Omstreden statie KOERSVERLOOP OP AMSTERDAMSE BEURS VOLLEYBAL-HOOFDKLASSEN ZIJN NU INGEDEELD Enquête in 's-Gravenpolder over de gasvoorziening K.Y.P. Premiekeuring trekpaard- hengsten 's-Hertogenbosch Liefdesdrama in Harderwijk DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 FEBRUARI 1957 11 Middenstandsconsulent sprak voor Zeeuwse taxihouders PrijsHewaking en prijsvorming WITTE KRUIS' tablet Voor St.-Lamhertus-kerk te Wouw Studiecommissie j De katholieke vrouw en de Oudgedienden brachten een miljoentje op Wethouder schreef anonieme brief Derde deel driejarige dieren Costand v. d. Heihof kampioen Complimcnt voor Amsterdam Olifanten bestraffen brutale studenten VAN MIERLO es ZOON s Van 4 - 8 februari 1957 CONFERENTIE VEILIGHEID IN DE MIJNEN NORSTAD NAAR NEDERLAND Voetbal-program gewijzigd Residentie etappe plaats Ronde van Nederland Naar een westelijke Sportgemeenschap SORRY BLIJFT ONGENAAKBAAR Nog geen schaak kampioenen bekend NED. MILITAIR XI tegen JEUGDTEAM SPORT.Wt KORT EXAMENS MARKTEN 9 o o'„ nJ^T- Groenten: spruj. ten A2 30-52, Bi 17-19, afw. 15-33, wit lof Al 50-57. A2 39-44, BI 28-39, afw f' sav- k°o1 12-28, gele sav. kool 9-10, node kool 7, bloemkool 40- 64, peen 3-6, prei 14-26, kroten 6-10, veldsla 40, bosselderij 20-21, knolsel derij 12-14. WATERSTANDEN u Op verzoek van de vereniging van taxihouders van Noord- en Zuid-Be veland hield de rijksmiddenstands- consulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje te Goes een causerie, die in het bijzonder de prijsvorming en de prijsstabilisatie betrof. HÖ kon daarbij recente gegevens meedelen, daar hij één dezer dagen een vergadering had bijgewoond, waarin het hoofd van de afdeling middenstandseconomie en de direc teur van de economische controle dienst, kortweg E.C.D. genoemd, hun visie over dit probleem hadden weer gegeven. Er is momenteel een zg. prijsbe- waking en zonder goedkeuring van het departement van economische zaken is een prijsverhoging niet mo gelijk. Toestemming daartoe zal al leen worden gegeven, indien een dui delijke, aantoonbare, belangrijke kostenstijging aanwezig is. Een an der motief, waarvan kan worden uit gegaan is de rentabiliteit van een be drijf. Indien bewezen kan worden, dat geen ondernemersloon in een branche meer wordt verdiend, wil de afdeling prijzen van genoemd de partement deze zaak zeer zeker on derzoeken. De heer Korstanje wees op het belang van het verstrekken van juis te cijfers indien men een poging voor het verkrijgen van toestemming tot prijsverhoging wil doen. Er dient ech.ter op de voorgrond te worden gesteld, dat prijsstabilisatie nu een maal een grondpeiler van onze he dendaagse economie is en door ra tionalisatie in de bedrijven zullen mogelijke kostenverhogingen kunnen worden genivelleerd. Het is ons al- Ier belang, dat prijsstabilisatie zo veel mogelijk wordt toegepast en men zich zelf beperkingen dienaangaande oplegt. Onder voorzitterschap van de heer J. Eggebeen van Wolfaarts- dijk ontspon zich daarna een leven dige discussie, waaruit duidelijk bleek, dat de bedrijfsuitkomsten van het taxibedrijf niet direct als floris sant zijn te beschouwen. De vervan ging van versleten materiaal eist grote investeringen en verschillende ondernemers zijn hierdoor in moei lijkheden geraakt en hebben zelfs hun bedrijf moeten staken. Vandaar, dat men- reeds een voorlopige prijs- correctie heeft aangekondigd, De heer Remijn, boekhouder en bedrijfseconoom van het autobussen- bedrijf in Borssele, kon de consulent gedetailleerde berekeningen van ki- fometerprijzen voorleggen, waaruit op gemakkelijke wijze een conclusie was te trekken. De heer Korstanje raadde de vergadering, gezien de reeds aangekondigde prijsverhoging, aan zich tot