WYBERT AMSTLEVEN levensverzekering Te Goes verrijst een gigantische televisietoren van tachtig meter Zonnig goud in regenachtig Hulst Inwendig grote veranderingen grieperig 0.a. worden een Zeeuwse en vijf Brabanders gehuldigd ZUID-BEVELAND Kerk van Hoogstraten krijgt 15e kruiswegstatie Belangrijk hogere omzetten op Nederlandse veilingen Egalisatie der gasprijzen op de eilanden? DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 Vierhonderd treden Morgen is het weer Nog geen nieuw gemeentehuis te Noordwelle Walcheren MIDDELBURG Gemeente MIDDELBURG I)e aankoop van antiek ZEEUWSCH-VLAANDEREN GOES Katholieke EHBO opgericht Dankbetuiging aan N.S. Tegeltableau in Vlissings station Voorstel tot de bouw van zestig huizen Aanbesteding in de herverkaveling op Schouwen-Duiveland Spuitdag te Goes Rijkswaterstaat kocht pand voor Delta-kantoor Hoogwaterstanden Beeldhouwwerk door een nicht van Winston Churchill AGENDA Vandaag Terneuzen Luxor 8 uur: The Best Morgen AAN DE BUITENKANT van de bijna tachtig* meter hoge televisie-toren te Goes is het laatste half jaar weinig verandering meer te bespeuren ge weest. Inwendig is er echter heel wat gewjjzigd, al zijn de werkzaamheden nog lang niet gereed en heeft men minstens nog een half jaar nodig eer alles kant en klaar kan opgeleverd werden door de firma Nederhorst uit Gouda. Ook de ruim vyftig meter hoge stalen mast moet nog op de toren gemonteerd worden, maar de onderdelen zijn al gearriveerd en kunnen in betrekkelijk korte tijd worden gemonteerd. ping blijft gereserveerd voor de uit zending van radio-reportages. Wat er op de twee hoogste verdie pingen klaargestoofd wordt zal pas later blijken. Het is er nu nog uiter mate rommelig, maar het vergezicht was prachtig. Het trappenhuis is al geheel met baksteen bemetseld en ook een deel van de torenwanden, maar er zal nog heel wat specie naar boven moe ten. Over de onder-aanbestedingen hoort men fantastische cijfers. Zo is er b.v. aan schilderwerk reeds voor 60.000.aanbesteed. Het gunnen van leidingen gaat per kilometer en zo wordt alles in het Bij een bezoek aan en op de to ren kregen wij volop gelegenheid waar te nemen hoe de stand van zaken is. Mensen met een zwak hart of ademhalingsmoeilijkheden, kun nen wij overigens niet aanraden om nu al aan hun nieuwsgierigheid te voldoen, want de lift is nog niet ge reed en het nemen" van vierhon derd treden is nog altijd geen Klei nigheid. Edele delen Gelijkvloers is nog niet veel an ders te zien dan de liftschacht in opbouw en de ingang van het tach tig meter hoge trappenhuis met be tonnen wenteltrap. Kwetsbare za ken komen hier ook niet "in de toe komst. De hoogspanningsafdeling wordt op de vier meter hogere eer- wordt op de vier meter hogere eer ste etage ingericht, zodat bij even tuele overstroming na 1953 houdt men daar rekening mee geen ede le delen geraakt kunnen worden. Op de vijftiende verdieping met haar naar buiten uitspringende „ring" komt in de toekomst de tele visie-werkruimte met haar inge wikkelde apparatuur. Hier worden verder ingericht de donkere kamers voor filmontwikkeling; de kantine, bar. kantoren en werkplaatsen. Enorme dubbele spiegelruiten, helder als kristal, geven een prach tig panorama van Goes en wijde omgeving. De wanden worden bekleed met akoustische tegels om het geluid te dempen en windtunnels zorgen voor een gelijkmatige temperatuur en vochtgehalte van de lucht. De zeventiende verdieping even eens met uitbouw blijft gereser veerd voor de draadloze telefonie. Contact Op het bordes worden straalzen ders gemonteerd, die contact