Radio-Boedapest valt weer Hongaars episcopaat aan Nieuwe groet: in Maart beginnen! Moskou niet tevreden over gedrag Adenauer Nor stad berispt Groot-Brittannië NIET ELKE HOOFDSTRAAT IS EEN VOORRANGSWEG P. Nenni onttroond Eerste Kamer niet gerust op Euromarkt Israël blijft bij standpunt Eisenhower en Mollet gaan praten in Washington Dorp in Aden verwoest We gaan naar de haaien Onderscheiding Mr. Sassen Abdulg ani naar niet Y.N. Schip ramde een auto Sow jet herstelt twee autonome republieken DAGBLAD VOOR ZEELAND Burgemeester van 's-Gravenhage HET ATOOM" GROEIT Communistische propaganda in de mijnen Revolutionaire raden van heel Indonesië komen bijeen Lokaas Aanhoudend zacht KONING SAOED NAAR MAROKKO Amsterdamse taxichauffeur merkte dat MacMillan treft Ike op Bermuda Pianeta niet door Suezkanaal WEER BIJNA ZOVER! 97e JAARGANG No. 22376 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. da Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn. prijs bij vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl. bij met postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 \oor God, Kemxngin en Vaderland DINSDAG 12 FEBRUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOEi, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuw^Th-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstia^LTei.jicnJa (Van onze parlementaire medewerker). De Eerste Kamer is nog niet helemaal gerust over de afloop van de besprekingen over de tot standkoming van een Europese markt. Vele leden hebben daarom aan minister Luns te kennen gegeven, dat zij schade voor de Nederlandse landbouw vrezen als gevolg van de Franse wens voor een „speciaal regiem". De wens van Frankrijk om ook de gebiedsdelen in Afrika in de gemeen schappelijke markt te betrekken, waar bij de andere landen bovendien in deze gebiedsdelen investeringen zouden moeten doen, werd evenmin gunstig ontvangen. Men vreest dat Nederland op die manier betrokken raakt in con flicten die bestaan tussen Frankrijk en de gebieden overzee. Ten aanzien van Nieuw-Guinea vragen vele leden zich af of het belang van de bevolking in dit gebied vooralsnog niet het meest gediend is door erkenning van de menselijke rechten in het algemeen en of het niet beter is het „zelfbeschik- kingsrecht" tot later te laten rusten. In de Haagse raadszaal iverd mr. H. j A. M. T. Kolfschoten geïnstalleerd j als burgemeester. Op de foto ziet men loco-burgemeester, wethouder C. H. P. W. van den Oever (links) die de nieuwe burgemeester zijn ambtsketen omhangt. ,,Door deze maatregelen, zo conclu deerde de radio der communisten, T.nitpnant-knlnnol Ahmad Hus- komen Mmdszenty en de bisschoppen Lunenani Koionei onmaa nus niet alleen in opstand tegen de volks- sein, de voorzitter van de „Ban- j staat, maar schenden zij ook de re- tengraad", die zich in december f.olutie ™n d? bisschoppenconferen- .j 0 tie van 11 mei 1956, waarin besloten van de macht over Mldden-oU- werd er alles op te zetten om goede Radio-Boedapest heeft in zijn Italiaanse uitzending op nieuw een aanval tegen kardinaal Mindszenty gelanceerd, en bovendien nu ook de andere bisschoppen erin betrok ken. Hoewel gevlucht in de legatie van de Ver. Stalen, heeft de kardinaal tot op heden 18 geestelijken gesuspendeerd, die zich „democraten''' noemden"zegt de radio. Hij heeft beslissingen genomen, hoewel de status van de Kerk nog niet geregeld is. Daardoor heeft hij nieuwe misdaden toe gevoegd aan de oude: ontsnapping uit de gevangenis en steun aan de contra-revolutie". Voorts beschuldigt Radio Boedapest de kardinaal ervan, dat "Het Atoom" te bezichten zal zijn, hij de bisschoppen van Szekesfehervar, mgr. Jos Peteri en van. j de zes ton zware stalen buitenwand Vacz, mgr. Lajos Shvoi heeft aangespoord alle „progressieve" j geplaatst van de grote kernreactor, priesters van hun posten te verwijderen. welke een van de attracties zal zijn i van deze door Amsterdam georga- Radio Boedapest meldt voorts, dat Gisteren :s in het nieuwe tentoon stellingsgebouw, waarin over enkele maanden op Schiphol de expositie I 1300 communistische propagandisten zich in het Hongaarse mijngebied Salgotarjan