de bevoegde instantie om toestemming hiervoor te richten, waarna de heer Remijn op zich nam, dit voor alle taxihouders te bewerk stelligen. De heer Korstanje achtte dit alleszins aanvaardbaar, daar voor afzonderlijke bedrijven niet veel kan worden gedaan. Er kunnen alleen maatregelen worden beraamd en toe stemming worden verleend voor een gehele bedrijfstak. Tenslotte bleek, dat in vergelijking met andere pro vincies hier vrij gematigde tarieven worden berekend. (Advertentie) Het heilzame GENEESMIDDEL tegen hoofdpijn, kiespijn, maand- pün. zenuw- of rheumatische pijnen k. behalve in de vorm van poeders, óók verkrijgbaar als V raag t uw Apotheker of Drogist! De voorzitter van de gemeente raad van 's-Gravenpolder gaf in de jongste vergadering een overzicht over het afgelopen jaar, waarin hU o.a. memoreerde, dat de bouwacti viteit gestremd was wegens gebrek aan bouwgrond. Redenen waarom de nodige besluiten tot onteigening genomen waren. Na de nieuwjaarsrede kende de raad aan de stichting Gezinszorg Goes een subsidie van 41,35 over 1956 toe. De bezoldigingsregeling voor de wethouders, zoals G.S. die hebben voorgesteld, ontmoette geen bezwa ren. Aan het gemeentepersoneel wer den de algemene salarisverhogingen van 6 pet. en 5,6 pet. ingaande 1 januari 1957 toegekend. De uitbreiding van de straatver lichting gaf stof tot enige discussie. De heer de Schipper drong er nog maals op aan, ook een aantal gezin nen buiten de bebouwde kom van straatverlichting te voorzien, zulks in tegenstelling met het voorstel van B. en W., die dit i.v.m; de kosten niet verantwoord achtten. De heer op 't Hof voelde evenwel voor de verlichting en maakte er een voor stel van tot uitbreiding over te gaan. Dit werd evenwel met 4 tegen 2 stemmen verworpen. De tuingrond aan de Ambachts straat werd onder 17 gegadigden verdeeld én verhuurd, terwijl de grond aan de Goesestraatweg werd verhuurd aan H. den Dekker c.s. De voorzitter van de Katholieke Volksparty, mr. H. W. van Doorn, heeft dezer dagen een door het be stuur der K.V.P. ingestelde commis sie geïnstalleerd, welke tot taak heeft te bestuderen op welke wyze de katholieke vrouw intensiever dan tot dusver het geval is, bij het poli tieke werk kan worden betrokken. De voorzitter wees erop, dat hoewel de katholieke vrouwen in steeds groter getale deel uitmaken van bestuurskader en ledenkorps zij toch veelal nog tezeer een uitzon derlijke positie innemen. De oorzaken hiervan aan een studie te onderwer pen, zich te beraden op de mogelijk heden tot volledige integratie van de vrouw in de katholieke partij en hier over het partijbestuur te adviseren is de opdracht, welke de commissie kreeg. Onder leiding van mej. A. H Nolte. lid van de katholieke Tweede Kamerfractie, heeft de commissie reeds in de eerste vergadering haar taak energiek aangepakt. Secretaris van de commissie is drs. Th. van Kleef, secretaris van de kring Am sterdam der Katholieke Volkspartij. Enquête Vervolgens heette de voorzitter welkom de heren J.D.A. Sneep oud directeur van diverse gasbedrij ven in Nederland en W.M. Snoep, directeur der gemeentebedrijven te Rheden. Na een inleidend woord van de heer Sneep gaf de heer Snoep een overzicht van de moge lijkheden, welke er op het gebied van de gasvoorziening liggen. Daar bij is in de laatste tijd de centrale voorziening van propaangas zeer op de voorgrond getreden. Vanuit een centrale opslag in tanks kan distri butie via leidingen plaats vinden. In een zeer duidelijk betoog gaf de heer Snoep daarop een overzicht van verschillen in de diverse gassoorten, zoals calorische waarde, prijs, enz. Aan de hand van ervaringscijfers maakte hij een berekening van de totale investeringskosten. Uitgaande van ca. 150 