POLITIEKE BRIEVEN Bejaardenhuizen in Zeeland tot 1955 Chefarine.4 Amerikaanse steun voor plannen in Suriname Vissers boekten ongunstig resultaat in november Nasleep van gemeente schandaaltje te Heeze Mr. van Schaik gaat heen Kleuterschool Heinkenszand krijgt een ton krediet Ook de dames horen erbij Drie jeugdige gevangenen aan de haal DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 In 37 tehuizen 1344 verzorgden De conclusies Dividend Zeeuwse Confectie 15 pCt I Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Verkenners weer naar O. L. Vrouw den Polder van Prijsvraag van het dr. Nuyensfonds VOORBEREIDING VAN JUBELJAAR TE LOURDES St. -Radboudstichting Drie nieuwe winkelpanden voor Zeeuwse hoofdstad KR3-OFLAVON RZVT speelt te Hulst voor Landjuweel Tsjechische industrie bleef in gebreke Te weinig hulp voor Palestijnse vluchtelingen Voorjs jaarstuin Beste Eduard, Regering volop in de moeilijkheden - Waar gaan we heen met de prijzen - Misbaksel moet Kabinetscrisis voorkomen Amiee l'ieter Veewagen raakte te water Middenstandsbond Maastricht Knowland wil veto tegen vetorecht S.G.P. Den Haag richt zich tot mr. Kolfschoten Eduard &•*- »lif« ite's, -uio- •11« «MT T. «1 u#ei »m®- j i - tfl. vol le eu- re- eiien ««d- bü D M st«n. mzt t 22 -0» ■l DE STICHTING ZEELAND heeft een uitvoerig rapport in druk uitgegeven over de Zeeuwse bejaardenhuizen in het bijzonder en de bejaardenzorg in het algemeen. Het is een eerbiedwaardig stuk werk geworden, dat een beter inzicht geeft in deze kwestie, welke voor Zeeland wel urgent is, daar het aantal bejaar den, ook relatief sterk groeit, In 1930 bijv. maakten de bejaarden 7.1 pet der Zeeuwse bevolking uit 65-jarigen en ouderen en 1 januari 1955 was dit percentage 11. Er was een stijging in aantal van 19097 tot 29724! De conclusies, waartoe het rapport komt, zijn de volgende: Van de 29724 bejaarden verbleven er op 1 jan. 1955 bijna 1200 in een der 37 bejaardentehuizen, die er toen bestonden; dat is ongeveer vier pro cent van het totaal. Daarnaast woonden in deze pension tehuizen nog 160 personen beneden de leeftijd van 65 jaar; 230 bedden stonden leeg; d.w.z. 14.6 pet. Een vierde deel der bewoners was op zalen ondergebracht. De grootte van de pensiontehuizen varieerde tus sen 10 en 110 bedden. Het aantal pensiontehuizen is na 1950 met 7 toegenomen; de capaciteit van 1113 tot 1574 bedden. Op Walcheren woonde 5 pet en op Noord-Beveland 4.7 pet der bejaar den in pensiontehuizen; in alle an dere delen van Zeeland was dit min der; het laagst stonden Tholen en Zuid-Beveland met respectievelijk 2.6 en 2.9 pet. In Zuid-Beveland was ech ter sedert 1950 het aantal pensionte huizen van 5 op 11 gestegen. Het percentage gehuwde bewoners bedroeg 15.4 pet tegen 11.1 pet in 1950. Van de bevolkingsgroep van de 65-69-jarigen woonde maar 1 pet. in een tehuis; van de 80 jaar en oude ren echter 10.5 pet. Van de instellingen werden 8 door burgerlijke instellingen beheerd; 2 waren particulier (één inmiddels op geheven) en 24 gingen van kerkelijke instellingen uit. Slechts 11 stelden lidmaatschap van een bepaald kerk genootschap als eis van toelating. j De directie van de N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken te Middelburg j heeft voor de naaste toekomst geen plannen tot kapitaalsuitbreiding. Tot dusver is alles uit eig;en middelen gefinancierd. Dit vernamen aandeel houders in de gisteren gehouden jaar vergadering, waarin het verslag over 1956 werd goedgekeurd en het divi dend werd vastgesteld op 15 procent (v.j. 12,5 procent). In antwoord op een vraag waarom ie directie niet overgaat tot een gro- .ere uitbreiding van het confectie- oedrijf, werd meegedeeld, dat de vennootschap zich specialiseert in de fabricage van kleding voor kleine .jongens. De directie is zeer tevre den over de binnengekomen orders voor 1957, de export