Zeeuwse kansen schuilen niet alleen in Deltaplan Kindje ZUID-BEVELAND T ariefs verhoging bij Stoomtram Walcheren Ingelanden van waterschap 's-HeerArendskerke bijeen Aanbod op fruitveilingen groot met stabiele prijzen Diploma-uitreiking te Sluis aan verkeerscursisten Hongaren op doorreis in Zeeland Mi-leclc KVP -voorzitter Middelburg nam afscheid SINATRAN Triumph Dames A. WILKING Hulst DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 Agrarische loon bedrijven bijeen ZEEUWSCH- VEAANDEREN Doktersdiensten TERNEUZEN OOSTBURG Dienst dierenartsen GOES Nederlands Kamer koor trad op Ringlijn Walcheren schip van inleg Betere verhouding politie-burgerij Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen Maandag In een ledenvergadering van de af deling Middelburg van de Katholieke Volkspartij is afscheid genomen van de oud-voorzitter, de heer J. Grof- fen. Hij werd door zijn opvolger, de heer J de Cock, geprezen om het zeer vele werk, dat hij eerst in de R.K. Staatspartij, later in de Katho lieke Volkspartij gedurende meer dan veertig jaar heeft verricht. Namens h«4 kringbestuur, dat door een deputatie bestaande uit de he ren E. Lansu, Aardenburg en Ch. Bukkens, Sluis was vertegenwoordigd, sprak de eerstgenoemde woorden van lof voor het werk, dat de heer Grof- fen op zijn eenzame post te Middel burg heeft verricht als afdelingsvoor zitter, maar ook als kringbestuurslid en kringpopagandaleider. Deze spre ker roemde de scheidende vanwege zijn activiteit, zijn moed en zijn vol harding. Als bewijs van dank werden aan de heer Groffen een boekwerk en aan zijn echtgenote bloemen aangeboden. De scheidende voorzitter sprak zijn dank uit voor deze hulde en hoopte, dat de afdeling onder een verjongd bestuur een grote activiteit zal ont plooien. Na de vertoning van de film „Wa tersnood 1953" van de Regeringsvoor lichtingsdienst, sprak de heer E. Va der uit Vlissingen, lid van Provinciale Staten, over de kansen tot ontwikke ling van Zeeland. Deze kansen wor den, volgens spreker, niet uitsluitend bepaald door het Deltaplan waarvan de uitvoering betere verbindingen tussen de onderscheidene delen van Zeeland en van Zeeland met de rest rekening te nemen. Uit het ve-slag van de ontvanger- j 1 In de Prins van Oranje te Goes kwamen gisteren de Zeeuwse leden van de bond van agrarische loonbe drijven bijeen. Ir. Elema uit Wagenin- gen sprak over de ontwikkelingsgang bij het dorsen. Spr. ging in het bijzon der in op de verschillende types maai dorsers. Al vrij spoedig bleek, dat spreker een voorstander was van de dieselmotor, die vele financiële voor delen biedt. In de ochtenduren van de algemene ledenvergadering werden de huishou delijke zaken afgehandeld. De netto winst van de provinciale bond be draagt over 1956 f 1.189. De ontwerp begroting voor 1957 werd goedgekeurd op een eindbedrag van f 14.400. De secretaris-penningmeester, de heer v. d. Linde uit Goes, is herkozen. Een landelijke commissie houdt zich momenteel bezig met een vooront werp vestigingswet voor loonbedrij ven. Men ontvangt zeer goede samen werking van het landbouwschap, zodat de plannen reeds in vergevorderd sta dium zijn. Het ontwerp risicoverdeling heer P.van Stee gekozen met 36 stern en verzekering voor loonsproeiers, men. Vijftien stemmen kreeg de heer een uitbreiding van de algemene spuit- !J. Allemckinders en 2 de heer B. voorwaarden, is door de diverse in- v.d. Dries. stanties zeer gunstig ontvangen. De De voorzitter bracht dank aan de vergadering stond onder leiding van heer N.v.Stee voor hetgeen hij gedu- de heer J. Weststrate te Kloetinge. i rende zijn 24-jarige periode als ge- zworene in het belang van het Wa- (Advertentie) terschap had verricht. van Nederland tengevolge zal hebben Betere verbindingen zijn zeer belang rijk, maar de ervaring heeft geleerd, dat zij zonder meer niet voldoende zijn om een streek in een snel tempo tot ontwikkeling te brengen. Alléén omdat het Deltaplan tot stand zal komen, is een revolutionaire ontwik keling van dit gewest dan ook niet te verwachten. Er zijn nog andere fac toren in het spel. In de eerste plaats noopt de bevolkingsgroei en de over bevolking van de