Onderweg" naar nieuwe tijd VERGETEN GRAVEN JONGE Mensen en Zftluzert pekten 35 Labour wint tussentijdse verkiezing in Engeland CremePafF" Protestantse kloosters De Brieven van Sint-Paulus y,nent«, nf(^0m' H:2' beter is dan B.F.Goodrich-banden Weer Franse priesters naar de fabrieken? Vliegtuigen meer over VS verspreid max Factor Epidemieën in Birma Als U keelpijn hebt... 9 W VIERDE BLAD ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut krijgt filiaal in Breda Zeer hoog tempo De pijn verdwijnt direct WITTE KRUIS Stuk wrakhout van de Lutine aangespoeld VLUG! VLUG! VLUG! 'n Vleugje CremePafF' en klaar Nieuwe gemeenschappen Waar horen woningzoekenden thuis In memoriam Uriel Birnbaum Roeping Nieuw-Guinea en de V.N. Indonesische parlement neemt resolutie aan Vader-abt in de hoek Oude traditie weer opgenomen Eisenhower aanvaardt ontslag van Ross AUTOBANDEN SAMPERMANS &ïr*ik Het is beslist geen toeval, dat hel nieuwe diocesane blad van Breda de naam „Onder- weg" heeft gekregen. Wanneer ooit van een bepaalde groep mensen kon worden gezegd, dat zij in beweging is of om het anders uit te drukken dat zij „onderweg" is naar een bepaald doel, dan toch wel van het (nieuwe) Bisdom Breda. Even zeker is het, dat deze beweging zeer sterk wordt beinvloed door allerlei stromingen. Staat derhalve het doel duidelijk voor ogen, de weg om bij dat doel te komen is nog niet nauwkeurig afgeba kend, is nog lang niet geëffend en is op sommige onderdelen zelfs nog niet ont worpen. Wel is er een wegenplan en een sterke wil om dat plan uit te voeren. Dit is een belangrijke zo niet de voornaamste reden, waarom op 22 februari onder lei ding van dr. J. Dellepoort een filiaal van het Katholiek Sociaal-kerkelijk Insti tuut (KASKI) in de stad Breda ten behoeve van het gehele Bisdom officieel haar werk zaamheden zal beginnen. van de industrialisatie op zichzelf is daar aansprakelijk voor. Omdat het platteland mede door deze industria lisatie van karakter veranderde of om het anders te zeggen, omdat er een soort „verstedelijking" optrad, zag de bevolking allengs uit naar an dere ontspanning, andere beleving van cultuur ook. Kleding en gewoon ten werden vernieuwd en ook het denken is gewijzigd. De opvattingen van de dorpsbewoners over gezin, kerk en maatschappij zijn onder ve le en veelsoortige invloeden in hoog tempo veranderd. De problemen voor de zielzorg zijn daardoor zo niet ver veelvoudigd dan toch beslist anders en meer ingewikkeld geworden. En nu komen we aan doelstelling en taak van het KASKI. Moderne wetenschap Het KASKI wil met behulp van de moderne wetenschapen inzichten en gegevens verwerven, die kunnen hel pen om tot een zo juist mogelijk oordeel te komen over de vraag hoe te handelen. Ten aanzien van het diocees Breda zal het KASKI bo vendien registreren en zo mogelijk corrigeren in het kader van de ka tholieke emancipatie, die zich zo stormachtig voltrekt. De wetenschap pelijke bestudering van het maat schappelijk en godsdienstig leven komt dus in dienst van zielzorg en apostolaat. Het KASKI-werk is ei genlijk een moderne vorm van apos tolaat, waarbij priesters en leken sa menwerken. In ons land werkt het KASKI on der leiding van prof. dr. G.H.L. Zee- gers al meer dan tien jaar. Het is begonnen in Den Haag met vier me dewerkers. Thans zijn er meer dan 80 vaste medewerkers en het Insti- Samenwerking Dank zij de medewerking van het bestuur van de gemeente Breda kan dus met een zesde filiaal en wel ten behoeve van het bisdom Breda wor den begonnen. Monseigneur Jos Bae- ten zal vrijdag a.s. het kantoor in zegenen. Daarna kan directeur dr. J. Dellepoort met vijf medewerkers officieel voortzetten, wat al enige maanden geleden werd begonnen. Hij (Advertentie) Alvorens uit te leggen, wat het KASKI precies wil gaan doen, is het wellicht nuttig