is voor het be drijf wel belangrijk, maar een per centage van de produktie kon de di rectie niet opgeven. De meeste aan dacht dient te worden besteed aan Je binnenlandse consumptie. De heer D.F.P. Hoegen te Mid delburg werd tot commissaris her benoemd. In plaats van de heer E.H. /an der Beugel, ec. drs., die benoemd s tot staatssecretaris, werd gekozen nr. P. Sanders te Schiedam. Over het voorstel tot statutenwij- ;iging kon niet worden beslist, aan gezien het vereiste quorum niet aan- vezig was. Zich inkopen in een tehuis kwam vrijwel niet meer voor. Vele moderniseringen staan op het programma; zo zullen op verschil lende plaatsen de zalen tot kamertjes worden verbouwd; wastafels worden aangebracht; keukens verbeterd en ziekenzaaltjes worden ingericht. Nieuwe tehuizen verrijzen op enige plaatsen op Zuid-Beveland en Wal cheren. Bij benadering stonden een 450 personen op wachtlijsten om op genomen te worden, ruim een derde van hen waren echtparen. Bij de kleinere tehuizen berusttte de leiding in de meeste gevallen bij een echtpaar, dat meestal geen di ploma's bezat. De meeste grotere stonden onder een directrice, die vaak het diploma ziekenverpleging A en/of B had behaald. Gemiddeld stond er op 5 a 6 bewoners een personeelslid ter be schikking. Klachten over moeilijkhe den bij het aantrekken van personeel waren er wel, doch minder dan was verwacht. De jaartarieven voor één persoon varieerden van f 800.- tot f 2600.-, Hier dient men wel bij te bedenken, dat verschillende tehuizen andere in komsten hadden, dat er grote ver schillen waren in woonruimte (zaal, kamer of flat) en dat er verschillen waren in het al dan niet inbegrepen zijn van bewassing, geneeskundige verzorging, kleding en zakgeld. De grote meerderheid der tehuizen had centrale verwarming (cokes). Er waren verschillen in de wijze van be diening tussen verplichte eetzaal en kamerbediening. Uit het onderzoek bleek, dat de be woners in de praktijk weinig in hun bewegingen werden beperkt. Met het bezoek was dit ook het geval; doch daar kwamen nog wel beperkingen voor. In sommige tehuizen kunnen de vrouwen desgewenst wat huishoude lijk werk doen en de mannen bui ten werken. Boeken zijn meestal aanwezig, doeh de leesanimo is ge ring. Een radiotoestel is ook steeds in de tehuizen aanwezig. Een deel der tehuizen heeft een knutselkamer; er wordt weinig gebruik van ge maakt. De voorraden gezelschaps spelen bleek sterk tegen te vallen; soms werd door de leiding ook wei nig aandacht aan de ontspanning be steed. Walcheren aan de top Het gunstigst staat Walcheren er voor wat het aantal tehuizen betreft; ook in O.Z.V1. is de situatie gunstig, maar de andere gewesten komen enigszins op achter. Sinds 1955 zijn er nog een paar te huizen bij gekomen en verschillende plannen voor nieuwe tehuizen wach ten op uitvoering. Vooruitgang In het algemeen is er voor Zeeland van een verheugende vooruitgang te spreken, zegt het rapport, hetgeen wel het duidelijkst tot uiting kwam in het feit, dat ondanks het geleide lijk afnemen van slaapzalen, de ca paciteit van de Zeeuwse pensioente huizen in vijf jaar tijds toenam van 1113 tot 1574 bedden. (Advertentie) Vier werkelijk betreuwbere mlddele* helpee eikeer endoen wonderen I 0, kennis van pijnbestrijding is in de leep der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoo pijn ontslaat en zij hebben geleerd pijn Ie meten. Daarna hebben zij kam gazien de werking van één der oudste pijnbesirijders belangrijk te versterken door toevoeging van nituw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beier dan elk middel afzonderlijk. BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABIET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want dia wordt beschermd dcor het bestanddeel (helaroi. De regering van Suriname en de Aluminium Company of America i (Alcoa) te Paramaribo