R.Z.V.T. verdedigt vaandel Bijen kennen hogere wiskunde R.-k. kleuterschool te Heinkenszand Met „De ingebeelde zieke'' blijspel van Molière Journalistiek afscheid RKEHBO uit St.-Jansteen nummer 1 bij junioren Te lage aardappelprijzen vragen om maatregelen Toernooi om Zeeuws Landjuweel Klassiek stuk Zeeland voor vierde maal weer nummer een Duitse professor onderzoekt elektro-technisch de bijentaai Ook kennis van trigonometrie Het kan vriezen of dooien Scheepsramp voor Zweedse kust Walcheren Meisje bezweek aan brandwonden Nationale wedstrijden te Delft RODE KRUIS INZAMELINGSACTIE MIDDELBURG „Paraat" op komst Zuid-Beveland Sportieve geste van automobilist Nieuw bestuur Arka (prov. ambtenaren) ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoogwaterstanden Actie van de justitie tegen kansspelen AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 Vorig jaar won het Reizend Zeeuws Volkstoneel het Zeeuws Landjuweel en veroverde daarmee de wisselprjjs. Dit seizoen krijgt het RZVT het vaandel dus te verdedigen en deze belangrijke toneelgebeurtenis zal plaats vinden op zaterdag 23 en zondag 24 februari en op zondag 3 maart in het St.-Joseph- patronaat te Hulst. Uiteraard zal het RZVT zijn beste beentje voorzetten om met 'n uiterst verzorgde opvoering voor het voetlicht te verschijnen. Het gezelschap is ook uitgenodigd mee te dingen in de Haechspelen van het grote landelijk Landjuweel dat uitgeschreven is door de stad Haarlem bij de herdenking van de belangrijke toneelschrijver P. Langendjjk. en men hem niet genezien kon. Hij nam een loopje met de geneeskunde van die dagen en tekent een pracht Aan dit toernooi doen twintig ge- van een zieke die aan alles lijdt wat zeisehappen van WKA en NATU mee: uit Zeeland. Brabant Limburg, Gelderland en Zuid-Holland. De Haarlemse jury komt naast de jury van het Zeeuws Landjuweel de op voering van het RZVT in Hulst be oordelen. Men heeft voor het Landjuweel ge kozen „De ingebeelde zieke" van de beroemde Franse schrijver Molière, die aan het hof van koning Lodewijk XIV werkte. Zijn blijspelen zijn we reldvermaard en worden hoofdzake lijk door het beroepstoneel, overal ter wereld, gespeeld. Voor een ama teurgezelschap is het een hele durf om Molière te spelen. Een klassiek stuk te kiezen is voor het RZVT. na Maria Boodschap van Claudel, bijna een traditie aan 't worden. Nu' is het dan een klassiek blijspel. Het heeft een grote bezetting: 3 dames, 7 he ren. Dit stuk stelt uiteraard de hoogste eisen aan regisseur en spelers, aan de kostumering, grime, kapwerk, decor en verlichting. Tempo, geest, zwier, ernst, karikatuur, het zijn alle facet ten die het stuk, waarin ook nog een mooie operette-scène voorkomt, ken merken. Molière schreef „De inge beelde zieke" toen hij zelf ziek was Zaterdagmiddag is hotel de Burg te Middelburg afscheid genomen van de redactiechef van het Zeeuwse dag blad de heer J, Tevel, die met in gang van heden lid wordt der re dactie van de ,,de Rotterdammer" te Rotterdam. De voorzitter der afdeling Zeeland van de Ned. Journalistenkring, de heer Leertouwer, heeft de schei dende collega toegesproken. Hoewel het geen gewoonte is om vertrekken de journalisten uit te luiden, gezien de vele mutaties onder hen. heeft men voor ditmaal een uitzondering gemaakt, omdat de heer Teveel van 1946 af in Zeeland werkzaam was en dus tot de nestoren behoort. De heer Leertouwer dankte voorts de heer Tevel voor betoonde collegialiteit in de omgang en prees hem, omdat hij de reputatie van de Zeeuwse journa listen had helpen verhogen. Spr. wenste hem in Rotterdam een even vruchtbare werkkring toe als in Middelburg en Goes. Als tastbaar be wijs der algemene