1 New-Orleans- -EL PASO i'mening en commentaar Kardinaal van Roey laakt socialistische vrij heidsbeknotting ffióntied fPagblaO pk jitctn KINGS ft CROSS Aardbeving in Engeland Beierse wijnsmokkelaars krijgen zware straffen ONGERUST INDUSTRIE IN GEVAAR GEEN DWANG TWIJFEL AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO Endocil II TWEEDE BLAD WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 3 "Je proeft 't iedere dagi Vv WITTE KRUIS UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in l/l literschroeiflessen Eerste bijeenkomst Poolse parlement Mur hml feeJP vp lEfef Televisie-programma's TERWIJL de onderhandelaars de laatste hand leggen aan het verdrag voor de Europese markt, neemt in Nederland de bezorgdheid over de inhoud van het ontwerp verdrag niet af, maar toe. De verklaring van de acht v0°r~ aanstaande figuren uit het bedrijfs leven, waarin een aantal punten uit het ontwerp-verdrag, voor zover die bekend waren, onaanvaardbaar voor Nederland werden genoemd, heeft blijkbaar in andere kringen verontrusting gaande gemaakt. Ook de Kamer van Koophandel van Rotterdam heeft zich kritisch laten horen en tegen een protectio nistisch opgezette Europese markt stelling genomen. Thans blijkt er eveneens in de Eerste Kamer ern stige ongerustheid over de onder handelingen te Brussel te bestaan, met name ten aanzien van de posi tie van de Nederlandse landbouw in Europa en met betrekking tot de offers, die Nederland terwille van het Europese compromis bren gen moet, b.v. om Frans Afrika te helpen ontwikkelen. De socialisten willen van dit laatste zelfs helemaal niet weten. Minister Luns heeft in antwoord op vragen van het Kamerlid Schmel nu wel verklaard, dat de regering geen voorafgaand overleg met het parlement over de Euromarkt ver kiest, omdat zij in Brussel de vrije hand wil behouden. Het is evenwel duidelijk, dat er straks bij het aan bieden van een geparafeerd verdrag ernstige woorden gewisseld zullen worden. Te grote belangen staan hier op het spel om de overhaast en als een gedane zaak in de waag schaal te werpen. ■yOT nu toe heeft men bij de be schouwing van de Europese markt in wording in Nederland vooral gelet op de onbevredigende positie, welke landbouw en vervoer daar voorshands of misschien voor goed zullen innemen. Het blijkt nu ook, dat de Neder landse industrie met de plannen van Brussel ernstige risico's loopt. „De Telegraaf" noemt achtereen volgens enige bedrijfstakken op, die zwaar door het verhoogde douane tarief zullen worden getroffen, zo als de textielindustrie, de papier industrie, de meubelnijverheid, de auto-assemblage en de voedings- en genotmiddelenindustrie. Bovendien belooft het harmoni seren der sociale arbeidsvoorwaar den een klap te gaan toebrengen aan onze concurrentiepositie. Het betreft hier dan het gelijke loon voor gelijke arbeid van man en vrouw, dat. b.v. de kosten in de textielbedrijven en in de Philips- fabrieken moet verhogen, en verder de toeslag van 25 pet. voor overuren boven een 40-urige werkweek en een betaalde vakantie van 21 dagen. De schattingen omtrent de hier uit voortvloeiende kostenstijgingen variëren van 6 tot 10 pet., maar zij zijn in ieder geval belangrijk ge noeg om tot ernstige bezinning te manen omtrent de gevolgen hier van voor onze exportmogelijkheden. Er wordt zelfs gevreesd, dat be paalde bedrijfstakken in Nederland geheel van de kaart kunnen raken, als men geen betere voorwaarden voor deelneming aan de Euromarkt kan bedingen. De gedachte, dat Nederland liever zoals Engeland alleen aan een vrijhandelsgebied moet deelnemen, wint hierdoor aan kracht en zal ongetwijfeld ook nog aan de regering worden voorge houden. MAANDAG zou de ministerraad het ontwerp bestedingsnota bespreken. De publikatie is nog niet geschied. We menen daaruit te moeten opmaken, dat de minister raad er nog niet mee klaar is ge komen. Een pijnlijke zaak! Minister Hofstra heeft zelf gezegd, dat iedere dag uitstel aan de schatkist