Zeeuwse „vrije veren in Terneuzens gemeenteraad ir Zondag weer beslissende „klappen in amateur-program C.B.R. verwacht dit jaar 450.000 candidaten voor het rijbewijs NATUUR EN TECHNIEK ,M2 7t fjss, SSsssA •sra s&X Top-duel Middelburg-Hulst AANVARING IN TURKIJE Vlassers moeten wel uitzien naar andere middelen R3& Waaraan dankt Aspirin zijn reputatie? Bij eerste examen slaagt 43 percent SPEELDAG VOOR DE BOEG DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 wpe kritiek van burgemeester op provinciaal bestuur Scherpe kritiek van burgemeester voorkomt winter en werk handen En omtrent 1000 nieuwe scholen Pater dr. de Groot 25 jaar priester Voor de cijferaars 55 I ten hun standpunt versterkt door I van zo weinig standvastigheid blijk te geven? Kon men niet evengoed, ja zelfs niet beter met de Minister onderhandelen over een tweede veer- Naar aanleiding van het feit dat de Provinciale Staten in hun zitting van 29 boot juist met die oude motie in dc januari j.l. een besluit hebben genomen tot intrekking van de motie van zak, waarvan men wist dat geheel Oorschot van 1952. heeft burgemeester Mr. Tellegen van Terneuzen in de - - raadsvergadering van gisteravond scherpe woorden van kritiek laten horen aan het adres van het bestuur van de -Provincie. Iedere bewoner van Zeeuwsch-VIaanderen zal het er toch wel mee eens zijn dat om vele rede nen de veren vrij moeten worden gelaten. De motie van 30 juli 1952 geeft duidelijk aan dat het Provinciaal bestuur de vrije veren niet alleen billijk en redelijk acht, maar dat voor de ontwik keling op het gebied van economische, sociale en culturele binding van Zeeuwsch-VIaanderen aan overig Nederland, welke in de laatste jaren plaats vond, de vrije veren hoogst noodzakelijk zijn. ]\/T 1 QITO waardiging hebben kennis genomen iVlULlc; V d.11 J. JkJZj 1 v'an het voornemen der regering om I terug te komen op het besluit om de In de motie van Oorschot van 1952 veren over de Westerschelde koste- overweegt het Provinciaal bestuur l°£s te doen zijn, dat in oktober 1945 de toenmalige 1945 de regering besloot de veren over de Westerschelde kosteloos te doen ge bruiken in verband met de noodza kelijkheid de bevolking van Zeeuwsch-VIaanderen gemakkelijker in contact te brengen met het overig gedeelte van Nederland. Dit besluit heeft aan het gestelde doel beantwoord, wijl meer dan voordien de band in economisch, so ciaal en cultureel opzicht tussen Zeeuwsch - Vlaanderenen overig Nederland is versterkt. Nadat in 1950, Biet zonder tegen kanting van de Staten-Generaal, door de Minister van Verkeer en Water staat werd overgegaan tot gedeelte lijke invoering van tarieven, bestaat thans (in 1952) bij het huidige hoofd van dit Ministerie het voornemen over te gaan tot volledige afschaf fing van kosteloos vervoer op de ve ren over de Westerschelde. De destijds verkregen rechten zou den hierdoor teniet worden gedaan, aldus concludeerde het Provinciaal bestuur in 1952, zonder dat door de regering werd aannemelijk gemaakt, dat de motieven op grond waarvan de vrijdom voorheen verleend werd, niet meer zou gelden. De Minister van Verkeer en Wa terstaat wilde toen de exploitatie van de veren in handen van het Rijk leggen en ook hiertegen verzette het Provinciaal bestuur zich door er op te wijzen dat hetgeen plaatselijk (en goed) kan geschieden niet centraal moet worden uitgevoerd. Het Provinciaal bestuur gaf tot slot van de motie te kennen ,.dat zij niet dan met diepe verontwaardi ging hebben kennis genomen van het voornemen om thans nog weer verder terug te komen op het be sluit om de veren over de Wester schelde kosteloos te doen zijn. De motie werd ter kennis