Blooker's Cacao -\ New-Orleans- -EL PASO Administratieve problemen? dagblad pc^tctn MENING EN COMMENTAAR OPERATIE GUILLOTINE WIE BETAALT? bijt de onderhandelingen over de Europese markt kon de kwestie van de investeringen in Frans Afrika nog niet worden geregeld. Dit vraagstuk, waarover de Euro pese ministers in Parijs opnieuw zullen beraadslagen, verdient de bijzondere aandacht van Nederland, omdat zoals in „De Tijd" dezer da gen werd beredeneerd, het ten- GELOOFS AFVAL Ossenaar slaat zijn zoon dood Nederlandse goudzoekers nu slechts ets AT EEN ONDERLIJKE ERELD Kruidenkracht! Onderzeese spleet in de aardkorst MUei S NELPON VELPON RADIO van Jen Akker n .v. TWEEDE BLAD DINSDAG 12 FEBRUARI 1957 GRIEP? KSG-parlement komt bijeen Van ouds dë lekkerste PTT-personeel vraagt stopzetting prij sverhogingen per carton a 100 gr. Mr. Kolfschoten geïnstalleerd Verdraagzaamheid niet in strijd met „het principe deept ABDIJSlBOOP/a Weer staking in haven New York Wéér een kapitaal voor Lenny... RECORD... Krachtige Kost voor het Kind! Dr. van Baal naar Nederland Romantiek en zakelijkheid T elevisie-programma's /^yiaAcLe£ £)E Franse minister van Financiën Ramadier heeft het mes gezet in de overheidsuitgaven om het begrotingstekort te verminderen. Op de militaire uitgaven moet 100 en bij de civiele departementen 150 miljard franks worden bezuinigd. Commissarissen met uitgebreide be voegdheden zijn naar de provincies gestuurd om ook de departementale besturen tot de uiterste zuinigheid te brengen. Daarnaast wordt de strikte toepassing in uitzicht gesteld van de bij de belastingwetgeving voorziene controles en sancties om de berooide schatkist weer beter gevuld te krijgen. Belastingontdui kers zullen onbarmhartig worden aangepakt. Dit bliksemoffensief tegen het begrotingstekort is door Ramadier ondernomen in het zicht van een parlementair debat over de finan ciën, waarbij hij niet alleen zijn activiteit wil bewijzen maar ook wel zal willen tonen, hoe ver of liever hoe weinig ver hij met be zuinigingen alleen komt. De opera tie „Guillotine", zoals zijn bezuini gingsactie is genoemd, belooft voorshands immers nog maar een kwart van het tekort, dat 1000 mil jard franks of tien miljard gulden beloopt, weg te werken. De Assem blee moet dan maar uitmaken, hoe zij de rest wil uitsparen of... ver dienen. Naar alle waarschijnlijkheid zal heel het grootscheeps optreden van Ramadier voor Frankrijk nog maar uitstel van executie betekenen en b.v. een nieuwe devaluatie van de frank tenslotte niet helpen voor komen. Maar er steekt in het krachtig optreden van Ramadier, evenals minister Hofstra socialist, toch wel een goed voorbeeld, dat met name de Nederlandse regering bij haar bestedingsbeperking op het terrein van de staatsuitgaven een riem onder het hart kan steken. Het blijft immers waar: Als men anderen bezuinigingen wil opleg gen, zal men moeten beginnen met de hand in eigen boezem te steken. lotte Nederland naast West-Duits- land zal zijn, dat de eer zou te beurt vallen als financier van Frankrijk op te treden. De bedoeling is immers, dat ge- gesteld het te vormen investerings fonds niet onder souverein beheer van Frankrijk, doch onder dat van de gemeenschap der Europes markt te stellen. Zo willen zij door mede zeggenschap althans de risico's wat verminderen. Het is zaak voor Ne derland hierop minstens evenzeer verdacht te zijn. TN de zitting van de Generale Sy node van de Ned. Hervormde Kerk heeft ds. J. J. Goorhuis