LEVEN WORDT NOG DUURDER, BELASTINGEN GAAN OMHOOG voor Nationaal miljoen offer van 200 landbouw Gezinsraad slaat alarm Regering dient nota van de nationale zuinigheid in Duurder Hoger 6.8 pet. J 1 STEM-toto start; 10.000 inzendingen Eisenhower doet beroep op Israël Overheid wil voorgaan Voor de gemeenten een minimum aan armslag Zo nodig nog verdergaande maatregelen Melk Brood Suiker Tabak(?) P.T.T. tarieven Vennootschaps belasting Omzetbelasting Vierde deel hiervan zal worden geblokkeerd DAGBLAD VOOR Dreiging van vier kanten „NOODZAKELIJK" Hetzelfde weertype BELONING VOOR DE BOER Landarbeiders 5 procent meer LAPPEDEKEN Uitslagen top-voelbal Noodtoestand op gebied van huisvesting Zes man delen de 100 gulden 97e JAARGANG No. 22381 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. "t Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 10.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 '(Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). De suikerprijs voor de con sument wordt van vier kan ten bedreigd. Op de eerste plaats is per 1 januari de omzetbelasting op de suiker teruggekeerd. Op de tweede plaats is met ingang van dezelfde datum de consu mentensubsidie afgeschaft. Daarbij komt nu nog de ver hoging van de garantieprij zen. Tenslotte zal de wereld marktprijs (22 ct. hoger) een geweldige invloed gaan uit oefenen, indien in eigen land niet voldoende suiker wordt voortgebracht. Voor dit jaar zal er, in tegenstel ling met de vrij optimistische voor spellingen van de S.E.R. in dit op zicht, met een niet onaanzienlijk te kort op de betalingsbalans moeten worden gerekend. Niettemin is op dit moment nog niet besloten tot een wezenlijke verzwaring van het dooi de S.E.R. voorgestelde programma. De regering, zo wordt in de beste dingsnota gezegd, zal echter de fei telijke ontwikkeling op de voet blij ven volgen, om zo nodig tot verder gaande voorzieningen te kunnen over gaan. President Eisenhower heeft zondag opnieuw een beroep op Israël gedaan om zijn troepen uit Egypte terug te trekken en „te vertrouwen op de vastberadenheid van alle vrienden van de rechtvaardigheid". Eisenhower deed dit beroep, na dat de Israëlische ambassadeur in de V.S., Abba Eban, voor de derde maal in 48 uur een onderhoud had gehad met minister Dulles. De pers chef van het Witte Huis deelde na afloop van dit onderhoud mee, dat Israël in feite opnieuw het Ameri kaanse plan vcoor een doorbreking van de impasse had afgewezen. Van onze Haagse correspondent). De regering heeft in een nota aan de Tweede Ka mer de rekening gepresenteerd voor wat wij de laatste jaren tijdens de hoogconjunctuur te veel zijn gaan uit geven. Het Nederlandse volk zal een kwart miljard aan belastingverhogingen op moeten brengen, terwijl levens een aantal prijsverhogingen nodig zullen zijn om onze economie weer in evenwicht te brengen en tevens aan de onhoudbare toestanden in de landbouw een eind te maken. De nota, die uitgaat van het bekende advies van de S.E.R. (bestedingen beperken met 700 miljoen) stelt tegelijkertijd voor de subsidie op melk, suiker en brood af te schaffen, die na de oorlog door de regering zijn gegeven om de prijzen van enkele levensmiddelen in de hand te houden. Dit zal een prijsstijging van op zün minst 10 cent per liter voor melk tengevolge hebben. Brood zal K cent per 800 gram duurder worden en suiker 3% cent per kilo. Van de andere kant wil de overheid het voorbeeld geven tot een algemene bezuiniging. Reeds is op alle departementen het mes in de begrotingen gezet. Men hoopt op deze wijze een bedrag van 127 mil joen vrij te maken en men is van plan dit nog verder op te voeren. De bezuinigingen van provinciën en gemeenten worden op 100 miljoen geschat. Daarnaast neemt men weer zijn toevlucht tot tariefsverhogin gen. Voor het p.T.T.