om ons enkele zaken helder voor de geest te halen. Hebt u er wel eens aan gedacht, dat rond 1900 de stad Breda een vriendelijk marktcentrum was met ongeveer 25.000 inwoners? Er waren toen vier parochies (H. Antonius, H. Barbara, H. Joseph en O.L.Vr. Hemelvaart) plus in Princenhage en Gmneken twee eerbiedwaardig - oude kerken om (in voldoende mate) de gods dienstige verzorging van de daar wo nende katholieken op zich te nemen. Momenteel telt Breda meer dan 100.000 zielen en is 20 parochies rijk. Twee nieuwe parochies zijn in aan bouw. Waar nog geen halve eeuw gele den de boer zijn land beploegde, zijn nu indrukwekkende stadswijken ver schenen: Heuvelkwartier, Boeimeer, Liniekwartier en Brabantpark. Het zijn kleine stadjes op zichzelf. Goed, dat was dan de stad Breda. Maar kijken we nu eens wat verder in het bisdom rond. Het agrarische karakter van heel wat kleinere plaat sen is totaal verdwenen of is in adem benemend tempo aan het verdwij nen. Rond Etten en Rucphen rezen de fabrieken als paddestoelen uit de grond. Er is een enorme industriële groei waar te nemen rond Ooster hout, bij Roosendaal, in de kanaal zone van Zeeuwsch-Vlaanderen en in het Vlissingse havengebied. Wilt u voor Noord-Brabant een paar getallen? We tellen thans 2.200 j bedrijven met méér dan 10 arbei- ders, hetgeen sinds 1930 een stijging I betekent met 100 percent. Er is I werkgelegenheid voor 235.000 perso- I nen in de industriële bedrijven te- I genover ongeveer 130.000 in de derti ger jaren. Van de anderhalf miljoen I arbeidsplaatsen in de Nederlandse I nijverheid zijn er een kwart miljoen I geconcentreerd in Noord-Brabant. Ook de ,,aard" van de industriële I bedrijvigheid onderging een sterke toie^rgmerae?dmetaaeir)' W°WndUS" I De Britse Labourpartij heeft don-. De verkiezing in North Lewisham derdagavond de conservatieve zetelis de eerste van een serie van acht. Het is wel duidelijk dat een derge- van de Londense voorstad North Le-1 waarin de regering zes zetels moet li ke groei een vrijwel niet te schat-1 wisham in het parlement verworven, verdedigen. .- ten invloed had en heeft op de be- j Dit geschiedde in een tussentijdse volking. Niet (alleen het verschijnsel verkiezing, waarbij men zich in fei- j te uitsprak over de Suezcrisis en het j voornemen van de Britse regering1' de huishuren te verhogen tuut kreeg in ons land filialen in Amsterdam, Rotterdam, Nijmegen, Leeuwarden en Den Bosch. Ook In ternationaal is de uitgroei in volle gang. hoopt op innige samenwerking met organisaties, die zich op verwant terrein begeven of bevinden, zoals het Sociaal Charitatief Centrum, het Wijkwerk e.d. Aan de eerste kerke lijke opdracht wordt al stevig ge werkt: er wordt een onderzoek inge steld naar de gevolgen voor de ziel zorg van de snelle uitbreiding van de stad Breda en de in gang zijnde ontvolking van de binnenstad. In ver band daarmee vond reeds een tel ling plaats van het Misbezoek in de kerken in het centrum. Een tweede taak van zeker niet minder belang en omvang ligt ook reeds op dé schou ders van dit jonge filiaal: het sa menstellen (en nadien bijhouden) van een centraal bevolkingsregister, waarin dus alle katholieken worden opgenomen. Helemaal is dit register nog niet gereed, maar binnen enke le maanden hoopt men ,,bij" te zijn, hetgeen voor de meeste pastoors een grote administratieve zorg minder zal betekenen. Wie moet helpen Hebben dus alleen bisschop en pastoors belang bij een filiaal van het KASKI? Vergeet het maar snel! Het is immers duidelijk, dat bij de snelle evolutie van „landelijk naar stedelijk" en van „agrarisch naar industrieel" ook anderen het groot ste belang hebben bij het opsporen wanneer U Witte Kruispoeder» inneemt. Afdoende tegen re euw- en rheumatische pijnen. Ook 'm tob'»#- en -rjchet-vorm De Amerikaanse luchtmacht