hebben een overeenkomst getekend, waarin Su- j riname en de Alcoa verklaren, dat zij een gemeenschappelijk belang zien in de ontwikkeling van het wa- terkrachtpotentieel van Suriname, in de mogelijkheid de winning van bauxiet in Suriname in belangrijke mate uit te breiden en de verwerking van ruwe bauxiet tot aluminium bin nen Suriname te doen geschieden. Gelijk bekend, bestaat er een plan (waarvoor de voorbereidende werk zaamheden vrijwel voltooid zijn) om in de surinamerivier een groot stuw meer aan te leggen (het z.g.g Bro- kopondo-project), voor de levering van elektrische stroom. Dit werk en bijkomende werken zal het mogelijk maken, dat de in Suriname uit de bodem gewonnen bauxiet, in het land zelf wordt verwerkt tot aluminium. Dë mogelijkheid van de uitvoering van dit plan hangt grotendeels af van een onderneming, die het groot ste gedeelte van de aldus opgewek te stroom zou afnemen, en tevens aflossing en rente zou garanderen voor de financiering. Ook dit jaar zullen de katholieke verkenners van Nederland weer optrekken naar O.L. Vrouw van den Polder op Walcheren. Eens was Vrou wenpolder een belangrijke Mariabe- devaartplaats, maar het verdween met de hervorming in 1572; nu is het een bescheiden herlevende be devaartplaats, waar de naam van het dorp en de beeltenis van de Lie ve Vrouwe nog herinnert aan het verleden. Jaarlijks trekken kleine groepen bedevaartgangers naar Vrouwenpolder, de laatste jaren ko men steeds meer katholieke verken ners samen rond de beeltenis van de Lieve Vrouw. Ook dit jaar wordt' weer op een grote deelname gere kend. Op zaterdag 25 en zondag 26 mei wordt dit jaar de bedevaart gehouden. De intentie luidt: ,,Dat alle katho lieke verkenners, door de bedevaart j ter ere van O.L. Vrouw van den Pol- der, iets mogen bijdragen tot het j verkriigen van de ware vrede en vrijheid voor de jeugd in de commu- nistische landen". Het bestuur van het dr. Nuyens fonds heeft een prijsvraag over vijf onderwerpen uitgeschreven onder ka tholieke historici. Het fonds heeft ten doel de wetenschappelijke beoefening I der geschiedenis door Nederlandse katholieken te bevorderen. Voor de indiening der studies bij de secretaris van het fonds, prof. dr. L. J. Rogier te Nijmegen, is een termijn gesteld van vijf jaar. I De te behandelen onderwerpen lui den: De oudste afbeelding der mens- I wording; De geschiedenis van het oude kapittel van Haarlem en zijn lontbinding in 1853; Pasehier Quesnel en de ontwikkeling van het Janse- i nisme tussen 1675 en 1720; De be- i moeiïng van de Raad van State met de generaliteitslanden; De ontgin ning van woeste gronden in Staats- 1 brabant in 1684. I De Alcoa, die tot nu toe de Suri naamse bauxiet wint en ter verwer king exporteert naar de V.S., heeft zich thans bereid verklaard, de stroom af te nemen en heeft daartoe met de Surinaamse regering een overeenkomst geparafeerd. In Lourdes is het jaar van voorbe reiding ingezet voor de viering van het eeuwfeest der verschijningen in 1958. Volgend jaar worden 5.000.000 pelgrims in deze grootste bedevaart plaats ter wereld verwacht. Op het ogenblik zijn te Lourdes de directeu ren der nationale bedevaarten bijeen om met de bisschop van Tarbes en Lourdes, mgr. Théas. de voorberei dingen voor het eeuwfeest te bespre ken. Mgr. dr. Th. v. d. Bom uit Breda, lid van het bestuur der Ver eniging tot Samenstelling van Neder landse Bedevaarten, neemt als afge vaardigde van Nederland aan de be sprekingen deel. Het bestuur der Sint-Radboudstich- ting heeft besloten de heer mr. J. R. H. van Schalk, president-curator van de Katholieke Universiteit te Nijmegen, met ingang van 15 fe bruari 1957 op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag te ver lenen uit zijn functie van lid van het college van curatoren, onder dank zegging voor de vele zeer belangrijke diensten, door hem bij de oprich ting van de r.