Tankboot bij Vlissingen op wrak gestoten ZUID-BEVELAND Bemanning verliet schip en lading werd gelost STOFFEN MODE SHOW Terugbetaling aan leden door veiling Kapelle Handelsbelangen te Goes kreeg nieuwe voorzitter Chefarine „4' ZEEUWS!II- VLAANDEREN Tweede Hajuto? Aan stuurboordzijde open gereten Pak- cn sorteerstation belangrijk uitgebreid ^f1 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! KVCO viert carnaval in Sluis Walcheren Zuster Autonina promoveerde BLANK.ENHEYM Avond door het Ned. Vlasinstituut Mattheus Passie te Aardenburg Hoogwaterstanden „De Vogelvrienden' te Terneuzen Al dertig leden Bouwput aanbesteed voor sluis bij Katseveer Winter-studieclub kleine landbouwers AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 Door de bemanning verlaten en slecht® met de kapitein Manniëtte nog aan boord, aan stuurboordzijde over een lengte van ruim veertig meter open gereten, met een slagzij van zestig graden, doorlopend trillend door de knal lend, die zich voordoen in het inwendige, zo ligt de trotse en vrijwel nieuwe Zweedse vrachtboot „Vittangi" ter hoogte van het hoofd De Leugenaar bij Vlissingen. De Vittangi", geladen met erts op weg van Narvik naar Antwerpen, werd in 1953 gebouwd. Deze ertstan ker meer 16.479 brt. en raakte bij ,,De Leugenaar" aan de grond. De eerste veronderstelling luidde, dat het scnip iets te veel stuurboord in de nauwe vaargeul had gehouden. Toen het schip „vastliep" werd op de boule vard een enorm scheurend geluid waargenomen. Thans blijkt, dat de ..Vittangi" op een niet in kaart ge bracht of gemarkeerd wrak is gesto ten. Het wrak van óf een Duitse voor postenboot óf een Engelse coaster. Aan stuurboordzijde werd de ..Vittan gi" over een lengte van ruim veertig meter opengereten, zodat vier tanks vol water liepen. Assistentie De sleepboot ..Scaldis" verleende onmiddellijk assistentie, doch kon het binnendringende water onmogelijk wegpompen. Het kwam er nog harder in dan het er uit ging. Assistentie werd ingeroepen uit Maassluis, Rot terdam, Antwerpen en Terneuzen. De sleepboot ..Poolzee", juist op thuisreis van Suez naar Rotterdam, kreeg on derweg bericht inplaats van naar huis te komen na een maandenlange af wezigheid op te varen naar Vlissin gen en daar hulp te verlenen. Dins dagmorgen vroeg kwam de „Poolzee" op de rede van Vlissingen aan en nam daar ligplaats tot een uur of twaalf. Slagzij Dinsdagmorgen maakte de „Vittan gi" reeds een slagzij van circa tien graden. Het voorschip lag door het binnengedrongen water stukken die per dan het achterschip. Bij laag wa ter kwam de schroef gedeeltelijk bo ven water. Technici en autoriteiten voeren af en aan naar het gewonde schip, bergingsvloten lagen langszij. Om half tien maakte de bemanning zich gereed het schip te verlaten. Be zittingen werden overgebracht in de bergingsvaartuigen en loodsboten en in kleine groepen verliet de beman ning van 43 koppen het schip. Zij wer den in een hotel te Vlissingen onder gebracht. Om half twaalf streken enkele ach tergebleven bemanningsleden de aan bakboordzijde hangende sloepen, de reddingsboot uit Breskens kwam ter eventuele assistentie langszij liggen. Een wanhopige poging werd onderno men het schip nog recht te krijgen en te trachten het verder op een zand plaat te zetten, doch het lukte door gebrek aan materiaal niet. Compressors Men trachtten nl. een gedeelte der lading te lossen om ruimte vrij te ma ken voor lucht, welke men in het schip zou pompen. Dinsdagmorgen werden door ,.De Schelde" vijf