EERST GARANTIES, DAN TROEPEN TERUG Statendam Verplaatsbare kernreactor Hongaars blad: Muks willen wéér beginnen De K.N.V.B.-toto vijftig cent) (minimum-inzet start 24 februari 11 Israël handhaaft onverkort zijn standpunt Was Raoul Wallenberg in 1950 nog in leven Saoed krijgt hulp van Ver. Staten Hammarskjoeld heeft onze vraag niet doorgegeven Reeds vijftien miljoen voor hulp aan de Hongaren r~ J r DAGBLAD VOOR ZEELAND De belangen van west-Brabant Senaat begint ongeduldig te worden DUITS SCHIP GEZONKEN Antwoord aan Eisenhower Kameraden onder elkaar Enkele buien Boodschap van Boelganin aan Adenauer Amerikaanse specialisten voor Euratom Afwijking Verenigingen distribueren en krijgen 40 procent STUDENTEN BETOOGDEN IN MADRID Zondagsavonds de voorlopige uitslag P. van Eijnsbergen overleden Precies op tijd Molenstr. 1M t 32 Tilburg jardine U 9.75 U 12.25 enz. ►ED te hij los in erwensinjten Thans i het gilde hij. nog niet!" een enkel roepen, had fakkel met ■ichting van ngerd. 97e JAARGANG No. 2237" Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. da Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278843 Voor God, Koningin en Vaderland t i 1 FEBRUARI ladi Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwst (Van onze parlementaire verslaggever). Hoe lang moet het nog duren, voordat een eind is gemaakt aan de langzamerhand onhoudbare situatie op waterstaatkundig ge bied in west-Brabant? Van vrij wel alle zijden wordt deze vraag gesteld in het voorlopig verslag, dat de Eerste Kamer over de be groting van Verkeer en Water staat heeft uitgebracht. Is er nu op korte termijn een be slissing van de Belgische regering te verwachten? zo gaat de Kamer verder. En hoe lang wil de minister nog op deze beslissing wachten? De Kamer vraagt verder hoe de minister de uiteenlopende belangen van de Bies- bosch denkt te behartigen, zonder dat de veiligheid van de bewoners nog langer in gevaar wordt gebracht. De Kamer zegt graag te willen we ten, wat een vaste verbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Nederland zou moeten kosten. Men is het verder niet eens met de be slissing, om voorlopig geen veerpont tussen Vlissingen en Breskens in de vaart te brengen. Hel Duitse schip „Stralsund" is vrijdagavond bij de Engelse kust, ten zuidoosten van Sunderland, gezonken. De gehele bemanning is door de Britse treiler Olvina aan boord geno men. Israël heeft te kennen gegeven, dat liet zijn troepen niet geheel en al van Egyptisch grondgebied zal terugtrekken, zolang het geen garanties krijgt, dat Egypte zich van agres sie zal onthouden. De besprekingen tussen de secretaris generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, en de Israëlische vertegenwoordiger bij de V.N. zijn in een im passe geraakt. Walter Eytan, de directeur-generaal van het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken, zei vrijdag, dat Hammarskjoeld blijkbaar nog niet aan Egypte de vraag had overgebracht, of dit land thans bereid is tot overeenstemming over wederzijdse ont houding van oorlogsdaden. „Zolang Egypte niet tot een positief antwoord bereid is", zei hij, „blijft Israël met het oog op zijn veiligheid bij zijn standpunt aangaande Gaza en de Golf van Akaba. zijn vragen aan Israël had gekregen. Deze luidden: 1) Of Israël zich bewust is dat het krachtens de resolutie van de V.N. zijn troepen en bestuursambtenaren uit Gaza moet terugtrekken, en 2) Of het Eytan deelde voorts mee, dat een antwoord van Ben-Goerion op de boodschap, die Eisenhower de Israëli sche premier zondag toezond, aan de Amerikaanse president is overhandigd. In gewoonlijk welingelichte Israëlische kringen werd gezegd, dat Eisenhowers boodschap een „nogal krachtig ver zoek" aan Ben-Goerion bevatte om ge volg te geven aan de resoluties der V.N., waarin terugtrekking der Israë lische strijdkrachten uit Egypte wordt geëist. