Romme: Landbouw nooit sluitpost begroting van de Vrees voor open inflatie Indonesië in RUIM ANDERHALF MILJOEN..... Groot offensief van de Sowjet tegen de Europese markt Horthy, oud-regent van Hongarije, overleden Vele doden in Algerije Indonesische campagne inzake de processen tegen Nederlanders Krachtige boerenstand is n groot nationaal belang Regering drukt te veel geld DAGBLAD VOOR ZEELAND K.V.P. hield zeer geslaagd agrarisch congres te Utrecht Kinderbijslag voor zelfstandigen met nadruk bepleit Ernst en luim op groot congres Treinongeluk In Engeland Uitslagen top-voetbal Later wat regen Vandaag verder overleg salaris onderwijzers Dorp in Aden wordt vernietigd Demonstraties Israël in Weer stukwerk in Hongarije 97e JAARGANG No. 22375 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 27884J Voor God, Kemingm tn Vaderland MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 ner m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstiaat 41, Tel. no. 3oL (Van onze redacteur.) Een hoogtepunt van liet agrarische congres van tie KVP, zaterdag in het Utrechtse Tivoli gehouden, was het mo ment, waarop professor mr, C. P. M. Romme onder een donderend applaus het podium besteeg om te antwoorden op de vragen van enkele afgevaardigden. Onder grote bijval betoogde de voorzin er van de katholieke fractie uit de Tweede Kamer, dat de KVP zich gebonden voelt aan het partijprogramma, waarin slaat, dat het om redenen van sociale, economische en maatschappelijke aard belangrijk is een krachtige en zelfstandige boeren- en tuindersstand te handhaven en te bevorderen en dat een krachtige, zelf bewuste landarbeidersstand een onmisbaar element is voor het algemeen welzijn van het Nederlandse volk. „Ik kan onmogelijk vooruit lopen op de besprekingen, die ten aanzien van de landbouw gaan plaats grijpen. Ik kan slechts con stateren, dat er een landbouwnota op komst is en als ik U reeds vertelde, dat de KVP de beginselen uit haar programma zal na streven, dan weet (J hoe de houding van de KVP zal zijn. U moet er zich van bewust zijn, dat de KVP is gebonden aan haar werkprogramma en dat de landbouw geen sluitpost zal zijn van 's rijks begroting". ,kan zijn, indien de economische toe stand dit noodzakelijk maakt. Hij antwoordde ook op de vele vragen over de kinderbijslagregeling voor de zelfstandigen. Professor Romme schetste de zeer lange lijdensweg, maar be nadrukte, dat het niet aan dè KVP ligt, dat de regeling van de kinderbijslag voor de zelfstandi gen nog niet tot stand is geko men. De KVP had de regeling graag gelijktijdig met de alge mene ouderdomsvoorziening in werking zien treden, maar dit is helaas niet gelukt. Het streven blijft, dat de regeling echter zo snel mogelijk zal verschijnen en de KVP zal elke dag, dat de re geling eerder kan verschijnen, de regeling trachten te doen ver schijnen. Tenslotte wees professor Romme er op, dat de belangstelling van de KVP voor de landbouwproblemen niet afgemeten moet worden aan de uiterlijke belangstelling. Hij zei, dat de landbouw er van overtuigd kon zijn, dat de landbouwonderwerpen al le goed worden voorbereid en dat de KVP present is als het gaat om be langrijke stemmingen in de Tweede Kamer. Ernstig beraad Bij enkele details, naar voren ge komen uit de vergadering, stond pro fessor Romme stil. Hij beantwoordde de vraag hoe de KVP stond tegen- j over de bezitsaantasting. Hij zei, dat I de KVP elementair streeft naar het behoud van een redelijk gevormd be zit van elke stand, dus ook van de landbouw. Het neemt niet