uit Tilburg er met klem op aangedron gen dat de gemeenten in het zuiden des lands geestelijk en materieel zodanig worden toegerust, dat de Hervormde Kerk de toenemende afval van de Rooms-Katholieken zal kunnen tegemoettreden. Hier voor heeft de Hervormde Kerk vooral in de industriecentra, nog te weinig „gezicht". Deze outillage, zo zei ds. Goorhuis, is niet alleen een kwestie van geld, maar ook van personen: predikanten en kerke lijke mede-arbeiders. Wij geloven, dat deze Tilburgse predikant het verschijnsel van de geloofsverslapping en de geloofs afval niet juist beoordeelt. Het is een algemeen verschijnsel, dat zo wel de katholieken als de protes tanten regardeert. In het zuiden komt dit bij de protestanten niet zo duidelijk tot uiting, omdat het hier over veel geringere aantallen gaat. Doch het is zó, dat de grote worsteling onzer dagen zich vol trekt tussen het Christendom en allerlei varianten van het Huma nisme, dat met Gods Openbaringen meent te hebben afgerekend. Dat men de afval van het Christendom in het algemeen van protestantse zijde wil tegemoet treden met spe ciale maatregelen, kunnen we dan ook begrijpen en billijken. Dat men nu echter speciaal zijn actie wil richten op de katholieken-van-huis- uit in het zuiden, kunnen we min der waarderen. Dit zal natuurlijk ook weer tegenacties uitlokken en de onderlinge verhoudingen niet bevorderen. En evenmin de strijd tegen onze gemeenschappelijke te genstander: a geloof en ongeloof. Een vechtpartij te Oss tussen va der en zoon heeft er zondagavond toe geleid dat de 22-jarige W. S. door zijn 47-jarige vader A. S. is doodgeslagen. De onenigheid was ont staan doordat de zoon, uit een café thuis komend, zijn moeder om meer geld vroeg. Zij weigerdee waarop de zoon enig huisraad vernielde. De va der ontstak hierover dusdanig in woede, dat hij zijn zoon met een eind hout te lijf ging. A. S. raakte zijn zoon daarmee zo hard, dat deze kort daarna op het erf van de boerderij overleed. (Advertentie) Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 et* Het Nederlandse ©migrantengezin van Kohl, bestaande uit vader, moe der en zeventien kinderen, is in het Westaustralisohe goudcentrum Kal- goorlie aangekomen, om een half jaar op de goudvelden, te werken. Vader van Kohl, die twee jaar ge leden met de zijnen naar Australië trok, is banketbakker, maar onder zijn acht zoons zijn zoveel beroepen ver tegenwoordigd, dat altijd wel enkele gezinsleden ergens aan de slag kun nen gaan. (Advertentie) mmm 65 ct per 50 gram ilPl',,»!! liIllULKlJ i J'.jiu'i.N.dJiiIti «SS703 Het hoofdbestuur van de bond van Nederlands PTT-personeel „Ons Be lang" heeft zich tot de ministerraad en tot de Tweede Kamer gewend over de gevolgen van de bestedingsbeper kingen voor het PTT-personeel De gevolgen van de prijsstijgingen wor den voor het PTT-personeel dat nog steeds 'n reëele salarisachterstand (Advertentie) Het Europese Kolen- en Staalpar lement zal vandaag in Straatsburg i bijeenkomen om er over de alge- heeft, zo zegt het bestuur onaan- heel Europa Frankrijk helpt bij de mene doelstellingen van de Hoge j vaardbaar genoemd. Aangedrongen De nieuwbenoemde burge meester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, is gis teren in een buitengewone ver gadering van de gemeenteraad geïnstalleerd. „Men mag in de lange periode die aan uw benoeming voorafging mijns inziens een bewijs zien, dat het bur gemeestersambt van een stad als Den Haag zeer