randstad-Holland tot een spreiding van de bevolking en dus van de bestaansbronnon over de rand-provineies; dus ook Zeeland maakt een kans voor industrialisatie. Deze zal zich vooral concentreren rond bestaande industriekernen, met name derhalve Vlissingen en de Zceuwseh-Vlaamse kanaalzone. Daar bij komt de uitzonderlijke ontwikke ling van de scheepsbouw, in het bij zonder van de bouw van tankschepen. De grotere schepen zullen aangewe zen zijn op havens direct aan de kust, omdat zij te groot zijn om de rivie ren op te varen. De Westerscheldemond krijgt hier door bijzondere kansen. De ontwik keling van deze mond als tankhaven- complcx schept de mogelijkheid van petrochemische industrie, scheepswer ven (nieuwbouw en reparatie) met dokcapaciteit, berekend op super-tan kers. Deze ontwikkeling zal sociolo gische problemen oproepen. Het gaat er voor de katholieken om deze pro blemen tijdig te onderkennen en te bestuderen om tot een verantwoorde oplossing te komen. Een aantal naar aanleiding van zijn interessante inleiding gestelde vra gen, werd door de spreker beant woord. In café Hoondcrt te Heinkenszand Bij een bespreking van het riole- kwamen 36 ingelanden, vertegen- ringsprobleem langs het gedeelte pro- woordigende 53 stemmen, van het vinciale weg (Clara's pad) onder de Waterschap 's-Heer Arendskerke bij- gemeente Heinkenszand, deelde bur- een voor hun jaarlijkse vergadering gemeester Derckx mede, dat deze welke stond onder voorzitterschap weg op 1 januari 1958 door de ge- van de dijkgraaf, de heer J.P.Lin- i meente zal worden overgenomen en denbergh. De burgemeesters uit inmiddels al in het bouwplan werd Heinkenszand en 's-Heer Arendskerke opgenomen, zodat dan de kwestie der woonden de vergadering als gasten j riolering voor het Waterschap niet 1JT* meer van belang is. In zijn openingswoord wijdde de Met een gezamenlijke koffiemaal- voorzitter enige woorden aan de be- tijd werd deze jaarlijkse bijeenkomst langrijke kwestie van de samenvoe- besloten, ging der polders en waterschappen op Zuid-Beveland. De stand van za ken, aldus spreker was momenteel zo, dat een advies-commissie is inge steld op verzoek van Gedeputeerde Staten, in welke commissie 7 leden der diverse polders en waterschap pen zitting hebben. Inmiddels heeft deze commissie het onderwerp der samenvoeging bestudeerd en zal hier over op vrijdag 22 februari a.s. te Goes rapport uitbrengen. Nu de gemeente Heinkenszand de De doktersdiensten zijn als volgt Zuidzakse dijk van een geheel nieuw geregeld: Goes: dokter Griep; Mid- wegdek voorzag, ligt het in het voor- j deiburg: dokter Frumau; Vlissingen: nemen van het waterschap, in ruil dokter de Greef; Heinkenszand: hiervoor, de bij de gemeente in on- j Arendskerke en Wolfaartsdijk: dokter derhoud zijnde Slaakweg voor haar van Maanen te Heinkenszand en op (Advertentie) (Uiijd gaaf huidje BABYDERM Poeder - Zelf - Olie -Zeep o.Z.-Beveland: dokter Noom te Krab- De polderarbeiders kregen een na- dokter Luyckx te sHeeren- dere rangaanduiding en een daarmee I w?fr vo;°r dokter Foimer: gepaard gaande salarisherziening. '!°kter Gelderblom te Nieuwdorp voor De heer C.Janse is nu kantonier A, de heer P.de Jonge, kantonier B. i dkter Xiviet en dokter Kole te Hoe- dekenskerke voor dokter Wöstmann. In Axel neemt dokter Schiltman waar. griffier, de heer C. de Jong, bleek dat in het afgelopen boekjaar aan ontvangsten 46687,81 was ingeko men. vaai tegenover een bedrag van 46441.48 als uitgave stond. De be groting voor 1957 werd vastgesteld op 54909.78, met een post onvoorzien, groot-3107.13. Besloten werd de Nieuwlandsedijk, Meerkotsëdljk en Kousedijk van een asphaltdek te voorzien, terwijl op enkele wegen een 2e deklaag zal worden aangebracht. Tijdens de stemming werd in de vacature, ontstaan wegens het berei ken, per 1 augustus a.s. van de 70-jarige leeftijd van de gezworene, de heer N. van Stee. diens zoon, de in Terneuzen dokter Bos; in Biervliet en IJzendijke dokter Brouwer; in Cad- zand, Sluis en Zuidzande dokter Beek, in Oostburg en Aardenburg dokter de Bruyckere; in Breskens. Groede en 1 Schoondijke dokter Eggink. K.A.B.