het besluit van het K.N.V.B.-bestuur ingeslagen. Veel kunnen de voetballiefhebbers en.de clubs hebben verwacht maar een der gelijke beslissing, op dit mo ment, nu de K.N.V.B.-pool aan de start staat, beslist niet. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft namelijk besloten de voor zijn leden ingestelde Voetbal toto met ingang van maandag 25 februari a.s., dus na slechts één speeldag, direct alweer bui ten werking te stellen. Deze beslissing is genomen op grond van het feit, dat een belangrijk aan tal voetbalverenigingen zich niet houdt aan het besluit der Bondsvergadering van 26 januari jl. en de activiteit op het gebied der clubpools onverminderd heeft voortgezet, terwtfl tevens andere instellingen zich met het organiseren van voetbalpools bezig houden. Ir. H. F. Hopster, voorzitter van de K.N.V.B., deelde een redacteur van De Maasbode mee, ernstig teleurgesteld te zijn door de houding van de clubs, die het besluit van hun vertegenwoor digers in de Bondsvergadering (853 stemmen vóór de gemonopoliseerde K.N.V.B.-pool) verraden en belache lijk maken. De „Coördinatievereniging Noord- Nederland" één van de drig grote clubpoolorganisaties in ons land heeft besloten, nu de K.N.V.B.-pool buiten werking wordt gesteld ,in ieder geval een proefproces uit te lokken om Wjatsjeslaf Aleksandrowitsj Maly- sjef, Ruslands eerste deskundige op het gebied van industriële techniek, is woensdagavond 11a een biekbed van een maand te Moskou gestorven. Malysjef was lid van het centrale partij comité. Het stoffelijk overschot zal vrijdag in het Kremlin worden bij gezet. De overledene had een bloedziekte. Enkele weken geleden is de Westduit- se specialist op het gebied van bloed ziekten, prof. Hans Schuiten, naar Moskou ontboden om hem te behan delen. Krisjna Menon. de Indiase minister zonder portefeuille, is woensdag na het uitspreken van een twee uur du rende redevoering over de kwestie- Kasjmir, in elkaar gezakt. Menon had zijn ziekbed verlaten om voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties te kunnen spreken. Met spoed bracht men hem naar een ziekenka mer op de vijfde verdieping van het seeretariaatsgebouw. Menon had de vergadering bezocht tegen het advies van zijn lijfarts in. In de vergadering van het Land bouwschap, gisteren te Den Haag, is nogal fors kritiek geleverd op de re geringsmaatregelen met betrekking tot de landbouw, zoals die in de be stedingsnota worden voorgesteld. De heer Louwes, voorzitter van het Land bouwschap, liet zich er vry gematigd over uit, maar de vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorga nisaties kwamen met talryke bezwa ren. Behalve dan de heer D. Tigge- laar (A.N.A.B.), die het met de re geringsvoorstellen vrijwel geheel eens was. De heer Mertens (K.N.B.T.B. her haalde nog eens de bezwaren, die we gisteren al hebben vermeld, o.a. dat bij de blokkering van de „eigenaars- lasten" bestedingsdwang wordt opge legd. De heer v.d. Ploeg, van de ka- De opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, generaal Lauris Norstad, heeft vandaag in een toespraak te Utrecht voor de leden van het Nederlands Genootschap voor Public Relations gezegd, dat het onmogelijk is, zelfs bij de meest van Europa, Canada en de Verenigde verrassende en groots opgezette Staten t°°nL aanval, ook maar ppri om-incr Waar een eventuele vijand, met na- rWl Ac H l gering me Rusland> ook zou aanvallen, aldus ueei yan de Navo-strijdkrachten generaal Nol-Stad, overal zal hij stui- totaal te vernietigen. ten °P d't waarschuwingsnet, waar- door meteen ieder Navogebied ge- ttaton ropa en m de Verenigde waarschuwd zou zijn. Ditzelfde geldt ecn. yerbazingwekkende voor een door velen gedachte