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft Hammarskjoeld doen weten dat hij de Israëlische vraag aangaande te verlenen garan ties niet eerder aan Egyrte zou door geven voordat hij een antwoord op DE OLIEKOKERIJ van Bertels' Olie- fabrieken N.V., in Amsterdam-oost, is vrijdagmiddag geheel uitgebrand. De schade wordt op meer dan een ton geschat. DE HEER Chr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer voor de A.R. en voorzitter van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond, hoopt op 12 februari zijn zeventigste verjaardag te vieren. IN NICOSIA is een 18-jarige Griekse Cyprioot ter dood veroordeeld, die schuldig bevonden is aan het dood schieten van een Cyprische advocaat. MARI ANDRIESSEN zal een schets ontwerp maken voor het monument, dat men ter ere van wijlen dr. Ples- man in Den Haag wil oprichten. H.M. DE KONINGIN heeft het be schermvrouwschap aanvaard van het nationaal comité De Ruyterherdenking 1957. Prins Bernhard zal het voorzit terschap op zich nemen van het ere- comité. VAN de 245 LASSERS, van Wilton- Feijenoord te Schiedam, die enkele dagen geleden wegens deelneming aan een langzaam-aan-actie onmiddellijk waren ontslagen, zijn er inmiddels 150 op het werk teruggekeerd. WIM SONNE VELD zal na zijn ver blijf, tot eind maart, in Hollywood op tournee gaan door Canada, om voor stellingen te geven voor Nederlandse verenigingen en gemeenschappen, AMERIKA heeft de „drie wijze man nen" van Euratom verzekerd, dat hun plan om 15 miljoen kilowatt elektri sche energie binnen de tien jaar te produceren, „uitvoerbaar" is. De V.S. zijn vol lof over de plannen van Euratom. DRIE RUSSEN functionarissen van cie Sovjet-ambassade te Stockholm zouden naar Rusland zijn vertrokken, nadat zij door de Zweedse regering tot ongewenste personen waren ver klaard. kunnen passeren. „Als alles goed gaat, zullen omstreeks midden mei weer schepen van alle tonnages het kanaal kunnen gebruiken", aldus generaal Wheeler. Volgens hooggeplaatste Amerikaan se functionarissen zal president Nas ser waarschijnlijk eisen, dat Enge land en Frankrijk alle kanaalgelden aan Egypte betalen, inplaats van deze gelden op geblokkeerde reke ningen te Londen en Parijs te stor ten. Engeland en Frankrijk echter zou den weigeren in te stemmen met iedere regeling, die inhoudt, dat alle kanaalgelden aan Egypte moeten worden betaald. De beide landen zijn echter wel bereid een compromis plan te aanvaarden, dat voorziet in betaling van een gedeelte van de kanaalgelden aan Egypte en stor ting van de rest op geblokkeerde rekening of bij de Verenigde Na ties. De perschef van liet Zuidslavische ministerie van Buitenlandse Zaken, Draskovic, heeft kritiek geoefend op de behandeling van een Zuidslavische handelsdelegatie in Oost-Berlijn. Volgens Draskovic werden leden van de delegatie door de Oostduitse politie bevolen hun slaapwagens op een Oostberlijns station te verlaten, omdat hun visa niet in orde zouden zijn geweest. De Zuidslaven waren in zal toestemmen in de legering van het een politieauto weggevoerd. i Verwachting van het K.N.M.I., J tot vanavond, opgemaakt vrij- t dagavond te 23.15 uur: Vrij veel t bewolking met enkele buien. Ma- fige tot krachtige zuidwestelijke wind. Zacht voor de tijd van het t jaar. Verwachting va:i het Belgisch weerkundig instituut: Matige tot vrij krac'-.tige sterke zuidweste lijke wind, zwaar bewolkt met opklaringen en neerslagvlagen. Temperaturen zonder grote ver anderingen. i Vandaag: zon onder 17.42 u„ i maan op 11.59 u. Morgen: zon op J 8.05 h., zon onder 17.44 u., maan i op 12.57 u., maan onder 4.26 u. i