mening en commentaar WYBERT SNELPON lijmt Koppensneller De schat van Matabonga SlagMad JieSïcn» Nieuwe actie van de KAB Ruim 80.000 Nederlanders Gangsters in Amsterdam AT EEN ONDERLIJKE ERELD Waait Uw haar altijd door de war? Gebruik dan "Ü/etyim.-haarcrème. Dienstplicht in Hongarije radio") VERRASSING ZWAKKE PUNTEN WAT DOET DE OVERHEID? BonKorets Moeilijkheden financiering IJtunnel Verkiezingen in Argentinië TWEEDE BLAD DINSDAG 19 FEBRUARI 1957 kaak .ge Ledental thans 417.800 Kilo's slanker Tien jaar emigratie naar Australië J Politiemensen te San Diego in Motors, scooters en bromfietsen op RAI Rokershoest Vijftig mensen op Celebes verdronken Onrust onder Poolse landbouwers BOEKENPLANK Straatmadelieven Televisie-programma's door GEORGE F. WORTS I jaar- Itaan. Bjving lid op uur, |m en I I leperkt |gekan- N.V. lEEN r\E klap is fors aangekomen. Het bestedingsrapport heeft niet na gelaten de nodige onrust te ver wekken. Algemeen hoort men de opmerking: „Hoe kon het zo opeens gebeuren, dat we van een wel vaartsstaat in een bezuinigings- staat zijn overgestapt? Het vorig jaar hebben we in een loonronde toch nog een nieuw stuk welvaart verdeeld?" In de nota wordt nu uitgelegd, dat we de bui al begin 1955 hadden kunnen zien aanko men. Toen immers was het over schot op de betalingsbalans al te ruggevallen van 1800 miljoen (in 1952) tot 840 miljoen, welk laatste bedrag dan nog geflatteerd was. We horen nu ook in socialistische kring verwijten aan het adres van de toenmalige minister van finan ciën van der Kieft, die zoals men dat uitdrukt niet veel meer heeft sedaan dan freewheelen. Men mag deze politiek van op-zien-komen- spelen echter niet één minister al leen aanwrijven. Hiervoor is het hele toenmalige kabinet verant woordelijk. Einde 1955 zijn er dan wel een paar maatregelen getrof fen temporisering van vervroeg de afschrijving, afremming van het kopen op afbetaling, dicontoverho- 5ing doch in de loop van 1956 ging het van maand tot maand slechter met de betalingsbalans, zo dat aan het eind van het jaar een tekort van 600 miljoen gaapte. De toeneming van het nationaal inko men liep terug van 1550 miljoen in 1955 tot 850 in 1956, terwijl de na tionale bestedingen verder aanzwol len tot 1800 miljoen (in 1955: 1450 miljoen) terwijl de uitvoer van goe deren en diensten slechts toenam met 350 miljoen (in 1955 met 1350 miljoen). In het verkiezingsjaar heeft men de ogen echter min of meer geslo ten voor deze verontrustende ver schijnselen. Het freewheelen met slechts lichte druk op de rem ging verder. Een gedurende vier maan den demissionair kabinet kon ook al niet veel meer doen dan advies gaan vragen aan de 'SER. En zo komt het allang voortsluipende kwaad met de daarvoor aangepre zen medicamenten plotseling als een schrikwekkende verrassing voor ons te staan. RULLEN de medicamenten doel treffend zijn? Minister Hofstra heeft zaterdag opwekkend geglim lacht. „In 1958 is alles weer in or de", verzekerde hij. We helpen het hem hopen. Maar er zitten in het hele plan toch maar een aantal zeer zwakke punten. Bij alle ge praat over bestedingsbeperking, dat in de tweede helft van 1956 dan toch langzamerhand loskwam, had men eerst, de landbouw maar over het hoofd gezien. Tot die opeens fors aan de bel trok en iedereen ging zeggen: ,,He ja, de boeren zijn er ook nog". En de boeren kwamen met eisen, waaraan eigenlijk niet te tornen viel. Pogingen om er wel aan te tornen door te vertellen, dat de landbouw toch zo achterlijk was gebleven, sloegen spoedig op de vlucht voor de feiten. De regering heeft de reductie op de verlangens van de boeren dan ook alleen maar gemotiveerd met de verzekering: Meer dan 200 miljoen kan heus niet. Hoe men nu precies aan dat ronde getal komt, is niet duidelijk. Doch ook op die 200 miljoen wordt weer afgedongen door 50 miljoen tege moetkoming in de eigenaarslasten van de boer vast