is van plan haar vliegtuigen meer over de V.S. te verdelen om te verhinderen, dat een eventuele aanvaller genoeg bommenwerpers zou kunnen vernie tigen om een beslissende tegenaanval te verijdelen. Dit is door generaal Thomas Whi te. plaatsvervangend stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, in een toe spraak te Washington meegedeeld. De bommenwerpers zijn op te wei nig bases, die daardoor te vol zijn, geconcentreerd. Dit geldt vooral voor de straalbommenwerpers B-47 en B-52 en de B-36, die door propellers wordt voortbewogen. Generaal Maxwell Taylor, stafchef van het Amerikaanse leger, zei, dat de dag niet ver is zo hij al niet is aangebroken dat „beide partijen in de wereld in staat zullen zijn de ander in een onbeperkte atoomoorlog te vernietigen". Hij zei, dat 53 pro cent van de strijdmacht van het leger bestemd is om de tegenpartij af te schrikken van agressie. (Advertentie) van verschijnselen op maatschap pelijk en geestelijk terrein, opdat bij eventuele „ziekte" ook de juiste geneesmethode kan worden ge bruikt. Standsorganisaties zullen daar ook beslist belangstelling en dus geld voor hebben. Gemeente besturen willen, zo lijkt het ons althans toe, zeker niet afzijdig blij ven. Maar ook de industriëlen kun nen in het KASKI een machtige bondgenoot vinden, zowel geestelijk als (dientengevolge) economisch. 55 Dezer dagen vond de heer W. Zorg drager bij een tocht langs het strand van Terschelling een groot stuk wrakhout, dat naar vermoed wordt, afkomstig is van het wrak van de „Lutine". Aan het stuk hout, dat een opper vlakte heeft van ongeveer vier bij vier meter, zat een bonk roest, dat bij nader onderzoek bleek te bestaan uit een formatie ijzeren kogels van een type, dat op de Lutine gebruikt kan zijn. Tussen de kogels zaten brokken ijzer van een diabolische vorm. De veronderstelling dat het wrak hout afkomstig zou zijn van de „Lu tine" wordt gegrond op het feit, dat het hout zeer hard is en een blauwe kleur heeft. Bij de vondsten die de „Karimata" inderdtijd van de „Lu tine" heeft gedaan, waren eveneens harde, blauwe, stukken hout. Het eigenaardige is echter, dat het stuk hout is aangespoeld bij strandpaal 20. op een afstand van ongeveer 25 km van de plaats waar het wrak van de „Lutine" zich moet bevinden. (Advertentie) Mooi zijn, betóverend mooi zijn en toch maar enkele seconden per dag aan make-up besteden Dat kan, met Max Factor's Creme Puff. Weldadige lanolinerijke crème en het fijnste poe der zijn in Creme Puff op meesterlrjke'wijze tot één geheel gemaakt. Een complete make-up brengt u nu in nog geen twintig tellen met een poederdonsje aan. En uw make-up •„bijwerken" is met Creme Puff in amper vgf seconden ge beurd Deze lichte, heerlijk luchtige make-up verkleurt niet; droogt uw huid niet uit. Schaf nu de tijdrovende make-up af - begin vandaag nog met Creme Puff. HOtt VWOOD Crème make-up basis en poeder in één? Imp. Marfac. N.V., Huddestraat J, Amsterdam. Creme Puff (handelsmerk) betekent Max Faetor Hollywood creamy powder make-up De eerwaarde heer Thomas Twyford had bijzonder veel moeite zijn neefje Summers Mi nor te interesseren voor kerkelijke oudheden. De belangstelling van de jongen ging meer uit naar zaken als autobussen en elektrische bellen. Wie beider lotgevallen volgt in Chesterton's „De man die te veel wist", voelt onmiddellijk dat de schrijver staat aan de kant van de jon gen. „Hij werd volkomen versuft door de West minster Abbey, wat niet zo verwonderlijk is, daar deze kerk de rommelzolder is geworden van de grootste en minst geslaagde beeldhouw werken uit de achttiende eeuw." De Westminster Abbey! Wie voor het eerst van zijn leven in Londen komt, gaat er natuurlijk heen. En terecht, want dikwijls zijn de meest beroemde zaken ook de meest bezienswaardige. Goed, men werpt zich