kunnen maken met nog te bouwen kleine zenders te Zierikzee, Domburg en Terneuzen van ongeveer tien meter hoogte. Daardoor is heel Zeeland te omspannen en via de toren te Roo sendaal is doorverbinding met de rest van Nederland mogelijk. Op de achttiende verdieping wor den de straalapparaten en zenders voor de radio-uitzendingen naar de eilanden en Zeeuwsch Vlaanderen ge plaatst en de negentiende verdie- gigantische getrokken. Op onze vraag wanneer de toren geheel klaar zal zijn, konden wij geen positief antwoord krijgen. Dagelijks werken er nu 'n dertig man aan en straks, wanneer de enorme appara tuur geplaatst mt-, worden en de stalen mast, zal dit aantal nog wel groeien. Zo men weet heeft de directeur- generaal der PTT laatst de verwach ting uitgesproken, dat men over een half jaar met de procf-uitzendingen voor de televisie kan beginnen. Er is echter hoop, dat dit toch wel eer der kan gebeuren. (Advertentie) rillerig koortsig helpen direct Het jaar 1956 la voor de Neder landse groenten- en fruitveilingen overhet algemeen 'n gunstig jaar ge weest. Dat blijkt uit het overzicht van de veilingomzetten over dit jaar welke thans bekend zijn geworden. Hieruit blijkt dat de totale omzet van alle bij het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen aangesloten groen te- en fruitveilingen in 1956 bedroeg 530,1 milj. gulden tegen In 1955 479,9 miljoen gulden in 1954 bedroeg de to tale veilingomzet in ons land 439,8 miljoen gulden. Deze vrij sterke stijging komt ge heel voor rekening van de groenten. De totale groentenaanvoer steeg na melijk met niet minder dan 63 mil joen gulden namelijk in 1955 285,9 miljoen gulden en in 1956 348,6 mil joen gulden. Deze stijging van de opbrengst van groenten vond plaats in vrijwel alle provincies. Voor een belangrijk deel is dit toe te schrijven aan de hoge prijzen van de groenten welke onder glas zijn geteeld maar door het slech te weer heeft de oogst van volle- gronds groenten vooral ook in het buitenland schade opgelopen en hier door werden meestal hoge prijzen be- j taald en werd ook een goede aan- voerspreiding verkregen. Opbrengst fruit gedaald In het fruitsector was de gang van zaken minder gunstig want de totale Morgen, donderdag 14 februari, worden 131 Nederlanders met bloemen gehuldigd, omdat zij zich door naastenliefde of burgerzin hebben onder scheiden. Het aantal personen, dat dit jaar in aanmerking kwam voor een atteidie op „Valentijndag", was zo groot, dat de jury zich genoodzaakt heeft gezien het maximum aantal van 100 personen te overschrijden. Voorts heeft de jury besloten ook .enkele donors, die een maximale hoe veelheid bloed hebben afgestaan voor zieken en gewonden, te onderschei den. Tot hen behoort de heer M. van der Sanden, Rozenlaar. 94. Breda, die 53 maal bloed heeft afgestaan cn 45 jaar lid van de kolonne Breda van het Rode Kruis-korps. Eveneens zijn de Nederlandse emi granten ir. de gelegenheid gesteld landgenoten aan te wijzen. Daartoe behoort de heer M. Houbcn, Blazoen straat 62, Tilburg, voor de grote mo rele steun en de vele praktische hulp, die hij een familie, die naar Austra lië is geëmigreerd heeft verleend vanaf het moment var. aanmelding tot het ogenblik, dat deze familie aan boord van het emigrantenschip was gekomen. Tot de overigen, die onderscheiden zullen worden, behoren mej. A. Derks, Heuvelstraat 20, Dongen, voor de grote morele en materiële steun, die zij heeft verleend aan verscheide- Advertentie) ne gezinnen, die in moeilijke omstan digheden verkeerden; de heer en me vrouw C. J. M. Jansen, Vaart 36. Dongen, voor