gebracht aan: Hare Majesteit de Koningin, de Ministers der Kroon en de Kamers der Staten-Generaal. De Provinciale motie was nog maar een rustige weergave van de veront waardiging, die alom in Zeeuwsch - Vlaanderen heerste over dit rege ringsvoornemen, welke zich in tallo ze gemeentelijke moties heeft geuit. Intussen zijn vijf jaar verstreken, ge durende welke het College van Ge deputeerde Staten ongetwijfeld mede gevolg heeft gegeven aan de toen malige uitnodiging der Provinciale Staten orn in de geest der hierbo ven genoemde verontwaardiging werkzaam te zijn en de Staten van Zeeland daaromtrent in te lichten. Deze inlichtingen onttrekken zich evenwel aan ons oordeel, aldus de burgemeester. Wij worden nu alleen Zeeland er achter stond? Had men niet veel beter, terugge komen uit Den Haag, het eventueel dilemma of een tweede veerboot of vrije veren, hier voor het Zeeuwse forum ter beslissing kunnen overleg gen dan zich nu reeds bij voorbaat op genade of ongenade over te ge ven aan de Minister voor het ver krijgen van een tweede veerboot, door tevoren die vrije veren reeds prijs te geven? De dupej Zeeuwsch - Vlaanderen is inmid dels van deze gang van zaken de dupe. Een tweede veerboot op de lijn Breskens - Vlissingen is maar van een zeer betrekkelijk Zeeuwsch - Vlaams belang, zij dient meer een Walchers belang, in zoverre als Mid delburg nog droomt van een direc te" verbinding van Rotterdam over Middelburg naar België. Engeland en Noord-Frankrijk. De voorzitter van de Kamer van Koophandel heeft het absurde van deze zig-zag-verbinding reeds in het licht gesteld. Zeeuwsch - Vlaanderen is slechts gebaat met een vaste oe ververbinding en houdt in afwach ting daarvan vast aan de in aar belang gegeven vrijdom der veren maar geconfronteerd met dit plot- j over de Westerschelde. selinge overstag gaan van hel Colle- i De voortdurende toenemende groei ge van Gedeputeerde Staten en van van onze gemeente, aldus mr. Teile vrijwel de gehele Provinciale Staten, gen,, schept vele en velerlei moeilijk- Wel is het inmiddels duidelijk ge- i heden Zij wijst evenwel ook aan, worden, dat de provincie door de dat de ontwikkeling van met name Rijkswaterstaat in een hoek is ge manoeuvreerd, van waaruit het, naar het oordeel van Gedeputeerde Staten, steeds moeilijker werd, voor het behoud van de vrije veren te blijven vechten. De reizigers, die op hun vrijdom van veergelden stonden werden in 'n donker ruim onder in 't schip opgeborgen, als mochten de- de kanaalzone gaat in de richting van de industrialisering door en met behulp van buitenlands kapitaal. Wanneer wij hierbij enkel 't plaatse lijk belang in het oog hielden, zou den wij kunnen zeggen, dat het ons om het even is, hoe hier werk *en welvaart wordt gebracht; van rui mer. nationaal standpunt gezien is Een jraaie opname van de grote stuwdam in de Vir-rivier in Mora- vië, die in mei van dit jaar in ge bruik genomen zal worden. De dam- wand is een halve kilometer lang. (Advertentie) ze edelmoedigheid en het nakomen het te betreuren, dat Nederlands ka- i van het eens gegeven woord het dag- j pitaal zich afzijdig houdt en dat de licht niet meer zien. Dan komt de regering de kanaalzone nog steeds i Minister van Verkeer en Waterstaat weigert te erkennen als een ontwik- j op het redelijk verzoek voor een ver- kelingsgebied voor industrievestiging gunning tot het bouwen van een twee- i en ook nu weer door het onthouden de nieuwe veerboot Breskens - Vlis singen met een botte weigering. Ook hierachter zoeken Gedeputeerde Sta ten, misschien niet ten onrechte, mi nisteriële wrevel over de motie van 1952: hij zal die Zeeuwen wel klein krijgen! Zijne