-VERGADERING Voor de tweede bijeenkomst van de K.A.B. in dit winterseizoen was een zeer grote belangstelling, zoals de voorzitter der afdeling Terneuzen tot zijn voldoening kon opmerken. Misschien vond dit wel zijn oorzaak in het feit, dat na de inleiding door de districtsbestuurder, de heer J.v.d. Voorde uit Sluiskil, een filmvoorstel ling werd gegeven en er daarna nog een uurtje gelegenheid bestond om te dansen. De heer van de Voorde gaf een uiteenzetting over de rechten en plich ten van de K.A.B.-leden. Als eerste punt noemde hij Her wonnen Levens kracht", waarover spreker een uit voerige uitleg gaf. Een tweede recht noemde de heer van de Voorde de rechtskundige bij stand die aan de leden wordt ver leend. Vooral bij geschillen met de werkgever en bij eventueel ontslag kan deze bijstand van groot belang Ook de mogelijkheid tot het houden van retraites noemde de heer van de Voorde een groot voorrecht van de K A B,-er, hoewel hiervan nog te wei nig gebruik wordt gemaakt. Vorming en ontwikkeling, onontbeerlijk voor de arbeider in de huidige maatschap pij werden door de spreker bijzon der belicht. Als voornaamste plichten werden genoemd het trouw lid zijn, de juiste contributie betalen en vooral actief lid zijn. Tijdens deze bijeenkomst werd een verloting gehouden om aan de Ter- neuzense „lekenmissionaris" Jo Maas bij zijn terugkeer uit Tanganyka. een geldsbedrag te kunnen overhandigen. Jo offert twee jaren van zijn leven voor de missie. Hij ontvangt daarvoor geen enkele beloning, maar Terneu- zens katholieken moeten hem bij zijn terugkeer weer op gang helpen en dit te meer, omdat hij dan gaat trouwen. Deze verloting was een groot succes. Een uitstekende kleurenfilm werd vertoond en tot slot werd er nog een paar uur gedanst. Westdorpe CECILIA-FEEST Het jaarlijkse Ceciliafeest van de r.k. muziekvereniging „Eikels wor den bomen" zal dit jaar worden ge houden op zaterdag 23 februari a.s. in het lokaal bij de heer J.Gijsel. RESTAURATIE GEMEENTEHUIS De restauratiewerkzaamheden aan het gemeentehuis zijn thans zo ver gevorderd, dat het nieuwe dak is vol tooid waarmede de dringendst nood zakelijke reparatie haar beslag heeft gekregen. De leien-bedekking is ver vangen door pannen en het torentje, dat eertijds het gemeentehuis sierde, heeft plaats gemaakt voor een trap- geveltje, waardoor het gemeentehuis een geheel ander aanzien heeft ge kregen. Thans zal een begin worden gemaakt met andere nog noodzake lijke werkzaamheden aan het raad huis. Door deze restauratie werd het probleem van de opberging van het archief e.d. opgelost doordat nu bo ven do raadszaal een grote ruimte is gemaakt die hiervoor kan worden ge- Clinge CLINGSE HENGELAARS. De vissersvereniging De Clingse Hengelaars gaan een feestavond or ganiseren in haar clublokaal. Om te beginnen, zal er een palingmaaltijd worden gereed gemaakt. Verder is er een gezellig samenzijn, waarbij de clubleden G. van den Branden en P. Verwer de goede sfeer zullen schep pen. Behalven over het vangen van vis met de hengel, zal er ook nog over verscheidene zaken gesproken worden. VERKEERSOMLEGGING. De werkzaamheden aan de Molen straat zijn nu zover gevorderd, dat het verkeer erdoor heen geleid kan worden; Daar een reparatie aan de Lange Nieuwstraat hoogst noodzake lijk was, is deze thans voor het ver keer helemaal afgesloten, zodat alles door de Molenstraat moet komen. Het laatste stuk van de Molenstraat is echter nog niet helemaal klaar, zodat het verkeer nog steeds over een gedeelte van de oude weg moet. Omdat dit oude gedeelte zeer slecht is ondervindt het verkeer hier veel vertraging. Graauiv DIT JAAR GEEN NIEUWE SCHOOL Het schoolbestuur heeft een copie ontvangen van een schrijven van het departement aan het gemeentebestuur, waarin werd meegedeeld, dat de school te Graauw niet voorkomt op de urgentielijst voor 1957. We zullen dus nog wel even geduld moeten hebben eer aan de bouw zal worden begonnen. Heikant VERKEERSONGEVAL. Ter hoogte van de Drie Hoefijzers had een auto ongeval plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgelopen. De heer van B. uit Hulst, komend uit de richting Koewacht, wilde een wagen geladen met bollenkaf, voorbij rijden. Enigszins