SPINWIEL JONGE BAAYENS uw OPTICIEN Drs. Lockefeer geeft filmische kijk op leven van de Ruyter Repetities beginnen weldra ZUID-BEVELAND Hulst akkoord met garantie en subsidie ziekenhuis Kordate melkman bluste eigenhandig de brand Toneelspel hoogtepunt van herdenking Verordeningen vastgesteld in de raad van Westdorpe ZEEUWSCH- VLAANDEREN Hondius en Zn. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 FEBRUARI 1957 Niet minder dan 150 medewerkers Niet minder dan 150 medewerkers DOKTERSDIENSTEN Dienst dierenartsen GOES Winkelsluiting geregeld Hoogwaterstanden Restauratie wallen van Sluis Benzinepomp en grondruil Nieuw buitendiensl- gebouw telefoon Behandeling begroting Vergadering kadergroep Rode Kruis bood prettige avond Particuliere bouw in west Feestavond NCB A Oesterkwekers gaan combineren Scheldewoningen In Wilhelmmastraat te Middelburg LANGE VORSTSTRAAT 106 - GOES - TELEF. 2159 TERNEUZEN AGENDA Vandaag Morgen Maandag Het De Ruyterspel, ongetwijfeld het hoogtepunt van de grote de Ruyterfeesten die Vlissingen deze zomer, zoals intussen meer dan genoeg bekend is, gaat organiseren, verkeert in het stadium waarin de schrijver, drs. L. Lockefeer te Hulst, inhoud en opzet kan verklaren. Maandag zal hij de eerste lezing gaan geven en daarna kunnen de repetities beginnen. Het spel zal worden opgevoerd op de Oude Markt, een uit stekend gekozen plaats. Zowel de gevels van dit stukje oud Vlis singen als de St.-Jacobskerk zullen in het openluchtspel „mee spelen"; ze krijgen een wezenlijke rol in het stuk, dat er in feite geheel op geschreven is om daar te worden opgevoerd. Drs. Lockefeer heeft jaren geleden reeds een opdracht gekregen voor Vlissingen een De Ruyterspel te schrijven en het was aan allerlei oorzaken van interne aard te wijten, dat er niets van de verwezenlijking van de idee kwam. Latere plannen sneuvelden weer door de watersnood, maar nu Vlissingen dit jaar zijn grootse De Ruyterfeesten gaat vieren, had de schrijver uiteraard heel wat gemak van de schema's die hij reeds eerder maakte. Weliswaar noopte de opdracht hem tot nieuwe, diepgaande studies, maar het is te danken aan het gereed liggende raamwerk, dat hij zijn opdracht zo snel uitvoerde. Er werken 150 mensen aan het spel mee en ongeveer 40 daarvan hebben een sprekende rol. De toneel verenigingen van Vlissingen zijn alle hoogst enthousiast voor het werk. Uiteraard moeten nog heel wat pro blemen worden opgelost. De spel leider, Zeeland's toneeladviseur Jan Lemaire, zal er samen met de schrij ver veel werk aan hebben. Een interessante bijzonderheid is, dat men de toeristen, die uiteraard eveneens in groten getale het spel zullen bezoeken, van dienst zal zijn met een Engelse en Franse tekst van het spel, zodat ze het geheel kunnen volgen. Merkwaardige coïn cidentie: in het spel zal menigmaal iets over de Fransen en Engelsen gezegd worden, niet altijd met even veel respect. Maar na ruim drie en een halve eeuw zullen de buitenlandse gasten dit de Vlissingers niet meer kwalijk nemen. En de Vlissingers zullen hén de beraamde Frans-Engelse overval op de Republiek niet euvel duiden. DE INHOUD In het spel, zo vertelde drs.Locke feer ons, zijn de hoogtepunten uit de Ruyter' s leven toneelmatig ver werkt. Het geheel is min of meer filmisch opgevat. Het begint met de opdracht die de 30-jarige kapitein de Ruyter kreeg tegen de Duinkerkers op te treden, een eerste erkenning van de kundige zeeman. Deze fase Voor zondag zijn de doktersdien sten als volgt geregeld: Goes: dr. v. d Feen; Middelburg: dr. Fruman; Vlissingen: dr. van Dijk: Heinkens- zar.d. Arendskerke en Wolfaartsdijk: dr. Zonnevylle. Arendskerke, Oost- Z.