compressors aan boord gebracht, die lucht in het schip pompten. De kraan der S.H.V. te Vlissingen begon met het verwijde ren der lading. Na enkele uren moest deze kraan haar werk staken omdat het schip te veel slagzij ging maken en lossen bemoeilijkte. Uit Terneuzen is inmiddels een veel grotere kraan onderweg om deze werkzaamheden voort te zetten. Ondertussen was de slagzij van de Een overzicht van de Zweedse erts tanker Vittangi met in de nabijheid enkele reddingsboten. Vittangi toegenomen en steeg tot min stens 50 graden. De weinige achter gebleven bemanningsleden verlieten ijlings het schip evenals de aan boord vertoevende werklieden, belast met het lossen der lading. Doch het schip brak niet. hoewel het angstwekkend steunde en kraakte. De bergers hebben thans goede hoop gekregen, dat de „Vittangi" het zal houden. Voor de bevolking van Vlissingen en vele „vreemdelingen" was het een boeiend en interessant schouwspel: de boulevards puilden uit van het samen gestroomde publiek, zodat er voor het normale verkeer bijna geen doorko men aan was. (Advertentie) (Advertentie) Bezoek onze welke gehouden wordt dinsdag 12 maart a.s. in ons restaurant 's middags 3 uur - 's avonds 7.30 uur. Meer dan 50 modellen gemaakt van de NIÉUWSTE VOORJAARSSTOFFEN worden U door mannequins getoond. Kaarten verkrijgbaar aan de cassa, stoffen- afdeling 1 e etage). ENTREE PRIJS met inbegrip van een petit the-complet MIDDAG SHOW 1.50 - AVOND SHOW 2. Bergen op Zoom Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (heiarox. De Kath. Vereniging voor Cultuur cn Ontspanning in west Zeeuwsch- Vlaanderen houdt op zondag 3 maart haar traditionele carnavalsavond. Het staat dit jaar onder leiding van de heren G.Buskens en J.Wauter- loot en voor deze gelegenheid is ook een Raad van Elf gekozen. Enthou siast werkt men in heel de streek al aan het vervaardigen van de kos tuums. Uiteraard is deze avond be sloten, doch wanneer dit carnavals feest een aanleiding mocht worden om als lid tot de KVCO toe te tre den, dan heeft men daar uiteraard in 't geheel geen bezwaar tegen! De vastenavond wordt gehouden te Sluis. Op 2 maart zal in KapeUe de al gemene jaarvergadering worden ge houden van de veilingsvereniging „Kapelle-Biezclinge cn Omgeving" en voor deze vergadering is een zeer belangrijke agenda samengesteld. Er staat namelijk op het bestuurs voorstel om 1 pet. van de geveilde bedrage, in het boekjaar 1956-1957 terug te betalen door middel van bijschrijving op de ledenrekening. Wanneer dit voorstel wordt aangeno men betekent dit dat de leden van de veiling Kapeile het afgelopen jaar voor het veilen van hun produkten van de kleine veiling 4 pet. hebben betaald en voor hun produkten van de kleine veiling 2 pet. Verder staat op de agenda een voorstel om over te gaan tot uitbrei ding van het sorteer- en pakstation, bestaande uit nieuwbouw van een aanvoerruimte, een sorteerruimte en een afvoerruimte, in totaal een opper vlakte van 1800 m2. Ook wordt de goedkeuring van de vergadering ge vraagd voor de bouw en inrichting van een kantine voor kopers en per soneel. Voor de financiering van dit nieuw- bouwplan vraagt het bestuur machti ging aan de Algemene vergadering om hiervoor een geldlening aan te gaan van 400.000,- af te lossen in 20 jaar. Voorts komt op deze jaarvergade ring in behandeling de wijziging van de verkoopvoorwaarden. Over het nieuwe ontwerp hiervoor bestaat over eenstemming tussen het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen en de organisaties van de Binnenlandse groothandel in Groenten en Fruit. Verder zijn er de bestuursverkie zingen waarbij voorzien moet wor den in de vacature van de heer A.J. de Visser te Kruiningen (thans vice- voorzitter van de vereniging) welke zich niet meer herkiesbaar heeft ge steld. MIDDELBURG GEMEENTE MIDDELBURG. TIJDELIJKE AFSLUITING SPOORWEGOVERGANG. