TlMtfM IWAIIA Zeeland en het hoger onderwijs kaas Programma in Zeeland Huisvesting voor bejaarden in gemeente Sas van Gent Raadslid van St.-Jansteen werd gefouilleerd NIVEA Lente- en Zomermodeshow te Terneuzen en Goes Hoeveel woningen te Heikant Interessante studie van stichting geeft bevredigende cijfers te zien Landelijk gemiddelde Doemeer met Eerste aanbesteding drie-eilanden-plan Er is zeer concrete behoefte Nog geen speeltuin Zuid-Beveland Rijkssubsidie voor Jordaensmonument Hoogwaterstanden GOES t is weer beschermt Uw huid dag in - dag uit Uitstekende modellen en kleurige dessins ZEEUWSCH- VLAANDEREN HULST Opgepast voor werk aan gasleiding AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 (Advertentie) Het staat er met het aantal Zeeuwen, die gaan studeren, heel wat minder slecht voor, dan men gewoonlijk denkt. Ondanks de zo ongunstige ligging van Zeeland ten opzichte der universiteiten en hoge scholen, wat de studie zeer kostbaar maakt gaat er op leder 610 Zeeuwen een naar een hoger onder wijsinrichtingen. Ons gewest staat daarbij nog boven Noordbrabant en Dren the, welke provincies resp. op ieder 669 en 686 inwoners een student leveren. Utrecht staat er het gunstigst voor met 1 student op iedere 246 inwo ners, terwijl het landelijke gemiddel de 1 op de 381 is. We danken deze „wetenschap" aan het onderzoek, dat de stichtirig Zeeland verrichtte en neerlegde in een rapport. Uit dit onderzoek is ook gebleken, dat van degenen, die in Zeeland hun eindexamen doen, een minstens even groot percentage is gaan studeren als in de rest van ons land het ge val is. Conclusies Het rapport samengesteld door drs. L. Turksma, socioloog der stich ting komt tot onderstaande conclu sies: Voor de oorlog heeft Zeeland een, gezien zijn bevolkingsaantal, niet onredelijk aantal academici voortgebracht. Slechts 15 pet. van hen keerde na afloop van hun studies naar Zeeland terug en slechts voor Drente was dit percentage nog lager. Zeeland telde in 1947 een relatief laag aantal academici onder zijn in- Bioscoopgebouw Hulst brengt deze week een keuze uit drie films. Voor wie het aangrijpend avontuur be minnen is er ..Moby Dick" (B), de spannende jacht op een vervaarlijk zeemonster, een witte walvis. Een enorm gevecht, waaraan tenslotte velen ten onder gaan. Een fascine rend verhaal. Dan is er „Johnny Be linda" (Cl), de bekende tragedie met Jane Wyman ii. de hoofdrol als het doofstomme meisje, dat ongewild middelpunt wordt van een historie, die weinig verheffende aspecten van menselijke karakters aan het licht brengt. Voor het tenslotte van moord beschuldigde meisje en haar zoon breekt uiteindelijk echter een betere tijd aan, mede dank zij de hulp van een nobel dokter. Tenslotte is er „East of Eden" (B), naar het boek van Steinbeck. De geschiedenis van een vader en zijn twee zoons, wier verhouding pas na velerlei drama tische verwikkelingen tot een gunsti ge oplossing komt. Centrum, Axel, geeft „Storm over de Nijl" (B), een goede avonturen film, waarin men vooral een mas sale veldslag kan bewonderen. Het verhaal beeldt de strijd in de Soe dan uit. Verder is er „Artiesten- bloed" (A), met Heinz Ruhmann, die hier optreedt als muzikale clown. Een sympathieke film. Olympia, Sas van Gent, draait „Les Diaboliques" (C2), de naar het gelijknamige boek vervaardigde film. Een uitermate spannend verhaal, dat de kijker beklemt van begin tot eind. hem gevangen houdt tot aan de ver rassende ontknoping rond de moord op de man die verdronken werd en wiens lijk ineens verdwenen was. Een prachtig staaltje van regie is het, hoe Clouzot de toeschouwer in span ning en in angst weet te houden. Voor