weg, dat er toch wel eens een bezitsaantasting IN DE RIVIER de Miami (Florida) zijn zeven personen verdronken, on der wie zes uit een gezin, doordat de auto, waarin zij zaten, in de rivier stortte. STUDENTEN uit Egypte hebben uit hun gelederen 18.000 ondertekenaars gevonden voor een drie meter lange verklaring, die gericht is tegen de Eisenhower-leer voor het Midden- Oosten. DE FINSE veiligheidspolitie heeft een man gearresteerd, die spio neerde voor de Sowjet-Unie. Het was een Finse schoenmaker, die in de Sowjet-Unie was opgeleid voor spio nage. DE BOYCOT van de trams, autobus sen en ondergrondse in Madrid uit protest tegen de hoge kosten van le vensonderhoud en verhoging van de vervoerstarieven, is geëindigd. HET hooggerechtshof te Wewak (Australisch Nieuw-Guinea) heeft veertig stamleden ter dood veroor deeld op beschuldiging van moord, naar aanleiding van de moord op 29 leden van een andere stam, die in augustus 3I. werd gepleegd. «rMn wfl7pmNRderl:;ndse Passagiers- schip Willem Ruys is, toen het schin ter hoogte van Mauritius voer, een der passagiers verdwenen, nl een officier van de Engelse luchtmacht. DE bevelhebber van een Japanse di visie van de landstrijdkrachten heeft ontslag genomen naar aanleiding van het feit, dat twee leden van zijn di visie van uitputting zijn gestorven na een mars van 80 km. 1 IN ALMELO is een negenjarig jon getje bij het spelen te water geraakt en verdronken. Een zevenjarig jon getje liet het leven in Achterveld, toen een gierkar, waar hij op was ge klommen, kantelde. RADIO-Boedapest meldt, dat de Hon gaarse presidentiële raad de Hon gaarse ambassadeur te Washington, Peter Kos, tevens permanent verte genwoordiger van Hongarije bij de Verenigde Naties, heeft teruggeroe pen. De radio gaf geen verdere bij zonderheden. Voordat professor Romme het woord voerde, waren op dit congres inleidingen gehouden door mr. Th. C. M. van Campen, directeur van de CCB te Eindhoven en door mr. T. Brouwer, de algemene secretaris van de KNBTB (hun redevoeringen wor den weergegeven elders in dit blad). De voorzitter van de KVP,, mr. H. W. van Doorn, opende het congres en wees er op, dat een ernstig beraad was aangebroken, want niet alleen is de landbouw een onmisbaar element in de nationale samenleving, het is ook een onmisbaar element in de KVP, die duizenden leden telt onder de boeren, tuinders en landarbeiders. ,,Het is niet de bedoeling, dat er vandaag stoom wordt afgeblazen", zei mr. van Doorn. ,,De intentie is werkelijk het ernstige beraad, opdat er een beter inzicht tot stand kome in de betekenis van de landbouw, in het economische perspectief voor de ze stand, in de vraagstukken, die zich ook voor de toekomst opdringen, I in het fundamentele karakter van de I problemen." „De landbouw", aldus de KVP- voorzitter, .staat in het middelpunt van de belangstelling. Als Nederland wat lastig is op de „Conferentie van Brussel" dan is het, omdat de tekst van de landbouwparagrafen een nauwgezette studie vereist, terwijl toch boven alle twijfel is verheven, dat Nederland Europees denkt." In zijn slotwoord sprak de voorzit ter de wens uit, dat de besprekingen, die zo vruchtbaar waren, gevolgd zouden worden tot een voor de land bouw bevredigende politiek. Vele vragen Uit zeer vele vragen bleek, dat de landbouw in moeilijkheden is geraakt. Nadat mr. Th. van Campen en mr. T. Brouwer hun inleidingen hadden gehouden betraden niet minder dan twintig afgevaardigden het podium om wensen en verlangens kenbaar te maken. Herhaaldelijk werd daarbij I