geld kost. Er moeten dan ook nog wel ernstige meningsverschillen heer sen, als men er toch nog weer een week aan plakt. Op het agrarisch congres van de KVP is een punt in bespreking geweest, dat op zulk een ernstig meningsverschil duidt. De socialistische ministers schijnen er namelijk voor geporteerd te zijn, een deel van de gelden, welke de boer meer zou gaan krijgen, te blokkeren en slechts vrij te geven voor verbetering van het bedrijf. Hiertegen nu heeft het KVP-con- gres beslist stelling genomen. Het acht dit terecht niet te rijmen met het zelfstandig ondernemerschap. Deze bestedingsdwang is gelukkig geen onderwerp van gesprek ge weest bij de Kabinetsformatie. Er bestaan in dit opzicht geen afspra ken, zoals helaas wel het geval is met het ongelukkige compromis in zake de blokkering van een deel der hogere huuropbrengsten. Hier kan de fractie het been nog stijf houden. £)E Nieuwsbrief is een tijdschriftje dat zich kenmerkt door een felle en niet zelden onbeheerste kritiek op allerlei personen en toe standen in Nederland en daarbui ten. Het wordt maar zelden geci teerd vanwege zijn pamflettair ka rakter. Hetgeen niet wegneemt, dat er kritiek kan bestaan, welke in geen geval te negeren valt, als ze twijfel zaait omtrent de integriteit van vooraanstaande personen en daarbij documenten op tafel legt. In het laatste nummer van dit tijd schriftje is dit nu het geval en het dunkt ons van belang, dat de be trokkenen op deze onthulling dui delijk reageren. Het betreft een zeer pijnlijke zaak: Enkele uren na de onverwachte dood van wijlen minister Donker werd zijn zoontje door de kinderrechter onttrokken aan de ouderlijke macht van zijn moeder, zonder dat ze zelf ook maar zou zijn gehoord inzake een tegen haar ingebrachte beschuldiging. Voordien was het zoontje al met spoed naar België overgebracht. Later heeft de moeder zich verzet tegen deze onttrekking aan de ouderlijke macht en met succes. De beschuldiging bleek ongegrond. Bij de eerste procedure zou een belang rijke rol zijn gespeeld door het Tweede-Kamerlid mej. mr. Zeelen- berg terwijl het Tweede-Kamerlid jkvr. mr. Uittewaal van Stoetwe gen zich tot gezinsvoogdes liet be noemen. We kunnen niet beoordelen, of door een en ander de gang van za ken juist geschetst is. Nu de publi katie is geschied, eist ze echter een wederwoord en zo nodig een onpar tijdig onderzoek. Hier is immers twijfel gezaaid aan de integriteit van een rechterlijke instantie en van een paar Kamerleden. Zulk een twijfel mag men niet laten voort- smeulen. WEDSTRIJD Mei champagne en aanver want nat hebben studenten te Wisconsin het feit gevierd, dat een van hun makkers 43 uur lang op een piano had gespeeld, In die tijd had hij alles ten gehore gebracht van wat men aan composities van Haydn had kunnen vinden. Als toegift speelde de muzi kale krachtpatser nog één compositie, die hij in reserve had gehouden. H<et was Haydns „Mijn kracht is ver vlogen, ik ben oud en zwak." Dit greep de aanwezigen zeer aan, te meer omdat het inmid dels niet bij één fles cham pagne was gebleven. „dat", want zijn begeleider hoefde 'slechts nummers te zeggen en Barry wist precies wat er moest gebeuren, „Eén," betekende, dat hij stil moest zijn, „twee", dat hij moest blaffen en zo tot „vijftig" (springen) toe. Slechts zelden ver giste hij zich. Tok Vensters, die met een kort ,,tok", precies zoals bij het ontkurken van een fles champagne, aan diggelen vallen, vormen de grootste zorg van. de bewoners in Chesterfield. Dat duurt al een hele poos zo, maar nog niemand heeft er een oorzaak voor gevonden. Mannen van de wetenschap die eerst deskundig nader reisden om het allemaal eens precies uit te zoeken, zijn weer schielijk verdwe nen. Zij stelden slechts vast, dat ZIJ het in ieder geval niet deden. Meer konden ze ook niet zeggen. Menu „Vet voedsel kan een van de grootste oorzaken zijn van het stij gend aantal gevallen van hartkwa len." Aldus zei dr. White tijdens een maaltijd in New York. Het menu vermeldde: erwtensoep, in boter ge bakken aardappelen, kalfsvlees met onverdunde jus, gebraden spek en roompudding als dessert. 