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat de spoorwegovergang bij de Oude Vlissingseweg wegens het ver richten van werkzaamheden van woensdag 20 februari 1957 te 22.30 uur tot donderdag 21 februari 1957 te .00 uur voor alle verkeer gesloten zal zijn. Middelburg, 18 februari 1957. Burgemeester en Wethouders voor noemd. N. Bolkestein, Burgemeester. J Ph. Koene, Secretaris. 187-0 Ktcadendamme (Advertentie) die goeie ouwe (met de baird) De familie onving dezer dagen bericht, dat zr. Antonir.a (in de we reld Johanna De Baar) van de con gregatie van de Ursulinen van Ber gen (N.-H.), die hoofd der school is ir. het missiegebied Uganda van die congregatie, gekozen is tot huis overste van Budadiri (Uganda). Twee jaar geleden mocht zr. Antonina haar zilveren professiefeest bij har* fami lie hier vieren. Ovezande JAARVERGADERING EN FEESTAVOND K.A.B. De afdeling Ovezande van de KAB hield onder voorzitterschap van de heer K. van Steenbergen haar jaar vergadering. De voorzitter kon het genoegen smaken een groot aantal leden welkom te heten en door hem werd een speciaal woord van welkom gericht tot de burgemeester. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledenaantal wederom was toegenomen en dat kon worden ge constateerd, dat nagenoeg alle werk nemers lid zijn van de KAB. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat het jaar 1956 een batig saldo had opgebracht. Een voorstel uit de vergadering om het subsidie ten behoeve van het r.-k. maatschap pelijk werk te verhogen werd aange nomen, zodat voor het jaar 1957 f 50 ter beschikking werd gesteld. Als be stuursleden werden herkozen de he ren H. van 't Westeinde en L. de Jonge. De aandacht werd nog geves tigd op het gêzinsfonds van de KAB. Tevens werd de belangstelling gevraagd voor de boekenuitgave „De Lanteern", een eigen afdeling van de KAB, tengevolge waarvan men tegen lage prijs goede boeken kan beko men. Teneinde het „Kannunik var. Schaikfonds" wat meer leven in te blazen werden een zes-tal personen bereid gevonden dit werk tot ver spreiding var. de z.g. thermometers op zmh te r.emen. Des avonds werd de feestavond ge geven voor de leden en de huisgeno ten. Deze avond was zeer goed be zocht en de toneelstukjes werden op goede wijze ten tonele 'gebracht. Speelsters en spelers hebben or.der regie van de heer J. Koens succes geboekt. ISisse „ONS VOORDEEL" VERGADERDE. Onder leiding van de heer M. Jan sen vergaderde de coöp. vereniging „Ons voordeel". Bekend werd ge maakt dat er dit jaar voor ruim tien duizend gulden is afgeleverd en dat het batig saldo bijna 300.— be draagt. De aftredende bestuursleden, de heren M. Jansen en J. Otte werden herkozen. In de vacature van secr. penningmeester werd de heer J.Zuid- weg gekozen en tot bode voor het fonds benoemde men de heer J. Hoe- beke. De voorzitter dankte de scheidende secretaris-penningmeester de heer P. Bosman, voor al het werk, dat hij gedurende 24 jaar voor de vereniging heeft gedaan, ook had hij enkele goe de woorden voor de heer J. Schip per die als bode aftrad. De r.k. Zeeuwsch Vlaamse Vlas- sersbond hield een bijeenkomst waar bij waren „itgenodigd