aansluitingen zullen de jaarlijkse lasten en de gasinkoop ca. 18945.bedragen, welke kosten bij een aflevering tegen iets minder dan de prijs van flessengas onge veer gedekt zouden worden. Reeds diverse gemeenten hebben op een dergelijke wijze een gasvoorziening met goed resultaat tot stand ge bracht. Na nog enkele voor- en na delen te hebben afgewogen en en kele door de raadsleden gestelde vragen te hebben beantwoord, werd besloten de bevolking meer defini tieve gegevens te verstrekken en daarbij een enquete naar de bereid heid tot aansluiting in te stellen. Ook zullen de nodige vergunningen e.d. worden aangevraagd. 55 55 Gisteren heeft de inspecteur van de Domeinen te Alkmaar, bij inschrij ving verkocht de torpedobootjagers H.M. van Galen en H.M. Banckert, twee oudgedienden van de Koninklij ke Marine. De schepen hebben beide nog dienst gedaan in de strijd in de wateren rond Korea, maar zijn sinds kort opgelegd. De Banckert werd gekocht door de Belgische slopersfirma Jos de Smedt te Antwerpen voor de prijs van f 501.000 en de van Galen werd eigen dom van de industriële onderneming N.V. Frank Rijsdijk te Hendrik-Ido- Ambacht voor de prijs van f 486.555. Op het ogenblik liggen de schepen nog in de marinehaven van Den Hel der. Het casco van de Banckert zal Nederland niet mogen verlaten, het schroot echter wel. De Banckert zal dus in Nederland gesloopt moeten worden. Een anonieme brief met beledigen de inhoud, die het Schoonhovense raadslid de heer W. C. van Iperen onlangs heeft ontvangen, is geschre ven door de wethouder C. P. Dit blijkt uit een communiqué van de commissie, die door de raad werd ingesteld, nadat de heer van Iperen te kennen had gegeven dat hij ,,een mederaadslid" van het schrijven van de brief verdacht De wethouder heeft in een bijeenkomst ten stadhui- ze zijn verontschuldigingen aangebo den aan de heer van Iperen, die ver klaarde daarmee het incident als ge ëindigd te willen beschouwen. 5phm,",u.°nrt°8„en x''SChHd,e c?n'rale Premiekeuring van trekpaardhengsteo gehouden voor Noord-Brabant. Zeer groot was de belangstelling de cata- H"en al spoedig uitverkocht - ook uit andere provincies, vanwaar beleid toonde, maar de hoge vraagprijzen zijn nogal eens een beletsel, goede (fok) paarden zijn duur, zeer duur zelfs. De Maastrichtse kunstenaar Guus Thomassen sneed voor de St. Lam- bertuskerk te Wouw een kruiswegstatie (eikenhout 75 cm hoog en breed). Deze statie werd zoals te doen gebruikelijk onderworpen aan het oordeel van de Bisschoppelijke Commissie voor Kerkelijke Kunst in het Bisdom Breda. De commissie bleek van oordeel te zijn, dat de conceptie niet méér overeenkwam met wat doorgaans in onze kerken aanwezig is dan dat het even weinig met werkelijk goede en verant woorde kunst te maken heeft als de meeste produkten van rond 1900. Onze tijd vraagt iets anders, zo meent de commissie, en kan ook in feite iets anders leveren. Daarom gaf zij het advies de heer Thomassen geen opdracht te geven om een complete kruisweg te maken. Hierbij dient te worden aangetekend, dat de St. Lambertuskerk te Wouw een gaaf en waardevol voorbeeld is van gothische bouwkunst. Pastoor-deken Th. Walters was teleurgesteld over het oordeel van de bisschoppelijke commissie. Hij nam de moeite om de mening te vragen van veel mensen, waaronder niet-parochianen. Deze meningen heeft hij ter inzage gelegd bij de statie, die momenteel in de spreekkamer van zijn pastorie staat tentoongesteld. Over het algemeen kan men daar dan lezen, dat „de keuze goed is geweest," dat het kunstwerk „zou meewerken om de devotie tot het Heilig Lijden te bevorderen" en dat ae statie „stellig tot het godsdienstige gevoej. van de mensen zou spre ken". Om onze lezers te oriënteren drukken