-k. Universiteit en ge durende 25 jaar als curator aan de Sint-Radboudstichting en de univer siteit bewezen. (Advertentie) KANS OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest h Geen snoepje, maar't helpC 20 tabletten 75 Het Reizend Zeeuws Volkstoneel speelt In het Zeeuws Landjuweel het blijspel van Molière ,,De ingebeel de zieke". De opvoeringen worden gegeven te Huist op 23 en 24 februari en 3 maart, In het St.-Joseph patro naat. Zoals bekend, is het R.Z.V.T. vaan delhouder in de provinciale toneel kamp. Volgens de zo juist bekend gewor den cijfers is november 1956 voor de Zeeuwse visserij allesbehalve guns tig geweest, wat hoofdzakelijk te wij ten is aan de slechte opbrengst der mosselen. Er werden slechts 596.300 kg. omgezet tegen f. 70.670; vorig jaar waren deze cijfers resp. 3.532.000 kg en f. 415.300. De garnalenontvangst was meer dan de helft minder dan in november 1955 maar dank zij de hoge prijzen was de opbrengst groter n.l. f. 298.400 f 255.500). Hoewel de oesterver zending weinig lager was dan een jaar eerder: 2.719.000 stuks tegen 2.990.000, kwam er bijna f 90.000 min der in het laatje n.l. f 532.000 tegen f 621.000. De haringvangst was ook kleiner; ze bracht f 912.400 op f 972.800). De oestervisserij werd door 55 vaartuigen onregelmatig uitgeoefend, Er werd in hoofdzaak op consump tie-oesters gevist zowel op de, Yerse- kebank als in de benedendistricten Grevelingen, Zandkreek, Hammen en Oosterschelde w.d. De groei der oes ters was maar matig geweest, De kwaliteit in de benedendistricten was beter dan op de Yersekebank. Er zaten veel pokken op de oesters. De totale verzending bedroeg 2.719.141 stuks tegen 2.990.266 stuks in november 1955. De handel in zaai-oesters was maar matig. De prijzen waren zeer laag. De handel en de export van consumptie-oesters was bevredigend. Mosselcultuur De mosselvissertj werd door 51 vaartuigen onregelmatig uitgeoefend 1 Van de Zeeuwse percelen konden maar weinig orders meer worden uitgevoerd; de kwaliteit der mosse- l len werd ook minder. Er was weinig drukte op de percelen, zo zelfs, dat er enkele dagen geen vaartuig op de j mosselpercelen in de Hammen was i waar te nemen. Uit het district Gre- i velingen werd 1450 ton consumptie- i mosselen geleverd. Het mosselzaad I en de halfwasmosselen op de peree- I len stonden er goed voor. Het tekort aan consumptiemosselen voor de handel werd aangevuld door de aan- voer van 522.450 kg Duitse en Deense mosselen hetgeen geschiedde per j vrachtauto. Ook vanuit de Westerschelde werd 502 ton consumptiemosselen per auto aangevoerd te Yerseke. De kwaliteit van de Zeeuwse en Waddenzeemosselen en van die af komstig van de Westerschelde, was nog goed te noemen. De Duitse en Deense mosselen waren minder van kwaliteit Door drie vissers uit Boek- houte -vrden uit de Westerschelde 105 ton consumptiemosselen met een opbrengst van f 1.365,— buiten het kantoor voor Mosselzaken te Bergen op Zoom om te Terneuzen gelost en voorts per vrachtauto via het grens- kantoor de Posthoorn naar België vervoerd. In 1956 is een op de vijf onderne mingen in Tsjecho-Slowakije er niet in geslaagd het door de regering vast gestelde produktieplan uit te voeren, zo wordt in een officieel rapport me degedeeld. In haar economisch overzicht over 1956 schrijft de regering dat de plan nen niet werden uitgevoerd door de kolenmijnen, de ijzerertsrnijnen, de meststoffenind-ustrie, en dat ook de industrie voor stoomketels, gieterij uitrusting. boormachines, kranen, werktuigmachines, rollend materieel, cement en stenen in ge.breke bleef. Volgens het rapport is door het te kort aan mijnwerkers en het trage tempo van de mechanisatie, zowel als door een vermindering van de voor genomen invoer, de kolenproduktie in het tweede halfjaar van 1956 vermin derd.