gewezen op de sterk socialistische in- slag van de landbouwpolitiek. Her- haaldelijk werd de KVP ook ge- I vraagd belangstelling te hebben voor de jongeren in de landbouw. I Ir. J. W. Wellen (Tilburg) stelde voor resoluties aan te willen nemen, waarin hij wilde aandringen op het 1 spoedige verschijnen van een kinder bijslagregeling voor zelfstandigen, op het niet-blokkeren van de gelden ten aanzien van de eigenaarslasten. De heer E. Lansu (Aardenburg) wees op het grote gevaar in de Zeeuwse land bouw. die door gebrek aan middelen 1 van intensieve naar extensieve teel ten overgaat. Tweeduizend Con gresgan gers Ongeveer tweeduizend personen hebben het succesvolle agrarische congres van de KVP te Utrecht bijge woond. De land- en tuinbouwdeskun- digen van de beide kamers der Sta- ten-Generaal waren allen aanwezig, evenals de heer J. Andriessen, vice- voorzitter van de KVP. Het gehele congres werd meege maakt door drs. Schmeltzer, de staatssecretaris voor de PBO. De middagzitting werd bijgewoond door ir. J. B. Witte, de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting. Vertegenwoordigers van land- en tuinbouworganisaties, alsmede van landarbeidersbonden, gaven eveneens acte de présence. Het agrarische congres van de KVP was een ernstig beraad, maar (gelukkig) ontbrak er de humor niet. De heer J. van Daal uit Groot-Linden zorgde daar voor in bijzondere mate door op t'e merken, dat de kamerleden de boeren niet altijd begrijpen en de boeren niet altijd de ka merleden. Dezelfde vragenstel ler merkte op. dat de toestand in de landbouw zo weinig roos kleurig is, dat de jonge boeren eenvoudig geen vrouw meer kunnen vinden, die met hen het bedrijf willen gaan doen. „De vrouwen zijn slavinnen"merk te de spreker op. Wie kon ant woorden op dit nijpende pro bleem? Mr. Th. van Campen liet het antwoord graag over aan mr. T. Brouwer, die de landbouw vraagstukken door een meer maatschappelijke bril had be keken. Mr. T. Broxiwer liet de beantwoording graag over aan professor Rommedie een veel veelzijdiger blik had. Professor Romme zei de onderhavige kwestie in de KVP-fractie te willen bespreken, want die is heel erg veelzijdig In het afgelopen weekend is het in Algerije zeer rumoerig geweest. Op diverse plaatsen werden aan slagen gepleegd, als gevolg waar van 27 personen het leven ver loren. Veertig verzetsstrijders verloren het leven in Zuid-Algerië, waar zij met Franse Loepen An 'botsing kwamen. Franse militairen deelden mede. dat in Oost-Algerije 82 verzetsstrijders bui ten gevecht zijn gesteld. Bij de bom aanslagen, op zes plaatsen gepleegd, werden bovendien 83 personen ge wond. De uitslagen, die de ploegen uit de eredivisie gisteren behaalden, luiden als volgt: NACSparta 34 NOAD-GVAV 3—2 AjaxEindhoven 31 DOS—MVV 1—2 VVV—Rapid JC 2—1 Fortuna '54Elinkwijk 81 PSVFeijenoord 31 Spel. EnschedeWillem II 51 BWAmsterdam 52 Voor verslagen en actie-foto's mogen wij U verwijzen naar onze sportpa gina's. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt zondagavond 23.15 uur: Geleidelijk weer toenemende be wolking, later gevolgd door wat regen. Matige tot vrij krachtige naar zuidwest of zuid krimpende wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Overdrijvende wolkenvelden met kans op regen. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidelijke rich tingen. Vandaag: zon onder 17.46 uur. 1 Maan op 13.58 uur. I Morgen: zon op 8.01 uur. Maan onder 6.13 uur. Vandaag wordt het overleg over de vei hoging der onderwijzerssalarissen voortgezet. In de bijzondere commis sie voor georganiseerd overleg zijn vrijdag en zaterdag de regeringsvoor stellen besproken. Overeenstemming is nog met bereikt. De regeringsvoorstellen houden een puntenstelsel in, waarbij de waarde van één punt f 13,50 bedraagt. Op deze basis zou een onderwijzer bij het LO, zonder hoofdakte een sa larisverhoging van f 13,50 per maand krijgen. Voor de hoofdakte zouden drie punten worden toegekend, zodat een onderwijzer met hoofdakte een salarisverhoging van f 40.50 zou krij gen. Voor een hoofd ran een kleine school worden vier punten toegekend, hetgeen neerkomt op een verhoging van f 54,- per maand, terwijl een hoofd van een grote school vijf pun ten zouden worden toegekend, het geen in geld uitgedrukt dus neer komt op een verhoging van f 67,50 per maand. Een lagere akte zou, vol gens de regeringsvoorstellen worden gehonoreerd met een verhoging van f 8,33. Deze foto geeft een beeld van de enorme chaos, welke het gevolg was van een spoorwegongeluk te Chapelen-le-Frith in het Engelse graafschap Derbyshire, dat ontstond toen een goederentrein uit eigen beweging begon te rijden en in het station een andere goederentrein ramde, waardoor verschillende wa gons tegen een passagierstrein op een naburig spoor werden geslin gerd. Het ongeval eiste een dode. Een seinhuis (rechts) werd volko men gekraakt, maar de wachter, die werd bedolven onder het puin, liep geen verwondingen op. De bewoners van het dorp Da- noeba in het westen van het pro tectoraat Aden is meegedeeld, dat hun huizen zullen worden vernie- tenzij opstandige stamleden aan de autoriteiten worden over handigd. De actie, waarbij de huizen zullen worden vernietigd, zal vandaag wor den ondernomen, aldus gisteren boven het dorp uitgeworpen pamfletten. Ambtenaren te Aden hebben mee gedeeld, dat opstandige stamleden Danoeba hebben gebruikt als basis voor overvallen. Uit goedingelichte bron in Lon den is vernomen dat het Krem lin van plan is een groot offen sief te beginnen tegen de plan nen voor een gemeenschappe lijke Europese markt. De diplomatieke diensten van de Sowjet-Unie in Europa zouden na een diepgaande studie van de plannen tot de slotsom gekomen zijn, dat de ge meenschappelijke markt voorname lijk bedoeld is als economisch blok tegen de Sowjet-wereld, zo voegde men hieraan toe. Het Sowjet-offcnsief zou o.m. de aanbieding van voordelige handels overeenkomsten kunnen omvatten, waarbij de Sowjet-Unie voornamelijk verbruiksgoederen zou willen afne men, aldus meende men in deze krin gen. Interpellatie in Opperste Soivjet Voor de eerste maal sedert het j tijdperk van Lenin heeft een groep afgevaardigden van de Opperste j Sowjet de regering geïnterpelleerd over een kwestie die niet op de agen- da stond. Een aantal afgevaardigden, lid van j het Sowjet-comité voor verdediging van de vrede, heeft de regering ge- j wezen op de ongerustheid in binnen- en buitenland" over het „slechter worden van de internationale toe stand en bepaalde maatregelen van het Westen om de ontwikkeling der culturele betrekkingen tussen West en Oost af te remmen." Beide Kamers van de Opperste Sowjet namen een door vooraan staande Russische schrijvers en an dere kunstenaars ondertekende motie aan, waarin aangedrongen wordt op meer cultureel contact met het Wes ten. „De ideologische strijd kan ons niet verhinderen te streven naar culturele contacten met alle landen. De ideo logische strijd is voor ons niet iets defensiefs, maar een geestelijk offen sief", aldus de letterkundige Ilya- Ehrcnburg. Begroting goedgekeurd De