Landbouwpaard als stoer en sierlijk rijdier ONZE PUZZEL PAPIER VOOR UW PEN NEUROTONIC TechnicaNova Commandanten-cursus in St.-Oedenrode ZENUWEN RODÊNT 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG SN Se°nmenderu^skon^ "«g niet verdovend maar genezend Nieuwe aanslag Clinton in 6 FEBRUARI 1957 11 Staking in Sleeswij k geëindigd VoütoJe Jongetje na val overleden Eén man wint het van 11 voetballers RAT en MUIS GRUNDIG serie O Hoe ASTHMA en BR0NCHIALE HOEST te verlichten. Chessman schreef (clandestien) zijn derde boek tand- 'f?* i;y Tot het winterprogramma van de landelijke rijverenigin- gen van de N.C.B. behoren ook de commandantencursussen, welke gegeven worden in de overdekte manege te St.- Oedenrode. De ruiters, die hier op de 3-daagse cursussen ge heel vrijwillig komen, zijn de commandanten en adspirant- commandanten van de vele rij-' verenigingen, welke het ge bied van de N.C.B. rijk is. Het doel van deze cursussen is, de puntjes op de i te zetten op het gebied van de rijkunst en de meeste aandacht wordt dan ook besteed aan het dressuur- rijden. Het geleerde brengen de cursisten dan weer over op de leden van de rij verenigingen. Onder de ruiters be vinden er zich enkelen die zelfs reeds deelgenomen hebben aan wedstrijden en dressuur reden in de zwaarte klas sen. Maar in St. Oedenrode kunnen de hoofdinstructeur van de landelijke rijvereniging van de N.C.B., de heer J. Moonen en de inspecteur, de heer van Dieren, de cursisten toch steeds nog wat leren en het geleerde vervol maken. Men begint 's morgens om 9 uur met het toileteren van de paarden. De ruiters rijden hun eigen paarden niet, maar gebruiken de paarden van eigenaars uit de omgeving, die hun dieren ter beschikking hebben gesteld Zo leren zij ook andere paarden be rijden, dan die, welke zij gewend zijn, want zij moeten verschillende paar den kunnen voorrijden, als zij op hun beurt instructies geven. Het toilet bestaat uit poetsen, ma nen en staart borstelen, hoeven na zien en eventuele verwondingen be handelen. Het is een eerste vereiste een paard goed te verzorgen, want haalt een goede poetsbeurt niet een maal haver uit? Na het poetsen wordt opgestegen en de paarden losgereden, d.w.z. men stapt en draaft met losse teugel. Het paard kan zich dan ontpannen en de spieren wat soepel maken. Nu gaat men op commando van de instruc teur de teugels aannemen en worden verschillende oefeningen gereden. Als men met de gymnastiekoefeningen gaat beginnen wordt een knoop in de teugel gedaan, de stijgbeugels over de hals gehangen, zodat men zonder steun van de beugels in het zadel zit. Nu worden hoofd-, arm-, been- en voetoefeningen gemaakt, terwijl het paard verder stapt en draaft achter een voorpaard aan. Op deze manier wordt een goede zit verkregen, en alle spieren zijn in werking geweest, wat men de volgende dag dan ook wel voelen kan! Vervolgens komen teugels en beugels weer op hun plaats, het paard in de hand gesteld, zoals dat heet, en worden wendingen gereden. Het paard moet zich hierbij inspan nen en dus wordt na zo'n oefening weer even gestapt en gedraafd met 2odat het dier zich ont- pannen kan, anders zou het op de gemaaktSmzodatCndczer nilf^o 'sterk ei zijn een massa warme ruggen ge naaid, en van man èn van paard. Landbouwpaarden Zo gaat de dag voort, steeds weer andere oefeningen in stap, draf en galop. Een vrij moeilijke oefening is bijvoorbeeld op twee hoefslagen rij- i?et paard is hierbij zijdelings gesteld en moet toch in rechte lijn rtnhL/0"? ugaan' waarbÜ het een dubbele rij hoefsporen maakt. Deze uitleg wilt U, insiders, mij wel excu seren, en is bedoeld voor de lezers die de ruitersport niet beoefenen. De