Sluise S.P.I. wordt groots WALCHEREN Gouden bruiloft te Lamswaarde werd een klinkend dorpsfeest Tijdelijke helikopterlijn Goede jubileumviering van Vriendenkring (Heinkenszand) Een klaterend programma Meer rondvraag dan agenda in raadsvergadering Graauw ZEEUWSCH- VLAANDEREN ZEEUWSCH- VLAANDEREN Hogere tarieven voor Gasthuis DIAMANTEN BRUILOFT DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 12 FEBRUARI 1957 WEK DE GAL IN UW LEVER OP PRISMA-het veilige horioge j 1 f 63.- A In Middelburg draait lezingencyclus voor winkeliers Hoogwaterstanden MIDDELBURG VLISSINGEN Funderingspalen voor veerhaven opgeleverd TERNEUZEN Burgerlijke stand n v 3 a n a s 13 a n v H s.o a 3 0 n fi a w 1 GOES Ernstige aanrijding Burgerlijke stand Aankoop van gronden AGENDA Vandaag Morgen Secretaris va 2 (Advertentie) winnen. Niettemin: de zuidelijke toe gang tot de stad is de meest gefre quenteerde. Via de grenspost komen in een willekeurige drukke week cir ca 100.000 mensen binnen. Die ko men o.a. in zo'n 18.000 auto's en 600 bussen. De totale grenspassage (heen en terug) kan men dus vinden door deze aantallen te verdubbelen. Hoewel Sluis, zoals we al zeiden, vele omstandigheden mèt zich heeft, berust het niet in de gunstige feiten. Daarvoor getuigt, en dat op waarlijk grootse wijze, de komende tentoon stelling al. Maar ook andere activi teiten wijzen op de wil om het nog beter en mooier te maken in het merkwaardige stadje. Men restau reerde de (in bedrijf zijnde) molen, die jaarlijks een kleine tienduizend bezoekers trekt, men richtte het mu seum opnieuw in (het zou overigens een representatiever onderkomen DE TENTOONSTELLING van handel, industrie, nijverheid en landbouw, die onder de naam S.P.1. te Sluis wordt gehouden (van 27 april tot en met onnïj b,elo(!ft een grootse gebeurtenis te worden. De expositie, in totaal óüuU vierkante meter omvattend, heeft een provinciale opzet en er zullen vele landelijke inzenders deelnemen. Er wordt aan deze manifestatie een spectaculair amusemtensprogramma verbonden en vooral de openingsplech tigheid krijgt een indrukwekkend karakter: daar komt een vliegtuig aan te pas, Jantje van Sluis dropt" zichzelf en tevoren worden per parachute vier sleutels uitgeworpen. Wie het eerst met een van die sleutels, waarmee de S.P.I. geopend kan worden, komt aanrennen, heeft een fraaie prijs verdiend. De naam Sluis Presenteert (afge kort tot S.P. met erachter het Ro meinse cijfer I, dat doet verwachten dat Sluis er een traditie van wil ma ken), is een uiting van de plicht die de toeristenstad Sluis voelt vooral ten opzichte van zijn duizenden Bel gische gasten. Het hele jaar door is het: Sluis accepteert en uit erkente lijkheid en sympathie wil men nu eens presenteren. De deelname van de zijde van han del, industrie en middenstand is groot. Van de 1200 m2 tentoonstel lingsruimte is bijna alles al volge boekt. Er is een afdeling landbouw en zuivel en er wordt een speciale afdeling Horeca ingericht, in Sluis uiteraard van veel belang. Er komen verscheidene voorlichtingsdiensten van rijksdiensten en er wordt onder handeld over de komst van de test wagen van de Rijksverkeerspolitie te Rotterdam, die op de E 55 zoveel succes had. Automobilisten kunnen er hun vaardigheid, reactievermogen enz. in nagaan. Een interessante bijzonderheid, waarvan de heer Harry Pulles, orga nisator van de SP I ons vertelde, is het feit dat men met de Sabena on derhandelt over de mogelijkheid t.g. v. deze tentoonstelling een tijdelijk helikopterlijntje, speciaal gericht op het bezoek vanuit „Holland" in te stellen. Wanneer dat zou lukken, zou bovendien een trekpleister temeer ge vormd zün. De kostuumshow, die mevr. Can- ter-Cremers v. d. Does van de Haag se Kunstacademie organiseert, is een zeer waardevol cultureel evenement. Deze show wordt verzorgd in samen werking met de Studentenkring St.