L VROUWENSPIEGEL J333I12M3WUORV DIAMANTDe onbedwingbare Onuitputtelijke variaties modisch kleingoed in Haute Couture verjaagd POPPEOGEN ZIEN U AAN r VEEL TE ZWARE LASTEN Voldoende vitamine C Tegen infccties Internationale prij svraag amateur-modeontwerpers Kunstbloemen Fantasie gaat lente vooraf Nierbroodjes DAGBLAD DE STEM Koolstof verhoogt sedert ontelbare jaren het vrouwelijk schoon Harder dan staal Moderne stofzuiger Gaat ook modehuis Fath Frankrijk verlaten? Model-diefstal Weinig edelstenen hebben in de loop van de eeuwen zo sterk tot de verbeelding van de mensheid gesproken als de diamanten. Twee in het oog lopende eigenschappen van deze voornamelijk uit koolstof bestaande mineraal zijn daarvan de oorzaak de hardheid en de schittering. wen „wonderbaarlijke werkingen en eigenschappen" worden toegeschre ven. De lijfarts van keizer Rudolf II schreef nog in 1609: „Diamant is Allereerst de hardheid. In de oud- een geneesmiddel tegen vergiftigings- heid gebruikte men het woord ,.ada- verschijnselen, pest, heksen, tovena- mas" (dit betekent: onbedwingbaar) rij, nachtmerries en zelfs tegen aan- om staal aan te duiden. Dit metaal veehtingen van de duivel. Wanneer hoeft geen betoog, dat over en rond de meest belangrijke vind plaatsen van diamant complete ro mans zijn te schrijven: waar veel kostbaarheden uit de grond te ha len zijn, laaien gemakkelijk de hartstochten op. Talrijk zijn dan ook de gevallen, waarin geronnen mensenbloed de glans van de edel stenen als het ware verduistert. kon men niet buigen of breken, krom slaan of vijlen. Alle bewerkingen moesten gebeuren door middel van vuur. De eerbied van de geschied schrijvers voor het harde staal was selijkc twisten, om welke reden nagenoeg onverdeeld tot aan de tijd, „vredesstcen" e-enoemd wordt", toen Alexander de Grote in 326 vóór Christus zijn veldtochten uitstrekte tot over do Indus. Er ontstonden han delsbetrekkingen met de Indische volken. Verworvenheden van de men een diamant in de nabijheid van vergift plaatst, wordt hij vloei baar. Hij geeft echter de mens ook moed, kracht en energie, hij stilt hui hij genoemd wordt' Dit riekt bedenkelijk naar alche mie en wat daar mee verband houdt. Wie vraagt zich heden ten dage niet verbijsterd af, hoe men in de mid deleeuwen het maken van goud en Dank zij de vriendelijke en deskundige voorlichting van de firma A. J. D. Andriessen en Zn. te Bergen op Zoom, zijn wij in staat om een reeks artikelen over edelstenen te publiceren. Bij het verschijnen van het eerste artikel, gaat onze grote waardering dan ook uit naar de heer Andriessen en zijn twee zoons, koninklijke ju weliers en edelsmeden. Het nieuwste is nu een stofzuiger, die helemaal van kunststoffen is ge maakt. Aleen de motor is van me taal. De sluitingen en doppen zijn van speciaal onbreekbaar polyamid. Het lichaam van de stofzuiger be staat uit plastic, waarmee in gesmol ten toestand 'n kleur is vermengd en elastische eigenschappen bezit. De stofzak is van ,,perlon-zij". Bor stels van „perlon"-draad, gevat in synthetische rubber, zodat het meu bilair niet wordt beschadigd. Per- Ion" -produkten zijn vuilafstotend. Griekse en de Oosterse beschaving ^et zoeken naar de „steen der wij- werden uitgewisseld. Zo kon het ge- zen" doodgewoon kon vinden. Dat de beuren, dat edelstenen en daaronder geheimzinnige diamant grote aan- diamant" uit de landen om de Oude Wereldzee" naar het westen kwamen Weldra gebruikten de ge schiedschrijvers het woord „ada- mas" (onbedwingbaar) nu voor wat we kennen als diamant en zij voe gen daar vol bewondering aan toe ,,de glinsterende of flonkerende". Eeuwen geleden Bekend is een verhaal van Plinius (60 jaar na Chr.) over een