ochtend- en middaglessen worden al tijd besloten met cavalettioefeningen a.wz het gaan in stap en draf over „püi?"; welke 30 cm boven de grond te van 1 fiftJmPnn^et-een tllssen™im- te van 1.60 m. Dit zijn voorbereiden- snrin» J001' het hindernis- kortp K e"i word?n dan ook met ver reden MUgÜ en m sPrin?houding ge- cavaletti3 ze oefeningen worden de SDririCTon jïp elkaar gestapeld en springen de ruiters daar over heen. Aan het einde van de dag na het Baarden6" Va" de lcssen wordpn de wordt nn» !66^ vcrzorSdDc deken vordt opgelegd, want de dieren zijn gaan zweten van inspanning bij dit voor hun ongewone werk. Want de paarden, waarvan hier sprake is, zijn landbouwpaarden, die het werk van iedere dag op de boerderij doen en dus van landbouwpaard afgericht worden tot landbouwrijpaardd. Een hele omschakeling, als men bedenkt dat het landbouwpaard bij het trek- werk een geheel andere lichaamshou ding aanneemt en het gewicht naar voren plaatst, terwijl bij het land- bouwrijpaard het gewicht van het paard naar achter verschoven moet worden. Het paard moet nu bij de arbeid voor de ploeg of onder het zadel zyn balans vinden. Dit vraagt veel in spanning van het dier, maar het is tevens een feit, dat door het werk in de manege en onder het zadel in het algemeen het paard en zijn eigenaar daar veel profijt van hebben, want het dier wordt er veel handzamer van en dus gemakkelijker te besturen, ook voor ploeg en maaimachine. En dat is van groot nut in deze tijd waar in men kampt met het gebrek aan mensen, die met paarden kunnen omgaan. En zo zijn dus deze jaarlijkse les sen in de manege van St. Oedenrode (Advertentie) wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijden niet alleen nuttig en leerzaam voor de landelijke ruitersport, maar ook voor het gebruik van het paard in het algemeen. En daarom is de lan delijke ruitersport zo uiterst nuttig. Deze sport verenigt het nuttige met het aangename, en is niet te vergelij ken met enige andere sport. Hebt U al eens gehoord van een peperdure auto, die U thuis bracht als U de weg kwijt was? Mijn landbouwrijpaard doet dat wel, als ik de weg in het Mastbos kwijt ben. Ik kom altijd thuis T. SMEELE Donderdagavond is een aanslag ge pleegd op een restaurant in de ne- gerwijk van Clinton (Tenesee) V.S. Een vrouw en een kind van elf maan den werden gewond. De schade is groot. Van een dertigtal huizen in de omtrek zijn de ruiten vernield. Volgens de politie hebben de ple gers van de aanslag een valies met ontplofbare stoffen op een betonnen paal voor een restaurant geplaatst en zijn toen in een auto met grote snelheid weggereden. Deze aanslag is de achtste in Clin ton sinds 26 september jl. De span ning in de stad is nagenoeg niet verminderd na het besluit, de mid delbare school ter plaatse voor ne gers open te stellen. Duizenden negers zijn van plan een massale „pelgrimstocht" naar Wash ington te maken als president Ei senhower zich niet over de rassen kwestie tot het zuiden richt. De negerleider Martin Luther King heeft donderdagavond op een pers conferentie verklaard, dat negerlei ders in een telegram president Ei senhower verzocht hebben, over het rassenvraagstuk te spreken. (Advertentie) In alle bedrijven van Slees wij k-Hol- stein, die door de staking van me taalarbeiders getroffen waren, is vrij dag het werk hervat. De staking heeft 114 dagen geduurd. De mees te eisen van de arbeiders zijn inge wikkeld. (Advertentie) In het O.L.V.