te zetten op een geblokkeerde rekening. Dat wordt een nieuw element in onze volks huishouding: geblokkeerde rekenin gen. Daar kan de Staat de eige naars mee aan een zoet lijntje hou den. We houden dan ons hart vast, dat dit straks misschien wel een uitgebreid systeem gaat worden, waarom per slot ook de salarissen niet op een geblokkeerde rekening en ze pas vrij geven, als men aan- toonfc ze naar genoegen van de Staat te willen besteden? In het hele ingewikkelde beste dingsplan worden verder de grote gezinnen maar weer eens voor ex tra moeilijkheden gezet. Het per centage 6.8 procent, dat de stij ging van de kosten van levenson derhoud moet aangeven, is natuur lijk maar een gemiddelde. Men kan er van op aan, dat de kinderrijke huishoudens met hun uitgebreide behoeften aan melk. brood en sui ker het noig zwaarder te verduren zullen krijgen. Daar mag toch wel eens extra aandacht aan besteed worden. Vooral voor de KVP-fractie ligt hier een taak. Een derde en heel zwak punt zien we in het feit, dat het bedrijfsleven waarvan we het voor het behoud en de versteviging van onze welvaart toch voor een groot deel moeten hebben maar weer de zwaarste pakken te torsen krijgt. Men had het al een en ander op de rug geladen: afschaffing van investeringsfaciliteiten, prijsstabili- satie tot aan de scherpste grens van het mogelijke. Daarbovenop wordt nu weer gesjord de verhoging van de vennootschapsbelasting, zwaar der omzetbelasting en duurdere PTT-tarieven, die vooral voor het bedrijfsleven in de papieren zullen gaan lopen. Zal dit verantwoord blijken te zijn? Zal dit geen trom bose® doen optreden in de bloed stroom van onze economie? We zijn er helemaal niet gerust op. JTEN ernstig zwak punt achten we het ook in het bestedingsplan, dat de Overheid zelf bij het voor gaan in zuinigheid nog zo weinig concreets op tafel legt. Een ver laging van uitgaven van 197 mil joen op de Rijksbegroting 1957, dat ziet er zo op het eerste oog nogal flink uit. Maar dan ziet men daar posten staan als: afschaffing con sumentensubsidies 43.5 miljoen, overheveling van de uitkering der kraamgelden naar de ziekenfond sen 6 miljoen, herstel oorlogsschade lagere publiekrechtelijke lichamen 10 miljoen, verhoging PTT-tarie- ven 20 miljoen en dan weten we, dat er van die bezuiniging een groot stuk ten koste van anderen gaat. Nieuwe uitgaven, welke onvermij delijk worden genoemd, slokken bovendien die bezuinigingen weer in belangrijke mate op. Het komt tenslotte hierop neer, dat een te kort op de gehele dienst van 786 miljoen wordt gereduceerd tot 759 miljoen. Vage algemene beloften aangaande vergroting efficiency, uitwieden van „dode hoeken", be vordering van meer doelmatige taakverdeling tussen de ministe ries onderling alsmede ten opzichte van de lagere publiekrechtelijke li chamen en de particuliere sector zetten vooralsnog weinig zoden aan de dijk. Als we dan zien, dat er een huursysteem wordt ingevoerd, dat weer een paar honderd extra ambtenaren vraagt, als er een mi nisterie herrijst, waarvan men eerst vertelde, dat het overbodig was ge worden, dan gaan we ons toch af vragen, waar bezuinigingswoorden en daden elkaar nu eens eindelijk zullen ontmoeten. Voor de Kamer schuilt te dezer zake de grote moei lijkheid in het verkrijgen van een juist inzicht in de doelmatigheid van de besteding der overheidsgel den. Dr. Lucas heeft al eens pogin gen aangewend, om daarvoor een geschikt apparaat te verkrijgen. Ook hieromtrent zijn van de regerings tafel vage beloften gedaan. Als het ooit nodig is, dat dit denkbeeld ge concretiseerd wordt, dan is het wel nu. (Advertentie) Het Algemeen Propaganda Comité van de K.A.B. heeft beslo ten een nieuwe, grootscheepse actie onder de ongeorganiseerden in te zetten. Wat de methode en de aan te wenden middelen be treft, zal de nieuwe actie zich onderscheiden van de vorige en wil men vooral het zwaartepunt