we hierbij een afbeelding van de proef-statie af. Het hoofdbestuur van de Ned. Vol leyhal Bond heeft, op advies van de nationale technische commissie, o.a. de navolgende regelingen, getroffen ten aanzien van de competities in het seizoen 1957-'58: In Zuid blijft de splitsing tussen Lim burg enerzijds en Zeeland en Noord- Brabant anderzijds gehandhaafd. Er komen voor de heren twee hoofdklas se competities van elk 10 verenigingen. In de westelijke sector (Zuid A) degraderen de nummers 8 en 9 van de huidige hoofdklasse competities automatisch. Voor de drie overige plaatsen in de nieuwe hoofdklasse komen in aanmerking de acht afdelings kampioenen (Den Bosch, Eind hoven, Walcheren, Zuid-Beve land, Bergen op Zoom, Roosen daal, Breda en Tilburg). Zij worden ingedeeld in twee poules van 4 teams, waarin een halve com petitie wordt gespeeld. De nummers 1 en 2 worden opnieuw ingedeeld in een poule (eveneens éen halve compe- titie), waarvan de nummers 1, 2 en 3 promoveren. De indeling wordt na- der geregeld, In de oostelijke sector (zuid b) de gradeert aan het einde van dit seizoen het laatste team van de huidige hoofd klasse automatisch. Het op een na laatste team speelt met de afdeling- kampioenen om twee plaatsen in de nieuwe hoofdklasse. Dit wordt nader geregeld. De huidige hoofdklassecompetie der dames in zuid I vervalt. Daarvoor in de plaats komt een nieuwe hoofdklasse van, 10 verenigingen, waarin worden ingedeeld de kampioenen uit Breda, Tilburg, den Bosch en Eindhoven. Om de overige zes plaatsen spelen de nummers 2 van deze afdelingen, alsmede de kampioenen van de afde lingen Zuid-Beveland, Walcheren, Ber- In het Britse Lagerhuis heeft de conservatief Nicholson voorgesteld, de Raad van Europa te Amsterdam te vestigen. De zetel van de Raad van Europa dient de saaiheid" van Straatsburg en de toegankelijkheid van Parijs te bezitte l, zei hij. Het Lagerhuis nam een motie aan waarin de belangrijke rol, die de in ternationale parlementen moeten spe len bij de ontwikkeling van de Euro pese samenwerking wordt erkend. Bevordering van deze samenwerking kan het best geschieden in de Raad van Europa, aldus de motie. (Advertentie) Vrijdagmiddag omstreeks half een heeft de 30-jarige G. S. uit Putten, die werkzaam was in een kofferfa- briek te Harderwijk, tijdens de mid dagpauze op de 28-jarige plakster mej. A. H. uit Harderwijk geschoten, na een woordenwisseling. Hij heeft zich daarna zelf met een schot van het leven beroofd. Tijdens het broodeten in de fabriek had het meisje het misnoegen van S. opgewekt en hem, naar hij zei, beledigd in de liefde. Hij richtte een pistool op haar en schoot haar in de borst. Zij liep naar buiten en werd in een naburig huis opgenomen. Zij is daarna naar het Piusgesticht te Harderwijk vervoerd en later, omdat bleek dat het schot haar long heeft geraakt, naar het sanatorium ,,Son- nevanck". Haar toestand is thans, na operatief ingrijpen, zodanig, dat zij wel zal herstellen. De dader, die eveneens naar bui ten was gelopen, werd gearresteerd, doch eer de dokter was gearriveerd, overleed hij. Het was weer zo dat de hengsten uit het oosten waar de kleinere be drijven op lichtere gronden zijn best de strijd aan konden tegen die uit het westen. Mogelijk, dat op de grote bedrijven men meer naar de motor neigt, want het midden-westen deed goed mee. Ruim een derde deel toch van alle hengsten bestond uit driejarige die ren en het was in de grote en de middelmaat d t een paar zeer goede hengsten aan de kop stonden: in de grote maat de bestsoortige bruinsch. Carlo v. Aardenhof, V. Costaud de Marche, Limburgse van Gebr. Wou ters te Gilze, en in de middelmaat de bruinsch. Max v. d. Zuidrand, V. Carlo v. d. Melo, Noord-Hollandse