liefhebbers van de goede thril ler is dit een juweeltje. Verder „Tussen.anding in Parijs" (A), een verhaal over mensen, rare en slechte en domme, over hun werk en hun vreemde streken, zoals smok kel van narcotica in hoorapparaten, een zaak die Heinz Ruhmann slape rig en argeloos oplost. Dan is er met een een liefde gered, alsmede een film. „Jungle Jim en de zwarte dui- dels" (B), is nog iets voor de lief hebbers van oerwoudavonturen. Hofzicht Theater, IJzendijke, laat zijn klanten nog genieten van de uit voerig besproken film „Marcellino brood en wijn" (A), eenvoudig, maar sympathiek en iets om met een glim lach naar te kijken. Grand te Goes vertoont deze week „Botsende jeugd" (Cl). Het harde relaas van een groep leerlingen van een Amerikaanse middelbare school, die levensgevaarlijke spelletjes gaan uitdenken, omdat ze zich zo verve len. Electro te Middelburg geeft „Rock, rock, rock. (A), het vrolijke ver haal van enkele „roll-enthousiasten", die de oudere generatie de moderne danskunst willen bijbrengen. Er wer ken verscheidene vooraanstaande mu sici aan mee uit de wereld van de rock and roll. In Schouwburg draait „Achter de schermen van Scotland Yard" (B). Een film, waarin de toe schouwers een blik gegund wordt bij Scotland Yard binnenskamers. Een kind verdwijnt, het hele appa' raat van de gerechtelijke macht komt in actie. Spanning, intrige! Te Vlissingen draait in Alhambra „The Eddy Dutchin story" (B), de treurige geschiedenis van de beroem de Amerikaanse pianist, die nadat hij zijn vrouw heeft verloren trouwt met de kinderjuffrouw van zijn zoon tje. Door een ziekte echter wordt hij vroegtijdig uit het leven weggerukt. Verder in Luxor „Zwijgend Helden dom" (B) het verhaal van die solda ten, die de eerste stoot aan de vij and moesten toebrengen en daarom al bij voorbaat waren afgeschreven. Katholieke filmkeu: ing: A Alle leeftijden. B Veertien jaar. Cl Achttien jaar. Cl AChttien jaar. CII Achttien jaar met enig voor behoud. CIII Achttien jaar met ernstig voor behoud. D Verboden. woners. Theologen (protestantse) en veeartsen waren er meer dan statis tisch te verwachten was. In Z. - Vlaanderen woonden relatief minder academici dan op de Zeeuwse eilan den. Zeeland levert tot nu toe na de oorlog slechts ca. 60 pet. van de stu denten welke men op grond van het bevolkingsaantal zou verwachten. Vrijwel alle randprovincies blijven echter onder het verwachte aantal, hoewel niet zo sterk. Van het totaal aantal als studen ten ingeschrevenen, is na 1945 ge middeld 400 a 450 uit Zeeland af komstig. Absoluut genomen is er on der hen een grote voorkeur voor de technische hogeschool in Delft, de rijksuniversiteit te Utrecht en de ste delijke universiteit van Amsterdam. Relatief studeren er ook veel Zeeu wen aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Het aantal Zeeuwse stu denten aan de r.-k. universiteit te Nij megen en aan de vrije universiteit te Amsterdam neemt sterk toe. Minder dan verwacht werd stude ren er Zeeuwen aan Belgische inrich tingen voor hoger onderwijs. Zeeland levert relatief zeer weinig vrouwelijke studenten. Onder de jongere jaars studenten uit Zeeland zijn de r.-k. sterker ver tegenwoordigd dan op grond van het r.