'n Snelle afdaling door de wondere witte wereld. tEven uitblazen. Met volle teugen genieten van ■de heerlijk zonnige natuur en de gouden geu rige Virginia, waarvan ook zij zeggen: Omgekeerd Een arbeider te Cape Town werd gebeten door een cobra. Men spoot hem haastig vol tegengif en de man herstelde onmiddellijk. Met de slang was het heel anders gesteld. Die overleed, twee dagen later. Bij het onderzoek bleek, dat het beest wat bloed van de man in een wondje in z-ijn bek had gekregen. Het ging prompt de pijp uit Oorzaak: nico- tinevergiftiging. Vervoer Juffrouw Maureen Oatey uit Llan dudno in Engeland gaat elke dag op rolschaatsen naar haar werk. Ze heeft voor de afstand (vier kilome ter) slechts een klein kwartiertje nodig. Nou treft ze het geweldig, want heel die afstand kan ze rijden op een mooie, niet te drukke boule vard. Juffrouw Maureen gaat bin nenkort. emigreren. Daarvoor moet gespaard worden. Met dat geschaats spaart ze zich per week een gulden of vijf aan reisgeld. Hond Barry, de fameuze politiehond Van het Londense korps, is dood. }r htbt zélf goedgevonden dal «e alle» lullen Barry spoorde hele reeksen mis- ujtSparen om geid bij elkaar ie krijgen voor een dadigers op. Hij was bekend om bontmantel. zijn flegma. De hond had oo/c (Advertentie) t In een groot gebied van de Engel- I se Midlands is een kleine aardbe- I ving" gevoeld, die op een aantal plaatsen een halve minuut heeft ge- duurd. Het zou de sterkste aardbe- j t iaari;:l„p v;i<-tpnhrief 'ving zijn die sedert het midden van l 111 zlJn JaarllJKse vastenbriel I de achttiende eeuw in Groot-Brittan- richt kardinaal Van Roey, aarts- nië is gevoeld. 1 - - Hoofd- en kiespijn, zenuw- en reumatische pijnen verdwijnen 's nachts dank zij Witte Kruis- poeders en U staat verkwikt op! Ook in tablet- cachet-vorm Schoorsteenpijpen kwam neer op daken van fabrieken en woonhuizen., In vele steden werd de hulp inge roepen van brandweer, ziekenauto's en politie. Vele mensen waren licht gewond door vallende stenen en glasscher ven. Een vierjarig jongetje werd door een neertortende schoorsteen zwaar gewond. Op enkele plaatsen ging de beving gepaard met onder aards gerommel. bisschop van Mechelen en pri maat van België, een scherpe aanval op de liberaal-socialis tische regering. Vetwijzend naar Hongarije en de pauselijke brief naar aanleiding van de gebeur tenissen in dat land, zegt de Bel gische primaat, dat de les die daarin schuilt ook voor België tot waarschuwing dient. ,,Ook Belgische staatslieden", aldus de primaat „beroepen zich op de socialistische leer en tonen geen eerbied voor de prin cipes van vrijheid, gelijkheid en rechtvaardigheid, ofschoon deze beginselen wel in onze grond wet zijn vastgelegd. (Advertentie) Negen beklaagden in een wfón- smokkelzaak zijn maandag te Traun- stein in Opper-Beieren tot boeten van in totaal ruim 1.000.000 Mark en tot gevangenisstraffen tot twee jaar en drie maanden veroordeeld. Het was de grootste wijnsmokkelzaak in de geschiedenis van de Duitse Bondsre publiek. De negen veroordeelden, onder wie 8e5 van Je Bondsdag en twee oud-leden van het parlement van de deelstaat Beieren, stonden terecht op beschuldiging van wijnsmokkel, be- drog, meineed, belastingontduiking, valsheid in geschrifte en inbreuk op de Duitse levensmiddelen- en wijn- wet. In de jaren 1948 tot 1950 hebben de veroordeelden in het toen nog wijnarme West-Duitsland ongeveer 1.300.000 liter Zuidtiroolse wijn bin nengesmokkeld ter waarde van onge veer 6.000.000 Mark. De invoer ge schiedde onder het mom van ge schenkzendingen voor liefdadige en politieke organisaties in Beieren. De Poolse staatsraad heeft maan dag besloten, dat het nieuwe parle ment 20 februari bijeen zal komen. De verkiezingen voor het parlement werden 20 januari gehouden. In scherpe bewoordingen valt