Minder maar Britten op vuurkracht het vasteland. even groot STEM-toto Ook weer club-pools Soekarno wil spijkers met koppen slaan Kordate wegenwachters werden met „Valentijntjes" gehuldigd ri „Contra-revolutionaren zijn heer en meester in zuidhongaars dorp start om honderd gulden Firefly bij „Valkenburg"' neergestort fel Ook Frankrijk wil zijn Navo- strijdkrachten omwerken VERDIENDE BLOEMEN SUBVERSIEVE ACTIE maakt! DAGBLAD VOOR ZEELAND ENGELAND DIENT ZIJN DEFENSIEPLAN IN „Minder kostbaar" Suez-kanaal Voornaamste obstakel werd verwijderd KNVB gaf verenigingen vrij spel Beroep op Mohamed Hatta Weer iets kouder Melkgarantieprij s van 28 gulden verwacht Maandag komt bestedingsnota Interpellatie over lerarensalarissen \Niet alleen hulp j j op Dode en zwaar gewonde bij botsing de weg Actie Appèl start morgen Geen V.N.-debat over „leer van Eisenhower België slelt maximumsnelheid op 80 km Lord Vansittard overleden n - s - voor :soep ^oor U rg en zó ls alleen jaren •micelli e Honig'» ls ook U aiet. ozen Honig'» itesoep smaakt 1364 97e JAARGANG No. 22379 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. 3 M. Mes, Mr. H. M. L. da Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. "t Westende. Abonn.prija bij vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.50 Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen I 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 QOSTLURG, Nieuv,stiaat 41, T Engeland heeft donderdag bij de permanente raad van de NAVO en de raad van de Westeuropese Unie plannen ingediend tot beperking van het aantal Britse militairen op het vasteland van Europa met 27.000 man en tot uitrusting van eenheden met bestuurbare projectielen. De voorstellen zullen doorgezonden worden aan de regerin gen der NAVO- en WEU-landen. Men verwacht, dat de kwestie nader besproken zal worden op de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de Westeuropese Unie, die op 26 februari in Londen gehouden wordt. De Franse minister van Defensie, Bourges-Maunoury, is gisteren in Lon den aangekomen voor overleg met zijn Britse ambtgenoot, Duncan Sandys. De Franse minister verklaarde bij zijn aankomst met minister Sandys de mogelijkheid te zullen bespreken van het aanhalen van de banden tussen Engeland en Frankrijk op het gebied van de defensie. Op deze manier zou een doeltreffender' en minder kostbaar verdedigingsstelsel opgebouwd kunnen worden. Op een vraag of dit betekent, dat Frankrijk zijn NAVO-strijdkrach- ten wil „omwerken", antwoordde de minister bevestigend. Later werd in deze geest een communiqué uitge geven. De Britse plannen heeft de minister van defensie, Sandys, te Washington reeds uiteengezet. De opperbevelheb ber van de NAVO, generaal Norstad, is te Londen ervan op de hoogte ge steld. Uitvoering van deze plannen zal, aldus werd in genoemde kringen ver nomen, de vuurkracht van de Britse eenheden op het vèsteland op het zelfde peil handhaven of vergroten. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft donderdagmiddag op een persconfeen- tie meegedeeld, dat „zekere voorstellen met betrekking tot de toekomstige opzet" van de Britse strijdkrachten donderdag zijn ingediend op een ver gadering van de NAVO-raad in Parijs en op een bijeenkomst van de WEÜ- raad te Londen. Groot-Brittannië heeft thans 77.000 man in vier divisies, gesteund door een tactische luchtvloot, in West- Duitsland. Er zullen waarschijnlijk voor het einde van het jaar geen troe pen uit West-Duitsland worden terug getrokken. Tegen die tijd zal de Bonds republiek reeds een aanzienlijke strijd macht op de been hebben. Kernproeven MINISTER Mansholt heeft gisteren van de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten als eerste de „zilve ren broodmand" in ontvangst mogen nemen. De onderscheiding zal jaar lijks worden uitgereikt aan een Ne derlander, die zich op het gebied van de voedselvoorziening bijzonder heeft onderscheiden. HET AMERIKAANSE ministerie van Handel heeft bekendgemaakt, dat donderdagmorgen om 11 uur de Ver