de grote aandacht die hij als schoolhoofd aan de levens-om- standigheder. van de schoolkinderen besteedt (o.m. stelt hij zijn huis be schikbaar voor 't medisch onderzoek van deze kinderen en voorzien hij en zijn echtgenote dagelijks ca. 100 over blijvende kinderen van thee); Frater Balduinus. Huize Nazareth. Nazareth- straat, Tilburg, voor de grote mate van onbaatzuchtigheid, waarmee hij instellingen van liefdadigheid over het hele land, ongeacht hun richting, aan kleding, dekking, schoeisel en huishoudelijke benodigdheden heeft geholpen. Ir. Zeeland wordt onderscheiden mevrouw Verwer Kokschulte, Grote Markt 17, Goes, voor de bijzondere naastenliefde, die deze 70-jarige da me jegens haar minder bedeelde me demensen aan de dag heeft gelegd; als stille helpster van honderden ar men is zij voor velen een belangrijke steun. opbrengst van het fruit aan de Ne derlandse veilingen daalde van 162,2 miljoen gulden in 1955 tot 154,6 mil joen gulden in 1956. Een rder oorzaken hiervan is dat er sprake was van een minder grote fruitoogst in 1956 en verder wordt er op de buitenlandse markten steeds meer concurrentie van fruit uit ande re landen ondervonden. De Zeeuwsche fruitteeld slaat wel een heel best figuur want hier steeg de opbrengst van de fruitaanvoer van 14,3 miljoen gulden in 1955 tot 16,6 miljoen gulden in 1956. Deze belangrijke stijging van Zeeland komt voornamelijk voor rekening van het zachtfruit, dat landelijk ge zien een geringe oogst gaf maax In Zeeland meeviel. Voor Noordbrabant waren de op- brengstcijfers van het fruit in 1955 25.2 miljoen gulden en in 1956 24 mil joen gulden. De opbrengst- van de groenten was voor Zeeland in 1954 4 miljoen gulden en in 1955 2,7 miljoen gulden. Voor Noordbrabant in 1956 14,3 miljoen gulden en in 1955 11,4 miljoen gulden. Vroege aardappelen Zeer teleurstellend was in het afge lopen jaar de opbrengst van de vroe ge aardappelen. Op de wereldmarkt was er een grote concurrentie en de financiële uitkomsten van deze teelt waren dan ook beslist onbevredigend en in veel gevallen was er sprake van een verliesgevende teelt. De landelijke opbrengst van de vroe ge aardappelen was 21,2 miljoen gul den tegen in 1955 26,2 miljoen gulden. In Zeeland steeg de opbrengst van de aardappelen van 1.9 miljoen in 1955 tot 2,3 miljoen gulden in het af gelopen jaar. Dit is echter veroor zaakt door grotere aanvoeren van aardappelen op de Zeeuwse veilingen. De totale omzet van de Zeeuwse veilingen was in het afgelopen jaar 23.2 miljoen gulden tegen in 1955 19.1 miljoen gulden en in 1954 15,2 miljoen gulden. Voor Noordbrabant zijn deze cijfers 1956 f. 39,6 miljoen; 1955 f 37,9 mil joen en 1954 f 31,8 miljoen. Toch is het niet zo dat met deze hogere omzetten de nettoresultaten voor de tuinders overeenkomstig zijn gestegen. De bedrijfskosten zijn na melijk ook zeer hoog en stijgen nog steeds. Veredr hebben vele tuinders de laatste jaren belangrijke bedra gen geinvesteerd voor een doelma tiger bedrijfsvoering. (Advertentie) Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Minister Zülstra heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat hy onder zoekt of het mogelijk is uit de winsten by de verkoop van aardgas een ge deeltelijke egalisatie van de gasprij zen te financieren voor de gasbedru- ven op Walcheren en Zuid-Beveland, die in verhouding tot de rest van Ne derland hoge pr'uzen voor afstands- gas moeten betalen. De minister kan geen financiële bij drage toezeggen, maar hij wil deze zaak wel overwegen. De koppeling van het gasnet in midden-Zeeland met dat van