NOG STEEDS GEEN AKKOORD OVER EUROMARKT BI Geschenk voor jarige Marijke Afscheid van Toscanini Bestedingsnota algemeen met reserve ontvangen Proces in Boedapest tegen 12 Hongaren r Vandaag vergaderen de premiers, maar.... Israël acht garanties nog niet voldoende VERZET in O.-Duitsland SIGARETTEN WORDEN 10 CENT DUURDER Overzeese Gebiedsdelen opnieuw struikelblok 07e JAARGANG No. 22382 DAGBLAD VOOR Afspraken gemeentefonds blijven Kroestjev maakt zich kwaad BUITENTARIEVEN GEREGELD Eén jaar wegens poging tot moord Twee militairen verongelukt RESOLUTIES OVER CYPRUS Onbestendig Norstad in ons land TAFELKLEED ALS SPRINGZEIL Explosie in gasfabriek Eénmans-vakbond Uitgave N. V. Uitgever* Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 19 FEBRUARI18OT Advertentieprijs voor de gehele oplage fO.SS per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no^35). i I l i I II Verscheidene gemeenten hebben de begroting sluitend gekregen door te rekenen op een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds. Een dergelij ke uitkering wordt verstrekt indien een gemeente haar begroting, on danks pogingen om door verhoging van tarieven der eigen bedrijven, het tekort op te heffen, niet sluitend kan krijgen. Naar aanleiding van de bestedings nota, waarin van de gemeenten een beperking van de uitgaven tot 100 miljoen gulden wordt gevergd, ver neemt het A.N.P. van bevoegde zijde, dat alles wat reeds is vastgesteld en afgesproken betreffende uitkerin gen uit het gemeentefonds, onveran derd doorgaat. De uitkeringen waar over nog niet is beslist, moeten nog nader bekeken worden. Hierbij zal rekening worden gehou den met de vereiste beperkingen volgens de bestedingsnota. Kroestjev heeft gisteren in een openbare bijeenkomst gezegd, dat de vervanging van Sjepilov door Gro- myko geen verandering zal brengen in de Russische buitenlandse poli tiek. „Wij willen niemand aanvallen", zei hij, „maar als iemand ons aan valt, zal hij zien hoe moeilijk dat is". Terwijl hij met de vuist op tafel sloeg, verklaarde hij: „Onder Sta ling leiding hebben wij de oorlog te gen de fascisten gewonnen en wij zijn niet van plan Stalin nu te verlaten". De ministers van de zes landen van „klein Europa" hebben ook gisteren nog geen overeenstemming kunnen bereiken over de gemeenschappelijke markt. Het Franse voorstel tot opneming van de Franse gebieden in Afrika in de Euromarkt, bleek opnieuw het voornaamste struikelblok. Met name Duitsland voelde er niets voor, tesamen met de andere landen de gevraagde 35 miljard op te brengen voor de ontwikkeling van die gebieden. De helft vond men genoeg. Grote bezwaren waren er ook tegen de door Frankrijk voorgestelde proefperiode van vijf jaar. De Duitsers stelden zich op het standpunt, dat een associatie van Europa en Afrika op lange termijn diende te geschieden. Gisterenavond zijn de ministers zich gaan beraden over een compromis-plan in deze van minister Spaak. sie thans geregeld is. Nederland, dat een laag buitentarief wenst voor de invoer van zijn grondstoffen uit lan den, die geen deel uitmaken van de gemeenschap en een vrij geïsoleerd standpunt innam, heeft tenslotte con cessies kunnen krijgen, die bevredi gend genoemd mogen worden, zo zei hij. Gedurende een periode van acht jaar zal unanimiteit nodig zijn in de Raad van Ministers voor alle posten die nog open staan. Na deze periode van acht jaar is er een gekwalifi ceerde meerderheid vereist. Bij het begin van deze periode wordt echter een beschermingsclausule van kracht Het staat echter al vast, dat de premiers van dé betrokken landen, die vandaag bijeen komen, nog heel wat moeilijkheden te overwinnen krijgen. Het ziet er niet naar uit dat zij met een eenvoudig „jawoord" zullen kunnen volstaan. Minister Luns verklaarde maan dagavond, dat de kwestie der bui- tentarievcn voor de gemeenschappe lijke markt na een vrij lange discus voor de lijst van produkten, waar voor een bijzondere regeling geldt, zodat Nederland zekerheid heeft, dat zijn exportpositie niet wordt ge stoord. Deze beveiligingsclausule is niet aan een bepaalde tijdsduur ge bonden en geldt ook na de overgangs periode. Wij hebben een vrij moeilijk en lang gevecht moeten