Maandag: zon op 8.03 u., maan onder 5.22 u. i De Sovjet-ambassadeur in Bonn, Smirnof, die gisteren uit Moskou naar West-Duitsland is teruggekeerd, heeft aan Bondskanselier Adenauer een boodschap van premier Boelga nin overhandigd. Dit heeft Adenauer gisteren öp een persconferentie in Bonn medege deeld. Adenauer zei, dat hij met Smirnof besprekingen heeft gevoerd toen deze hem bezocht. De besprekingen zul len worden voortgezet nadat Boelga- nins brief zal zijn bestudeerd. Voorts verklaarde Adenauer op zijn persconferentie, dat ue Russische buitenlandse politiek, naar hij vast gelooft, een keerpunt nadert. De Sov jet-Unie zal moeten erkennen, dat zij haar grootste krachtsinspanning moet wijden aan verhoging van de levensstandaard. Adenauer achtte het onwaarschijn lijk, dat ooit een verrassingsaanval met atoomwapens zal worden ge daan. Een dergelijke aanval zal nooit krachtig genoeg kunnen zijn om vernietigende tegenaanvallen te verhinderen. Ook dit is een reden voor wijziging van de Sovjetpolitiek, zo meende hij. Naar een woordvoerder van de Russische ambassade te Bonn heeft medegedeeld, slaat de boodschap van Boelganin op verbetering van het ge heel der Duits-Russische betrekkin gen. De regering van de Verenigde Sta ten is bereid, Amerikaanse specialis ten op het gebied van kernenergie beschikbaar te stellen om de Euro pese energie-situatie te bestuderen en Euratom te helpen bij het uitvoeren van het plan, op grote schaal kern reactors te bouwen. Wanneer Euratom een feit zal zijn, zal het de technische en industriële Hulpmiddelen van Europa mobilise ren. Politiek zal men dan in staat zijn de activiteit ten aanzien van de kernenergie te beveiligen. Amerika heeft de leden van Eura tom verzekerd, dat hun plan om 15 miljoen kilowatt elektrische energie binnen de komende tien jaar te pro duceren, „uitvoerbaar" is. De be voorrading met kernbrandstof zou geen beperkende factor zijn! internationale politieleger aan de Is raëlische kant van de demarcatie- grens bij El Audja. Bij een botsing, ten westen van Beersjeba, tussen een Israëlische pa trouille en een groep Arabische grensschenders, zijn vijf Arabieren doodgeschoten en elf gevangen geno men. De Israëliërs maakten ook auto matische wapens en ammunitie buit. Suezkanaal spoedig open Generaal Wheeler, die namens de V.N. het opruimingswerk in het Suez kanaal leidt., heeft bekendgemaakt, dat het kanaal vóór maart voor midden- grote schepen zal worden geopend. Dit is eerder dan hij aanvankelijk had verwacht De generaal deelde mee, dat 154 km van de 162 km, die het kanaal lang is, op twee wrakken na is vrijgemaakt. Deze twee schepen, de „Edgar Bon net" en de „Akka" zullen in de ko mende dagen worden gelicht. Daarna moeten aan het uiteinde van het ka naal bij Suez nog vijf wrakken wor den geborgen. Vóór maart hoopt men met dit werk klaar te zijn. Volgens de generaal zal dan 75 pro cent van de tankschepen het kanaal De delegatie was op de terugreis, nadat besprekingen over een handels verdrag voor 1957 met de Oostduitse Kamer van Buitenlandse Handel wa ren afgebroken. De afvaardiging is later per vliegtuig via WesLBerlijn naar Zuid-Slavië teruggekeerd. De politie van Detroit heeft donderdagavond een zekere Ga ry Taylor gear. eerd, die er sedert Kerstmis een gewoonte van maakte om 's avonds van uit zijn auto op voorbijgangsters te schieten. Donderdagavond had hij kans gezien om in min der dan twee uur op een half dozijn vrouwen te schieten. Enkelen van hen werden licht gewond. Na zijn arrestatie zei Taylor: „Ik kan er niets aan doen, ik moet eenvoudig op vrouwen schieten.'' i Het Hongaarse communistische 1 blad „Nepszabadsag" heeft vrijdag gewaarschuwd voor pogingen om op 15 maart, bij de herdenking van