belemmerd door de zware regenval kwam hij in botsing met een uit de richting St. Jansteen komende vrachtwagen, bestuurd door de heer de W. De auto van B. slipte en schoof met de kop geheel onder de vrachtauto en werd geheel in el kaar gedeukt. De heer v. B. bracht het er nog betrekkelijk goed af. Lich te kneuzingen en vermoedelijk neus been gebroken, de vrachtrijder kwam met de schrik vrij, de vrachtauto werd licht beschadigd. HET WERK VAN DE VROUW BIJ DE POLITIE. Op initiatief van mevrouw v.d. Broeke - de Man uit Aardenhurg werd door mej. H. Mater, hoofdin- spectrice van Politic te Amsterdam een lezing gehouden in hotel „De Eenhoorn" over het werk van de vrouw bij kinder- en zedenpolitie. Deze lezing werd bijgewoond door de voorzitter van de vereniging van ontvangers, de heer F.A. van Rose- velt. burgemeester van Schoondijke, de burgemeester van Zuidzande de heer Everwijn en de héér Mijs, lid van de vereniging voor kinderbe scherming. Verder waren aanwezig ca. 130 da mes, leden van div. vrouwenvereni gingen waaronder mevrouw Hoekse- ma - de Herder echtgenote van de burgemeester van Aardenburg. Met grote belangstelling volgden de aanwezigen de interessante lezing, waarbij uiteen werd gezet, welke ta ken aan de vrouwelijke agenten, zo wel in uniform als in burger, wor den opgedragen, in het bijzonder op zedelijk gebied. Voorts werd toegelicht hoe de vrouwelijke agenten een bijzondere opleiding genieten, om hun moeilij ke en dikwijls discrete taak naar be horen te kunnen vervullen. Na de pauze werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. IJzendijke BONTE AVOND „FLANDRIA" De jaarlijkse bonte avond van de west-Zeeuwsch-Vlaamse Phil-Har- monicaclub „Flandria" zal vanavond gehouden worden in het r,-k. paro chiehuis alhier. Het bestuur slaagde erin zich de medewerking te verzekeren van Kit ty Prins, de bekende Amerikaanse zangeres. Het muzikale gedeelte onder leiding van de dirigent Jasper An- thonisse werd met veel zorg samen gesteld. Voor de vrolijke noot op deze avond zal evenals vorige jaren de bekende conferencier Renaat Ver- ween zorgen. Sluis OORLOGSTUIG Dezer dagen heeft de hulpverlenings dienst weer enige zeer gevaarlijke mortiergranaten opgeruimd, die bij het graven van een sloot werden gevonden op het hof van de land bouwer K.v.d.Vijver te St.Anna ter Muiden. A N D E t S V E R A J. TEN DOESSCHATE ZWOLLE van de Italiaanse appelen. Verwacht wordt dat de eerstko mende maanden de aanvoer van ap pels op de Zeeuwse veilingen nog wel hoog zullen blijven want er zijn er nog veel opgeslagen in de koel huizen. De aanvoer van peren beperkt zich op het ogenblik in Zeeland tot stoof peren van het ras St.-Remy. De prijs hiervan blijft goed op peil en ligt voor de goede kwaliteiten tus sen 30 en 35 ct. per kg. Handperen worden er in Zeeland praktisch niet meer aangevoerd. Op de Zeeuwse fruitveilingen zijn vrij veel concurrentie ondervonden op het ogenblik weer zeer grote aan- voeren van appelen. Deze week was er in Goes een aanbod van rond 200.000 kg appels en in Kapelle be droeg het aanbod ook rond 130.000 kg. De prijzen welke thans voor het fruit worden besteed tonen weinig verandering. Het hoofdras van de aanvoer is op het ogenblik de goudreinette. De grootste maten van dit ras zijn goed gevraagd voor prijzen welke liggen tussen 43 en 47 ct. per kg. De prijs van de kleinere maten is de laatste weken iets teruggelopen en ligt thans tussen 28 en 30 ct. per kg. Er is thans een begin gemaakt met het ruimen van goudreinette uit de koelhuizen. Toch is het overgrote deel nog af komstig uit de bewaarplaatsen van de veilingen en de telers. De kwaliteit van de goudreinette uit de bewaar plaatsen is over het algemeen beter dan die van de goudreinette uit de koelhuizen. De prijs van deze appels uit de bewaarplaatsen ligt dan ook over wegend iets hoger dan die van de goudreinette uit de koelhuizen. De andere twee hoofdrassen bij de aanvoe- zijn de Golden Delicieus en de Jonathan. Jonathan komt er reeds uit het koelhuis, Golden Delicious en kel nog uit de bewaarplaatsen. Voor do beste kwaliteiten Golden Delicious ligt de prijs boven 80 ct. per kg. Voor de