in de stroom van toeristen en komt in de Abbey terecht. Reisfolders vertellen u dat zij „het hart van Engeland" is, het nationale heiligdom. Daar zit een stukje chauvinisme in, maar daar is toch niet alles mee gezegd. Inderdaad is de traditie van deze kerk indrukwekkend. De eerste vorst die in de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd ingehuldigd idee dat het christelijk celibaat een hogere levensstaat betekent dan het huwelijk. Momenteel bestaat er reeds een vrij groot aantal protestantse kloos ters. In Engeland is sinds 1850 een was Willem I, op 2 december 1813. De Westminster Abbey kent een j ^ter ^ntotaaS^Ee adïfwte (Advertentie) Laat nu de kou maar komen Iedere dag een lepel Scott's Emulsion en ze kunnen er de hele win ter tegen. Scott's Emul sion - de smakelijkste levertraan bevat de belangrijke vitaminen A en D en onmisbare opbouwstoffen in de meest werkzame vorm. Ook voor volwasse nen ideaal voor grotere weerstand. V lA'leen tcbl mei hel miertje op de verpakking De kandidaat van de Labourpartij (Niall MacDermot) behaalde 18.516 stemmen, zijn conservatieve tegen standers 17.406 stemmen. Bij de algemene verkiezingen van 1955 had de conservatieve partij een overwicht van 3236 stemmen op de Labourpartij. Het is de eerste nederlaag van de conservatieve regering, sinds zij in 1951 weer aan de macht kwam. Po litici zijn van mening dat indien de resultaten van North Lewisham en Melton-Mowbray (waar onlangs ook een tussentijdse verkiezing is gehou den) ®p landelijke schaal in algeme ne verkiezingen herhaald zouden wor den, de Labourpartij met meer dan 150 zetels de macht zou krijgen. Tn het dorp Paoengde, in midden- Birma, heerst een pestepidemie, zo meldt het Birmese blad „De Natie". Dorpen in de omgeving zouden ge vaar lopen. De autoriteiten klagen over gebrek aan serum. In het gebied van Mandalay zou een pokkenepidemie woeden, waar door zes dorpen zijn aangetast. Vol gens genoemd blad zijn reeds een vijftiental mensen overleden. Door gebrek aan vaccin en het optreden van opstandelingen wordt de bestrij ding van de ziekte belemmerd. (Advertentie) Het Tweede Kamerlid, de heer- Maenen, heeft aan de minister van Maatschappelijk Werk gevraagd: Is de minister niet van mening, dat door een aanvulling van de op de Woonruimtewet gebaseerde richtlij nen van 30 augustus 1947, of op an dere doeltreffende wijze, een oplos sing moet worden nagestreefd voor de zich bij herhaling voordoende moeilijkheden, als gevolg van het feit, dat tussen gemeentebesturen geen eenstemmigheid bestaat met be trekking tot het antwoord op de .vraag in welke gemeente de woning zoekenden thuishoren? een glaasje jeugd! let Indonesische parlement heeft uij acclamatie een resolutie aange nomen. waarin een beroep wordt ge daan op de leden van de Verenigde naties om de grootste aandacht te enken aan het geschil tussen In- ?°n®sleATen Nederland over Neder- 1 1?. Nieuw-Guinea, dat de volgen- riniTrte v tST -deu alSemene vergade ren Gnomen.1" behandeling wor- Jt kolonfalisrrfe niet I khfgén tosIenn?SShaPpelijke betrek" bedreiging vormt voor de wereldvre de". De hoop wordt uitgesproken, dat de Verenigde Naties als een orga nisatie van de vrede zullen bijdra gen in de pogingen tot het vinden van een ,,zo spoedig mogelijke op lossing voor dit slepende geschil, in overeenstemming met het handvest der Verenigde Naties". In de resolutie, die door de sectie buitenlandse zaken van het parle ment bij de volksvertegenwoordiging werd ingediend, wordt voorts gezegd, dat de Indonesische aanspraken op het betrokken gebied door de gehele bevolking worden gesteund. De verheugend toenemende belang stelling voor Bijbelse lectuur onder ons katholieken heeft al tot verschei dene publicaties geleid en er zullen er nog meer volgen. Zo zijn exegeten van de Hieronymus-vereniging bezig aan een nieuwe bewerking van de Bijbel. Daarop vooruitlopend heeft dr. P. C. de Brouwer te Hilvaren- bcek de brieven van de apostel Pau- lus vertaald. Zij verschonen als een speciaal nummer van het maandblad Roeping (november-december 1956). De Nederlandse bisschoppen gaven toestemming dat zij in deze beperkte oplage zouden worden uitgegeven. Dit wijst er op, dat deze vertaling haar heel bijzondere verdiensten heeft. Dr. de Brouwer heeft getracht de denkbeelden en de gedachtengang van St.