® ••-<. (Advertentie) fee*** Waar het oude, bij de brand van 1940 gespaard gebleven gedeelte van de Lange Delft te Middelburg over gaat in het nieuwevallen momen teel twee panden onder de slopers- hamer. Zodra de bewoners het ver- I laten hebben, zal ook het, vanaf het advocatenkantoor van mrs. Adri- aanse, Vlaming en Van Nispen ge- rekend derde pand worden gesloopt. Dit betekent dus nog niet, dat de gasthuiskerk, die thans nog achter de huizen schuil gaat, in het straat beeld zal worden opgenomen. Er is nog geen zekerheid, hoe dit opgelost zal worden. Tussen gemeente en monumentenzorg wordt hierover overleg gepleegd; een beslissing is nog niet genomen. Wel staat vast, dat er in de plaats van de drie huizen, wier lot reeds bezegeld is, drie nieuwe winkel panden zullen komen. Hierin zullen zich vestigen de fa. Denevers (wijn handel), Ingelse (groentehandel) en Outermans (hengelsport en feest artikelen). Drie middenstanders dus, die thans verderop in het ge deelte tussen de nieuwe Lange Delft en de Nieuwstraat hun win kels hebben. Het architectenbureau P. Gützen heeft hiertoe een plan ontworpen. Zodra de slopers (de fa. Westdorp uit Goes) met zijn werkzaamheden gereed is dit zal naar schatting nog drie weken vergen zal zo spoedig mogelijk met de bouw van de drie nieuwe winkelpanden wor den begonnen. Henri Labouisse, de directeur van j het V.N.-bureau voor de Palestijnse vluchtelingen, heeft de V.N. er voor j gewaarschuwd, dat de hulporganisa- i tie met bepaalde werkzaamheden zal moeten ophouden als het tekort, dat op het ogenblik bijna 19 miljoen dol lar bedraagt, niet wordt aangevuld. Na te hebben opgemerkt dat er in de laatste jaren weinig verandering is gekomen in de toestand van de Palestijnse vluchtelingen, zegt La bouisse, dat de medewerking van de direct belanghebbende regeringen n.l. die van Israël, Syrië en Egypte dikwijls verre van bevredigend is. TJjdens de eerste zitting van de deinkenszands raad in 1957, sprak de voorzitter zijn nieuwjaarsrede uit, «aarin hy op de eerste plaats uit- Irukking wenste te geven aan zün Tevoelens van oprechte dankbaar heid voor de uitstekende samenwer king en de sfeer van loyaliteit welke Ie zittingen in 1956 hadden geken- nerkt. Bij de gebruikeiyke opsom, ning van hetgeen tot stand was ge tracht, nam burgemeester Derokx «erst de woningsituatie onder de oep. Toekomstplannen en wensen waren r, aldus de voorzitter, vele en ge wichtige. Op de eerste plaats noemde dj de bouw van de r.-k. kleuter- chool en verder de realisering van l®t uitbreidingsplan, gelegen tussen tiara's pad-Stationsstraat-Molenweg; e riolering van Clara's pad en Sta- ïonsstraat; de aanleg van plantsoen n bhmijver aan de v. Cittersstraat; erstrating en het aanbrengen van T°"?lrild de Kerklaan en de Dorps- vaststellen van een nieuw utbreidingsplan in de driehoek )orp.,straat Clara's pad Kraaien- •ijk, de bouw van 22 woningen en enslotte de aankoop var, grond en net tt van sP°rtveldencompiex net streekzwembad. De kosten van 1 deze projecten zijn geraamd op rthaIf mUi°en. Aan het slot vees de voorzitter er op dat vet- en ver»6 Va j dCze P'annen reeds in -n riat t^0r Stadium verkeren 9)7 ver,U ®°?d? hoop had deze in verwezenlijkt te zien. m eiih°iUder Nijsse in zijn dankwoord de gemeente op lyrische jze met een bloeiende voorjaars- uin, waar het gonsde var, nieuw fj^n en waar het prettig was te wer- Na al deze prettige geluiden waar. ij de raadsleden zich unaniem ent housiast verklaarden voor de be- itaande plannen, daalden de vroede 'aderen af r.«ar de realiteit van d» luchtere cijfers. Zo bleek dat de ge il renterekening 1955 door G. S was vastgesteld en werd de bezoldiging er wethouders verhoogd van 630 op S45 gulden. De voorzitter beëdigde in een korte plechtigheid het r.ieuwe KVP-raads- lid, de heer C. v. d. Dries. Aangenomen werd het voorstel tot de bouw van een rijwielbergplaats en vernieuwing van de afheir.ing bij de o.l. school. Er werd een krediet van een ton beschikbaar gesteld voor de bouw van de r.