de opstand van 1848, de opstand van ok- i tober voort te zetten. ,,Er zijn men sen", aldus het biad, „die menen dat er nog niet genoeg doden geval len zijn, dat er niet genoeg gevoch ten en gestaakt is". Deze „Muks" (een aanduiding ge vormd uit de eerste letters van de Hongaarse woorden „In Maart Be ginnen We Weer") voeren een fluis: I tercampagne tegen de regering. Zij I sturen anonieme, opruiende brieven rond, die door de ontvangers overge- schreven en verder verspreid moeten worden, waardoor een soort ketting- propaganda ontstaat, aldus het blad. I Het voegt hier aan toe, dat de re- gering-Kadar ervoor zal zorgen, dat „Muk" niet meer dan een woord zal blijven. (Advertentie) Op de girorekening van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk is tot heden een bedrag van rond 4.800.000 gld. (inclusief 1.160.000 gld. van de uurloonactie) gestort, waarvan besteed is: 2.925.000 gld. Totaal is door alle in ons land gevoerde acties ten bate van de Hongaarse vluchtelingen een bedrag van circa 15 miljoen gld. bijeengebracht. Dit betekent, dat per hoofd der bevolking één gulden a 1.50 is hijgedragen. Zo heeft de voorzitter van het nationaal comité, de heer E. Kupers, medegedeeld. „Een golf van solidariteit is door het gehele Nederlandse volk gevaren en ieder heeft naar zijn financiële kracht bijgedragen". Als wij nagaan wat Nederland in vergelijking met de andere landen heeft gedaan, dan staat ons land aan de spits, aldus de heer Kupers. Het nationaal comité gaat echter met zijn actie door, want het heeft nog een aantal projecten in studie en voorbereiding waarvan de verwe zenlijking ten minste twee miljoen gld. zal vergen. In overleg met dr. Beermann en enkele Hongaarse deskundigen in Oostenrijk is besloten een gymnasium te stichten. Daartoe is een bedrag van 650.000 gld. gevoteerd waarmede een eenvoudig hotel in Iselsberg bij Lienz in Karinthië is aangekocht. Van de buitenkant bekeken: Een mooi, machtig zeekasteel; Groot en groots en indrukwekkend, Tóch een elegant geheel. En van binnen is 't een sprookje, Dat hier tot écht leven kwam; Ook het zwaar verzilverd SOLA Vaart mee met de Statendam. Dertig duizend lepels, vorken, Waar de Statendam mee eet! Twintig duizend stuks serviesgoed, Zwaar verzilverd SOLA pleet! Véél fabrieken dongen mede, Tot men de beslissing nam: SOLA past het allerbeste In 't milieu der Statendam. CLINGE DOORENBOS De KNVB-voetbalpool zal de finitief op zondag 24 februari a.s. in werking treden. Het eerste programma is reeds samenge steld door de heren Martens en Brunt, die zich wekelijks met deze taak zullen belasten en de formulieren worden binnenkort aan de verenigingen toegezon den. De pool wordt een zgn. „kwartjes- pool", de inleg per kolom is dus f0.25 (in tegenstelling tot de zgn. „dubbel- De politie van Madrid heeft vrij dagmiddag 300 studenten uiteenge dreven die op de Gran Via demon streerden ter gelegenheid van de boy cot van trams en autobussen. Deze boycot is georganiseerd uit protest tegen de hoge kosten van levenson derhoud en verhoging der tramtarie ven. van de amateurverenigin- tjespool" gen). Op elk formulier, dat van carbon is voorzien en in drievoud dient te worden ingevuld, komen 8 kolommen voor, minimaal dienen daarvan twee te worden ingevuld. Elk senior-lid van de KNVB mag slechts één formulier invullen. De eerste controle geschiedt door de ver enigingen, die een der exemplaren van het formulier behouden. De eindcon trole werd aan een notaris in Den Haag opgedragen. De formulieren moeten op uiterlijk de vrijdag vóór de wedstrijddatum vóór 20.00 uur worden ingeleverd bij de verenigingen. Deze zullen de deel nemer 0 10 voor onkosten berekenen. Bij de controle der formulieren wor den dus niet de