-Paulus zo dicht mogelijk te benaderen in verstaanbaar Neder lands. Hij gebruikte daarbij de grondtekst van pater A. Merk S.J. Óm het de lezer gemakkelijker te maken in de diepe gedachten van de briefschrijver binnen te dringen, laat hij aan elke brief of brievengroep een korte verklaring voorafgaan. Aan de voet van de bladzijden is slechts verantwoording gegeven over enige minder opvallende „nieuwigheden". Achter in het boek is een aantal kor te aantekeningen opgenomen. Het doel, dat dr. de Brouwer zich gesteld had, is zeker bereikt. Een enkele keer vinden we de overzetting q1?? elegant> zoals b.v. in Rom. a.di „We zetten integendeel de Wet P°uenJ: (De p- C. geeft hier: Vuilf handhaven de Wet naar haar vi»»6 aa Van de andere kant ons af of een woord als S,ael.ï5ro"° me,r De Gids Het maandblad De Gids heeft ziin 120e jaargang geopend met verzen van de zo pas 60 jaar geworden Her man van den Bergh. Ze zullen wor den opgenomen in een nieuwe bun del ..Kansen op een wrak", die in het najaar zal verschijnen. S. Vest dijk heeft zijn kroniek aan deze dich ter gewijd, dien hij ,,de sluiswachter van het Getij" noemt. De laatste bundel „Het litteken van Odysseus" acht hij een evenzeer overtuigende als onnodige revanche. Van Gerrit Achterberg zijn enkele voortreffelijke gedichten opgenomen die deel uitmaken van een cyclus „Spel van de wilde jacht", die bin nenkort uitkomt. De vitale mr. H. W. J. M. Keuls, die dezer dagen voor zijn vertaalwerk onderscheiden werd met de Nijhoff-prijs, droeg zes son netten bij, welke er op wijzen, dat hij ook ais oorspronkelijk dichter nog ge ducht meetelt. Tussen een aantal aphorismen van Jan Greshoff trollen we deze stelling, waarmee men het al of niet eens kan zijn: De dweepzieke overschatting van Van Gogh is een veel bedroeven- der teken dan de hoon en het onbe grip, welke er aan voorafgingen. De Bredase leraar Th. B. Govaart geelt een prachtig en indringend overzicht van Leo Vromans dichter lijk oeuvre. De schrijver, die als lite rair chroniqueur van De Nieuwe Eeuw in brede kring al .de aandacht op zich trok, heeft een studie over het werk van F. Bordewijk in voor bereiding. Niet minder interessant is de bijdrage van Garmt Stuiveling „Van inspiratie tot publikatie", een hoofdstuk uit de biografie: Het korte leven van Jacques Perk. Een enorme hoeveelheid bijzonderheden over de vroeg gestorven dichter heeft Stuive ling bijeengebracht, waarvan die over de vriendschap met Kloos wel het meest treffen. Het februari-nummer van De Gids zal uitsluitend bijdragen bevatten van Vlaamse dichters en prozaschrijvers. Aristo Begin december stierf de joodse Oostenrijkse kunstenaar Uriël Lirn- baum in een katholiek ziekenhuis. Het maandblad Aristo, waar hij de laatste twee jaar regelmatig aan meewerkte, heeft zijn december nummer voor een gedeelte aan de betreurde balling gewijd. Wouter Lutkie doet de verrassende medede ling, dat de stervende in zijn laatste dagen uitsluitend Nederlands sprak. Zijn laatste verstaanbare woorden waren: Tot ziens, tot ziens, waarin Lutkie terecht een geloofsbelijdenis ziet. Hij wijst ook op de treffende gelijkenis met Leon Bloy, hun over eenkomst in geesteshouding, talent, lotgevallen en wijze van geloofsbele ving. De aflevering opent met Birn- baums laatste, nog door