de staatsmijnen in Bergen op Zoom zou ruim twee miljoen gulden investering vergen en niet rendabel kunnen worden gemaakt. Als reserve op de gaslevering van Sluiskil is daar om destijds door het rijk een water- gas-propaan-installatie in Goes ge bouwd. die in geval van nood Zuid- Beveland en Walcheren van gas kan voorzien. De bewindsman deelt mes, dat hij nog nader zal terugkomen op een mogelijkheid van een egalisatie vah de kolenprijzen in verband met de afhankelijkheid van de cokes-fabriek te Sluiskil van Amerikaanse kolen. De burgemeester van Noordwelle,' mr. Lunningh Fonckens, deelde in de raadsvergadering mee dat hij van Ged. Staten van Zeeland bericht had ontvangen, dat de bouw van een gemeentehuis met verenigingslokaal voorlopig niet kan doorgaan. Dit staat in verband met de investerings- OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat het aanbrengen van de straat naamborden: Nassaulaan. de Drie hoek en Sportlaan heeft plaatsgevon den en is gecontroleerd. Met ingang van heden moeten deze namen op poststukken e.d. worden vermeld. Middelburg, 11 februari 1957. Burgemeester en Wet houders voornoemd, N. BOLKESTEIN. burgemeester J. PH. KOENE, 905-o secretaris. Onlangs besloot de raad tot de aankoop van het destijds in bruik leen gekregen porselein en antiek, dat in het stadhuis is opgesteld. Het bedrag werd toen niet vrijgegeven voor publiciteit, maar uit een thans aan de raad voorgestelde begrotings wijziging blijkt, dat de aankoopsom f. 10.000 is geweest. Philippine TERUG UIT CANADA. Na een verblijf van bijna 6 jaar is voor een welverdiende vakantie uit .Canada terug gekeerd het gezin van Jul. van Wijnsbergen. Het gezin kwam op Schiphol aan. Dit gezin maakt het in Canada zeer goed. Na 6 weken hopen zij weer te rug te keren. Westdorpe JAARVERGADERING MUZIEKVERENIGING De muziekvereniging „Eikels wor den Bomen" hield haar jaarvergade ring in het clublokaal bij P. de Rijcke Er waren slechts 20 leden aanwezig Van het gemeentebestuur was be richt ontvangen, dat de subsidie voor 1957 is vastgesteld op f. 600.—. Daarna kwam het jaarverslag van de secretaris. Speciaal werd de na druk gelegd op het succes op het bondsconcours te Hulst, waarbij de vereniging een eerste prijs behaalde in de derde afdeling met 289,5 punt. Dit bleek het hoogste aantal punten te zijn, dat enige vereniging in het bondsconcours in het bisdom Breda in 1956 heeft gehaald, en waarvoor aan de muziekvereniging over dat jaar de ere-medaille werd toege kend. Het batig saldo bedroeg op het einde van het jaar f. 723,92. De heer Weber uit Oudenbosch heeft in „Slot Ostende" voor een kleine groep belangstellenden een welsprekend betoog gehouden, voor de oprichting van een Goese afde ling van de kath. bond voor E.H.B.O. wat tenslotte plaats had. Spr. wees eerst op de harde nood zaak meer uitbreiding te geven aan het E.H.B.O.-werk, waaraan momen teel ongeveer 50.000 mensen mee doen, op een bevolking van elf mil joen. Dit is veel te weinig, gezien het stijgend aantal verkeers- en an- dere ongevallen, waarbij deskundige beperking, weike' dë "regering'''voor- en tijdige hulp vaak ontbreekt, tot schreef materieel-, moreel- en geestelijk na deel van het slachtoffer. Spr. zag de E.H.B.O. vooral als een De gemeenten, gelegen aan de Zeeuwse spoorlijn, hebben het denk beeld geopperd om bij gelegenheid van de in gebruikneming op 17 april a s. van de geëlektrificeerde lijn, aan de Nederlandse spoorwegen een ca deau aan te bieden. Dit is in goede aarde gevallen en besloten is om in het eindstation Vlissingen een te geltableau te