HEROPENING Goese twee begroting met ton aanvaard tekort van HEROPENING? Goese raad akkoord met grondtransacties HEROPE DE KLERKeZN Kotter BZ 37 tot zinken gebracht? Zeeuwse melkhandel heeft een heel eigen karakter 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 2 Kritiek op de bejaardenverzorging Prognose gewenst van woningtype In binnenhaven van Bergen op Zoom Walcheren MIDDELBURG Zuid-Beveland GOES BLOEMEN VOOR MEVR. VERWER Duurdere woningen ZEEUWSCH- VLAANDEREN 3C TERNEUZEN Gemeenteraad van mening: Vrije Veren blijven landsbelang HULST Lezing over Indonesië Ben Aerden gaf prima vertolking van Kapitein Venijn Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen De algemene beschouwingen over de Goese begroting werden gister middag geopend door de heer Visscher (Arb.) met een zeer uitgebreide beschouwing over de financiële positie der gemeente, welke hij haast wanhopig achtte, gezien de ontwikkeling welke Goes in het licht der Deltawerken, als centrumgemeente, verwachten mag. Erkentelijk was hij b. en w. voor het opgestelde urgentie-plan en hij pleitte ook voor ruimer bejaardenhuisvesting. T.a.v. de gasvoorziening vroeg spreker of het juist was dat Goes op een tekort van f 60.000,moet rekenen. Hij betrok de grenswijziging in zijn beschouwing en informeerde hoe de barometer stond in deze. Spreker wees op de schrikbarende woningnood. Een prognose over het type woningen welke Goes het meest nodig heeft, achtte spreker gewenst. Kritiek had hij op de bouw van 60 huizen, die een huur van f 95.— per maand moeten opbrengen. Namens zijn fractie verklaarde hij dat deze gaarne met b. en w. willen samen werken. De heer Polderman (C.H.) brak o.m. een lans voor een zwembad, verkeersvoorzieningen en stadhuis restauratie. Het vijfjarenplan De heer Vroome (KVP) maakte b. en w. een compliment voor de sa menstelling der begroting. Ook deze spreker was verheugd over het „Vijf jarenplan" van b. en w., dat geluk kig niet ontsproten is aan totalitaire fantasie maar een reële basis heeft. In verband met de Delta-werken .wees spr. op de centrale rol. welke Goes daarin te spelen krijgt. De stad moet er daarom op berekgnd zijn elke situatie op te vangen. Over het inmiddels tot twee ton aangegroeide tekort op de begroting moet men niet al te verbaasd zijn; een groeiende gemeente kan daar niet aan ontkomen. Spr, vroeg of b. en w. al iets hadden gedaan om in dustrie aan te trekken. Daar het be komen van meer werkgelegenheid vastzit aan woonruimte, drong hij bij b. en w. aan op huizen. Be jaar den beh u izing Spreker sneed hierna de bejaarden zorg aan. De opzet van het verzor gingshuis van het B.A. is uit sociaal oogpunt bezien onvoldoende. Men zal dit probleem anders moeten aan pakken en spreker propageerde de bouw van complexen met afzonder lijke woningen met centrale verzor ging. Over het Manhuis was spr. slecht te spreken en hij noem de de toestand daarin beneden de waardigheid der menselijke persoonlijkheid. Na het kade-probleem en de sane ring van Goes-noord naar voren te hebben gebracht, vroeg hij b. en w. het Jachthavenplan te bekijken. Wanneer de Oosterschelde recreatie gebied wordt, opent zich hier een wijd perspectief. mens zijr. fractie of er termen aan wezig zijn om nu reeds voor Zeeland een bijzondere status te verwerven. Iets van een achtergebleven gebied hebben wij zeker, meende hij. Ook de KVP-fractie wil gaarne b. en w. haar medewerking toezeggen. Ook de heren Zuidema, de Bat. Vermaire en v. Ries namen aan de algemene beschouwingen deel zon der veel nieuws meer naar voren te kunnen brengen. Laatsgenoemde kwam nog eens terug op het aan de directeur van het Gasthuis gegeven ontslag en wilde een commissie om deze kwestie nog een onder loep te nemen. Zelfbeperking In de avondzitting kwamen O. en w. aan het woord. Wethouder Roose ging diep in op de financiële positie van de stad, die benard is geworden door haar snelle ontwikkeling en haar toenemende taak als centrale (Advertentie) gemeente. Intussen