- Anna ter Muiden. De antieke kos tuums hebben betrekking op de pe riode van 1750 tot 1925. Het amusementsprogramma omvat dagelijks optreden van artiesten van naam. Men heeft via Charel Aarts, impressario, gecontracteerd een keur van kleinkunstenaars, waarvan we noemen Jan Gorissen, Max van Praag, Gerda Zieler, het Showorkest van Martin Ehrich, Jan de Cler en Heintje Davids op haar afscheidstour- nee (nog altijd). Er valt de Europese première te beleven van een imposant schouw spel: de elektronische lichtfonteinen, er komt een jeugddrumbandconcours en een muziekfestival op zondag 28 april, kortom, er is meer dan ge noeg te beleven. Toeristenstad De S.P. I is geboren uit de activi teit van de (in Sluis niet georgani seerde) middenstand. Sluis heeft uiteraard vele omstandigheden in zijn voordeel: het is achterland van de Belgische kust, het is tevens „voorland" voor dit gebied, want het hoogst merkwaardige feit doet er zich voor dat er Belgen uit het Ant werpse en Brusselse in Sluis komen logerenom van daaruit de kust van hun eigen land te bezoeken, in dagtochten. Overigens dingt Sluis niet alleen naar de gunst van wie uit het zuiden komen. Ook in „overig Nederland" wil men belangstelling en sympathie moeten hebben) en men rustte niet voordat het rijk toestemming en tonnen gelds gaf om het verwoes te Stadhuis met het Belfort (Neder lands enige) te herbouwen. Men zal ook niet rusten voordat Jantje van Sluis daar kan spelen met een ca rillon. Men heeft er nu zelfs het om vangrijke plan, bij de Heidemaat schappij in studie, om de stadswallen te restaureren. Een zaak van zo'n twee miljoen gulden. Men ziet dus: Sluis vergeet door zijn „gulden he den" de toekomst niet.... (Advertentie) ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent humeurig, voelt u nóAr en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. Neem CARTERS LEVER- PILLETJES - onschadelijk, plantaardig en zacht - om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen. Vraag Carters Leverpilletjes, f.1.20 p.flac. In de raadsvergadering van Graauw, waarin de rondvraag meer tijd vroeg dan de agenda, deed de voorzitter mededeling van een ingekomen schrijven betreffen de het salaris van de wethouders. Dit zou kunnen worden gebracht op f. 510. De raad had daar geen bezwaar tegen, zodat de verhoging een feit zal worden. De raad kreeg van de voorzitter ovendien te ho ren, wat besproken was op de jong ste bijeenkomst van de deelnemen de gemeenten aan de bouw van het streekziekenhuis te Hulst,o.a. be treffende de basis waarop de ga rantie zal worden bepaald per ge meente. De winkelsluitingswet luidt voort aan: van 1 april tot 1 november zullen de winkels 's avonds open mogen zijn tot 9 uur en op de vrij dagen tot 10 uur, evenals op de ker misdagen. 's Zondags mag men de winkel open houden van 8 tot 12 uur. De kappers mogen op dinsdagen en donderdagen werken tot 7 uur, op woensdagen en zaterdagen tot 8 uur en op vrijdagen tot 10 uur. Het r.-k. schoolbestuur kreeg voor dit jaar een vergoeding van totaal f. 939, ingevolge de wet op het kleu teronderwijs. Het raadslid de Wit bracht de ver goeding der onteigende stukjes grond ter sprake. Het betreft hier de en kele vierkante meters grond, die werden onteigend in verband met de aanleg van de nieuwe wg. Men had de mensen f. 1,50 per m2. toegezegd plus een mooie afrastering van het onteigende gedeelte. De voorzitter merkte op, dat onteigenen niet be hoeft in te sluiten, dat ook de af rastering door de gemeente zal wor den verzorgd. Ook de heer Daalman uitte in krachtige woorden zijn onge noegen en meende, dat hier de op zichter de mensen misleidend heeft voorgelicht. De voorzitter vond de vervanging van een oude afrastering door de tegenwoordige een voldoen de compensatie voor de onteigende stukjes grond. De heer de Wit wees op het feit, dat op het gehucht Jagertje aan een café een stalletje is aangebouwd, dat in zo'n toestand verkeert, dat instorting moet worden gevreesd. Omdat de eigenaar van het bewuste pand niet genegen is er ook maar iets aan te verbeteren, wordt beslo ten de gemeente-opzichter het zaakje ter plaatse te lr.ten opnemen. Daarna zal men zich met de eigenaar in verbinding stellen. De weg Paal - Duivelshoek werd ter sprake gebracht en gevraagd werd, hoe ver men met de plannn tot verbetering is gekomen. De voor zitter deelde mee, n.a.v. een onder houd dat hij mocht hebben met een lid van G.S. en Waterstaat, dat hier over nog weinig positiefs is te zeggen Pas in de loop van dit jaar zal wor den beslist, op welke wijze de ver zwaring van de zeedijk daar ter plaatse zal geschieden, of aan de buiten- of aan de binnenzijde van de thans bestaande dijk. In het laatste geval zal de weg met de enkele