doen aanbrengen. Zoals uit de raadstukken blijkt, zal Goes hierin voor duizend gulden bij dragen. B. en w. schrijven de raad: Zoals wij u in ons advies van 11 december 1956 mededeelden speelt bij de totstandkoming van woningen de plaatselijke bouwcapaciteit een grote rol. In verband hiermede ach ten wij het noodzakelijk, dat zolang de behoefte aan woningen nog een omvang heeft zoals momenteel in onze gemeente het geval is, op elk moment de volledige mogelijkheid tot bouwen wordt benut. Aangezien de bouw van 72 wonin gen in het bouwplan west haar vol tooiing nadert, hebben wij nagegaan op welke wijze de capaciteit van de betreffende bouwonderneming verder kan worden ingeschakeld. Hiertoe hebben wij een plan doen vervaar digen voor de bouw van 60 woningen met rijkspremie aan de Nachtegaal laan. Voorts hebben wij de aannemers De periodiek aftredende heren Theo van Waes, Alfred Vervaet en J. Strijdonck werden alle drie her kozen. Als lid van de kascommissie werd aangewezen de heer Florimond De la Ruelle. Besloten werd om op 26 mei deel te nemen aan het concours te Roo sendaal. Ook werd besloten om op 21 juli deel te nemen aan het internationaal festival te Oostende. Bu de rondvraag deelde de voor zitter mee, dat het bestuur heeft be sloten tot aankoop van een nieuw instrument. Tevens werd ter sprake gebracht de mogelijkheid tot oplei ding van jonge muzikanten. Toezeg ging werd gedaan dat hieraan in 1957 bijzondere aandacht zal worden be steed. Ook zal getracht worden enke le tambours op te leiden. De wenselijkheid werd nog naar voren gebracht voor het geven van een winterconcert. Dit werd voorge legd aan het bestuur om te trach ten een programma samen te stel len van muziek door de fanfare, de boerenkapel en tevens medewerking te verzoeken van het dameskoor „Crescendo". D UI VENMAATSCHAPPIJ IN ANDER LOKAAL De duivenmaatschappij „De vol harding", welke voorheen gevestigd was bij de heer L. van Waes. is i.v.m. het vertrek van laatstgenoem de thans gevestigd in Café Sport, bij de heer J. Gijsel. IJzendijke instituut van naastenliefde, waaraan c. Priem te Lewedorp en D~ van een christen zich eigenlijk njet mag der Poel te Oudelande bereid gevon- onttrekken, als hij er toe in staat is. den deze woningen te bouwen voor De bedoeling van een en ander een totaal bedrag van f. 1.158.800.--. is niet alleen om een cursus te ge- Na aftrek van de te verwachten rijks- „i_ i_t „„„„h premie en na verhoging wegens ar- „DE LEEUWERIK" GAAT DIT SEIZOEN TOCH NOG SPELEN Door omstandigheden heeft de plaatselijke toneelvereniging „De Leeuwerik" haar jaarlijkse uitvoe ring niet zoals gewoonlijk kunnen ge ven in januari. Het zal voor velen echter verheugend zijn te weten, dat er toch dit seizoen nog n.l. op zon dag 24 februari gespeeld zal worden. Omdat het weer al enkele jaren geleden is dat er een vrolijk stuk gespeeld werd, viel de keuze op „Drie is te veel", een dolkomische klucht in 3 bedrijven van Joh. Blaa- ser. Veel rollen komen er in het stuk voor en men kan dan ook wel zeggen dat alle bekende leden op de plan ken zullen verschijnen tot zelfs het oudste lid de heer Jules de Lessine toe. Ook 4 nieuwe leden, de dames M. de Buck, A. Wieme en Th. Voo- renberghe en de heer J. Suurmond sloten zich bij ..De Leeuwerik" aan en zullen hun talenten tonen. Het rijkslandbouwconsulentschap organiseert tegen donderdag 21 fe bruari weer een spuitdag te Goes. Nadat ir. H. de Bruyn, 's morgens enkele actuele punten rond de aard appelziekte heeft besproken, presen teert zich 's middags een forum dat behalve uit ir. de Bruin