enigde Staten 170 miljoen inwoners telden. ERNSTIGE kritiek heeft het hoofd bedrijf sschap ambachten geuit op het ?n*werp yestigingsbesluit bouwnijver- heidsbedrijven 1956. Men vindt dat aannemers hierdoor in de gelegen heid worden gesteld, allerlei werk te doen, zonder dat zij hiervoor de vak bekwaamheid hebben. SPANJE en Saoedi-Arabië zullen op korte termijn een vriendschapsver drag sluiten. Dit als uitvloeisel van besprekingen, die koning Saoed met bpaanse leiders heeft gevoerd. BIJ DE BRAND in Kowloon (Hong kong) blijken 51 mensen om het le ven te zijn gekomen. Zeven mensen worden nog vermist. VIER JAAR gevangenisstraf heeft de justitie bij de Haarlem se rechtbank geeist tegen de 25-jarige bprgl 7er,H- D- dle in decem ber een Haarlemse caféhouder met een mes had gestoken, waarbij bijna het hart werd geraakt. HET CENTRAAL comité van anti revolutionaire kiesverenigingen heeft meegedeeld, geen medewerking te kunnen verlenen aan de samenstel- Img.van een commissie uit de demo cratische partijen in Nederland voor een bezinning omtrent de kwestie Nieuw-Guinea. DE BEGRAFENIS van Toscanini, maandag 18 februari a.s. in Milaan, zal door de televisie worden uitgezon den. De N.T.S. zal de uitzending (9.45 tot 11.30 uur) relayeren. IN JANUARI zijn voor het eerst meer nieuwe televisietoestellen dan ï?oo°nS geregistreerd, nl. 12.610 tegen li.öoU. NIET DE horlogemaker van P. maar de horlogemaker van G. is in verband met de zaak Nieuwland door de politie gearresteerd. Dit ter rectificatie van wat we gisteren meldden. Engeland zal voortgaan met zijn plannen om deze zomer kernproeven te houden op het eiland Christmas in de Stille Oceaan, ondanks de Japanse protesten, aldus heeft het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. De Japanse minister van Buiten landse Zaken, Kisji, heeft in het par lement gezegd, dat als Japan er niet in slaagt Engeland van zijn voorne men af te brengen, het schadevérgoe ding van Engeland zal eisen en zal plei ten voor tussenkomst van de Verenig de Naties om van de betrokken mo gendheden gedaan te krijgen, dat zij voor elke kernproef waarschuwen en waarborgen geven. Het officiële communistische dag blad „Nepszabadsag" meldde don derdag, dat het vijfduizend inwoners tellende zuid-Hongaarse dorp Toe- moerkeni, dat ongeveer veertig kilo meter ten noorden van Szeged, nabij de Hongaars-Zuidslavische grens, is gelegen, beheerst wordt door een uit „welgestelde boeren en fascisten" be staand „revolutionair comité", dat de communistische regering en de par tij „openlijk beschimpt." .Nepszabadsag" doet een beroep op de autoriteiten, om de „orde te herstellen." Volgens het blad woont er een on gewoon groot aantal „koelakken" (welgestelde boeren), vroegere poli tiemannen van het vooroorlogse fas cistische bewind en voormalige func tionarissen van de Nazi's in Toemoer- keni, „Een bolwerk van de tegenre- volutie in oktober en november jl." „Een koelak heeft de slagerij van de staatsboerderij, die gedurende de revolutie met geweld werd ontbon den, overgenomen. Deze man hitst de inwoners op door via een luid spreker bekendheid te geven aan uit zendingen van Radio-Vrij-Europa, het Amerikaanse anticommunistische omroepstation, die hij bovendien van een eigen commentaar voorziet. Een vroegere landarbeider, die in het plaatselijke bestuurscollege werd gekozen, bevordert de belangen der koelakken, die hij werktuigen van de vroegere gemeenschappelijke boerde rij geeft. Toen personen, die vroeger op de staatsboerderij hadden ge werkt, hiertegen protesteerden, dreig den de koelakken hen dood te zullen slaan", aldus „Nepszabadsag". Het blad schrijft dat „getrouwe dorpelingen deze gang van zaken af keuren, doch dat zij hieraan niet openlijk uiting durven geven", waar aan het toevoegt: „en de plaatselijke organisatie van de communistische partij is te zwak, om aan deze toe stand radicaal een einde te maken." De te Kaposvar verschijnende „So- mogyorszag" meldt, dat boeren ter plaatse hebben geweigerd belasting te betalen, daar