moge- NAvn j3 en doet van de rijkheid, dat één aanval op het Navo- iederpèn riopLi!2v,gieneraal; Indien gebied totaal vernietigend zou zijn. verdrag kende mu H Va" NaJ°" Dit is een rondweg belachelijk idee, ien ofwpiHi» 1 deze wetenschap zo zei generaal Norstad. een geweldige kracht in het Navo- -- bestel zijn. Het begrip moet groeien Het °«rsPronkehJk<' verdedigings- Sovjet- en 65 satellietdivisies, alsmede dat wij, Europa en Amerika, onder- s>'steem van Europa kan door de toe- 2500 satellietvliegtuigen. Zijn deze sa- ling afhankelijk van elkaar zijn Hier- nemen(le vuurkracht (inclusief ato- tellietstrijdkrachten voor 100 procent van zijn de mensen helaas nog niet mische wapens) worden teruggebracht betrouwbaar? zo vroeg generaal Nor- overtuigd. va" 65 a 69 op 30 divisies. Er blijft stad zich echter af. Generaal NnrataH altijd echter een noodzakelijke ver- In een zeer nabije toekomst kan, vol kaartvan het nnordeufk h iV* eeT houding tussen mankracht en vuur- gens hem. met betrekkelijk groot ver- welke het 24 nnra avVteem halfr°nd- kracht bestaan. Met minder dan 30 trouwen de verzekering worden gege- welke het -4-uurs systeem van radar- divisies kan het verdedigingssysteem ven dat de Navo-volkeren een vol- waarschuwingsposten (gereed in 1958) niet behoorlijk functioneren. y doende verdedilTng hebben. In Europa beschikt de Navo over i50 a 160 bruikbare internationale vliegvelden. In tijd van nood wordt dit aantal door inschakeling van natio nale bases verdubbeld. Een betrouw baar verbindingsstysteem door tropos feer en ionosfeer verbindt noord- Noorwegen met Fontainebleau en An kara. Honderden vliegtuigen, gemaakt voor de atomische oorlogvoering, staan voor verdediging gereed. De beman ningen zijn op basis van paraatheid getraind. Dit geldt ook voor de vloot- eenheden, zowel als voor de land strijdkrachten. ..Wanneer ons programma totaal is uitgevoerd, aldus Norstad, heb ik het absolute vertrouwen dat wij behoren tot de meest effectieve strijdkrachten ter wereld". Daartegenover staat een Sovjet-bedreiging met 175 divisies en circa 20.000 vliegtuigen. In de satel lietstaten bevinden zich ongeveer 36 tholieke landarbeidersbond, zei een tijdelijke blokkering principieel niet af te wijzen. Wat de beloning van de boer aangaat, hier is sprake van dis criminatie. meende hij. Ten aanzien van de beloning dei- landarbeiders achtte hij het meest teleurstellende, dat de regering zich zelfs niet verwaardigd heeft de werk- classificatie ook maar te noemen. Het is grievend, zei hij, dat niet op de wensen van het Landbouwschap is in gegaan. Overigens merkte hij op, dat bij de landarbeiders 2% verloren gaat door de huurverhoging, er is tweemaal ge vraagd om een loonsverhoging van 3 plus 2 maar tweemaal is hierop „neen" gezegd. De heer P.B. de Boer (KNLC) ver kondigde de stelling dat het agrari sche gebouwenkapitaal in de ogen van de regering het sluitstuk van de be groting was. De landbouw werd hier duidelijk mee achteruit gesteld. Mr. Knottnerus van het KNCL achtte de gehele blokkering een on ding, anders dan de heer Louwes, die voor de regeringsargumenten wel begrip zei te hebben. Alle woordvoerders betreurden het dat in de nota niets werd gezegd over de werkclassificatie in de landbouw. De heer Tiggelaar meende echter, dat hier het oude gezegde van toe passing kan zijn: „wie zwijgt stemt toe". Verder was de algemene klacht, dat de grondrente te laag was gesteld, en dat de zaak van de eigenaarslasten met de 50 miljoen zeker niet als afgedaan kon worden beschouwd. een uitspraak te verkrijgen over de status van de voetbalpool. De „Gemeenschappelijke Nederland se Amateurvoetbalpool" (de zgn. Alc- mariapool" zal daarentegen niet meer in werking treden. Deze poolcombina- tie werd opgeheven na zondag jl. De „Stichting de Nederlandse Voet balpool" (waarbij o.m. zijn aangeslo ten de verenigingen N.A.C.. Ajax, Blauw-Wit, DWS. EDO en VVV) heeft in dit stadium zijn standpunt nog niet kunnen bepalen. De K.N.V.B.