gaan verleggen naar de grote steden en de industrie-centra. Een nieuwe ropaganda-krant on der de titel „Pak aan" heeft de plaats ingenomen van het bekende „Lopend Vuurtje" uit de vorige ac tie. Mobiele gardes, bestaande uit de beste propagandisten ter plaatse, zul len met name in de grote steden gaan opereren. „De Ploeg Vervolgens wil men de beste propa gandisten uit het gehele land in een soort club onderbrengen „De Ploeg", waarvoor degenen in aanmerking ko men, die per jaar minstens 25 nieuwe leden inschrijven. Dit lidmaatschap duurt een jaar: iemand die in 1957 dit aantal inschrijft, wordt daardoor lid van Ploeg 58 en zo vervolgens elk jaar. De leiding van de actie wil tussen deze werkers een sterke vriendschapsband gaan leggen. Zij zullen van tijd tot tijd tot bijzondere bijeenkomsten worden uitgenodigd, terwijl er bovendien aan het ploeg- lidmaatschap nog verschillende van jaar tot jaar variërende voorrechten zijn verbonden. De Ploeg, een sym bool van het bewerken en omwoelen van de grond, maar ook van team verband en samenspel, zal moeten uitgroeien tot een club van „super"- propagandisten, het zal de ploeg wor den in de K.A.B. (Advertentie) Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedra gen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. Bon Korets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstop ping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter' Begin een nieuw leven-begin nog vandaag met BonKorets. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES Gedurende de 10 jaar eindigend 30 september 1956 kwamen in totaal 1.126.869 immigranten in Australië aan. Circa 35% hiervan kwam uit Engeland en Ierland. Uit landen van het Britse Gemene best kwamen 524.724 immigranten en uit andere landen 602.145. De voornaamste landen waren: Britse Gemenebest: Engeland 394.192, Nieuw-Zeeland 29.150, Canada 6.068, India, Pakistan en Ceylon 6.068. Andere Common- wealthlanden (w.o. enige Zuid-afrikaanders, maar grotendeels Cyprioten en Maltezers) 78.245. Andere landen: Duitsland 175.500, Italië 163.000, Nederland 80.700, Griekenland 40.600, Polen 10.000, Joegoslavië 6.000. Andere landen 118.000. Uiteraard zal de actie weer met allerlei moderne middelen wor den ondersteund. Binnenkort zul len 500.000 persoonlijke brieven op de ongeorganiseerden worden afgevuurd, voor welk papieren bombardement de organisatie thans wordt voorbereid. Allerlei andere middelen zullen worden toegepast, die evenals bij de vorige actie sfeer en klimaat moeten scheppen, waardoor het werk van de vele duizenden propagandis ten zal worden vergemakkelijkt. Intussen groeit het ledental van de K.A.B.gestadig; het officieuze cijfer per 1 januari bedraagt: 417.800. Sinds de inzet van de vorige actie betekent dat dus een vooruitgang van niet minder dan 57.000 leden (Advertentie) Er zyn enige moeilijkheden gere zen bij de financiering van de in aanbouw zijnde autotunnel onder het IJ in Amsterdam. Het college van B. en W. heeft van het departement van Verkeer en Waterstaat bericht ont vangen, dat het rijk het door de ge meente voorgestelde percentage als rijksbijdrage in de bouwkosten, die circa twee miljoen gulden bedragen, niet wenst bij te dragen. Dit is ons van de zijde der gemeen te meegedeeld. Of het rijk inderdaad bereid is iets in de bouwkosten bij te dragen, is nog niet geheel bekend. Op dit punt heerst thans enige onge rustheid in de hoofdstad. Burgemees ter van Hall zal eerstdaags ver moedelijk tezamen met de wethou der der publieke werken een be spreking hebben met minister Algera over de problemen rond de financie ring. Bij de tot dusver gevoerde be sprekingen tussen de gemeente en rijkswaterstaat over een eventuele rijksbijdrage heeft het rijk geen af wijzend standpunt ingenomen. Zaterdagavond is de 57-jarige heer B., juist toen hij zijn winkel op het Mercatorplein in Amsterdam had