van G. J. Toonen te Maren. Was er een kampioenschap voor de jeugd geweest dan zou Carlo een zeer goe de kans hebben gemaakt. In de grote maat kreeg een derde premie de sterke bruinsch, Albert v. d. Voshoeve, V. Azur II de Knok- kc, f.e. L. Vrolijk te Fijnaart, De grote maat telde drie, de mid delmaat twee eersten, de kleine maat geen. De vierjarigen werden in twee ma ren gekeurd geen grote maat. In de middelmaat werd eerste de bruinsch. Costaud v. d. Heihof, die in Zeeland (Goes) ook een zeer goede eerste was en vandaar naar Kind. v. d. Elzen te Oss verhuisde; een best typische hengst met goede benen en en goede correcte gangen. Eerste in de kleine maat werd de bruinsch. Certain v. d. Hoek, V. Certain v d Jozinahoeve, van W. M. Beus en Zo nen te Mill, aldaar gefokt, ook een zeer goede typische, mooi harmo nisch gebouwde en best dravende hengst. In de kleine maat werd tweede, na Certain, de bruinsch. Kilo v. Hoek, V. Nico v. Annie, van de coöp. H.V. „Samen Sterk" te Dinteloord, gefokt door P. Dieleman te Hoek (Zeel.) en kreeg een derde premie de diep brui ne Marquis v. Aardenburg, V. Nico v. h. Zwartewater, van P. A. v. Lier te Oud-Gastel. De laatste zou nu juist het ideaal benaderen: kort, breed, grof en zeer diep, vooral grof en diep. Maar het bengstentype, het mannelijk voorkomen, laat wat te wensen over, oaarvandaan deze lagere primering. H j draagt trouwens best ondanks zqn diepe bulk. 6"5 5>rigen waren het in de middelmaat de bruinsch. Nico v. d. Bungelaar, V N. v. Geverik, van w'. M. Bens en Zonen te Mill en in de kleine maat de bruine Antoon v. Boomhof, V, Cantor v. d. Klef van W. Th. Janssen te Gassel, die eerste werden. In de middelmaat kreeg een tweede premie Nico v. d. Bere van J. C. Meeus te Made. Van de andere hengsten in iede re maat één kreeg in de middel maat een 2e premie Nico v. Dorp broek. V. N. v. Melo, Limburgse van Gebr. Wouters te Gilze en in de klei ne maat eveneens een 2e premie Jan v. Watergang, V. Urbain v. Certain van P. A. v. Lier te Oud-Gastel, De strijd om het kampioenschap ging vooral tussen de beide vierjari gen en het was Costaud v. d. Heihof die de titel veroverde al draagt dan Certain v. d. Kolk beter. Echter wei nig verschil tussen deze twee. Toen Sarrasani de eerste maal door Zuid-Amerika reisde, dreigde een me nigte brutale studenten zijn voorstel ling tot een fiasco te maken. Zij eis ten, dat alle reeds verkochte plaatsen voor hen gereserveerd zouden worden, zónder betaling. De politie kon niet tussenbeide komen, want de studen ten van -Rio de Janeiro waren toen oppermachtig. Terwijl die avond het publiek bin nenstroomde verscheen een joelende massa van 5 5 6 duizend studenten, die het circus aan alle kanten bin nendrongen. Sarrasani stond bijna machteloos. Maar bij de achteringang der stallen stonden de vechtersbazen met hun triomfgejoel plotseling voor een twintigtal olifanten. De dieren, altijd aan rust gewend, begonnen in paniek te trompetteren en met de slurven te slaan. Zij trokken de stan gen, waaraan zij geketend waren, de grond uit en stormden vooruit Dit is een van de boeiende geschiede nissen, welke U kunt lezen in het circusalbum „De Bonte Droom van het Circus", Een rijk en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaat jes, geschreven door de circusken ners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboterleve- rancier of direct bestellen per brief of briefkaart bij het kantoor „Rootn- boteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaan de toegezonden onder rembours. Ver meld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje room boter. (Natuurlijk ook op koelhuisbo- ter)Neen een pakje extre voor de zondag 1 76-oo (Advertentie) Bankiert Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton - Feijenoord Kon Petroleum Holl.