bestaat uit de volgende deskundigen: K. Schip stra uit Wageningen; J. Hertgers van de Plantenziektekundige Dienst te Goes; J. Scheele en P. Verhage, land. bouw-assistenten; W. Bierens, fruit kweker te Schore en A. v. Hoeve, loonspuiter te Sluiskil. Door de N.V. „De Grontmij" is Bergen op Zoom het aanleggen en verharden van ongeveer 8.6 km. weg met bijkomende werken in de her verkaveling Schouwen Duivcland. in het waterschap Schouwen, aanbe steed. Laagste inschrijver was de fa. M. de Oude en K T. de Jonge te Zierik zee voor 1.072.400.en hoogste de N.V. Aanneming- en handelsbedrijf 1.189.000.De raming bedroeg v. Oord te Werkendam voor 1.090.000.—. ven, doch ook later in georganiseerd verband een vaste kern van helpers (sters) te krijgen, die zich verder voor hun eventuele taak bekwamen. Zij die toetreden tot de afdeling kunnen gratis de cursus volgen, wel ke volgende week reeds begint. Dok ter Weiten geeft de theoretische en zuster de Kok de praktische lessen. Spr. belichtte ook nog even de principiële kant van de kwestie. Met alle waardering voor hetgeen reeds door anderen te Goes is gedaan, blijft een eigen kath. organisatie op dit gebied nodig, omdat deze haar le den ook bekwaamt in het verlenen van de eeëste geestelijke hulp, die van niet minder belang is dan de lichamelijke. Voor en na het optreden van de heer Weber, werden een aantal films i van mevr. de weduwe de Glas aan. gedraaid, waarvan er twee recht- Het ligt in de bedoeling daar een streeks betrekking hadden op het i kantoor in te vestigen voor de af- 1 E.H.B.O.-werk, o.a. „Reddende han- i deling Delta-zaken, j den" en „Reddingswerk in de ber- j Men deelde ons mede, dat er een gen". I personeelsstaf in komt van twintig te Tenslotte gaven 15 aanwezigen zich i man sterk, als lid van de te vormen afdeling op j en zuster de Kok nam op zich te pro beren dit aantal nog te vergroten. chitectenhonorarium, enz. kunnen de bouwkosten per woning worden be rekend op f. 16.330.-, terwijl de grond- kosten behoren te worden vastgesteld op f. 2.200,— per woning Met in achtneming van deze be dragen is de gemiddelde huur per woning bepaald op f. 95,- per maand. B. en w. stellen de raad voor dit voorstel te aanvaarden. De Rijkswaterstaat kocht in de Wijngaardstraat het grote herenhuis Aarden burg Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 14 februari, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 2.27 en 15.01 uur; te Terneuzen om 1.46 en 14.15 uur en te Vlissingen om 1,16 en 13.45 uur. (Advertentie) Het echtpaar J. Malcontent-d'Hont, in de Grote Zwanenstraat te Hulst heeft zijn gouden, huwelijks feest gevierd en hoewel het erbij regende is het een zonnige dag geworden voor de gouden echtelingen cn hun uitgebreide familie. Na een welbesteed leven van werken op hun boerderij aan de Notendijk onder Terhole genieten ze nu van de rust die hun op de oude dag toekomt, een rust die evenwel voor een dag werd onderbroken toen kinderen en klein kinderen en de overige familieleden de gouden brui loft kwamen vieren. Na een H. Mis uit dankbaarheid in de Basiliek is het feest verder in intieme kring gevierd. Een grote toeloop kwam er natuurlijk nog toen in café De Ster een receptie gehouden werd. Nog altijd is men bezig aan de res tauratie van de eens zo imposante kerktoren van Hoogstraten. Deze week zal het metselwerk beëindigd worden. Hij is dan al 70 meter hoog. In de meer dan een meter brede muren worden -1400 kilo zware eiken balken vastgezet, waarop de kap zal gemonteerd worden. Daarbovenop wordt een grote bol geplaatst, die al lang klaar