ver laten, door een hem onbekende man met een hard voorwerp op het hoofd geslagen en door een andere man van zijn tas inhoudende 3200 gulden die hij onder de arm droeg, beroofd. De twee mannen gingen aan de haal, maar konden, na een wilde ach tervolging, waaraan niet alleen twee in de lucht schietende politieagenten maar ook een taxichauffeur deelnam, worden ingerekend. Een van de aanvallers trachtte nog, door in het water van de Admiralen- gracht te springen, aan zijn achter volgers te ontkomen. De taxichauffeur dreef de andere berover zo in het nauw, dat deze de gestolen tas weg gooide .waarna de chauffeur de tas, waar het geld nog in aanwezig was, naar het politiebureau bracht. De aangehoudenen zijn een 18-jarige isoleerder en een 19-jarige militair. Tevens heeft de politie nog een 18- jarige typograaf gearresteerd, die de twee andere jongemannen tot de be roving had aangezet. Onderwerpen Een enquête, die onder Amerika nen werd ingesteld, heeft aan het lioht gebracht, dat vrouwenkransjes bij een gezellig kopje thee het meest praten over mannen. In de tweede plaats komen kleren en kinderen en vervolgens maatschappelijke proble- men. Mannen daarentegen praten in. i schuldigden van het gebiuik eerste plaats over zaken, vervol- „nr, ciorbo rlrnnTs en het ..flir- gens over hun hobby's en dan pas FLIRTEN de Verenigde Staten hebben J dezer dagen de handen vol gehad met het kalmeren van J twee dames, die elkaar be van sterke drank en het „flir ten met mannen". J Een der strijdlustigen was S3 en de ander... 91 jaar oud. over vrouwen. Praktijk Een man had zich in Home voor de rechter te verantwoorden wegens roof en plundering. Hij trachtte er zich uit te redden door te zeggen, dat hij in 16 flats had ingebroken om te zien of zijn uitvinding, een lo. Toepasselijk Onlangs vergaderden transport deskundigen van 20 landen in de stad Brighton, Engeland, om een per, in de praktijk goed bruikbaar tijdschema te ontwerpen voor effi- was. ciënter reizen. He vergadering moest evenwel 20 minuten worden uitge steld om de te-laat-komers gelegen heid te geven aan het congres deel te nemen. Vis Een dame uit Cincinnati heeft po litiewerk gemaakt van het feit, dat ■haar man zo verschrikkelijk veel met tropische vissen op heeft. Niet lang geleden kocht hij weer voor een bedrag van 2000 gulden kostbare visjes voor zijn aquarium. De al lernoodzakelijkste aankopen voor zijn gezin kan hij echter niet doen. Vervelend In Detroit stak de heer Wright zijn huis in brand. Ik vond de buurt zo vervelend, verklaarde hij tegen de politie Laaf ons maken dat we weg komen! Hij zit vol zwarte vlekken en misschien is het wel besmettelijk.... President Aramburu heeft bekend gemaakt, dat de voorlopige regering van Argentinië uiterlijk in juni 1958 de macht zal overdragen aan een gekozen regering. In juli a.s. zullen er verkiezingen worden gehouden voor een constituerende vergadering, die de grondwet zal wijzigen, zo voeg de hij hieraan toe. Doelend op de verdreven dictator Juan Peron zei de president: ,,Dit monster zal nooit meer onze grond betreden." De stafchef van het Hongaarse le ger, generaal Ferenc Ugrai. heeft meegedeeld, dat de dienstplichtigen die in 1936 zijn' geboren, zich tegen tien maart moeten melden. Spoedig daarna zullen zij onder de wapenen worden geroepen. aldus meldt ..Nepszabadsag", het orgaan van de Hongaarse communistische partij. De betrokken dienstplichtigen had den eigenlijk in de herfst van het vo rige jaar moeten opkomen, doch dit was tengevolge van de opstand niet mogelijk. Volgens waarnemers moe ten velen van deze lichting bij de op stand tegen de Russische troepen en de Hongaarse veiligheidspolitie heb- Twaalf dagen na sluiting van de druk bezochte bedrijfsautotentoon stelling opent in het Amsterdamse RAl-gebouw de 38ste RAI-tentoon- stelling van motorrijwielen, scooters, autoscooters, bromfietsen, etc. Deze