bevinden ter bestrijding van de „verraderlijke propaganda van de contra-revolutionairen onder de mijnwerkers." Tenslotte heeft de Hongaarse rege ring opdracht gegeven bij Ham- marskjoeld aan te dringen op be spoediging van de geldelijke en ma teriële steun, die de Verenigde Na ties aan Hongarije hebben toegezegd. matra heeft meester gemaakt, heeft bekend gemaakt, dat een hij eenkomst .zal worden gehou den van alle „revolutionaire ra- j nen' den", welke in Indonesië naar het voorbeeld van dè „Banteng- raad" werden ingesteld. Volgens overste Hussein hebben ze-1 ven dergelijke raden, die in Zuid- 5 Sumatra, Borneo, Celebes en Bali j werden gevormd, reeds te kennen gegeven aan deze gemeenschappe lijke bijeenkomst, die in Padang zal worden gehouden, te zullen deelne men. De regering in Djakarta heeft een nieuwe slag te incasseren gekregen, toen het lid van de Islamitische re geringspartij PSII bekend maakte, ontslag te nemen als lid van de pro vinciale raad van Zuid-Sumatra, uit protest tegen het in functie blijven van de door de regering benoemde gouverneur van deze provincie, Wi- narno Danuatmodjo. verhoudingen tussen Staat en Kerk te vestigen en de constructieve ar beid te bevorderen, die de vreedzame ontwikkeling van het land kan die- M.C.K. Volgens het Hongaarse commu nistische blad ..Nepszabadsag" groeten mensen in Boedapest el kaar met „M.U.K." - de begin letters van ,,in maart begint het weer", in het Hongaars. Dit slaat op het opnieuw beginnen van de opstand, aldus het blad. Hieruit blijkt, aldus waarnemers in Wenen, hoe ernstig de rege- ring-Kadar de geruchten over een nieuwe actie in maart neemt. De berichten over M.U.K. worden door radio-Boedapest bevestigd. Propaganda De Hongaarse autoriteiten hebben op hun beurt biljetten laten aanplak ken met de woorden: „Beef contra revolutionairen." DE Nederlandse regering heeft be- j sloten, de hulpactie van de Verenigde Naties voor het Hongaarse volk te steunen door 2500 ton pootaardappelen i ter waarde van f 650.000,- als gift ter I beschikking te stellen. DE GROEP hoveniers van de Ned. Kath. Bloemistenvakbond heeft be- sloten zich als vakorganisatie bij de Ned. R.K. Middenstandsbond aan te sluiten. Bij de ARKA is de kwestie over een eventuele binding met de KAB opnieuw ernstig in studie. IN PEKING zijn sommige levensmid delen schaars geworden, als gevolg van de gestegen koopkracht der ar beiders, aldus de verklaring van deze schaarste door de officiële Pekingse „Volksdagblad." DE BANDLEIDER George Liberace, een broer van de bekende pianist, is in Chicago beroofd van 50 dollar, een viool ter waarde van 1500 dollar, en een ring met diamanten eveneens ter waarde van 1500 dollar. PRESIDENT Nasser heeft maandag een decreet getekend dat het gebruik van Arabisch verplicht stelt voor alle bureaSus°ndentie met regerings- H^NAmo,UWeede wereldoorlog is aan de Amenkaanse oudstrijders en hun gezinsleden - die bij elkaar meer dan een derde van de bevolking uit- maken 66 miljard dollar aan pen sioen uitbetaald. TE Barcelona zijn gisteren vijf poli tiemannen gewond, doordat een hand granaat, die zij voor het hoofdbureau van politie onderzochten, ontplofte. Van twee der gewonden is de toe stand ernstig. De minister-president van de Sowjet-Unie, maarschalk Boelga- nin, zegt in een aan de West- duitse bondskanselier, dr. Ade nauer, overhandigde nota, dat de bewapening van de Duitse bonds republiek de mogelijkheid van een herstel van de Duitse een heid aanzienlijk verkleint. Radio- Moskou heeft de inhoud van de nota gisteren bekend gemaakt, nadat zij vorige week was over handigd. Volgens de nota zijn Boelganin en zijn collega's ontevreden over de ont wikkeling van de betrekkingen tus sen de Bondsrepubliek en de Sowjet- Unie sedert de betrekkingen tussen beide landen werden hervat. Het is van groot belang, dat de betrekkin gen van vijandigheid en wantrouwen vervangen worden door betrekkingen van vriendschap en vertrouwen. Ze kere krachten in het Westen spannen zich echter in een dergelijke wijzi ging te voorkomen door Duitsland het pad van de militarisering op te drijven, aldus de nota. De geschiedenis heeft