-Beveland: dr. Nieuwenhuyse te Kruiningen. Dr. Folmer te Driewe gen neemt waar voor dr. Luyckx; dr. Kiviet te Borssele voor dr. Gelder blom en dr. Wöstmann te Kwaden- damme voor dr. Kole. Voor Axel wordt de dienst waar genomen door dokter Kats en voor Terneuzen door dokter van Zanten. Op Zuid-Beveland hebben dienst de heren J. Klaassen, Heinkenszand en G. Bonenhanser, Kruiningen. is gevat in het typische volksleven van het toenmalige schippersstadje Vlissingen. Het tweede punt van het stuk brengt een volgend hoogtepunt uit des admiraals carrière: de eerste Engelse oorlog. Dit bedrijf brengt de huldiging tot leven welke de Ruyter ten deel viel na zijn presta ties in de zeeslagen. De Zeeuwse Admiraliteit ontving hem op groot se wijze en de vreugde van Vlissin gen over de triomf van zijn grootste zoon wordt in het spel opnieuw uit gebeeld, o.a. in een wagenspel dat de toen bestaande Rederijkerskamer „De blauwe Acoleye" opvoert. Ook aan het contact tussen de Ruyter en Johan de Witt is veel aandacht besteed. De Witt had grote invloed op de zeeman en ze waren grote vrienden. Een tafereel geeft het gesprek tussen beiden weer, waarin de Witt de Ruyter overtuigt van de noodzaak de post van vice- admiraal op zich te nemen. Een dramatisch hoogtepunt is het rond het rampjaar 1672 opgebouwde derde bedrijf, toen de Oranjegezin- den zich tegen de Ruyter keerden, ook in Vlissingen. Wanneer de troe belen wat opgeklaard zijn en Prins Willem III de Ruyter's nieuwe mees ter is, laat de schrijver een waar nemer op de St.Jacobstoren een ver slag geven van de grote slag bij Schoonevelt. Het laatste bedrijf is opgebouwd rond de dood van de luitenant-admiraal-generaal, die met een minderwaardige vloot naar de Middellandse zee werd gestuurd om de Spanjaarden te helpen strijden te gen de Fransen. De herdenking van zijn dood, in Vlissingen is een indruk wekkend tafereel, waarin des te ster ker de stad zelf meespeelt. Men ziet de stedelingen de kerk binnengaan, het licht straalt uit de vensters, or gelklanken waaieren naar buiten en men hoort een fragment van de tekst die de predikant uitspreekt. In dit gedeelte vooral komt tot uiting dat het spel de Ruyter als religieus mens naar voren brengt. Een pakkende apotheose, eindigend in het Wilhelmus, besluit het onge veer twee uur durende spel. Onno dig te zeggen dat hij bij avond wordt opgevoerd. Zoals we al meedeelden is er een mogelijkheid dat het spel in Amsterdam wordt opgevoerd; in dien dit doorgaat zullen het de Zeeuwse medewerkenden zijn die het in de hoofdstad, waar de Ruyter ge ruime tijd woonde, gaan brengen. (Advertentie) de ware Vaderlandse klare Nu de raad van Hulst gisteravond met algemene stemmen het voorstel aannam de gevraagde medewerking te verlenen bij de stichting van het nieuwe Sint-Liduina-ziekenhuis, zijn alle bij de totstandkoming van het zo nodige streekziekenhuis betrokken gemeenten het eens over de zaak. Hiermee is definitief de finan ciële basis gelegd voor de bouw en exploitatie van de moderne ziekeninrichting, die het land van Hulst over drie jaar rijk zal zijn. Op de agende van de niet langdurige raadsvergadering was ook een voor stel van B. en W. over een aanbod van de Coöp. Boerenleenbank van Hulst tot het verstrekken van een krediet in rekening courant aan de gemeente. De voorzitter moest dit echter terug trekken, omdat men juist van de Bank bericht had gekregen, dat er geen leningen meer verstrekt moffen wor den aan gemeenten. Tijdens de bespre king van dit onderwerp opperde de voorzitter de gedachte om ter oplos sing van de moeilijker wordende fi nancieringsproblemen van gemeente wege obligaties uit te geven. Over dit onderwerp zal men zich uiteraard nog nader moeten beraden. De raad besloot medewerking te ver lenen aan de bouw van twaalf woning wetwoningen door de r.-k. Zeeuwsch- Vlaamse woningvereniging. Een bui ten de agenda om in de raad gebracht voorstel om akkoord te gaan met de verbouw van een deel van de gasfa briek tot fitterswerkplaats vond bij alle leden volledige instemming. Hei zal f 1.665 kosten. In de rondvraag vroeg de heer P. Warnier aan de voorzitter, of deze als hoofd van de politie opdracht had ge geven iemand te ..fouilleren". Hij doelde op een passage in ons verslag van de raadsvergadering van De raad van Westdorpe kwam in voltallige zitting bijeen. Bij de behan deling van de ingekomen stukken trof men een schrijven aan van G. S. met goedkeuring van de bijdrage in de kosten van het opmaken van een streekplan in de kanaalzone. Gunstig werd beschikt op een ver zoek van het seminarie te Wernhouts- burg om subsidie voor priesterstu denten uit deze gemeente. Toegekend werd aen subsidie van ƒ80,per leerling uit Westdorpe. Eveneens werd goedgekeurd een verzoek van de PZEM i.v.m. de verkabeling van het elektrisch net over Kanaalzicht en Strodorpe om in deze kabels straat verlichting op te nemen. Hiervoor moet worden betaald een