Brussel verwacht dertig miljoen bezoekers Wereldtentoonstelling Sovjet-Unie en de V.S. strijden om hegemonie in de lucht Recalcitrante Ambonnezen opnieuw geïnterneerd VOOR VEILIG VERKEER Nieuwe ploeg van Eroba Kritiek op RAI Hoe staan de clubs er voor? RONDE-ROUTE CHEUR Reeds 46 landen schreven in Zindelijkheids- maand smnvtKopj DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 IS astwerk) Parkeerruimte voor 40.000 auto's Eerste steen katli. H.B.S. Oostburg Dames en heren Bezem 5K' i IMH maar drei keren in d"e week met haw U4 Dit' v rmduinen op 'n droogje te bridgen.1 in urtgerust met vier mo- Beide landen komen met nieuwigheden KNVB Zeeland Program 17 februari Cross in Westdorpe Oranje-kandidaten trainden in Boxtel MARKTEN WATERSTANDEN 2 SORTEERDERS 2 MAALMOLENS MET STENEN 2 RUDSACH ZAAIMACHINES 1 U-CORMICH ZAAIMACHINE 2 LICHT AGGREGATEN 2 SINT-HUBERT WIEDMACHINES J. Lambregts - Yzendijke Tel. 385 TEL. 7.2.5.0. iet ld is. us of ><i Bij de schouw dienaren voor >nd, met een :houderbladen. afhartig ver- Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Zeker geldt dit voor de Wereldtentoonstelling, die het volgend jaar van 17 april tot 19 oktober te Brussel wordt gehouden. Andernalf jaar geleden om precies te zijn op 12 augustus 1955 Werd in Nederland door de regering de Stichting Wereld tentoonstelling Brussel 1958 afdeling Nederland in het leven ge roepen. Een hele mond vol, die zwaar-klinkende naam. En dus zou men mogen verwachten, dat zo n hoog college eerst in het schijnsel der openbaarheid treedt op 17 april van het volgend jaar om dan de bedankjes in ontvangst te nemen voor dat werk, dat meestal niet door de „hoge leden" is gedaan.... Niets daarvan, dit keer! Want de Stichting Wereldtentoon stelling Brussel 1958 Afdeling Neder land heeft een keurig verzorgde bro chure uitgegeven met een voor- noord van Prins Bernhard waar uit blijkt, dat de gesmede plannen al een heel eind geconcretiseerd zijn. Natuurlijk, zo'n brochure is geen Havank, maar op haar terrein is zij tenminste even boeiend., en bevat telijk. Eerste categorie Brussel 1958 wordt dan een alge mene tentoonstelling „van de eerste categorie". Zo is het uitgemaakt door het Internationaal Tentoonstellings bureau, dat in Parijs zetelt en dat in 't leven is geroepen door een twin tigtal landen, die in 1928 een ver drag sloten om misstanden op tentoon stellingsgebied tegen te gaan. Neder land is een van de ondertekenaars. „Van de eerste categorie" wil zeg gen, dat de deelnemende landen op eigen kosten nationale paviljoens moe ten bouwen. Het betekent ook. dat eenzelfde land in de loop van vijftien jaren niet meer dan één zo'n ten toonstelling mag organiseren. De laatste keer, dat België een we- reltentoonstelling hield zo lezen we in de brochure van de Stichting enz. was in 1935, ook in Brussel Toen kwamen er twintig miljoen be zoekers en waren er 25 landen ver tegenwoordigd. Voor 1958 rekent men op een be zoek van 30 miljoen personen. Reeds 46 landen, waaronder de Verenigde In de nabijheid van het ten toonstellingsterrein zal een nieuw wegennet worden aangelegd, zal parkeerruimte worden gemaakt voor 40.000 auto's. Langs specia le tramlijnen zullen per uur 30.000 tot 40.000 mensen van de Brus selse stations naar de tentoon stelling worden gebracht. Heli kopters uit omringende landen zullen de bezoekers binnen het uur naar de helihaven bij de hoofdingang brengen. Een groot aantal bezoekers zal ook in de buurt der tentoonstelling wil len