bijzondere eisen stelt, waaraan niet gemakkelijk valt te vol doen", zei wethouder C. van den Oever, waarnemend burgemeester, in zijn wel komstrede tot mr. Kolf schoten. „Het feit dat H.M. de Ko ningin u tot de vervulling van deze functie heeft geroepen, kan u tot vreugde stemmen, omdat er uit blijkt dat u geacht wordt de eigenschappen van geest en hart te bezitten, die voor een zo bijzondere taak nodig zijn". Wethouder van den Oever sprak er voorts over, dat de benoeming van mr. Kolfschoten in Den Haag meel stof heeft doen opwaaien dan norma ler wijze. „De kritiek op uw benoe ming betrof echter in geen enkele pu- blikatie die onder mijn ogen kwam en in geen enkel gesprek waarvan ik getuige was uw persoon. Integen deel, uw bestuurservaring, uw ver mogen om initiatief te nemen en ini tiatieven van anderen te beoordelen, uw kordaatheid om beslissingen te nemen, uw beleid om meningsver schillen harmonisch op te lossen, kortom uw persoonlijkheid, werden steeds met hoge lof gememoreerd". Nadat de burgemeester zijn eerbie dige dank had betuigd aan de Konin gin voor zijn benoeming, sprak hij een woord van persoonlijke sympa thie uit voor zijn ambtsvoorganger van Den Haag. „Hij heeft zich op bij zondere wijze ingespannen om het i belang van deze stad te dienen. U zult er begrip voor hebben wanneer dat hij in dit ambt heeft verduurd". Sprekende over de reactie van een deel van de Haagse bevolking op zijn benoeming zei de burgemeester: „Wanneer een principiële levenshou ding elke man siert ook als hij burgemeester is van een grote stad als Den Haag dan heeft hij daar mede allerminst zijn vermogen en zijn geschiktheid verloren om dat an dere grote geestelijke goed, dat Ne derland een internationale faam gaf, de verdraagzaamheid, te bescher men. (Advertentie) W PROBLEEM Sinds jaar en dag heeft Jen ny, een vijf-tons olifant, het circuspubliek zonder manke ren vermaakt met op haar hoofd te gaan staan. Maar nu ze in het theater van Carisle optreedt, is er wat mis. Zij heeft al een week lang gewei gerd haar programma uit te voeren. Haar oppasser meent, dat er iets aan het gebouw is, dat haar niet aanstaat, maar wat dit precies is, zou hij niet durven zeggen. Hij heeft het zoeken naar een oorzaak opgegeven. „Dit pro bleem is groter dan één van onze eigen problemen", heeft hij gezegd. 4300 gulden van eigenaar verwisseld. Het scheepje is zo klein, dat het ge makkelijk in een luciferdoosje kan worden opgeborgen, maar het is tot in de kleinste kleinigheidjes natuur getrouw. Het werd gekocht door een, Amerikaan. Zoek Een voetbalsupporter uit Turijn heeft met klem aan de directeur van de posterijen gevraagd of hij eens mag komen zoeken tussen de 178.499 oude telefoonboeken, die onlangs werden ingenomen en vervangen voor nieuwe. Tussen die 178.499 boe ken is namelijk het zijne en hij ver moedt, dat hij er een poolforrnulier in heeft laten zitten, waarop een prijs van 10.000 gulden is gevallen. Speurtocht Olie-magnaat Thomas Slick uit de Verenigde Staten heeft zich al zo lang nieuwsgierig zitten maken over de Sneeuwmannen in het Hymalaya- Dcze doelstellingen op lange ter mijn zijn onlangs door het gezagsor gaan neergelegd in een uitvoerig me morandum. Daarin wordt gesteld, dat de staalproduktiie in de zes lan den der gemeenschap zal moeten worden opgevoerd van 52 miljoen (Advertentie) ontwikkeling van zijn Afrikaans Autoriteit der Europese Gemeen- wordt op maatregelen, die leiden tot j ik mij op jeze piaats ,-ekenschap gebied. Dit geheel Europa wordt - sFhaP vo°r K"Ien en Staal te discus- stopzetting van de prijsverhogingen j f vJan Hhet grot^ menselijke leed, echter praktisch gereduceerd tot sleren- en °P besprekingen over de slarissen. Duitsland en Nederland, omdat Italië zijn geld nodig heeft voor achtergebleven eigen ontwikkeling, België voor de Congo heeft te zor gen en Luxemburg te klein is om veel buitenslands te presteren. Men moet er eigenlijk nog blij om zijn. dat België voor de Congo niet met hetzelfde verzoek aan Europa is gekomen als Frankrijk voor Afrika. Een dergelijk Belgisch verzoek zou overigens minder ris kant zijn geweest. België past in de Congo de open-deur-politiek toe en zijn Afrikaans gewest kent niet de politieke verwikkelingen, welke men in de Franse overzeese gebie den ontwaart. De Duitsers hebben nu in een tegenvoorstel aan Frankrijk voor- - in kruiden zit de kracht van de natuur. ton in 1955 tot 105 miljoen ton in - p„ a. ui.u, j,„ i one j -, i i i .1 Dn de natuur ruijtt voor m^ns en dier 1975. terwnl de kolenbehoefte in de- rr, L)h bron. óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoals moeheid, hoofdpijn, puist jes. verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam (Advertentie) neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver- zacht en geneest. AKKER SIROOP 1975, terwijl de kolenbehoefte in de zelfde periode zou stijgen van 278 tot 362 miljoen ton. Het was oor spronkelijk de bedoeling, dat het par lement in deze zitting ook door mi nister Paul-Henri Spaak zou wor den ingelicht over de resultaten van de onderhandelingen over de nieuwe gemeenschappen voor de Europese Markt en de kernenergie, doch nu de ze besprekingen nog niet tot de vast stelling van de verdragsteksten heb ben kunnen leiden, zal de heer Spaak niet naar Straatsburg komen. Dat neemt niet weg, dat verwacht kan worden, dat in Straatsburg een eerste parlementaire reactie op Europees niveau op de in Brussel gemaakte vorderingen zal zijn te be luisteren. met HER BES AN, Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden» 9e U"^ige..Lenny Ross uit Tujunga in Cahfornië, het „financiële won derkind dat vorig jaar 100.000 dol- .r.Y^°n-met ^et beantwoorden van "i f>en televisieprogramma, zondagavond in een ander pro- Kr™,64'0!?° dollar gewonnen. Vij gaf „feilloos antwoord op vragen over de effectenbeurs. Vakbondleiders van de havenarbei ders in New York hebben verklaard, dat de onderhandelingen die zij met de vertegenwoordigers der reders hebben gevoerd, opnieuw zijn vast gelopen en dat er dinsdag zonder twijfel een nieuwe stakingsoproep zal uitgaan. De arbeiders hebben het recht dins dag om 5 uur plaatselijke tijd op nieuw de staking van kracht te doen worden, die in november j.l. krach tens de wet Taft-Hartley 80 dagen werd opgeschort. Ecti aan de Coluinbia-universiteit verbonden geleerde, dr. Maurice Ewing, heeft het bestaan bevestigd van een ononderbroken op de zeebo dem lopende spleet in de aardkorst van naar schatting 75.000 kilometer lengte. In een onlangs verschenen verslag van het geologisch observatorium van de universiteit verklaart dr. Ewing, dat na een onderzoek van vijf jaar is gebleken dat zich onder de oceanen een spleet van 30 kilometer breedte en ruim 5 kilometer diepte uitstrekt. Deze spleet loopt door het noordelijk en zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan, buigt om Kaap de Goede Hoop af naar de Indische Oceaan en splitst