grootste maten Jo nathan wordt tussen 45 en 55 ct. per kg betaald. Opvallend blijft dit seizoen dat het zgn. „ondereind" van de fruitoogst zo moeilijk te verkopen blijft. Voor het goede fruit wil de consument in binnen- en buitenland ook een bevre digende prijs betalen maar de min dere kwaliteiten zijn zeer moeilijk te plaatsen, zelfs niet tegen lage prij zen. De zondagdienst wordt waargenomen door de heren. Elzerman, Goes en Gaakeer, Ovezande. TEERDAG De jaarlijkse leerdag van de visclub ..De Platzak" wordt vandaag gehou den in het café bij de heer Gerard Gijsel. Advertentie) Voor een slechts matig bezette Schuttershofzaal trad het perfect ge schoolde Nederlands kamerkoor op onder leiding van Felix de Nobel. Met grote zuiverheid, kracht en bezieling werd een rijk geschakeerd program afgewerkt. Voor de pauze gaf het koor hoofdzakelijk composi ties uit de 16e en 17e eeuw en daarna van moderner meesters, o.a.' Benja min Britten, Ook enkele volksliederen uli'iflmachinU Perfalrt tel in elk detail R II N B E R G'S HANDELSBUREAU TERNEUZÊN TELEFOON 2304 NOÖRDSTRAAT 78 De n.v. Stoomtram Walcheren gaat de ringlijn nog meer van de goede maandag haar tarieven verhogen, na i verbindingen zullen gaan profiteren, hierop goedkeuring te hebben gekre gen van de minister. De vorige verhoging dateert van februari 1955, maar sedertdien von den vele kostenstijgingen plaats. Was het tot voor kort steeds moge- terwijl anderzijds de overtuiging be staat dat e.e.a. in een grote behoefte voorziet. In het kader van het streven naar prijsstabilisatie van de regering werd M)P slechts toegestaan om de verhoogde JÊÊÊÊ^M lijk de gestegen kosten op te vangen dicsel-olie-prijzen en de verhoogde j Dit laatste behandelde hij niet alleen uit de geregeld toenemende ontvang- 1 wegenbelasting door te berekenen. j in zuiver wetenschappelijk opzicht, sten. thans is deze stijging zodanig Teneinde de toegestane verhoging maar vooral ook op het gebied van dat dit onmogelijk blijkt. zo billijk mogelijk over het gehele j de geneeskunde en erfelijkheid. De in de bewerking van de dirigent zelf, werden subliem verklankt, 's Middags is het koor voor de scho lieren opgetreden en had toen een beter bezette zaal. VERGADERING „TRICHOGASTER" In de Prins van Oranje vergaderde de aquariumvereniging „Trichogas- ter" onder voorzitterschap van de heer P.J. van Driel. Dr. Lodewijks, bioloog te Den Haag, sprak over het onderwerp ..Salamanders en mensen" Hijvertelde het een en ander over deze voor velen onbekende diergroep, over de talrijke interessante trekjes uit het leven van enkele soorten en in hoeverre de bestudering van deze dieren en van hun ontwikkeling be langrijk is geweest voor de mens. Hierbij komt nog het feit dat de vervoersgebied te verdelen, werd be- onderneming m.i.v. 2 oktober 1955 sloten het systeem te kiezen, waarbij bij wijze van proef een uurdienst op tie enkele reistarieven ongewijzigd de ringlijn rond Walcheren is gaan 1 bleven en waarbij de reducties, welke exploiteren. Aan het einde van het daarop worden verleend enigszins proefjaar is gebleken, dat deze fre- worden verlaagd. In het vervoersge- quentieverhoging door het publiek bij- bied der N.V. zullen de prijzen van zonder wordt gewaardeerd, doch dat sommige retours stijgen, anderzijds het verlies op deze lijn sterk is toegenomen. De raad van commissarissen heeft echter besloten, dat getracht zal worden de uurdienst op deze lijn in de toekomst te hand haven. De verwachting bestaat n.l. dat de bewoners van de dorpen langs Minder export De binnenlandse markt blijft nog steeds de voornaamste afnemer van onze appels maar daarnaast gaat er toch ook elke week heel wat weg voor expoit, speciaal naar België en West-Duitsland. In het begin van het jaar lag de totale appelexport van uit ons land rond 1000 ton per week maar thans is dit reeds opgelopen tot ruim 1500 ton per v eek. Wel wordt op de buitenlandse markten Evenals vorige winter werd te Sluis een verkeerscursus gegeven aan vol wassenen, welke werd georganiseerd door de plaatselijke Verkeerscommis- sie. Op het gemeentehuis had de di ploma-uitreiking plaats. De voorzitter van de Commissie de