logeren. De logiesgelegenheid in Brussel wordt voor 1958 uitgebreid met 15 20.000 bedden. Ook elders zullen nog h tels worden gebouwd, campingterreinen worden ingericht, motels worden opgetrokken. Er is een speciale organisatie in het leven geroepen om het onderdak van de Staten (voor het eerst op een wereld- j bezoekers te verzorgen, de Logexpo. tentoonstelling in Europa), de So- - wjet-Unie, het Vaticaan, en de Ver enigde Naties met haar gespeciali seerde afdelingen, hebben ingeschre ven. Als plaats is, zoals reeds eerder gemeld de Heysel-vlakte gekozen; 200 hectaren groot is het terrein. Het atomium Twee groeperingen vallen te onder scheiden: de Belgische sectie (met de Congo en het complex van de in ternationale organisaties) en de bui tenlandse afdelingen. Tussen deze twee gedeelten, in het hart van de tentoonstelling: het Atomium. Wat in Londen in 1851 het Crystal Palace en in Pa rijs in 1889 de Eiffeltoren was, belooft in Brussel 58 het Atomium te worden. Een 2 miljard maal vergroot model van een ijzermo- lekuul, bestaande uit negen ato men; hondertien meter hoog. Haar taak: iedereen, die in 1958 naar Brussel komt, binnen drie minuten het door hem gewenste logies te ver schaffen. Het water Als thema voor de Nederlandse af deling, waarvan het terrein een hel lend verloop heeft, werd gekozen „Het Water". Van het hellende verloop van het Nederlandse terrein hebben de ar chitecten gebruik gemaakt om twee niveaus in de afdeling aan te bren gen. Een laag gedeelte, dat aan het Nederlandse polderlandschap doet denken en dat ons land als agra risch land zal laten zien; en een hoog gedeelte, waarin een indruk van de industriële ontwikkeling van Neder land zal worden gegeven. Een essentieel •element van een (Advertentie) een indruk worden gegeven van het geestelijk leven in Nederland, van zijn cultuur en zijn kunst, van zijn sociale ontwikkeling, van de Rijksde len Overzee en Nieuw-Guinea. Er zal met de ruimte gewoekerd moeten worden, want de ppervlakte is ui teraard beperkt. Natuurlijk wordt de Nederlandse afdeling overvloedig ver sierd met bloemen en planten. .ccii >cl„ Nederlandse degelijkheid van een polder is de dijk. En dus vormt een 1 fleurig cachet, aldus de indruk die stevige dijk de afscheiding tussen dei ons •'oen s'ira^:s °P bezoekers agrarische en de industriële sector. zai hebben, i De dijk is niet het enige middel, dat Zaterdag 2 maart zal deken A. Lievegoed de eerste steenlegging verrichten van de in aanbouw zijnde katholieke H.B.S. en M.M.S. „St. Eloy" te Oostburg. De plechtigheid begint om half elf. men heeft gebruikt om het polder- t,„. i landschap na te bootsen. Door de Het geheel vervaardigd uit een lich- p0]c}er jopen vaarten, waaruit het wa ter over de dijk in een waterbek ken wordt gepompt, een bekken, dat dus al tot de industriële sector be hoort en dat daarom dienstbaar zal worden gemaakt aan het exposeren van Nederlands grootste havens in te staalsoort. Elke atoom-bol met een middellijn van achttien meter. In de vijf onderste atoombollen zullen we tenschappelijke tentoonstellingen wor den gehouden. De bovenste bol krijgt een restaurant, dat met een lift in 25 seconden bereikt kan worden. Door het aanbrengen van een inge nieuze verlichting aan de buitenzijde van de bollen wordt de kringloop van de elektronen uitgebeeld, draai end rondom de kern van het atoom. Het vervoer van dertig miljoen be zoekers vormt geen vraagstuk, dat men in een handomdraai oplost. H Na langdurige en vele besprekingen een verkleinde werkelijkheid", aan heeft de Nederlandse regering een op- demonstraties op het gebied van de lossing gevonden voor de recalcitran Oost-Rozebeke Na de hoffelijkheid krijgt de zinde lijkheid in Vlaanderen 'n propere kans. Ge mot nie peizen dat wij onszelf en ons liuizk.es nie proper wassen. Sinds t bestaan van d'n Benelux zijn wij net zi proper geworren as gij, Hol landers. Da's allemaal gelijk gescha keld. 