zich dan in twee takken, waarvan de ene doordringt in de Arabische Zee en de andere tus sen Nieuw-Zeeland en het antarcti sche vasteland doorloopt en vervol gens in de Stille Oceaan langs het Amerikaanse continent naar het noorden ombuigt. Vraag Vele vrouwen in West-Duiteland weten niet wat de afkorting NAVO (Noord-Atlantische Verdragsorgani satie) betekent Meer dan de helft nelijk waard, had er nog nooit van gehoord, ter wijl vele anderen meenden, dat het een soort waspoeder of babyvoeding was. Dun Volgens bewoners van een flat gebouw in Newcastle zijn de mu ren van die flat zo dun, dat de buren zelfs de lieve woordjes kun nen horen, die onder of boven hen tussen echtelieden worden gefluis terd. De gemeenteraad heeft be sloten dat dan toch maar eens te gaan onderzoeken. gebergte, dat hij heeft besloten er zelf maar eens op uit te trekken. Binnenkort gaat hij op speurtocht. Heel de expeditie betaalt hij zelf, maar dat is hem de sensatie ken- Scliip Een miniatuur-scheepje, dat een van Napoleons soldaten in zijn vrije tijd moet hebben gemaakt, is voor Hoe lea' komen ze je 'mofgeBSeht» ophalen om te gaan vissen' De 17-jarige Franse koorddanseres Francine Pary zegt in Toulouse een j nieuw wereldrecord gebroken te heb- ben: zij heeft 34 uur en een kwar- i tier achter elkaar op een touw op 15 meter hoogte doorgebracht. Dat is ruim tien minuten langer dan de vo rige recordhouder. Gouverneur dr. J. van Baal van Ned. Nieuw-Guinea zal op 18 februari per vliegtuig uit Biak naar Nederland vertrekken. Hij zal met de minister van Overzeese Rijksdelen ad interim, C. Staf. overleg plegen over verschil lende aangelegenheden, Nieuw-Guinea betreffende. Met de gouverneur reist mede de directeur van financiën van Nieuw- Guinea, de heer J. G. Rozenboom, die in Nederland besprekingen zal voeren over de begroting van Nieuw-Guinea. (Advertentie) Een Frans reisbureau heeft voor 58 liefhebbers een reis georganiseerd met onbekend doel. Een vliegboot zal hen naar een eiland (op een 900 km afstand van Engeland) brengen, waarvan de naam nimmer bekend gemaakt zal worden. De vakantie gangers kunnen op het anders onbe woonde eiland in huisjes en tenten kamperen. saelstS WOENSDAG 13 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 De Oiitbijtclub 8,00 Nws. 8,18 De Ontbijtclub 8,50 V. d. vrouw (9,35-9,40 Waterst.). VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10,20 Gram. 10,45 Idem 11,30 Gevar. progr. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Piano trio 13,00 Nws. 13,15 Ten toonstellings- agenda 13,18 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14,00 Gram. 14,30 V. d. jeugd 16,00 V. d. zieken. 16,30 Gram. 17,05 Orgel spel 17,25 Gram. 17,50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: C. M. Bijleveld: Sport in Nederland Nieuw Guinea 18,00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18,40 Act. 18.50 Pianospel 19,00 Liedjes v. d. jeugd 19,10 Joods progr. VPRO: 19,30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door, caus 20,15 Eva Bonheur, hoorsp. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Socialistisch nws. in Esperanto. HILVERSUM H 298 m NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,35 Lichte muz. 9,00 V. d. zieken 9.25 Waar voor uw geld 9,30 Gram. 9,35 Instr. trio 10,00 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Een uur minister, hoorsp. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Koperkwartet 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Met Pit op pad 13,20 Meisjeskoor 13,40 Gram. 15,00 Jeugd. conc. 15,45 Gram. 16.00 V. d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 E-eursber, 17,45 Gram. 18,00 Koorzang 18,20 Kamermuz. 18,45 Spec trum v. h. chr. org.- en ver.-leven 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 Bui tend, overz. 19,50 Gram. 20,00 Radio krant 20.20 Radiofilihairmonisch ork. en solist 21,05 De Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie, caus. 21,25 Oude muz. 21,50 Piano duo 22,10 Filmbeschouwing 22,20 Metropole obk. 22,45 Avondoverden king 23,00 Nws. 23,15 Zaalsportuitsl. 23,20- 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16.10 Ork. conc. 17,00 Nws. 17,10 Cello en piano 17,50 Boekbespr. 18,00 Lekenmoraal en filosofie, eau®. 18,30 V. d. solid. 19,00 Nws. 19,40 Volkszang 20,00 Twee levenden en een dode, hoorspel 21,00 en 21.15 Gram, 22,00 Nws.'22,11 Pia norecital 22,55-23,00Nws. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10, 14,10 en 14,15 Gram. 15,15 Koorzang 15,30 Gram, 16.05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 en 17,30 Gram. 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,30 Gram. 22,55 Nws. WOENSDAG 13 FEBRUARI VARA: 17.00-17,30 V. d. kind. NCRV: 20,00 Een goede buur..,, blijspel 21,55 Dag sluiting. FRANS BELGIë: 19,00 Onbekend 19,30 V. d. jeugd 20.00 Act. 20,40 Le Témoim, film, plm. 22,00 Lectures pour tous. Daar na wereldnws. VLAAMS BELGIë: 19,00 V. d. jeugd 19.30 Nws. 20,00 Boemerang 20,30 Muzi kale succesnummers 21,00 Automatte 22,00 Journ. en nws. Wij geven U deskundig advies Wij leveren: RUF-INTROMAT boekhoudmachines RUF - Doorschrijfapparaten, SUF - Kaartsystemen enz. in vele uitvoeringen. Wij drukken al Uw formulieren, Wij leiden Uw personeel op (evtl. trainingscursus op ons hoofdkantoor X ■""n1 Geen zorgen voor U - Alles in één (ervaren) hand bij Administratiesystemen en boekhoudmachine* Bezuidenhoutseweg 80 's Gravenhage - tel 72 00 77 TILBURG-TEL. 2 63 49 door Arthur M. Chost 32) „Ik vraag mij af", zei Durkin, ..waarom de Strangs aan de haal ringen en uit de trein sprongen. Zij hadden uun rol aardig goed volge houden en als zij kalm in de trein waren blijven zitten, hadden zij door kunnen rijden tot El Paso zonder enig gevaar en daar aan de haal gaan." „Daar heb je gelijk in. Maar aan de andere kant moet je niet verge ten, dat ze Goldsteins' juwelen bij zich voerden, zodra zij die uit hun schuilplaats hadden genomen, en bovendien nog het uit Lelands' coupé afkomstige geld! Als die dingen op hen gevonden werden, hetzij in de trein of in El Paso, zouden zij in een moeilijk parket komen en dat wisten zij ook wel." „Ja", stemde Durkin toe, „ik ver moed, dat dit de verstandigste ma nier was. Als Goldstein er niet was geweest, zouden wij hun afwezigheid met bemerkt hebben, voordat de trein mijlen verder was." Holcombe ging aan tafel zitten en begon keurige driehoeken en cirkels te tekenen op een blaadje papier. „Laten wij de gehele zaak nog eens van het begin af nagaan en zien, hoe wij er voor staan", stelde hij voor. „Om te beginnen werd een passagier, die zich Sidney Jones noemde, vanmorgen dood in zijn compartiment aangetroffen. Bij een oppervlakkige beschouwing leek het'n geval van zelfmoord te zijn. Als zijn lichaam terstond was afgenomen, of als jij, Durkin. niet toevallig meteen ter plaatse was geweest, zou men het voor zelfmoord hebben versleten en daarmee zou de zaak afgedaan zijn geweest. Maar