leveren, waarbij vooral van Duitse zijde be zwaren zijn gemaakt, maar tenslotte is men ons toch tegemoet gekomen, zo besloot minister Luns zijn korte uiteenzetting. Naar nog vernomen wordt heeft de Britse ambassadeur te Parijs 'n be zoek gebracht aan minister Spaak. Hij zou hem gewezen hebben op be zwaren die van Engelse zijde bestaan tegen de opneming der Franse over zeese gebiedsdelen in de gemeen schappelijke markt. Dit zou n.l. de concurrentiepositie van Engeland en het Gemenebest in Europa ten zeer ste verzwakken. Ook de afgelopen vrijdag schijnt een delegatie uit Engeland een be zoek gebracht te hebben aan Spaak, om zich in dezelfde bewoordingen uit te laten. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft mevrouw W.K. uit Helden (Lim burg), wegens pogingen om haar man van het leven te beroven veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De procureur-generaal had tegen haar drie jaar met aftrek gevorderd. De vraag was echter gerezen, in hoeverre zij haar daden onder invloed van derden had gesteld. De STEM -toto-deelnemers, die natuurlijk wederom met vele duizenden van onge duld zitten te popelen naar de tweede invulwedstrijd kunnen op de sportpagina in dit nummer van ons blad het toto-formulier aantref fen, mèt de nodige bijzon derheden, waarvoor de grootste aandacht wordt ge vraagd. In de nacht van zondag op maandag zijn twee militairen van de Konink lijke Landmacht bij een auto-ongeval op de Haarlemmerweg, even voorbij Tuindorp-Geuzenveld, om het leven gekomen. Zij zaten in een personen auto, die waarschijnlijk tengevolge van slippen tegen een lichtmast is op gereden. Het waren de 23-jarige kor net jhr. H. F. J. Loudon uit Velsen en de 24-jarige tweede luitenant J. Bas- tiaens uit'TvIaastricht. Beiden waren on gehuwd en behoorden tot het 101e verkenningsbataljon der cavalerie. President Nasser van Egypte zou met de V S. zou houden, uit te stel- DE TANDARTS M. S. uit Wychen werd op de Graafseweg dood onder zijn auto gevonden. Men vermoedt, dat de wagen is geslipt en de be stuurder eruit is geslingerd. EEN 15-JARIGE Amsterdamse kan toorbediende stak een zo juist ge vulde aansteker aan, zonder dat hij de benzinefles had gesloten. Het ge volg was, dat de fles explodeerde en de jongeman ernstige brandwonden kreeg. TE CENTERVILLE, in de Ameri kaanse staat Tennessee, is bij een brand een vrouw van 47 jaar met haar zes kinderen om het leven ge komen. ER ZOUDEN volgens de ..Daily Mail" pogingen worden gedaan om een verzoening te bewerkstelli gen tussen ex-koning Faroek van Egypte en zijn voormalige echtgenote Narriman. Dit om het mogelijk te maken, dat hun zoontje Faoed pre tendent voor de Egyptische troon wordt. VOOR DE ARBEIDERS was 1956 het beste jaar uit de geschiedenis. De werkloosheid was gering en de lonen gaven een lichte stijging te zien. Dit heeft niet minister Hofstra gezegd, maar David A. Horse, directeur- generaal van de internationale ar beidsorganisatie. BONDSKANSELIER Adenauer is in Italië aangekomen, waar hij te Ca- dehabbia, aan het Comomeer, een vakantie van drie weken gaat door brengen. MINISTER LUNS gaat op 1 maart naar Bonn, om met minister von I Brentano een aantal kwesties te rege len, waarover tussen Nederland en West-Duitsland nog geen overeen stemming is bereikt. TWEE GOUDEN tientjes vond een huisvrouw in de Westduitse stad Hamm, toen zij een Nederlandse kip had geslacht. Die tientjes moet de kip op een Nederlandse boerderij hebben geconsumeerd. KONINGIN ELISABETH van Enge land en prins Philip hebben in Por tugal een overweldigende ontvangst gekregen. Een aantal mensen was bij aankomst van het koninklijke jacht op een modderbank gaan staan en zakte er tot de knieën in weg. De slachtoffers bleven echter met vlag getjes zwaaien. overwegen, de werkzaamheden tot vrijmaking van het Suez-kanaal te onderbreken om de terugtrekking van de Israëlische troepen van Egyp tisch grondgebied af te dwingen. Dit volgens een bericht in de „Daily Te legraph". Israël acht de voorstellen van de Verenigde Staten, die enkele vage garanties inhouden voor de vrjje scheepvaart in de Golf van Akaba, nog altijd onvoldoende. De Israëlische ambassadeur in de V.S., Abba