huisjes, die langs de dijk staan, moe ten verdwijnen. Plannen maken is daarom in dit stadium onmogelijk. Op een vraag over de reparatie aan de weg Graauw - Paal werd meegedeeld dat het wachten is op gunstige weersomstandigheden. De benodigde materialen zijn er, maar het zal voldoende droog en warm moeten zijn, om de kuilen te dich ten. Edeldoublé 20 wicron met stalen bodem, 15 steens anker, anti-magnetisch In de bakkerszaal van het Schut tershof te Middelburg is de lezingen cyclus voor het Walcherse winkel personeel. waartoe de vereniging ..Handelsbelang" het initiatief nam, van start gegaan. De heer J. Knap uit Utrecht, uitermate deskundig op het gebied van de verkoopontwikke ling opende dit zestal lezingen met een causerie over verkoopontwikke ling." Deze avond werd bijgewoond door een vertegenwoordiging van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Aan het begin van de avond heeft namens de commissie van voorberei ding de heer L.B. van Houte een kort woord gesproken. De voorzitter van .Handelsbelang", mr. M.A. Terwoert schetste, hoezeer een dergelijke cur sus op Walcheren in een bestaande behoefte zal gaan voorzien. Hij zei te hopen, dat de cursisten door het bezoeken van de lezingen hun mensenkennis en paraatheid zul len vergroten, twee eigenschappen, die voor een verkoopster, verkoper onontbeerlijk zijn. Aldus verrichtte mr. Terwoert de officiële opening van de cyclus. De lezingen zullen zoals bekend, iedere vrijdagavond worden gegeven. De aanvang is steeds om half acht. Het was Vriendenkrings verdienste niet alleen dat zjj in de afgelopen 30 jaar op cultureel- en ontspanningsge- bied één der voornaamste plaatsen in de rü der plaatselijke verenigingen innam. Méér nog heeft de naam Vriendenkring betekenis gekregen, doordat van baar toneelavonden telkens een grote parochie-vrienden kring wist te maken. Dat was de kern van de felicitatie rede, welke haar geestlijk adviseur, pastoor Witkamp, bestuur en leden van de jubilerende r.-k. toneelvere niging Vriendenkring meegaf. En dat deze woorden de twee maal overvolle zaal met Vriendenkring enthousiasten uit het hart was gegre pen onderstreepten zij met een ova tioneel applaus. T eleur gestelden Tevoren moesten tientallen bezoe kers door plaatsgebrek worden te leurgesteld en het was voor hen in verhouding tot de honderden die wol een plaatsje hadden bemachtigd, zeker dubbel jammer nu zij één der hoogtepunten uit Vriendenkrings carrière misten. Inderdaad heeft het jubilerende ge- iei»chap met de opvoering van „De witte Non", een toneelspel w. 5 be drijver. naar de bestseller "an F. Marion Crawford, een piestatie gele- v.rd welae lang zal blijven voort- to—n bj de toneelliefhebbers uit ,»inkenazand en wijde omgeving. Eenzame hoogte De hoofdrolvertolkster, Angela Chairomonte de latere witte non ia d» p.rsoon van B»ts Fa»s schit terde oi) eenzam. hoogta. Met raffi nement en een aangeboren acteerta lent ewe ai; alle aandacht op en was to de ware ito van het woord het centrale punt waarin Crawfords grote schrijverstalent gestalte kreeg. De delicate rol van Marchesa del Prato, in handen van de jonge aan winst Bets van Leeuwen, werd door haar zeer juist doorleefd en met dy namische kracht uitgebeeld. Het spel groeide naar zijn hoogtepunt ir. de scène tussen de beide eerstgenoemde speelsters. Dorus van der Swaluw, in zijn rol van Monsigr.oro Sara Cinesca, toon de weer eens welk een geroutineerd heid hem eigen is bij de uitbeelding var. de meest uiteenlopende typerin gen. Emely Pieters gaf een zeker aan vaardbare voordracht van Madame Bernard. Kapitein Giovanni Serveri bracht ons in de persoon van Ille Vermue de „ijzeren soldaat" ten voete uit. Lauran de Jonge, één der debutan ten, als luitenant Francesco Rossi, de tegenspeler van Vermue, vewrierf aller sympathie door de luchtige zwier waarmee hij zijn aandeel le verde. Ook al was de rol van de geslepen rentmeester Carducoi zeker niet het genre waarmee Job Pompernolle zich in de laatste jaren tot een uitsteken de speler ontwikkelde, des te ver dienstelijker is de wijze waarop hij deze creatie bracht. Hetzelfde gold voor Bas Simonse. De bijrollen waren in goede, soms zelfs uitstekende handen. Waardering Aan het slot klaterde het applaus vele malen op toen speelsters en spelers groepsgewijze poseerden naast levensgrote letters die het woord Vriendenkring vormden. Burgemeester Derckx feliciteerde de vereniging persoonlijk op het po dium en sprak waarderende woorden. En zo was er 'n geestige felicitatie van Kunst naar Kracht bij monde van de heer Soncke, de zijn woorden vergezeld deed gaan van een char mante bloemenhulde. In zijn dankwoord betrok voorzit ter J. Rijk vooral pater Gerlach die bij de voorbereiding van deze opvoe ring zo'n belangrijk aandeel had ge had en Jan Koens voor de uitsteken de wijze waarop hij de regie ver zorgde. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 13 februari, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 1,31 en 14.06 uur; te Terneuzen om 0.57 en 13.28 uur en te Vlissingen om 0.27 en 12.58 uur. Voortreffelijke uitvoering van „Concot dia" De leerlingenvereniging „Concor dia" van de Rijkskweekschool heeft weer haar jaarlijkse (telkens weer) voortreffelijke uitvoeringen gege ven. Ook ditmaal gebeurde dit in de grote Schuttershofzaal. Het eerste programmadeel bestond uit koorzang onder de eminente leiding van de heer Cor Schijve. Het bleek, dat „Concordia" ondanks de mutaties, (zonder welke de school als oplei dingsinstituut 'n dood ding zou zijn!) over een groot aantal goede zang stemmen beschikt, waaruit een schier vlekkeloos zingend koor kan worden gerecruteerd! De zang (benevens het blokfluit- spel) verried toewijding en enthou siasme, zowel van koorleden als di rigent. Eerstgenoemde groep bood de heer Schijve trouwens een surprise aan in de vorm van een buiten-het- weten-van-de-dirigent ingestudeerd zangstuk. Het tweede deel van dit verzorg de programma bestond uit de op voering van het blijspel „De man die geen tijd had" van de hand van de „Noorse Deen" Ludwig Holberg, 'n achttiende eeuws schrijver. Dit amu sante kostuumstuk kreeg een vlotte opvoering. Een langdurig applaus viel de bijna twintig tonelisten en regisseur, (de heer dr. J. van Ham) ten deel. Het was de laatste maal, dat de directeur van de rijkskweekschool, de heer A. de Jonge, een dergelijke avond in genoemde kwaliteit bij woonde. Niet zonder weemoed richt te hij zich aan het einde van de avond tot de aanwezigen. De zuster vereniging uit Dordrecht zond ver tegenwoordigers. WEER 25 E.H.B.O.-ERS Opgeleid door mevrouw dr. E. Ver maas- van Konijnenburg en de he ren medici D.N. van Gelderen, D.F. Frumau en J. Stapper heeft een 25-tal dames en heren, afkomstig uit het bedrijsleven, rijks- en provin ciale diensten (Griffie en belastingen) het E.H.B.O.-diploma verworven. Tij dens een geanimeerde bijeenkomst in café-restaurant Wöhler zijn de diploma's uitgereikt door dokter Fru mau. Voorzitter J.J. Polderman sprak in zijn felicitatie over een „prachtig resultaat". Dokter Frumau dankte in het bijzonder de geslaagden voor het enthousiasme, waarmee zij aan de cursus hebben deelgenomen. Voor mevrouw Bogaard en de he ren J. Net en J.F. de Muijnck (de afdelingssecretaris) - welk drietal zich eveneens bijzonder verdienstelijk had gemaakt - was voor een sur prise gezorgd, evenals voor de do cent, dokter Frumau. De namen van de gediplomeerden zijn: de dames S. Grim, S. Vathe- roth, D.S. Fastenau - De Kam, J.F. Behage. A. Joziasse, M, v.d. Brink, J. Davidse en M. Bliek (allen Mid delburg), A. Provoost (Serooskerke), G. de Mol, (Kamperland), P. Vader en D. Janse (St. Laurens) en de he ren: S. Melse, O.A. van Goethem, P. Bosselaar, P. Nieuwenhuijzen, P. Roth, J.A. de Kramer, J.W. Sig- termans, P. Dingemanse, F.A.M. Cla- rijs, J. Clarijs en C. Corbijn (allen Middelburg). A. Mijnsbergen (Vlis singen) en J. Hollestelle (Souburg). DELTA-AVOND K.V.P. Donderdag verzorgt de K.V.P.