was spreker blij, dat de raad zich een wijze zelfbeper king had opgelegd in zijn wensen, wat b. en w. eveneens hadden ge daan bij de opstelling van hun ur gentieplan. Er is aanleiding tot enig optimisme voor wat de verwezenlij king daarvan betreft, gezien de me dewerking, welke men van G.S. mag verwachten. Dat er voor Zeeland een afzonder lijke financiële status zal komen, om dat ten behoeve van randstad Holland ook in ons gewest vestigingsvoor waarden moeten worden geschapen, is te verwachten. Minder optimistisch liet spreker zich intussen uit over de gasvoorzie ning. Het gevreesde tekort is nog niet precies bekend, omdat dit voor lopig binnen de N.V. blijft Het lek verlies in de leidingen is hier tot 13 procent beperkt. Te Vlissingen is het evenwel somberder. De verkeerssitu atie besprekend, zei spr., dat er om gezien wordt naar een andere bode plaats. Voor het parkeren zijn er nog enkele uitwijkmogelijkheden. Het kadeprobleem zal moeten wachten tot de sanering van Goes-noord er is. Weinig kan toegezegd worden ten aanzien van jachthaven, havenmecha- r.isatie. enz. Industrie-aantrekking stuit op het gebrek aan ruimte. Wethouder Bouwman zei, dat de grenswijziging op provinciaal niveau wordt bekeken en besproken. De wo ningnood is groot, want er zijn 850 aanvragen. Verbetering is wel in zicht, want momenteel zijn 110 hui zen in aanbouw en er liggen plannen voor 377 woningen klaar. Spreker hoopte dat er in 1957 230 klaar kun nen komen. In nieuw-Goes echter moeten ongeveer 26 huizen gesloopt worden. Voor restauratie van het Manhuis is een plan klaar. In den De gemeenteraad van Goes werkte ling, wat meer overeenkomt met de gistermiddag, vóór met de behande- realiteit. ling der begroting werd begonnen, de De voorzitter zei, dat b. en w. gewone raadsagenda af. zich over deze kwestie juist vóór de Aangenomen werd het voorstel om j vergadering hadden beraden naar aan twaalf particulieren bouwterrein aanleiding van een adres van school- te verkopen in west voor huizen bouw. De prijs van de grond is f 10 per m2. Aanvaard werd ook de ruiling van grond met de N.V. Louisse aan de Westwal. De verhoogde tarieven voor het Gasthuis werden aanvaard. Het gun stige verschil voor de exploitatie wordt op ongeveer f 5000,geschat. Diverse voorstellen tot aankoop van percelen gror.d en tot verkoop van een terrein aan de Zuidvliet- straat voor een dienstgebouw van de telefoondienst werden goedgekeurd. In verband met een passage in de toelichting waarschuwde de heer v. Ricsen tegen eventuele verkoop van een deel van de Schuttershoftuin aan de F.T.T. Bij het voorstel tot verkoop van een huis aan de Kamperfoeliestraat aan de heer Flipse voor f 15.500, zei Sterk drong spr. aan op de sane- heer Haverhoek, dat hij deze prijs, ring der Voorstad, waar de huizen gezien de tegenwoordige verhoudin- langzamerhand afhraakmatcriaal zijn geworden en de straat veel te smal is voor het drukke verkeer. De huisvesting der muziekschool beval hij in de aandacht van b. en w. evenals de bouw van een nieuwe B.L.O.-school; de aanvulling van het brandweermaterial en verbetering der hven-autillage. Nog bracht spr. het parkeervraag- stuk ter sprake, dat al zeer urgent zou worden, indien het Koepoortter rein zou moeten worden geofferd. Enige zorg had spreker over de scholenbouw. ISaar breder visie Tenslotte waarschuwde hij tegen onderlinge verdeeldheid tussen de Zeeuwse gemeenten, wat aileen voor ieder op nadeel zou kunnen uitlopen. Geen kleinzielig bevechten van el- kaars positie dus, maar eendrachtig samengaan in het belang van Zee land, dat het moeilijk genoeg zal krijgen tegen de Randstad Holland. Spreker stelde nog de vraag na- (Advertentie) gen te laag vond. Wethouder Bouw man zei, dat deze prijs officieel was vastgesteld, zodat de raad er zich bij neerlegde. Een onderwijs-debatje ontstond bij de afwijzende voorstellen van b. en w. ten aanzien van de subsidie-aan vragen van de r.