de kardinaal-primaat aan en zegt: In zake het onderwijs werd aan het land een onrechtvaardige wet opgedron gen die in strijd is met de principes van gelijkheid onder alle burgers. Ve le miljoenen worden door de staat verspeeld om neutrale scholen op te richten, welke geen ander doel heb ben dan aan het katholieke onder wijs oneerlijke concurrentie aan te doen en tot enig resultaat hebben, dat neutralisme doordringt in chris telijke streken". (Advertentie) Wèg keelpijn keeltabl. helpen direct Gelukkig hebben de meeste ou ders", zo vervolgt de kardinaal, „niet tegenstaande de grote financiële op offeringen, welke van hen worden ge- eist, het gevaar ingezien en zijn zij trouw gebleven aan het katholieke on derwijs. Dit en het succes van de collectes ten voordele van de katho lieke scholen bewijzen uiteraard, dat onze bevolking deze ongelukkige wet ten strengste veroordeelt". Ook in de sectoren Openbare Ge zondheid en Sociale Zekerheid, zijn de plannen van onze bewindvoerders in tegenspraak met de principes van de vrijheid en van de eerbiediging der gewetens; deze plannen hebben trouwens, in brede lagen van de openbare mening, een uitgesproken verzet doen loskomen, dat helemaal gegrond is. Mogen alle burgers, die gehecht zijn aan de vrijheid en bekommerd om het welzijn van het land, hun ogen goed open houden, en nooit ge dogen dat België geleidelijk zou wor den omgeschakeld in een socialisti sche staat, zoals meerdere van onze huidige bewindvoerders zulks dro men en trachten te verwezenlijken! Moge het de Goddelijke Voorzienig heid behagen ons te behoeden voor zulke rampzalige proefneming, waar van wij de uiteindelijke gevolgen voor ons zien openliggen in de so cialistische staten van Centraal Eu ropa!" Linkse pers valt aan De linkse pers in België heeft in scherpe bewoordingen de brief van de kardinaal aangevallen. Het socia listische dagblad „Vooruit" noemt deze brief een „politieke vastenbrief van kardinaal van Roey" en zegt dat de Christelijke Volkspartij „dui delijk doet zeggen, dat de katholieke arbeiders de kapitalisten moeten red den". Verder wordt gesproken over het laatste redmiddel dat de katho lieken gebruiken, omdat „ze voor zien in 1958 opnieuw verslagen te worden". DONDERDAG 14 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m AVRO7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gr. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 "Waterst. 9,40 Morgenwij ding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 Kookpraatje 11,i5 Amus. muz. lil,45 Een filmgenie, earns. 12,00 Orgel en viool 12,25 In 't spionnetje 12.30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Westindisch ork. 12,50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Metropole ork. 13,55 Koersen 14,00 Gram. 14,25 De man in de schaduw, hoorsp. 14,45 Pianokwart. 15,15 V. d. zieken 16,00 Gram. 16,15 Voor dracht 16,30 Gram. 16,40 Jazzmuz. 17,00 V. d. jeugd 17,45 Nederland en de wereld: Uitwisseliin.gsprogr. over Pakistan, spre ker drs. L. Metzemaekers 18,00 Nws. 18,25 Lichte muz. 18,55 Gesproken brief uit Londen 19,00 V. d. kind. 19,05 Piano, gi taar en bas 19,25 Lichte miuz. 19,45 V. d. jeugd 20,00 Nws. 20.05 Strijkkwart. 20,45 Cabaret 21.20 Lichte muz. 21,35 Radiojourn. 21,45 Gevar. progr. v. d. mi litairen 22,40 Gram. 22.50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Koersen 23,16 Onze buiten landse correspondenten melden 23,25-24,00 Jazz-oompetitie 1956-1957. HILVERSUM II 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gr. 8.50 V. d. huisvr. 9,40 Schoolradio. NC- j RV: 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst. KRO: 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 An- gelus 12,03 Instr. octet 12,20 Gram. 12,25 V. d. boeren 12,35 Land- en tuinb. meded. 12,38 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Pianovoordr. 13,45 Gram. NCRV: 14,00 Gram. 14.45 V. d. vrouw 15,15 Vocaal ens. 15,35 Gram. 16,00 Bijbeloverdenking 16,30 Pianorecital 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Eeurs- ber. 17,45 Vocaal ens. 18.05 Strijkkwart. 