-Amerika Lijn Kon. Ned, Stoomboot Mij. Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A. Ver. Deli Mijen 3-3 1/2 Nederland 1947 3 Invest, cert. Ned. 3 Ned. 1962-64 Laagste koers 198 173 1/2 195 1/2 271 268 1/2 245 1/2 336 1/4 219 154.20 173 '164 167 278 1/2 77 95 1/8 100 1/4 86 5/16 91 3/16 911/4 Hoogste koers 203 175 200 285 276 251 1/2 345 220 157.30 176 168 1/2 169 1/2 280 3/4 80 3/4 97 102 1/2 88 92 5/18 92 3/16 Vrijd. 8-2 laatste tijdvak 202 1/4 175 195 1/2 285 276 247 3/8 342 1/4 219 154.85 175 1/2 167 1/2 168 1/4 280 3/4 80 5/8 96 1/8 100 1/4 Koersverschil t.o.v. vorige week 1 3/4 2 6 1/2 4 1 3 7/8 3/4 0 3.60 1/2 2 1/4 1/4 1/4 1 1/8 86 7/16 91 25/32 91 3/4 1/8 1/8 9/16 3/16 1/4 De internationale conferentie over de veiligheid in de mijnen, welke 24 september j.l., na de grote mijnramp te Marcinelle, bijeen werd geroepen, is beëindigd. Er zijn een 160 aanbevelingen, om de veiligheid in de mijnen te vergro ten, aanvaard. Ook is met algemene stemmen een rapport over de „men selijke factoren" van dit vraagstuk goedgekeurd. De conferentie heeft zich verder uitgesproken voor het in leven roepen van een permanent orgaan der zes Westeuropese landen, dat onder ge zag van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap zou moe ten komen en dat tot taak zou krijgen toezicht te houden op voortdurende aanpassing der veiligheidsvoorschrif ten aan de voortschrijdende techniek. De conferentie heeft de betrokken re geringen aanbevolen te bepalen, dat de veiligheidsvoorschriften in de mij nen in elk geval in overeenstemming dienen te zijn met de terzake in 1949 door het internationale arbeidsbureau uitgevaardigde voorschriften. De geallieerde opperbevelhebber voor Europa, Generaal Lauris Nor- stad, zal van maandag 18 tot woens dag 20 februari a.s. een bezoek bren gen aan Nederland. Op maandag 18 februari zal gene raal Norstad besprekingen voeren met de minister voor Defensie en met de verenigde chefs van staven. Daarna gaat hij een aantal militaire instellingen bezoeken. In het KNVB-wedstrjjdprogramma voor morgen (zondag) zjjn enige wij zigingen aangebracht. Uitgesteld werden Hontenisse-Meto (3D), Corn. BoysRKFC (3 D), Sar- to-Desk (2 A) en, Zundert Groen Wit (4 F). De organisatoren van de Ronde van Nederland, die van 6 t.m. 13 mei a.s. zal worden gehouden, over wegen den Haag op de zaterdag 11 mei in te schakelen als etappeplaats, in plaats van Rotterdam. Met de gemeente den Haag zijn hierover reeds onderhandelingen ge opend. Tijdens de besprekingen zal tevens worden onderzocht of het mo gelijk is 's middags in het Zuiderpark een persoonlijke tijdrit te laten ver rijden. Voor de ochtenduren ls de halve etappe Alkmaar-den Haag ge projecteerd. Mocht een persoonlijke tijdrit in het Zuiderpark op teveel bezwaren stuiten, dan zal wellicht een nieuw element in de Ronde worden ge bracht, rj, een ploegenstryd achter derny's of scooters of wedstrijden achter derny's, waarbij telkens van elke ploeg een renne? aan de start komt. Het sportblad) l'Equipe te Parijs heeft enkele weken geleden de stich ting voorgesteld van een „westelijke sportgemeenschap" waartoe West- Duitsland, België, Frankrijk, Italië, Nederland, Luxemburg en eventueel ook Zwitserland zouden behoren. Het voorstel, was vooral ingegeven dolr de noodzakelijkheid het hoofd te bie den aan de Amerikaanse en Russische hegemonie. Dezer dagen sprak de heer Victor Boin, president van het Belgisch Olympisch Comité, zich er voor uit en thans heeft ook de president van het Luxemburgs Olympisch Comité zijn instemming betuigd met de plannen. Hij heeft aan de Olympische Comités van bovengenoemde landen voorge steld, de