bedrag van 1170.Van het ministerie van bin nenlandse zaken werd een schrijven ontvangen, waarbij het percentage van de algemene uitkering werd ver hoogd van 125 tot 140. Goedgevonden werd een voorstel van de vereniging van Nederlandse gemeenten om het honorarium voor lijkschouwers vast te stellen op tien gulden per schou wing. vermeerderd met een kwartje per kilometer. Ook werd goedgekeurd een schrijven van het ministerie van binnenlandse zaken betreffende de be zoldiging van het gemeentepersoneel, waarin opgenomen 6 pet. jaarwedde- verhoging en 5,6 pet. compensatietoe slag, in verband met de algemene ouderdomswet. De verordening op de cursus Franse taal werd door de raad gewijzigd overeenkomstig een opmer king, welke was ontvangen van G. S. Daarna kwam aan de orde de veror dening op de winkelsluitingswet. B. en w. stelden aan de vergadering voor de verordening zo vast te stellen.dat gedurende het tijdvak van 1 april tot 1 oktober de winkels mogen ge opend zijn tot zeven uur en geduren de het tijdvak van 1 oktober tot 1 april tot zes uur. 's Zondags zouden de winkels geopend zijn van acht tot twaalf uur. Gehandhaafd blijft de koopavond op vrijdag tot tien uur. In geheime zitting werd gehandeld over aankoop van grond in de nieuwe wijk ten behoeve van het uitbreidingsplan voor de bouw van woningen en aan leg van straten. Aan de vergadering werd voorgelegd het ontwerp tot wij ziging van de gemeentebegroting 1956. Deze wijziging betreft een aan passing aan de werkelijke toestand. Tevens werd voorgelegd een ont werp tot wijziging van de begroting 1957, waarin is opgenomen de rijks bijdrage van de kleuteronderwijswet en de kosten voor het opmaken van het uitbreidingsplan. Aan het r.-k. schoolbestuur werd een voorschot ver leend van f 5.375,op de exploitatie vergoeding als bedoeld in art. III der l.o.-wet. Het bestuur van de r.-k. kleu terschool kreeg een voorschot op de gemeentelijke vergoeding. Toegestaan werd f 1.300.voor de lokalen en f 573.75,voor het bedrag per leer ling. Rondvraag De heer Klaassen informeerde naar de woningbouw in Strodorpe. De voor zitter antwoordde, dat de ontwikke ling van het uitbreidingsplan in voor bereiding is. De heer Van Acker vraagt om opruiming van de weeg brug op Passluis. Ook deze verbete ring is in voorbereiding. De heer Van Acker stelde voor een grondstrook als parkeerterrein te gebruiken. Hierop werd door de raad afwijzend beschikt. De heer Wille informeert naar de stand van het verenigingsgebouw. De voorzitter zegt, dat de plannen mo menteel druk in voorbereiding zijn. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 9 februari, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 10.15 en 23.08 uur; te Ter- neuzen om 9.58 en 22.45 uur en te Vlissingen om 9.28 en 22.15 uur. Maandag is het hoogwater: te Hans- weert om 11.52 uur; te Terneuzen om 11.26 uur en te Vlissingen om 10.56 en 23.32 uur. de buurtgemeente Sint Jansteen. Het feit op zich achtte hij een geslaagde grap, doch hij vond dat de manier, waarop, dit. in de krant stond, niet juist was. De voorzitter antwoordde, dat hij uiteraard niemand had laten fouilleren, Van de rest van de heer Warniers betoog zei hij nota te zullen nemen. (Ons eigen commentaar hierop: De correspondent heeft een objectieve weergave gegeven van wat een raads lid van Sint Jansteen heeft gezegd. Hij heeft daar niets afgedaan noch iets bijgedaan, Als er dus een bepaalde indruk gewekt zou worden (bijv. dat een en ander serieus gemeend zou zijn), hetgeen we overigens moeilijk kunnen veronderstellen) dan is dat niet aan het verslag ts wijten. Redac tie). Naar burgemeester P. F. van Hootegem gisteren tijdens een persconferentie over de ten toonstelling S.P.I. meedeelde, is 'J er bij de Ned. Heide Mij. een plan in studie om de wallen van Sluis volledig te restaureren. Het oude verdedigingssysteem van de stad bestaat nog wel, doch heeft geen duidelijke vor men meer. In het plan, dat nog in het stadium van vooronder zoek verkeert, is begrepen de herbouw van drie oucie stads poorten. Het geheel zal, uit gevoerd in d.a.c.w.