't Gaat nie over vuile handen en voeten en nekken, 't gaat over de taal. Ge weet: wij hebben hier al 'n ver eniging voor beschaafde omgangs taal. Wacht nog 'n paar jaarkes en ge zult nnen Antwerpsen dokwerker horen klappen lijk bij u 'nnen gepensioneerde generaal in uw Haagse Bos. En ge zult ze alle twee in hunnen nek mogen in specteren, ge zult er geen vlekske zien zitten. Allee, geen flaauwe fratsen, 't Gaat serieus over jullie en ons moe dertaal. Er is hier 'n boek gedrukt, geschreven door dr. A. F. G. van Hoe- scl en da boek hiet „Zindelijk Den ken". Er mot veui zindelijker gedacht vvorren. Ik heb 't seffes geprobeerd en, as ik daar mee bezig was, zag ik dat i. onzindelijk water uit de beerput van mijnen gebuur in onzen hof stroomde. Gaade gij dan maar es zin delijk zitten denken Ik heb heel on zindelijk gesakkerd. Onze schoolmees ter was sjuust op bezoek. Die heeft natuurlijk ook 'n exemplaar van „Zin delijk Denken" gekocht en die zegde: Sus, onder 't lezen van elk nief boek moet ge tegenwoordig altijd 'n bietje goede wil tonen." Hij was er enthou siast over: „Dit boek, m'nne vrind, voorziet in een „sedert lang gevoelde taal-zindelijkheids-behoefte". Ik pro beer nog alle dag hem da precies zo na te zeggen. „Wie 'n bietje goede wil toont, zegt niet boer maar landbou wer, niet jood maar Israëliet, niet mof maar Duitser, niet dichter maar poeet, niet dienstmeid maar gedien stige. Toont ge die goede wil niet, dan gebruikt ge, zegt de schrijver, ..termen met tendentieuse gevoels waarden." In andere woorden gezegd: de personen, die tendentieus worden toegesproken zouden zich wel eens be ledigd kunnen voelen, 't Zal moeilijk gaan worden met onze zindelijke taal, want wat mot ik nou tegen onze melk boer zeggen met zijn schoon uniform pet e.i zijn vergulde knopen? „Goeie l morgen, melk-livrei?" Er zullen altijd standen en standjes m de maatschappelijke verhoudingen blijven. Zie maar 'nne keer naar ons fabrieken, waar de toiletten van het maandsalaris-personeel het opschrift aragen; „Dames" en „Heren", die van net uur- en weekloonpersoneel met ..Vrouwen en „Mannen". Of dames en heren geen vrouwen en mannen zijn! En wilt gv. nog 'n bietje zotter, zie dan maar nne keer naar dat militaire feest waarop de officieren werden uitgeno digd met hun „dames", de onderoffi cieren met hur „echtgenoten" en de soldaten met hun „vrouwen". Onze schoolmeester had „Zindelijk JJenken" open geslagen en citeerde met vuur: „Hier sie 't gaat nie onzindelijk maar vuil, en onrechtvaardig in onze moedertaal toe Er wordt op schanda lige manier met twee maten gemeten, n Ongetrouwd man is 'n „vrijgezel". Dat is 'n interessante, aantrekkelijke, titel, surtout voor 'n lid van 't schone jonge geslacht, die men achter de hand met „moordgriet" meent te coif- xeren. Astablief, 'n bietje minder bloeddorstig, hè! En, wat is 'n onge trouwde mamzei?'n Ouwe vrij- I ster. En, wie vrijt er 't minst of hele maal nie? 