heer Bukkens sprak zijn welkoms woord tot burgemeester en wethou ders van de gemeente Sluis, de !ste luit. C.W.Bloemers der Rijkspolitie te Terneuzen de groepscommandant der Rijkspolitie te Aardenburg, de ove rige leden van de verkeerscommissie en de docenten de heren G.J.M.Helle, Benzenberg en de Bruijne. Hierna reikte de burgemeester aan 23 deelnemers een fraai diploma uit, hetgeen hij voor elk met een toe passelijk woord vergezeld deed gaan. Het verheugde spreker, dat 't exa men zo bijzonder goed was gemaakt. Hij dankte de Verkeerscommissie voor haar activiteit en de docenten van de cursus. Tevens stak hij gro te pluimen op de petten van de po litie te Sluis. Vervolgens werd het woord ge voerd door de luit. Bloemens. Hij feliciteerde de cursisten met het be haalde diploma en sprak dc wens uit. dat zij grote voordelen van de cuisu* zoodon ond vinden. Spreker was van mening dat deze cursussen een prachtig middel zijn om de verhouding politie-burgerij te verbeteren. Volgens luit. Boemens hebben de kleine plaatsen het voorbeeld gege ven aan de grotere, zodat gezegd kan worden, dat in die gemeenten de victorie begon, waarbij Sluis een be langrijke plaats heeft ingenomen. Door een der cursisten werd een dankwoord gesproken tot de docen ten. Hij liet dit vergezeld gaan van een aandenken in de vorm van een boek. Tot slot dankte de heer Hclte voor de aangeboden geschenken en meende deze te mogen aanvaarden omdat hieruit waardering voor het werk bleek. Onder het genot van een kopje koffie bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. De geslaagden zijn: P.M.Zonnevijlle, E.T.Boutens, J.F.L. deBadts. B.E.M.M.Fremouw, H.Geij- sels, B.C.deGraaf, A.J.Tresonie, M.L. Lampe-van Damme, A.M.v.Basse- laere-Rijckaart, A.van Basselaere, J. J.Bauer. A.J.Benelander, A.C.M.Doo- laege, J.Hiel, I.A.Keijmel, A.Lampe, C.P.B.de Meijer, A.F.J.M. v.d. Oe ver, R. J.Plasschaert, F E.L.vd. Vij ver, G.E.J.M.vd Vijver, RM.v.d. Vij ver, A.J.duFossé. De 8 eerstgeplaatsten hadden min der dan 2 fouten behaald en kwa men hierdoor nog in het bezit van een pi iisje De oudste deelnemei de heei A J du Fossé, ontving een in gelijst diploma. In de loop van vrijdag arriveerde in Zeeland de eerste groep Hongaarse vluchtelingen, die op doorreis is naar Canada. Op Schouwen en Duiveland werden voornamelijk kleine gezinnen ondergebracht, maar ook alleenstaan de vrouwen en meisjes. Een aantal van 85 vluchtelingen vonden een tij delijk onderdak in het kamp Stoof- polder; 71 vluchtelingen werden on dergebracht in het kamp Oosterland De mannelijke vrijgezellen (97) wer den ondergebracht in kampen op Wal cheren; 64 van hen vonden een plaats in het kamp Biggekerke cn 33 in Aag- tekerke. In alle kampen waren de be trokken burgemeesters ter begroeting aanwezig. Begin maart vertrekt het eerste schip met de eerste Hongaren naar Canada. In de tussenliggende tijd zul len zij door Canadese onderwijzers op de hoogte worden gebracht van de Franse cn Engelse taal. Op basis van vrijwilligheid kunnen de Hongaren eohter te werk worden gesteld in Zeeuwse bedrijven lezing werd geïllustreerd met een door dr. Lodewijks zelf opgenomen kleurenfilm. Heinkenszand WATERSCHAP VERGADERDE. Het waterschap 's Heer Arends kerke hield haar ingelandenverga dering. De begroting over 1957 werd tot een bedrag van f 54.909.goedge keurd. De ingelanden gingen akkoord met het voorstel van het bestuur het dijkgeschot te verhogen met f 3, per ha„ zodat dit nu gesteld is op f 28,per ha. en f 27,voor de vro nen. De heffing op het gebouwd werd verhoogd van 5 tot 5,6 pet. In 1957 worden de volgende wegge deelten van een teerlaag voorzien: de Nieuwlandse dijk. de Kousendijk, en de Meerkotsendijk, terwijl de Westdijk een derde teerlaag zal krij gen. Ir. de vacature W. van Stee, die per 1 augustus aftreedt als gezworene en niet herkiesbaar is, werd benoemd de heer P, van Stee. De dijkgraaf, de heer J. Linden- bergh, bracht dank aan de heer van Stee, voor het werk dat hij in zijn vier en twintigjarige periode als ge zworene voor het waterschap heeft verricht. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 17 februari, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 4.52 cn 17.23 uur; te Ter neuzen om 3.58 en 16.17 uur en te Vlissingen om 3.28 en 15.57 uur. Maandag is het hoogwater: te Hansweer) on 7.2P en 18.02 uur. te Terneuzen om 4 43 en 17 14 uur en te Vlissingen om 4.13 en 16.44 uur. Kruiningen LEZING OVER SCHELDE Voor de streekafdeling van de L.J. G. sprak de heer J.G.Sloff uit Ber gen op Zoom aan de hand van prach tige lichtbeelden over de Schelde met zijn platen, schorren en slikken. De heer Sloff, die een uitstekend ken- i ner is van deze streek, oogstte met 1 deze lezing veel succes. N.C.V.B.-BIJEENKOMST De afdeling Kruiningen van de N.C.V B. vergaderde onder leiding van mevr.A.Ligthart Schenk-van Zijt- veld in de „Zweden"-zaal van het dorpshuis. De heer A.Schout, lid van Gedepu teerde Staten, hield een lezing over het Delta-plan en het drie-eilanden plan, waarvan hij een enthousiaste voorstander bleek te zijn. Ook bij de bevolking van Zuid-Beveland zal in de toekomst veel meer op de indu strie, die zich vooral op Walcheren zal uitbreiden, zijn aangewezen. De heer Schout, belichtte verschillende ook voor vrouwen interessante aspec ten van dit vraagstuk. Een collecte voor een levensmidde lenpakketten actie voor Hongarije bracht ongeveer 49,- op. AUTO IN ZACHTE BERM Verschillende bewoners van de Rijksweg werden midden in de nacht uit hun slaap gewekt door aan houdend en doordringend motorge ronk. Het bleek, dat 'n grote vracht auto was vastgelopen in de zachte berm tussen de rijweg en het rij wielpad en nu wanhopige pogingen deed weer op de rijweg te geraken. De chauffeur, de heer F. te Hans- weert, is, komende uit de Burg.Elen- baasstraat in de richting Goes het rijwielpad opgereden in plaats van de rijweg. Een lichtmast werd daar bij geramd en zwaar beschadigd. Toen F. zijn vergissing wilde her stellen was de zachte berm hem even wel noodlottig. De vrachtauto moest tenslotte op de rijweg worden gesleept. Waarschijnlijk is de chauffeur, die reeds geruime tijd te Kruiningen had vertoefd, op thuisreis zijnde, door het late uur .enigszins vermoeid" geraakt. Driewegen GROND VOOR SPORTTERREIN. De raadsleden besloten in de jong ste zitting hun presentie-gelden van vier op zes gulden te brengen. De vergoeding voor het ophalen van huisvuil werd eveneens verhoogd tot f 550.per jaar. In verband hiermee zullen de vuilnisrechten met ingang van 1 jan. 1958 worden gebracht op f 4,De woning Dorpsstraat 42 zal verhuurd worden aan de heer C. Maat. Getracht zal worden twee wo ningen te bouwen, teneinde nog be staande wor.ingproblemen te kunnen oplossen. De fa. G. A. v. d. MHeulen te 's Heer Abtskerke b'iikt thans ge negen de benodigde grond voor een sportterreiin aan de gemeente te verkopen voor f 30.000. (Advertentie) socks of standing Kies nu Uw sokken die vol* maakt passen bfl elk costuum. Kies Mi-Lock! Prachtlg-t dessins. Ideale pasvorm door speciale brel-methode (Mi-Lock procédé!) Ankiets sn sokken Verkrijgbaar bif P. M. V. d. WALLE Gentsestraat 7 HULST Ovezande RAAD STELDE VERGOEDING VAST. In de eerste raadsvergadering van het jaar werd een blik in de toe komst geworpen en werd door de voorzitter medegedeeld, dat in het komende jaar verder tot ontwikke ling zullen komen plannen ten aan zien van woningbouw, aanleg sport terrein en aankoop van gronden voor woningbouw. Besloten werd 't gemeentelijk ver goedingsbedrag ten behoeve van de r.-k. kleuterschool voor 1956 vast te stellen op 998.50 en het voorschot voor 1957 op 1015.50, terwijl te vens werden vastgesteld de voor voorschotten ten behoeve van de r.