-verband, waarschijnlijk komen op een bedrag van twee miljoen. De N.V. Louisse alhier heeft b. en w. gewezen op de onbevredigende plaats van haar benzine-pomp-eiland voor haar perceel aan de Westwal. Indien deze pomp wordt verplaatst, zal het in- en uitrijden voor auto's gemakkelijker worden en tevens een verkeersverbstering worden beko men aan deze drukke weg. Om dit te verwezenlijken heeft de N.V. 350 m2 gror.d van de gemeente nodig, maar biedt daarvoor in ruil 900 m2 aan. De uit deze transactie voort- vloeiiende kosten worden door de N. V. gedragen. B. en w. stellen de raad voor om tot deze grondruil te besluiten. Het staatsbedrijf der P.T.T. te Den Haag heeft aan de gemeente ver zocht om een gedeelte van het tot het grondbedrijf behorende perceel grond aan de Zuidvlietstraat, groot 2400 m2 te kopen. Op dit stuk grond zal dan een buitendienstgebouw voor de telefoondienst worden gesticht. De vorm en de afmeting van dit gebouw, schrijven B. en W. aan de raad, zijn nog niet te preciseren, om dat deze ten nauwste samenhangt met de uitbreiding van de telefoon centrale aan de L.P. van der Spie gelstraat. Voor deze laatste uitbrei ding wenst adressant te beschikken over een strook grond van de tuin van het Schuttershof. Dienaangaan de kan evenwel, hangende een lopend onderzoek, nog geen beslissing wor den genomen. Als gevolg van een cn ander kan de voorwaarde, gesteld in de bebou wingsvoorschriften, op grond waar van een gebouw moet zijn voltooid binnen 18 maanden na dagtekening van de koopakte, niet worden ge handhaafd. Tegen verkoop van de gevraagde grond bestaat bij B. en W. geen be zwaar en zij stellen voor de ge vraagde grond te verkopen voor 7.50 per meter. De raad is tegen donderdagmiddag bijeengeroepen om de begroting te behandelen. Na de algemene beschouwingen wordt de zitting geschorst om B. en W. gelegenheid te geven hun antwoord te formuleren. 's Avonds wordt dan de vergadering voortgezet. Na een langdurige onderbreking, kwam in de zaal van ,,Het Ostende- de hernieuwde kadergroep van de k V.P. afd Goes bijeen met het doel enige belangrijke en actuele politieke pioblemen te bespreken en hierover te discussiëren. In korte bevvoorditen kan worden gezegd, dat deze aoöhd een zeer vlot en geanimeerd verloop had. De ter discussie gestelde onderwer pen bleken voor allen zeer leerzaam en uitermate interessant. Getracht zal worden in de toekomst hiermede op geregelde tijden door te gaan. De afdeling Zuid-Beveland-west van het Rode Kruis heeft haar medewer- kers(sters) en diverse genodigden een prettige avond bereid in „De Prins", door het groepje Rode Kruis- tonelisten uit Middelburg voor hen te laten optreden met „Het witte legioen", dat een stukje leven in een Rode Kruis-hospitaal te zien geeft. Het stuk gaat niet diep en is naar het bekende recept van een lach en een traan vervaardigd, maar het heeft veel aardige momenten en de reeks toevalligheden, waarmee het goede einde wordt geforceerd, neemt men graag op de koop toe. Er bleken goede krachten onder de spelers(sters) te schuilen. Spe ciaal vielen op de heren J.Jellema, als geneesheer-directeur en P.Tcur- lings als de komieke korporaal. De dames v.d. Koorde. Walthuis en Baur- doux deden het zeer goed, resp. als de woordenrijke werkster Daatje; zuster Greta en de jaloerse zuster Wessels. Mevr. Jellema-Koole zat goed in haar rol, maar was als direc trice iets te week. Een volkomen mislukking werd de figuur van dr. Verheijen; de heer V.'ever deed het als dokter van Baer beter. De heer A.v.Heel, voorzitter der afdeling, opende en sloot de avond en gaf de spelers(sters) die reeds (Advertentie) voor de 15e maal optraden, een ver rassing. Daar er meer belangstellen den waren dan de zaal kon bevat ten, volgt op 14 maart nog een voor stelling. De kringsecretaris, de heer A.Con- standse, sprak een propagandistisch woord en deelde mede, dat het Rode Kruis in Zeeland in twee jaar tijds van 14.000 op 20.000 leden was ge komen. De aannemer Jac. de Jonge te Bie- zelinge bouwt voor rekening van di verse personen 12 woningen aan de Jac. Roggeveenstraat in bouwplan West. Namens zijn opdrachtgevers heeft hij de gemeente verzocht, de be treffende bouwgrond, behorende tot het gemeentelijk grondbedrijf, aan de verschillende personen te verkopen. Bij besluit van 3 mei 1956, heeft de raad de prijs voor deze grond vastge steld op f 10.