economische debatten in de Op perste Sowjet zijn geëindigd met een stemmige goedkeuring van de rege ringsvoorstellen. De definitieve be groting voor 1957 voorziet in totale inkomsten tot een bedrag van 617.155.967.000 roebel cn totale uitga ven van 604.581.653.000 roebel. Voor defensie is (officieel) 96 miljard roe bel uitgetrokken, voor cultuur en maatschappelijke ontwikkeling 188 miljard roebel. Ruim anderhalf miljoen, om precies te zijn: f 1.600.000 in papier en muntgeld - de gehele opbrengst van de derde SUS-actie ligt hier voor de heer A. M. Bergers opge stapeld. In een gecombineerde ra dio- en televisie-uitzending van de KRO heeft hij dit geld aan de ver tegenwoordigers van de hiervoor in aanmerking komende instellingen uitgereikt, onder het wakend oog van een tiental agenten van de Rijkspolitie. In Jeruzalem, Haifa, Tel Aviv en andere Israëlische steden zijn zater dag massabetogingen gehouden te gen, wat men noemde, de „worgings- politiek van de Ver. Naties". Sprekers op een bijeenkomst in Tel Aviv, die door bijna 100.000 mensen werd bijgewoond, eisten het aftreden van secretaris-generaal Hammars- kjoeld. Zodra de naam van de secre taris-generaal genoemd werd, joelde de menigte. De demonstraties waren door de Israëlische politieke partijen georga niseerd ter ondersteuning van de re- geringspolitiek, die als voorwaarde voor de ontruiming van het gebied van Gaza en de Golf van Akaba door de Israëlische troepen garanties wenst voor de Israëlische veiligheid. De Indonesische regering heeft een campagne ingezet tegen de „verkeerde voorstelling van za ken", welke door Nederlanders in het buitenland wordt gegeven over de rechtspraak in Indone sië. De secretaris-generaal van het mi nisterie van buitenlandse zaken, dr. Subandrio, deelde mede, dat in deze campagne geen namen worden ge noemd, doch het is duidelijk dat de vroegere verdedigers van Schmidt en Jungschlaeger, de heer en mevrouw Bouraan, worden bedoeld. Het echt paar Bouman maakt thans een toer- nee door de Verenigde Staten, waar zij op uitnodiging van verschillende juristenverenigingen voordrachten houden over de in Indonesië tegen Nederlanders gevoerde processen. Dr. Subandrio deelde mede, dat de regering besloten heeft tot het uitgeven van een boekje over ..subversieve activiteiten in In donesië", dat een aantal besehul digingen en ook foto's bevat. In het boekje wordt o.m. gezegd, dat ,,een groot aantal Nederlanders, waaronder personen die belangrijke posities innemen in de Nederlandse regering, betrokken zijn in subversie ve activiteit." Daartoe behoren ook pogingen om zulk een chaos te schep pen, dat het voor de republiek onmo gelijk zal zijn een stabiele regering te behouden. Admiraal Horthy, de vroegere re gent van Hongarije, is zaterdag in zij 11 woning in Lissabon overleden. Nikolaus Horthy von Nagybanya werd op 18 juni 1868 te Kenderes in het gebied van de rivier de Theiss geboren als telg uit een adellijk ge slacht. In de eerste wereldoorlog maakte hij naam als officier van de Oosten rijks-Hongaarse vloot. Na de ineenstorting van het Oos tenrijks-Hongaarse keizerrijk, tijdens het communistische bewind van Bela Kun, ging hij naar Szegedin, dat dooi de Fransen was bezet. Daar werd hij minister van oorlog in de contra-re volutionaire regering van graaf Ka- rolyi. Hij organiseerde een leger, waarmee hij naar het gebied ten wes ten van de Donau trok, dat veel van twee omwentelingen en bezetting door Roemeense soldaten te lijden had gehad. Nadat de Roemeense troepen vertrokken waren, rukte