zij de regering- Kadar niet erkennen. Het blad doet een beroep op de Hongaarse commu nisten om „meer moed te tonen bij het bestrijden van vijandige elemen ten". In Boedapest is donderdagavond bekendgemaakt dat de Hongaarse dichter Istvan Eoersi en vijf andere personen voor de rechtbank zullen moeten verschijnen. Zij worden er van beschuldigd, dat zij het volk tot verzet hebben opgeruid. De verwijdering van het wrak van het 3.000 ton metende tanklandings vaartuig „Akka", dat het Suez-kanaal blokkeerde, is thans voltooid. Het ka naal is nu bevaarbaar voor schepen tot 3.000 ton. De „Akka" was een van de voornaamste obstakels in het ka naal. Wanneer de sleepboot „Edgar Bon net", die bij Suez tot zinken is ge bracht, geborgen zal zijn, kunnen sche pen tot 10.000 ton door het kanaal va ren. De berging zal geschieden dooi de Nederlandse sleepboten „Walrus" en „Zeehond". Dit is mogelijk, zodra de Egyptische autoriteiten hiervoor toestemming geven. Het Egyptische beheer van het Suezkanaal heeft de Duitse loodsen, die op het kanaal werkten en thans met verlof zijn, opgeroepen zich ge reed te houden voor hervatting van het werk. Om nog even in het kort te zeggen hoe U honderd gulden kunt verdienen in de STEM-toto: U vult op het formuliertje in de krant in of de thuisclub wint (1), of de bezoekende club wint (2), of het een gelijkspel wordt (3). Die cijfers telt U op en het totaal wordt in het onderste hokje achter „Controle totaalcijfer" gezet. Dit laatste moet U NIET vergeten, want for mulieren, waarbij dit ontbreekt, worden terzijde gelegd. U plakt het formuliertje op een briefkaart en zorgt, dat die voo zaterdagmiddag 12 uur in ons bezit is. Dat kan per post gebeuren (vol doende frankeren), maar men kan de kaart ook (tijdig) afgeven bij een onzer kantoren. U mag natuurlijk meer kaarten inzenden, maar de for muliertjes mogen niet overgeschreven worden. Alle uitslagen moeten goed geraden worden. Gebeurt dit niet, dan blfjit de „pot" staan tot volgende week. Op de eerste dag begon de stroom inzendingen meteen op volei kracht te vloeien. Ook aan U succes.... Vanavond zullen de regeringspar tijen in Indonesië met president Soe karno de voorgestelde reorganisatie van het kabinet bespreken. Volgens het nationalistische dagblad „Merde- ka" zouden er plannen bestaan, de voormalige vice-president Hatta te belasten met „het stimuleren van de opbouw in geheel Indonesië. In Djakarta wordt aan dit bericht bijzonder veel waarde gehecht. Men verwacht, dat een bereidverklaring van Hatta om aan de oplossing van de bestaande moeilijkheden mee te Verwachting van het KNMI gel- (Ug töt vrijdagavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: ijdelijk regen of buien, maar 00enkele verspreid optredende opklaringen. Matige tot krachtige wind uit noordelijke richtingen, maar tijdelijk zwakke verander lijke wind. Iets lagere tempera turen. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zwakke tot matige, westelijke tot zuidwestelijke wind. Betrokken tot zwaarbewolkt met regen; in w°?T ielgië °°k haëel en sneeuw. Wind later draaiend naar noord tot noordoost, met opklaringen en buien. Vandaag: zon onder 17.54 uur, i raa?" °P 19.37 uur. Morgen: zon t op 7.54 uur, maan onder 8.10 uur. In landbouwkringen wordt ver- Nvaclit, dat de garantieprijs voor melk (net bedrag, dat de veehouder dus rojnstens moet ontvangen) voor het wt<?2,ar" november 1956 novem- i l™7 pp f 28,- per 100 kilogram komen te Uggfn.