aangetoond, dat vriendschap en samenwerking tussen beide landen mogelijk zijn. In het verleden zijn de twee landen vrienden geweest tot voordeel van beide, zo wordt in de nota gezegd. De economie van beide landen sluit in vele opzichten op elkaar aan. Nauwere betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek zullen met zich meebrengen, dat de Sowjet-Unie belangrijke orders plaatst bij de Duitse industrie, aldus de nota. Tenslotte zegt Boelganin: ..De Sowjet- Unie is bereid mee te werken tot her stel van de eenheid van Duitsland, maar er kunnen geen vorderingen in deze richting worden gemaakt, zo lang de Bondsrepubliek het bestaan van twee Duitse staten niet erkent." Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt maandagavond 23.15 uur: Aanvankelijk hier en daar regen, later enkele verspreide opklarin gen. Vrij krachtige tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Vrij sterke tot sterke wind uit zuidwestelijke richting. Eerst be trokken en regenachtig, daarna af wisselend zwaar bewolkt en opkla ringen. Verspreide neerslagvlagen. Vandaag: zon onder 17.48 uur. Maan op 15.21 uur. Morgen: zon op 8.00 uur. Maan onder 6.44 uur. Mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de ■t-erste Kamer, is benoemd tot com mandeur in de orde van het Legioen van Eer en jhr. mr. M. van der Goes van Naters, lid der Tweede Kamer, is bevorderd tot commandeur in deze orde. Dit besluit werd meegedeeld tij dens een plechtigheid te Parijs, waar- J de ,5eren Sassen en Van der Goes van Naters tegenwoordig waren ïesp. als voorzitter en vice-voorzitter van een Nederlandse delegatie van vijftien leden van de Eerste en Twee de Kamer, die op uitnodiging van de Groupes d'amitié franco-néerlandais (in de Raad van de Republiek een nationale vergadering gevormd) een driedaags bezoek aan Parijs bracht. President Coty en de Franse staats: secretaris voor buitenlandse zaken Maurice Faure. boden de Nederland: se parlementsleden in het Elysée een date* aan. niseerde internationale tentoonstel ling. Het gevaarte zakte vier meter diep in de grond, waar het werd verankerd op een betonnen funde ring en komt nu nog twee meter boven de aarde uit. Deze foto, ge maakt tijdens de voorbereidende werkzaamheden, geeft een goed idee van de grootte van de stalen „kuip". Generaal Lauris Norstad, dei ter, goedkoopste middel vormt om de opperbevelhebber van de j ^Naarlantóding van de wrijving tus- NAVO-strijdkrachten in Euro- j sen Engeland en de V.S. als gevolg pa, heeft gisterenavond te Lon- lan det Br"s Frans,e ?Ptr®d™ 111 j Egypte, zei de generaal, dat het hoog den verklaard, dat de landen tijd is deze „ongelukkige episode" te van het Atlantische Verdrag j vergeten, wellicht voor een catastrofe zul len komen te staan, als zij zich bij hun strategie alleen door eco nomische overwegingen laten leiden. „Ik ben er van overtuigd, dat de omvang van de strijdkrachten, die tot onze beschikking blijven, dicht bij het minimum ligt, dat wij mogen riske ren", zo zei de generaal op een diner van de vereniging van Engels-spre kenden, dat te zijner ere werd ge geven. De uitlatingen van de generaal moeten gezien worden tegen de achtergrond van het plan van de Britse regering om de defensie uitgaven te beperken. Norstad zei, dat de strategie van de NAVO, gericht op het afschrikken van een eventuële aanvaller, wellicht kost baar schijnt, maar dat zij het veiligste en, wegens haar geïntegreerde karak- Prins Moulay Hassan, de oudste zoon van sultan Mohammed Ben Joessef van Marokko, heeft bekendgemaakt, dat koning Saoed van Saoedi-Arabië, die op het ogenblik te Madrid ver blijft. een uitnodiging voor een bezoek aan Marokko heeft aanvaard. De ko ning wordt op 15 of 16 dezer te Rabat verwacht. De Israëlische ambassadeur in Washington, Abba Eban, heeft na een gesprek van 70 minuten met de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken. Dulles, verklaard, dat Israël op zijn stuk blijft staan wat betreft de ontruiming van Gaza en de kust streek langs de Golf van Akaba. Het zal zijn troepen pas terug trekken, als Egypte „concrete garanties" geeft dat het zich zal onthouden van