is en achter het stadhuis j wordt nu de laatste hand gelegd i aan een kleinere bol, die het geheel zal bekronen. Volgend jaar met I'a- sen zal het kruis weer op de toren van Hoogstraten prijken. Voor de wederopbouw van kerk en toren werden 50 verschillende soor ten Rijkevorselse baksteen gebruikt, een aantal, dat nergens ter wereld ooit is voorgekomen. In de voorbije jaren zijn vijf miljoen stenen ver werkt, maar nooit hebben de met selaars er een stuk moeten afkap pen. Alles paste als in een grote leg puzzel. Men kan slechts verrukt zijn over de prachtige samenwerking tus sen deken Lauwerijs en architect Stijnen. Deze zomer wordt het metselwerk van de toren verder afgemaakt met het voegen. Daardoor zal dan het laatste scherpe contrast, dat nu nog tussen de rode baksteen en de witte Franse zandsteen wordt gevormd, verdwenen zijn. NIEUWE ORIëNTATIE In de kerk zijn al zeven staties van de nieuwe kruisweg voltooid. Het is half verheven beeldhouwwerk in witte steen van de hand van de be kende Gentse beeldhouwer Oscar Si- nea. De traditionele oriëntatie is hier niet gevolgd daar deken Lauwe rijs zijn eigen opvattingen heeft om trent de symboliek van de kruis weg. Hij plande de eerste statie links achteraan in de kerk, daar waar de doopvont zal komen. Aan de doopvont begint het leven van de jonge christen. Het is een tocht langs en door de sacramenten, die het leven vormen en' heiligen, een kruis- wegtocht voorbij de biechtstoel, voor bij het altaar, waar het huwelijk wordt gesloten, en waarvoor de mens bij zijn verscheiden voor de laatste maal verschijnt. Een tocht, die be sloten wordt rechts achter in de kerk bij de grafkapel, waar de deur naar het kerkhof uitkomt. De graflegging van Christus is volgens deken Lauwerijs een droevig sluitstuk van de lijdens weg. Daarom bedacht hij een 15e statie, waarin de verrijzenis gesymboliseerd zal worden. Er komt namelijk een prachtig beeldhouwwerk, dat de verrij zenis van Christus in al Zijn heerlijkheid voorstelt. Het werd ontworpen en gebeeldhouwd door een der bekendste heden daagse Engelse artiesten, name lijk Clara Sheridan, die een nicht is van Winston Churchill en onlangs tot het katholicisme bekeerde. Een mecenas, die on bekend wenst te blijven, kon op het nippertje verhinderen, dat het werk naar Amerika ging. Hij kocht het en schonk het aan de Sint-Catharinakerk van Hoog straten. Mettertijd zal men het daar kunnen bewonderen. BESTRIJDING KINDER VERLAMMING Het Nationale Fonds ter bestrij ding van de Kinderverlamming or ganiseert op zaterdag 16 februari een grote actie voor verkoop van sluit- zegels ten bate van dit fonds. Onder het motto: „DE JEUGD VOOR DE JEUGDwordt een be roep gedaan op de leerlingen van diverse onderwijsinstellingen alhier om hieraap medewerking te verle nen. De muziekverenigingen Hosan na en Euphonia en het Tamboer- en Pijpercorps zullen de middaginza meling onderstrepen. Hoedekenskerke VERTREKT HET SCHOOLHOOFD? In de vacature van onderwijzer aan de openbare Ulo-school (Van Dusseldorpschool) te Goes is als eerste voorgedragen de heer J. Hof stee, hoofd o.l. school alhier. Op de tweede plaats staat de heer P. Parel, onderwijzer te Sliedrecht. Heinkenszand In een speciale dienst nam ds. Kou- wenhoven van de ger. gemeente af scheid in verband met zijn vertrek naar Rotterdam. Zijn collega van de ger. gem. uit Lewedorp hield een af scheidsrede. De scheidende dominee werd verder toegesproken door ds. Amez van de n.h. kerk, de heer W. v. Baaien namens de kerkeraad en wethouder Nijsse namens het ge meentebestuur. Na de dienst was er een afscheidsreceptie. TURNDEMONSTRATIE S.V. ATLAS. Op zaterdag 16 februari a.s. geeft de s.v. Atlas haar jaarlijkse turn- demonstratie in hét verenigingsge bouw. Het programma werd zodanig ge kozen, dat belangstellenden in een afwisselend program met o.a. grond- gymnastiek. oefeningen aan rek, paard en brug enz., kennis zullen kunnen nemen van de vorderingen, welke de leden het afgelopen jaar maakten. Lewedorp SPORTIEVE GESTE Over sportiviteit gesproken. De r.