Zeeuwsch-Vlaamse ereschuld ZWITSAL AMERIKANEN IN ZUIDPOOL SNEEUW KWATTA Zeeuws Portret W': RIGOLETTO 7^ ct Super Bolknak I L KOERSVERLOOP OP AMSTERDAMSE BEURS Er is wél goede lectuur! Nijmegen heeft 2.000 studenten Brand in Iowa eist 14 doden Mr. B. Kolff 00SHIFÏ Zo ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 We gooiden (onverwacht) een paar glazen huisjes stuk Gcen enkele reactie Kinder Ho ning Siroop Mr. G. Ph. Helders VAN NELLE'S THEE VAN NELLE KWALITEIT U\ MIEULO bs ZOON i.i. Van 11 t.m. 14 februari 1957 Koop zo' Kwatta-pakj elke week! t is weer Van havenstad naar havenstad 2 We hebben een (ietwat slordige) gooi gedaan naar de schuld vraag inzake de culturele achterstand in Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit ons heden verstrekte gegevens van zeer geachte zijde is voor ons komen vast te staan, dat we niet het recht hadden of hebben om „zonder meer" de autoriteiten aansprakelijk te stellen. Staan bleef, dat onze „gooi" er toch lang niet helemaal naast was. We hebben zelfs het sterke vermoeden, dat we onverwacht een paar prachtige glazen huisjes hebben stuk gegooid. De feiten, zoals we deze hieronder met dank aan onze zegsman zullen afdrukken, kunnen het uitwijzen. 2. De minister van O.K. en W. heeft al jaren subsidie toegezegd in afwijking van de geldende re gels. Dit laatste met het oog op de bijzondere situatie in Zeeuwsch-Vlaanderen. 3. De provinciale subsidie ligt al jaren klaar. 4. De provinciale bibliotheek heeft al jaren geleden boeken voor bruikleen gereserveerd. 5. Aan de gemeentebesturen is eni ge malen achter elkaar finan ciële steun volgens de normale regelen gevraagd. Op een enkele uitzondering na luidde het ant woord: te duur en wat hebben we eraan? Een paar opmerkingen Deze vijf stevige punten zijn dus van onze zeer betrouwbare zegsman Ook hierbij willen we graag een paar opmerkingen plaatsen. 1. Dat de stichting al jaren be staat, moge als bewijs gelden dat zij nog geen dag werkelijk heeft geleefd. Slechts enkele zéér inge wijden schijnen tot nu toe iets van het (dode) bestaan te hebben gemerkt. 2. De minister heeft dus terzake lectuurvoorziening wel degelijk 'n open oog voor de bijzondere situ atie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is onze innige wens, dat ons wel dra moge blijken, dat ook van andere ministers hetzelfde ter zake andere Zeeuwsch-Vlaamse belangen kan worden gezegd. 3. Is het geen schande, dat een dergelijke subsidie tot nu toe aan de zaak van de Zeeuwsch- Hij begon met ons te verzekeren, dat hij met genoegen de al of niet wijze opmerkingen over de cultuur in Zeeuwsch-Vlaanderen had gelezen. Maar onmiddellijk daarop verzeker- de hij: „Ten aanzien van het biblio theekwezen wordt het me toch te gortig." Uit zijn mededelingen blijkt ons dan verder, dat er al jaren een Katholieke Centrale voor Lectuur voorziening bestaat met een zetel in Zeeuwsch-Vlaanderen. Alle katholie ke bibliotheken, zegt hij, zijn daarvan lid. Hij nodigt de hoera-roepers uit de bibliotheekmensen te gaan helpen. Deze laatsten immers klagen steen en been over gebrek aan hulp. Het zij ons toegestaan daarbij het volgende op te merken: Wat in ons blad is geschreven over het gebrek aan een behoorlijke lectuurvoorzie ning in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft geen enkele reactie bij de bibliotheek- mensen gewekt. Zij hebben niet ge protesteerd tegen dat beweerde ge brek. Zij hebben ook niet om hulp gevraagd bij het verspreiden van de blijkbaar wel aanwezige lectuur, laat staan dat zij het de moeite waard hebben gevonden om wie dan ook te danken voor de beslist goed-bedoelde pogingen om de culturele zaak en met name toch wel de afdeling lec tuur op de goede weg te brengen. Zelfs de geringste blijk van belang stelling hebben zij de schrijvers der artikelen niet gegund. Vijf punten Over de openbare leeszaal (op r.