- per m2. Aangezien dit besluit nog niet is goedgekeurd dooa- ged. staten van Zee land, dient het besluit tot verkoop nog door de raad te worden genomen. B. on W. stellen de raad voor op dit aanbod in te gaan. DEMONSTRATIES MET DE TAENZER In „de Landbouw" heeft het ma chine- en constructie-bedrijf van de heer J. Hollestelle, gedurende twee dagen gedemonstreerd met de „Taen- zer", een heteluchtfornuis, met merk waardige eigenschappen. Voor vele bewonderende ogen liet de demon- strateur zien, hoe met een minimum aan brandstof alle mogelijke spijzen zonder toevoeging van water en zon der kans op aanbranden of over koken, werden gebakken, gestoofd en gekookt, in de normale tijd. Te gelijk met de cake kwamen aard appels, groenten, vlees, worst en wat al niet uit de oven en bleken heerlijk te smaken. Er is met het fornuis eveneens te steriliseren en aan de grote mo dellen is ook een warmwater-reser voir bevestigd. DE R.-K. FRÖBELSCHOOL OPLEIDING TE VLISSINGEN. B. en W. schrijven de raad: De directeur van de r.-k. Fröbeloplei- ding te Vlissingen verzocht subsidie over het cursusjaar 1956-1957 uit de gemeentekas te ontvangen. Dé te Vlissingen gevestigde oplei ding werkt zonder rijkssubsidie en is aangewezen op financiële steun van gemeentewege. Blijkens door ons college ingewonnen inlichtingen is te Bergen op Zoom wel een door het rijk gesubsidieerde r.-k. oplei dingsschool gevestigd. Naar het oordeel van ons college ligt het niet op de weg van de ge meente de dobr het rijk beoogde co ördinatie van de opleidingsinstituten voor kleuterleidster te verstoren door iedere bijzondere opleiding te subsi diëren. Daarnaast is bij ons college twij fel gerezen omtrent de vraag of het door de instelling te Vlissingen af te geven diploma door het rijk zal worden erkend". Daarom adviseren zij de raad het verzoek af te wijzen. Ovezande UITVOERING FANFARE. De plaatselijke fanfare,, Juliana" heeft gewoontegetrouw weer twee feestavonden gegeven in de zaal van Gessel voor de donateurs der ver eniging. Beide avonden konden zich in een zeer grote belangstelling ver heugen en dit was aanleiding voor de voorzitter, te constateren, dat de bevolking inderdaad met de plaatse lijke muziekvereniging medeleeft en dat ook de bevolking met het be stuur van mening is, dat een mu ziekvereniging in het dorp als onmis baar moet worden beschouwd. Ge hoopt wordt dan ook. dat de bevol king steeds de onmisbare financië le medewerking zal blijven geven. De plaatselijke toneelvereniging ver leende medewerking. Ze voerde op de klucht in drie bedrijven getiteld ..Die brave mijnheer Pot". Het stuk werd op verdienstelijke wijze ten tonele gebracht en de aanwezi gen hebben zich op prettige wijze vermaakt, zoals wel bleek uit de lach-salvo's en uit het gul verleende applaus. De speelsters en spelers werd dan ook hartelijk dank ge bracht voor het gepresteerde. Al met al kan de fanfare terugzien op twee zeer goed geslaagde avonden. Leicedorp De feestavond - eigenlijk feestdag - welke de N.C.B. in zaal v. d. Dries hield, was dit jaar al bijzonder gezel lig. De drukbezochte bijeenkomst werd geopend door de voorzitter der afde- Parleki let in elk deiad R UN SER G'S H'ANDELSBUREAU TERNEUZEN TELEFOON 5304 NOORDSTRAAT 78 Evenals twee jaar geleden zullen verschillende oesterkwekers ook dit jaar in combinatie hun zaai-oesters gaan uitzaaien om deze op te la ten groeien tot consumptie-oesters. De lage prijzen van de zaai-oesters, waarvan geen enkele kweker kan be staan, zijn voor het bestuur van de Zeeuwse Oester aanleiding geweest, wederom in deze richting te werken. Om dezelfde reden werd twee jaar geleden een combinatie gevormd, die ruim 40.000 kg. zaai-oesters omvatte. De resultaten waren van dien aard. dat de deelnemers uitermate tevre den waren. Het is de Zeeuwse Oester gelukt de beschikking te krijgen over 2 pri ma percelen, waarop ongeveer 80.000 kg. oesters uitgezaaid kunnen wor den. Door het bestuur van de Zeeuw se Oester zijn bovendien stappen on dernomen om de uitgezaaide oesters in het a.s. seizoen zelf te gaan ex porteren. Hiertoe is men overgegaan omdat de gang van zaken bij ver koop van consumptie-oesters aan de exporteurs verre van ideaal is, met alle schadelijke gevolgen voor de kwekers. Naar wij vernamen zullen er zo wel te 's-Heerenhoek als te Borssele een 20 zgn. Scheldewoningen wor den gebouwd, bestemd voor arbei ders van de Scheldewerf, die