vijandelijkheden jegens Israël. Ook een door Ham- marskjoeld uitgebracht rapport brengt geen verandering in het standpunt van Israël. Engelse steun De Bz-itse minister van buitenland se zaken, Lloyd, heeft verklaard, dat de V.N. een verklaring dienen af te leggen, waarin wordt gezegd, dat, wanneer de Israëlische troepen van Egyptisch grondgebied teruggetrok ken zullen zijn, de Verenigde Naties haar volledig gezag zullen uitoefenen om vrijheid van scheepvaart in de Golf van Akaba te verzekeren. Hij sprak de hoop uit, dat de V.N. niet zullen besluiten tot sancties te gen Israël. De Britse regering zal niet voor een resolutie stemmen, waarin wordt aangedrongen op sanc ties tegen Israël zonder dat een vrije vaart door de Golf van Akaba ge waarborgd is, aldus Lloyd. Dat men ook het verkeer-van- rechts dat uit de nauwe zijsteeg jes sporadisch de brede ver keersaders oprijdt, voorrang moet verlenen, heeft de 49-jari- ge Amsterdamse taxichauffeur H. de B. ondervonden. Hij kwam in de nacht van 16 juni jl. van liet Centraal Station het brede en verlaten Damrak oprijden, toen er zeer onverwacht een kleine personenwagen uit de oude Brugsteeg tevoorschijn kwam en zonder vaart te min deren dwars het Damrak over begon te rijden. „Ik was al zo dicht genaderd," zei de taxichauffeur voor de rechtbank, „dat ik in een flits van een seconde 'n beslissing moest nemen. Bang, dat remmen niet meer zou helpen, maakte ik een brede zwenking naar links voor de auto langs." Hij had wel pech, want de kleine auto bleek een wagen met twee agen ten te zijn, die hem prompt achterna ging. Op de Dam spraken de agen ten hem aan en verweten hem, dat hij verzuimd had hun voorrang te verlenen. „Wie verwacht nou midden in de nacht uit zo'n nauwe steeg plotseling een auto, die dwars het Damrak gaat oversteken?" riep de chauffeur uit, en hij verweet de agenten, dat zij met te veel vaart plotseling uit de steeg gekomen waren. Maar de agenten waren onverbid delijk en zeiden onverstoorbaar: „U krijgt van ons een verbaal en dan zal de rechter wel uitmaken wie schuldig is." De kantonrechter maakte uit, dat de taxichauffeur dat was en legde hem f 25,- boete op, waarvan hij ho- fev beroep aantekende. Voor de rechtbank zei de agent, die achter het stuur gezeten had: „Ik zag de taxi wel aankomen, maar ik kwam van rechts, dacht dat hij nu wel voorrang zou verlenen en haalde dus rustig door." Bijna had het tot een botsing geleid, maar de agent had op het Damrak toch maar hard geremd en zo kon de taxi nog voor hem langs zwenken. ,,Het is natuurlijk wel zo," merkte de president op, „dat men op het Damrak rijdend meestal geen auto's uit de steegjes verwacht. Andersom echter wel. Hoe hard reed U eigen lijk?" Beide agenten schatten hun snel heid op 20 a 25 km per uur. Zij wa ren op weg naar de Warmoesstraat en beaamden, dat er geen vaart ver minderd was bij het uitkomen van de steeg. „Al is het niet waarschijnlijk," somde de officier van justitie in zijn requisitoir op, „dat je uit zo'n steegje een auto zult zien naderen, toch moet iedere automobilist er rekening mee houden." Hij eiste bevestiging van het von nis. i De uitspraak volgt op 25 febr. a.s. Functionarissen van de Itali aanse links-socialistische partij hebben gisterenavond door mid del van een „paleis-revolutie" een einde gemaakt aan de al leenheerschappij van Pietro Nenni over deze partij. Bij de stemming voor het nieuw centraal comité van de partij kregen de volgelingen van Nenni slechts 27 van de 81 zetels. Een groep, die voor het grootste deel bestond uit partijfunctionarissen, die bang waren dat zij van Nenni ont slag zouden krijgen, behaalde 30 zetels. Een andere groep o.l.v. de voormalige partij-secretaris Lelio Basso kreeg 15 zetels en een groep o.l.v. Sandro Pier- tini, die zich verzet tegen de voorge stelde breuk tussen socialisten en communisten, kreeg 9 zetels. Voor andere besluiten van dit congres ver wijzen wij ook naar een bericht elders in deze editie. President Eisenhower zal op 26 en 27 februari te Washington besprekingen voeren met de Franse premier Guy Mollet. De president zal voorts van 21 tot 24 maart op Bermuda overleg