waardering, over handigde hij een boekenbon. Nadat de heer Tevel ook door een lid van de Kath. Journalistenvereni ging was uitgeluid, heeft deze spre kers beantwoord en hen evenals de andere collega's bedankt voor het geschenk. Hierna bleef men nog een uurtje gezellig bij elkaar. er maar te lijden valt. Hij voert een magnifieke dienstbode Toinette ten tonele, die heel het raderwerk van het stuk draaiend houdt. Molière stierf tijdens een opvoering van dit stuk, toen hij zelf de rol van de ingebeelde zieke speelde. Ook voor amateurs In het stuk treden op: Mientje Boo- ne-WiUemsteir., Riet Lockefeer, José Menu, Jo de Block, Cyriei Boone, Wim Borghstijn, Comiel Roctus, Fons Roc- tus. Karei Lockefeer en P.ucii Picavet. Met „Maria Boodschap" van Paul Claudel veroverde het Reizend Zeeuws Volkstoneel vorig jaar het Landjuweel. Men ziet er hier de slotscène van. De regie is in handen van drs. Louis Lockefeer. Jo de Booy verzorgt de verlichting, Raymand de Roeck de grime en Camiel de Schrijver de to neeldecoratie. Het is moeilijk een eenmaal bereik te toppositie te handhaven. Het RZVT, dat uiteraard rekent op de belang stelling van vele toneelliefhebbers, hoopt het stuk zo te brengen dat de toeschouwer kan zien dat er met gro te toewijding en overgave, met ware tor.eelliefde aan gewerkt is om daar door te bewijzen dat niet alleen Clau del, maar ook Molière door amateurs op artistieke wijze gespeeld kan wor den. Een der kinderen Viergever, een twee en een half jarig meisje, dat bij vuurtje stoken in Zierikzee don derdag levensgevaarlijk werd ge wond, is overleden. Haar 7-jarig broertje wordt r.og in zorgwekkende toestand in het zie kenhuis verpleegd. Op zaterdag 16 februari hield de R.-k. Nationale Bond voor Eerste Hulp bij Ongelukken, in het gebouw van de Congregatie, aan de Brabant se Turfmarkt, te Delft, haar jaarlijkse nationale wedstrijden. Naast diverse autoriteiten op me disch gebied werden deze wedstrijden ook bügewoond door vele autoriteiten op overheidsgebied, onder wie wij ook opmerkten de Commissaris der Ko ningin in de provincie Z.-Holland. Na de openingstoespraak door de landelijke voorzitter, de heer A. M. Bergers en de welkomstwoorden van de voorzitter der organiserende ver eniging Delft, hield de Commissaris der Koningin een warm pleidooi voor de E.H.B.Ö. Aan de wedstrijden werd deelgeno men door E.H.B.O.-ploegen uit het gehele land afkomstig, welke ploegen op de aan deze wedstrijden vooraf gaande districtswedstrijden als over winnaars uit de strijd waren geko men. Voor Zeeland werd deelgeno men bij de afd. senioren door de E.H.B.O.-ploeg uit Hulst en bij de afd. junioren door de E.H.B.O.-ploeg uit St. Jansteen. Deze beide ploegen hadden op de op 26 januari te Aar denburg gehouden districtswedstrij den de overwinniing in hun district weten te behalen. De juniorenploeg uit St. Jansteen met als docent dokter Adriaansen en als instructeur de oud-opperwacht meester de heer C. van Aard, be stond hier uit mevr. M. de Maat-Za- man als commandante en de heren G. v. d. Lavoir en G. Schelfhout als helpers, met als aangewezen slacht offers mej. M. Wöginger en de heer J. van Waes. Deze ploeg wist het in haar afdeling klaar te spelen om al haar tegenstanders te overwinnen en hierdoor in het bezit te komen van de landelijke wisselbeker, terwijl mevr. de Maat-Zaman tevens de eerste commandantenprijs in de wacht wist te slepen. Een succes, dat voorheen nog door 'geen enkele Zoals dat momenteel in verschillen de Zeeuwse steden en dorpen gebeurt, is door de toneelvereniging Mercurius onder auspiciën van de kring Zee land van het Ned. Rode Kruis het spel „Het witte legioen" in de Schouw, burg te Middelburg