In die dorpen wonen. (Advertentie) ling, de heer J. Boonman jr. en had verder een uiterst gezellig verloop. Na de maaltijd trad de eigen toneel groep op met het vrolijke blijspel van Prieling ,,De klomp en de goudvis", een'klucht uit het boerenleven ,die in sappig Zeeuws gespeeld werd ,met B. Simons in de rol van Veldhuis, als komisch uitblinker. Ook de overige spelers (sters) de heren Jac. Boonman B. v d. Dries; Nico en P. Remijn en de dames A. Verdonk; M. Remijn: Corrie v. d. Dries en Jo Vermue, wis ten van wanten en deden de zaal scha teren. Een gezellig samenzijn volgde nog met medewerking van het muzikale duo Franse-Simonse. Yerspke- UITSPRAAK SCHEIDSGERECHT Het ingestelde beroep van enkele oesterkwekers-exporteurs tegen de vaststelling exportcijfers door het Be- behandeld door de Raad van Beroep voor het Bedrijfsleven zonder dat dit drijfschap voor Visserij-produkten is college uitspraak heeft gedaan. De de finitieve uitspraak werd n.l 2 maan den uitgesteld. AANKOPEN OESTERFONDS Door de Stichting Aankoop Oesters was voor die kwekers die nog geen twee-derde van hun leveringscijfer aan consumptie-oesters hebben ver kocht de gelegenheid opengesteld het ontbrekende deel aan de Stichting te leveren. Tot aankoop is de Stichting echter niet overgegaan, aangezien de aangeboden partijen niet aan de ge stelde eis van marktwaardigheid vol deden. MUZIEKVERENIGING MOZART HIELD JAARVERGADERING. De muziekvereniging Mozart" hield onder voorzitterschap van de heer Glerum de jaarvergadering. Se cretaris Korstanje bracht een uitge breid jaarverslag. De heer Duinkerke, die bovendien zijn 30-jarig jubileum vierde als be stuurslid, bracht verslag uit over de financiën. De begroting werd aan genomen met een nadelig saldo van 480.De heer v.d. Have bracht verslag uit over het uniformfonds. De ontvangsten bedroegen 7368.16. De uitgaven 7180,60. Batig saldo 187,56. Als bestuursleden werden herko zen de heren B. Korstanje, P. Huijs- se en A. v.d. Have. De voorzitter dankte ten slotte directeur P. Huijs- se voor de kosteloze leiding en voor het vele werk en de moeite bij de opleiding van nieuwe leerlingen. In principe werd besloten deel te ne men aan het concours van de Zeeuw se Bond te Kapelle. 14 en 15 febru ari a.s. zal in Zaal Nolet een avond gegeven worden voor leden, dona teurs en begunstigers der vereniging. De muzikale omlijsting zal verzorgd worden door Mozart" in combina tie met de drumband. De toneel groep van E.M.M. uit Kruiningen zal het blijspel „Een geheim tussen jou en mij" opvoeren. Rilland „STATION RILLAND" VERGADERDE De aandeelhouders van de weeg brug „Station Rilland", vergaderden in de zaal van het stations koffie huis, onder voorzitterschap van de heer L. J.Bruijnzeel. De aftredende bestuursleden, de heren J.A.Boot en J.Verlare. werden herkozen, evenals de secretaris-pen ningmeester, de heer A.J.Colpaait. In het afgelopen jaar werden 24 miljoen kg. landbouwprodukten ge wogen. IJiondijkg HOOFD-KLEUTERLEIDSTER Tot hoofd-kleuterleidster aan de Openbare kleuterschool alhier werd benoemd mej. M.L.van Graaf uit Vlissingen. Wie meentdat de taak van een melkman louter bestaat uit het distribueren van het meer-mans-makende vocht, is dwalende. Er is trouwens in de goede Zeeuwse hoofdstad een weg. waar de aldaar gesta tioneerde melkman elke maandagmorgen zes huisvrouwen be hulpzaam is met het- op-het-gas-zetten van een voor vrouwen kracht wat te zware wasketel. Doch dit is slechts een opmerke lijke nevenfunctie, waar w\j het hier ver ier niet over zullen hebben. Donderdagmorgen bediende de melkman, de heer A. Pouwer, te half twaalf in de Wilhelminastraat me vrouw K.-G., zoals dat iedere werkdag gebeurt. Groot was de ontsteltenis van mevr. K., toen zij, gaande om een pan of kan, haar keuken in een „lichter-laaie"-status aantrof... Met een zacht gil letje zeeg zij ineen, verbijsterd door het ongewone van het moment. De melkman was kordaat in zijn optreden. De vlam was in een pan met vet geslagen; gordijnen en betim mering in het keu kentje hadden reeds vlam gevat; het vuur begon reeds het pla fond aan te vreten. V/at doet een melk man in deze omstan digheden? Hij pakt een pan. Een pan met water, die daar toe vallig stond. Doch hij moest ervaren, hoe weinig een pan water in deze omstandighe den vermag... Fluks sloot hij een slang op de waterlei ding (in de keuken) aan en bestreed zo, staande in de „vuur linie" de waarlijk bij na uitslaande brand. Het mocht hem geluk ken, de brand geheel onder de knie te krij gen. Zonder dat de brandweer daaraan te pas behoefde te ko men. Een kordate melk man, die meneer Pou wer, die tegenwoordig aan zijn dagelijkse vraag toevoegt: Ver der niets bijzonders mevrouw?"