-bedrijf gaat dit het Nederlandse volk nog eens 56 miljoen per jaar kosten. Onder de bezuinigingen komt ook een bedrag voor van 8 miljoen op de versterking van de hoogwaterkeringen. De uitkeringen, die totnutoe bij bevallingen werden gedaan, komen te vervallen. VOOR BESPREKINGEN over de re patriëring van Duitsers uit de Sovjet- Unie gaat volgende week de voorzit ter van het Westduitse Rode Kruis naar Moskou. LORD HORE BELISHA, voormalig minister en lid van het Britse Hoger huis is tijdens het bezoek van een parlementaire delegatie aan Frank rijk te Reims overleden. KONINGIN ELISABETH van Enge land en de hertog van Edinburgh wil len in de komende herfst een staat- siebezoek aan de Verenigde Staten gaan brengen. DE LANDELIJKE specialistenver eniging heeft een motie aangenomen, waarin met leedwezen wordt vastge steld. dat de loongrensverhoging tot a ,8^8en tot stand komt; zonder dat tijdig overleg met de groeperin gen van medewerkers aan ziekenfond sen is gepleegd. ..acties die onverenigbaar zijn met de diplomatieke status" is de Zweedse diplomaat Harmanson uit de Sovjet-Unie gewezen. ^PRnEMt!E,R Van. Nationalistisch China heeft de eerste minister van communistisch China, Tsjou En Lai voor een bezoek uitgenodigd od voorwaarde dat hij berouw heeft over zijn verleden en een nieuw leven wil beginnen". De belastingverhogingen zullen voor namelijk door het bedrijfsleven wor den gedragen. De regering stelt het volgende voor: I. Van het totaal van 250 miljoen wordt f 100 miljoen gevonden in een verhoging van de vennootschapsbelas ting; II. 75 miljoen moet het bedrijfs leven opbrengen door afschaffing van de zg „investeringsaftrek" Dit zijn fis cale faciliteiten die enige jaren gele den zijn gegeven om de industrialisa tie mogelijk te maken. III. Door een prijsverhoging op ta baksartikelen, mede als gevolg van de prijsontwikkeling op de wereldmarkt, hoopt men 44 miljoen per jaar meer te innen. Zou dit bedrag niet gehaald worden, dan zal de regering naar an dere belastingbronnen uitzien. IV. De verhoging van de tarieven van de omzetbelasting voor enkele artikelen zal naar schatting 24 mil joen opleveren. Het gaat hierbij om het „tussentarief" en het „weeldeta- rief". De regering wil het eerste van 8 tot 10 pet. omhoog brengen (gedis tilleerd wordt vrijgesteld). Het weel- detarief wordt verhoogd van 15 tot 18 pet. (Automobielen en motorrijtuigen worden vrijgesteld, daar zij reeds ge- t k.n.m.i. i i Verwachting van het tot vanavond, opgemaakt zondag- avond 23.15 uur: 't gelende bewolking met plaat- selijk enkele buien maar ook "!nke opklaringen. In de ochtend hier en daar mist. Over het alge- meen weinig wind. Weinig veran J dering m temperatuur. „,Ve™achting van het Belgisch J 1 mtfku^lg- insthuut: Bewolkt J met opklaringen en neerslagvla- n«n' a Llc.hte wind uit west tot J temperaturen.0ngeveer dezelfde Vandaag: zon onder 17.59 uur onaaA»"P 23,41 UUr- MorgenZOn P '-48 uur, maan onder 9.31 u. J troffen zijn door dc belastingverho- 1 ging op benzine. Nieuwe banden daar entegen vallen er wel onder). In het nieuwe tarief van 10 pet. worden ook betrokken radio- en televisietoestellen en bier. V De regering denkt uit de perso nele belasting 7 miljoen meer te ontvangen, wanneer per 1 juli 1957 de huren met 25 pet. verhoogd worden. Naar de grondslag meubilair worden geen verhogingen ingevoerd. Van groot belang is, dat de consu menten die reeds voor niet onaanzien lijke prijsverhogingen worden gesteld, althans vrij blijven van een verhoging van de loon-, inkomsten- en vermo gensbelasting. De regering acht de verhoging van lasten voor de particuliere sector be trekkelijk bescheiden. Wel is zij zich bewust dat op verschillende sectoren van onze volkshuishouding lasten worden gelegd, die echter zoveel mo gelijk naar redelijkheid zijn verdeeld. De verzwaringen zijn noodzakelijk „opdat ons land uiteindelijk weer een toestand bereikt van economisch even wicht". Wat de Ionen betreft worden alleen voor de landarbeiders een uitzonde ring gemaakt op het algemeen beleid, om een stijging van lonen