Excellentie heeft de Zeeu wen klein gekregen: de motie van van betere verbindingen, door het afdwingen van veertarieven, het ver voer van een naar Zeeuwsch-VIaan deren in toenemende mate voort gaat te bemoeilijken. Na de talloze moties, die terzake reeds aan de verschillende betrok ken instanties in de loop der jaren deze terzijdestelling der oude Motie 1957 motie noodzakelijk om vrijer te T„ on 1Arr7 kunnen onderhandelen met de In de zitting van 29 januari 1957 I 3 ry hebben de Provinciale Staten van minister over andere Zeeuwse Zeeland, de problemen rond de ve- desiderata. ren op de Westerschelde bespreken- j de. zich gedrongen gevoeld opnieuw uiting te geven aan hun teleurstel ling, bezorgdheid en misnoegen, dat voor deze problemen ook maar een enigszins bevredigende en aanvaard bare oplossing tot op heden niet mo gelijk is gebleken. In de motie wordt dan de mening ge uit ,,dat binnen een zo kort mogelijk tijdsbestek een dragelijke oplossing verkregen dient te worden en wor den Gedeputeerde Staten gemach tigd met de Minister van Verkeer en Waterstaat en de regering over leg te plegen, teneinde te bewerk stelligen, dat slnog tot de bouw van het tweede schip opdracht zal wor den verleend". je van dit besluit mag op 7 maart ons in een motie uit te spreken. Het verder worden gepraat. lijkt ons voldoende hier duidelijk Gedeputeerde Staten vonden te zeggen, dat Zeeuwsch - Vlaande- ren een vaste oeververbinding wil over de Westerschelde en in afwach ting daarvan een bevordering van het verkeer over deze zeearm door een volledige vrijdom van tarieven en een grotere frequentie der veerdien- 7 ,r?f, LU ;!g^d;5p '17- i'-T.' av.» MMF.. Het project is een van de grootste waterwerken van Tsjecho-Slowakije (Advertentie) O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O ooooooooo ooooooooo U zult zien dat een ASPIR)N*)-tablet on middellijk in een glas water uiteenvalt. De kleine Aspirin*)-deeltjes, die onontleed de maag passeren, beginnen eerst vanuit de darm hun heilzame werking. De maag wand wordt dus niet aangetast. Dit snelle uiteenvallen is één van de kenmerken van Aspirin*). Neem daarom tegen hoofdpijn, griep, verkoudheid en reumatische pijnen het beproefde onschadelijke Aspirin*). Elk buisje en elk tablet is voorzien van het Baqerkruis, het garantiemerk voor hoog waardige en betrouwbare geneesmiddelen. wettig gedeponeerd. oooooooooooooooooooooooo O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O sten. Alleen NIVEA bevat Eucerit het voedingsmiddel voor de huid Tot slot spreken de Provinciale Staten het oordeel uit, dat, mocht van Regeringswege de wens te ken nen worden gegeven dat van de zij de van de Provincie bijgedragen zal moeten worden in het verliessaldo, niet afwijzend behoeven te staan, in dien daardoor wat de zeggenschap der Provincie en de organisatie van de dienst betreft verbetering zal worden bereikt; zij het dan ook, dat alleen vrije veren door hen gezien worden als de meest gerechtvaar digde situatie, om Zeeland econo misch, sociaal en cultureel de plaats te doen innemen, welke het als deel van ons land toekomt. Zonder aanwijsbare redenen heeft het Provinciaal bestuur dus toege geven in een kwestie waarin niet mocht worden toegegeven. Burgemeester Tellegen gaf gisteravond van zijn veront waardiging over een dergelijke houding duidelijk blijk. De voorzitter richtte zich tot de gemeenteraad met er aan te herin neren dat „wij hier in Zeeuwsch- VIaanderen allemaal zijn opgesch.ikt toen de Provinciale Staten in hun zitting van 29 januari jl. met slechts enkele stemmen tegen, een besluit hebben genomen tot intrekking van de motie van Oorschot 1952, waar