-afde ling 'n Delta-avond in „de Eendracht" Na het afscheid van de oud-voorzitter, de heer J. Groffen. volgt eerst de watersnood-film 1953. Daarna houdt het Staten- en raadslid, de heer E. Vadier een lezin'g met lichtbeelden over het Delta-plan en de ontwikke ling van Zeeland. Het eerste gedeelte van het miljoe- r.enproject der Nieuwe Veerhaven te Vlissingen kwam gereed: 400 beton nen funderingspalen, waaraan men op 20 november var. het vorig jaar begonnen was, werden opgeleverd. Rijks Waterstaat verwacht dat men zeer binnenkort kan beginnen met de verdere werkzaamheden voor deze nieuwe veerhaven, welke precies een. der zal worden als de nieuwe veer haven te Breskens. Inmiddels vindt een regelmatige aanvoer plaats van stalen damwand en andere materialen, opdat het werk straks niet gestagneerd kan worden. „AMERICAN TRAPPER" LIEP OP PAALHOOFD. Het Amerikaanse vrachtschip „American Trapper" groot 8.453 BRT liep op het paalhoofd De Leugenaar, waar het enkele uren heeft gezeten. De sleepboot „Scaldis" slaagde er omstreeks half tien in, het in 1943 gebouwde schip weer vlot te krijgen. De „American Trapper" kwam van Rotterdam en was met stukgoed op weg naar de haven Antwerpen, Er was een Nederlandse loods aan boord, doch door plotseling opkomende mistbanken moet men op het paal hoofd zijn gelopen. De boeg der „American Trapper" boorde zich en kele meters naast het rode kustlicht in het paalwerk, waaraar. vanzelf sprekend schade ontstond. „TIEN KLEINE NEGERTJES" ,,De Nardusbloem", de toneelclub van het „St. Willibrordcollege" tr Goes, gaf voor een zo goed als gevul de Britannia-zaal, een opvoering van het spannende toneelstuk „Tien kleine negertjes' van Agatha Christie. De club deed het nog beter dan de vorige week in Goes en ook het decor had een gunstige wijziging ondergaan. De Zeeuwse toneeladviseur. Jan Le- maire, die de voorstelling bijwoonde, was verbaasd dat 15- en 16-jarigen zulk goed spel vertoonden en hij ver klaarde zich spontaan bereid nog een nabeschouwing te geven. Na het laat ste bedrijf, heeft de voorzitter der vereniging voor het kath. middelbaar onderwijs op de eilanden, de heer J. Roose, zijn voldoening uitgesproken over hetgeen de „Nardusbloem" had gepresteerd. Aan de dames offreerde hij daarop bloemen en aan de heren sigaretten. (Advertentie) VRIJE VEREN IN DE RAAD. Op de agenda van de openbare ge meenteraadsvergadering die op don derdag 14 februari om 19 uur zal wor den gehouden staan o.a. de volgende punten Een voorstel van b. en w. om aan de r.-k. vereniging Wit-Gele Kruis afdeling Sluiskil, een perceel grond, gelegen hoek Louisastraat-Spoor- straat, te verkopen voor de bouw van een wijkgebouw. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw-benoemde lid van de raad, de heer H. Ribbens. Door het overlijden van de heer den Hamer is bij de anti-revolutionaire partij een vacature ontstaan. Gedurende deze vergadering zullen ook de vrije veren worden bespro ken. Geboren: Janna Johanna, d. van Jacobus J. van Hermon en Dir.a M. Heule, won. Merelstr. 14; Cornelia Jacomina, d. van Jacobus Huijssen en Janna A. de Kraker, won. W. de Zwijgerlaar. 38; Alexander Theodoor, z. van Mattheus Willemsen en Hele na J. Kouwijzer, won. Markt 15; Marten, z. van Martinus A. Elderson. en Jannetje Booy, won. Grer.ulaan 10; Antoine August Marie, z. van Aloisius B. Hamerlinck en Gerarda J. F. A. Berkers, won. Beukenstr. 10; Johannes, Jacob, z. van Leendert A. Willemsen en Reiniera G. Harms, wen, 2e Kortestr. 1; Ronald Laurus, z. van Laurus Vader en Margaretha C. Hasselman, won. Anjerstr. 4; Agatha Margaretha Maurice, d, van Joseph L. Sr.elleman en Geertruida A. Smeets, won. te Sas van Gent, Anna Cornelia, d. van Pieter Hame link en Cijta Jonkman, won. 2e Ver bindingsweg 11. Huwelijksaangiften: Jacobus Kroon, 27 jaar., jm. en Catharir.a de Ridder, 21 j. jd. Overleden Catharina Cornelia Adriaansen, 45 j., echtg. van Jacobus Geleijn van Doeselaar; Alouisius Pe trus van Jole, 57 jr., echtg. van Ma ria L. Schuren, won. te Vogelwaar de. Sas van Gent FEESTVERGADERING ST. JOSEPH De afdeling Sas van Gent van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond St. Joseph hield een feestvergadering. De voorzitter heette speciaal welkom de geestelijk adviseur kapelaan Vaarten, de districtsbestuurder de heer van Kaam en de afgevaardigde van de KAB de beer Lippens. Na de opening sprak de heer van Kaam de vergade ring toe, waarbij hij vooral wees op het belang van een goede organisatie. Nadat men de inwendige mens met een goede maaltijd versterkt had, kwam kapelaan Vaarten aan het woord die er bij de leden op aandrong mede te werken de naam van de organisatie hoog te houden. Na dit officiële gedeelte zorgde het dansorkest ,,De Hartbrekers" uit Westdorpe verder voor een gezellige en zeer geanimeerde avond. VERENIGING VAN BELGEN VIERDE FEEST De vereniging van Belgen heeft weer haar jaarlijkse feestavond gehouden. De voorzitter van de vereniging, de her A. Strobbe, riep speciaal de bur gemeester van Sas van Gent een har telijk welkom toe, waarna 1 minuut stilte in acht werd genomen ter nage dachtenis van de in de oorlog gesneu velde Belgen. Vervolgens trad het toneelgezelschap „De Scheldezonen" uit Heusden voor het voetlicht met het blijspel ,.De senator' Het was een vlot en vrolijk 8Z ivvaisaaooN froez nooj313i N3zn3Nö3i !