-k. grondslag) vertelt onze zegsman het volgende: 1. De stichting bestaat al jaren. SPECIAAL voor hoestende kinderen Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. Gerard Philippus Helders tot minister. Hij zal worden belast met het beheer van het de partement van zaken overzee, zoals het departement van Overzeese Rijksdeleri in de toekomst zal worden genoemd. (Advertentie) THEE kan iedereen wel zetten, Maar U moet op één ding letten: Als U 't werkelijk goed wilt doen Dan VAN NELLE'S Afternoon A Vlaamse cultuur is ontgaan, omdat kennelijk de bibliotheek mensen het niet de moeite waard vonden om er ook maar één voet voor te verzetten? 4. Aan de provinciale bibliotheek gaarne hulde voor het gebaar, dat blijkbaar door de mannen die hun post bij de K.V.C.L. louter als ere-baantje beschouwen he laas niet op de juiste waarde be oordeeld werd. Jammer voor Zeeuwsch-Vlaanderen! 5. Ook gemeentebesturen behoren bij de autoriteiten, zij het dan dat zij niet „in Den Haag" wonen. Niet „zo maar Alles bijeen komen de vijf punten neer op een rechtstreekse door harde feiten gedekte beschuldiging aan Zeeuwsch-Vlaanderen zelf. Natuur lijk niet aan Zeeuwsch-Vlaanderen als geheel, maar aan het adres van de enkelen die door nalatigheid schul dig zijn. Nu moge het waar zijn. dat „een volk de leiders krijgt die het verdient", het is ook waar, dat een beslist aanwezige passiviteit niet „zo maar" is ontstaan. Integendeel, die is gegroeid onder de druk van moei lijke omstandigheden, die op hun beurt niet door Zeeuwsch-Vlaanderen in het leven zijn geroepen of zelfs maar in minder-moeilijke of goede omstandigheden konden worden ver anderd. Dit geldt natuurlijk niet voor de lectuurvoorziening: daar had tijdig kunnen en moeten worden ingegrepen. Voor een eenvou dige opzet was de „atmosfeer" bepaald al jaren geleden gun stig. Men heeft goede kansen la ten voorbijgaan. Het is nu een Zeeuwsch-Vlaamse ere-zaak om het snel en goed te herstellen. LEO BOEKRAAD. Bankiers Anno 1884 IFFECTEN-CO UPONS jtt Laagste Hoogste Vrijd.15-2 Koersverschil koers koers laatste t.o.v. tijdvak vorige week Alg. Kunstzijde Unie 199 205 201 5/8 5/8 Van Berkels Patent 172 175 172 3 Van Gelder Zonen 192 1/4 197 192 1/4 3 1/4 Kon. Ned. Hoogovens 285 293 1/2 293 1/2 4- 8 1/2 Ned. Kabelfabriek 272 275 274 1/2 1 1/2 Philips 243 1/2 251 246 1/2 7/8 Unilever 335 344 3/4 337 5 '8 4 5/8 Wilton - Feijenoord 217 1/2 220 3/4 218 1/4 3/4 Kon. Petroleum 152 4/10 157 7/10 155 4/10 6/10 Holl.-Ameraka Lijn 172 179 3'4 178 7/8 1/4 3 3/8 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 164 1/2 166 1/4 165 2 1/4 Ned. Scheepvaart Unie 165 1/2 168 1/2 166 1/2 1 3/4 Van Ommeren 274 279 1/2 275 5 3/4 Amsterdam Rubber 77 1/4 81 77 3/4 27/8 H.V.A. 93 95 3/4 93 1/4 27/8 Ver. Deli Mijen 97 100 1/4 97 3/4 2 1/2 3-371 '4 Nederland 1947 86 3/8 88 5/8 87 7/8 1 7/16 3ró Invest, cert. Ned. 91 13 16 92 3/8 92 3 8 19 32 3% Ned. 1962-64 91 13/16 92 3/4 92 5/16 9/16 die een mijlpaal is in de geschie denis van het onderzoek van het uitgestrekte zuidelijke continent, landde een vliegtuig aan de Zuid pool en het was ook voor het eerst sinds 45 jaar, dat mensen de sneeuw en het ijs aan de geo grafische Zuidpool betraden. Kapitein Robert Scott van de Britse Koninklijke Marine, was de laatste man, die met enkele metgezellen tot de Zuidpool door drong, nl. op 18 januari 1912, slechts enkele weken na de Noor Amundsen, de ontdekker van de Zuidpool. Kapitein Scott kwam met zijn vier metgezellen op de terugtocht om het leven; Amund sen wist met zijn kameraden be houden op zijn basis terug te ke ren. Het vliegtuig, dat in 1956 de In de receptiezaal van de aula der r.