™™* vetSehalte zal sl7s°°^nSr,rWOr<io verwacht, dat de toe- don vohL o van de lichte 6™"- len,' op f 1 70 pe? tostpr(jsverschil- worden gehandhaafd kü°Sram 2al Men verwacht dat de algemene verrekenprijs met de dlge"iene werken, Soekarno in staat zou stellen, zijn plannen te ontvouwen voor de „redding van de democratie". Zoals men weet, heeft de president indertijd al voorgesteld, een nationale raad te vormen, die op krachtige wijze de bestaande problemen zou kunnen aanpakken. Het opnemen van Hatta in het re geringsbeleid zou genoegdoening kun nen verschaffen aan de opstandige leiders op Sumatra en ook aan de Islamitische politici, die het aftre den van de regering, met inbegrip van premier Sastroamidjojo, hebben geëist. Een woordvoerder van de Indone sische regering heeft gezegd, dat de verklaring van minister Klompé, als zou de Indonesische regering onvol doende meewerken aan de repatri ëring van Ambonezen, „ongegrond" is. De financiële steun die de gerepa- triëerden, na aankomst in Djakarta, van de Nederlandse regering krijgen, vond hij niet ruim genoeg. melkfabrieken f 2- hoWT^V-1^' en dus tot f 30 - "--g"-z?1-ll8gen melk zal stijgen. Indien per consumptie- r 100 kilogram S.E.Radvfes'rt^sub^ gemiddeld vier cent per liter n„ drinkmelk handhaaft, wordt een straatprijs van 36 tot 37 cent de laagst mogelijke geacht. Indien ook het subsidie vervalt, zal de drink- melkprijs vermoedelijk stijgen tot 40 a 41 cent per liter. De chaos rondom de voetbal pools dreigt nog groter te wor den, want de KNyB heeft plot seling alle clubs weer een vrij brief gegeven voor het organi seren van eigen toto's voor leden en donateurs. Dit zou betekenen, dat iedereen weer gokjes kan wagen volgens het systeem, zoals dit vóór de KNVB-pooJ was. Alleen mogen de club-pools niet combineren zodat record-prijzen tot het verleden zullen behoren Te oordelen naar verschillende re acties zullen vele verenigingen gretig van de geboden gelegenheid gebruik maken. Zo heeft de toto van de NAC- supportersclub al aangekondigd op 24 februari te beginnen. Om zoveel mo gelijk klippen te omzeilen zullen de formulieren per poe worden toege zonden en zullen alleen de leden, die thans staan ingeboekt mogen deel nemen. Donateurs en steunende leden, die zich na heden opgeven zullen de eerste zes maanden niet mogen ..poo len". Of daarmee een „besloten kring" is gevormd moet men afwachten. Ook MOC begint weer met een eigen toto. In feite hebben de cluibs dus de vrijiheid herwonnen van het prille begin, toen er gezellige onderlinge pools waren en toen nog niemand aan gecombineerde pools dacht. Ze hoe ven niet bevreesd te zijn voor sancties van de KNVB. Overigens heeft de bond uitdrukke lijk laten weten, dat hij niet verant- Op een weiland bij de rijksweg Den Haag-Amsterdam, onder Wassenaar, is gisterenmiddag omstreeks half twee een Firefly van de marinevliegbasis Valkenburg neergestort. De piloot kwam om het leven. Hij was bezig start- en landings oefeningen te maken cp Valkenburg. Het vliegtuig, een opleidingstoestel, was. toen het ongeluk gebeurde, in de landingsronde. Het kwam ten oosten van de rijksstraatweg op vijftien me ter afstand van een boerderij neer. Het vloog onmiddellijk in brand. De omgekomen vlieger was de 29-1 jarige luitenant ter zee K. den Ha mer uit Leiden. Hij was gehuwd en vader van één kind. woordelijk is voor de toto's, die de clubs eventueel kunnen organiseren, hetgeen dan meteen een waarschu wing is. Als namelijk zelfs de" KNVB- toto kan rekenen op een proefproces, hoeven de clubpools helemaal geen illusies te hebben. De justitie zal ze ker ingrijpen en dan is het zeer twij felachtig of aan de eerste eis de fameus geworden vraag of men al dan niet een besloten kring vormt kan worden voldaan. De chaos dreigt dus zelfs groter te worden dan tot dusver, want als de plannen doorgaan om ook maar weer te gaan combineren (in Rot terdam zou men daarmee al flink be zig zijn) wordt het verbod van de jus titie openlijker dan ooit met voeten getreden. Bij de aanvang der vergade ring van de Tweede Kamer heeft de voorzitter gisteren medege deeld, dat de nota der regering over de bestedingsbeperking hoogstwaarschijnlijk maandag bij de Kamer zal worden inge zonden. Teneinde de leden ge legenheid te geven de nota te bestuderen zal de Kamer de volgende week niet vergaderen. Als de nota maandag inkomt zal ze aan de orde worden gesteld op dinsdag 26 februari. Het liberale kamerlid mejuffrouw Fortanier de Wit heeft een interpel latie aangevraagd over het beleid van de regering ten aanzien van de salarissen van de