bij destijds is verklaard, dat de Pro vinciale Staten met diepe veront- ten. RKC kan RWB hebben en Don- gen moet De Schutters kunnen ver- Terneuzen kan de leidersplaats in 3D behouden door 'n overwinning bij Zeeland Sport. RCS blijft echter vol gen door winst tegen RKFC. Steen- Zeelandia zou volgens de stand het best een gelijkspel kunnen worden. Corn. Boys wint bij Hontenisse, maar Grenswachters-Biervliet is niet zo ge makkelijk voorspeld. Ook een punten verdeling Vierde klas Amateurs le klos i SCB dat ?ok s'evig zijn (tweede) viijmense Boys koploper in 4E Amateurs ±e piaats bezet, heeft een moeilijker op- gaat op één been winnen bij Oirschot Is Vlissingen nog steeds de kracht- dracht tegen Reusel^ Sport. Hierony- Vooruit. Hilvaria zal niet veel moeite patser uit het begin van de compe titie en zyn de nederlagen van de laatsteoweken slechts het gevolg van een inzinking en van te veel blessu res, zodat het elftal niet op volle kracht kon spelen Zondag zal moe- ten blijken of de Zeeuwen in staat In de eerste klas van de amateurs gaan zondag waarschijn lijk wederom beslissende klappen vallen. Meer dan ooit tevoren zelfs kan op die speeldag uitgemaakt worden hoe de (verwarde) situatie aan de kop nu eigenlijk in mekaar zit. mus heeft een kansje tegen St. Mi-1 hebbenmet Ons VIOS. RKTW chielsgestel^ SET zal^verliezen van j Nieuwkuik is een puntenverdeling GSBW en Zwaluw VFC bij Nevelo. VOAB-Concordia wordt een dubbeltje op zijn kant. Het gevecht om de eerste plaats in 3C is nog steeds in volle gang. Het zijn voor een grandioze rentree, want i 6 dan ontmoeten ze in Limburg leider bereikt zondag zelfs een hoogtepunt Maurits. r want dan treden de rivalen Veerse Het gaat zo'n beetje op de laatste i Boys en WSC tegen elkaar aan. Het zal een wedstrijd worden, die grote belangstelling zal trekken, want dui zenden zyn nieuwsgierig naar de af loop. Het voordeel van eigen terrein pleit voor de kansen van Veerse Boys maar WSC zal beseffen dat het er op of er onder is en dat verliezen prak tisch gelijk staat met het vergaan van alle kampioenskansen, zodat ook die ploeg wel geladen zal aantreden. Super-spanning dus in Raamsdonks- veer. (Van onze speciale verslaggever). De rysclioolhouders van de provincie Zeeland en van Brabants Westhoek hebben woensdagnamiddag kennis kunnen maken met de heren van het Cen traal Bureau voor afgifte van ryvaardigheidbewyzen in hotel de Korenbeurs te Goes en daar kunnen vernemen, welke ei^en dit Bureau stelt bij de beoor deling van de rijvaardigheid van hun leerlingen. Het initiatief daartoe werd genomen door de directeur van het Bureau, de heer Westerlaken, die met zijn staf reeds eerder contacten legde met rijschoolhouders om te komen tot een beter begrip van de materie, maar vooral om te bevorderen dat de ver keersveiligheid zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Het was een van de serie vergaderingen, welke het gehele land door thans aan de orde zijn en waarvan verwacht mag worden, dat in de toekomst de opleiding tot automobilist of motorrijder belangrijk betere resultaten zal afwerpen. door het percentage gezakten toch nog enorm groot is. In Zeeland kent men momenteel niet minder dan 114 rij scholen. Tot 31 december 1956 waren er in Nederlana niet minder dan 2590, een toename van 900 in dat jaar. In de maand januari kwamen er weer 79 bij, zodat voor 1957 zelfs een stijging van een keline duizend kan worden verwacht. De voorzitter van deze bijeenkomst, de heer Ceuninck van Kapellen, in specteur van de buitendienst voor de zuidelijke provincies, wees er in zijn openingswoord op, dat het Centraal Bureau niets liever zal zien dan dat het