'n Ouwe vrijster. Ge zoudt es wat boren, als ze 'n vrijgezel,. ouwe vrijof ouwe snoeper noemden. srha'afHo betreft valt er in de be- poetsen 0mgangstaal noS heel wat te Ziet ge 'n man dikkels op d'n Bou levard Ln d'n Folies BergèVe of in 't cafe, dan noemt men hem „levens lustig Gaat 'n vrouw half zoveel uit dan is ze „lichtzinnig", ook al zit ze Da's nie onzindelijk da's vuil in onze moedertaal. Wordt 'n man furieus, gooit 'm de taloren kapot, dan „verdedigt- ie z'n standpunt", maar as 'n vrouw da doet is ze „hysterique". Oge hebt nog veel .meer ..voorbeel den. Gaat 'nne vent steeds zoet met z'n vrouw uit, loopt hij steeds links van haar, dan zéggèrUze: '„da's 'n at tente echtgenoot." As 'n vrouw dat doet, zeggen ze, da's 'n plakpleister. As 'nne man veul praat, dan is hij 'n openhartig, vlot mens, as 'n vrouw dat doet, is ze 'n klapekster. Ik weet nie oi ge dai rechtvaardig noemt. In elk geval is 'i. nie taai-zindelijk. O, ik weet wel, dat 't omgekeerde ook wel es 't geval zal zijn: as 'n vrouw veel en lang thuis blijft en seffes met 'nnen doek geree 1 staat, as er 'n vliegske ergens z'n behoefte heef* gedaan, dan is ze 'n sloor, 'n huisrat. Zien ze 'nne man de vloer boenen, omdat de vrouw ge zegd heeft dat ze ..nie lekker" is. dan is 't 'nnen pantoffelheld, 'n mieke. En 't ies daarmee, dat dr. van Hoe- sel tege.. al die onzindelijkheid te velde is getrokken En daarom voor ziet z'n boek nie allenig in een sedert iang gevoelde hehoefte, 't is 'nnen be zem, 't is 'n dikke „hefboomspreuk" .oor julliejen Bond zonder Naam. 't Is voor mannen en vrouwen en kinde ren geschieven. Ja ook voor kinderen, want. ge weet t: zoals de ouwe pie pen, zo krijsen de jonge, 't Zal alle nig 'nne grote toer zijn, om nief ti tels te vinden Wa mot ik tegen de man achter de koffiemeulen op d'n elektriek» tram zeggen? Meneer de wagenvoerrier? Ei is niks te voeren. Chauffeur? Er valt niks te chaufferen. Wat teg»n 'nnen boerenknecht? Kan- didaat-landbouwei? 't Zal moeilijk zijn en.wat de ..dames" betreft, ge mot nie peizen, dat ik 'n wit voetje bij de vrouwen wil halen ik heb m'n zil veren huwelijkstrouw al achter m'nnen eerzamen kustersrug. SUSKE VAN TESTELT scheepvaart, de kustverlichting, enz, De polder is de aangewezen plaats om de bezoeker te tonen, op welke wijze de landaanwinning in Neder land geschiedt. Onder een koepelvor mig dak zal daar een beeld worden gegeven van onze grote waterbouw kundige werken. Industrie Aan twee kanten van het reeds eerder genoemde bekken liggen ten toonstellingshallen", waarvan er een zich voortzet tot in de polder. Dit zijn lichte en luchtige paviljoens, als het ware beschermende daken, met nauwelijks zichtbare wanden. Daarin worden collectieve inzendingen van verschillende takken van Nederland se industrie getooid. Handel en ver keer zullen er een plaats vinden. In deze gebouwen zal de bezoeker ook te PNMS Ambonezen, die in de woon oorden Westkapelle*» Beenderribben en Oude Zeug herhaaldelijk wanordelijk heden stichtten. De regering is ge noodzaakt wederom maatregelen te nemen tegen de oud-hoofdbestuursle den der Partai Nasional Meluku Sela tan oqder wie de algemeen leider", S. Siwalette. Men zal de meest weerspanninge PNMS-ers en de allergrootste opruiers onderbrengen in het opvoedingsoord De Kruisberg bij Doetinchem. Inmid dels is men reeds begonnen met het overbrengen van een vijftal Ambone zen uit het woonoord Westkapelle naar De Kruisberg. Bovendien heeft de re gering nog enkele andere maatregelen ontworpen. Doordat de oud-hoofdbestuursleden der PNMS, die enkele maanden