plegen met de Britse eerste-minister Harold MacMillan. De besprekingen, welke Eisenhower met Mollet en met MacMillan zal voe ren, zullen de eerst^ gedachtenwisse- lingen op dit niveau zijn sinds de na tionalisatie van de Suezkanaalmaat- schappij door Egypte en de daaruit ontstane crisis in het Midden-Oosten. MacMillan deelde in het Lagerhuis mee, dat een zeer groot aantal onder werpen op Bermuda aan de orde zal komen. Het bericht van de komende ontmoeting tussen de twee regerings leiders werd met geestdrift door de afgevaardigden ontvangen. Ook in Washington was men opgelucht. La gerhuisleden verwachten, dat op Ber- Het dorp Danoeba in West-Aden is gisteren door de Britse luchtmacht met bommen en raketten verwoest na het verstrijken van een ultimatum, dat 48 uur tevoren aan de bewoners was gesteld. De Britten eisten, dat opstan dige stamleden aan de autoriteiten zouden worden uitgeleverd. Noch de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Roeslan Abdul- gani, die op „non-activiteit" is in verband met de tegen hem inge brachte beschuldigingen van overtre ding der deviezenbepalingen, noch dr. Subandrio, de secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse za ken, zullen naar New York gaan ter versterking van de Indonesische dele gatie bij de Verenigde Naties tijdens de debatten over Nieuw-Guinea. Te Delft heeft gisteren een schip een auto geramd. Dit gebeurde doordat schipper D. uit Delfzijl in de Schie zo dicht langs de wal voer, dat de achtersteven van het schip bleef ha ken aan de laadbak van een vracht auto, die op het Zuideinde was gepar keerd. De auto werd opgeduwd en botste tegen een andere auto, die op haar beurt ook weer tegen een auto reed, waarbij ook nog een handwagen in de verdrukking kwam. De auto's en de handwagen werden beschadigd, cioch het schip kreeg geen averij. Op bevel van generaal Wheeler, het hoofd van de bergingsploeg der V.N. in het Suezkanaal, heelt de Ita liaanse tankboot „Pianeta" zijn po ging opgegeven van Port Said naar Suez door het kanaal te varen. muda de volgende kwesties zullen worden besproken: 1. De positie van het Suezkanaal. 2. De Britse moeilijkheden op het gebied van de financiën en de olie- voorziening. 3. De plannen van Eisenhower voor het bestrijden van communistische penetratie in het Midden-Oosten. 4. Een algemene beschouwing van de wereldtoestand, waarbij speciaal aandacht zal worden besteed aan da huidige politiek van de Sovjet-Unie. 5. Een bespreking van het interna tionale ontwapeningsvraagstuk. De Opperste Sowjet heeft gisteren besloten de twee republieken en au tonome gebieden Kaukasus en Wolga te herstellen. Zij zijn in de oorlog op geheven. De bevolking, die gedepor teerd werd, verdacht van samenwer king met de Duitsers, zal gerepatri eerd worden. De Opperste Sowjet keurde voorts de nieuwe wet goed, die aan de fe derale republieken onafhankelijkheid verleent op het gebied van wetgeving over rechtspraak en rechterlijke macht. De wet brengt geen wijziging in het openbaar ministerie, dat voor de gehele Sowjet-Unie één blijft. De secretaris van het presidium van de Opperste Sowjet, Gorkin, heeft op de vergadering verklaard, dat de deportaties „een grove in breuk zijn geweest op de Leninis tische nationaliteitspolitiek." Het wordt weer carnaval en dat betekent, dat men niet al te zeer verbaasd rgpet zijn, wanneer men in sommige landen plotseling uoor vreemde ontmoetingen komt te staan, zoals onze fotograaf hier in het Italiaanse plaatsje Viareggion, p Initiatiefnemer P. Drijver zet zijn plannen met de „Neder landse Haaienvissersclubdie onlangs is opgericht, door. In Engeland is een voormalig ma rinescheepje gekocht, dat ruim te zal bieden, aan 10 tot 15 sportvissers. De club wil uiter lijk in juli met driedaagse toch ten op de Noordzee beginnen. Men vermoedt na de zachte winter op veertig mijl uit de kust goed viswater aan te tref fen. Voorts wordt overwogen na afloop van het haaienseizoen het avontuur verder op te zoe ken, door in de omgeving van de Doggersbank jacht op to nijnen te gaan maken. Aan de voorbereiding van een proefreis wordt gewerkt.

de Stem | 1957 | | pagina 1