percentage geslaagden ineens be langrijk zal stijgen. Het verhaal, dat het vrijwel onmogelijk is om bij de eerste proefrit te slagen, verwees spre ker naar het rijk der fabels, want de statistieken van het Bureau wijzen uit, oat toch altijd nog 43 procent na dat eerste examen het rijvaardigheidsbe wijs wordt toegezonden. Uit nauwkeu rige waarnemingen viel wel te distil leren, dat tal van instructeurs de nta- liïiViüï eea goade opleiding te geven zelf niet onder de knie hebben, waar- Izmir' een van de laatste staatshjnboten, die de vaart onder houden tussen Istanhoel en Smyr na, ligt gekapseisd in ondiep water na een aanvaring met het Ameri kaanse vrachtschip Howell Lynes Van de ruim tweehonderd mensen, die zich aan boord van het Turkse schip bevonden, werden er vijf bij de aanvaring gedood Het aantal aanvragen voor een rtf- examen bedroeg in 1952 190.000, steeg geleidelijk aan per jaar tot 390.000 in 1956. Voor dit jaar worden ongeveer 450.000 aanvragen verwacht. Er is derhalve alle reden om te ijveren, het percentage geslaagden bij eerste examen zo hoog mogelijk op te voeren. Het Centraal Bureau wil daar in alle opzichten aan medewerken. Als een groot bezwaar in Nederland moet worden gezien, dat ieder die daar be hoefte aan gevoelt, direct na het be halen van het rijbewijs een rijschool kan beginnen. Hier ligt zeker een grote taak voor de onderscheiden bonden van rijschoolhouders, om te komen tot een bescherming van het beroep, waar bij echter voorop moet staan, het zich verzekeren van vakbekwame in structeurs. Foutenlijst Het Centraal Bureau heeft een open oog voor de goede samenwerking tus sen Bureau en instructeurs-rijschool- j houders. De foutenlijst een lijvig geval welke door de adviseurs van het Bureau wordt gehanteerd bij het afnemen van de examens, is aan alle rijschoolhouders toegezonden, zodat zij kunnen zien waai de examinator tij dens de proefrit op let. j Na de uiteenzetting van de zeer j veel voorkomende fouten, gaf de heer Faber, hoofd van de buitendienst bij het C.B.R.nog enkele algemene richt lijnen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door de rijschoolhouders gebruik gemaakt om tal van punten van meer plaatselijke aard naar voren te brengen. De heer Faber wees er op aat de adviseur van het C.B.R. richt lijnen heeft, die voor het gehele land gelden. Van besprekingen tussen rij schoolhouder en adviseur kan pas sprake zijn, wanneer het C.B.R. de overtuiging heeft, dat van de rijschool houders over de gehele lijn kan wor den gezegd, dat zij zelf de kennis en het vakmanschap bezitten om kandi daten goed op te leiden. Als het zover is zal zeker de verhouding C.B.R.-rij schoolhouder nog verstevigd kunnen worden. kans lijken, want als Vlissingen ver liest zijn de kampioenskansen wel voor het grootste deel de hoek om. Maar óf het verliest is voor ons nog een grote vraag, want de Zeeuwen kunnen meer dan alleen maar verlie zen.... Met ouderwetse vechtlust kan bij Maurits alles gebeuren, j MOC speelt thuis tegen TSC. Het i zal vechten met de harde wil om j winst, want ook voor de Bergenaren I hangt er veel van af. Of TSC zich ge willig zal laten slachtofferen is vers twee, maar de beste kansen liggen toch voor de thuisclub. Ook Alliance gaat het in Limburg proberen. Bij Roermond valt het niet mee te win nen. maar de Roosendalers hebben al krasse staaltjes uitgehaald en waarom zou het volgende bravour- stukje niet in Roermond kunnen wor- VES krijgt een hele kluif aan RK DVC. Virtus zou het bij Zierikzee tot een zege moeten brengen. Hero- Heusden wordt juichen voor de gas waard, evenals TAC-Zigo. Rest nog Were Di - Oisterwijk, die de thuis club