poging trekkingskracht op de natuurkundi gen uitoefende, is echter begrijpe lijk. Men heeft door de proefnemin gen vele dingen ontdekt, o.a. dat de hardheid van diamant die van alle andere edelstenen en van de be kende metalen vele malen overtreft. Kleuren Kleur speelt bij diamant een grote rol. Van de gevonden kristallen is om een diamant op ëen^aamtTeêid ongeveer een vierde deel volkomen stuk te slaan. De steen weerstaat °°s.' een ancier vieide deel iedere slag, terwijl hapier en aam beeld tenslotte in stukken breken. Merkwaardig is evenwel, dat hij op een andere plaats iets vertelt over een stuk gestoten diamant, waarvan de schilfers worden gebruikt om in andere stenen te snijden of te gra veren. Zeker is in elk geval, dat meer dan 2000 jaar geleden diaman ten al werden gepolijst. Een beroem de steen als „Shah" (bijna 89 ka raat) vertoont urie geslepen vlakken waarop inscripties zijn aangebracht. Een van deze inkervingen is een hal ve milimeter diep! Ook van de dia manten, die keizer Karei de Grote (rond 800) in de gesp van zijn man licht en de rest is min of meer sterk gekleurd. De kleuren verlopen als volgt: 1. geel 2. bruin 3. grijs en 4. zwart. De karakteristieke kleur in de eer ste groep is die van olijfolie. Ge woonlijk is het echter nogal moei lijk om deze gekleurde diamanten te onderscheiden van de witte. Een juwelier zal doorgaans enkele zuive re niet-gckleurde diamanten als ver gelijkingsmateriaal gebruiken. Ook de verscheidenheid in de groep ..bruinen" is zeer groot en loopt van blauw-wit tot bronsgroen. In deze kleu ren komen niet zeiden firaie e i kost bare stenen voor. Vooral het blauw- tel droeg, weten we dat ze gepolijst wit koipt bij een diamant, die in hii h (iriT\rnrm ie troe kuien ijnnlr vnni' waren. Dit geschiedde vermoedelijk door langdurige wrijving onder ster ke druk met diamantpoeder, zoals ook in later ecuwen het steeds ver- volmaakter slijpen van diamanten werd gedaan. Volkomen zekerheid over de dia mantslijperij is helaas niet te krij- briljantvorm is geslepen, vaak zeer goed tot uitdrukking. Van een bruine diamant kan met het tegenovergestel de beweren; de kleur verliest aan schitterirfg en „vuur" wanneer hij in briljantvorm geslepen wordt. Grijs komt het meest voor. Men kan zeggen, dat de kwaliteit van de gen. Uit een Duits gedicht kan men diamant daalt met de diepte van de kleur. Veel interessanter is de zwar te diamant, al is de waarde betrek kelijk gering. De groene kleyr k,omt weinig voor en (saffier-) blauwe dia manten zijn zeer zeldzaanj. In Bor neo heeft hie'n ëéii robijn-rode dia mant gevonden. Vindplaatsen De vindplaatsen van diamant treft men aan over de gehele we reld. Het zogenaamde Kimberliet in Zuid-Afrika behoort tot de voor naamste. Dan volgen Oost-Afrika, Noord-Amerika, Borneo, India en Brazilië. Uit Borneo werd in het begin van de achttiende eeuw al voor ongeveer 11) miljoen gulden aan diamant uitgevoerd. Het be- opmaken dat in de eerste helft van de dertiende eeuw zich onder de naam „tafelsnijders" enkele vaklie den verenigden in het gilde van de vrije kunstenaars". In feite waren het diamantslijpers en bewerkers van andere edelstenen. Hun leerlingen waren verplicht een leertijd van on geveer zes jaar door te maken. Daar na moesten zij een proefwerk leve ren. Langzaam heeft de diamantslij perij zich ontwikkeld in Europa. In 't laatst van de zestiende eeuw wer den ook in Amsterdam enkele slij perijen opgericht. Geneesmiddel Veel zou er ook te schrijven zijn over de chemische samenstelling van de diamant, waaraan al sinds eeu- De steeds stijgende exploitatiekosten, onder andere veroor zaakt door de weeldebelasting van Ramadier, de hogere lonen en