-k. fröbelopleiding en van het bisschoppelijk college te Roermond. De heer Laport (A.R was het met een en ander niet eens en vooral zag hij een onbillijkheid in de weigering om f 50,te geven aan genoemd college voor de ene Goese scholier, die daar onderwijs geniet. Wethouder Bouwman verdedigde op niet al te sterke wijze het stand punt var. b, en w.; maar omdat de heer Laport geen steun kreeg uit de raad, legde hij zich bij de voorstellen neer. De heer Laport tekende ook appèl aan tegen het voorstel van b. en w. om het administratie-geld voor de bijzondere scholen te verhogen tot één gulden per leerling. Spr. vond dit bedrag te laag, gezien hetgeen de gemeente zelf voor deze kosten uit trekt, Spr. wees er op dat de minis ter zich uitsprak voor f 2.50 per leer- besturen, waarin deze om een verho ging vroegen tot f 1.50 a f 2,—. Ge zien de begrotingspositie menen b. en w. zich voorlopig te moeten be perken tot f 1.50. De heer Laport bleef bij zijn op vatting, hoewel dankbaar dat er iets gedaan was in deze richting. Het voorstel van b. en w. werd hierop aanvaard. Goedgekeurd werden tenslotte de begrotingen van B.A. en Gasthuis. Bij de aanvang der zitting wees de voorzitter op een schrijven van G.S. over gewenste verhoging van de wet houderssalarissen. De raad bleek hier mee akkoord te gaan, zodat deze sa larissen van f 3300 op f 3900 bracht worden. Haag is geconfereerd over het zwem bad en de sanering van Goes-noord hangt ervan af of G.S. de uitgetrok ken post van f 60.000,zullen goed keuren. Voor het consulentenhuis is de rijksgoedkeuring nog niet afgeko men. Spreker stemde in met het ont werpen van een prognose over het huizentype. Voor een raadscommissie zoals de heer van Riesen wilde, voelde b. en w. echter niets, nu de raad zijn be slissing nam over de directeur van het Gasthuis. De voorzitter zelf zei, dat inderdaad voor de scholenbouw het tempo te langzaam is en dat b. en w. alles zullen doen, daar verbe tering in brengen. Voor de openbare kleuterschool is echter de urgentie verklaring zo juist afgekomen. De huisvesting van de muziekschool ligt buiten de competentie van b. en w. Het ügt in de bedoeling om twee lokalen van de school aan de Bees tenmarkt te bestemmen voor repeti tiegelegenheden. Hierna ging men over tot de artikelsgewijze behande ling van de bedrijfsbegrotir.gen, die ongewijzigd werden goedgekeurd. Hetzelfde was het geval met de ge meentebegroting. ge- (Advertentie) (Van onze verslaggever.) Toen schipper Chr. Withagen uit de Artilleriestraat te Bergen op Zoom gisterochtend gewoon tegetrouw wilde gaan kijken naar zijn boot, de kotter BZ 37, die sinds oktober in de binnen haven gemeerd ligt, kon hij nog slechts het kleine stukje van de mast zien, dat boven de water spiegel uitstak. Zijn kotter betrekkelijk nieuw en een van de mooiste vissersboten van de Bergse vloot was gezonken. De drie touwen, waarmee de BZ 37 aan de bolders gemeerd had ge legen, waren los. Kwaadwilligheid is niet uitgesloten. l>e gemeente lijke recherche heeft de zaak in on derzoek Gelukkig moet men de kotter niet als verloren beschouwen. Bij eb zal hij weer droog komen. Wei zal de motor aanzienlijke schade hebben go- leden en een deur van de kajuit heeft men ai uit het water opgevist. Men is gisteravond nog met het leegpompen van de boot begonnen. Het zal even wel nog enkele weken duren, eer de kotter weer bedrijfsklaar is. Daarmee heeft schipper Withagen een geduchte strop, want over veertien dagen zou men weer ter visvangst uitvaren. Withagen vist met zijn broer op ansjovis en bliek in de wateren van de Oosterschelde. De waarde van de gezonken kotter wordt op f 6000 geschat. Hoe groot de totale schade zal zijn, is nog niet vast te stellen. GEMEENTE MIDDELBURG DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door Th.H. Zeventer, wo nende te Middelburg, een slijtvergun- ning is gevraagd voor de kelder, ter oppervlakte van 83,13 m2, van perceel Dam 33. Binnen veertien dagen na heden kunnen tegen inwilliging van dit ver zoek schriftelijke bezwaren bij hun College worden ingediend. Middelburg. 