kan winnen. In 4F zal TVC bij Gilze niet veel kunnen uitrichten, evenmin als Wit Zwart bij SCO en Breda, dat RKWU ontvangt. Boeimeer - Madese Boys is niet zo maar door de gasten ge wonnen. Zundert zal sterk voor de dag moeten komen wil het de winst tegen Groen Wit thuis houden. Steenbergen (bij DHV) en SC Gas tel (tegen Burgh) zullen niet veel moeite hebben hun top-plaatsen te behouden. Nieuw Borgvliet zal dank zij winst tegen Noordhoek blijven vol gen, evenals Halsteren, dat RSV op bezoek krijgt. Kaaise Boys - NSV wordt een slopend duel tussen ge- lijkwaardigen. In 4H blijven de leiders thuis. Al leen Oostburg (derde) zal tegen RIA uitkomen zonder dat overigens (zelfs bij winst) promotie mogelijk is. Hans- weertse Boys gaat bij Sluiskil win nen. Aardenburg - 's Heer Arendsker- ke wordt een gelijkspel en die ver wachting is tenslotte ook de redelijk ste bij Ierseke - Luctor. den geleverd Pater dr. de Groot, vdcarius van het generalaat van de Priesters van het Allerheiligst Sacrament te Rome, herdenkt 20 februari zijn zilveren priesterfeest. Pater de Groot werd 25 augustus 1906 te Riel bij Tilburg geboren en studeerde na het afleggen van zijn gelofte in 1926, filosofie te Brussel en theologie aan de Pauselijke Gre goriaanse Universiteit te Rome, 20 februari 1932 ontving hij in Nijme gen de priesterwijding en promo veerde datzelfde jaar aan de katho lieke universiteit van deze stad tot doctor in de theologie. seDvlassprlhteJl °p de west-Brabant- berghe, moest zijn jaarverslag in de- allesbeh-lvp ii>l!VCn,- waren in 1956 ze mineurstemming houden en hij toetanrt lSlHed,,eDa voor de k0" daarbij slechts de hoop uitspre- het landbouwschap met het verzoek te willen bevorderen, dat garantie- prjjzen voor het vlas door de reet ring worden gesteld. Immers wanneer de teelt van dit landbouwgewas niet wordt gesubsi dieerd. zouden de vlassers nog meer in de verdrukking komen, doordat op het landbouwbedrijf een minimum aan vlas zou worden geteelt. Inmiddels dwingt de toekomst in het vlassers bedrijf tot het uitzien naar andere middelen om het bedrijf rendabel te maken. De secretaris, de heer van Grem- in de subsidiëring welke middels het landbouwschap wordt nagestreefd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren S. de Jong, M. Kuipers en A. Roks herkozen. Door de heren ir. Friedrich van het vlasinstituut en ir. van der Spek van de plantenziekte- kundige dienst te Wageningen werd een interessante causerie met licht beelden gehouden over de ziekten in vlas, de bestrijding ervan en de ras- senkeuze, het mangaangebrek, dat ook in west-Brabant wordt waargeno men werd uitvoerig belicht, alsmede de middelen die men te Wageningen heeft weten te vinden om dit gebrek weg te werken. De vergadering was zeer druk bezocht. Veel zal er zondag niet veranderen in de standenlijst van de tweede klas A. De leiders kunnen het redelijker wijs gesproken klaren. Wat Desk te gen Oss presteren zal is een open vraag, maar de mensen uit Kaats heuvel zouden moeten winnen om in de middenmoot te blijven. In de tweede klas B gaat het prak tisch alleen nog maar om de bezet ting van de tweede plaats want Tax- andria is wel ongeveel veilig, al zal het bij Goes toch niet te nonchalant mogen spelen. Er bestaat namelijk nog steeds trots genoeg bij de andere ploegen om de eer Taxandria de eer ste nederlaag toe te brengen. Inter nos - RAC zal waarschijnlijk een ze ge voor de gasten opleveren. Een Zeeuws top-duel gaat Middel burg - Hulst worden. Het brengt twee sterke tegenstanders tegenover el kaar, zodat misschien terreinvoordeel óf elan de beslissing kan brengen. Axel ontvangt BSC. Wellicht „rui ken" de