-k. kleuterschool. ,Een aanvang zal worden gemaakt met het bouwrijp maken van 2 ha grond, gelegen tussen Clara's pad-Sta tionsstraat. Molenweg met de aan leg van twee nieuwe wegen, welke een verbinding zullen vormen tussen Uaras, Pad er. Stationsstraat ,b,ehoeve van de o.l. school zal schaft °JeCt0r Worden aange" Op voorstel van b. en w. ging de raad accoord met de uittreding uit de gemeentelijke regeling Bouw- en wo ningtoezicht in Noord, en Zuid-Beve- lar.d. Bij de bestaande regeling werd een bediag van 35 cent per inwoner betaald tot instandhouding van deze dienst die naar de mening var. b en w. een onrendabele top bezat. Er' zal nu verder worden gewerkt met het eigen district, omvattende de gemeen ten Heinkenszand, 's-Heerenhoek, Borssele en Ovezande. Bjj de rondvraag informeerde de heer Grim (KVP) naar de stand van zaken t.a.v. de textielfabriek, waar van de directie een voorstel had in gediend om van gemeentewege een nieuw complex te financieren. De voorzitter antwoordde hierop dat het E.T.I.-rapport nog niet was binnen gekomen en dat dit diende te worden afgewacht. De A.R.-afgevaardigde, de heer de Leeuw, stelde voor een sirene van grotere capaciteit te plaatsen op de toren van de N. H. kerk daar de be staande volgens hem niet aan de eisen voldeed. De voorzitter was het hiermee eens en getracht zal worden dit voorstel te verwezenlijken. De heer de Mol (G.B.) zag het torenuurwerk van de gemeentetoren gaarne verlicht. De voorzitter was van oordeel dat e.e.a. beter later eens kon worden bezien i.v.m. de grote bedragen die reeds met andere plannen waren gemoeid., Twee weken geleden is het, dat ik iets van me liet horen en in die twee weken heeft de politiek niet stil gezeten. De verhoging van de topsalarissen is er door. Het zondagsrijverbod is voorlopig van de baan. Minister Hofstra kreeg zijn begroting goedgekeurd. Allemaal feiten, die schijnen te duiden op een rustige gang van zaken. De werkelijkheid is wel anders'. Mis schien zit heel Nederland al op de bestedingsnota te turen, als deze regelen aan het krantenpapier wor den toevertrouwd, misschien ook niet. Doch in ieder geval is het waar, dat dit stuk meer zal bete kenen dan de begrotingen en een boel wetsontwerpen bij elkaar. Daardoor pas Zullen de discussies gaan vonken! In afwachting daar van heeft het landbouwende deel van de bevolking al met nadruk naar voren gebracht, dat het toch ook niet over het hoofd mag wor den gezien bij alle berekeningen en plannen. Het heeft dit gedaan met adressen en redevoeringen. Het heeft dit gedaan met een paar zeer waardige demonstraties (één onder auspiciën van de KVP), een voor beeld van nuchter, scherp en za kelijk betogen. De regering heeft ook alvast een bijdrage geleverd voor een inventarisatie van die moeilijkheden door met een huur- ontwerp te komen opdraven, waar door straks de kosten van levens- onderhoud weer een stuk zullen stijgen. Verder is het iedere dag wat nieuws op het prljzenfront: spoor- en buskaartjes, elektriciteit, margarine, limonade, het wordt al lemaal duurder en wie weet wat er nog volgt. Daar zit allemaal spring stof in voor politieke verhoudingen, welke toch eigenlijk maar rusten op een wankel fundament. Het I huurontwerp demonstreert dit wel het beste, ledereen vindt het een misbaksel en toch horen we in de politieke pers al aankondigen; Het wordt aangenomen. Het kan op zijn zakelijke waarde niet meer bekeken worden, omdat verwerping gelijk staat met een kabinetscrisis. Zo moet dit kabinet in het leven ge houden worden door een misbaksel. Noem dat maar een gezonde toe stand! Wat zeggen ze daarvan bij jullie in het Haagje?... Veel groeten, /'teler Als ik je op elk onderwerp, dat je hebt aangeraakt, een