13 februari 1957. Burgemeester en Wethouders voorn., N. Bolkestein, burgemeester. J. Ph. Koene, secretaris. Slechts één Zeeuwse werd gisteren op Valentijndag. vanwege de vereni ging ..Nederlandse bloemisterij" in de bloemen Bezet. Het was mevrouw Th. Verwer-Kohschulte alhier, die ruim dertig jaar de ziel was van de St. Eli"- sabethvereniging alhier en vorige maand wegens gevdrderde leeftijd, afscheid daarvan nam. Gistermorgen elf uur stapte mej. E. de Groot van het bloemenmagazijn in de St. Adri- aanstraat, het hotel ,,de Korenbeurs" binnen met een prachtige mand se ringen. Zij bood die mevrouw Verwer aan als bewijs van waardering voor het vele goed dat deze, gedurende zo veel jaren, aan steunbehoevende stad genoten had voldaan. Onopvallend, zei mej. de Groot, is U steeds te werk gegaan en des te meer stelde haar organisatie er daarom prijs op deze stille weldoenster te huldigen. In klei ne kring werden handen gedrukt en felicitaties uitgesproken, terwijl de kleinzoon van mevrouw Verwer haar een mooi Biedermeier-tuiltje aanbood; het was zó mooi. dat de kleine man er slechts met pijn afstand van kon doen! In de loop van de dag mocht me vrouw Verwer nog van verschillende zijden gelukwensen ontvangen met de geurige Valentijn-onderscheiding. De raad nam gisteravond na lang durige debatten en een krachtige ver dediging door B. en W. het voorstel van laatstgenoemde aan tot de bouw van een zestig woningen, die een huur prijs van f 95 per maand moeten op brengen. Tegen stemden de P.v.d.A behalve een wethouder, de twee A.R. en de S.G.P.-er. Rilland JAARVERGADERING VAN DE ORANJEVERENIGING. De Oranjevereniging Juliana", hield in de zaal van ..'t Wapen van Rilland" onder leiding van voorzit ter J.A. Boot, haar algemene jaar vergadering. De voorzitter, die een hartelijk wel komstwoord sprak tot de aanwezo- gen gaf daarna een overzicht van het geen door de vereniging is gepres teerd in 't afgelopen jaar. Hij kon nog meedelen, dat het le denaantal het afgelopen jaar flink gestegen was en thans 313 bedrieg en nog 43 aspirant-leden. Financi eel ging het ook goed. De penning meester bleek op het einde van het jaar nog 273.15 in kas te hebben. De aftredende bestuursleden de heren C.J. v.d. Sande, J.L. de Goffau. C. A. v. Weele en C. Hirdes werden bij acclamatie herkozen. Tenslotte werd besloten om 30 april a.s. een feestavond te organiseren, waarna de voorzitter deze gezellige verga dering sloot. rapport dat de Zeeuwse fabrieksmelkprijzcn in enige Zceuw- melkfederatie aan het bedrjjfsschap j se gebieden, hebben geleid tot een zuivel stuurde in verband met de verlaging van het aantal stuks meik- voorgenomen drastische verhoging komen In 1866 luelden de boeren in van de melkprijs en waarvan wij gis- Zeeland ongeveer 15 pet. meer melk- teren de strekking weergaven, wordt koeien dan momenteel, terwijl in ove- ook uitgeweid over het specifieke ka- rig Nederland het aantal melkkoeien de melkveehouderij en i in hetzelfde tijdvak met 70 pet. toe- Morgen beginnen wij de verkoop van een grote, oorspronke lijk voor export bestem de fabriekspartij PRACHTIGE E T O N N E voor overgordijnen. Fraaie bloemdessins in verschillende kle uren, 1 20 cm. breed. NU enorm voordelig, voor 1.95 per meter. Cretonne. In moderne dessins, in meerdere kleurcombinaties, 120 breed, NU voor slechts 2.1 9 per meter. BELLAMY PARK VLISSINGEN rakter van melkhandel in Zeeland Zeeland staat bekend, zo heet het, als een akkerbouwprovincie. In te- genstellig met verschillende andere gebieden van ons land vormt de melkveehouderij in onze provincie geen hoofdmiddel van bestaan. Slechts 17 pet. van de Zeeuwse cul tuurgrond is weiland. Een gedeelte van het weiland is van minder goede kwaliteit. Verscheidene weilandjes en weilanden liggen vrij ver van de boerderij verwijderd en dikwijls bui ten de bebouwde kom der gemeente. Hierdoor leent dit weiland zich moei lijk voor het beweiden met melkvee. Waarschijnlijk zal de in verschillende