internationale tentoonstelling, waar aan ruim honderd exposanten deelne men, vindt plaats van donderdag, 28 februari tot en met zondag 10 maart a.s. en wordt gecombineerd met een interessante show van kampeerwa gens, tenten en kampeerbenodigdhe- den onder de naam Camping 1957". Op deze RAI-tentoonstelling van het eenvoudige vervoermiddel zal een grote variëteit van twee-, drie en vierwielige voertuigen te zien zijn, van de eenvoudigste bromfiets, de motorbakfiets tot de ultra-lichte per sonenauto, waarvan het gewicht de 400 kg niet te boven gaat. De inzen dingen zijn afkomstig uit Nederland (26 merken), West-Duitsland (24), Engeland (10), Italië (9), België (4), Oost-Duitsland (3), Tsjecho- slowakije en Oostenrijk (ieder 2), Verenigde Staten en Hongarije (ieder 1 merk). Bovendien zijn er tal rijke inzendingen met onderdelen en accessoires, alsmede gereedschap voor het onderhoud van de geëxpo seerde vervoermiddelen. De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, zal deze ge combineerde expositie openen. ben gevochten. Generaal Ugrai ver klaarde, dat de antecedenten van de dienstplichtigen nauwkeuriger dan voorheen zullen worden onderzocht. Zoals bekend, hebben gedurende de opstand vele militairen de zijde van de verzetsbeweging gekozen, terwijl andere zich afzijdig hebben gehou den. Generaal Pak Ilku, het hoofd van de politieke afdeling van het leger, heeft bekendgemaakt, dat de organen van de communistische partij een aanzienlijk belangrijke rol in het le ger zullen aan spelen. Zo zullen zij hun mening kunnen geven over de orders, die de commandanten van militaire eenheden willen uitvaardi gen. (Advertentie) wordt voorkomen en bestreden met Volgens in Djakarta ontvangen be richten zijn vijftig mensen, die uit hun door benden geteisterde dorpen in Zuid-Celebes waren gevlucht, ver dronken, toen het bootje, waarmee zij de tocht naar de vrijheid onder namen, tijdens een hevige storm omsloeg cn zonk. De vluchtelingen waren scheep ge gaan in Madjene, dat de laatste da gen herhaaldelijk door gewapende benden werd overvallen. Tot dusver zijn slechts de stoffe- De mensen, die in Polen voor ont binding van de coöperatieve boerde rijen ijveren, maken hierbij gebruik van terreur, aldus verklaart de Pool se staatsraad in een schrijven aan de plaatselijke autoriteiten. Volgens de raad, die als waarne mend parlement optreedt, totdat woensdag de nieuwe volksvertegen woordiging bijeenkomt, zijn er in de laatste paar maanden vele coöpera tieve boerderijen ontbonden. Vele plaatselijke raden hebben, aldus de brief, niet begrepen, dat de pogingen van de communistische partij om de fouten in de landbouwpolitiek te ver beteren niet Letekenen, dat het denk beeld van coöperatieve landbouw wordt afgewezen. De raad dringt aan op een „krach tige tegenactie" door de militie en de politie en op vervolging van hen, die zich onrechtmatig meester maken van land en van de eigendommen van de coöperatieve boerderijen. Dit is een aardige titel van een Prisma-boekje, waarin dr. Tj. W. R. de Haan een reeks van volks- en straatliederen heeft samengelezen. Het is met een merkwaardig samen gesteld plezier, dat men van deze schone romances kennis neemt. Aan het begin staat een spottend supe rioriteitsgevoel, maar men laat zich toch ook weer raken door dit sen timent, ongecultiveerd, rauw en on genuanceerd en de ironie lost zich op in een weemoedige vertedering om de ellende in deze wereld en het pathos, waarmee ze hier worden bezongen. Naast het psychologische en psychiatrisch gemier van veel mo- lijke overschotten van een vrouw met derne litteratuur smaakt deze onge- een kind in de armen, en van een compliceerde romantiek toch ook wel oude man aangespoeld. eens goed. WOENSDAG, 20 FEBRUARI 1957 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,no Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws, 8,18 De ontbijtclub 8,50 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Schoolradio VARA: 10,20 Gram. 10,45 Idem 11,30 Gevar. progr. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 V.h. platteland 12,38 Orgelspel 13,00 Nws. 13,15 Tentoon stellingsagenda 13,18 Lichte muz. 13,50 Med. kron 14,00 Gram. 14,30 V.d. .jeugd 16,00 V.d. 'zieken 16.30 Gram. 17,00 Idem 17,20 Dansmuz. 17,50 Regenngsuitz.Rijks delen Overzee: Dokie Ensmg: Sociaal werk en vrouwenverenigingen op Cuxagao 18,00 Nws. en comm. 18,20 Hammondtrio 18,40 Act. 18,50 Gram_ 19,00 V.d. jeugd 19.10 Socialisme en geestelijke vrijheid, lezing 19,25 VARA-varia VPRO: 19.30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Comm. 20,15 Weens muz. 21,05 Hoeveel kan een mens vergeven hoorsp. 22,00 Gram. 22,20 Het is wetenschappelijk be wezen, caus. 22,35 Strijkork. 23,00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23,50-24,00 Socialistisch nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz, 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,30 Idem 9,00 V.d. zieken 9,25 V.d. vrouw 9,30 Gram, 9,35 Prom.ork. en sol. 10,15 Gram. 10.30 Mor- gend. 11,00 Gram. 11,10 De jacht naar roem en fortuin, hoorsp. 12,10 Viool en piano 12,30 Land- en tuinb.meded, 12,33 Lichte muz. 12,55 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13,20 Metro- pole-ork. 13.50 De jaarmarkt van So- rochintsy, opera 15,40 Meisjeskoor 16,00 V.d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 De koorzang onder de loep 18,20 Viool en piano 18,45 Spectrum v.h. Chr. organisatie- en verenigingsle ven 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Orgel- conc. 19,30 Buitenl.overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Jeugdsamenkomst v.l. Leger des Heils 21,20 Radiofilharm. ork. en sol. 21,50 De roerige wereld, caus. 22,00 Amus.muz. 22,25 Gram. 22,45 Avond- overd, 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20 Radiofilharm.ork. en sol. 23.45-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Omr.ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13.11 Gram. 14,00 Schoolradio 16.00 Koer sen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Orgel- conc. 17,50 Boekbespr. 18,00 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Vonkszang 20,00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22,11 Kamerork. 22,40 Pianorec. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,10 en 14,15 Idem 15,15 Koorzang 15.30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 en 17,30 Gram. 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,10 Kamermaiz. 22,30 Gram. 22,55 Nws. WOENSDAG, 20 FEBRUARI 1957 NCRV: 17,00-17,45 V.d. jeugd KRO: 20,00 't Konijn en ik, blijspel. VLAAMS BELG.: 19.00 V.d. jeugd 19,30 Nws. 20,00 ?t Konijn en ik blijspel (over name v.d. NTS) 22,00 Ballet 22,20 Nws. en journ. FRANS BELG.: 19,00 Pol.oaus. 19.30 V.d. jeugd 20,00 Act. 20,40 Boule de cristal, film 22,00 Literair progr. 32,50 Wereld nws. (Advertentie) en schotels ook De snelste VELPON 4) „Je weet hetzelf niet", zei haar moeder. „Je bekijkt jezelf niet, zoals de anderen dat doen. Je beseft niet, boe je soms...." „Moeder!" zei Suze vinnig, „dwaal nou niet van ons onderwerp af!" Suze," zei haar moeder bijna even v'nnig, „hoe dikwijls moet ik je nog zeggen, dat ik door jou niet op zo'n toon wens aangesproken te worden?" Lida was nu aan haar onderjurk toe Ze ging voor de grote, spiegel jn. de tegenovergestelde wand zitten. Lie was ondanks zijn ouderdom nog ouitengewoon helder. Ze had een vo .ien sierlijk figuur en dat ont- einsde zij zichzelf niet. Maar ze moest op dat ogenblik toch ook eer- bjbennen, dat ze wel wat te veel „de magere kant was. ho'a j houden jullie beiden je nu ,Vrarcl' zei ze vriendelijk. „Kom, kenen»"^ a^es nou feitelijk bete- Sttze staarde haar uitdagend aan. ■j e kwestie is, dat we allemaal vin oen, dat je een grote fout begaat, een