antwoord zou willen geven, dan zou deze brief een brochure worden. En dat is on getwijfeld niet je bedoeling. De mijne zeker niet. Het belangrijkste politieke gebeu ren van deze periode dat ben ik helemaal met je eens is het ver schijnen van de regeringsnota en dan de behandeling in het parle ment. Want niet alleen de Tweede Kamer, ook de Eerste Kamer wil de nota ter beoordeling ter beschik king hebben. De verschijning ervan is blijkbaar deze week te wachten. Dan zal blijken, in hoeverre de regering de toestand ongunstiger beoordeelt dan de SER in zijn be stedingsrapport. Dan zullen de ver schillende „geneesmiddelen" wor den aangegeven. Geneesmiddelen, die een bittere smaak zullen heb ben, maar die nodig zijn. Daarbij komen dan versterkende middelen voor het, agrarisch bedrijfsleven. En tenslotte ook nog wel een operatief ingrijpen, waarvan we hopen dat het geen schadelijke gevolgen zal hebben. En al die maatregelen zullen moe ten passen in het prijs-stabilisatie- beleid van minister Zijlstra. Dit be leid demonstreert de laatste tijd meer soepelheid, met name voor wat de tarieven der overheidsbe drijven betreft. Hoe ver kan die soepelheid gaan zonder het beleid als zodanig te verbreken? Men krijgt de laatste tijd de indruk, dat de zaak nu al moeilijk ligt. Wat zal er gaan gebeuren als het complex van komende maatregelen prijsver hogend gaat werken? En dat zal zonder enige twijfel het geval zijn. Denk maar eens aan wat ik de ver sterkende middelen voor de agra rische sector van het bedrijfsleven noemde. Denk aan de huurverho ging. Het wetsontwerp tot huurverho ging met de daarbij voorgestelde blokkering van een deel dier ver hoging is al een punt op zich. Je zegt: „Iedereen vindt het een mis baksel en toch horen we al verkon digen: het wordt aangenomen". Als men dit zo stelt, dan ziet men te recht in het ontwerp de consequen ties van het compromis bij de ka binetsformatie. Toen wilde de Pv dA afroming van een deel der huur verhoging ten koste van de huis eigenaars. De KVP en de christe lijke partijen wensten de eigenaars hun recht op de huurverhoging niet t.e ontnemen. En zo kwam tenslotte het compromis tot stand, waarbij deze eigenaars over een deel van ljet verhoogde bedrag niet vrij kun nen beschikken. De geblokkeerde gelden dienen straks te worden ge bruikt voor verbetering der wonin gen. Een probleem op zich is: wat gaat die blokkeringsregeling aan admi nistratie kosten? Dat kon de rege ling inderdaad wel eens tot een misbaksel maken. Er zal nog wel aan het ontwerp gedokterd worden. We leven dus wel in een moei- lijke periode. En dat terwijl de1 werkgelegenheid zo groot is, dat van een bijzondere hoogconjunctuur gesproken kan worden. Voor velen zal het niet gemakkelijk zijn onder deze omstandigheden een beperking der bestedingen te aanvaarden, dat wil zeggen zich beperkingen te ge troosten. Toch moet ons volk hier doorheen, wil het zich een duur zame welvaart verzekeren. Met hartelijke groet van huis tot huis t.t. Omstreeks acht uur dinsdagmorgen j is te Sneek een truck met aanhanger te water geraakt. Het gevaarte, dat afkomstig was uit Heerenveen, was i met jong vee onderweg naar de vee- markt in Sneek. De zeven man in de 1 cabine konden gemakkelijk op het droge worden gebracht, van de la- i ding vee werd een nuchter kalf ver- mist. Het ongeluk gebeurde doordat de remmen weigerden, toen de wa gen moest stoppen bij een brug, waarvan de afsluitbomen gesloten waren. Een poging om links uit te halen had tot gevolg, dat het voer tuig in het water kantelde. De afdeling Maastricht van de Ne derlandse Katholieke Middenstands bond heeft op een voorstel van het bestuur besloten, de echtgenoten van de middenstands-zakenlieden toe te laten als volwaardig lid. Wel zal voor haar een speciale contributierege- iing worden ontworpen. De echtge noten van de middenstanders