en prijzen met alle nadelige gevolgen van dien te voorkomen. Een compensatie van de verhoging van de huren zal echter niet te vermijden zijn. Eind 1957, zo verwacht de re gering, zullen de kosten van levensonderhoud met 6,8 pro cent gestegen zijn. Afgezien van de huurcompensatie en de ver hoging van de landarbeiders- lonen, worden tegenover deze prijsstijging geen verdere loons verhogingen gesteld. Dit ech ter behoeft geen volledige be vriezing van de huidige toe stand te betekenen. Het zal volgens de regering kunnen voorkomen, dat verbe tering van bestaande loonsyste men niet kostprijsverhogend werkt. Ook zal de regering geen aanleiding zien om geval len van duidelijke onbillijkheid te laten voortduren, indien er een goede oplossing kan wor den gevonden. In het algemeen meent de regering er op te moeten rekenen, dat geen nieu we looneisen zullen worden in gediend, zolang geen grotere stijging van de kosten van le vensonderhoud is opgetreden dan die, welke in het voor gaande werd aangegeven. Voor de prijsvaststelling van oogst 1957, zo wordt in de bestedingsnota gezegd, gaat de regering uit van de volgende bedragen voor de beloning van de boer. Gemendg bedrijf 10 ha 6400. Weidebedrijf 18 ha 7200. Akkerbouwbedrijf 50 ha 8200. Bertha Hertogh nu mevrouw Wolkenfeld-Hertogh heeft zater dag haar eerste zoon ten doop la ten houden in de kerk van O. L. Vrouw van Lourdes in Bergen op Zoom. Het is een kerngezonde jon gen, die Franciscus, Johannes, Hu- bertus heet. Op de foto ziet men de verpleegster met de baby, daar achter de vader, de heer J. Wol- kenfeld en de broer van de heer Wolkenfeld, met de kaars in de handen, bij 't betreden van de kerk. houden. De ene gemeente zal naar het aandeel in de consumptiebeper king voor de gemeenten relatief iets I lager te stellen dan dat voor het Rijk. En wel op ongeveer 1 pet van de uitgaven op de gewone dienst, hetgeen resulteert in een bedrag tus sen 20 in 25 n ilijoen. De gedachten gaan in dit opzicht uit naar het niet verder verhogen van het uitkeringspercentage der al gemene uitkering uit het gemeente fonds. De gevolgen van de salaris verhogingen zullen de gemeenten dan moeten opvangen door beperking van andere uitgaven. Maatregelen zullen worden getrof fen om te bereiken, dat de na-uit kering over 1955 van 4 procent bij de gemeenten wordt gereserveerd en niet wordt aangewend om de beper kingen op de uitgaven voor 1957 ach terwege te laten. Het budget van provincies en waterschappen zal, vanwege zijn vrij beperkte omvang, niet door de beperkingsmaatregelen worden getroffen. W ,1 wordt ook hier op zuinigheid aangedrongen. De investeringen van de gemeenten dienen met ten minste 75 miljoen te worden verminderd. Dit bedrag zal er uit moeten komen, door de min der urgente werken naar de toe komst te verschuiven. Een vaste norm, die voor elke gemeente een even groot beperkingsbedrag garan deert, kan hier niet worden aange- de mate, waarin haar plannen min der urgent zijn, dus zwaarder wor den getroffen dan de andere. Afgezien van de 50 miljoen, die jaarlijks op de geblokkeerde reke ning worden bijgeschreven en die dus niet direct behoeven te worden uit betaald, zal jaarlijks een bedrag van 150 miljoen moeten worden gevonden voor de realisering van deze plan nen. Zesti» miljoen hiervan zal wor den doorbetekend in de prijzen voor melk, suiker en brood, die met de de vorm van verhoging van de prijzen der landbouwprodukten, I oordeel van de hetzij in de vorm van belastingen. Van onze Haagse correspondent). Het landbouwplan, dat in de bestedingsnota wordt behan deld, staat los van de eigenlijke bestedingsbeperking. De regering j genoemde bedragen zullen worden is van oordeel, dat de landbouw, door de tot nu toe gevolgde verh0ogd. De resterende 90 miljoen manier van berekening der garantieprijzen, financieel achterop j zullen worde„ gedekt uit extr- be- is geraakt. Zij heeft daarom besloten de agrarische sector