18,45 Leger des Heilskwartier 19,00 Nws en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal perspectief, caus. 19,30 Verz. progr. 19,55 De droom van een dominee, toespr. 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar. progr. 21,45 Gr. 22,00 Periodiekenparade 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Zaalsportuitsl. 23,20-24,00 Nieu we gram, BRUSSEL 324 m: 12,00 Amus. ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Orgelspel 14,00 Engelse les 14.15 Graan. 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 School radio 16,30 Duitse les 16,45 Boekbespr. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind. 18,15 Knapenkoor 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 en 19,45 Gram. 19,50 Pol. caus. 20,00 Verz. progr. 21,30 Jazzmuz. 22,00 Nws. 22,11 Int. Radio-Universiteit 22,30 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 12,30 ld. 13,00 Nws. 14.15 Gram. 14,30 Kamerork. en solist 15,30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Kamermuz. (Advertentie) Endocil HORMOONcrême wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden verdwijnen» Endocil, gebruikt als nachtcrème, voedt de huid zonder vettig te zijn. Overdag* gaat de hormoonwerking door gebruik Endocil ook als basis voor poeder, of make-.up. (Advertentie) Ontsluier uw schoonheid met éfo - x-mmm hormooncrême van Organon-Oss per tube f 2,90 17,55 Gram. 19.30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,55 Idem, DONDERDAG 14 FEBRUARI VARA: 20,00 Journ. en weerber. 20.15 Spiegel der kunsten 20,45 Eurovisie: Eu ropese kampioenschappen schoonrijdeni op de schaats 1957 te Wenen 21,15 Rep. v. d. Aalsmeerse bloemenkassen 21,35 Filmdocumën'taire 21,50 Cabairetprogr. FRANS BELGIë: 17,00-18,20 V. d. kind. 20,00 Act. 20,40 Europese kampioensch. kunstrijden op de schaats 21,20 Procés pour rire 22,20 Vijf minuten met St. Gra- nier 22,25 Wereldnws. VLAAMS BELGIë: 19,00 V. d. vrouw 19,03 Nws. 19,50 Aangename kennisma king met Lionel Bauwens 20,15 Europese kampioensch. kunstrijden op de schaats 21,15 Vervroegd voorjaar 21,35 Sport 22,20 Journ. en nws. SPA door Arthur M. Chast 33) „Stel eens voor, dat de diamant, die u gevonden hebt, uit die ring afkomstig is, zou hij hem dan nog durven dragen?" „Allemachtig!", riep Durkin. „Een schitterende inval", prees Holcombe. Zij keerden naar hun plaatsen te genover de zwijgende oude man te rug. „Simpson", vroeg Holcombe de agent aan de deur, „breng de hand bagage van deze man binnen." Simpson kwam terug met een kof fertje. waarvan de inhoud snel werd uitgepakt. Kleren, schoeisel en on dergoed werden in het rond gestrooid en juffrouw Townsend zag, hoe Hol combe verscheidene voorwerpen zorg vuldig bekeek en terzijde legde. „En nu, Strang", zei Holcombe, „zullen wij je moeten fouilleren. Sta op." Strang stond langzaam op, zijn zon derlinge gummigezicht even onbewo gen als steeds. In de jas - niets. In het vest - niets. Zij knoopten zijn vest los en met een onderdrukte kreet viste Dur kin uit een binnenzak een zware gouden ring op, met een grote sma ragd en diamanten bezet. „Ik dacht wel dat je loog", riep hij, met een duistere blik op de ge vangene. „Ga zitten." Durkin hield de ring onder een der elektrische lampen, terwijl Holcom be en juffrouw Townsend naast hem kwamen staan. Alle drie bekeken het voorwerp nauwkeurig. Aan de ene zijde van de smaragd waren drie diamanten, in aflopende grootte. Aan de andere zijde waren er slechts twee, maar vlak naast de groene steen bevond zich in de gouden band een kleine holte. Durkin pro beerde haastig, of de diamant, welke hij in de coupé van de vermoorde had gevonden, in deze holte paste; maar hetzij omdat zijn vingers té onhandig waren of omdat hij zenuw achtig was, het witte steentje ont glipte aan zijn vingers en rolde op de vloer. Het kostte een hele zoek- partij om