- k. lagere school en de prot. christe lijke school resp. op 4777.50 en 1105.Door de raad werd ak koord gegaan met de verhoging van de wethouderssalarissen en met de verhoging van de salarissen van het gemeente-personeel per 1 januari '57. De woning Dreef 9 werd verhuurd aan de heer B. vd. Meer. Voorts werd een besluit genomen tot uittreding uit de gemeenschappelijke regeling voor bouw- en woningtoezicht per 1 maart 1959, omdat de raad van oor deel was dat de zg. top kan worden gemist en de uitgaven, welke hier voor moeten worden gedaan naar verhouding van het nut wat hiervan wordt genoten, te hoog zijn. Tevens werd behandeld een wijziging van de begroting 1956: door het aanvaar den van deze wijziging zal worden overgegaan, behoudens hogere goed keuring, tot het aanschaffen van een schrijfmachine met voorsteekinrich- ting en een toga ten behoeve van de ambtenaar van de burgerlijke stand. Door de voorzitter werden me dedelingen gedaan omtrent de stand van zaken het sportveld betreffende. Een besluit tot aanleg werd nog niet definitief genomen, omdat de conse quenties nogal groot zijn, aldus de raad. Rilland UITVOERING „RILLANDIA". De harmonie „Rillandia" gaf een uit voering in de zaal van ,,'t Wapen van Rilland". Onder leiding van de diri gent J. J. Rijnberg werden vijf mu zieknummers keurig uitgevoerd. Ver volgens werd een toneelstuk opge voerd door de leden van de muziek vereniging „Vooruit" te Waarde, ge titeld „Het verliefde trio". De tone listen kweten zich zeer goed van hun taak. Het publiek was dan ook zeer tevreden. Er was een grote belang stelling. Met een gezellig bal werd de avond verder gevuld. (Advertentie) Onze speciale WALA corsetière heeft a.s. maandag tussen 10 uur v.m. en 5 uur n.m. weer enige spe ciale WALA koopjes voor U, doch slechts zolang de voorraad strekt. Nog enige corsetten voor 10. B.H.'s voor 1.— GAINES voor 2.50 Verder is zij voortaan iedere maan dag op dezelfde tijd in onze zaak om U met de WALA-artikelen van dienst te zijn. AXEL De Stadsherberg: Dansen. Het Centrum 6.30 en 9 uur: Operatie Kajak. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: Liefdegloed. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ver boden. O. Neefs 3.30 uur: Sohietimg. KEMZEKE-PAAL Dolf de Backer 7 uur: Biljartprijskamp. MIDDELBURG Electro: Les diabo- liques. Schouwburg: Tussen hemel en hel. OOSTBURG Ledel 8 uur: The king and I. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De twee wezen. Zaal Reseda: Afscheidsbal. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De machi nist. Concertgebouw 8 uur: Congo-des- perado's. VLISSINGEN Aüiambra: Botsende jeugd. Luxor: Agent der Apachen. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Onster felijke liefde. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Lakmé AXEL Het Centrum 3.45 uur: Operatie Kajak; 8 uur: Onrust in Marseille. DE KLINGE Kinema v. Dijck 2.30 uur: Liefdegloed en De straat der schadu wen. Zaal Metz 6 uur: Bal. HENGSTDIJK J. Collet 3 uur: Gaai- bollen. HENGSTDIJK P. v. Dijk 5 uur: Frij®- ka ar ting. HULST Bioscoopgebouw 2.30 uur: Het gebochelde paardje; 5.15 en 8 uur: Ver boden. Restaurant de Bruyn 4 uur: Bil jartcompetitie AEC-Sluiskil. ST. JANSTEEN J. Boussen-v. Hels- land 5 uur: Dansen. E. Weemaes 6.30 uur: Prijskaarting. J. Pluym 3 uur: Schieting. KLOOSTERZANDE Hotel v. Leuven! Dansen. KOEWACHT René Vermeire: Bal. A. de Letter 6.30 uur: Konijneniprijspiermg LAMSWAARDE A. v. Driessche 3 uur: Schieting. MIDDELBURG E'ectro: Les diabo- liques. Schouwburg: Tussen hemel en hel. MOEPBEKE-KOEWACHT A. Wouters 3 uur: Schieting. OOSTBURG Ledel 2 uur: De avontu ren van Haji Baba; 4.30 en 8 uur: The king and I. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: The milkman; 5 en 8 uur: De twee wezon. TERHOLE E. Schreurs 6 uur: Prijs- kaarting. TERNEUZEN Luxor 2 uur: Congo desperado's; 4.30 en 8 uur: De machi nist. Concertgebouw 8 uur: Congo-des- perado's. VLISSINGEN Athambra: Botsende jeugd Luxor: Agent der Apachen. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: Onsterfelijke liefde. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 15 uur: De slimme Pygmalion; 20 uur: Wilhelm Teil. GENT Kon. Ned. Schouwburg: De prins van Egypte. AXEL Het Centrum 8 uur: Onrust In Marseille. DE KLINGE - Kinema v. Dijck 7.30 uur. Liefdegloed en De straat der schadu wen. HULST Bioscoopgehouw 8 uur; In de greep der zonde. Restaurant 6 uur: Bil jartcompetitie HBC-AEC Axel. MIDDELBURG Electro: Les diabo- liques. Schouwburg: Tussen hemel en hel. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De twee wezen. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De ma chinist. VLISSINGEN Alhambra: Botsende jeugd. Luxor: A^r*t der Apachen. 2)

de Stem | 1957 | | pagina 2