het was geen zelfmoord. Ik heb het lijk gezien: wij hebben het gefotografeerd; en ik ben het met je eens, dat er ongetwij feld moord in het spel is. Sterker dan dat, het is een bijzonder brutale moord, want je hebt al een zeer gewetenloos persoon nodig om eerst iemand te vermoorden en dan het lijk zo te plaatsen, dat het zelf moord lijkt. Dat is al één ding. „Dan krijgen wij een volgende eigenaardigheid van het geval, name lijk dat deze Sidney Jones blijkbaar alle moeite had gedaan om zijn iden titeit te verbergen. Er werden geen visitekaartjes gevonden, geen brie ven, reischeques, geen initialen op zijn kleding - geen van de herken ningstekenen, die men gewoonlijk bij zich heeft. Waarom is dit? Als wij 't bagage-recu in aanmerking nemen, in verband met Davidsons' theorie, Jh geneigd om aan te nemen, aat deze zogenaamde Jones in wer kelijkheid Barclay Leiand was. „Laten we nu de personen, die, voor zover wij kunnen nagaan, enig c™act biet de overledene hebben gehad, de revue eens laten passeren, tiet zijn er vijf. Om te beginnen de rancher. Holt, die in dronkenschap ruzie met hem zocht. Maar Holt heeft een behoorlijk alibi, en bovendien is hij met de man ervoor, om Leiand op deze wijze te vermoorden. Holt is niet gewetenloos genoeg; hem ont breekt trouwens ook de vereiste sluwheid. ^"Djn r,.!?ri'igen. WÜ juffrouw Le Grand. Zij was in het compartiment van de dode. wat zij eerst ontkende, doch later toegaf. Welnu, tenzij mijn mensenkennis mij totaal bedriegt, is zij niet het soort vrouw om te doen, wat Lelands' moordenaar deed. Wij hebben trouwens geen schijntje bewijs, dat zij ook maar enig motief had. „Dan krijgen wij Davidson. Hij geeft toe, dat hij naar Lelands' coupé is gegaan om geld te vragen. Juf frouw le Grand verklaart dat zij hem het compartiment zag verlaten. Doch een uur later hoorde zij gerucht in Lelands' coupé. Wie is daar toen ge weest? Is Davidson nog voor de tweede maal erheen gegaan? Niet onmogelijk", zei Holcombe, voort gaande met het tekenen van keurige wiskundige figuren. „Nu komen wij aan Jim Strang", vervolgde hij. „Dat is een doortrapte misdadiger, of ik moet me al schro melijk vergissen. Hij had Goldsteins juwelen gestolen, maar wat had hij daaraan, als hij geen contant geld bezat? Hij had in El Paso geen ring of halssnoer te gelde kunnen maken om zijn taxi of hotelrekening te be talen, gezien de ruchtbaarheid die Goldstein aan de diefstal zou hebben gegeven. Hij had zijn geld verspeeld; zoals hij Davidson vertelde, was hij platzak, maar hij wist waar er geld was te vinden. Heeft hij de lichten uitgedraaid, om daarna door de cor ridor te sluipen, Lelands' comparti ment binnen te dringen, misschien met hem te worstelen cn hem te vermoorden, en het geld te stelen?" „Daar lijkt het wel op", stemde Durkin toe, „maar helemaal sluit onze redenering niet. We hebben geen getuigenbewijs om aan te to nen, dat hij in die coupé is geweest, noch enige aanwijzing, zover ik heb kunnen nagaan, dat hij er geweest is." „Ik denk er precies zo over", ver klaarde Holcombe. „Wel, de vijfde persoon, die in deze zaak betrokken zou kunnen zijn, is de oude Strang. Hij heeft toegegeven, dat hij in de buurt van ds coupé is geweest op het tijdstip, dat de moord gepleegd is. La ten we eens met hem praten." De oude Strang schuifelde lang zaam de wagon binnen, omhoog glu rend met levendige kraaloogjes, een onaangestoken sigaar in de mond. „Gaat u zitten, meneer Strang", zei Holcombe