leraren, na de verhoging van de salarissen van de hogere rijksambtenaren. Donderdag, op Valentijndag, heeft de vereniging „de Nederlandse bloemisterij'' 130 Nederlanders, die zich verdienstelijk hebben gemaakt 9 f Op de Hilversumse straatweg nabij dc Roskam is gisteren een auto, be stuurd door de heer Schaap uit Am sterdam, met grote snelheid uit de bocht gevlogen en in botsing geko men met een tankwagen uit Pernis. Beide inzittenden van de personen auto werden uit de wagen geslingerd. De bestuurder is tijdens het vervoer naar 't ziekenhuis in Baarn overleden Zijn mede-inzittende, de heer Kiene uit Amsterdam, werd zeer ernstig gewond. Twaalf leden van de wegen wacht van de ANWB zijn gis teren in de bloemetjes gezet. Tegelijkertijd hebben hun vrou wen thuis ook een bloemenhulde ontvangen. Op deze Valentijn dag, waarop men mensen eert, die plichtsgetrouw hun taak ver vullen en daarbij, meer dan die taak vereist, hun medemensen goede diensten verlenen, hebben de Nederlandse bloemisten in deze twaalf gele ridders van de weg het hele wegenwachtkorps willen huldigen. ,„Jh het leslokaal van het centrale WW-gebouw te Den Haag sprak de secretaris van de Vereniging de Ned. A?iTniSteri' het dozijn hartelijk toe. Alle mannen ontvingen uit handen van lieftallige meisjes boeketten se- nngen en tulpen. Hun motoren wa ren met bloemstukken versierd. Van ÜfI,8ro°t „centraal" bloem stuk hield het hoofd van de wegen- acht, de heer G. van Leeuwen een toespraak en bracht dank voor de Valentijnhulde. Wegenwacht G. Fokkema uit Mep- pel kreeg een op hol geslagen paard en redde daarmee het leven van een jongetje, dat op de kar er achter zat. Wegenwacht H. Velthuis uit Wezep zag een koe in de wei. die afkalfde. Bij gebrek aan andere hulp greep hij zelf in. Voortreffelijk was de E.H.B.O.-assistentie van wegenwacht G. van der Kamp uit Voorthuizen, die een arts hielp drie zwaargewonden en drie lichtgewonden uit op elkaar gereden auto's te halen en te ver zorgen. Krachtdadig ingrijpen van wegen wacht G. Vlekkert uit Voorthuizen voorkwam een zware bosbrand bij de Wittenberg. Wegenwacht G. Wakker- mans uit Doetinchem stelde alles in het werk om de schade in een door blikseminslag brandende boerderij tot zo gering mogelijke omvang te beperken. Een onderweg onwel en bewusteloos geworden automobilist werd door wegenwacht N. Broers uit De Bilt verzorgd en naar een zieken huis gebracht. Een boerderij bij Bodegraven werd door wegenwacht N. den Hoed uit Alfen aan de Rijn voor vernietiging behoed. Hij zag de hooiberg in brand staan. Vonken regenden op het rieten dak terwijl de bewoners zich van niets bewust waren. Den Hoed waar schuwde, klom zelf op het dak en bluste daar het vuur. Een aanstaande vader, haastig op weg naar huis, kreeg autopanne. Door een gebroken ventilatorriem liep de motor gloeiend. Ondanks ge vaar voor brandwonden legde wegen wacht J. R. Bouwmeester uit Noord- wijk een nieuwe riem aan. Wegenwacht H. J. Timmer uit Nij- verdal viste een tweejarige hummel met haar autoped van de drukke rij weg Zwolle-Nijverdal. Met hulp van de Zwolse politie en een oproep via de radiodistributie kon de moeder haar kind. dat vele kilometers van huis was weggelopen, enige uren la ter weer aan het hart drukken. Twee kleine peuters uit Reuver waren van huis weggelopen. Wegenwacht F. Manders uit Swalmen (L.) vond ze zwervend en bracht ze na veel zoe ken en navraag weer veilig bij hun ouders. In de strenge kou van febru ari 1956 heeft wegenwacht W. van Dijk uit Hilversum vele vogels het leven gered door ze te voederen. Voor al deze daden van liefde voor mens en dier, burgerzin en plichtsbe trachting hebben deze wegenwachters hun Valentijntje gekregen. op het gebied van de naastenliefde en de hulpvaardigheid, een bloe menhulde bezorgd. Links-boven: Mevrouw Kordes-Chardet van de Amsterdamse Palmgracht verdiende haar bloemen door zich op le Pink sterdag van 1.956 geheel in te zet ten voor de VVV, toen zij door een foutieve vermelding van een tele foonnummer honderden telefoontjes om kamers van vreemdelingen kreeg. Reehts-boven: Mevrouw Bo- kel-Britstra in Zwolle heeft reeds vier jaar lang tientallen haar onbe kende kinderen onder haar hoede, die uit de omgeving van Zwolle komen en naar school worden ge bracht. Zij kreeg haar bloemen te midden van haar pupillen. Links onder: Joekje Rijntjes uit Vught is nog maar 3 1/2 jaar en verdiende zijn vrachtauto met bloemen door een vriendje uit het water te redden. Rechts-onder: Ook mr. J. Klaassesz werd gehuldigd, dit voor zijn strijd tegen de kinderverlamming. 