de gestegen representatiekosten hebben het de Parijse Haute Couture nog temeer moeilijk gemaakt, daar gelijktijdig ook het afzetgebied ten dele door de handige diefstal van nieuwe model len, in sterke mate terug viel. Tientallen huizen met een wereld naam en een groot verleden kwamen in financiële moeilijkheden, moesten leningen op korte termijn sluiten om het personeel te kunnen betalen en kwamen bij de securité sociale diep in de schuld. Men fluisterde ons de zer dagen in het oor, dat nog slechts drie der grote modekoningen aan hun Vitamine C onmisbaar bestanddeel van onze voeding, dat voornamelijk in aard appelen, groenten en vruchten voorkomt.. Waartoe een langdurig tekort aan vitamine C in de voeding leidt, we ten wij nog uit oude reisbeschrijvingen van zeevaarders. Konden zij niet voldoende ver se groenten, aardappe len en vruchten mee nemen en deze ook niet regelmatig in slaan onderweg, dan kon men er staat op maken, dat een deel van de bemanning scheurbuik zou krijgen, een ziekte, die ge paard gaat met pijn in de gewrichten en on derhuidse bloedingen en die in vele geval len dodelijk verloopt, ioen de aardappel volksvoedsel werd in de 18e eeuw en men voor het conser veren van groenten be tere methoden leerde kennen dan het zouten, waarbij veel voedings- is een stoffen verloren gaan, verdween de scheur buik als geregelde gast van het dek. Ook te land werd deze ziekte zeldzaam en tegen woordig komt hij, be halve af en toe bij een- zijdig-gevoede baby's, vrijwel niet meer voor. Lichte vormen van vitamine C-tekort daar entegen komen we nog wel veel tegen. Het is niet onmogelijk, dat de geringe weerstand te gen bepaalde infecties, de prikkelbaarheid en vermoeidheid, die ve len aan het eind van de winter ondervinden, voor een deel te wijten zijn aan een tekort aan vitamine C in de voe ding. Dit is dus zeker wel iets om aandacht aan te besteden. Dat 'n vitamine-C-te- kort zich vooral 's win ters en in het voorjaar uit, komt doordat in die tijd de aardappe len en inheemse vruch ten minder vitamine C rijk zijn dan 's zomers en in sommige geval len ook winters omdat te er 's groente wordt gebruikt8 nio? algemeen is het met nodig om vitami ne C-preparaten in te nemen, wèl om dagelijks een vers ge kookte warme maaltijd te gebruiken waarin flinke portie rauwe of kort gekookte groenien voorkomen. Het is verkeerd om groente lang warm te houden; het is ook on juist om ze enige lijd voor de maaltijd gaai- te koken en later weer op te warmen. Dit geeft een groot vitami ne C-verlies. Moeren enkele gezinsleden ge regeld „na-eten", dan is het ook voor het vi tamine C noodzakelijk om apart voor hen aardappelen en groente te koken. Het verdient aanbe veling, enkele malen per week een vitami ne C-rijke vrucht te eten, zoals sinaasappel grapefruit, mandarijn of citroen. Onlangs is door deskundigen vast gesteld, dat een scheerkwast van perion" minder infectiegevaar op levert, daar de hiervoor gebruikte, gespleten „haren", onmiddellijk al le vuil loslaten en zeer snel weer droog zijn, na het uitspoelen. verplichtingen kunnen voldoen zonder voortdurend de hulp nodig te hebben van de industrie, waardoor de laatste een grote macht heeft gekregen en in feite kan bevelen in welke richting de ontwerpers moeten werken. Niet alle Parijse grootheden nemen er echter genoegen mee als de kno- penfabrikant de lakens uit deelt of als meneer X., die nog altijd een tien miljoen te goed heeft, beveelt de smaak van de vrouwen in de richting van lichtblauw te dwingen omdat hij toevallig in deze kleur een te grote voorraad heeft en het kon dan ook niet uitblijven of de reeds eerder be gonnen uittocht moestt zich voort zetten, temeer