hij op naar de hoofdstad Boedapest, die hij op 16 november 1919 bezette. In 1920 werd hij door een benoemd parlement gekozen tot regent van Hongarije, dat geen koning had. Horthy stond 25 jaar aan het hoofd van een fascistisch getint bestuur. Hij voelde weinig sympathie voor Hitler, doch hij sloot vriendschap met Mussolini. Aanvankelijk probeerde Horthy zijn land buiten de tweede wereldoorlog te houden, doch hij moest zwichten voor Hitiers eisen en op de duur het Hongaarse leger naar het front in de Sovjet-Unie zenden. Deskundige financiële kringen in Djakarta hebben uiting gegeven aan hun vrees, dat zich in de komende maanden in Indo nesië een „open inflatie" zal openbaren. Zaterdag was het percentage van de goud- en deviezenreserve 19.57 tegen 19.86 een week gele den. Volgens deskundigen moet de sombere situatie worden geweten aan het voortdurend drukken van geld door de regering en het af nemen van de export van de land- bouwprodukten. De voorschotten aan de regering, die deze week 111 miljoen rupiah be droegen, zijn 'nmiddels gestegen tot 7.3 miljard rupiah, hetgeen een stij ging van 3.3 miljard betekent van het totaal van een jaar geleden. In de zelfde periode steeg het totaal van bankbiljetten in omloop van 10 mil jard tot 11.5 miljard. Het toenemen van de voorschotten werd vooral merkbaar na de gebeur tenissen in Noord- en Midden-Suma- tra en de rustig verlopen „financiële staatsgreep" n Zuid-Sumalra. Sinds december zijn de voorschotten aan de regering gestegen met 1.2 miljard rupiah. Intussen komen niet alleen van Su matra, doch ook van andere gebie den buiten Java voortdurend delega ties, die miljarden vragen om te kun nen beginnen met opbouwprojecten in hun gebieden, die, naar zij beweren, in het verleden door de centrale re gering werden verwaaruoosd. Lucht uit Japan Neutrale waarnemers zijn van mening, dat een spoedige rege ling van de kwestie der Japanse herstelbetalingen wat meer lucht zal kunnen geven. Naar werd gemeld, zou Japan be reid zijn tot betaling van een bedrag van 250 miljoen dollar, terwijl Indo nesië ten minste 800 miljoen zou eisen. Adaai Horthy von Nagybanya De Duitsers waren echter maar matig tevreden over Horthy en in 1944 besloot Hitler Hongarije te an nexeren. In oktober van dat jaar probeerde de regent nog zijn land te bevrijden. Zijn eigen garde bond in Boedapest de strijd aan met de Duitsers, ter wijl hij de oprukkende Russen om be- standsvoorwaarden vroeg. De Duit sers onderdrukten de opstand echter snel en brachten Horthy over naar een kasteel in Beieren, waar hij in Mei 1945 door de Amerikanen werd bevrijd. Horthy is twee weken ziek geweest. Hij wordt in Portugal be graven. Radio-Boedapest meldt, dat de Hon gaarse regering heeft bepaald, dat de fabrieken hun produktiekosten moe ten verlagen. Daarom moet het loon weer volgens stukwerk worden bere kend, opdat het voortbrengingsver- mogen der arbeiders wordt verhoogd. Het stelsel van stukwerk werd ge durende de oktober-revolutie afge schaft. Te -liskolc zijn 14 arrestaties ver richt. Op 26 en 27 oktober had de be volking de bureaus van de geheime politie aangevallen, twaalf personen werden gedood, onder wie de com mandant van de geheime politie. In de Hongaarse pers wordt, naar aanleiding van de arrestaties gezegd, dat „bijna alle sadistische moorde naars van Miskolc zijn ontmaskerd". Van zaterdag op zondag zijn slechts 21 Hongaarse vluchtelingen in Oos tenrijk aangekomen het laagste aantal sedert de uittocht in oktober begon.

de Stem | 1957 | | pagina 1