gele- Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft optie verkregen op het land goed „De Cloese" in Lochem. Het verbond wil van het 13,5 ha grote landgoed een voorlichtingscentrum op verkeersgebied maken. Als de grote nationale jubileumactie voor verkeer slaagt, zal nog dit jaar tot de koop worden overge gaan. Het landgoed wordt op het ogenblik gebruikt als opleidings centrum voor dokters-, tandarts en apothekers-assistenten. De nek-aan-nek-race tussen de twee grote mo gendheden Amerika en Rusland vormt feitelijk de gehele politiek, waar de wereld op het ogenblik om draait. Dat is al zeer duidelijk gebleken bij de strijd in 't nabije oosten. Zo gaat het ook in de vliegtuigbouw. Rusland verraste de wereld in het voorjaar '56 met 'n nieuw type straalvliegtuig, de TU-104, waarin de po litiechef Serov naar Lon den vloog, om het bezoek van de Russische rege ringsleiders voor te be reiden. Dit vliegtuig kan 50-80 passagiers vervoe ren en is uitgerust met twee straalmotoren, die per stuk een stuwkracht leveren van maar even tjes 9000 pk! Als wij goed zijn ingelicht, wordt dit toestel al geregeld op de Russische luchtlijnen gebruikt. Onderwijl is door de vliegtuigbouwer Topulev alweer een nieuwer type toren en zou met 180 pas sagiers in staat zijn zon der tussenlanding van Moskou naar New York te vliegen. Tentoongesteld op de grote vliegshow van Mos- sou, in de afgelopen zo mer gehouden, bleek het een machine te zijn met vleugel in pijlstelling en motoren, die dubbele, te gen elkaar indraaiende schroeven hebben. Inmiddels is een ande re constructeur, Antonev, aan het dokteren aan een verkeersvliegtuig met 4 schroefturbines van 4000 pk elk, de AN-10, die een tegenhanger zou vormen met de Engelse Vickers Vanguard, met dit ver schil, dat hij twee jaar op dit toestel vóór zou lig gen. En nu zijn ook de Ame rikanen uit de bus geko men met het snelste bur gervliegtuig ter wereld en wel de Convair Skylark 600 van de Convair-fabrie- ken. Dit toestel Is te verge lijken met de Engelse Co- met, waarvan het type Cornet 3 laatst een vlucht om de wereld maakte en o.a. de afstand Londen- Cairo binnen de 5 uur vloog. Volgens de Amerikanen moet dit toestel alle riva len slaan. De kruissnel heid bedraagt 970 km per uur en het wordt aange dreven door vier straal motoren die onder de peil- vormige vleugels zijn aan gebracht. Het zal tussen de 80 en 100 passagiers kunnen vervoeren. Voorts krijgt het een dubbel stel neuswielen, terwijl het on derstel door een landings- poot van vier wielen wordt voorzien. Reeds nu bestaat er belangstelling voor dit project, al werd tot nu toe geen order ge plaatst. Ook bij de K.L.M. bestaat interesse, maar het zal nog wel een paar jaartjes aanlopen, alvo rens men tot aankoop zal kunnen overgaan, temeer daar men pas een stel Lockheed Electra's heeft besteld. Rusland te Parijs En nu zijn aller ogen gericht op de komende luchtvaarttentoonstelling van Parijs, welke in 1957 van 24 mei tot 2 juni zal worden gehouden. De Rus sische minister voor de vliegtuigproduktie Demen- tejev, heeft nl. op een on langs gehouden perscon ferentie verklaard, dat Rusland present zal zijn „alleen met burgervlieg tuigen". Aangezien dit de eerste keer zal zijn, dat de Rus sen officieel op een wes ters vliegfeest aanwezig zijn ziet men in luchtvaart kringen hun komst met belangstelling tegemoet Al Is het alleen maar om te zien hoe zij zullen trachten Amerika de loef af te steken. (Nadruk verboden). den in Scheveningen werden onderge