omdat het buitenland er wel in geïnteresseerd is de Parijse sterren aan te trekken. Worth, Pa- quin, Schiaparelli, Rochas, Lucien Lelong en nog enige anderen sloten in korte tijd hun deuren en stuurden de naaistertjes de straat op. Zelfs Gernunne Maar het feit, dat nu ook Germaine Lecomte hun voorbeeld volgt, heeft toch wel grote indruk gemaakt. Nog kort geleden was ze vol goede moed deze moeilijke tijden het hoofd te kunnen bieden en ze presenteerde zich zelfs in december 1955 voor de op handen zijnde algemene verkie zingen: ..Er moet een modeontwerp ster in de nationale vergadering ko men" zei ze tegen haar vrienden. De Parijzenaars hadden echter an dere zorgen aan het hoofd en Ger maine Lecomte kreeg niet voldoende stemmen. Ze heeft zich in de daarop volgende maanden tot het uiterste verzet, maar dezer dagen moest ze tenslotte verzuchten: „Ik kan niet meer. De deur moet op slot. In haar afscheidswoord tot de ontwer pers. de mannequins en de naaister tjes heeft ze uiteengezet, dat de Pa rijse haute couture op sterven ligt, dat de huidige regering bakkers en slagers belangrijk vindt en de Ram- dier doende is de woorden van Col bert te vermoorden, want met de smaak kan Frankrijk het buitenland straks niet meer overwinnen als de grote modekoningen in andere hoofd steden gevestigd zullen zijn. Naar Zwitserland Germaine Lecomte, die een filiaal heeft in Lausanne en Genève, vestigt zich voorlopig in Zwitserland, waar haar bedrijven zullen doordraaien. Zowel uit Rome als uit Rio-de-Janei- ro heeft ze al aantrekkelijke aanbie dingen gekregen en zc is eveneens in onderhandeling met Wenen. Zo vertrekt de een na de ander en Uitsluitend amateurs, alsmede leer ling-ontwerpers zullen kunnen mee- aoen aan een internationale prijs- viaag voor mode-ontwerpen, uitge schreven door het Internationaal Wol secretariaat, waarvan het hoofdkan toor in Londen is gevestigd. Lande- H?VI;agen zullen hieraan voor algaan. Opdracht is het ontwerpen en alleen in tekening uitvoeren van een cocktailjapon, tailleur, mantel of mid dagjapon, te vervaardigen van wol len stol en bestemd voor het a s najaar- en winterseizoen. In Neder- land zullen de tekeningen, die vóór 31 maart moeten zijn ingezonden bij het Internationaal Wol Secretariaat (Rokin 9-15 Amsterdam) door een Nederlandse jury worden beoordeeld. Er zijn vier eerste prijzen uitgeloofd van 1.000,-; vier tweede prijzen van 500,-; en vier derde prijzen van ƒ300,-. De modellen van de eerste prijs winnaars of -winnaressen zullen in de ateliers van bekende Parijse coutu riers - waarschijnlijk ook in die van Dior - worden uitgevoerd en in de gehele wereld worden geshowd. Al lereerst in Parijs, waar een interna tionale jury, waarin ook drie Parijse mode-ontwerpers zullen zitting heb ben, omstreeks oktober de prijzen in de internationale prijsvraag zal toe kennen. Er zijn vier eerste prijzen van elk 250 pond, vier tweede prij zen van 100 pond en vier derde prij zen van 50 pond. voor het eerst duiken er zelfs hard nekkige geruchtenop. dat zelfs Fath en Christian Dior er de brui aan wil len geven en zich elders willen vesti gen, omdat ze in Parijs genoodzaakt zijn met enorme verliezen te draaien. Tenzij de regering maatrege-' len neemt en tenzij Monsieur Ra madier weer ontvankelijk wordt voor wat luxe zal Parijs over tien jaar geen centrum der Haute Couture meer zijn. Rome, Wenen, Londen, Rio en Washington zul len en de naam en de koningen hebben overgenomen. Dior, aldus vernemen wij nog. be studeert momenteel de mogelijkheid van een vestiging in Brussel. Ook een andere modekoning heeft belangstel ling voor de Belgische hoofstad, ge zien de aldaar heersende welstand en vooral met het oog