alle warmwa- terroterijen in Zeeuwsch Vlaanderen, welke alle aanwezig waren. Deze avond werd verzorgd door deskundi gen van het Nederlands vlasinstituut te Wageningen onder leiding van Ir. Butler. De volgende onderwerpen werden behandeld: Het vlasroten in het algemeen en rootproeven door Ir. Aukeman. Roten met een constante tempera tuur en bewaring van aardappelen en uien in rootbakken door de heer van Goeye. Isolatie, bouw van rootbakken en oliestoken in roterijen door de hoer van Es. Voor bovengenoemde onder werpen bestond een grote belangstel ling. Zij lokten diverse discussies uit, welke de avond interessant maak ten. Wederom zal dit jaar in de Sint Baafskerk te Aardenburg de Mattheus Passie worden uitgevoerd en wel voor de vierde maal. Het Bach-comité te Aardenburg is thans reeds met de voorbereidingen bezig. Een ogenblik had men vrees voor deze organisatie in verband met het rijverbod op zon dag. Desondanks meende men toch te moeten doorwerken en gelukkig is dit obstakel uit de weg geruimd. Het staat al vast, dat weer bijzondere solisten aan de uitvoering zullen mee werken. De leiding berust weer bij Piet van Egmond, terwijl het Amster dams Oratoriumkoor en het Knapen koor der Vredesscholen te Amster dam weer zullen meewerken. Een groot deel van de vloer der achterkerk van de Sint Baafs zal van een hout- bedekking worden voorzien, zodat dit het gebouw minder kil zal maken tijdens de uitvoering. Overigens valt dit jaar de uitvoering vrij laat, daar Passie-zondag op 7 april valt. zodat ook dit een voordeel voor de uitvoe ring is. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 21 februari, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 7.35 en 20.13 uur; te Terneuzen om 7.11 en 19.49 uur en te Vlissingen om 6.41 en 19.19 uur. Sedert de laatste wereldoorlog kwam er voor de vogelliefhebbers weinig van terecht hun verzamelingen inlandse en exotische vogels in stand te houden. Zij, die vóór de oorlog met deze liefhebberij bezig waren, moes ten bij gebrek aan eten de kleurige zangers drastisch opruimen. Er werd toen meer aandacht besteed aan ko nijnen, want dl mens zorgt tenslotte op de 'eeiste plaats voor zichzelf. Na de oorlog begon deze vogelliefhebbe rij weer langzaam op te bloeien en zag men hier en daar in de tuin een volière verschijnen. Dit was natuur lijk niet alles, want er zijn er genoeg, die hun gevleugelde vrienden binnen houden. Men kan er echter nog zoveel lief hebberij voor hebben, op een goede dag komt men toch voor problemen te staan, die men moeilijk meer kan oplossen. Sommige kwekers weten niet direct de goede lectuur te vin den en zo ontstaat ianzamerhand meer en meer de behoefte gezamenlijk op te lossen, hetgeen men alleen niet kan vinden. Vogelliefhebbers zijn geestverwan ten en het is voor een ongeïnteres seerde misschien moeilijk te begrij pen dat de ware liefheber uren bij zijn kanaries, parkieten, zebravinken, zi.verbekjes, blauw-fazantjes, Cuba- vinken, japanse meeuwtjes, kneutjes, putters, vinken en sijs.ies kan door brengen, zonder zich daarbij te ver velen. Het zijn levende wezens er. hier aan ziet de geïnteresseerde telkens opnieuw iets anders. De goede ver zorging eist bovendien ook nog de nodige tijd. Vanzelf wil een goede kweker ook goede resultaten zien cn daarom sta ken onlangs enkele Terneuzense vo gelliefhebbers de hoofden bij elkaar, belegden een vergadering en kort daarop kwam de districtscommissaris van de Nederlandse Bond voor vo gelliefhebbers r.aar