Zeeuwen een kans om de on derste plaats te verlaten. Rood Wit mag bij Uno Animo niet veel moeite hebben, maar WVO-Roosendaal is moeilijker te voorspellen. De Roosen dalers zijn overigens perfect in vorm getuige de laatste uitslagen. Derde klas In 3B zal GW de leiderspositie van Gudok niet in gevaar kunnen brengen. Tweede klas i PROFS HEBBEN WEER ZWARE (Advertentie) Alsof een ietwat cynisch man de voetbalprogramma's samen stelt zijn in het rooster van zondag (de laatste dag, dat de ge combineerde pools een gokje kunnen bieden aan de honderddui zenden liefhebbers) weer een hele serie „onzekere" wedstrijden opgenomen. Onzeker in die zin, dat het voorspellen van uitslagen zo maar een wartkel baantje is. Voor onze lezers is het wagen van een gokje echter nog een klinkklare mogelijkheid, want zij hebben tenslotte de STEM-toto. Eredivisie Hoe hebben ze het gedaan met GVAV-NAC? De Groningers staan la ger in de standenlijst van de ere divisie, maar ze spelen thuis en bo vendien zijn ze bereid voor wanho pig vechten, nu de laagst geplaatste clubs zich onbehaaglijk beginnen te voelen. Voeg daarbij, dat NAC niet erg schittert en een GVAV-zege zou voor de hand liggen, als niet... Als niet NAC, uitgerekend NAC, wispel turig en met ongedachte reserves, tegenstander was. Bij Eindhoven-NOAD wordt het eigenlijk precies hetzelfde. De Eind- hovenaren schijnen reddeloos verlo ren, maar ze zullen toch tot het eind blijven strijden, met stijgende moed zelfs, zoals de laatste weken bleek. NOAD wordt er zeker geen winnaar bij-voorbaat. Willem II-PSV (ook een Brabantse derby en ook een Tilburgs-Eindho- vense aangelegenheid, maar dan om gekeerd) zal wel buit worden voor de Philips-mensen. Een loodzware opdracht wacht ten slotte BW, dat SC Enschede op be zoek krijgt. Het zou iets wonderlijk goeds zijn als het van de sterke lei ders wist te winnen, maar de Bos schenaren zijn er toe in staat... Om het lijstje vol te maken zijn ook de uitslagen van Amsterdam- Sparta. MW-Ajax en Feyenoord-For- tuna niet tussen neus en lippen door te profeteren. Tweede Divisie In afdeling B van de tweede divisie is een belangrijke wijziging aange bracht. Baronie zal namelijk niet naar ONA gaan, maar ontvangt de Leidenaren op eigen grond. Dit geschied op verzoek van de Baronnen, die anders tegen het slot van dc competitie alleen nog maar thuiswedstrijden dreigden te moeten spelen. Nu alvast een wedstrijd thuis dus. Een moeilijke wedstrijd. Niet al leen, omdat ONA een tegenstander is van onvermoede kracht, maar vooral omdat Baronie de zware druk voelt van de in de laatste weken ge groeide gewoonte niet meer te ver liezenHet zou deze traditie moe ten voortzetten en met het huidige clan van de Bredanaars zal dat ook wel lukken. RBC zal weinig moeite hebben met het beschermen van zijn leiders plaats, want het krijgt de Valk op bezoek en dat is geen ploeg om van te gillen. Naast 't Gooi-DHC en NEC- Zeist zijn dit de enige ontmoetingen, die men in de tweede divisie B te zien zal krijgen. ERE-DIVISIE Amsterdam Sparta GVAV - NAC Eindhoven - NOAD MW - Ajax Rapid JC - DOS Elinkwijk VW Feijenoord - Fortuna '54 Willem II - PSV BW - Spel. Enschede le DIVISIE A KFC ADO VSV - Haarlem HVC - De Volewijckers SVV Limburgia Alkmaar - Xerxes Emma - De Graafschap Helmondia '55 - Wageningen le DIVISIE B Vitesse - Volendam Sittardia Blauw Wit EDO - DFC AGOVV - Excelsior Schv. Holl. Sp - Stormvogels.. Fortuna VI. RCH 2e DIVISIE A Velocitas - Zwartemeer Enschedese Boys Tubantia Zwolse Boys - Heerenveen Leeuwarden Be-Qlick Heracles - PEC Rheden Veendam 2e DIVISIE B. 't Gooi - DHC NEC - Zeist RBC De Valk Baronie - ONA

de Stem | 1957 | | pagina 7