bracht, zich niet hebben gehouden aan de inhoud van de door hen onderteken de verklaring waarin zij erkenning der Nederlandse wetten toegaven en i de zelfvoorzieningsregeling voor de Ambonezen aanvaardden ziet de j regering zich opnieuw genoodzaakt tot de internering van deze oud bestuurs leden over te gaan. Deze personen, on der wie S. Siwalette, zullen opnieuw in Scheveningen worden onderge bracht Om te voorkomen dat zich op stootjes in de kampen zullen voordoen, werden speciale maatregelen geno men. le klasse A: Domburg 1Volhar ding 32 1, Dewed. Boys 1Robur 1, W a lch eren 1Sc hoon dij'k e 1 le klasse B: Brouwershaiven 1 Blirgh 2, Zieri'Kzee 2Dreisohör 1 Ze klasse A: Biervliet 2IJzendij- ke 1, Zeeland. Sport 4Groede 1? Zuid- zande 1RiCS 3. 2e klasse B: Sluiskil 2Hansw. Boys 2, Cortgene 1Philippine 1, Vogel waarde 2Kwadendiamme 1, Patrij zen 1Yerseke 2. 2e klasse C: Zierikzee 3Dreischor 2, SVOWK 1Brouwershaven 2. 3e klasse A: Lewed. Boys 2Robur 2, Schoondij'ke 2Zeeland Sport 5, Patrijzen 2Zuidzande 2, Vlissingen 5IJzendijike 2. 3e klasse B: Ria W 2—Koewacht 2, Steen 3Hulst 3. In vergelijking met het vorig weg- seizoen is de Eroba-fabrieksploeg nog al gewijzigd. Gecontracteerd werden de onafhankelijken Jacq Nieskens, Mart v. d. Borgh, Leo Stevens, Nol Ehlen en Theo Stolker en de profs Piet Haan, Jan Plantaz, Thys Roks, Pieter de Jongh, Cees van der Zande, Jef Lahaye en Rien van Griensven. De onafhankelijken zullen in een drietal Belgische koersen voor deze categorie starten, waarna beslist zal worden of zij een prof-licentie zullen aanvragen. Vermoedelijk zal dit met de meesten het geval zijn. De algemeen president-directeur van de Franse automobielfabrieken Renault, die gisteren te Amsterdam symbolisch het terrein heeft ingewijd, waarop de Renaultfabrieken het nieu we hoofdgebouw in Nederlan4 (bouw kosten 6 miljoen gulden) gaan neer zetten, heeft later op een persconfe rentie kritiek geuit op de organisato ren der bedrijfsautotentoonstelling in de RAI. Naar bekend zijn zowel Citroën als Renault ernstig teleurgesteld over de stand-ruimte, die voor deze Franse wagens is ingeruimd. De Citroën heeft zich zelfs teruggetrokken. ,,Na de Opel, de Ford en de Volks wagen bezet Renault thans de vierde plaats in de rij der Nederlandse auto- importeurs", aldus de heer Dreyfus. „Men heeft ons op de RAl-tentoon stelling echter voor onze stand een ruimte afgestaan, waarvan de zeer be perkte oppervlakte een bijzonder zwakke afspiegeling is van onze grote import in dit land". Blauw Wil vergaderde De korfbalvereniging „Blauw-Wit" te Kloetinge hield haar jaarverga dering. Voorzitter J.G. Kuypers deelde me de, dat hij zich wegens drukke werk zaamheden niet meer herkiesbaar kon stellen. Hij werd opgevolgd door Drs. J. Snoep uit Kloetinge. De twaalftalcommissie werd als volgt samengesteld: mevr. M. Kraak- van de Vrie. mej. N. Deurlo en de heer W. Lankester. Door de sportclub A.S. Rieme zal 17 maart een internationale cross wedstrijd worden gehouden te West dorpe. Gezien het succes van het vorige jaar bestaat grote belangstel ling voor deze wedstrijd, vooral om dat de plaatselijke favoriet Eugène Allonsius de laatste tijd opmerkelij ke prestaties wist te leveren. De tot en met heden bijgewerkte standenlijsten van de afdeling Zeeland van de KNVB zien er als volgt nit: lste Klasse A: Lewedorpse Boys 13-23; Noormannen 14-22; Schoondijke 13-17; Robur 12-14; Vogelwaarde 13- 12; Walcheren 10-8; Kruiningen ll-7[ Domburg 15-6; Volharding 11-3. lste Klasse B: Renesse 13-25; Zie rikzee 2 10-10; Burgh 2 12-10; Brou wershaven 11-8; Dreischor 12-5. 