Terneuzen, niet zo zeer om eens een officiële lezing te houden over het houden en kwe ken van vogels, maar om de vele vrager., die in de loop der jaren ge rezen waren, te beantwoorden. Die heer Flipse uit Bergen op Zoom, prima vogelkenner als hij is, wist over over het algemeen de vragen stellers wel tevreden te stellen. Nauwelijks een paar weken oud of de vereniging, die zich „De Vogel vrienden" noemt, heeft al een dertig leden. Voorzitter M, de Mul vertelde zo het een en ander van de plannen: geregeld vergaderen om van ideeën te wisselen, vogels ruilen, te zamen moeilijkheden oplossen en rassen verbeteren. In samenwerking met aquarium vereniging en dergelijke, kunnen er na afloop van tijd heel interessante tentoonstellingen worden georgani seerd. Dit verhoogt de animo onder de liefhebbers en zo komen zij soms op zeer zonderlinge wijze met elkaar in contact; want evenals bij zoveel andere liefhebbers vindt men vogel liefhebbers over de gehele wereld. De Rijkswaterstaat heeft gisteren het maken van de bouwput voor een sluis bij Katseveer aanbesteed. Deze sluis wordt een onderdeel van de se cundaire dam in de Zandkveek. ver band houdende met 't Zeeuwse drie- eilandenplan. Van de zeventien inschrijvers wa ren van Hattum en Blankevoort te Beverwijk de hoogste met f3.199.000. Met een bedrag van 2.187.000 was de N.V.Zandtransportmaatschappij te Den Bosch de laagste inschrijfster. In het bestek was medegedeeld, dat inschrijvers ook een alternatiel plan met een eigen werkprogramma kon den indienen. Van deze mogelijkheid maakte Dirk Blankevoort te Bloe- mendaal gebruik. Deze firma schreef ia voor een bedrag van f 2.155.000. Philippine K.V.P. VERGADERING De KVP hield een ledenvergadering in de zaal van de heer Klaasen. In zijn openingswoord verwelkomde de voor zitter. de heer M. Cornells, het Twee de Kamerlid der KVP, de heer van Dongen te Aardenburg, de heer Laneu. secretaris van de kring Middelburg eveneens uit Aardenburg en de heer Bukkens, voorzitter van de Staten- kring Sluis, alsmede de burgemees ter van Philippine, de heer van Hoek. Uit het jaarverslag van de secre taris. de heer Abrahamse, bleek, dat de afdeling Philippine momenteel 69 leden telt. Een aantal, aldus de secre taris, dat zeker voor uitbreiding vat baar is. Hét bestuur werd uitgebreid met een specifieke arbeidersvertegenwoor diger. Hiervoor werd gekozen de heer Maur. Ploegaert. De pogingen ook een dame in het bestuur te krijgen kon wegens onvoldoende belangstelling van de zijde der dames nog niet ver wezenlijkt worden. Na deze huishoudelijke aangele genheden was het woord aan het fo rum, dat gevormd werd door de he ren van Dongen. Lansu en Bukkens. Uit de vergadering werden veel vragen gesteld, hoofdzakelijk betrek king hebbende op de bestedingsbe perking, het landbouwbeleid van de regering en de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. Uit de aangena me discussies, die het gevolg waren van deze vragen, bleek wel hoe nut tig het is dergelijke avonden te or ganiseren Dit werd trouwens door de heren van Dongen en Lansu op het eind van de vergadering nog eens dik onderstreept. Het was dan ook al 11 uur toen de voorzitter de vergadering sloot en daarbij hartelijk dank bracht aan de forumleden voor hun aanwe zigheid en de prettige wijze waarop zij zich van hun taak hebben gekwe ten. Hoewel de belangstelling aanlei ding tot tevredenheid gaf, is het toch jammer dat niet een veel groter aan tal ingezetenen van Philippine van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt z.ioh over de actuele problemen van deze tijd op de hoogte te stellen. ST. CECILIADAG Hoewel een beetje laat heeft het zangkoor toch een goede Ceciliadag gehad. Ditmaal heeft men zich. met nog verschillende genodigden, koste lijk geamuseerd met het grote spek- takelcpel van Remain de Conimck, in de Minardschouwburg te Gent, „Faust en Magriete, geen nafte en geen piete" AXEL KAB BRUIST VAN LEVENSKRACHT De KAB Axel heeft weer eens ge toond nog steeds vol levenskracht en activiteiten te zijn. Op haar jaarver gadering kon de voorzitter, Eug. Maas, het genoegen smaken, het Gezellen- huis meer dan staropvol te zien, zodat velen zelfs met een staanplaatsje te vreden moesten zijn. Secretaris Em Breepoel gaf in een zeer bondig jaarverslag een over zicht van de activiteiten in het afge lopen jaar. De secretaris achtte het con verheugend verschijnsel, dat. on danks de achteruitgang van inwoner tal, de KAB een vooruitgang in le dental kon boeken. Een verder verheugend verschijnsel was de gezonde belangstelling die uitging naar de Credo Pugno club en de kaartclub. Wat de instellingen betrof, werden Herwonnen Levenskracht en het Ka nunnik van Schaikfonds nog even be licht. Dat de KAB haar werkterrein steeds uitbreidt, bleek ook uit het feit dat een vakafdeling voor handels-, kan toor- en winkelbedienden kon worden opgericht, die thans 25 leden telt, waardoor ze zich plaatste onder de vier grote vakbonden der afdeling. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, Eug Maas, E. Breepoel en A. Hillaert resp. als voorzitter, secretaris en penning meester herkozen Gewoontegetrouw bracht de steeds actieve KAJ de nodige vrolijke no ten op deze jaarlijkse bijeenkomst. Met de trekking der KAJ Rome reis-loterij en een gezellig dansje, werd deze zeer geslaagde bijeenkomst besloten. AUTO RAMT MELKKAR Tijdens een zware sneeuwstorm werd de Belg V. die met zijn auto over de Kinderdijk in da richting Axel reed, dusdanig 'het zicht ontnomen, dat hij pardoes op de melkkar van de melkboer V. inreed. Aangezien de auto een niet al te grote snelheid had, bleef het ongeluk beperkt tot enkele schrammen en deuken. Van de melkauto werden door de schok echter verscheidene flessen melk over de weg geslingerd, waardoor verschil, lende liters melk verloren gingen. St.-Jansteen In samenwerking met de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst worden door kleine landbouwers in de win termaanden een aantal bijeenkom sten gehouden. Deze winter werden reeds 4 van dergelijke bijeenkomsten belegd en voor de behandelde on derwerpen: Veevoeding op de kleine bedrijven, kippenhouderij op de klei ne bedrijven, bouw- en voedings plan en i-undveeverbetering en melk- controle bestond een ruime belang stelling. Op de laatste bijeenkomst werd door ir. Harmsen, veeteeltcon sulent voor Zeeland het woord ge voerd. Spreker wees eerst op het be lang van voeding der verschillende dieren omdat dit van groot belang is voor de financiële uitkomst der veehouderij. Aan deze voeding zal de eerstkomende jaren meer aan dacht besteed moeten worden. Ook wees spreker op het grote be lang dat de dieren goed van exte rieur zijn, dit vooral wegens de af zet naar het buitenland en de hoge re eisen die worden gesteld. Ook de melkcontrole is belangrijk, omdat men hierdoor een beter inzicht ver krijgt in de produktie van zijn eigen vee en daardoor ook 'n inzicht krijgt welke kalveren moeten worden aan gehouden om later als produktieve melkkoe dienst te