beleefd. Strang liet zich in een zetel neer. „We hebben eens met uw zoon ge praat", begon Holcombe. „Zo heb ik onder andere eens telegrafisch over u beiden informaties ingewon nen en zeer leerzame antwoorden ontvangen. Hier heb ik het telegram uit Boston. Zal ik het u voorlezen?" „Ga uw gang", antwoordde Strang Holcombe las het telegram over de beide Baxters voor. De oude man vertrok geen spier van zijn gezicht. „Wat zegt u ervan?", vroeg Hol combe. „Kan me weinig schelen. Ik heb nooit van Baxter gehoord". „Dat is wel mogelijk; maar dat zullen wij bewijzen, als wij in El Paso aankomen." „Hoe?" „Door uw vingerafdrukken naar Boston te sturen." Strang liet de sigaar door zijn mond rollen „Mij goed", zei hij kalm. Holcombe nam een paar van de gevlekte bankbiljetten en overhan digde ze de oude man. „Hebt u deze meer gezien?", vroeg hij. Strang bekeek ze onverschillig. „Ik zou het u niet kunnen zeggen. Geld lijkt allemaal op elkaar." „Weet u, waar ze vandaan komen?' „Nee." „Zij werden gevonden in de sok van uw zoon en ze zijn afkomstig uit de coupé van de man, die van nacht Is vermoord." Strangs antwoord wekte verbazing. „Dat verbaast me niets", ant woordde hij doodbedaard. „Wat zegt u!" riep Holcombe. Beide politiemannen veerden op. „Ik heb u immers verteld", zei Strang nadrukkelijk, „van de man die ik uit dat compartiment zag ko men. Dat was Davidson. Hij bracht het geld mee." „Uw zoon ontkent, dat Davidson hem geld heeft ter hand gesteld", hield Holcombe aan. „Jim handelde dwaas, hij was bang, te veel in de zaak te worden betrok ken, en hij loog erom. Ik hoorde hem tegen Davidson zeggen, het geld te gaan halen. Ik zag Davidson van morgen om over tweeën uit de coupé van de vermoorde komen. Als er een moord is gepleegd, dan is het Da vidson die u hebben moet." „Je liegt", riep Durkin; „je zag Jim uit die coupé komen." „Ik zag Davidson", antwoordSe de oude onbewogen. En daar zaten zij - vastgelopen. Strang nam de sigaar uit zijn mond, alsof de rest hem niets kon schelen, en stak ze er weer in. Plotseling trok juffrouw Townsend Durkin aan zijn mouw. „De ring", fluisterde zij, opgewon den. „Vraag hem, waar hij zijn ring heeft gelaten." „Welke ring?" „Die brede ring, met een smaragd en diamantjes, die hij altijd droeg. Mijn blik viel op zijn hand, toen hij die ophief om de sigaar uit zijn mond te nemen, en de ring ontbrak." Durkin knikte. „Strang", zei hij plotseling, „waar is die fraaie ring van je gebleven?" De sigaar verschoof heel even, maar toch merkbaar, alsof de man geschrokken was. De oude Strang antwoordde zonder zich te haasten: „Die heb ik verloren." „Verloren? Waar?" „Buiten, in de woestijn, in het donker. Hij rolde van mijn vinger." Durkin staarde hem wantrouwend aan, doch zweeg. En juffrouw Town send voelde, dat haar ogenblik was aangebroken. „Komt u eens even hier", voegde ze de beide politiemannen dringend toe. „Kom alstublieft. Ik heb u wat te vertellen." Zij voerde hen naar het andere ein de van de wagen, waar de ander hen niet verstaan kon, en barstte los: „Gisteren droeg hij die zware, duur uitziende ring, en vanmorgen ook nog. Het viel mij op, toen ik hem een tijdschrift doormidden zag scheu ren met die grote gorilla-klauwen. Hij scheen er buitengewoon trots op te zijn. Nu is de ring ineens ver dwenen. Waarom? Misschien heeft hij een gegronde reden, om die ring niet meer te durven dragen." „Welke reden?", vroeg Durkin. (wordt vervolgd) It

de Stem | 1957 | | pagina 5