hemzelf ge corrigeerde bijdrage: Het legaliteits sprookje. Wim Zaal geeft een ontroe rende indruk van de begrafenis op het joodse kerkhof te Amersfoort. Laten we hopen, dat de bloemle zing uit zijn omvangrijk oeuvre, waaraan de kunstenaar de laatste hand had gelegd, alsnog postuum zal verschijnen. WILLEM v. d. VELDEN onafgebroken traditie van kroningen vanaf 1066! Dat alles wetend gaat men met eni ge verwachting en een soort eerbie dige schroom ,,het hart van Enge land" binnen, om dat na zekere, meestal vrij korte tijd weer te ver laten in de wetenschap, datChes terton gelijk heeft. Zeker, er is wel iets te zien dat de moeite waard is. De befaamde koningssteen wordt er bewaard en de zwart-marmeren plaat, welke het graf van de onbe kende soldaat dekt, draagt een op schrift dat tot de ontroerendste pas sages behoort, die ooit in het Engels geschreven zijn. Maar voor de rest is de eerbiedwaardige Abbey verknoeid en misvormd door een eindeloze rij protserige monumenten van dichters, schilders, zeehelden, staatslieden en van wat de wereld verder aan be roemdheden kan opleveren. Er zijn meesterwerken bij, maar in een kerk horen ze niet thuis. In Gods huis hoort de mens, ook de dode, beschei den te zijn, al is hij generaal of staatsman. Een museum vol profane ..bezienswaardigheden" en rumoeri ge toeristen, geen kerk, dat is de in druk die Engelands nationale heilig dom op u maakt! Teleurgesteld en vermoeid slentert ge onder de hoge gewelven en door de oude kloostergangen en ge neemt u voor hier voorlopig niet terug te keren. Ge zoekt naar een uitgang en plotseling valt uw oog op enkele sim pele graftomben, gedekt door liggen de figuren met mijter en staf. Waarachtig, de abten! De eerste bestuurders van de Abbey, de abdij. In een hoek geschoven! Alle toeris ten lopen er achteloos aan voorbij en toch liggen hier de mannen, die een ereplaats zouden moeten hebben midden in de kerk, veel meer dan alle dichters en admiraals bij elkaar. Maar hun plaats is al ingenomen! Nu liggen ze hier in een hoek, gekleed in nobele gewaden, imponerend door hun eenvoud, de stille en bescheiden erfgenamen van een eeuwenoude kloostertraditie, door de reformatie met één slag vernietigd. Westminster-Abbey is niet de enige Engelse kerk, waar ge een derge lijke ontdekking zoudt kunnen doen. Een groot deel van de machtige go- thische kathedralen, de zetels der Anglicaanse bischoppen, waren oor- pronkelijk abdijkerken. De reforma tie heeft met kloosters en met va der-abt afgerekend.... Niet slechts in Engeland maar in geheel West-Europa heeft de refor matie radicaal een eind gemaakt aan het kloosterwezen. Met grote felheid had Luther gereageerd tegen de mis toestanden die in vele kloosters wa ren ontstaan. Was zijn verzet beperkt gebleven tot de mistoestanden, dan had zijn optreden slechts zuiverend kunnen werken. Zoals in heel de re formatie, was ook hier het tragische, dat men niet wist te onderscheiden: President Eisenhower heeft het ont slag aanvaard van Robert Trip Ross, onderminister van Defensie, naar wiens handelwijze ten aanzien van legercontracten de senaat een onder zoek had ingesteld. Zijn echtgenote leidt een onderneming aan welke het vorige jaar contracten tot een be. drag van vijf miljoen dollar zijn ge gund. er waren mistoestanden, dus moest er een eind gemaakt worden aan het kloosterleven! De enorme religieuze waarde van de kloosters, om van de culturele nog maar te zwijgen, werd over het hoofd gezien. De tijd heelt vele wonden en zo is ook de oorspronkelijke Pro testantse afkeer van het kloos- ste, dat van Prinknash bij Glouces ter, ging voor enige tijd zelfs in zijn geheel over tot de katholieke kerk, waarmee de oude traditie pas voor goed werd hersteld. In 1938 werd op het Schotse eiland Iona, waar Co- lumba 14 eeuwen geleden een be