delen van Zeeland in bewerking zijn de her- en ruilverkaveling van cul tuurgrond hierin verbetering bren gen. De melkveehouders, die niet be schikken over eigen personeel hebben moeite met het melken der koeien. Een landbouwarbeider melkt in de regel niet graag. Het moeten mel ken der koeien 's zaterdagsmiddags en 's zondags remt het houden van melkkoeien af. Al deze even aange stipte factoren zijn oorzaak, dat Zee land in vergelijking met onze andere provincies het kleinste aantal melk koeien bezit, per melkkoe het groot ste aantal andere runderen houdt en de laagste fabrieksmelkdichtheid per ha cultuurgrond heeft. Belangrijk Ondanks deze omstandigheden was en is de melkveehouderij in onze pro vincie een belangrijk agrarisch on derdeel van het Zeeuwse boerenbe drijf en dat zal om economische re denen ook moeten blijven. De voor bouwland ongeschikte percelen wei land. de groene dijken en de akker bouwbedrijven leveren grote hoeveel heden waardevolle veevoederproduk- ten op. Deze produkten worden om gezet in melk, vlees, fok- en slacht vee en brengen daardoor een veel hogere waarde op. Afgezien van het voordeel hiervan voor de voorziening der plaatselijke bevolking van melk en vlees, is ook de mest en gier van veel betekenis. Denken wij hier bij ook even aan de verbetering van de bodemstructuur. Con junctuur-gevoelig De melkveestapel in Zeeland houft verband met de conjunctuur. Zodra de melk-, vee- en vleesprijzen ren dabel zijn en in opbrengst kunnen concurreren met andere belangrijke agrarische produkten, dan wordt er meer rundvee gehouden, vooral op de kleine en middelgrote bedrijven, waar het vee met eigen personeel kan worden verzorgd. De verschillende hiervoor genoem de oorzaken, alsook de onrendabele i nam. Vastgesteld kan dus worden dat de fabriekmatige verwerking dei- melk in Zeeland geen stimulans is geweest voor het houden van meer melkkoeien. Bij de reeds genoemde factoren die dit in Zeeland veroor zaakt hebben, kunnen ook nog ge noemd worden het plattelandskarak ter van onze provincie, de geringe melkdichtheid en - verbruik per km2, de hoge transportkosten der melk van de boerderij naar fabriek en van fabriek naar melkslijter en consument De Zeeuwse omstandigheden hebben in het verleden de liquidatie van 14 melkverwerkcnde fabriekjes be vorderd n 1. 3 op Schouwen en Duive- land. 2 op Tholen, 3 op Zuid-Beveland en 6 in Zeeuwsch-Vlaanderen. l olle imdkgebied Bovengenoemde omstandigheden hebben er toe geleid dat de con- sumptiemclk in Zeeland niet wordt gestandaardiseerd, melkveehouders melk mogen verkopen aan detaillis ten en consumenten - dit laatste al leen op vergunning - en de melkhan delaren niet verplicht zijn de melk van een fabriek te betrekken. Bijna in geheel overig Nederland mag geen enkele melkveehouder melk aan de taillisten en consumenten verkopen. Hij is aangewezen op een fabriek. Ditzelfde geldt ook, maar dan uit sluitend voor de melkhandelaar. Dien tengevolge noemt men Zeeland ter onderscheiding van overig Nederland volle melkgebied. Walcheren neemt t.a.v. de melk- produktie, melkverwerking en melk- voorziening der bevolking t.o.v. de andere gebieden in Zeeland een bij zondere plaats in. De bevolkingsdicht heid is ruim 3 maal zo groot als m overig Zeeland. Het percentage weiland ligt dubbel zo hoog. De melk wordt overwegend door mclkshhers zonder koeien gedistribueerd Het grootste deel der consumpticmelk circuleert via een fabriek. Yerseke KASSIER BOERENLEENBANK BENOEMD TE ARNHEM De heer L.J. de Jonge, kassier van de Boerenleenbank is per 1 april benoemd tot ontvanger van de Her vormde Gemeente te Arnhem. Door deze benoeming is hij tevens secre taris college kerkhoofden en hoofd van het kerkelijk bureau. De heer de Jonge is sedert 1942 kassier van de Boerenleenbank en vanaf 1939 secre taris-penningmeester van het Burger lijk Armbestuur. Bovendien vervult hij de functie van ontvanger Ned. Herv. Kerk en leider van de kinder- kerk. Bij de opening van de openbare ge