55 Zaterdag 16 dezer start de algemene financiële Fadio-actie „Appèl" ten be hoeve van' het fonds van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers en nage laten betrekkingen. Het doel van de actie, die als ondertitel draagt: „Uw lot is hun lot" wordt geleid door de heer A. M. Bergers, Rotterdam en be treft de bouw van een tehuis en zeven dubbele bungalows (Doorn). Loten a t 1.00 per stuk in oranje, rode, witte en blauwe kleuren zullen bij winke liers en andere medewerkers verkrijg baar zijn. Houders van prijsbepalen- de loten worden tweehonderdduizend gulden belastingvrije prijzen in het vooruitzicht gesteld, waaronder vijf woonhuizen, ieder van 20.000. 55 De agendacommissie van de V.N.- assemblée heeft met acht tegen zes stemmen, bij één onthouding het voor stel van de Sovjet-Unie verworpen, om in de assemblée een debat te houden over de „Eisenhower-leer" voor het Midden-Oosten „en andere agressieve acties" van de Verenigde Staten. Na de stemming zei de Russische afgevaardigde Koeznetsof dat zijn delegatie haar pogingen zal voort zetten om de V.N. dit vraagstuk zon der uitstel te laten behandelen en om dit lichaam de nodige maatre gelen te laten nemen ter beëindi ging van de voorbereidingen voor een nieuwe wereldoorlog. De beslissing van de commissie om het Russische voorstel niet op de agenda te plaatsen moet door de voltallige Algemene Vergadering worden bekrachtigd. De agenda-commissie heeft nog be sloten, de kwestie - Hongarije op de agenda te handhaven. De commissies van Buitenlandse Zaken en de strijdkrachten van de Amerikaanse senaat hebben woensdag de „herziene en verbeterde" tekst van Eisenhowers resolutie inzake de plan nen voor het Midden-Oosten goed gekeurd. De stemverhouding was 20 tegen 8. De huidige stand van zaken met be trekking tot de benzinebevoorrading in België maakt het mogelijk, de ma ximumsnelheid voor automobielen tot 80 km te verhogen. De minister van Economische Zaken zal dit vandaag aan de kabinetsraad voorstellen en hoopt dat deze maat regel van de komende week af van toepassing zal zijn. De minister hoopt ook dat vóór Pasen, misschien op het einde van maart, reeds volstrekte rij— vrijheid zal gelaten kunnen worden. Lord Vansittard, de Britse diplo maat en auteur is te Denham bij Londen gestorven. Hij is 75 jaar ge worden. Vansittard was de voornaamste diplo matieke adviseur van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken in de kritieke jaren van 1938 tot 1941. Hij was iemand die recht voor zijn me ning uitkwam, zonder zich af te vra gen of hij daarmee misschien anderen kwetste. Zijn kritiek op Hitler in de dagen voor het uitbreken van de twee de wereldoorlog kostte hem een hoge post bij het ministerie van Buiten landse Zaken. De openbare aanklager in de zaak tegen een Indonesische staatsburger van Nederlandse ifkomst, heeft donderdag een lefinitie gegeven van de woor den „subversieve actie", n.l. het stelen van een olifantstand uit een museum. De beklaagde, zekere Hen- drieck, stond terecht wegens brandstichting in het museum voor natuurlijke historie in Bo- gor, drie jaar geleden. De openbare aanklager zei, dat de feiten, waaraan beklaag de en vijf andere bij de brand stichting betrokken personen zich hebben schuldig gemaakt, gelijkstaan met subversieve ac tiviteit. Voorts zei hij, dat ook nog een andere subversieve ac tie in het museum was gepleegd en wel „in de vorm van diefstal van een olifantstand".

de Stem | 1957 | | pagina 1