plannen te bespreken in een te Luxemburg te houden bijeenkomst op presidenteraniveau. De Luxemburg se uitnodiging werd gisteren door het N.O.C, ontvangen. (Tafeltenniscompetitie) lil de Zeeuwse tafeltenniscompeti tie is het Vlissingse Sorry ongenaak baar. De Scheldestadbewoners staan nog steeds ongeslagen en zonder één enkele verlicspuntje aan de kop van de eerste klasse en stevenen recht streeks op de titel af. Deze week wonnen zij met 7-3 van de eigen reserves en bleven in Heinkenszand met dezelfde cijfers baas over Luctor. Spirit ging bij hek- kesluiter Be Fair om de beide pun ten (3-7) en kwam door deze over winning alleen op de tweede plaats, want Sla Raak zag kans om Will van Zoelen 2 in eigen huis een 5-5 gelijk spel af te dwingen. In de tweede klasse werd slechts één wedstrijd gespeeld. Wilno 2 kwam in Rilland Bath bij RTC maar net met de hakken over de sloot (4-6), waardoor de Rillar.ders lan taarndragers bleven. PiZBM 2 bleef ongeslagen en zonder veriiespunten aan de. kop van de derde klasse. Ditmaal wonnen de elektriciteitsmensen met 6-1 van het bezoekende Wilno 3, dat zich boven dien ook nog met 73 geklopt zag door Spirit 3. Rodelaja stuurde Spi rit 4 met een 82 nederlaag naar Vlissingen terug en bleef de leiders dus dicht op de hielen. In de eerste klasse van de Zeeuw se schaakcompetitie is de beslissing nog niet gevallen. De laatstei wed strijd, tussen Terneuzen en Middel burg, leverde namelijk geen defini tief resultaat op. omdat twee partijen afgebroken moesten worden. De Middelburgers, die aan een gelijk spel genoeg hebben om kam pioen te worden, hebben een 3,54,5 voorsprong, doch het ziet er naar uit, dat de beide afgebroken partijen zullen worden beslist ten gunste van Terneuzen, dat daardoor net genoeg zal hebben voor de overwinning en dus tevens het kampioenschap. In de tweede klasse A had Vlissin gen 2 de handen vol aan Middelburg 3. Het werd tenslotte een benauwde 4,55,5 overwinning voor de Schel destadbewoners, die daardoor onge slagen bleven en de leiding weer van Koudekerke konden overnemen. In de tweede klasse B verloor Sealto ook haar laatste wedstrijd, want De Pion nam een 2,57,5 over- ning de beide punten mee naar Yer- seke en behield dus nog een goede kans. Het is waarschijnlijk, dat het treffen tussen Goes 2 en De Pion hier de beslissing moet brengen. In de tweede klasse C is de span ning aanmerkelijk toegenomen, door dat VSV uit Sluiskil een daverende 0.59,5 zege behaalde op Hulst. Het tiental uit Sluiskil heeft daardoor met één bordpuntje meer dan Landau de leiding van de Axelaren overgeno men. Hulst kan zich nu wel als uit geschakeld beschouwen, maar Ter neuzen 2 houdt nog steeds een vinger in de pap. Breskens en Landau 2 speelden om de onderste plaats. Het werd een duidelijke 2,5—7.5 over winning voor Landau 2. dat dus de rode lantaarn kon overdragen aan Breskens. gen op Zoom en Roosendaal in 2 pou les. De nummers 1. 2 en 3 van elke poule promoveren. In zuid b wordt een nieuwe hoofd klasse geformeerd door de nummers 1, 2 en 3 van de afdelingen Maastricht, Roermond en Heerlen. (Volleybalcompetitie) Volleybalcompetitie in Terneuzen De uitslag van de tweede wed strijd in de volleybalcompetitie 1957 waaraan door leden van de Kon, Ma- rechausse, douane, oud-militairen, PTT en gemeente politie wordt deel genomen, luidde als volgt: PTT Douane 12 15 7 15 (02). PTT oud militairen 16 - 14 4 - 15 9-15 (02). Douane-oud militairen 12 - 15 15-1 15-5 (2—0). De totaalstand na twee wedstrijden luidt: Douane 4 3 1 6 6 3. Kon. Marechaus see 2 2 0 4 4 0; Oud Militairen 2 11 3 3 3; PTT 2 0 2 1 1 4; Gem. Politie 2 0 2 0 0 4. Het voorlopige Ned. Militaire Elftal, dat woensdag 13 februari in het Olym pisch stadion te