meenteraadsvergadering van gister avond wijdde de voorzitter enkele woorden aan de nagedachtenis van wijlen de heer J. ten Hamer.Een ze vental punten van de agenda ging onder de hamer door en eerst bij de bespreking over de Vrije Veren kwa men de tongen los. Verschillende raadsleden drukten in scherpe be woordingen hun afkeuring uit over de ontwerp-motie van het provinciaal bestuur, die op 7 maart a.s. in behan deling zal worden genomen. Men was het er in hoofdzaak over eens, dat een eenmaal gegeven ministerieel woord dient te worden gehandhaafd. Men zag in het opheffen van de Vrije Veren een aanslag op de rechten van de Zeeuwsch-Vlamingen en was van mening dat in de toekomst het gevaar zal bestaan, dat de Zeeuwsch-Vlamin gen evenals vroeger weer veel meer naar België zullen gaan. In verband hiermee wees de heer Weterings voor wat betreft de culturele ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen op de arti kelen in het Dagblad de Stem en be toogde dat bij een eventueel opheffen van de Vrije Veren Zeeuwsch-Vlaan deren ook cultureel op België zal zijn aangewezen. Meerdere malen is door de minister en kamerleden verklaard, dat de Vrije Veren een landsbelang zijn en deze mening geldt ook nu nog. Besloten werd een afschrift van de notulen dezer vergadering aan het provinciaal bestuur te doen toekomen Hierbij werd door wethouder de Vos er op gewezen, dat het mede de Ka- mei van Koophandel is geweest, die enige tijd geleden het principe dei- Vrije Veren heeft losgelaten. Tenslotte werden de geloofsbrieven van de heer H. Ribbens in orde be vonden. Sas van Gent J AARVERGADERING VAN BOEKEN- EN EOERINNENBOND De Boeren- en Boerinnenbond heeft haar jaarvergadering gehouden. De dag begon met een H. Mis in de paro chiekerk, opgedragen door de geeste lijk adviseur, pastoor Smeltzer. Om 2 uur kwamen de leden van de Boèrenbond bijeen in Hotel de la Bourse. De voorzitter, de heer F. de Caluwé heette allen van harte welkom, spe ciaal de geestelijk adviseur en bur gemeester den Boer, Hierna herdacht men met een kort gebed de twee ge storven leden. De heren J. Audenaert en H. Cortvriendt werden met alge mene stemmen als bestuursleden her kozen. Daarna sprak de geestelijk ad viseur. die vooral wees op de nood zakelijkheid van de grote krachtige organisatie, de NCB Vervolgens hield de heer E. van Campen. directeur van de CHV in Zeeuwsch-Vlaanderen een zeer interessante lezing over de kwa liteitsverbetering in de granen en peulvruchten. Ondertussen hadden de leden van de Boerinnenbond een bijeenkomst in het parochiehuis, waar rector van Hooijdonk een lezing gaf over de be tekenis van de boerinnenbond in deze tijd. Om vijf uur herenigden zich de Boe ren- en Boerinnenbond voor een ge zamenlijke koffietafel, waarna de heer C. Vercauteren een lezing gaf over grond- en pachtzaken. Om 8 uur besloot men van de ernstige onder werpen af te stappen cn de bloeme tjes eens buiten te zetten. De voor- drachtjes welke toen volgden hadden een daverend succes. Speciaal het lied over de gemeente Sas van Gent. ge zongen door burgemeester den Boer cn zijn echtgenote, oogstte een dank baar applaus. Pbili nvine BOTSING EN SLIPPEN Bij hotel Wiskerke kwam een Bel gische wagen in botsing met de vrachtwagen van de Walsemclcn, vermoedelijk door een kleine onoplet tendheid van de Belg. Even buiten de kom aan een draai vloog een andere Belg met zijn wagen over een sloot, door een haag om dan verder in de tuin van de Wed D. tot stilstand te komen, beide gevallen liepen zonder persoonlijke ongelukken af. De Bond van Oüd-leerlingen van het Jansenius Lyceum organiseerde voor zijn leden een culturele avond, waar pater Helmer CssR een causerie hield over .Reizen door Indonesië Naar spreker vertelde heeft dit land waar hij lange tijd als legeraalmoeze nier vertoefde, zoveel indruk op hem gemaakt, dat hij zijn bevindingen en ervaringen thans verwerkt in een boek dat tot titel draagt „Dit volk is Uw vijand niet", woorden die wijlen gene raal H Spoor zijn soldaten steeds voorhield. Hij houdt er al rekening mee, dat het boek t.z.t. nogal wat stof zal doen opwaaien Het verschijnt in april. De helaas niet erg talrijke luisteraars hebben van pater Helmers causerie bijzonder genoten en hun dankbaarheid daarvoor werd de spre ker overgebracht door wnd.