het terug te vinden. „Van die dingen heb ik geen ver stand", zei Durkin geërgerd. „Laten we het Goldstein vragen, die zal wel een expert zijn." Holcombe knikte. Goldstein trad met een zielsverge noegd gezicht de wagon binnen. „Goldstein", vroeg Durkin, „heb jij soms verstand van juwelen?" „Verstand? Ik? Laten ze maar eens proberen, om mij iets in mijn handen te stoppen", verzekerde Gold stein bescheiden. „Kijk eens even naar deze ring en vertel me of je denkt, dat deze losse diamant erbij behoort." Goldstein stelde een nauwkeurig onderzoek in. „Beslist", verklaarde hij tenslotte. „Deze diamanten zijn aflopend van formaat van de twee naast de mid densteen tot aan de kleinste aan bei de einden. Ze behoren twee aan twee gelijk te zijn. Nu, en deze losse steen is wel zo gelijk mogelijk aan degene, die naast de smaragd zit." „Ben je dus van mening, dat deze steen in de ring behoort?" „Dat ben ik zeker. Hij komt over een met de andere en hij past in de zetting. Ik zou zeggen, dat hij voor deze ring gemaakt is, en ik heb verstand van juwelen. Als u mij niet gelooft, kijkt u dan maar eens naar mevrouw Goldstein." „Wij geloven u", zei Durkin, „en vriendelijk bedankt." Nadat Goldstein vertrokken was, keerde Holcombe zich tot de gebo gen en waakzame gedaante van de oude Strang. „Ik zou willen, dat u deze ring aan uw vinger stak, waar u die gewoonlijk droeg." Strang nam de ring in zijn grote, harige knuist en stak hem aan een vinger. „Juffrouw Townsend", vroeg Hol combe, „u hebt die ring al eerder opgemerkt. Is dit, waar de man hem destijds droeg?" „Nee", antwoordde zij, „hij heeft hem nu aan de linkerhand gestoken: maar de vorige keer, dat ik de ring zag, stak hij aan de ringvinger van zijn rechterhand. Het viel mij op, omdat ik het een ongewone plaats vond." „Goed. Strang", zei Holcombe kalm, „plaats hem, waar je hem vroeger ook droeg." Holcombe nam uit de voorwerpen, die hij terzijde had gelegd toen de koffer van de oude doorzocht werd, een paar grijs suéde handschoenen. „Trek die aan", beval hij Strang. De ander gehoorzaamde langzaam en met tegenzin. „Houd nu je rechterhand op, ho ger, voor je gezicht, de palm naar je toe." Strang keek om zich heen met de blik van een gevangen roofdier, maar gehoorzaamde. „Mooi", zei Holcombe. „En bal nu je vuist." Toen de vuist langzaam werd dicht geknepen en het leer van de hand schoen zich strekte, puilde de sma ragd door een scheur in de hand schoen naar buiten, en glinsterde on heilspellend. „Net wat ik dacht", zei Holcombe opgewekt. „Mag ik nu die handschoe nen en de ring van u hebben? Die hebben we later nodig. En het is jammer voor u, dat u zo zuinig is, het was verstandiger geweest, als u die gescheurde handschoen had weggeworpen." Aan de anderen verklaarde Hol combe: „Die scheur in die handschoen geeft een duidelijke lezing van het geval. Hij sloeg met de hand tegen een hard voorwerp, bij voorbeeld het stalen raam van een couchette, scheurde de handschoen en sloeg de diamant uit zijn ring." „O, deed hij dat?", siste Strang. „Waar dan?" „In de coupé van de vermoorde. Daar hebben wij de diamant uit je ring gevonden." „Ik geloof het niet", zei Strang, met een blik vol haat. „Wat jij gelooft is van weinig be lang", viel Durkin hem met ruwe openhartigheid in de redé. „Het is wat de jury gelooft, dat voor jou van belang is!" „Wel, Strang", zei Holcombe koud, „we hebben je aardig vastgezet. Jij hebt hem vermoord, nietwaar?" De oude wilae opsrpingen, bedacht zich, en zonk terug. „Nee", gromde hij. „Mij ook goed; dan heeft Jim het gedaan." „Jim?" „Ja, hij had 'het geld, dat uit de C9upé van de dode kwam. En er is gisteravond laat nog een ander dan jij door de corridor gelopen." „Jim!", herhaalde de oude fluis terend. „Ja, Jim, je zoon", hield Holcom be meedogenloos aan. Plotseling zakte de vierkante fi guur in de stoel in elkaar. Met de knorrige stem van een grijsaard, jen gelde hij (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3