op de centrale ligging. Voor de oorlog bestond er in Su- deten-Duitsland, 'n grote bloeiende kunstbloemindustrie, die echter t.g.v. maatregelen door de Russische be zettingsautoriteiten is uitgeschakeld, in 1945. Met de hulp van vele vluch telingen heeft zich nu in Beieren een nieuwe industrie in dit genre ontwikkeld, met een miljoenenomzet, die de Westduitse Bondsrepubliek heel wat deviezen in kas brengt. Be halve kunstbloemen van „perion", worden er ook namaakooft en ver sieringen van mooie vogelveren ge maakt. Het is hoofdzakelijk huisnij verheid. waaraan duizenden gehan dicapten medewerking verlenen. Duizenden handen vinden werk in de kleingoed-industrie van de mode. Ieder seizoen worden nieuwe ontwerpen, nieuwe uit voeringen, in nieuwe materialen of materialen-combinaties^ ver wezenlijkt. De kleingoed-industrie is van de „grote mode" een onderdeel, dat niet meer valt weg te denken. En de vrouw, eeuwige Eva, laat zich maar al te graag verleiden tot het kopen van de kleinoden, die haar garderobe naar verkiezing een sportief, een gekleed, rijk, gedistingeerd of frivool aanzien geven. Niet alle nieuwigheden zijn even mooi. Maar toch is het soms ver rassend, hoe een zo op 't eerste ge zicht minder aantrekkelijke versie ring aan 'n eenvoudige japon spe ciale charme verleent. De moderne sieraden en accessoires kunnen dan ook niet als manusje-van-alles dienst doen; ze moeten met zorg gekozen worden bij een bepaald kledingstuk en uitsluitend daarbjj gedragen wor den. Omdat de prijzen binnen het be reik liggen van de gemiddelde beurs, is het echter heel goed mogelijk ieder kledingstuk z'n eigen garne ring te geven; zonder enige versie ring is de dameskleding nauwelijks denkbaar. Freddie Broekhuyzen te Maastricht, ontwerper van garneringen, die op eigen atelier worden uitgevoerd, gun de ons een blik in de nieuwe collec ties vrouwelijke opsmuk en veredel de gebruiksvoorwerpen: ceintuurs, stola's, tassen, boodschappenmand- jes, gavroches, paraplu's en byoute- rieën, zoals ze op het voorjaar lig gen te wachten. Ceintuurs en stola11 s Een grote rol is toebedacht aan de leren ceintuurs, die in de mooiste kwaliteiten en tinten naar voren wor den gebracht. Ze zijn meestal in fan- tasievorm gesneden en bij een ge klede japon, cocktailtje of avondtoi letje kan de meest verwende vrouw een ceintuur kiezen die cachet geeft. Van Deldy-calb - speciaal geruwd bpx calf - vervaardigd, kunnen ze zelfs met water en zeep gereinigd wor den. Luxueuzer zijn de velours-suède ceintuurs in typische tinten. Speciale aandacht wordt aan de sluiting besteed. Wij zagen 'n ve lours-suède ceintuur met als slui ting een tijgerpoot, voorzien van metalen klauwtjes. De sluiting is doorgaans op de rug gedacht, soms opzij, zelden aan de voor zijde. Als feestelijke dracht: een cein tuur van zwart velours calfs met strass versierd. Het jonge meisje wordt begunstigd met een leren cein tuur, bezet met metalen ruitertjes of andere motieven. De mode staat toe, dat men de ceintuur niet alleen rond de taille draagt, maar ook op onge wone plaatsen, zoals onder de buste of rond de knieën, waar ze een mo disch accent moet leggen. Het vierkante sjaaltje of hoofd doekje (a la scooter, zoals de Ita lianen zeggen) blijft favoriet in de mode. Men ziet het thans vooral be drukt met composities van figuren, ruiten of strepen, terwijl de voor liefde voor „het nopje" ongewijzigd blijkt. Met gavroches kan men alle mogelijke effecten bereiken, als men er zich op toelegt en zijn fantasie laat werken. Aan hals, ceintuur of zak kunnen ze op diverse manieren gestrikt of geknoopt worden. De stola wordt hoe langer hoe meer verfijnd. Mooie stola's zagen wij o.a. afkomstig