voor het voetlicht gebracht. Dit toneelspel heeft welis waar een romantische inslag, maar laat toch niet na de toeschouwer iets te laten zien van het moeilijke, maar mooie werk van de mensen aan het „witte front". Aan het begin van de avond heeft mr. W H. Vermaas, de voorzitter van het Rode Kruis Middelburg, een kort woord gesproken, waarmee hij de se cretaris van de kring Zeeland, de heer A. D. Constandse inleidde. Deze kon de verheugende mededeling doen, dat kortgeleden van het hoofdbestuur of ficieel bericht is ontvangen, dat Zee land voor de vierde maal in successie Neerlands beste provincie is, waar het de inzamelingscampagne voor het Ro de Kruis betreft Zeeland kwam met het hoogste percentage van het streef bedrag uit de bus, 78,1 pet. Daarmee liet Zeeland de naaste concurrent, Overijsel (70 pet.) nog ruimschoots achter zich. Zeeland kon in januari van dit jaar het 20.000e lid van de kring noteren, hetgeen betekent, dat thans 30 pet. van de gezinnen in ons gewest lid van het Rode Kruis is. St. Philipsland kwam wederom als de hoogst geplaatste afdeling uit de bus. De kringsecretaris memoreerde ook het mooie resultaat van de Middel burgse damescolonne in 1956 in Kam pen. waar zij bij de landelijke wed strijden de hoogste eer behaalde. Voeg daarbij nog, dat Middelburg bij de lectuurvoorzieningsactie ook nog als eerste uit de bus kwam en het feit is klaar, dat Zeeland en de hoofdstad van ons gewest bij het landelijke be stuur in Den Haag wel in een bij zonder goed blaadje zullen staan...! In Zeeland zijn in 1956 vierduizend nieuwe leden gewonnen. Bij het ne gentigjarig bestaan hoopt het Rode Kruis op 600.000 leden te kunnen bo gen. Om dit te bereiken zullen nog circa honderdduizend leden gewonnen moeten worden. Doch het ziet er naar uit, dat dit jubileumgeschenk spoedig verwezenlijkt zal worden! Zeeuwse ploeg werd behaald. Tot slot laten wij de uitslagen vol gen van deze wedstrijden, waarbij Hulst in de afdeling senioren de 5e plaats in de wacht wist te slepen, wat voorzeker als zeer verdienstelijk moet worden beschouwd. Uitslag senioren 1. Mijdrecht. 2 Helvoirt, 3 Hoogwoud, 4 Schipluiden, 5 Hulst, 6 Beltum, 7 Mariahoop, 8 Lemelerveld. Uitslag junioren 1 St. Jansteen, 2 Ooij, 3 Utrecht, 4 Deventer, 5 Nes. a. d. Amstel, 6 Delft, 7 Empel, 8 Schimmen, 8 Zandberg, 10 Blouw- huis. De leger- en luchtmachttentoonstel ling „Paraat", die vorig jaar in Goes werd gehouden, komt in mei a s. ook naar onze stad. In de omgeving van de Markt komt het zware materiaal te staan en in de zalen van het Schutterschof het lich tere. GOES Eergisternacht arriveerde op het politie-bureau de heer de R., Arne- muidenaar van afkomst, uit Schaes- berg (L.), die ir. de namiddag een telegram had ontvangen, dat eer. van zijn nabestaanden in het ziekenhuis te Middelburg ernstig ziek was en dat zijn overkomst gewenst was. Met de trein had hij niet verder kunnen komen dan Bergen op Zoom en was al liftend tenslotte in Goes gekomen. Een der politie-mannen ging toen met hem r.aar de Koepoort om te zien of er nog een auto te charte ren was. 's Nachts een uur kwam een Goesenaar aanrijden en hoewel hij niet verder behoefde te gaan, verklaarde hij zich terstond bereid de gestrande reiziger belangeloos r.aar Middelburg te brengen. Burgerammel en fanfares Zaterdag ws de de stad vol gerucht Honderdvijftig schoolkinderen trok ken met rammelende busjes door de stad en twee harmonieën en een pij perskorps zorgden voor een wellui dend accompagnement. De „Oprechte amateur" had dit spectaculair geheel op touw gezet ten bate van de slachtoffers der kinder verlamming. Die baten vielen niet tegen en bedroegen ruim negenhon derd harde