roemd klooster stichtte, dat in de re formatie het lot van alle Engelse kloosters onderging, de zgn. Iona- communiteit gesticht. Het is een ge meenschap van predikanten en ar beiders, die in de zomermaanden werkt aan het herstel van de be faamde abdij, en zich 's winters wijdt aan de evangelisatie onder de massajeugd der grote Schotse in dustriesteden. Zo kent Frankrijk het klooster van Taizé, Zwitserland dat van Grandchamp, Duitsland de Ma terwezen langzamerhand af ge- riensehwester te Darmstadt. In al ,T die kloosters is een grote aandacht nomen. Na de eerste wereldoor- voor liturgie, en ook voor de oecu- log ontstonden er zelfs bewuste menische beweging. I Men mag uit deze opmerkelijke pogingen om te komen tot pro testantse orden en broeder schappen. Afgezien nog van de reglementaire invoeging in de hiërarchie van de kerk, onderscheidt het protestantse ordewezen zich door de afwijzing van de verdienstelijkheid die in de intre de in het klooster besloten ligt, en ook van de toch evangelische! (Advertentie) verschijnselen niet afleiden, dat de ze protestantse „broeders" en „zus ters" hard op weg zijn naar de katholieke kerk. Maar ze hebben in elk geval een kostbaar stuk traditie opnieuw ontdekt. Het graf van vader-abt is terug gevonden! Dat is al een reden tot oprechte vreugde voor allen, die de eenheid der Christenen ter harte gaat. J.v.d.M. pr. heeft een band voor élk transport t?, HEAVY DUTY EXPRESS mei wonderloopvlak TRACTION EXPRESS gaal langer mee dan een normale tand een recap 1 ALL PURPOSE voor weg 6n terrein voor méér, veiliger en goedkopere kilometers DE BANDENSPECIALIST Filiaal BINDHOVEN WILLEMSTRAAT 97 TELEFOON 9927. Volgende maand komen de kardi nalen cn aartsbisschoppen van Frankrijk in hun voorjaarsvergade ring bijeen om het vraagstuk der priesterarbeiders te bespreken. Zij zullen dan opnieuw het apostolaat in de arbeiderswereld onder ogen zien, hetgeen feitelijk wil zeggen, dat zij zullen nagaan onder welke voorwaar den daarvoor uitgekozen priesters eventueel toestemming gegeven zou kunnen worden het werk in de fa brieken te hervatten. Dit vraagstuk is herhaalde malen voorwerp ge weest van gesprek tussen de H. Stoel en het Franse Episcopaat. Begin van deze maand, aldus het K.N.P., heeft de aartsbisschop van Kamerijk, mgr. Guerry, die voorzit ter is van de bisschoppelijke commis sie voor arbeidsvraagstukken, in ge zelschap van zijn vicaris-generaal, mgr. Lallement, een bezoek aan de H. Stoel gebracht. Hij had op 4 fe bruari een onderhoud met de H. Va der en verschillende dagen daarvoor en daarna met hoge kerkelijke waar digheidsbekleders. Tijdens het onderhoud met de Paus heeft mgr. Guerry de H. Vader dui delijk gemaakt, dat het Franse Epis copaat er alles op zet eensgezind te zijn. Hij verzekerde, dat de komende vergadering daar dan ook het duide lijkste bewijs van zou leveren. Namens de bisschoppelijke com missie voor de vraagstukken der ar beiderswereld gaf de aartsbisschop daarop, onder grote belangstelling van Z.H. de Paus, een uiteenzetting van de vraagstukken in de arbei derswereld. In het bijzonder legde hij de Paus de resultaten voor van on derzoekingen, die de zending in de streek van Douai hebben uitgewezen: de arbeiderswereld blijft verre van de Kerk. De zielzorgers lijden daar onder diep. Vervolgens heeft de aartsbisschop een uiteenzetting gegeven van de po gingen, welke aangewend worden om contact met de ontkerstende milieus te krijgen: de manier waarop de Kath. Actie onder de arbeiders en de Kath. Jeugdorganisaties worden ingeschakeld heeft de voorzitter van de bisschoppelijke commissie onder de aandacht van de Paus gebracht. Nadat ook de taak der priesters be sproken was. gaf de Paus zijn zegen voor allen, die aan de oplossing van dit vraagstuk werken.

de Stem | 1957 | | pagina 13