-Gasthuis te Amster dam is een zesjarig jongetje overle den, dat dezer dagen van de vierde etage van zijn woning in de Sar- phatistraat in een 13-meter diep trappengat was gevallen. (Advertentie) De later zo beroemd geworden Enrico Castelli begon zijn eerste jongleurs- optreden in een tweedehands voetbal tenue. Hij mocht invallen voor een zieke. Het circuspubliek, teleur gesteld over de programma-verande ring, ontving hem met een» ijzige gtil- te»^Enrico jaagleerda o{ .zin lev^n er van afhing: vier ballen,'vijf ballen, zes ballen. Er kwam een zwak ap plaus" Klaar toen werden het èr ze ven, acht, negen. En eindelijk cirkel den ook de ringen mee. Op dat mo ment deed een orkaan van geestdrift het circus schudden. Een ontelbaar aantal malen riep men hem terug, er was slechts één gesprek na afloop de jongleur. Later, aan het slot van zijn nummer, herschiep Castelli de piste in een voetbalveld. Hij liet een doel van normale afmetingen oprich ten en nodigde al wie voetballen kon onder de toeschouwers uit om zich met hem te meten, allen tegen één. Dat werd altijd weer een uitzonder lijke krachtmeting, waarbij tien, elf man, waaronder vaak spelers van naam, vergeefs het doel verdedigden tegen Castelli's razendsnelle aanval len, waarbij hij de bal met voeten en hoofd telkens weer door het kluwen van tegenstanders heen in het deel wist te mikken.' Teleurstellingen en successen van 's werelds grootste artiesten volgen el kaar- op in de boeiende reeks, velma len van „De Bonte Droom van het Circus - geschreven door de circus kenners bij uitstek J. van Dóveren en Fred Thomas, geïllustreerd met talloze leuke pentekeningen. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of per brief (kaart) bestellen bij het Kantoor ..Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaande toege zonden, onder rembours. De bijbeho rende plaatsjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Na tuurlijk ook op koelhuisboter) Neem een pakje extra voor de zon dag 627-00 HORIZONTAAL: 1 soort zeilboot, 7 luchtklep, 13 kledingstuk, 14 roofvogel 16 zeevogel, 17 Chin, maat, 18 drank, 19 zangnoot. 22 anno (afk) 23 vennoot schap (Eng.), 25 lidwoord, 28 plaats in Zwitserland, 31 plant, 34 pers. voor- naamw, 35 naar beneden, 37 muze 38 herkauwer, 39 Europeaan, 40 Euro peaan, 42 telwoord, 44 geografische aanduiding (afk.), 45 jongensnaam, 48 onder andere (afk.), 50 schrede, 52 regel, 54 werkzaam, 57 deel v.d. hals, 59 uitroep, 61 onmeetbaar getal 62 voorzetsel, 64 titel (afk.), 65 wind richting (afk.), 66 inhoudsmaat, 67 zangnoot, 68 kindergroet, 69 gevaar lijke piek in zee, 70 bijwoord, 71 deel v. e. Franse ontkenning, 72 boom, 74 naamloze vennootschap (afk.), 76 de lezer heil (Lat. afk.), 77 halswervel, 79 roofdier, 82 gedroogde halmen, 85 vreemde munt, 87 vogelprodukt, 88 tevreden, 92 jongensnaam. 94 ik (Lat.) 96 voorzetsel, 97 soort schors, 100 bij woord, 102 verharde huid, 104 drank, 106 bevestiging, 107 delfstof, 110 ver gaan, 112 spil, 113 geldstuk, 116 dub belklank, 118 meisjesnaam, 120 bid (Lat.), 121 nummer (afk.), 123 zeep water, 125 stof, 128 vreemde munt, 130 plaats in Spanje, 131 verzameling stukken. VERTICAAL: 1 vreemde munt (afk.), 2 familielid, 3 godsdienst (afk.), 4 aan haling, 5 de somma van (afk.), 6 ge looide huid, 7 gemeen, 8 en andere (afk.), 9 nummers (afk.), 10 dieren geluid, 11 kostbare stof, 12 maanstand (afk.), 15 aardig, 17 scheel, 20 afgod, 21 handelsterm, 22 meisjesnaam, 23 thee (Duits), 24 onb. telwoord, 26 stof- maat, 27 plaats in Italië, 29 maanstand (afk.), 30 geschil, 32 kledingstuk, 33 en omgekeerd (afk)., 36 meisjesnaam, 37 onbehouwen, 39 geestdrift, 41 nauw, 43 versterking. 44 jongensnaam, 46 vogel, 47 loot, 49 de somma van (afk.), 50 Aziaat, 51 speelgoed, 52 deel v. h. hoofd, 53 zelfzucht, 55 gebergte in Duitsland, 56 geheel de uwe (Lat. af kort.), 57 heilige (afk.), 58 ruim, 60 deel v. d. dag, 63 gewicht, 65 telwoord, 71 netto (afk.), 72 verlaagde toon, 73 rivier in Italië, 75 huid, 77 jongens naam, 78 krantenjongen, 80 thee (Eng.), 81 landbouwwerktuig. 