-totocommissie zal van avond te Utrecht bijeenkomen. Bij het ministerie van Economische Zaken in geen aanvraag ingediend om de prijs van sigaren te mogen verhogen. Van de zijde van het siga- renkartel vernemen wij, dat het in derdaad in het voornemen ligt de si garen vooralsnog niet in prijs te ver hogen. Er is wel een mogelijkheid, dat de kerftabak duurder wordt. De kerftabakindustrie heeft bij de minis ter een verzoek ingediend de prijzen te mogen verhogen. Woensdagmorgen heeft een 28-jari- ge leraar aan de lagere internatio nale school te Fontainebleau, A.C.C. afkomstig uit Togoland, voor het oog van verbijsterde leerlingen, zijn 28- jarige Nederlandse collega, mej. M. C. van Steijn uit Amsterdam in de klas door een messteek om het leven gebracht. De leraar werd enige minuten later reeds gearresteerd. Mej. van S. was in oktober 1956 naar Fontainebleau gekomen om les te geven aan Nederlandse kinderen van 7 en 8 jaar aan de internationale school. De dader is leraar wiskunde. Hij heeft bij een verhoor verklaard dat hij op vriendschappelijke voet met de verslagene gestaan heeft, maar dat het de laatste tijd tot een breuk dreigde te komen. Hij had zich dat erg aangetrokken en wist tenslotte niet meer wat hij deed. Vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft de 31-jarige veehouder H.A. te Leeuwarden zijn zoontje van elf dagen verdronken, vervolgens ge poogd zijn vrouw met een mes van het leven te beroven en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De vrouw en de veehouder zijn in leven geble ven. Het drama werd ontdekt door een postbode, die geen gehoor aan de boerderij kreeg, De man is, nadat hij in het Bonifacius-ziekenhuis te Leeuwarden was opgenomen, overge bracht naar het academisch zieken huis te Groningen. De vrouw is opge nomen in het Bonifacius-ziekenhuis te Leeuwarden. Opnieuw heeft het beroemde „man neke" in Brussel het moeten ontgel den. Onverlaten hebben, blijkbaar bij een poging hem te ontvoeren, niet al leen het voetstuk vernield waarop hij zijn bestaan sleet, maar bovendien hebben ze de waterleidingbuis door gekapt, zonder welke het manneke niet naar behoren kan functioneren. Nu staat er een politieagent op wacht. En de vereniging van degenen die zich de vrienden van het manneke noemen, is ook al in het geweer ge komen. Het proces tegen dr. John Bodkin Adams, de arts uit Eastbourne, die ervan wordt verdacht welgestelde pa tiënten door toediening van overma tige doses verdovende middelen om het leven te hebben gebracht (hij was begunstigde in testamenten der over ledenen), zal op 12 maart te Londen beginnen. Er heeft reeds een openbaar voor onderzoek plaats gevonden. Het hooggerechtshof te Londen heeft woensdag de bepaling in het testament van George Bernard Shaw, dat het grootste deel van zijn nalatenschap gebruikt moet worden om een nieuw En gels alfabet van 40 letters te ontwerpen, ongeldig ver klaard. Shaw, die in 1950 op 94-jarige leeftijd stierf, liet bezittingen ter waarde van 716.000 pond sterling na (ruim 714 miljoen gulden). De executeur- testamentair had het hooggerechtshof om een uitspraak over dit legaat gevraagd. Shaw had bepaald dat het geld als zijn plan om een Engels alfabet te laten ont werpen schipbreuk zou lij den, in drieën moet worden verdeeld tussen de „Natio nal Gallery of Ireland, het Britse Museum en de Ko ninklijke Academie voor Dramatische Kunst.

de Stem | 1957 | | pagina 1