guldens. Ovezande BLINDENAVOND. Door de Ned. blindenbond zal in deze gemeente in de zaal Verbeek een propaganda-avond worden belegd op vrijdag 22 februari a.s. Door de propagandist van deze bond zal wor den gedeclameerd en tevens zullen enkele films worden vertoond, be trekking hebbende op het leven der blinden Het belooft een leerzame en tevens aangename avond te wor den, waarvoor veel belangstelling wordt verwacht. Yerseke ERNSTIGE GEVOLGEN. De schipper P. K. van de YE 66 die vorige week bij het lossen van zijn schip bekneld geraakte tussen de grijper en direct naar Goes vervoerd moest worden blijkt er ernstig aan toe te zijn. Behalve een flinke hoofd wonde bleek hij bij onderzoek een ernstige fractuur aan de borstkas te hebben opgelopen, waarbij een 5-tal ribben is gekraakt. De afdeling van provinciale ambte naren der Zeeuwse A.R.K.A., de bond van kath, ambtenaren, heeft in een bijeenkomst te Goes een nieuw be stuur gekozen, daar zowel de voor zitter, de heer C. Mathijsen te Mid delburg. als de secretaris, de heer Charles Draeck te Vlissingen, had don bedankt de eerste wegens ge zondheidsredenen. De uitslag der ver kiezing was als volgtF. Goethals, Breskens, voorzitter M. Dorrinck, Vlissingen, vice-voorzitter G. van Schaik. Breskens, secretaris A. Blommaert, Hansweert en J. Arens, Souburg, leden. De lage prijzen van consumptie aardappelen, hebben in de laatste weken onrust gewekt. Vooral rassen als bintje en alfa, die over 't algemeen voor de uitvoer zijn bestemd, staan zo laag in prqs, dat zij, inclusief be- vvaarioon, maar amper boven de hui dige garantieprijs van f 5.75 per 100 kg blijven. De prijzen voor de rassen, die tra ditioneel op de binnenlandse markt worden gevraagd, zoals eigenhei mers, bevelanders e.d. liggen iets gunstiger, maar wekken toch ook zorg. Vooral in Zeeland en west-Bra bant doet het ongunstige prijsverloop zich gevoelen. Dit zou nog niet zo erg zijn, ir.dien de bewaarplaatsen voor aardappelen niet zo veel last hadden var. de hoge februaritempera- turen. De huidige consumptieprijzen zijn voor lonende verwerking in de aard appelmeelfabrieken te hoog. Voor veevoeder wordt doorgaans alleen uit schot gebruikt. In verband met dit probleem heeft het produktschap voor aardappelen een commissie in het leven geroepen, die omstreeks 25 februari voorstellen aan het bestuur moet doen tot sti mulering van de afzet van aardappe len in de verwachting, dat daardoor hel huidige prijspeil verbeterd wordt. De gedachte gaat o.m. uit r.aar een algemene toeslag op consumptie-aard appelen, te betalen uit het consump tie-egalisatiefonds, dat ter financie ring van dergelijke maatregelen door telers en handelaren bijeen is ge bracht. Van onze adverteerders OPENING VERNIEUWDE ZAAK TE GOES De bekende goud. en zilversmid en horloger, de heer F. Jansen, die 23 jaar achtereen zijn zaken dreef in de 's H. H. Kinderenstraat te Goes heeft nu het centrum der stad opge zocht en oper.de zaterdag zijn zaak in de St.-Adriaanstraat, in het pand waar tot voor kort de fa. Joosen was gevestigd. De heer Jansen heeft er alles op gezet om etalages en interieur zo smaakvol mogelijk „aan te kleden" en is daar bijzonder ir. geslaagd De rijke collectie-uurwerken en de gou den en zilveren voorwerpen kwamen daardoor uitmuntend tot hun recht en trokken daarom veel belangstel ling. Sinds het wereldberoemde onderzoek van Karl von Frisch (München) over de danstaal der bijen, is de belangstelling van de wetenschap voor de details, van deze merkwaardige commu nicatiemethode steeds toegenomen. De bijen delen elkaar immers de aanwezigheid van voerplaatsen mede door middel van merkwaardige dan sen. Een bij, die iets heeft mede te