83 voor zetsel. 84 gravin van Holland, 86 eer waarde heer (Lat. afk.), 88 lengte maat, 89 lang, dun stuk hout, 90 pers bureau (afk.), 91 wrede keizer, 93 vloeistof, 95 graansoort, 98 wondvocht, 99 vogel, 101 bez. voornaamw, 103 luchtmacht (afk.), 105 zwaardvis, 106 pers. voornaamw. 108 water in Bra bant, 109 bericht, 111 Frans pers. voornaamw., 114 rekening, 115 karak ter, 117 onvruchtbaar, 119 familielid, 121 aanslibbing, 122 bijwoord, 123 na tuurkundige term ("afk.), 124 familie lid, 126 de somma van (afk.), 127 in opdracht (afk.), 128 zangnoot, 129 num mer (afk.) OPLOSSING HORIZONTAAL: 1 portret, 6 vol daan, 11 or, 12 renet, 14 ra. 15 ratel, 18 lol, 19 derde 21 a.e., 22 das, 24 lok, 25 em. 2" kip, 28 rat, 29 age, 30 Ebro, 33 kanker. 34 r.-k.. 35 protest, 38 on, 39 do, 40 pi. 41 ik, 42 eg, 43 om, 45 additie. 49 dr, 50 Odessa, 51 poel, 53 tam. 54 sar, 56 KRO, 57 ka. 59 ver. 61 nap, 63 e.k.. 64 amper, 66 leb, 68 Diana, 70 er, 71 serie, 73 or, 74 notaris, 75 garnaal. VERTICAAL: 1 parade, 2 rot, 3 tred, 4 er, 5 tel, 6 vel. 7 ot, 8 drek. 9 aar, 10 noemer, 13 noi, 16 a.e., 17 lak, 19 dotatie, 20 degenereren, 23 sier, 24 laks, 26 ark, 29 ako, 31 brood, 32 st, 35 piaster, 36 oud, 37, ent, 44 mes, 46 daar, 47 is, 48 Iran, 49 dok, 50 orkaan, 52 lokaal, 55 rad, 58 a.m., 59 Vera, 60 oer, 62 pion, 65 pet. 66 les, 67. big, 69 ara, 71 si, 72 e.a. (Advertentie) uitgeroeid met•'•v/v' TECH WC A NOVA presenteert de nieuwste TECHNICA NOVA als één der oudste radiozaken in Breda voert natuurlijk de boventoon met Grundig. Bij Technica Nova kunt u de nieuwste typen Grundig Radio's en TV-toestellen beluisteren - bekijken - bewonderen De service van Technica Nova is spreekwoordelijk: gekoppeld aan de Nederlandse Grundig ga rantie, heeft u dubbele zekerheid bij uw aankoop! Wilhslminastraat 36 - BREDA Tel. 7681 Grundig uniy Concertapparaat 4085 1 538- 5=3 andere typen vanaf f 268.- DIENSTREGELING Enkele dagen geleden las ik in uw dagblad, dat de Nederlandse Spoorwegen het plan overwegen om tot verdubbeling van het tarief over te gaan, wanneer blijkt dat de reiziger in de trein zijn reisbiljet nog moet kopen. Verder wekt het artikel de schijn alsof de setnuld van dje laksheid'' bij de reiziger ligt. Niets is echter minder waar. Naar mijn mening moeten wij die schuld bij de di verse vervoermaatschappijen zelf zoeken. Ik denk hier bijvoorbeeld aan de E<BA. Zij is hetj die ondergetekende en met hem tientallen medereizigers, er toe dwingt recht van de bus het perron op te hollen om dan nóg vaak te consta teren dat de trein juist weg is. Dit is toch wel zeer pijnlijk. Waarom toch niet die dienstregeling zo gemaakt, dat bus en trein, met een redelijke speling tussen beide, op elkaar aansluiten? Voor de di rectie van de BBA een kleine moeite en voor de reiziger een groot gemak. Steeds weer blijkt echter, dat de BBA wat het maken van dienstregelingen en uitstip pelen van trajecten betreft, een behoor lijke onkunde aan de dag legt. Jarenlang b.v. wacht Ulicoten al op een betere opname in haar dienstregeling. Bij een logischer indeling, zowel van dienstregeling als busroutes. zou veel ongenoegen voorkomen worden. ULICOTEN. L. REELEN. Een „kleine moeite" lijkt ons wel wat veel gezegd. (Red.) VERKLIKKERS GEVRAAGD? (V) Te oordelen naar de reacties op ons ingezonden stuk van 2 febr. jl. lijken on ze bezwaren tegen de vakbeweging als prijsregelend lichaam verre van onge grond. De heer Proosten kan zich al niet meer voorstellen, dat