-voorzitter J. de Brouwer. Voor de Kunstkring „Van den Vos Reinaerde" heeft Ben Aerden een ver tolking gegeven van Alarcons gees tige verhaal „Kapitein Venijn". De Graanbeurszaal was goed gevuld en onder de luisteraars die voorzitter J. H. Stolte kon verwelkomen bevonden zich de burgemeester van St. Jan steen, mr. J. I. M. Reuser en enkele raadsleden, door de Kunstkring daar toe geïnviteerd. Het verhaal over de kapitein Venijn laat horen, hoe deze martiale krijgs man, wars van sentimentaliteit en vijandig gezind jegens zo goed als elke vrouw, tenslotte toch via een in de strijd gebroken been en een schampschot tegen het hoofd (het was te hard dan dat de kogel er door kon) de vrijheid verliest. Een man is ver loren, zo zegt hij zelf, als hij niet eens meer kan willen wat hem aangenaam zou zijn. De gigantische strijd die de bulderende officier tegen zichzelf moet voeren, èn tegen de ontwapende, spot tende superioriteit waarmee het meis je op zijn barsheid reageert, is op zich al een genot om te lezen, doch zoals Ben Aerden het vertelt en speelt is het een belevenis. Hij is zélf de kapitein, het meisje, de dokter, kort om, hij beeldt iedere in het verhaal optredende persoon in een eenvoudig gebaar, een vluchtige maar expres sieve mimiek volkomen raak uit. Toen hij de eerste draden van het kostelijke verhaal zo ver in elkaar verweven had dat er tekening in kwam. was het gehoor in gespannen aandacht gevangen en het bleef totdat Venijns anderhalfjarig zoontje, door Ben Aerdcnis mond, zijn vader al dan niet terecht maar wel toepasselijk „ezeltje" had genoemd. Boschkapelle ST. WILLIBRORDUS HIELD JAARVERGADERING De plaatselijke afdeling van de Ne derlandse katholieke bond van Werk nemers (stersi in industriële bedrij ven „St. Willibrordus" hield haar jaarvergadering. In zijn openings woord heette de voorzitter in het bijzonder de nieuwe districtsbestuur der, de heer van Hilsit, welkom. Na enkele mededelingen belichtte de voorzitter het vraagstuk of de afde ling in twee afzonderlijke afdelingen, n.l Boschkapelle en Stoppeldijk ge splitst zou dienen te worden. Deze kwestie werd daarna in stemming ge bracht. Een ruime meerderheid van de aan wezige leden stemde tegen de split sing. De districtsbestuurder sprak hier na over het ouderdomspensioen, wel ke uiteenzetting met aandacht werd gevolgd. Uit het verslag van de penning meester bleek dat de afdeling in het afgelopen jaar met 25 pet was ge groeid. Bovendien was er een behoor lijk kassaldo aanwezig. Van de aftredende bestuursleden werd de heer A. de Maat herkozen terwijl in de plaats van de heer C. de Klerk de heer G. de Roos uit Hengstdijk werd gekozen. De drie kerkdorpen, welke tot de afdeling be horen, zijn hierdoor alle in het be stuur vertegenwoordigd. Tot leden van de kascontrole-commissie werden benoemd de heren J de Roos cn R. Herman. Door de voorzitter werd nog een toelichting gegeven op de vrij in gewikkelde nieuwe loonberekening. Graautc PROGRAMMA VOOR GEZINSDAG Onze RKJB is druk bezig met de voorbereidingen voor de gezinsdag voor de leden van de plaatselijke boerenbond, de boerinnenbond en, jonge boerinnenbond, welke op dins dag 19 februari aanstaande in het patronaatsgebouw zal worden gehou den. De bijeenkomst zal om 2 uur 's mid dags beginnen. Het is de bedoeling, dat onmiddellijk na de opening een rede zal worden uitgesproken door de heer de Wolf, directeur van de Landbouwwinterschool te Hulst. Hij zal het jonge-boeren-vraagstuk be handelen. Zeker een zeer actueel on derwerp Hierna zal men een kort Lof gaan bijwonen in de parochiekerk, waarna een gemeenschappelijke maal tijd zal plaats hebben. Na deze pauze komt dan meer het amusementsgedeel te. een bonte-avond, welke verzorgd zal worden door de leden van jonge boeren- en boerinnenbond. II ei kan t VOLKSWAGEN BIJ BOTSING TOTAAL VERNIELD In de Driehoefijzers alhier had 'n aanrijding plaats. Een volkswa gen van de fa. F. uit Hulst slipte uit de bocht en kwam op de met grind geladen vrachtwagen van de fa. B. eveneens uit Hulst terecht. De volkswagen werd totaal vernield. De bestuurder kwam er redelijk goed af ofschoon hij per ambulance naar het r.