-k.' Universiteit te Nijmegen is de 2000e student ingeschreven. Het was J. M. van der Werf uit Hoensbroek (L.) die geschiedenis gaat studeren. De rector-magnificus, prof. mr. D. van Eek, zeide tot de student, dat hij hem beschouwde als de belicha ming van de groei der universiteit. De student werd door velen geluk gewenst en hem werd als herinnering een geschiedenisboek door de rector- magnificus aangeboden. (Advertentie) iedere meier it gestempeld mei hei Schuiiersveldmerk j L -J B(j een brand in een tehuis voor herstellendend te Council Bluffs in de Amerikaanse staat Iowa zijn tenmin ste veertien personen omgekomen. In het houten gebouw van drie eta ges bevonden zich, naar men aan neemt, dertig personen. Veertien lij ken werden reeds geborgen. Twee patiënten die uit de vuurzee konden worden gered, zijn in levens gevaarlijke toestand naar een zieken huis overgebracht. (Advertentie) (Advertentie) 100 gram Vlissingens burgemeester mr. B. Kolff, die dit jaar 55 wordt, is niet alleen in Neer- lands grootste havenstad, Rotterdam geboren, maar de havens en wat daarmee in verbinding staat, trokken hem van jongsaf aan. Nadat hij in 1926 zijn docto raal rechten had gedaan en aan een proefschrift voor zijn pro motie dacht, koos hij als onder werp het autonoom havenbestuur zoals zich dat in havenschappen manifesteert. Om zich te documen teren maakte de jonge rechtsge leerde een studie-reis naar diver se havenschappen in het buiten land o.m. te Havre, Bordeaux, Belfast, Glasgow en New Castle. Mr.Kolff promoveerde op dit proef schrift in 1928. Kort daarop kreeg hij een func tie op de afdeling Waterstaat van de provinciale griffie te Arnhem, wat evenwel niet lang duurde. In die dagen was de havenkwes tie te Rotterdam urgent gewor den. G.S. van Zuid-Holland had den nl. de Rotterdamse annexa tieplannen, welke met die kwestie samenhingen afgewezen en wil den o.m. dat de oplossing ge zocht werd door het in het ieven roepen van een apart lichaam, dat alle havens te Rotterdam om vatte. Er kwam zelfs een regerings commissie welke de mogelijkheid van een havengewest moest on derzoeken. De aandacht ging toen als vanzelf uit naar mr.Kolff, die op een verwant onderwerp was gepromoveerd en die werd toen benoemd tot adjunct-secretaris. Van het idee der commissie is niets terechtgekomen en kort daar na - in 1932 - werd het Rotter dams havenbedrijf een gemeente lijke instelling. Door zijn functie als adjunct-secretaris van ge noemde commissie was mr.Kolff in relatie gekomen met de burge meester van Rotterdam, mr. Drooglever Fortuyn en dat was de aanleiding dat mr.Kolff secreta ris werd der directie van het ha venbedrijf. De zo moeilijke oor logsjaren voor de Rotterdamse havens maakte mr.Kolff volop mee en nog zijn hem de over stelpende indrukken bijgebleven van de aankomst der eerste voed- seltransporten vlak voor de capi tulatie, welke per schip arriveer den. De voorliefde, welke mr. Kolff voor" het havenwezen had, was hem 'n prikkel om te solliciteren naar het burgemeesters-ambt te Vlissingen, toen dit in 1946 vrij kwam. De toenmalige Commissa ris der Koningin, jhr.Quarles van Ufford, nodigde hem uit ter ken nismaking en op 1 maart 1946 werd hij benoemd, 't Herstel van het zwaar getroffen Vlissingen heeft mr.Kolff krachtig gestimu leerd. Zonder succes is dit niet gebleven, wat zich ook in 't be volkingscijfer weerspiegelt. Be droeg dit in maart 1946 slechts 16.000 tegen 23.000 in 1940; thans is men al boven de 28.000 inwo