Amsterdam een oefenwedstrijd zal spelen tegen het Ned. Jeugdelftal, is als volgt samen gesteld: Doel: van der Voort (RCH). achter: van der -Veen (Leeuwarden) en van der Meer (ADO). Midden: Wullems (RCH), Schilder (Volendam) en Alt hof (Blauw Wit). Voor: van den Heu vel (PSV), Bosselaar (Sparta J. Oonk (SC Enschede), Rutten (MW) en Janssen SC Enschede). OOK IN DIT SEIZOEN zullen z.g. open paren bridge-wedstrijden wor den georganiseerd om het kam pioenschap van Zeeland. De eerste wedstrijden worden gespeeld, op donderdag 21 februari a.s. in „Ho tel des Pays-Bas". DE DRIE URENRIT van Kopenha gen is gewonnen door het Italiaans- Australische koppel Terruzi-Ar- nold met in totaal 36 punten; er werden 149.2 km afgelegd. Gerrit Schulte, die met Gillen een koppel vormde, eindigde als achtste met twee ronden achterstand HET SURINAAMSE ELFTAL heeft het team van Rapid (Wenen) met 31 verslagen. 25 minuten voor het einde werd de spil van Rapid, de internationaal Happel, wegens be lediging van, de scheidsrechter uit het veld gestuurd. IN DE PHILIPS-JUBILEUMHAL te Eindhoven worden zondag de hand bal kampioenschappen van district zuid gehouden, waaraan de titel houders en twee geplaatsten, uit Noordbrabant en Zeeland deelne men. De indeling bij de dames is: Poule A: AWLC, DES, Marahon, poule B. Eindhoven, PSV, Zeeland Sport. Bij de heren: poule A, Eind hoven, DES, Marathon en poule B PSV, Stratum-Meteoor en Hellas (Goes). ZATERDAG 2 MAART a.s. zal de re- turnhandbalwedstrijd Nederland— Duitsland voor dames worden ge houden. Het Nederlandse Handbal Verbond doet pogingen deze ont moeting te Amsterdam te doen plaus vinden. BOEKHOUDEN Op het te Middelburg en Goes ge- houden examen slaagde voor het prak tijkdiploma boekhouden, de heer F. de Bakker te Terneuzen. KOEWACHT, 7 febr Vlasmarkt. Gezwingeld vlaslint WR 160-180, DR 160-180, bobbers 100-105, breefcvlas 50- 70, ruwe lokken 14-25, gezwingelde lokken 35-75, lijnzaad voor de slag 50, kaf 3 ct., bol raap 4-6 ct. Rustige markt. LEEUWARDEN, 8 febr. 40 stie ren 2.85-3.06 per kg klachtgewicht, 275 vette koeien, le 'kw. 2.90-3.12 2e kw. 2.70-2.89, 3e kw. 2.20-2.69, 1251 melk en kalfkoeien 600-1050, 250 pinken en graskalveren, pinken 475-525, graskal veren 190-390, 766 nuchtere kalveren 40-54, 554 vette weideschapen en lam meren, vette weideschapen 85-120, lammeren 60-105, 316 vette varkens, oude varkens 1.50-1.60, vette biggen 1.75-1.80, zouters 1.77-1.80, 213 biggen en lopers, biggen 35-54, lopers 55-95, 11 bokken en geiten, geen notering, 136 paarden 500-925. Totale aanvoer 3812. Stieren, aanvoer kort, stemming beter, prijshoudend. Mel'k- en kalf koeien, ruimer, rustiger, prijzen niet hoger. Pinken, matig, kalm, prijzen niet hoger. Graskalveren, matig, rus tiger, prijzen niet hoger. Nuchtere kal veren, ruimer, van de zware soorten, is de stemming goed en prijshoudend, van de lichte soorten is de stemming slecht en lager. Varkens, aanvoer ruim, stemming rustig, oude varkens lager, andere soorten gelijk. Biggen en lopers, aanvoer ruimer, stemming rustig, prijzen gelijk. Schapen, aanvoer minder, stemming rustig, prijzen ge lijk. Lammeren, aanvoer minder, stemming rustig, prijzen gelijk. Paar den, aanvoer ruimer, stemming goed; prijshoudend Konstanz 270 (onv), Rheinfelden 191 (onv), Breisach 120 (+20), Straats burg 210 (+10), Maxau 387 (+10), Mannheim 228 (onv), Mainz 278 (-9), Bingen 194 (—5), Kaub 214 (—7), Trier 230 (—1), Koblenz 252 (—8), Keulen 247 22), Ruhrort 472 24), Lobith 1114 (—22), Nijmegen 397 (—18), Arnhem 899 (—14), Eefde IJs- sel 441 (—7), Deventer 333 (—6), Monsin 5550 (+5), Vise 5064 (+31), Borgharen 4020 (—22), Belfcld 1208 (—12), Grave beneden de sluis 507 (—17).

de Stem | 1957 | | pagina 11