een KAB-lid er een persoonlijke mening op na houdt, en het dan nog wel opneemt voor win keliers. Gelukkig is er echter nog wel enig verschil tussen de KAB en de vak beweging achter het IJzeren Gordijn. Laten we dat nog even zo hooiden, mijn heer Proosten. In elk geval is het duidelijk, dat men vanaf een dergelijk „standpunt" niets behoeft te weerleggen, niets te ontzenu wen en zelfs niets behoeft aan te tonen. En dat deed de heer Proosten dan ook niet. Eén argument tegen al te roekeloze „gezagsspréiding" brachten wij tot dus ver nog niet naar voren, in de hoop, dat een of andere winkelier het zou doen. Namelijk, dat de meeste prijzen voor con sumptiegoederen van boven af worden vastgesteld en geen zinnig winkelier er nog aan denkt, ze op eigen houtje te verhogen. Derhalve zou hier de politiek meest-kwetsbare bevolkingsgroep verant woordelijk worden gesteld voor het be leid in hogere regionen. AU GATOR. (De discussie beschouwen we hier mee als gesloten. Red.) (Advertentie) MES OP DE KEEL Wie kan daar nog wijs uit! Voor de verkiezingen heeft er nimmer een partij, welke dan ook over gerept, dat het er met de rijksfinanciën zo belabberd voor stond Na de crisis met de kabinetsfor matie, althans een korte poos daarna, kwam men met de mededeling, dat de staatsruif met 700 miljoen moest worden bijgespijkerd. Het was de heer Hofstra van de PvdA, die ons dit met de nodige nadruk kwam vertellen. Kort daarop is het modewoord „bestedingsbeperking" uitgevonden. Waar het daarmee heen gaat hebben de Nederlanders nu lang zamerhand wel door. Alsmaar stijging der prijzen! Diezelfde meneer Hofstra wist een paar dagen geleden in het par lement ook nog iets over de in 1956 ge- inde belastingen mede te delen. Die 1000 miljoen gulden méér, welke in de rijks kas zijn gevloeid, zo betoogde hij, zou den bij het volk misschien aanleiding geven om te veronderstellen, dat er straks wel belastingverlaging zal kunnen komen. Geen sprake van, zei diezelfde meneer Hofstra. We zullen wèl proberen let wel proberen! er voor te zor gen. dat de belastingen niet omhoog gaan. Ziezo, daar kunnen wat zeg ik moeten we het dan maar weer mee doen. Arme vaderlanders. Arme vrijge zellen. Hang maar een deel van je keel aan de kapstok! Ik heb wel eens gedacht: stel je voor, dat een leider of een direc tie van een bedrijf op een gegeven ogen blik een ontstellend tekort in de geld middelen had veroorzaakt. Wat dfecht p, lezer, dat die er zo maar, zonder meer van af zouden komen? En wat zouden de aandeelhouders van een onderneming van een directie denken, die grote on gedachte winsten zomaar, zonder meer, voor diverse doeleinden ging aanwen den? Zonder de aandeelhouders in de winst te hebben laten delen? Reken maar, dat zo'n directie van de baan ging! Mijn mening is en ik geloof, dat ontel- baren die delen, dat men soortgelijk be leid beu is. Regeren is vooruitzien: ak koord. Maar dan in de goede betekenis van het woord. EERGEN OP ZOOM. J. v. O. ROCK AND ROLL Zaterdag jl. heb ik in uw krant ge lezen over Rock and Roll. Ik ben zeer blij en geestdriftig omdat het Amster dams festijn zo goed is verlopen. Nu gaat werkelijk de jeugd van Nederland tonen dat zij echte Rock and Rollers zijn en geen brutale schreeuwlelijkerds of kan nibalen. Tevens geven zij de ouders ook nog een goed voorbeeld. Het wordt tijd dat de ouders eens beseffen dat de mo derne jeugd om ritme vraagt en er ook recht op heeft. Werkelijk ouders. Rock and Roll is heerlijke muziek. Men kan er zich eens fijn in uitleven. Jullie heb ben in je jonge jaren toch ook wel eens gek gedaan. Begrijp het toch a.u.b. eens! Ik hoop dat het stijldansen maar vlug verdwijnt en