-k. aandeel in de bevolking te ver wachten zou zijn. Onder de Zeeuw se oudere jaars komen (ten koste van de Ned. Herv.) veel onkerkelij- ken voor; een verschijnsel, dat geldt voor net gehele Nederlandse H.O. Het relatief geringe aantal studen ten. dat Zeeland levert is mede te verklaren uit het ontbreken van gro tere centra. Vanuit Zeeland gaan zeker rela tief niet minder gediplomeerden van het middelbaar onderwijs studeren dan elders. Het verschijnsel, dat Zeeland tot nu toe relatief weinig studenten le verde is voorts te verklaren uit het tot voor kort relatief geringe aantal leerlingen bij het Zeeuwse V.H.M.O. Ondanks de sterke landelijke stij ging is Zeeland er echter in geslaagd deze achterstand bij het V.H.M.O. na de oorlog geheel in te lopen. Dit is het gevolg van de sterkere geografische en levensbeschouwelij ke spreiding van het Zeeuwse V.H. M.O., welke dus zeker in dit op zicht een succes is. Dit brengt met zich mede, dat men mag verwachten, dat dit op de duur ook tot gevolg zal hebben, dat Zeeland zijn evenredig percentage studenten leveren zal. De laatste ja ren ziet men er ook een voortdurend stijgend aantal gediplomeerden van het middelbaar onderwijs en eerste jaars studenten, Enkele cijfers Het aantal van de Nederlandse studenten, dat in Zeeland geboren is, varieert in de jaren na de "oor log tussen 411 en 443, met een ge middelde van 428. Tweederde van hen studeert te Utrecht, Amsterdam (Stedelijke universiteit) en Delft. In de loop van de jaren (men beschikt over een schatting voor 1947-48 en over exacte cijfers voor 1950-51 en 1954-55) is er een stij ging merkbaar in de aantallen die aan de vrije universiteit in Amster dam en aan de r.-k. universiteit Nij megen studeren; een daling is merk baar bij Utrecht, Wageningen, Rot terdam en Tilburg. In totaal is het aantal studenten, dat uit Zeeland komt, niet groot te noemen in deze jaren. Op grond van het bevolkingsaantal zou men immers verwachten, dat ca. 2,65 pet. van het totaal aantal Nederlandse studenten uit Zeeland zou komen (d.i. ca. 742); in feite is het gemiddeld maar 1,5 pet. en het is zelfs iets teruggelo pen van 1.7 pet. in 1947-48 tot 1,4 pet. in 1954-55. In het studie-jaar 1954-55 studeerden te Leiden 47 Zeeuwen; te Utrecht 119 (waarvan 38 aan de Vrije Uni versiteit); te Nijmegen 18 (inmid dels gestegen tot 28); te Delft 103; te Wageningen 16; te Rotterdam id. en te Tilburg 9 samen 411. In Ne derland: 28421. Van deze 411 Zeeuwse studenten waren er 104 kath; 142 hervormd; 74 gereformeerd; 9 van andere ge zindten en 82 zonder kerkelijke bin ding. Uit Zeeuwsch-Vl. kwam 26 pet. van het aantal Zeeuwse studenten, terwijl er 33 pet. van de bevolking woont. Hiaat Het rapport vermeldt nog dat er aan diverse protestantse theologische opleidingen nog een achttal Zeeu wen studeert. Niets wordt echter ge geven over onze seminaristen, wat wij zeer jammer vinden, omdat het dit verdienstelijk rapport onvolledig maakt. Had de rapporteur het boek van dr. Dellepoort over de priesterroe pingen in Nederland even geraad pleegd, dan had dit hiaat vermeden kunnen worden. Mogelijk is met deze opmerking in de toekomst rekening te houden. dinsdag op halve kracht nü aan KAAS gedacht maandag snipverkouden niet uit te houden Griep krijgt in 't gezin geen kans, als moeder voor extra voedzame maaltijden zorgt Dat behoeft niet duur te zijn: denkt U maar eens aan onze beroemde KAAS. Wist U al dar wintergroente bereid met kaas veel lekkerder èn veel voedzamer wordt? Morgen meteen proberen woensdag alles naar wens weer 'n ander mens! Publlbati* *«n Het Narferlendi Zuivelbuei Op dinsdag 19 februari a.s. zal te 's-Gravenhage de aanbesteding ge schieden voor het maken van een bouwput voor een schutsluis en een gedeelte van de afsluitdijk en bijko mende werken in de zandkreek on der de gemeenten Kortgene en Kat- tendijke. Het betreft het werk voor de zogenaamde secundaire dam voor het drie-eilandenplan. Drs. J. Diederichs gaf, op uitnodiging van het gemeentebestuur en in aan wezigheid van talrijke genodigden, een beschouwing over het door hem