Eban, is voor onmiddel lijk overleg naar Israël ontboden. De premier van Israël, David Ben-Goe- rion, besloot de toespraak, die hij gisteren in het parlement over de mislukking van de onderhandelingen In alle organen van de Oostduitse communistische partij wordt op het ogenblik toegegeven, dat er zowel in als buiten de partij veel verzet is tegen het communistische bewind en dat er sprake is van een „directe anti-Russische campagne" in alle la gen van de bevolking. Er zijn aan wijzingen. dat de oppositie sinds de volksopstand van 17 juni 1953 nog nooit zo sterk is geweest als thans. len. Soeleiman Naboelsi, de premier van Jordanië, heeft maandag meege deeld, dat zijn regering stappen zal ondernemen om te komen tot een sta tenbond tussen Syrië, Egypte, Saoedi- Arabië en Jordanië. Hij zei, dat deze bond tot stand zal komen zodra er regelingen zijn getroffen ter beëindiging van het Brits-Jordaanse verdrag. Hij ver wacht dat het in een paar dagen zo ver zal zijn. Koning Hoessein van Jordanië heeft de uitnodiging van president Nasser, om op 26 februari te Cairo een bijeenkomst van Arabische staatshoofden bij te wonen, aan vaard.' Voor de conferentie zijn ook presi dent Koeatly van Syrië en koning Saoed van Saoedi-Arabië uitgeno digd. Met vorstelijke eer is gisteren in Milaan het stoffelijk over schot van de dirigent Arturo Toscanini ten grave gedragen. In de nacht van zondag op maandag was het naar Milaan overgebracht, waar het in de Scala werd geplaatst. Duizen den Italianen trokken maandag ochtend langs de kist om Tos canini de laatste eer te bewijzen. Later werd de kist naar de kathedraal overgebracht. Een ontelbare menigte stond langs de route. De uitvaartmis werd gecelebreerd door mgr. Montini. Het orkest van de Scala heeft tijdens de opbaring van het stoffelijk overschot in de Scala de treurmars uit Beethovens Eroïca gespeeld. Dirigent was Toscanini's vriend en bewonde raar, Victor de Sabafa. De foto geeft een beeld van de begrafenisplechtigheid, zoals de Nederlandse televisiekijker dat op zijn scherm kon zien. Griekenland heeft maandagavond bij de politieke commissie van de Ver enigde Naties een resolutie voorge steld, waarin de assemblée de wens zou moeten uitdrukken „dat het volk van Cyprus de gelegenheid krijgt over zijn eigen toekomst te beslissen door de toepassing van zijn recht op zelf- beslissing". Groot-Brittannië diende een resolu tie in, waarin een beroep wordt ge daan op „de Griekse regering, om doel treffende maatregelen te nemen ten einde steun aan het terrorisme op Cyprus van Griekenland uit te voor komen". Mej. Ine S. Uooftmanstewardesse van de K.L.M., heeft maandagoch tend op het Paleis Soest dijk aan Prinses Marijke een pop in stewar- desse-uniform aangeboden als ge schenk op haar tiende verjaardag. De pop was een cadeau van de ver eniging van K.L.M.-stewardessen. De foto toont het moment van de overhandiging. Verwachting van het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond, opge maakt maandagavond 23.15 uur: Aanvankelijk opklaringen, maar vooral later plaatselijk ook en kele buien. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zwakke wind uit veranderlijke richtingen. Bewolkt tot helder. Plaatselijk nevel en mist. Vandaag zon onder 18.01 u., r maan onder 9.31 u. Morgen: zon i op 7.46 u., maan op 0.56 u. van de Met een „Constellation d^m!aaanse '?chtmacht is maan- hfwïT tt» ?P 1 vl""Rvel(i Valken- £.5 7™ generaal Lauris Norstad, opperbevelhebber der Navo- stnjdkrachten in Europa. Na een korte bespreking te hebben gehad met de minister van Defen sie ïr. C. Staf, en vervolgens te zijn ontvangen door de vice-premier mi nister mr. A. Struycken, heeft'Nor stad om vijf uur in hotel Wittebrug de binnen- en buitenlandse persver tegenwoordigers ontvangen. Hij zei bezorgd te zijn over het Britse voorste], 30,000 man uit Euro pa terug te trekken. Hij legde er de nadruk op, dat ingrijpende vermin deringen van strijdkrachten ernstig voor ons allen zouden kunnen zijn, Een geestelijk gestoorde sloeg het meubilair in zijn woning aan de Ga lileistraa* te 's-Gravenhage kort en klein. Vervolgens klom hij op de uit bouw en zo op de uitbouw van het naast gelegen perceel. De