delen danst bepaalde figuren. Op een bepaald onderdeel van de dans figuur beweegt zij haar achterlijf met een heel bepaalde frequentie: de richting waarin zij waggelt is de richting waarin het aangeduide ob ject ligt. Een ander deel van de dansfiguur het ..achteruitloop-traject" wordt zonder dat met het achterlijf wordt gewaggeld, afgelegd. Bijen hebben een eigen cijfersysteem, dat omgekeerd is aan dat der mensen, d. w.z. dat talrijke bewegingen kleine getallen uitdrukken, weinig bewegin gen de grote afstanden. Prof. von Frisch heeft dit cijfer systeem nntsleuteld, het is volmaakt logisch. Ook de kennis der bijen van de trigonometrie Is verbasingwek- kend. Met magneetjes Minder duidelijk was tot dusver hoe de bijen de afstanden in de ge tallen van hun waggelbewegingen her leiden. De verhouding was kennelijk niet eenvoudig aritmetisch. Nauw keurige opmetingen waren tot dus ver niet mogelijk, omdat de frequen tie waarmede het achterlijf heen en weer wordt bewogen, voor het men selijk oog te hoog is. De bioloog, Prof. Esch, vond nu een methode, die het opmeten van die waggelbe wegingen en het onderzoek van hun wiskundige verhouding tot de aan gegeven afstand mogelijk maakte De geleerde plakte de werkbij minieme magneetjes op het ach- groei) ontstaan, zijn functies van e. De bijen beschouwen klaarblijkelijk een grotere afstand het resultaat van de groei van een kleinere, waarbij zij op de voor hen kenmerkende wijze de groei als negatief feit be schouwen. De methode is wiskundig niet de eenvoudigste, maar zij is volkomen bruikbaar. In symbolen Het temperatuurverloop in fe bruari van dit jaar is vrijwel tegengesteld aan de overeen komstige periode van het vorige jaar. In 1956 was geen toeer record veilig voor de bijna ein deloze vorstperiode die op 16 februari haar climax bereikte met een temperatuur van 24 graden onder nul. (Advertentie) Wanneer men de temperatuur van dit jaar hiermee vergelijkt dan blijkt dat deze in februari tot nu toe geen enkele dag onder het nulpunt is geweest, hoewel het overigens merkwaardig is dat in de periode van ongeveer 3 tot 13 februari de temperatuur- curven vrijwel parallel lopen, zij het dan dat de curve van 1956 onder nul en de curve van 1957 zich boven de nul-lijn beweegt. Hei behoud van Uw eigendommen eist in ons grillige klimaat niet de duurste, maar wei de dege- lijkste veH. En degelijk is Scbabora-Vert tot en met. U bent dus goed al, als Uw schilder "Schabora-Vert" verwerkt, Aqanl voor Brabant: Wast Brab. Vorf Ind. Nobolon, Ginntkanweg 134, Breda, Tal. 9395 TERNEUZEN OPERA, Morgcr. zal de opera „Forum" uit Enschede alhier een opvoering geven van Domenico Cimarosa's opera buf- fa in twee bedrijven „II matrimonio segreto" (het verzwegen huwelijk). Sluiskil Kiiiderniitltlag en culurele avond Door het bestuur van de gezellig heidsvereniging der Compagnie Néerlandaise de l'Azóte waren de kinderen der employés uitgenodigd in de zaal van het groot casino een voorstelling bij te wonen, die werd verzorgd door dhr. Heideri te A-'dam. Gedurende ruim twee uren heeft de heer Heideri de kinderen op een Te Hteinkenszand zal door het uit Breskens een nieuwe r.