doen. Het belang van het stamboek werd eveneens naar voren gebracht. Er werd verder nog een uiteen zetting gegeven over diverse predi katen bij 't stamboek, gevoegd door een serie mooie lichtbeelden over de beste stieren en melkkoeien van de laatste jaren, die in Nederland een grote rol gespeeld hebben. Na deze zeer leerzame avond volg de nog een levendige discussie over verschillende behandelde punten. Stoppeldijk DANSAVOND VAN .RAPENBURG' De plaatselijke voetbalvereniging „Rapenburg" organiseerde in de bo venzaal van café Compiet de jaar lijkse dansavond. Gewoontegetrouw bestond voor dit bal weer veel be langstelling. FILM VOOR DE MISSIE. In het Verenigingsgebouw verzorg den de Witte Paters uit Boxtel een filmavond. Vertoond werd de film ,Waar de hemel zong'. In de middag uren werd voor de jeugd een spe ciale voorstelling gegeven. De ba ten van deze filmavond kwamen ten goede aan de missie. IJzendijke BIJZONDERE FILMAVOND VAN ELMARE Donderdagavond om half acht zal voor Elmare de zeer bijzondere film „La Strada" (de Weg) worden ver toond. Deze rolprent verwierf in Ve netië de Grote Prijs. Enkele weken geleden kreeg ze op het Internationa le Katholieke Filmcongres te Hava na de onderscheiding voor de beste film van 1956. Ook niet-leden boven 18 jaar heb ben toegang. JAARLIJKSE TEERAVOND VAN „FLANDKIA" In het parochiehuis hield de be kende accordeonvereniging „Flan- dria" haar jaarlijkse vrolijke avond. In zijn openingswoord gaf voorzit ter C. Marteijn een kort overzicht van de activiteiten in het jaar 1956. Dirigent Anthonisse bracht met zijn club op voortreffelijke wijze num mers als An der schonen blauen Donau van Johan Strauss, „Cavaleria Rusticana" van Mascagni enz., maar ook het lichtere genre viel bij de aan wezigen zeer in de smaak. Conferencier Verween zorgde even als andere jaren er op voortreffelijke wijze voor dat het werkelijk een vro lijke avond werd. De gastrol werd dit jaar vervuld door de bekende Amerikaanse zange res Kitty Prins en ook zij oogstte met haar liedjes een enorm succes. Aan het slot dankte de voorzitter voor de grote belangstelling en wer den door Tonny Marteyn bloemen aan de gast-zangeres Kitty Prins aange boden. Hoofdplaat RAAD GAF HEEL WAT SUBSIDIES. Onder voorzitterschap van bur gemeester J. F. C. Temmerman kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Aan de christelijke stichting voor school- en beroepskeuze voor Zee- land werd een subsidie verleend 5 f 12.50 per geval. Een gelijke subsidie werd toegekend aan de Interdioce sane stichting katholieke beroeps keuzevoorlichting. Aan de Interker kelijke Commissie voor Maatschap pelijk werk ir. Zeeuwsch-Vlaanderen werd een subsidie verleend ad f 0.28 per inwoner. De Vogelbeschermings- wacht kreeg een subsidie a 1 cent per inwoner. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming akkoord te gaar. met het voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van de bezolding wethou ders. De bezolding van het gemeente- personeel werd in verband met de jongste loonmaatregelen, verhoogd met 6 pet. en 5.6 pot. compensatie- uitkering. Bij de periodieke verkie zing van een voorzitter Instelling Maatschappelijke zorg, werd met el- gemene stemmen herkozen de heer E Steyaert. De 2 leden, de heren V. de Ruyscher en, C. A. de Ruyscher werden zonder stemming herbe noemd. Het voorschot over 1957 in de ex ploitatievergoeding bedraagt voor de r.-k. St. Jozefschool, de christelijke school en de St. Aloysiusschool te Slijkplaat resp. f 4.842.50, f 1.061.67 en f 3,315,Vastgesteld werd de vergoeding per lokaal en per kleuter voor de r.