man zag geen kans om naar beneden te komen Politie en buren hebben toen een ta felkleed opgehouden, waarin de onge lukkige is opgevangen. De man is naar een kliniek overgebracht. Vrijwel de gehele Nederland se pers heeft de bestedingsnota van de regering met de nodige reserve ontvangen. Sommige bladen spreken ronduit van een onbevredigend stuk. Alge meen toont men bezorgdheid over de lasten die het bedrijs leven en „de gewone man" op de schouders krijgt. In dit ver band vraagt men zich af, of het middel van de bestedings beperking niet erger zal zijn dan de kwaal. De bestedingsbeperking, zegt DE VOLKSKRANT, zal niet onevenre dig zwaar op de grote gezinnen mo gen drukken. Een nauwkeurig on derzoek in deze is noodzakelijk. We moeten ook nog afwachten hoe het bedrijfsleven zal reageren, waarbij het er vooral om gaat of het, bij deze dubbele verzwaring van lasten, kans ziet zich aan eerder gemaakte afspraken binnen de prijsstabilisatie te houden. Voor de vakcentrales is met de voorgestelde maatregelen we] de uiterste grens van „draagt elkan ders lasten" bereikt. Ér is niet veel mPef. n°dig om die grens te over schrijden. DE MAASBODE meent, dat de re gering met de bestedingsbeperking met verder heeft durven gaan, om dat dc vakbeweging een verdere be perking van de consumptie niet zou accepteren. De rekening die nu, met betrekking tot de prijsverhogingen wordt gepresenteerd, acht het blad het gevolg van een verkeerd loon- beleid dat in het verleden werd ge voerd. Het aandeel van de gezinnen in de bestedingsbeperking aoemt DE TIJD zonder meer zwaar. De stijging van de kosten van levensonderhoud, zegt het blad, geschieden in een periode, waarin de prijsstijgingen van buiten landse herkomst niet van de lucht zijn. De volksmond mag tot over drijven bereid zijn, maar diezelfde volksmond zou wel eens looneisen kunnen gaan stellen. De regering wekt niet de indruk, dat zij tegen over die eisen een sterke houding zal innemen. De blokkering der eige- naarslasten voor de landbouw acht De Tijd weinig verheffend voor de ondernemers. Het socialistische PAROOL acht het een verdienste van de regering, dat zij niet bang is, het mes ook in eigen vlees te zetten. Het blad vraagt zich echter af, of men in de sectoren die straks een veer moeten laten onderwijs en verkeer bij voorbeeld hiermee wel zo geluk kig zal zijn. Verder zegt Het Parool niet zo optimistisch te zijn als minis ter Hofstra, die meent dat in 1958 alles weer koek en ei is.... Onbevredigend acht de NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT de be stedingsnota in haar redactie. „Om het beoogde beleid, waarbij ons volk in alle geledingen belang heeft, tot een succes te kunnen maken, dient de regering het in al zijn opzichten duidelijk te verklaren". De nota, vindt het blad, schiet in de vooral vereiste publieke voorlichting tekort. Op de eerste plaats, meent DE TELEGRAAF, had de regering op de consumptieve uitgaven van staat en gemeenten moeten bezuinigen. Nu zijn de bezuinigingslasten vooral op het bedrijfsleven en de particulieren afgewenteld, met het gevaar van een bedreiging van het welvaartspeil in de toekomst. Het blad spreekt van „het onvermogen van de regering, bij zichzelf te doen, wat zij aan an deren oplegt". Niet alleen de pers, maar ook de landbouw en een deel van de vak beweging hebben de nota met reser ve ontvangen. Het verbondsbestuur van het C.N.V. heeft te kennen ge geven, dat het voorshands niet het optimisme deelt van minister Hof stra met betrekking tot de situatie in 1958. Als echter de belastingver hogingen over een jaar of wat kun nen worden teruggenomen aldus het bestuur zullen ook de prijzen weer omlaag moeten. Anders zullen looneisen niet kunnen uitblijven. Het verbondsbestuur van de Ka tholieke Arbeidersbeweging heeft zich over de regeringsnota nog niet kunnen beraden. Wel heeft de economische dienst van de K.A.B. nagegaan, In hoever re het effect op de kosten van le vensonderhoud van de voorgestelde maatregelen afwijkt van de percen tages, welke genoemd zijn in het schrijven van de drie vakcentralen d.d. 25 januari aan de minister-pre sident. De voorlopige conclusie valt te trekken, dat het totaal van