te j ïastingmiddeien. steunen met een bedrag van 200 miljoen per jaar, welk bedrag i de andere bevolkingsgroepen zullen moeten opbrengen, hetzij in j bouwbitód hechte?,"'dit," nlai^hct regering, het systeem van garantieprijzen nimmer mag leiden tot een economische niet- verantwoorde produktie en tot het la ten voortbestaan van onrendabele be drijven. Voorstellen, welke uiteindelijk zul len leiden tot opvoering van de ar- beidsproduktiviteit, kunnen worden tegemoet gezien. De regering denkt hierbij aan het treffen van voorzie ningen met betrekking tot de mini- mum-bedrijfsgrootte van het sociaal en economische verantwoorde be drijf en de geleidelijke opheffing van te kleine bedrijven, de splitsing van bedrijven, de verbetering van de kredietvoorziening, de verbetering van de opleiding van boeren en land arbeiders, terwijl tevens bijzondere aandacht moet worden geschonken aan het onderzoek naar nieuwe mo gelijkheden van verwerking en af zet van landbouwprodukten. Dit bedrag, dat met terugwerken de kracht tot 1 nov. 1956 in de ga rantieprijzen zal worden verwerkt, maakt het mogelijk dat: De boer een vaste vergoeding ontvangt voor zijn arbeid, onge veer gelijk aan wat de bedrijfs leiders van de staatsboerderijen verdienen. 2 De lonen van de landarbeiders worden verhoogd met 5 pet, be staande uit een loonsverhoging van 3 pet en 2 pet vakantietoe slag. Een hogere vergoeding wordt vastgesteld voor de eigenaarslas- ten van de boer. Deze verhoging, die voor gemengde bedrijven f 40.- bedraagt per ha voor zo ver gebruikt voor de voortbren ging van produkten, waarvoor een garantieprijs is vastgesteld), wordt gestort op een geblokkeer de rekening ten name van de eigenaar van de gebouwen. Is de boer zelf geen eigenaar maar pachter, dan kan hij het geblok keerde bedrag van zijn pacht af trekken. De geblokkeerde gelden zullen zeker niet voor 1959 wor den vrijgegeven. i Advertentie» F\E bestedingsnota, waarnaar we nu al een paar maanden heb ben zitten uitkijken, is nu dan toch verschenen. Er zijn wel lijviger staatsstukken verschenen dan deze brief van 13 bladzijden met nog 5 bladzijden bijlagen. Maar zelden is een stuk zo zwaar geladen van gewichtige maatregelen op onze tafel gedeponeerd. Men kan van niemand vergen, dat hij onmiddellijk een gefundeerd oordeel geeft over alles wat hier te berde wordt gebracht en overhoop gehaald. Onze eerste indruk is, dat we hier met een lappedeken van compromissen te doen hebben, waarmee niemand gelukkig kan zijn. Het is aan alle kanten half werk. De boeren krij gen voor een deel hun zin, doch ook aan dit deel wordt weer ge knabbeld door de hogere vergoeding voor de eigenaarslasten minstens te blokkeren tot 1959. Het bedrijfs leven krijgt de volle last van inves teringsbeperking en hoger belas tingen te dragen, terwijl het aan de andere kant kort gehouden, wordt terzake van de doorbereke ning van stijgende lasten in de prij zen. De overheid belooft zelf ver mindering van haar uitgaven, wel ke vermindering echter voor een belangrijk percentage gezocht wordt in het afschaffen van subsidies en dus in het duurder maken van het leven. Ook het staatsbedrijf van de PTT doet daaraan voor een flink bedrag mee. De gemeenten worden met allerlei dwangbepalingen kort gehouden, bij provinciën en water schappen durft men wel vertrouwen op gezond verstand en zelfdisci pline. Laconiek vertelt men, dat de tabaksaccijns niet verhoogd behoeft te worden, omdat het geurig kruid toch vanzelf wel duurder wordt. Onder de aangekondigde bezui nigingen treft men de toch wel heel gevaarlijke vermindering van 8 miljoen voor de versterking van zwakke plaatsen in de hoogwater keringen, alsof we er zeker van kunnen zijn, dat ook de natuur zich zal beperken in haar hoogwater vloeden. Nergens wordt duidelijk gemaakt, waarom van de 6,8 procent stijging van de kosten van levensonderhoud nu precies 2 procent moet worden gecompenseerd en niet meer of