<e\9p >11» ui joj WVd L A SSUjyOWLUfhjyos reldlijke autoriteiten hun gelukwensen aanbieden, o.a. pastoor M. Uitdewilligen, burgemeester C. van Hootegem en zijn echtgenote, de beide wethouders en de gemeentesecretaris, O. A. Verstraeten. Serenade en optocht 's Avonds bracht de fanfare Vrijheid Eendracht een serenade, waarna voorzitter L. Vereecken de muzi kale felicitatie nog eens met woorden onderstreepte. Namens het feestcomité „De Dreef" sprak voorzit ter Th. Staal de jubilerende echtelingen toe en bood Onder overgrote be langstelling heeft het echtpaar Hi. v. Overmee- ren-de Blok te Lams waarde zijn gouden hu welijksfeest gevierd. De feestdag werd be gonnen met een plechtige H. Mis in de parochie kerk, opgedragen door pastoor M. Uitdewilligen. In een stoet van vijf auto's, voorafgegaan door een schare bruidjes, de ruitervereniging „St. Mi chael" en de fanfare Vrij heid Eendracht en ge volgd door de inwoners van de wijk „de Dreef", toog men naar de kerk. Onder de H. Mis preekte een der paters Maristen. In de namiddag kwa men de geestelijke en we- mooie cadeaus aan, benevens een geschenk onder couvert. Namens de oudjes en familie sprak een schoon zoon, de heer M. J. de Booy een dankwoord. De verdere viering van de gouden bruiloft vond in de intieme kring plaats, hoewel ook de dorpsgeno ten niet stil zaten, want 's avonds werd nog een lam pionoptocht gehouden met medewerking van de fan fare en de oudjes kregen nogmaals een klinkende hulde. Tot het middernachtelijk uur duurde de fees telijkheden in het dorp voort. De buurtschap ..De Dreef" heeft op prima wijze zorg gedragen, dat het feest in alle opzichten is geslaagd. blijspel, dat zeer goed gespeeld werd en waardoor alle aanwezigen hebben kunnen genieten van een paar uur gezonde humor. Hierna kwam de burgemeseter aan het woord, die wees op de goede sfeer die de Belgen in Sas van Gent onder elkaar en met anderen steeds weten te bewaren. De avond werd besloten met een gezellig bal. Koewacht DIAMANTEN BRUILOFT Op 23 februari a s. zal het echt paar August de Dauw en Louisa Elegeert alhier hun diamanten brui- loftsfeest vieren. Beide oudjes ge- meten nog een goede gezondheid. NIEUWE KLEUTERSCHOOL GEREED De nieuwe kleuterschool in onze gemeente is in gebruik genomen, nu ze geheel kant en klaar is gekomen. Het is een uiterst moderne school welke met inventaris zeker 1,5 ton zal kosten. Deze school, welke aan alle eisen des tijds voldoet bevat, drie les- en een speellokaal, tevens een dokterskamer en verder alles wat nodig is. De kinderen zitten hier niet meer in banken maar aan tafels en in stoeltjes. Buiten zijn er mooie zandbakken gemaakt waarin de kin deren kunnen spelen. Deze school welke de naam heeft gekregen van Onze Lieve Vrouw van Fatimaschool zal ongeveer half mei officieel wor den geopend. JEUGDTONEEL GAF GOEDE UITVOERING Het plaatselijk jeugdtoneel gaf in zaal Don Bosco zijn jaarlijkse op voering, welke dit jaar alle verwach tingen overtrof. Er werd op een vlot te wijze een programma afgewerkt. Vooral het vrij acteren was zeer goed. De diverse jeugdleiders welke hieraan hebben meegewerkt kunnen dan zeer zeker op een geslaagde vertoning terug zien. De zaal welke zeer goed gevuld was heeft dan ook drie uur lang kunnen genieten van de diverse schetsen en declamaties. Ruim 25 jongens werkten mee in deze opvoering en hebben het Koe- wachtse publiek laten zien dat er met eensgezindheid nog veel te bereiken SMOKKELAUTO IN BESLAG GENOMEN Door de ambtenaren der invoerr. en acc. alhier werd een personen auto aangeslagen welke zeer waar schijnlijk bestemd was voor het ver voer van smokkelwaar naar België. De wagen bevatte een Belgische nummerplaat. Hij overschreed de grens tussen Nederland en België in de Lepelstraat alhier en verzakte daar in het zand. De bestuurder kon het hazepad kiezen toen hij de dou anen zag aankomen. Sluis VLOTTE UITVOERING