heel grote fout, door Hendrik te Behandelen, zoals je dat nu doet." „Wat!" riep Lida uit. „Is die man mer geweest om mijn misdaden te verklikken?" Ze deed haar best om zich niet verstoord te tonen, maar ze was het toch wel. Het stond vast, dat Hendrik niet gekletst had; maar het was even zeker, dat haar huisgenoten hun oren wijd open hadden opengezet en aller lei' dingen met eikaar in verband hadden gebracht, en naar geruchten hadden geluisterd en daaruit, zoals huisgenoten doen, hun conclusies had den getrokken. „Je weet heel goed dat hij dat niet gedaan heeft," antwoordde haar moeder. „Hendrik is er geen jongen naar om zoiets te doen." „Nee, zo'n type is Hendrik niet, beaamde Suze eerlijk. „Hendrik is een echt goeie kerel! En wat heeft hij een schouders! En zulke vurige ogen! En zo'n aantrekkelijk manier van lachen En wat is hij lenig en be schaafd in al zijn bewegingen". Suze zuchtte diep en loom. „Als hij me zo standvastig achterna liep als jou, dan zou ik struikelen en in zijn ar men vallen, voordat hij twee passen gedaan had." „Best, best, lieve mensen", zei Li da, „vertel nou verder." „Hendrik zou graag met je trou wen," zei haar moeder. „Dat is toch zo duidelijk als de dag. Hij aanbidt je gewoonweg, schat. En jij kunt toch niet altijd doorgaan met die zwa re last op je schouders te dragen?" „Wie zegt, dat ik dat niet kan?" „Het komt niet te pas", zei haar moeder heftig, „het is niet normaal!" „Het is immoreel", meende Suze. Lida schoot een zijden kapmantel aan. „Met andere woorden, dat ik niet goed doe met er iets tegen te hebben, dat Hendrik feitelijk mijn werk overneemt". „Nee, Lida, dat is 't niet! We vin den, dat je gewoonweg een sukkel bent, om zo'n voortreffelijke man als Hendrik te laten schieten". „Ik zou het iets minder onhoffelijk willen zeggen," merkte haar moeder op, „Toch waar?" vroeg Lida. Haar hart begon onregelmatig te kloppen, een verschijnsel, dat ze in de laatste tijd tot haar ergernis meermalen had opgemerkt, als ze zich over iets opwond. Ze moest dan snel en hij gend ademhalen. „Het is voor je eigen bestwil", zei haar moeder, „Jij en Hendrik passen zo buitengewoon goed bij elkaar. We zouden jou zo graag gelukkig zien, lieve meid; we zouden je zo graag een eigen leven zien leiden, zonder met ons allemaal opgescheept te zit ten." „En dan Hendrik alle rekeningen betalen?" vroeg Lida. „Neen, neen en nog eens neen!" Ze keek argwanend van het gerimpelde, opgeblazen ge zicht van haar moeder naar het smal le, lieftallige ondeugende gezicht van Suze. „En. ..wat zegt vader over dat alles?" Maar moeders mond verstrakte een weinig. „We zijn het volkomen eens, Lida. Hij vindt ook, dat je tegenover jezelf verkeerd doet, door niet met Hendrik te trouwen." „Zo, zit hij ook al in het complot?" vroeg Lida loom en verdrietig. „En met wie hebben jullie het verder nog besproken?" Ze dacht daarbij niet aan haar overgrootmoeder. Ze wisten bij on dervinding dat 't niet raadzaam was, met deze over haar te kletsen. Die werd dan altijd alleen maar een beet je sarcastisch. „Met niemand, lieve kind", zei haar moeder, „Heus niet, alleen va der en Suze en Nel en ik hebben het onder elkaar er over gehad." Lida dacot een ogenblik over de dertienjarige Willy, de grootste bab belkous van de hele iamilie, die geen geheim bewaren kon, al zou hij ook tegen zonsondergang doodgeschoten worden, wanneer hij het oververtel de, wat hij gehoord had. „Luister eens, moeder", zei ze be slist. „Ik doe, wat goed is. Ik maak het best. Het gaat ons allen goed. De belastingen zijn betaald. De re kening van de centrale verwarming is ook afbetaald. Bij de slager zijn we vrijwel bij en eveneens bij de bakker en de kruidenier. We krijgen drie behoorlijke maaltijden per dag. We hebben net genoeg kleren niet van het allerbeste, maar toch goed genoeg. Als u het me vraagt, dan zitten we hier heel genoeglijk. En on ze