uit gebrachte rapport betreffende de huisvesting voor bejaarden in de gemeente Sas van Gent. 77; te Groningen 6; te Amsterdam De heer Diederichs behandelde al lereerst de bij het onderzoek gestel de vraag of de bejaarden al of niet opneming in een bejaardentehuis ver kozen. Hierbij bleek dat het grootste deel van de bejaarden positief rea geerde. Zelfs 65 pet. van de bejaar den, die een eigen huis bezaten, wil den een speciale huisvesting voor be jaarden. In aanmerking nemende dat velen 20 tot 30 jaar hebben moeten zwoegen om een eigen huisje te be zitten, noemde spreker dit een merk waardig feit, omdat uit onderzoekin gen is gebleken dat in overig Ne derland bij deze categorie van men sen een groot verzet bestaat tegen het verlaten van hun eigen woning. Uit de gehouden enquete bleek ook dat een grote groep van bejaarden, bij opneming in een tehuis voor ou den van dagen, 2 kamers en een af zonderlijke keuken wilden hebben. De heer Diederichs noemde dit „een typische behoefte naar meer levens ruimte", die in noord-Nederland min der sterk leeft. T ijdsbesleding Na nog een beschouwing te heb ben gegeven over de verdere verlan gens van de bejaarden bij opneming in een tehuis, kwam spreker op de tijdsbesteding. Hij noemde in dit ver band de 65-jarige leeftijd een fatale grens, omdat vele mensen op deze leeftijd nog zeer vitaal zijn en bij pen sionering met hun tijd geen raad weten. De gevolgen hiervan kunnen funest zijn. Daarom moet, aldus de heer Diederichs, een bejaardencen trum ook een centrum van tijdvul- ling zijn. Deze wens leeft ook bij de bejaarden. De meesten willen echter niet terug in hun vroegere beroep, maar voelen zich het meest aange trokken tot agrarische werkzaamhe den. Het aanleggen van een proef tuin verdient in dit verband aanbe veling. Omtrent de vraag of een huisves ting voor bejaarden exploitabel zou kunnen worden opgezet, toonde spre ker zich zeer voorzichtig. Hij had zich in zijn rapport onthouden van optimistische voorspellingen, maar kwam uiteindelijk toch tot de conclu sie dat een verantwoorde exploitatie zijns inziens mogelijk is, mits vlot en vlug wordt aangepakt. Wat de gezondheidstoestand van de bejaarden betreft, staat Sas van Gent aan de spits in Zeeuwsch- Vlaanderen. Uit de enquete is ge bleken dat Sas van Gent relatief wei nig mensen heeft die in gestichten moeten worden ondergebracht we gens lichamelijke gebreken. Tenslotte behandelde spreker de financiële draagkracht van de be jaarden. Blijkens de uitslag van het onderzoek is in Sas van Gent niet slecht „geboerd", aldus de heer Die derichs. Vergeleken met de rest van Zeeland ligt het inkomstenniveau hier 14 pet. hoger. Spreker eindigde zijn beschouwing met de conclusie dat in Sas van Gent een zeer concrete behoefte bestaat aan huisvesting voor bejaarden. Friese beschuit Audiëntie Z. H. Excellentie de bisschop var. Breda zal geen audiëntie verlenen op 10, 11 en 12 februari a.s. (Van onze verslaggever) Het gemeentebestuur van Putte heeft irui het Ministerie van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen be richt ontvangen, dat het Rijk in de kosten van restauratie van het Jor daensmonument 40 pet. zal bijdra gen De resterende 60 pet. zullen door provincie en gemeente opgebracht moeten worden. Het herstel van het monument kost f 4000. Het Jordaensmonument, dat ernstig in verval was geraakt, bevindt zich momenteel bij de firma Glatt in Putte, die de restauratie van het beeld zal uitvoeren. Naar men ons meedeelde, zal het gerestaureerde monument in de loop van deze zomer geplaatst worden. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 9 februari, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 8.53 en 21,39 uur; te Ter- neuzen om 8.38 en 21.22 uur en te Vlissingen om 9.08 en 20.52 uur. (Advertentie) Kind overreden Gistermiddag vier uur stak de 8- jarige Keesje Meyer uit de Evertsen- straat, toen hij uit de school kwam. plotseling ter hoogte van de Agnes- gang, de rijksweg over* en werd toen gegrepen door een personenwagen uit Dordt, bestuurd door de heer v. d. L. Hoewel laatstgenoemde uit alle macht remde, kon hij het Ongeluk niet voorkomen. Het ventje kwam le lijk terecht en liep zulke kwetsuren op, dat de te hulp gesnelde dokter het naar het gasthuis bracht voor ver der onderzoek. Drie in de pan-ne Op de Patijnweg wilde de Zierik- zeese automobilist Hendrikse, ter hoogte van de tweede overweg naar links afslaan en remde even af. Twee hem achteroprijdende chauf feurs, v. E. uit Terneuzen en S. uit Colijnsplaat deden dit toen eveneens maar de chauffeur Q. uit Zierikzee, die een vrachtwagen bestuurde, be merkte dit te laat, schoof door en beschadigde alle drie personen-auto's vrij ernstig. Heinhenszand RAAD KOMT BIJEEN Zaterdag 9 febr. om 9.30 uur, komt de raad der gemeente in openbare vergadering bijeen. Punten van be handeling zijn o.a. beëdiging KVP- raadslid C. v.' d. Dries, herziening bezoldiging wethouders en gemeente- personeel; voorstel tot het doen bou wen van een rijwielbergplaats b.d. r.-k. school, verlening krediet voor j de bouw r.-k. kleuterschool, bespre king uitbreidingsplan, aanleg riole- I ringen en wijziging begroting 1957. i Borssete De weegbrugvereniging „Ieder 't Zijne" en „Automaat" vergaderde onder voorzitterschap van de heer A. A. Mol. Het aandeel van de heer W. van Westeinde is overgedragen aan de heer M. Boonman. De aftre dende bestuursleden J. Priester, W. A. Mol en P. van de Dries werden herkozen. Het batig saldo bleek 69,57 te zijn. Het weegloon werd vastgesteld, terwijl de heer Wage naar als weger werd herbenoemd. Hansweert GOUDEN BRUILOFT IN MARIA-OORD Het echtpaar Rijven, afkomstig uit Tilburg, heeft in het r.-k. bejaarden huis „Maria-oord" zijn gouden brui loft gevierd. De zusters hebben de feestelingen en hun familie een on vergetelijke dag bereid. Alles was even verzorgd, zodat de stemming perfect was. Rilland HEROPVOERING VAN „MORGEN SCHIJNT DE ZON" De oranje-vereniging „Juliana" gaf een uitvoering in de zaal van ,,'t Wa- Na een duidelijke uiteenzetting door de heer Roelands. directeur van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht en van gemeentewer ken, over het uitbreidingsplan, onder deel Heikant, in verband met de bouw van woningen, v/as de raad van St.- Jansteen uiteindelijk van oordeel dat in Heikant zo spoedig mogelijk 15 tot 20 woningen gebouwd moeten wor den. Maar de vraag was of de huur van de woningen, die ongeveer tien gulden zou bedragen, de ongeveer twintig gegadigden in Heikant niet zou af schrikken, want de huurprijs, die men op het ogenblik aldaar betaalt voor woningen, valt nogal veel beneden deze prijs. De voorzitter zal hiervoor onder de gegadigden binnen enkele dagen een enqête houden, waarbij zal komen vast te staan, welk aantal gegadigden tegen deze huurprijs geen bezwaren heeft, na welk onderzoek de bouw van het aantal woningen zal worden afgestemd. Tijdens een be spreking over het oprichten van een speeltuin was de raad unaniem van oordeel, dat de kosten voor het op richten hiervan zeer hoog zijn en alhoewel de werkzaamheden hiervan in d.a.c.w, verband zouden kunnen gebeuren neemt het toch niet weg dat de gemeente hiervoor volledig moet (Advertentie) opdraaien Waar is het initiatief van de inwoners zelf?, vraagt de raad zich af. Tot nu