afdelingen van de KNVB ingeschakeld. Deze zorgen uit sluitend voor de verzending van de blanco-formulieren cn voor het in ontvangst nemen van de ingevulde for mulieren Het aantal wedstrijden, waarop we kelijks gewed wordt, is 12. Deze wor den gekozen uit de programma's van de cre-divisie, eerste-divisie en twee de-divisie. Indien de weersomstandig heden gunstiger worden, zullen moge lijk ook amateurwedstrijden op de poolformulieren worden opgenomen. Er worden twee prijzen uitgekeerd, nl. een eerste prijs, die 70 procent, en een tweede prijs, die 30 procent van het voor prijzen beschikbaar gestelde bedrag bedraagt. Indien meerdere deelnemers voor een prijs in aanmer- Nepszabadsag' veroordeelde voorts de politiek van Rakosi en Nagy. De huidige regering van premier Kadar volgt de goede weg om de contra revolutie te verslaan en de dicta tuur van het proletariaat te handha ven, aldus het blad. Radio-Boedapest meldde vrijdag, dat de politie sedert november 3000 kinderen heeft aangehouden die naar het buitenland wilden vluchten. Zij zijn naar hun ouders teruggezonden. Men heeft a!le leraren van een van de grote middelbare scholen in Boe dapest ertoe verplicht vandaag een college te volgen, waarop een politie functionaris zal doceren „hoe men het contra-revolutionaire gedrag van leerlingen moet behandelen". Het communistische partijblad van vrijdag bevatte een artikel, waarin voorgesteld wordt kinderen van hun ouders te scheiden. Volgens de schrij ver van het artikel is de verhouding tussen kinderen en hun ouders slecht geworden en is het daarom aanbeve lenswaardig de kinderen weg te ne men en hen in .kindersteden" op te voeden. Daar, aldus de schrijver, kunnen zij opgroeien in een gezonde denksfeer en daar kan men hun „so cialistische vaderlandsliefde" bij brengen en tucht in een overeenkom stige omgeving. De „Aerojet General Nucleonics Company" te San Ramon in Cali- fornië, een dochtermaatschappij van een grote Amerikaanse rubber-fa briek, heeft de eerste verplaatsbare atoomkernreactor ter wereld ver vaardigd en is in staat deze na be stelling gewoon te leveren aan b.v. ziekenhuizen en medici, als gold het een wasmachine of koelkast. De kernreactor is 3 meter hoog en 2 meter breed en hoeft niet in een speciaal gebouw te worden ge plaatst. De kern is nl. afgeschermd door een grafietmassa en een lood- scherm, waaromheen zich een dikke watermantel bevindt. De foto toont de heer M. C. Ludwig (l.), de eer ste vertegenwoordiger in kernreac toren, bij een demonstratie van een model op een in Amsterdam gehou den persconferentie. Rechts ir. W. Brusse, directeur ixld de Neder landse vestiging van de Amerikaan se rubberfabriek. De Nederlandse planter P. van Eynsbergen, die de vorige week tij dens een bende-overval op de tabaks onderneming „Rotterdam" in Noord- Sumatra door twee schoten werd ge troffen, is in het ziekenhuis in Me- dan aan zijn verwondingen overle den. Zijn teraardebestelling werd bijge woond door een vertegenwoordiger van de Nederlandse regering en een groot aantal vrienden. Franco Trandafilo, een medewer- zijn ontmoeting in de Moskouse ge- ker van het te Rome verschijnende vangenis in kennis gesteld, blad „II Tempo", heeft bekend ge maakt, dat hij in april 1950 king komen, wordt deze onder hen verdeeld, tenzij het te ontvangen be drag dan minder dan 2.50 is. In dit geval wordt de tweede prijs bij de eerste prijs gevoegd. Het aandeel van de verenigingen is 40 procent van de bruto-ontvangsten; 4 pet. van de bruto-ontvangsten zal worden afgedragen aan omzetbelating en ca 16 procent is bestemd voor be stedingen in KNVB-verband en on kosten. D resterende 40 procent wordt uitgekeerd aan de prijswinnaars; dit percentage zal mogelijk worden her zien