uit Pakistan. Met de hand geweven uit zuivere zijde, in prach tige kleuren, maar haast nog mooier in zwart of wit. Ze waren doorwerkt met motieven of figuurtjes, bijvoor beeld papagaaitjes, of olifantjes in gouddraad. Zo'n stola is eigenlijk een „kleine sari", zoals de Indiase vrouw om zich heen drapeert, en die de „grote sari" aanvult. Een combinatie van nylon en wol doorweven met smalle goudbiesjes, is minder duur en ook heel mooi. Toch valt de prijs van een Pakis taanse stola - het kostelijke materi aal, de handenarbeid en de uitvoer aanmerking genomen - nog heel erg mee. Mandjes Het boodschappenmandje is een internationaal verschijnsel gewor den in het zomerse stadsbeeld. Ze worden dan ook bijna in alle landen vervaardigd en uitge wisseld. Ze komen uit Honkong in China, uit Spanje, Italië, Oostenrijk en Madeira in Portugal. Ons eigen land versiert vijgenmandjes met raffia borduur werk, maar ze kunnen het niet ha len bij bijvoorbeeld de Italiaanse en Chinese creaties. Tassen uit naturelkleurig berken hout werden geïmporteerd uit Zwitser land. Een vreemd idee: 'n houten tas! Maar gecombineerd met bruin boxcalf of zwart lakleer zijn het heus aantrekkelijke gevalletjes. Uit Milaan komen zijden tassen in mooie tinten, bedrukt met smaakvolle motieven. Merkwaardig is, dat deze tassen van de goudkleurige beugel en het bam boehengsel kunnen worden afgeno men om te worden gewassen als za vuil zijn. Deze tassen zijn bovendien verkrijgbaar met een bijbehorend sjaaltje, dat men ook als tulband om het hoofd kan knopen. Bijoux Voor het jonge meisje zijn er ro mantische haarspelden en chignon- ringen, bezet met rode roosjes. Bij behorende oorknoppen of collier naar wens. Zweden levert oorhangers die bijna niets wegen, bestaande uit een dun metalen staafje, waaraan 'n ver sierinkje van ooromandelhout bun gelt. Lange halskettingen blijven en vogue, maar ze worden niet meer ge knoopt. De vierkante oorknop van transparant galaliet gaat om voor rang wedijveren met de ronde oor knop. Kon men gedurende de winter oorversieringen krijgen van nertz met rijnsteen of strass. om bij bontjas, bontstola of avondjapon te dragen, voor de zomer worden ze uitgevoerd in wit zwanedons en zijn zo moge lijk nog charmanter. 1 kalfsnier, 150 gr. gaar kalfsvlees, halve eetlepel gehakte ui, halve eet lepel gehakte peterselie, 5 gr. boter, 1 dl bouillon, 2 eidooiers of halve lepel bloem, zout, noot, peper, oud brood, boter. De nier opkoken, afgieten met koud water, weer opzetten en gaar bakken. De nier en 't kalfsvlees fijn- hakken, vermengen met het gefrui te uitje en met de bouillon 5 min la ten stoven. De eidooiers met wat zout peper en noot loskloppen en door de vleesmassa roeren. Alles samen ver hitten tot het geheel gebonden is. Af maken met de gehakte peterselie. Dunne sneetjes brood zonder korst middendoor snijden, in boter in de koekepan lichtbruin bakken en be dekken met de niermassa (deze zo opwerken dat zich een kussentje vormt). De broodjes garneren met blaadjes peterselie en dan heet opdienen. x* ,v.v.r „Maak ook een pop." Zo luidde de opdracht van de tekenleraar van het r.-k. Meisjeslyceum te Breda, de heer V. van Schoonhoven van Beurden. De meisjes zijn aan het werk getogen en een ten toonstelling van 300 alleraardigste poppen was het resultaat. Van die enorme voorraad hebben we een klein gedeelte op de gevoelige plaat vastgelegd. De poppen zijn (van links naar rechts) van: 1 Karin Blompous (met ski), 2 Ploon van Putte (Marie Antoinette), 3 Lola Sluyter (Bosman), 4 Bella Schoenmaker (robot), 5 Toos Verheyen (de gek no 11), 6 Irma Meijs (vrouw uit het oosten) en 7 Truus Stoffelen (ezel). A

de Stem | 1957 | | pagina 7