toe is geen enkel verzoek van iemand ontvangen, waaruit de gemeente zou kunnen opmaken dat in een speeltuin belang wordt gesteld, alhoewel het gemeentebestuur aan elk initiatief steeds zijn medewerking zal verlenen. Een rolschaatsbaan zal met algemeen goedvinden gemaakt worden in, de van Hovestraat, alwaar de nog te leggen trottoirs in zulk een breedte gelegd zullen worden, dat de kinderen hier buiten het drukke ver keer om, volop hun hart kunnen ophalen. De annexatie Natuurlijk kwam ook de annexatie nogmaals ter sprake. De heer Stevens, die de spoedeisende raadsvergadering te Hulst van af de publieke tribune bijwoonde, kon niet nalaten om dat gene, wat'hier door een raadslid als stroman verteld werd, aan de kaak te stellen. Hij betreurde het eveneens dat de voorzitter van de raad van Hulst meende, de burgemeester var. Sint-Jansteen een trap achterna te moeten geven, door het voor te stel len dat deze geen vergadering kon leiden. Als vrolijke noot kon de heer Ste vens nog mededelen, dat hü, alvo rens hij de publieke tribune bezocht, gevraagd werd of hij geen wapens h(j zich had. waarop door hem werd geantwoord, dat ze nem maar moesten onderzoeken, hetgeen dan ook prompt gebeurde. \70/100 gram A/leen NIVEA bevat Eucertt het voedingsmiddel voor de huid Het was een goed idee van „Libel- Ie" dit jaar ook de provincie Zeeland in zijn modeshow-toernee te betrek ken. De shows te Terneuzen zijn in middels een groot succes geworden. Voor de drie shows die in de beneden zaal van hotel Rotterdam werden ge geven, bestond een zo grote belang stelling, dat vele dames moesten wor den teruggezonden. Een groot aantal modellen toonde wat er de komende lente en zomer zal worden gedragen. Vele der geshowde japonnen, tennispakjes, zonne- en strand jurken, coektailjurken en avondjaponnen waren gemaakt van Super Roneva, een speciaal geprepa reerde katoenen stof, kreukherstellend was- en kleurecht. Voor het jonge meisje werd een schat van modellen getoond voor peignoirs, de zg. babydollpyama. zon- nepakjes met stroken, 3/4 broek met bloemmotieven en bijpassend groen jack, tennispakjes en cocktailjapon nen. Ook voor vol-slanke dames, voor wie het vinden van de juiste model len en dessins een grotere moeilijk heid op kan leveren was er een uit zonderlijk rijke keuze. Zomerjurken, deux-pièces, mantel pakjes, mantels, cocktal- en avond pen van Rilland". Voorzitter J. A. Boot, sprak een welkomstwoord tot de zeer vele aanwezigen. Hoewel het stuk reeds een keer was gespeeld, was de belangst. Hing nog groter dan de eerste keer. Er werd opgevoerd het toneelstuk „Morgen schijnt de zon". De tonelisten kweten zich zeer goed van hun taak. OUDERAVOND SCHOOL MET DE BIJBEL De school met de bijbel hield een ouderavond in de consistorie der Ned. Herv. Kerk. Voorzitter H. Verschuure opende de avond. Het hoofd der Ulo school te Goes, de heer H. C. van Donck sprak over het onderwerp „Beroepskeuze", waarop een zeer ge animeerde bespreking volgde. Daar na werd nog een geluidsfilm vertoond over „Het Heilige Land". h >"tinge TRAP VAN EEN PAARD. De 28-jarige smidsknecht en mon teur J. Slabbekoorn die werkzaam is in het bedrijf van zijn vader in Kloetinge kreeg van een schichtig geworden paard een trap tegen het hoofd. Met zware verwondingen en een hersenschudding werd hij naar het gasthuis in Goes vervoerd. Zijn toestand was gister redelijk. Sluiskil VERKEERSONGEVAL Even buiten Sluiskil wilde gister middag mevr. A. E. R. uit Sluiskil, per bromfiets op weg naar Terneuzen, aan de oversteekplaats naar de andere zijde van de weg gaan rijden. Zij werd ingehaald door een personenauto, be stuurd door de heer