2de Klasse A: Groede 14-22; IJzen- dijke 11-18; Retranchement 13-15; Aardenburg 2 13-14; Noormannen 2 14-12; Zeeland Sport 4 10-11; Zuid zande 12-8; Biervliet 2 12-6; RCS 3 9-2 2de Klasse B: Philippine 14-22; Pa trijzen 11-17; Cortgene 9-16; Rapen burg 13-15; Hansweertse Boys 2 9-12; Vogelwaarde 2 8-9; Sluiskil 2 8-4; Kwadendamme 11-4; Corn. Boy-s 3 13-4; Yerseke 2 10-3. 2de Klasse C: Renesse 2 14-28; Zie rikzee 3 11-14; SVOWK 8-10; Zonne- maire 12-6; Dreischor 2 12-6; Brou wershaven 2 11-4. 3de Klasse A: 's Heer Arendskerke 2 15-26; Schoondijke 2 12-18; Patrij zen 2 13-14; Vlissingen 5 12-13; IJzen- dijke 2 10-12; Walcheren 2 12-12; Ro bur 2 13-10; Lewedorpse Boys 2 10-4; Zeeland Sport 5 8-lx; Zluidzande 2 7-0x. 3de Klasse B: Axel 3 13-22; Hulst 3 12-17; Temeuzen 3 12-15; Koewacht 2 13-15; RIA 2 12-11; Philippine 2 12-7 Hontenisse 3 12-7; Steen 3 10-2. Dinsdagavond hebben de kandidaten voor het Nederlands elftal in Boxtel voor het eerst officieel kennis gemaakt met de nieuwe oefenmeester van de KNVB, de Engelsman George Hard- wick. Zestien van de zeventien uitge nodigde spelers waren aanwezig. Al leen Kuys ontbrak wegens studie redenen. Hij wordt hedenavond in Den Haag, waar hij werkt, speciaal onder handen genomen door Hardwick. In deze kaart geven wij een over zicht van het parcours van de Ron de van Nederland. Zoals bekend start de Ronde in Luik om vandaar in noordelijke richting te koersen tot Groningen en Leeuwarden om daarna via de Afsluitdijk in zuidelijke richting te trekken. De finish komt weer zoals ge woonlijk in Amsterdam. DE BADMINTONCLUB Vlissingen kreeg bezoek van de badminton club Rotterdam 1930. In een op hoog peil staande wedstrijd behaal, den de Vlissingers een 15-8 overwin ning. FRANS RITECO (middengewicht en Hans Lubig (zwaargewicht), de twee Vlissingse boksers, die in Odeon te Rotterdam deelnamen aan de A-kampioenschappen van Zuid-Holland en Zeeland hebben zich beiden door een knock-out» overwinning in de finale geplaatst. GOES, 12 fe-br. Er kwamen geen uitgebreide zaken tot stand, de stem ming was flauw Aardappelen: De prijs van klei-aardappelen was heden als volgt, bintje 35 mm opw., binmenl. sort. 7,00-7,50, bevelander idem 12,00- 13,00, meerlander idem 10,00-11,00, koopm. blauwe idem 12.00-12,50, alpha idem 7.00-7,50, furore idem 10.00-11,00. Alle prijzen gelden per 100 kg.; gele verd aan de sorteerinriohtirvg, sorteer- kosten voor rekening van koper. Naar export was praktisch geen vraag. Voe deraardappelen noteerden f 4 p. 100 kg Stro- en ruw voeder: Er bestond wei nig interesse voor stro. De prijzen be droegen: stro v. tarwe, p ton, draad- geperst af bedrijf 42.50-45, gerst ideim 42,50-45, haver idem 40, gr. erwten idem 75, schokkers idem 67,50. De vraag naar uien was zeer gering. Gra. nen en peulvruchten: Tarwe, boeten- schoon basis 17 pet. vocht at boerde rij 25,00-26,00. gerst idem 22.00-23,50, haver idem 15 pet. 22,00-23,50, kl. gr. erwten boerenschoen af boerderij 30.00-40.00. schokkers 45,00-57,50, br. bonen 35,00-45,00, lijnzaad, slag 44,00- 49.00, maanzaad 140-170. Vlas: Goe de kw. gerepeld' vlas per kg 15-20 ct., afw kw. 10-15 ct. Goede kw. ongere- peld vlas p. kg. 15-16 ct., afw. kw. 8-15 ct. Eieren: eieren noteerden f 1,74 per kg. GOES, 12 febr. Export- en Indus, trieveiling. Jonathan h75-80 5259, h70-75 51—55.50, h65-70 43.70—47.20 h60-65 26.90—30.20, h55-60 18.30—19, 2 9—10. goudremette h75-85 44.70, h 65-75 26.40—28.50, h60-65 20—21.30. 