VAN „JANTJE VAN SLUIS" Met een verjongde ploeg gaf de toneelvereniging „Jantje van Sluis" een uitvoering van het blijspel „Beurskoorts", een stuk vol koddige zetten en dwaze situaties. In het begin konden de spelers moeilijk op gang komen maar stil aan kwamen ze er beter in en gaven een vlotte vertolking. D. de Smet een veteraan in dit gezelschap toonde zich een ware hoofdrolspeler terwijl R. Debaere als nieuweling veel belooft voor de toe komst. Maar ook de andere jonge spelers toonden zich een aanwinst voor deze vereniging, waarmee in de toekomst zeker wat te bereiken valt. Hoofdplaat FILMAVOND RODE KRUIS. In zaal Martens werd een filmavond gehouden ten bate van het Rode Kruis. De volle zaal kon eerst genieten van een tekenfilmpje. Daar na volgde een film van de boeken» en lectuuractie van het Rode Kruis. Voor de hoofdfilm „De laatste brug" begon sprak de heer Hoste uit Oost burg nog een propagandistisch woord. De opbrengst van de filmavond en van de verloting was ten bate van een bootreis, voor zieken, welke het Rode Kruis ook dit jaar weer zal or ganiseren en waaraan ook een aantal zieken uit W. Z.-Vlaanderen zal deel nemen. BEKROOND KONIJN. Onze dorpsgenoot de heer C. J. Mollet heeft succes geboekt met een inzending op de nationale konijnen tentoonstelling, georganiseerd door de Arnhemse Konijnenfokkersver- eniging. Op deze tentoonstelling, waaraan door fokkers uit het gehele land werd deelgenomen, behaalde hij met een Belgisch haaskonijn het pre dikaat Z.Z.G, die op één na hoogste onderscheiding. Benoemd. Ter gemeentesecreta rie alhier is als schrijver-typist be noemd de heer A, van Acker uit deze gemeente. B. en w. stellen de raad voor om, overeenkomstig het advies van het Gasthuis-bestuur, de klasse Ila te laten vervallen - wat inmiddels ech ter al gebeurd is - en de tarieven te verhogen. Bij aanneming van dit voorstel zul len dan de volgende verpleegprijzen per patiënt per dag gelden: gewone verpleging: klasse I f 21,25; klasse II f 16,25; klasse III f 10,65 en kinderen beneden 10 jaar f 9,70; kraamafdeling klasse II moeder f 16,25; klasse II baby f 4,25; klasse III moeder f 10,65 klasse III baby f 4,-; Isolatieafde ling f 10,90; t.b.c.-afdeling klasse III f 11,70. Voorts wil men het klassetarief voor het gebruik van de operatieka mer laten vervallen en het tarief afhankelijk stellen van de aard van de operatif», wat verband houdt met de duur van het gebruik en het daarbij benodigde aantal verpleeg sters. Het Ministerie van Economi sche Zaken heeft hiervoor 5 groepen vastgesteld, met tarieven variërend tussen f 70,- en f 5,-. Deze operatie kamertarieven zijn reeds van 1 ja nuari jl. af ingevoerd in „St-Joanna" te Goes, het Gasthuis te Middelburg en het Julianaziekenhuis" te Ter- neuzen, terwijl het „St.-Elisabeth- gasthuis" te Sluiskil een aanvraag tot dezelfde tariefswijziging heeft inge zonden. Onder overgrote belangstelling heeft het echtpaar Goovers-Bruël, wonend aan de Westsingel alhier, zijn diaman ten bruiloft gevierd. De bruidegom die 83 jaar is, moet helaas het bed hou den, maar de bruid van 82 nam, ge assisteerd door dochter en kleinkinde ren de honneurs waar. Het was de gehele dag een komen en gaan van bezoekers en des avonds bracht „Eu- phonia", waarvan de heer Goovers dertig jaar lid was, het diamanten paar een klinkende serenade. Gistermiddag reed de 16-jarige J. de Visser uit Kloethïge op het rijwiel pad langs de Patijnweg per fiets naar huis. In een lichte bocht van de weg slipte plotseling, door de gladheid van de weg. een hem tegemoetkomen de auto, bestuurd door P. uit Schore. De auto draaide om haar as en maai de P. van het rijwielpad weg. Vrij ernstig gewond bleef die liggen on weid door een te hulp geroepen dok ter naar „St. Joanna" gebracht. Geboren: Cornelia C. d.v. P. Snoek en P. Geelhoed; Rainier, z.v. J. Mar- chelinus en A. Appelman; Marinus z.v. L. Minnaar en J. Paauwe- Adria- na d.v. M. Breas en J. Cap'ello te Kortgene; Eric. z.v. H. Roest en M. Steenbakker; Roosmaryn, C. d.v. C. Schippers er. M. Vaarzon; Jacob A z.v. W. Daniëlse en P. van de Velde te Kloetinge. Ondertrouwd; M. Nieuwdorp, 23 jaar en J. Verbeemen, 22 jaar. Gehuwd: J. de Witte, 28 j. en M. Hoogerland, 17 jaar. Overleden: A. Verbrugge, 57 jaar, ê.v. N. Corstanje, te Driewegen; L. Smit, 83 