de heerlijke Rock and Roll in de plaats komt. Leve Bill Haley! Aantreden jongeèui! KLUNDERT, Markdijk 5. G. MULDERS, GEEN OVERTREDING In uw dagblad van vrijdag 8 februari jl., trof ik een artikel aan met opschrift „Een levensgevaarlijke weg", met daar onder een foto van Ford TG 36-59 met onderschrift: Zo ziet men helaas dage lijks vele tientallen met auto's in de kom Rijsbergen het fietspad misbruiken". Als eigenaar van Ford TG 36-59 merk ik beleefd op. dat ik mij hier niet met mijn wagen op het fietspad bevond, daar hier nergens staat aangegeven, dat het een rijwielpad is. Bij nadere informaties bij de verkeerspolitie .deelde men mij mede, dat hier geen verkeersovertreding begaan is en de rijwijze juist was. Ik passeer minstens 8 maal per week Rijsbergen (heen en terug) per auto se dert 3924 en heb nimmer een aanrijding gehad en vermeen dus dat deze rijwijze niet zo gevaarlijk is als u suggereert, doch juist is. Verder zou het een beetje sportiever zijn van uw fotograaf om het nummer van een wagen, waarvan hij meent een verkeersovertreding te zien (hier ten om rechte) onzichtbaar te maken. Hij zou een voorbeeld kunnen nemen aan de Autokampioen van de A.N.W.B. ZUNDERT. H. PILLOT. MODERNE JEUGD Onlangs werd door de AVRO op de televisie een interview afgenomen van enkele afgevaardigden van de (zoge naamde) „jeugd van tegenwoordig", zoals de titel van dit gedeelte der uitzending luidde. Naar mijn mening werd hier nogal aardig (gegeneraliseerd. Men had dit pro gramma beter deze titel kunnen geven: Goddanlk: is 95 pet. van de Nederlandse jeugd niet zo". Ik denk, dat vele lezers mijn mening kunnen delen, als zij deze uitzending gevolgd hebben. Het is misschien mogelijk, dat het per centage van dit genre „jeugd", dat op de televisie getoond werd. in de grote steden zo hoog is, maar elders in het land toch zeker niet. Het is in een woord belachelijk om de „jeugd van tegenwoor dig" te vereenzelvigen met deze jongelui. BREDA. C. A. HUURVERHOGING De laatste tijd heeft iedereen de mond vol over de huurverhoging tot 25 pet. In verband hiermede zou ik de aandacht eens willen vestigen op de woonhuizen in de Bredase „rivierenwijk", zoals Maas- Rijn-, Schelde, en andere straten met een riviernaam. Deze woningen werden na het bouwen verhuurd voor de somma van f 2.85 per week, inclusief water. Later ging het water er af. De bewoners moesten dit maar zelf betalen. De huur bleef ook niet op hetzelfde peil, maar bereikte de tegenwoordige hoogte van f 6.10. In ver gelijking dus met de oorspronkelijke huur van f 2,85 een verhoging van liefst ruim 114 pet. Er zullen maar weinig huurhuizen zijn in Breda, die een dergelijke huurverho ging hebben ondergaan; enfin men kan wel aannemen, dat er elders in Breda geen enkel huurhuis met een dergelijk percentage is verhoogd. Komt er nu nog maals 25 pet. bij. dus een bedrag van ruim f l,5o per week. dan komt het per centage in verhouding met de huur van f 2,85 te liggen op ruim 165. Nu rijst de vraag: Is een dusdanige huurverhoging tot 165 pet. wel te bil lijken? BREDA. D. S. BREDASE BADHUIS Het ouderwetse sluizensysteem als in gang van het openbare badhuis te Breda is nu door een degelijke draaideur ver vangen. Zal het echter niet wenselijk zijn het gehele badhuis aan een herziening te onderwerpen? Ondanks de bestedings beperking voor de gemeente, is het toch van zeer groot bélang, dat er enige ver beteringen in het badhuis en badhuis systeem worden aangebracht. De hokjes achterin voldoen absoluut niet meer aan de hedendaagse hygiëne. Vooral de algemene kapstok is een on ding. Ook het deurwerk voldoet niet meer. Het gelijmde hout kan niet tegen de voortdurend