... Onlans werd aar. de Leeuwenlaan het nieuwe kantoor van de firma Hondius geopend, waarover de heer Fl. Fermont. als mede-firmant de lei ding heeft. De r.aam Hondius met een zeer vertrouwde klank in Zeeland, zeker wat betreft geld. en verzeke ringszaken, is zeker een bekende naam in Terneuzen. Men ker.t daar de Hondiusstraat en het Petrus Hondius- lyceum, beide herinnerend aan de ver maarde 17e eeuwse Petrus Hondius die nabij de Moffenschans zijn wel haast beroemde kruidentuin had, en waarover nog vele verhalen de ronde doen. Met trots toont de heer Fermont een exemplaar van een boek van deze Petrus Hondius In 1621 uitgegeven, en in zijn kantoor, waar men ver scheidene oude kaarten van Zeeland en Vlaanderen aantreft, vindt men er ook een van een bloedverwant van deze Petrus Hondius. Het benedengedeelte van dit uiterst moderne gebouw (een schep ping van de Middelburgse architect Rothuizen) wordt als kantoorruimte gebruikt met een zeer intiem privé- kantoor voor de heer Fermont, een bijzonder geslaagde wachthal voor de bezoekers en een kantoorruimte voor het personeel, waaraar. alles wat ef ficiency kan bevorderen is toegepast, zonder uit het oog te verliezen dat hier mensen een belangrijk deel van hun leven moeten slijten. De geluid dempende vloeren in warme kleuren, de grote ramen, die overvloedig licht binnen latei, met daarbij de royale kunstverlcihting, maken deze omge ving Ideaal om er ln te werken. Een bedrijf als dit heeft veel relaties en het is een zaak van service en tijds besparing dat men in één handgreep en in één oogopslag een overzicht heeft van de situatie op een bepaald ogenblik van een klant, onverschillig of hij uit Walsoorden komt of uit Breskens, Dit is allemaal mogelijk door een bijzonder geslaagd opberg systeem. De vele relaties van Hon dius, die ongetwijfeld van tijd tot tijd dit kantoor zullen moeten bezoeken, zullen dan meteen de overtuiging kunnen meenemen dat zij bij een so lide zaak terecht zijn, die hun belan gen op de meest doeltreffende wijze behartigt. BALDADIGE ZEEMAN. Voor heel veel zeelui liggen de ge varen des levens niet zo zeer op zee, dan wel op de vaste wal. Na een tijd tussen water en wolken te hebben rondgezworven, Voelt hij behoefte aan spraakwater. Dit was ook het geval met een lid van de beman ning van een alhier liggend Italiaans schip. Hoewel het bier weer best was. maakte het onze zuiderling een beetje opgewonden en daarom ging hij een poortje bewerken-. Toen dit onder de mokerslagen van zijn vuis ten was bezweken, ging hij letter lijk en figuurlijk verder cn sloeg hij ook een keukenraam in. Daarna kwam de politie. Maar toen het op betalen aankwam, had de man niet genoeg geld, zodat de kapitein er ook nog voor op kon draaien. fP estdorpe GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar A. de Causemaeker- D'haene herdacht de dag, waarop het vijftig jaar geleden in de echt werd verbonden. Het buurt-feestcomité heeft die dag voor de jubilarissen tot een onverge telijke weten te maken. In de parochiekerk werd om 9 uur een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedragen. De muziekvereniging bracht 's avonds een seienade en door de buurtbewo ners werd een geschenk aangeboden. Tot iaat in de avond heeft men in de buurt gezellig gefeest. Koewacht VLASSERS VERGADERDEN. In café Schepper had de algemene .laarvergadering plaats van de Verg. tot Bevordering der vlasindustrie. Op deze vergadering bleek dat de leden wensen verder te gaan geza menlijk hun vlas te bewerken met de nieuwste vlasmachine. Bij de be stuursverkiezing werden de heren C. L. Martinet en A.P.F. Suij resp. voorzitter en bestuurslid met algeme ne stemmen herkozen. Na de verga dering had een onderlinge trits-wed- strijd plaats, waarvoor linnen be schikbaar was gesteld. De avond werd in gezellig samenzijn besloten. W aterlandkerkje STIERENVERENIGING