-k. kleuterscholen alhier, welk bedrag voor de r.-k. bewaar school te Slijkplaat totaal f 1.883.78 bedraagt en voor de r.-k. kleuter school te Hoofdplaat f 1.688,17. Besloten werd met ingang van 1 juli a.s. uit de keuringsdienst IJzen dijke te treden. In de rondvraag informeerde de heer de Smit of er nog niets bekend was over 't geld van 't rampenfonds dat bestemd was voor de bouw van 'n badhuis annex ontspanr.ingslokaai voor ouden van dagen. De toegezeg de som van f 25.000,was echter niet groot genoeg. B. en W. hebben het rampen fonds daarom ook een groter bedrag gevraagd. Het officiële antwoord op dit tweede verzoek is echter nog niet gekomen. UITVOERING KATHOLIEK LEVEN. In de zaal Martens gaf de voor drachtkunstenaar Ben Aerden uit Amsterdam op initiatief van de vereniging Katholiek Leven een uitvoering. Hij bracht in solo-to neel een verhaal van de bekende Spaanse romanschrijver Pedro Anti- ono de Allarcon: „Kapitein Venijn", met ais ondertitel „Een bulderbast bekeerd". De bijna volle zaal kon genieter, van de sublieme vertolking, die hij van de verschillende perso nen gaf, IN- EN UITGAANDE SCHEPEN. In de haven van Hoofdplaat zijn in het afgelopen jaar 162 schepen inge komen. met in totaal 27480 ton. Uit gevaren zijn 161 schepen met in to taal 27322 ton. In de gisteravond gehouden verga dering van Handelsbelangen te Goes werd in de vacature Vermaire tot voorzitter gekozen de heer I. Lütejjn. Ook de heren W. Dominicus en C. Wisse traden af als bestuurslid. In hun plaats koos men de heren H. Drijfhout en A. Carpentier. In dezelfde vergadering werd het programma van de evenementen commissie voor 1957 bekend gemaakt. Het luidde als volgt: 17 april is het feest bij gelegenheid der elektrifica tie van de Spoorwegen, waarvan het zwaartepunt, op verzoek van ir. den Hollander, oud-Goessenaar, in de Ganzestad komt te liggen. In de be doeling ligt een spoorwegtentoonstel ling met miniatuurmodellen te hou den, welke modellen reeds in Goes voorhanden zijn; e enetalagewedstrijd met dezelfde inslag; muzikaal vertier en andere «ttracties. Dan volgt het internationaal folklorefestijn var. Cas- porgo van 1 tot 9 augustus. Van 14 tot 21 september de fruitweek met corso en tenslotte activiteiten met St.-Nicolaas en kerstmis. Dit alles kan alleen allemaal ge schieden indien de middenstanders voor voldoende financiën zorgen, want het budget voor een en ander zal on geveer f 23.0C0 bedragen. Aangenomen werd het voorstel tot het houden van een jubileumfeestvergadering in oktober, ter gelegenheid van het 55- jarig bestaan van Handelsbelangen. Het gezelschap Johan Kaart zal dan optreden met Potasch en Perlemoer. In verband met dit jubileum werd het bestuur gemachtigd om voorbe reidingen te treffen voor een even tuele tweede Hajuto-tentoonstelling in september a.s. GOES Grand: Geef hem de ruimte. Slot Ostende: Vergadering Vrouwengilde MIDDELBURG Electro: Malaga. OOSTBURG Ledel: De avonturen van SAS VAN GENT Olympla 8 uur: Rigoletto. TERNEUZEN Luxor 8 u.: De machinist Haji Baba. VLISSINGEN Alhambra: Mijn man de testpiloot. Luxor: Spel met de dood. Ariënsgebouw: Vergadering KAV GOES Grand: My sister Eileen. MIDDELBURG Schouwburg: Opera forum VLISSINGEN -0- Alhambra: Nacht en dag. Luxor: Spel met de dood. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Laktné. GENT Kon. Ned. Schouwburg: 19,30 U.J De prone ven Egypte.

de Stem | 1957 | | pagina 2