afwisselende werking van stoom, vocht, droogte en kou. Een ander deurtype is wenselijk, waarin men dan ook tevens al zijn kleren kwijt kan. Hier voor is er wel een tussenhok, maar men. heeft hierbij geen overzicht op zijn goed. Tevens missen we al meer dan zes maanden een deur van één der hokjes. Waarom komt hier geen andele deur? En waarom zou het tussenhok niet kun nen worden geëxploiteerd? Hierdoor kun nen weer meer mensen snel baden. De capaciteit van het badhuis moet vergroot worden. Voor een „beter bad" zijn hoogstens 12 hokjes beschikbaar, en dat voor een stad van over de 100.000 inwoners. Dit aantal zal toch wel per jaar verwerkt moeten kunnen worden. Waarom is het badhuis gesloten ge durende de schafttijd? En waarom sluit het (zaterdag) 's avonds zo vroeg? En waarom is het 's maandagsochtenda ook gesloten, juist wanneer het winkel personeel vrij is? BREDA. BADG ANGER. WILHELMINAPARK Breda heeft 'n Wilh e lm i napark'n park waar vele gemeenten jaloers op zijn. Aan de gazons en beplanting wordt alle zorg besteed, doch de wandelpaden, vooral langs de vijvers, vragen veel aan dacht. Mogen wij verwijzen naar het gedeelte tussen Vijverstraat en Park straat. E-ij de minste regenval is het voor voetgangers zeer gevaarlijk en on aangenaam hiervan gebruik te maken, wegens de plassen en gaten in het weg dek. Bovendien wordt ook van deze pa den gebruik gemaakt als parkeerruimte voor vrachtauto's en paardenkarren door groentehandelaren Nu is het de vraag welke tak van dienst deze paden in onderhoud heeft. Doch in het belang van het publiek, zijn wij zo vrij hierop de aandacht te ves tigen BREDA. S. VUILNISBELT Aan de Lunetstraat te Breda, op het open stuk grond tussen de fabriek van de 'firma Cosijn eit de modelmakerij wordt van alles gestort, tot kapotte bed den toe, welke dan door de jeugd ver der worden bijgewerkt. Waarom dit alles niet medegegeven aan de vuilnisauto? Deze komt toch niet voor niets twee maal in de week! Dan het tweede euvel. Al jaar en dag liggen grote stukken hardsteen op dit terrein. Nu is het een nieuwe sport van de jeugd om grote brokken van deze steen met vereende krachten midden op het rijpad te deponeren. Pas is hierdoor nog een motorrijder over de kop gegaan. Moeten er eerst weer doden van komen alvorens er aandacht aan te besteden? Hoewel de politie hier toch ook surveil leert, bevreemdt het mij zeer, dat deze toestand in beide gevallen kan blijven, voortbestaan. Laat de eigenaar van dit stuk grohd. evenals voor dé oorlog, het met een schutting afmaken en opgeruimd is déze bende, waarvoor zij die niet overal een. vuilnisbelt verlangen, u dankbaar zullen zijn. E-REDA. WIJKBEWONER. (Advertentie) Wat zou U er niet voor over hebben om Uw benauwende hoestaanvallen te kalmeren? Toch bestaat er een middel dat zijn doeltreffendheid be wezen heeft en dat aan duizenden lijders aan astma en bronehiale hoest verlichting heeft gebracht. De Adozo- tabletten zijn zo samengesteld, dat één tablet de felste aanval in 30 se conden verlicht en de normale, rus tige ademhaling in 5-15 minuten her stelt. Neem zelf de proef! Verkrijg baar bij apothekers en drogisten. Caryl Chessman, de schrijver van Dodencel 2455" en „Trial bij or deal", is in de gevangenis van San Quentin in Californië, waar hij sedert zijn terdoodveroordeling in 1948 ver toeft, disciplinair gestraft omdat hij weer een boek geschreven heeft. Hij schijnt kans gezien te hebben, on danks een verbod dat uitgevaardigd werd nadat zijn eerste boeken veel succes hadden, een manuscript voor een boek getiteld „The face of Jus tice" aan zijn agent in New York ta zenden. (Advertentie)

de Stem | 1957 | | pagina 9