OPGEHEVEN In het café van de heer J.Neve, alhier, werd een vergadering gehou den van de plaatselijke stierenver- eniging. Hierin werd besloten de stie renvereniging op te heffen en de stier te verkopen, wat diezelfde dag nog gebeurde. Dit besluit werd ge nomen door het verminderen van het aantal koeien. De heer J.Ongenae, bij wie de stier laatst gestald was, zal nu zelf een stier aanhouden. AXEL Het Centrum 6,30-9 uur: Storm over de Nijl. DE KLINGE Kinema van Dijck 7,30 uur: Wij zijn geen engelen. GOES Grand: Botsende jeugd. HEIKANT A. Bogaert: Prijstritsen t.b.v. V.V. Steen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Moby Dick. IJZENDIJKE Hofzichttheater 8 uur: Marcelino, brood en wijn. MIDDELBURG Electro: Rock, rock, rock. Schouwburg: Achter de schermen van Scotland Yard. OOSTBURG Ledel 8 uur: Mijn man de testpiloot. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Les diaboliques. Café Oude Brug: Schieting TERNEUZEN Luxor 8 uur: De zesde juni. Concertgebouw 8 uur: Tarzans vlucht. VLISSINGEN Alhambra: The Eddy Dutchin story. Luxor: Zwijgend hel dendom. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Zwarte viooltjes. ABSDALE J, Verstraeten 5 uur: Prijs- piering. AXEL Het Centrum 3.45 uur: Storm over de Nijl; 8 uur: Artiestenhloed. BOSCHKAPELLE P. Lambert 5 uur. Biljartprijskamp. DE KLINGE Kinema van Dijck 3-7,30 uur: Wij zijn geen engelen. GOES Grand: Botsende jeugd. GRAAUW J. Elias 6 uur: Prilskaartln* HEIKANT A. Vonck-Neve 5 uur: Prijs, schieting. J. de Jong 6 uur: Prijspiering A, Bogaart: Prijstritsen t.b.v. V.V. Steen. HULST Biosroopgebouw 2,30 uur: Mo by Dick: 5,15 uur: Johnny Belinda; 8 uur: East of Eden. S. Blommaert 6.30 uur: Prijsikaarting. IJZENDIJKE Hofzlcht 2.30-3-8 uur: Marcelino brood en wijn. ST. JANSTEEN Zaal Beatrix 3 uur: Schieting. KEMZEKE-PAAL Dolf de Backer 3 u.: Schieting. KLOOSTERZANDE Het Witte Huis 5 uur: Dansen. KOEWACHT A. de Nijs 3 uur: Schie ting. G. v. Rumste 5 uur: Prijsbiljarten J. de Guchteneire 6.30 uur: Prijspieren MIDDELBURG Electro: Rock, rock. rock. Schouwburg: Achter de schermen van Scotland Yard. NIEUW-NAMEN A. Bogaert 6 uur: Wildbiljartprijskamp. OOSTBUltG Ledel 2 uur: Ontsnapt uit Chiku-Shan; 4,30-8 uur: Mijn man de testpiloot. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Jungle Jim en de zwarte duivels; 5-8 uur: Les diaboliques. TERHOLE L. v. Hooff 6 uur: Prijs- kaarting. TERNEUZEN Luxor 4,30-8 uur: De zeade juni; 2 uur: Tarzans vlucht. Concertgebouw 8 uur: Tarzans vlucht. VLISSINGEN Alhambra: The Eddy Dutchin story. Luxor: Zwijgend hel dendom Brittannla: Uitvoering door de Nardusbloem. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 14 uur: Cavalleria Rusticana; 20 uur: Walsdroom AXEL Het Centrum 8 uur: Artiesten- bloed. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 u.: Wij zijn geen engelen. GOES Grand: Botsende jeugd. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: East of Eden. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uut: Marce lino brood en wijn. MIDDELBURG Electro: Rock, rock, rock. Schouwburg: Achter de schermen van Scotland Yard. SAS VAN GENT Qlympia 8 tlurj Les diaboliques. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De zesde juni. VLISSINGEN Alhambra: The Eddy Dutchin story. Luxor: Zwijgend hel dendom. OFSÜ leni in de f dat kd kingerf thans tegenol Bagdaj wer-dl kenteh in hetl bië tr| lijn Arabisl rig val getooni| De mins teil de Eisil en korl een wil vond t(l sprekinl de kro® van hel is te ml oude vil Irak enl kan da;| kenteril Konii heeft i| zet ern gaan tie in hoort welke te bepd de Am| twee vindt, nog, hl reagereT houdin; ten beïl tueel zf koers Sovjet-I gen elk^ hierl| houding bische zou dd wordcn.l lang nul zou hebl thans dei voor opl zich tot| Eind vd Naties tl Tsraël nl Trondgel ontruim! dan eer 'reedzail Tsraël e| bedoelir 'anden ecretar| ens zou 'neren 'emacht angs de 'sraëlisc 'er wijl zou 'kut éaart va 'enoemc reite he ■nee h "oorshan de beid schoven, sproken, Egypte o echter Egypte standpun De Afi groep in aan op h( sancties ook nu n rika heef willen n doorschei zich naa terzake wordt op Israël Ameril zijds ooi kaanse opdracht Nasser Staten het Suezl ser speelt opening in maart letten, zo soluties daan. te ver. Di 30)

de Stem | 1957 | | pagina 2