hebben een belangrijk aandeel in de uitoefe ning en het beheer van het bedrijf. Zij hebben dus het volste recht op het lidmaatschap, meende de verga dering. Door dit besluit zal het ledental van de afdeling Maastricht, (900) waarschijnlijk verdubbeld worden. Voor de opbrengst van de contribu tie van de dames heef men ook al een bestemming gevonden, in de vorm van een gezinsverzorging, die ten behoeve van de leden zal wor den opgericht. De Amerikaanse republikeinse se nator William Knowland heeft voor gesteld, dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zich uitspreekt tegen het gebruik van het veto-recht door elk land dat bij een internatio naal conflict betrokken is. Dit zou naar zijn mening ten gevolge kunnen hebben dat de Sovjet-Unie zich uit de V.N. terugtrekt, maar dat zou z.i. geen verlies voor de internationale organisatie betekenen. Het bestuur van de statehkrimg 's Gravenhage der Staatkundig Gere formeerde Partij heeft een vergade ring gehouden, waarin besloten werd aan burgemeester Kolfschoten een schrijven te richten, waarin afkeuring wordt uitgesproken over het feit, dat hij zijn benoeming heeft aanvaard. In dit schrijven zegt het bestuur, dat het onjuist is wanneer deze benoeming van katholieke zijde als een „over winning" wordt voorgesteld. Zij is slechts „het geschenk van twee gere formeerde stemmen, en daarvoor zal bovendien wel een tegenwaarde be dongen zijn," aldus de brief. Voorts acht het bestuur het „in ethisch en cultureel opzicht" afkeu renswaardig, dat mr. Kolfschoten,, die als voormalig minister van Justitie een jaar lang „zuiveringsminister" op het gebied van Binnenlandse Zaken, is geweest, na de „affaire Sc'hokking", opvolger van burgemeester Schokking is willen worden Een lid van de gemeenteraad van Heeze, de Leer H. Trouwen, heeft in de gemeenteraadsvergadering van Heeze voorgesteld dat voortaan door de gemeente geen onderhandse ver kopingen of aanbestedingen meer gehouden zullen worden. De heer Trouwen deed dit voorstel naar aanleiding van de nasleep van de rechtzaak tegen de ex-gemeente secretaris van der H., die het vorige jaar wegens het plegen van onregel matigheden tot drie maanden gevan genisstraf is veroordeeld. Daarna heeft de heer van der H. aan ver scheidene instanties, o.a. de officier van Justitie te 's-Hertogenbosch, een brief geschreven, waarin burgemees ter, wethouders en leden van de ge meenteraad werden beschuldigd van het plegen van onregelmatigheden". Uit een onderzoek dat door de dis trictsrecherche van de rijkspolitie uit Eindhoven is ingesteld, en dat nog niet geheel is afgelopen, is tot nu toe echter niet gebleken dat op enige wijze frauduleuze handelingen be gaan zouden zijn. Aangezien het hier de onderhandse verkoop van de inboedel van het in middels afgebroken gemeentehuis be treft, die na door een gemeente raadslid op waarde getaxeerd te zijn, werd gekocht door de burgemeester en enige raadsleden, wilde de heer Trouwen met zijn voorstel toekom stige moeilijkheden voorkomen. Zijn voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Een schande vond tenslotte de heer H. Bosmans het, dat zowel politie als de accountant, die bij het onderzoek is betrokken, de gemeenteadmini stratie een chaos noemden. Hij vroeg B. en W. hier aandacht aan te be steden. Binnen een half uur nadat vanoch tend hun ontvluchting uit het kamp voor jeugdige delinquenten „Nieuw Vossemeer" te Vught was gemeld, werden drie voortvluchtigen door de politie aangetroffen bij het Dongelens Kanaal onder Cromvoirt. De drie lie ten zich echtei niet direct vangen: ze sprongen gekleed in het kanaal, maar dat gaf hun niet veel, want voor ze aan de andere kant op de oever hadden kunnen klimmen, stond ook daar een agent ze op te wachten. Het drietal is naar het po litiebureau te Vught overgebracht.

de Stem | 1957 | | pagina 5