-k. kleu-\ kort wordt er mee begonnen. We architectenbureau J. C. P. Loonen I terschool gebouwd worden. Binnen-geven hierbij een tekening van I het gebouw. zeer plezierige wijze bezig gehouden met goochelen, buikspreken en pop- penkastvertoning. Na afloop dankte de secretaris der vereniging, de heer J. var. Esch, de heer Heideri voor deze zeer goede voorstelling. Bij het naar huis gaan kregen de jeugdige toeschouwers een zakje met lekkers toe. Des avonds had in dezelfde zal een voorstelling plaats voor de leden van de gezellig- heidsvereniging; waaraan artiesten van naam hun medewerking ver leenden: Pierre Palla aan de piano, Jetty Cantor met negro spirituals, Weense melodieën en tezamen met Maarten Kapteyr., die vooraf uitste kenk solo-toneel had ten gehore ge bracht, een één acter. Dit alles werd gebracht onder de titel „Ca price" en heeft de genodigden een mooie avond gebracht. Sas van Gent Forum-avond KVP wijk Zandstraat De forum-avond van de plaatse lijke afdeling var. de KVP, welke op initiatief van de heren J. de Rijk en T. van der Spiegel in de wijk Zandstraat werd gehouden, is een aangename verrassing geworden. Hiervan getuigde de voorzitter var. de afdeling, de heer W. Colsen. in zijn openingswoord en dankwoord. Zowel uit de belangstelling als uit het peil er. de sfeer waarin de dis cusses, die onder deskundige leiding stonden van de heer J. de Rijk. ver liepen, is gebleken dat dit forum aan een behoefte voldeed. Dit contact tussen r.-k raadsfrac tie en de kiezers mag dar. ook ten volle geslaagd genoemd worden. Voor de provincie Zeeland gel den voor morgen, dinsdag 19 februari, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 6.09 en 18.42 uur; te Terneuien om 5.32 en 18.02 uur en te Vlissingen om 5.02 en 17.32 uur. terlijf, die loodrecht tot de dans- oppervlakte gepolariseerd werden. De bijen werden ietwat gedres seerd op voerplaatsen waarvan de afstand bekend was. Om te dansen werden zij in een glazen observatie-korf geplaatst. Aan de buitenkant daarvan werd i een draadspoel met een groot aantal windingen bevestigd. Zoals bekend wordt in zo'n spoel, wanneer in de nabijheid ervan een magneet wordt bewogen, stroom opgewekt. De dan sende bijen met de opgeplakte mag neetjes wekken nu wisselende mag netische velden op, waarvan het elec- trische effect via de spoel door de wijzigingen in de spanning kan wor den vastgesteld. Deze op zichzelf zeer kleine spanningswijzigingen werden elektronisch versterkt en automatisch geregistreerd. Zij kennen waarde c Het bleek, dat de bijen met een tamelijk constante frequentie van 15 hertz, d.w.z. vijftien keer per secon de hun achterlijf heen en weer wagge len. Dit aantal waggelbewegingen per gang duidt de afstand tot de voer plaats met verbluffende nauwkeurig heid aan zij het in omgekeerde verhouding als bjj het menselijke ge- tallensysteem. Echter nog verbluffen- der is het door Esch vastgestelde feit, dat de verhouding tussen wag gelbewegingen per gang en de af stand van de voerplaats duidelijk overeenstemt met de zogenaamde e-funetie. De bijen kennen dus het wiskun dige begrip e - een belangrijke groot te In de wiskunde. In cijfers be draagt deze 2,718. Deze grootte komt in de natuur dikwijls voor en is met name de grondslag van de zogenaam de groei-functie. De grootten, die uit regelmatige groei of regelmatig verval (negatieve Bijen weten dus dingen uit de ho gere wiskunde, die de mens pas moei zaam op school leert. Men zou over hun vermogen abstracte begrippen te vormen en deze te hanteren nog meer verbaasd zijn, ware het niet, dat juist de keuze van de e-functie de gedachte wekt, dat zij waar schijnlijk niet echt „denken", maar zonder de omweg over een abstrahe rend brein hetgeen hen kennelijk ontbreekt de eenvoudige indruk ken hunner zinnen in symbolen over brengen. Men zou zich ongeveer kun nen voorstellen dat het uitdrukken van het begrip „afstand", dus het aantal der daarbij behorende vleu gelslagen biochemische reacties in de bij verwekt, die de e-functie vol gen. Deze „vertaalt" resp. herleidt zichzelf dan in de daarbij behorende bewegingen. Wanneer men als ver moeden aanneemt dat de bewegingen verband houden met een bepaalde stof in de bij. die