minder. Zo rijzen bij de eerste lectuur van dit staatsstuk aan alle kanten de bedenkingen en vraagtekens. We verwachten, dat het straks een zwaar debat zal worden in de Kamer. De KVP dreigt daarbij ge handicapt te worden, omdat haar financiële deskundige dr. Lucas noig steeds in het ziekenhuis ligt, ter wijl ernstig betwijfeld moet wor den, of hij dinsdag over een week al aanwezig kan zijn. Afgezien van deze dreigende per soonlijke tegenslag willen we van de KVP-fractie met stelligheid ver wachten, dat ze dit stuk in zijn onderdelen en zijn totaal met alle ernst zal toetsen aan beginsel, doel matigheid en noodzaak en het re sultaat harer studie met kracht zal voordragen. De uitslagen die de ploegen van de eredivisie gisteren boekten, luiden als volgt: Amsterdam - Sparta 11 GVAV - NAC 1—2 Eindhoven - NOAD 3—1 MVV - Ajax 1—1 Rapid JC - DOS 03 Elinkwijk - VVV 2—2 Feijenoord - Fortuna '54 40 Willem ii - PSV 0—6 BW - Spel. Enschede 22 Voor verslagen en acti-foto's mogen wy U verwijzen naar onze sport pagina's. MAZETf ABRIEKEN TE ZEVENBERG6M Alleen nationale inspanning, dat is het binnen enkele jaren bouwen van minstens 50.000 extra (semi-perma- nente) woningen van minstens 15 jaar gebruiksduur, kan het sluipende pro- ces van ondemijning van huwelijks- en gezinsleven door gedwongen inwoning teniet doen. Ons land telt volgens de woningtelling 217.500 gevallen van in woning van gezinnen van twee of meer personen. Een groot deel daar van veroorzaakt een psychische belas- ling, die 'n ernstige bedreiging vormt voor onze geestelijke volksgezondheid, zondheid. 1 premie zou in verhand met het ge stegen kostenpeil gemakkelijk dispen satie moeten worden verleend. De premieregeling zelve behoeft herzie ning om weer stimulerend te zijn. Bevordering van inwoning mag slechts dan geschieden, wanneer een vrije, zelfstandige huishouding kan worden gevoerd. De gevolgen van het woningtekort wettigen maatregelen tot vergroting van de voor de woningbouw en de noodzakelijke toeleveringsbedrijven inircHi g^daan a leeftijd en/of huwe- beschikbare arbeidscapaciteit. De ur .tot n°rme,n blJ de registratie bouw van duplex- en triplexwoningen Dit is een. deel der 18 conclusies, van woningzoekende verloofden mTw^oLeXden^an S neergelegd in een rapport van de Jonggehuwden worden genomen. Men kamers ktnbijdragen tot een spoe® gezinsraad voor de ministers van wenst^enige ministenële aanbevelin- dfg^r opfossinrvan de wontognood. De burgerlijke utiliteitsbouw zal strin genter dan tot nu toe beperkt moeten worden. nale noodtoestand Het zegt dat aan verV,ich«nr wdt "geweist" gS! ter Tvtwlgtog'^n eennaCkL' Preventieve zorg voor de Op gemeentelijke voorschriften t.a.v. ning inT Vorm van een voSentog geestelijke volksgezondheid tekort woningsplitsing cn verbetering met niet lage rentevoet. Maatschappelijk Werk en van huis- gen te dier zake aan de gemeente vesting en bouwnijverheid van de besturen. Gp7insrfl a rl gezinsraad Wijziging van gemeentelijke vorde- 1 _ra5P°5 a sPree£t van een natio- nngsbevoegdlieid in een wettelijke Ruim tienduizend inzendingen zijn binnengekomen voor de eerste STEM-totowedstrijd. Een geweldig succes der halve. Zes inzenders hebben de resultaten juist opgegeven van Ie negen wedstrijden die doorgang vonden en op het Stem- otoformulier voorkwamen. De gelukkige winnaars zijn: 1. W. Verpalen, Beestenmarkt 23, Hulst; Jos. Cleeren, Klavetterstraat 12, Putte (N.B.); R. Fermont, Nieuwe Kerkstraat 13, Sluiskil; L. E. van Achterberg, Mauritsstraat II, Breda; H. Schenk, Graaf Hendwrik iii laan 173, Breda; A. Aarts, Dr. Ariënslaan 54, Zevenbergen. De uitgeloofde 100 gulden zullen over dit zestal gelijkelijk worden i deeld. In de loop van deze week zal hun het hun toekomende wor- ■n toegezonden. De gelukkigen onze hartelijke felicitaties. Zie een der volgende dagen de publikatie over de tweede STEM- totowedstrijd. DE DIRECTIE. 2. 3. 4. 5. 6.

de Stem | 1957 | | pagina 1