jaar, wedn. Klerk. In verband met de verbetering van de volkshuisvesting deden B. en W. de raad voorstellen tot aankoop van enige percelen' gron^, waarvan de raad reeds tot onteigening besloot. Met de fa. D. Bakker werd intussen overeenstemming bereikt over de verkoop van 6090 m2 bouwland in het Valckestot, waarop ook nog een schuur staat. Voorgesteld wordt dit perceel aan te kopen voor f 22.500. Voorts wil men van mevrouw E. Boreel-Peman Kakebeeke ten Den Haag 2.15.50 ha bouwland ten zuiden van de spoorlijn aankopen. Deze grond is nodig voor uitvoering van het uitbreidngsplan 1954 en het par tieel plan van uitbreiding 1956. De eigenaresse wil de grond verkopen voor f 21.500, met daarboven een ver goeding aan de paehtster, mevrouw Kakebeeke-Holsheimer van f 7543. Verder werd met de heren F. en J. Peman Kakebeeke te Goes overeenstemming bereikt over de koop van 1.57.70 ha bouwland, even eens ten zuiden van de spoorlijn. De prijs bedraagt hier f 15,770 met een vergoeding van f 5520 aan de paeht ster, mevrouw Kakebeeke-Holsheimer In alle drie gevallen komen de kos ten van eigendomsoverdracht voor rekening van de gemeente. Lewedorp VERGADERING „ST. RAPHAëL" Onder voorzitterschap van de heer A. de Kooning hield in café Men- heere de bond van kath. spoorweg personeel „St. Raphael" zijn jaar vergadering. Na het huishoudelijk gedeelte waarin o.m. het aftre dend bestuurslid, de heer P. v. Ges- sel werd herkozen, heeft de bonds- bestuurder, de heer v. Zijl uit Utrecht 'n uiteenzetting gegeven over de pensioenwetgeving. Rilland GYMNASTEN TRADEN OP De gymnastiekvereniging „Willen is kunnen" hield een uitvoering in de grote zaal van ,,'t Wapen van Ril land". De jongelui kweten zich zeer goed van hun taak. De vele aan wezigen genoten dan ook bijzonder van hetgeen werd gepresenteerd. De heer C. v. Gorsel, voorzitter, bood na afloop de directeur, de heer A.P. Klasen uit Bergen op Zoom, een cadeau aan. GOES Grand: Mijn man, de testpiloot. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Johnny Belinda. De Graanbeurs 7.30 uur: Pro paganda - a vond V ogelbesch ermings - wacht. MIDDELBURG Electro: The lady killers. OOSTBURG Ledel 8 uur: Het verloren Continent. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Tus senlanding in Parijs. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The Best songs in Lads are Free. VLISSINGEN Alhambra: Eddy Duckin. Luxor: Blond wrakhout, ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: De Troubadour. GOES Grand: Mijn man. de testpiloot. MIDDELBURG Electro: The lady killers. OOSTBURG Ledel 8 uur: Ontsnapt uit Chiku Shan. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Tus senlanding in Parijs. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The Bet songs in Lads are Free. VLISSINGEN Alhambra: Eddy Duckin. Luxor: Blond wrakhout, De leerlingen va Technische School 1 middag hoogst nutt de zelf gemaakte de bomen op de w gen, een karweitje c zicht van de Vo wacht opknapten. D ongeveer 4 meter hoi eigenlijk iets te hoe zou wellicht jeugdig goede werk teniet dc De Vogelbescherm dan ook dat haar ouderen, vooral doe veel met de jeugd U gesteund zal worden resse en eerbied bij alles wat groeit. Het is van veel bela worden geholpen. D gaande ontbossing. van het verkeer, de de bebouwing enz. broedgelegenheid ste daar dat de Vogelbes over dit eerste res werk, waaraan de j L.T.S. hun medewerk leend, zeer verheugd Ze geven daarmee aan de rest van de j alleen waar het om is er werk te doen t van de natuur. Wa plantsoentjes en het b woonwijk Nieuw Hu; men beamen dat de wat meer eerbied v moet krijgen. Zo is er in Zeeuw nog veel natuurschoo zeldzame vogels, vooi ten. zeevogels, zang men dit alles wil behc er nog veel gebeuren, al de jeugd mee wille In ieder geval: de de wallen vormen een gin. De Vogelbesc gaat vandaag een pre houden, waar men kan komen over het De burgemeester vs drs. J. W. J. M. van in een bijzondere verg raad der gemeente rr de gemeentesecretaris naar bij een onderzoe zich heeft schuldig ge geoorloofde financiële Het initiatief v; harding te Roosend het 70-jarig bestaan seren, zal in samei verenigingen nader lijkse Benelux-mars onderlinge samenwe komen. Bedoeling is uit België, Luxembi voor de beste Benei len, worden nog nac

de Stem | 1957 | | pagina 2