-k. v.v. „Lewedorpse Boys", die met fi nanciële moeilijkheden kampt hoopt zondag a.s. op enige verlichting. Het toneelgezelschap uit 's-Heerenhoek hoorde van de financiële moeilijkhe den van de v.v. Lewedorpse Boys. Spontaan bood het aan een uitvoering te geven in Lewedorp cn de baten te willen afstaan aan de clubkas van Le wedorpse Boys. Dankbaar heeft het bestuur van „LeBo" dit voorstel aanvaard. Zo zal zondag a.s. onder regie van P. Raas uit 's-Heerenhoek opgevoerd worden in de zaal van de heer v, d. Dries het uit het Engels vertaalde blijspel „Patsy", waarmee het 's-Heerenhoek- se gezelschap reeds menig succes heeft geboekt. OPTREDEN BANJOCLUB. Ten bate van het r.-k. jeugdwerk werd door de besturen van de jeugd verenigingen een gezellige avond ge organiseerd in het r.-k. jeugdgebouw. Na een kort openingswoord van ka pelaan B. de Vos konden de vele aanwezigen, vooral kinderen met hun ouders en verdere belangstellenden genieten van muziek en zang, die ten gehore werd gebracht door ban jo-club „De Chiro-meisjes" uit Mal- degem in België onder leiding van onderpastoor M. Dooms. Een viertal meisjes uit Maldegem, allep. leden van jeugdverenigingen aldaar, voer den enkele zeer aardige dansen utt. Ook aan samenzang werd gedaan hetgeen in de smaak viel en bijdroeg tot het slagen van de avond. FILMTOURNEE RODE KRUIS. Door de afdeling West Zeeuwsch- Vlaanderen van het Nederlandse Ro de Kruis wordt deze maand weer de jaarlijkse filmtournee gehouden ten bate van het Rode Kruis. Zondag 17 februari komt men met de film „De laatste brug" in het Dorpshuis te Sint Kruis, dinsdag 19 februari in de Sociëteit Spoor tot Vriendschap te Aardenburg en zondag 24 februari in het Parochiehuis „Sancta Maria" te Eede. Hoofdplaat BEN AERDEN KOMT. De vereniging Katholiek Leven heeft voor de eerstvolgende toneelavond een zeer goede keus gedaan. Voor I a.s. zondag 17 februari heeft zij de bekende voordrachtskunstenaar Ben Aerden uit Amsterdam kunnen en gageren. Hij zal in solo-toneel eèn van de bekoorlijkste verhalen van de bekende Spaanse romanschrijver Pe dro Antonio de Alarcon: „Kapitein Venijn" (ondertitel „Een bulderbast bekeerd") vertolken. Sint-Kruis KIND BEKNELD. 't Dochtertje van de vlasser G. Pa- ridaen alhier, dat in de vlasopslag plaats aan het spelen was. kwam doordat balen vlas in beweging kwa men bekneld te zitten tussen vallen de balen vlas. Door inderhaast toege schoten hulpvaardige handen kon het kind worden bevrijd, doch het bleek een sleutelbeen gebroken te hebben. GÖES Grand: Mijn man, de testpiloot. MIDDELBURG EAectro: The lady killers OOSTBURG Ledel 3 uur: Ontsnapt uit Chiku Shan. SAS VAN GENT Olympia 8 uu<r*. Tus senlanding in Parijs. songs in Lads are Free. VLISSINGEN Alhambra: Eddy Duckin. Luxor: Blond wrakhout. GOES Grand: Nacht en dag. Schuttershof: Ned. Kamerkoor. MIDDELBURG Electro: Verboden hu welijk. Concertzaal: Optreden van ver. voor instrumentale muziek. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het ver loren continent. VLISSINGEN Alhambra: Mijn ziuster Eileen. Luxor: Blond wrakhout.

de Stem | 1957 | | pagina 2