2 13—15, k. 27.10—27.80, fabr. 16.30— 17.10, kr. 3.80, gold delicious h75-80 77—81, h70-75 74—83. h65-70 59—75, h60-65 4658, 2 1823, laxt. superbe h80-55 62, h75-80 49—65 h70-75 53—68, 'h65-70 30—.56, h60-65 24—32. 2 6, lomb. calville h70-75 46—58. h65-70 38—46, h60-65 22—28. 2 9—22, zure bellefl. h65-70 25, h5.5-60 1 618, 2 6, st. remy h70-75 28—32, h65-70 29—31. 2 25—28, gieser wildeman h55-60 4351. 2 30. Verpakt fruit: jonathan h70-75 5863, h65-70 4951, goudremette h75-80 54 55, gold, delicious h75-80 8893. h70- 75 91—92, laxt. superbe >h75-80 65—69, •h70-75 73. Gewone veiling: jonathan k 18-33. fabr 6-16, gold, delicious k 40-57, fabr. 22-38. laxt. superbe k 28- 36, fabr. 14-17, lomb. calville k 31-35, fabr. 12-31, st. remy k 25-28, fabr. 22- 25, gieter wildeman k 40, fabr. 23. ROTTERDAM, 12 febr. Vee markt. Aanvoer in totaal 3120. Week- totaal 4811. Vette koeien en ossen 450, gebruiksvee 766, vette kalveren 145, graskalveren 135, nuchtere kal veren 1198, varkens 84, biggen 89, paarden 64, veulens 6, schapen of lammeren 165, bokken en geiten 18. Prijzen: vette koeien per kg. le kw 3.10, 2e 3.24, 3e 2.86, per stuk le 300, 2e 274, 3e 284, vette kalveren per kg le 3.10, 2e 3.40, 3e 2.90 per stuk le 310, 2e 270, 3e 290, graskalveren per stuk le 450, 2e 350, 3e 275, nuchtere kalveren per stuk le 60, 2e 54, 3e 40, biggen per stuk le 57, 2e 48, 3e 42, slachtpaarden per kg le 2.50, 2e 2.30, 3e 2.20, schapen per stuk le 130, 2e 120, 3e 100, lammeren per stuk le 120, 2e 105, 3e 95, kalfkoeien per stuk le 1125, 2e 975, 3e 750. melkkoeien per stuk le 1125, 2e 975, 3e 750, vare koeien per stuk le 830, 2e 700, 3e 600, vaarzen per stuk le 775, 2e 675, 3e 475, pinken per stuk le 540, 2e 440, 3e 340. Overzicht: vette koeien aanvoer iets minder, handel flauw, prijzen niet hoger dan gisteren; vette kalve ren aanvoer flink, handel levendig, prijzen stabiel; graskalveren aanvoer als vorige week, handel traag, prij zen ongewijzigd; nuchtere kalveren aanvoer groter, handel tamelijk, met teruglopende prijzen; biggen aanvoer kleiner, handel kalm, ruim prijshou dend; slachtpaarden aanvoer korter, handel levendig, wat stijver in prijs; schapen aanvoer matig, handel stil, prijzen onveranderd; lammeren aan voer matig, handel stil, prijzen on veranderd; kalfkoeien aanvoer iets meer, handel lui, prijzen onveran derd; melkkoeien aanvoer iets meer, handel lui, prijzen onveranderd; vare koeien aanvoer als vorige week, han del redelijk, goed prijshoudend; vaar zen aanvoer gewoon, handel stroef, prijzen onveranderd; pinken aanvoer gewoon, handel stroef, prijzen on veranderd. Konstanz 273 (+1), Rheinfelden 210 (+10), Breisach 150 (+28), Straats burg 236 (+31), Maocau 405 (onv.), Mannheim 265 (+12), Mainz 305 (+13) Bingen 213 11), Kaub 235 (+13), Trier 328 (+18), Koblenz 284 (+22) Keulen 271 (+13), Ruhrort 488 (+22)| Lobith 1106 (+13), NBjmegen 878 (+13) Arnhem 886 (+15), Eefde IJssel 444 (+6), Deventer 338 (+7), Monsin 5550 30), Vise 5180 (+8), Borgharen 4214 12), Belfeld 1345 (+33), Grave be neden de sluis 603 (+16). De scheep vaart op de Waal boven Nijmegen is in de komende nacht gestremd van 19 tot 07 uur. merk Diadeem voor weinig. 60 cm. Deze zijn nieuw van 40 en voor Vlas Landsvrouw. autostuur, 2 meter 110 volt kan opgelast worden nooit ge bruikt. met autostuur als nieuw. Diverge andere machines Oranjelijk A 9

de Stem | 1957 | | pagina 7