goede naam en eer zijn onge schonden". „Eer?" herhaalde Suze minachtend. „Wie praat er nou van eer of trots in zo'n oud krot?" „Lieve kind", zei haar moeder, „zo kan het heus niet doorgaan. Ik had het niet willen zeggen, maar we hebben de loodgieter alwéér no dig gehad. Hij zegt, dat die oude leidingen overal in het huis gevaar opleveren en eigenlijk helemaal moes ten worden gesloopt en vernieuwd". „We zullen het er toch nog een poosje mee moeten doen", zei Lida beslist. „En bovendien, op het ogen blik zijn er geen loden buizen, kra nen en zo meer te krijgen." „Dat is nog maar één van de ve le dingen, Lida. Je weet zelf, hoe hard ik mijn best doe om met het huishoudgeld rond te komen. Het wordt met de dag lastiger en on mogelijker. Wat 'n prijzen worden er niet gevraagd! Ik wilde vandaag gesneden ham hebben, en weet je wat de slager ervoor vroeg? Zeven tig cent per ons „Moeder", antwoordde Lida rus tig, „we hoeven geen ham te eten. En verder, ik krijg over een week of zo opslag. We komen er heus wel Haar moeder herhaalde weifelend; „Lida, toch schijnt het me niet goed toe. lieve kind!" ,,'t Is zo'n zootje", zei Suze. Ze was uit haar humeur, omdat ze het weer eens van Lida verloren had. Suze kwam op de leeftijd, dat ze alles zelf wilde uitdenken en voor zichzelf beslissen. Maar Lida had hen nu in een ver dedigende positie gebracht en ze vond het gevolg, dat deze familie- bespreking op haar hart had uitge werkt, alles behalve plezierig. Dat klopte nog zo onregelmatig. En het gevoel, dat ze allemaal één lijn trokken tegen haar, vond ze nog veel vervelender. Allemaal tegen haar, behalve haar lieve overgrootmoeder! Suze stond van het divanbed op en liep met haar neus in de lucht naar de deur, uitdagend in haar heupen wiegend. Ze had het bijna klaarge speeld, het vertrek op dramatische wijze te verlaten, toen ze opeens weer een kind van zestien werd. „Moeder! U hebt het haar nog niet verteld over die twee lui in die reus achtige slee van 'n Packard, die hier geweest zijn". „O, ja, dat is waar ook, Lida! Van middag zijn hier een paar allerchar- mantste mensen geweest om inlich tingen over het huis te vragen, 'n Meneer en mevrouw Sanders. Ze had den het erg op de plaats hier begre pen. Hij is een vooraanstaand advo caat „En ze hebben hopen geld", vol tooide Suze. „En ze waren zó vriendelijk", ver volgde haar moeder, „dat ik hun het hele huis heb laten zien. Die me neer Sanders vroeg me of ik een con tant aanbod wilde overwegen Veer tigduizend!" Lida zuchtte diep. Dat was 3.000 meer dan het vorige bod, wat toch al zo fabelachtig groot was geweest. „En., hebben ze met de oude da me gesproken?" vroeg ze zo achte loos ze maar kon. „Neen, ze wilde hen niet ontvan gen. Ze zei, dat ze het maar met jou moesten afmaken. Meneer San ders zal opbellen, of misschien van avond nog eens zelf aankomen, om jouw antwoord te horen". Lida beet zich op de lippen. „Ik zal er eens met haar over praten". Ze snakte naar adem en kreeg dat benauwde gevoel weer terug. „En dan die rare, verdachte ke rel". zei Suze. „Och, die is, geloof ik helemaal van geen betekenis," zei haar moeder. „Het was werkelijk een tamelijk vreemde jongeman en hij kwam vlak nadat die twee van Sanders weg wa ren, om grootmoeder te spreken. Hij stelt belang in oude huizen, of oude families, of iets dergelijks. Groot moeder wou er eens met jou over praten, zodra je je verkleed had". „Het was een soort handelaar in oudheden of professor in de oudheid kunde", vulde Suze aan, „Hij doet erg geheimzinnig en buitennissig en hij heeft een griezelig litteken op zijn kin. Precies de letter Z". „En wat wilde hij hebben?" vroeg Lida zonder enige belangstelling. „Dat weet ik niet. Vraag het groot moeder maar. Zij was erg opgewon den". „Werkelijk?" Het was niets voor grootmoeder om zich over iets op te winden. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5