als de onkosten te hoog blijken te zijn. Reeds 's zondagsavonds zal, zo mo gelijk, dj voorlopige uitslag worden bekend gemaakt. De verenigingen ge ven daartoe zo snel mogelijk de ev.en- tuele prijswinnaars telefonisch door aan de KNVB. Voor het bepalen van het aantal pun ten tellen alleen die wedstrijden mee, cie reglementair geheel zijn uitge speeld en die zijn gespeeld op de op het formulier vermelde datum. Pro testen zullen buiten beschouwing wor den gelaten. De uitbetaling geschiedt uiterlijk 10 dagen na wedstrijddatum. een Moskouse gevangenis een cel heeft gedeeld met een man, wiens antecedenten volledig overeenstem den met die van de Zweedse diplo maat Raoul Wallenberg, die volgens de Sovjet-regering al in 1947 in ge vangenschap te Moskou zou zijn overleden. De man, die Trandafilo bedoelt, had zich Henri Tomsen genoemd. Hij had meegedeeld, dat hij in de twee de wereldoorlog te Boedapest Zweed se nationaliteitsbewijzen had uitge reikt aan mensen, die aan rasver volging door de Duitsers bloot ston den. Op deze wijze had hij ook Rus sische burgers geholpen. Toen hij na de bevrijding van de Hongaarse hoofdstad de Russen hiervan op de hoogte had gesteld, was hij door hen gearresteerd. Hij had weten te ont snappen, maar na een week hadden de Russen hem weer gevangengeno men en ondervraagd, omdat zij hem hadden willen laten bekennen, dat hij voor de Duitsers had gespioneerd. In de cel hadden behalve Tranda filo en Tomsen ook een Bulgaarse ingenieur, Stepan Sjiopof en de Hon gaarse handelsattaché in Bulgarije, Janos Sokatz, gezeten. ,,Er was iets vreemds in het ge drag van Tomsen", aldus Trandafilo. „Toen wij de adressen van onze fa milies uitwisselden, vroeg hij ons slechts het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken mee te delen, dat hij gevangen zat. Het ministerie zal de rest doen", zo had Tomsen ge zegd. Trandafilo had, toen hij oktober 1950 naar Italië werd getranspor teerd, de Zweedse legatie te Rome en de familie van Wallenberg van Ook een vroegere Duitse krijgsge vangene, Ernst Wallenstein, heeft verklaard, dat Wallenberg niet in juli 1947 gestorven kan zijn. In no vember van dat jaar heeft hij name lijk, door middel van klopsignalen in de gevangenis, nog contact met hem gehad. President Eisenhower en koning Saoed zeggen in een gemeenschappe lijk communiqué, dat zij overeen stemming hebben bereikt over Ame rikaanse militaire hulpverlening aan Saoedi-Arabië. De koning heeft erin toegestemd de Verenigde Staten voor een nieuwe periode van vijf jaar het gebruik van de luchtbasis te Dahran toe te staan. De Verenigde Staten zullen Saoedi- Arabië economische hulp verlenen, „ter bevordering van de gemeen schappelijke doeleinden en belangen der beide landen". Deze doeleinden omvatten het op rechtvaardige wijze regelen van de vraagstukken van het Midden-Oosten, zulks met vreedzame en wettelijke middelen, en in over eenstemming met het bepaalde in het Handvest der Verenigde Naties. Koning Saoed heeft verklaard nauw met de Verenigde Staten te willen blijven samenwerken. Een handelsmaatschappij deed bij een politiebureau in Rotter dam-zuid aangifte van een in braak, waarbij een schrijf machine werd gestolen. De re chercheur, die opdracht kreeg de zaak te onderzoeken, ging meteen een kijkje nemen bij een opkoper in de buurt. Deze bleek geen schrijfmachine van het gevraagde merk te hebben gekocht, maar terwijl men nog stond na te praten ging de win keldeur open en een man ver scheen met een schrijfmachine onder de arm. Het bleek de gezochte machine te zijn én de gezochte inbreker! De man, de 21-jarige monteur C. P. H., die een zwervend bestaan leidt, bekende op het bureau de ma chine te hebben gestolen.

de Stem | 1957 | | pagina 1