tijdens het vlie gen wordt opgebruikt, dan is duide lijk, dat aan het eind van een lang vliegtraject minder van die stof aan wezig is en het aantal waggelbewe gingen geringer zal zijn, na een kort vliegtraject daarentegen nog veel stof aanwezig is, vandaar de vele be wegingen. Daarmede zou de omkering van het getallensysteem door de bijen te verklaren zijn. Het ophelderen van deze eventuele samenhang zal nog veel onderzoek vereisen. De zaak blijft in leder geval verbazingwek kend. Mischlen is onze wijze van „denken" niet de enige mogelijke. Pogingen het denken fysiologisch te verklaren, zullen deze methode der bijen niet meer kunnen negeren. Verfilmde danstaal De Duitse biologen Hoffmann, Koh ier en Wittekindt maakten bij on langs uitgevoerde proeven eveneens gebruik van de meest moderne tech nische middelen om de bijentaai te bestuderen. Zij beschilderden de voor laatste ring op het achterlijf van de dansbijen met lichtgevende verf. De bijen werden in een glazen bijenkorf gedaan, die met ultra-violet licht werd bestraald, waardoor de verf licht gin ggeven. Op een Agfa Rönt- gen-fluorapidfilm kon daardoor de gehele dansfiguur en ook de onder delen als lichtgevend silhouet worden opgenomen. Iedere waggelbeweging werd vastgelegd. Zij -konden worden geteld en hun reactie.tot de belich tingstijd worden berekend. Daarbij bleek, dat de resultaten van von Esch juist waren. De bijen bedie nen zich van de e-functie. De gehele dansfiguur wordt met de buik ge maakt: de overige bijen houden hun voelsprieten tegen de buik van de dansende bij en registreren aldus het aantal bewegingen. Dat zij daaruit dan de conclusie trekken, dat op die en die plaats, daar en daar en in een bepaalde richting vliegen een voerplaats ligt, is evenwel weer een uitgesproken „denk"-prestatie, om trent het verloop waarvan men nog geen fysiologische voorstelling heeft. De kantonrechter te Amsterdam zal in maart de eerste twee zaken te behandelen krijgen, die het gevolg zijn van de actie der justitie tegen kansspelen in persorganen. De eer ste zaak op 6 maart a.s. is die van een te Amsterdam verschijnend lan delijk blad, waarvan een der direc teuren is gedagvaard in verband met de prijsvraag-advertentie „kruis of munt", die de.justitie een overtre ding van de loterijwet acht. Op 9 maart moet de directeur van de Eer ste Nederlandse Puzzle-Onderneming terecht staan voor de prijsvraag-ad vertentie „quitte of dubbel" in een radioweekblad. Het 1.800 ton metende Duitse vrachtschip „Harburg" is zaterdag na een botsing met een Zweedse tank boot ter hoogte van het Zweedse eiland Lindingoe, gezonken. Hierbij zijn acht van de dertien le den der bemanning verdronken, ter wijl de gezagvoerder op weg naar het ziekenhuis overleed. De vier over- levenden zijn in een ziekenhuis opge nomen. Ook de Zweedse loods aan boord van de „Harburg" is om het leven gekomen. Op het tijdstip van de aanvaring waren beide schepen in mist gehuld terwijl er ook natte sneeuw viel. AXEL Het Centrum 8 uur: Onrust in Marseille. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 u-ur. Liefdegloed en De straat der schadu wen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: In de greep der zonde. Restaurant 6 uur: Bil- iartcompetitie HBC-AEC Axel. MIDDELBURG Electro: Les diabo- liques. Schouwburg: Tussen hemel en hel. SAS VAN GENT olympia 8 uur: De twee wezen. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De ma chinist. VLISSINGEN Alhambra: Botsende jeugd. Luxor: Agent der Apachen. Rigoletto. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: In de greep van de zonde SAS VAN GENT Olympia 8 uur TERNEUZEN Luxor 8 Da maohmiot

de Stem | 1957 | | pagina 2