maat regelen in de regeringsnota genoemd het cijfer van 6.4% met enige pro centen zal overtreffen. Het verbondsbestuur van de K.A.B. zal zich over deze, wat het noemt ernstige situatie nog nader beraden. In leidende landbouwkringen werd gezegd, dat het voornemen om een deel van de eigenaarslasten te blok keren in minder goede aarde geval len is. Sommige bedrijven hebben al zozeer door gebrek aan onderhoud geleden, dat iedere beschikbare cent eraan gespendeerd moet kunnen worden. De sigaretten worden per 1 maart een dubbeltje per pakje van 20 stuks duurder. Oude voorraden mogen voor de oude priji worden uitverkocht, zodat daarop de prijsverhoging niet zal vallen. Deze stijging van de verkoopprijs is na overleg tussen de mi&lster van Economische Zaken, sigarettenfahrikanten en sigarettenimporteurs tot stand gekomen. De verhoging geldt voor alle prijsklassen. De prijsverhoging, zo wordt gezegd, bleek een noodzakelijk gevolg van het voortdurend oplopen van de prijzen van ruwe tabak op de wereldmarkt, met name ook gedurende de laatste maanden. Maandag is te Boedapest de eerste openbare behandeling begonnen van een rechtszaak tegen Hongaarse vrij heidsstrijders. Drie rechters, onder wie één vrouw, moeten oordelen over een vrouw en elf mannen, die wor den beschuldigd van moord, poging tot moord, opruiing en het verbergen van wapens. Onder de 300 belang stellenden, die in de rechtszaal wer den toegelaten, waren ook buiten landse journalisten en fotografen. De vrouwelijke rechter, dr. Mathild Toth, begon de verhoren met het vra gen naar gegevens over de persoon Van de verdachten. Toen zij de 26- jarige slotenmaker Ferenc Foenczi vroeg of hij goed gezond was, ant woordde hij: „Neen, de Russen heb ben mij hard geslagen". De rechter ontnam hem het woord en zei dat het nu niet het ogenblik was daar over te spreken. De 25-jarige medische studente Olina Toth bekende, dat zij in no vember in een ziekenhuis in Boeda pest een man gedood heeft, van wie haar was meegedeeld, dat hij tot de geheime politie behoorde. Later had zij veel berouw over haar daad gehad, zei ze. Ze had in een week niet geslapen. Zij gaf ook toe zich schuldig te hebben gemaakt aan opruiing. Volgens maandag in Wenen ontvan gen berichten zijn er in de tweede helft van de vorige week ongeveer 62 mensen In Hongarije door de po litie gearresteerd. Twee Hongaarse soldaten, die zon dagavond om politiek asiel hebben verzocht, hebben meegedeeld, te heb ben gezien, dat vijf Oostenrijkers naar een grenspost in Hongarije zijn opgebracht. Het gaat hier om Oos tenrijkers, die volgens berichten van zondag door Hongaarse grenswach ters zijn gevat, toen zij trachtten een paar uitgeputte Hongaarse vluchte lingen te helpen. Gisterenochtend is in de stokerij van de gasfabriek te Brielle, vermoe delijk door zelfontbranding, een hoe veelheid gas ontploft. De explosie was zo hevig, dat de daken van de stokerij en van de kolenopslagplaats in de lucht vlogen en in stukken op het fa brieksterrein terecht kwam. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Brielle en de omliggende plaatsen zullen vermoedelijk enkele dagen van gas verstoken zijn. Een Amerikaanse belasting betaler mag geen éénmansvak- bond oprichten en zijn contri- butiegelden vervolgens van zijn belastbaarinkomen aftrekken, zo heeft liet Amerikaanse fis cale hof beslist. Een instrumentmaker had na melijk, aldus een bericht in de Amerikaanse vakbondspers, aangevoerd, dat hij het enige lid was van de zg. „Lonely American Workmans Society" (het „Genootschap van de Een zame Amerikaanse Werkman"). Hij stelde vast, dat het drie duizend dollar zou moeten kos ten om lid van deze bond te zijn. Vervolgens berekende hij, dat zijn arbeid over het gehele jaar een waarde had van 98.098 dollar. Op dit bedrag bracht hij de 5045 dollar in mindering, die hij in feite verdiende, zodat hij als „verlies aan arbeid" een bedrag van 93.053 dollar kon noteren. H\et Amerikaanse fiscale hof besliste echter, dat het bedrag voor „verlies aan arbeid" en de éénmansbond de vruchten waren van „verward denken en het gelastte de belasting betaler zijn aangiftebiljet op-' nieuw in te vullen.

de Stem | 1957 | | pagina 1