-k. Ziekenhuis te Sluiskil werd over- gebracht. De vrachtwagen leed vrij wel geen schade. Stoppeldijk FILMAVOND WITTE PATERS Door de Witte Paters zal op zondag 17 februari een filmvoorstelling wor den gegeven in het Verenigingsge bouw. De opbrengst van d'eze avond, waarop verschillende films zullen worden vertoond, komt ten goede van de missie. In de middag-uren zal een kindervoorstelling worden verzorgd. IJ zen dijk e AMBTENAREN NAAR OPERA Door het personeel van het gemeen tehuis werd voor vanavond een uit stapje georganiseerd voor de amb tenaren en hun introducés naar de Opera te Gent. De animo hiervoor bleek zo groot dat de grootste be schikbare bus tot de laatste plaats bezet zal zijn. „MARCELINO" VOOR SCHOOL JEUGD Twee volle zalen schoolkinderen ge noten in het Hofzichttheater van de mooie film „Marcelino, brood en wijn". Zelfs de kleinsten werden van het begin tot het eind door de film geboeid. Advertentie) Hoofdplaat DE RAAD KOMT BIJEEN Maandag 18 februari des avonds 7 uur zal de raad bijeenkomen. Enkele punten van de agenda zijn: vier sub sidieverzoeken, periodieke verkiezing voorzitter en twee leden maatschappe lijke zorg, verpachting grond in her bouwplan aan V. A. Verstraete en L. B. Verstraete. Bezoldiging wethouders en gemeentepersoneel met ingang van 1 januari. Sluis KOSTER GOEDTHALS OVERLEDEN Op vijfenzeventigjarige leeftijd is de heer J. Goedthals, koster van de Nederlands Hervormde kerk, over leden. De heer Goedthals, die bijna veer tig jaar het kostersambt bekleedde, is waarschijnlijk door een hartaan val getroffen, tijdens werkzaamhe den in het jeugdgebouw. Enkele jongens, die het gebouw bezochten, vonden hem en waar schuwden onmiddellijk dokter en do minee, die de dood constateerden. De overledene heeft enkele dagen geleden zijn veertig-jarige echtvere niging gevierd. Aardenburg STUDIEDAG R.-K. J. B. De afdeling Oostburg-Groede van de r.-k. J. B. zal op 19 februari in de zaal „Du Comerce" een studiedag houden, waarbij enkele interessante punten op het programma staan. De oud-directeur van de Rijkslandbouw school te Roosendaal R. W. Jansen zal een lezing houden over het Del taplan, terwijl Dom. J. Mak zal ver tellen over zijn „Studiereis door Canada". Verder zullen nog enkele lar.dbouwfilms worden vertoond. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 16 februari de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 4.07 en 16 43 uur, te Terneuzen om 3.13 en 15.45 uur en te Vlissingen om 2.43 en 15.15 uur. MIDDELBURG E'ectro: Les diabo- liques. Schouwburg: Tussen hemel en aarde. OOSTBURG Ledel 8 uur: The king and I. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De twee wezen. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De machi- nist. VLISSINGEN Alhambra: Botsende jeugd, Luxor: Agent der Apachen. AXEL De Stadsherberg: Dansen. Het Centrum 6.30 en 9 uur: Operatie Kajak. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: Liefdegloed. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ver boden O. Neefs 3.30 uur: Schieting. MIDDELBURG E^ctro: Les diabo- liques. Schouwburg: Tussen hemel en aarde. OOSTBURG Ledel 8 uur: The king and I. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De twee wezen. Zaal Reseda: Afscheidsbal. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De machi nist. Concertgebouw 8 uur: Congo-des- perado's, VLISSINGEN A'hambra: Botsende- jeugd. Luxor: Agent der Apachen. MZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Onster felijke liefde.

de Stem | 1957 | | pagina 2