ners gekomen! Het zwaarst in zijn ambtsper'o- de, zo vertelde mr.Kolff ons, was de strijd om meer wonin gen. Het heeft er wel eens hope loos voorgestaan, maar dank zij extra contingenten; de offers wel ke „de Schelde" bracht en de nieuwe regeling naar bouwcapa citeit, is men er niet ongunstig afgekomen. Alleen in 1956 kwa men er 600 klaar en voor dit jaar rekent men op een aan winst van ruim 500 huizen. Een negatieve uitslag volgde op alle inspanningen, welke het Vlissingse gemeentebestuur zich heeft getroost om „de Zeeland" in Vlissingen terug te krijgen. Gelukkig was 't t a.v. van het be houd der Marine, welke op een gegeven moment ook voor de Schelde-stad verloren dreigde te gaan. Een ander „gevechtsterrein" was de grenswijziging, nodig om dat de uitbreiding der stad de eigen grenzen nadert. Enige ver lichting schijnt op komst, maar meer „armslag" is nodig. Het verlanglijstje van een bur gemeester is gewoonlijk groot en ook op dat van mr.Kolff staan diverse puntjes. Daar is in du eerste plaats de uitbreiding der oeveriengte van de havens en de zo nodige tweede buitenhaven; de bouw van het nieuwe stadhuis, waarmee hopelijk dit jaar kan worden begonnen; uitbouw van Britannia tot hotel, enz. Ook het Delta-plan geeft nog genoeg zor gen voor Vlissingens toekomst en men weet wat mr.Kolff al gedaan heeft om de nieuwe verbindingen zo voordelig mogelijk voor Vlis singen te doen uitvallen. Rustig en volhardend werker timmert mr.Kolff aan de openbare weg, maar zijn positie brengt hem nu eenmaal in tal van or ganisaties en verenigingen. We zullen ze niet allemaal opsom men; alleen mag niet onvermeld blijven zijn voorzitterschap van de raad van toezicht der N.V. Haven van Vlissingen en zijn lei dende functie in de raad van commissarissen derzelfde N.V., want de havens hebben de levens gang van mr.Kolff gemarkeerd evenals de havensteden bijna altijd zijn woonplaats zijn geweest. HOFNAR a -WM- amm; s- derde groep mensen naar de Zuid pool bracht was een twee-moto- rig, met ski's uitgerust trans portvliegtuig van de Amerikaan se Marine, dat grote gelijkenis vertoont met de bekende DC-3 toestellen. De vlucht werd onder nomen in verband met voorberei- Schout-bij-nacht George J. Dufek, tweede van links, met zijn mannen voor het vliegtuig, dat hen naar de Zuid pool bracht. De kleding der pioniers is op het klimaat be rekend. dend werk voor het Internationa le Geofysisch Jaar 1957-58, in het kader waarvan geleerden uit vele landen onderzoekingen in dit ge bied zullen verrichten. In het bijzonder had de beman ning van het vliegtuig de op dracht gekregen aan de Pool ra dar-reflectoren en andere instru menten voor de navigatie met vliegtuigen op te stellen, teneinde andere vliegtuigen in staat te stellen zonder veel moeite de Pool te vinden. De leider van deze expeditie was Schout-bij-Nacht George J. Dufek, die belast is met het voorbereidend werk voor het An tarctisch deel van het Ameri kaanse IGY-programma. Door de Verenigde Staten wordt thans aan de Zuidpool een wetenschap pelijk waarnemingsstation ge bouwd. De werkzaamheden in het Zuid poolgebied zullen door honder den geleerden uit elf landen wor den verricht; alleen van Ameri kaanse zijde bedraagt dit aantal ongeveer 150 op zeven waarne mingsstations. Ter voorbereiding zijn in de afgelopen herfst 12 Amerikaanse schepen met onge veer 3.000 man naar het Zuidpool gebied vertrokken. De schout-bij-nacht (rechts) pleegt overleg met een der technici van de ploeg, die de komst van andere vliegtui gen moet helpen voorbereiden. Sneeuw en ijs, zover het oog reikt... "iiiny amti'"""'* '"''MM k .v/SmAvótft&a, Bureau 0 0 0 0 tot

de Stem | 1957 | | pagina 14