P, S. uit Hoek, Deze trachtte mevr. R. te ontwijken en kwam daordoor tegen een huis terecht. De auto sloeg driekwart slag om en werd flink beschadigd. De be rijdster van de bromfiets werd tegen de grond gesmakt, maar liep daarbij slechts lichte verwondingen op. jurken werden geshowd door een zes tal zeer charmante mannequins, die toonden dat een dame die met naald en draad overweg kan, modieus en niet te duur voor de dag kan komen. De dpssins waren deze keer wel bui tengewoon geslaagd. Er vielen fou larddessins, kruiken- en flessendessins, varen- èn houtnerf-motieven te be wonderen, alle Super Ronevastoffen, waarvan het „Stoffenpaleis" te Ter neuzen de verkoop heeft. Mevrouw Versteeg gaf een zeer dui delijke en gezellige explicatie van de ze shows, terwijl de heer J. van Aken voor een beschaafde en passende mu zikale begeleiding zorgde. Te Goes De lente-stoffenshow van het Stof fenpaleis Libelle vond gisteren te Goes plaats en trok driemaal een volle zaal in hotel De Korenbeurs. Meer dan duizend Bevelandse da mes genoten van de 72 gebrachte va riaties in de modellen, welke door zes mannequins w.o. een Turkse en een Indonesische, gracieus getoond wer den. Als explicatrice trad ook hier mevr. Versteeg op en voor de muzikale il lustratie zorgde weer de heer J. van Aken. Het gemeentelijk gasbedrijf heeft een algemene waarschuwing uitge stuurd, dat in de nacht van 8 op 9 februari en dde van 12 op 13. wegens werkzaamheden aan de hoofdleiding, geen gas geleverd wordt van 's avonds 10 uur tot 's morgens 6 uur. Gezien het gevaar, dat er bestaat indien deze maatregel niet wordt op gevolgd, wijst men er met de groot ste nadruk op dat men gedurende bei de perioden alle gaskranen moet af sluiten. Het beste is uiteraard ook de hoofdkraan secuur dicht te draaien. Deze waarsohuwing geldt natuurlijk ook voor alle aangeslotenen, die bui ten de kom van Hulst wonen. Lyceumkapel ingezegend Gisterenmorgen heeft de modera tor van het Jansenius Lyceum, rec tor C. van Bavel, de schoolkapel in gezegend. Deze nieuwe kapel is in gericht in de zg. „bunker", een noodgebouwtje", dat vroeger voor het onderwijs gebruikt moest wor den. Bij deze plechtigheid waren het bestuur van de Middelbare School vereniging, vertegenwoordigers der klassen enz. aanwezig. Tevens werd het nieuwe overblijf lokaal van de school in gebruik geno men. Koren voor de radio De Hulsterse koren, het Dameskoor, het Basiliekkoor en het Hulsters Ge mengd Koor, zullen voor de radio op treden. In het KRO-programma van 6 april a.s. zullen zij verscheidene wer ken uitvoeren. De opname zal op 25 maart worden gemaakt. Clinge DEFILé VAN SEMPER GAUDETE. De muziekschool Semper Gaudete zal a.s. zaterdag weer in het open baar optreden. Om ongeveer twee uur zal er een défilé plaats hebben door het hele dorp. De leerlingen zullen dan volledig uitgerust zijn. Ook de drumband trekt mee door het dorp. Daarna zal in het St. Aloy- siuspatronaat een uitvoering plaats hebben voor de kinderen, 's Avonds zal er eveneens een uitvoering plaats hebben voor de ouders der kinderen, de ereleden der vereniging en ver der de genodigden. Het belooft een zeer interessante avond te worden, waarbij de muziek afgewisseld zal worden door een paar toneelstukjes. GramuuÊ WIT GELE KRUIS KREEG VASTE BODE. De plaatselijke afdeling van ons wit gele kruis heeft de heer Frans Mattheyssen aangesteld als vaste bo de o.m. voor het ophalen der maan delijkse contributies. Lamswaarde WISSELING IN K.A.J. Na drie jaren de voorzittersha mer te hebben gehanteerd is de heer Ed van Pamelen als zodanig afge treden. Als zijn opvolger werd geko zen de heer Ed Schillemans. Koewacht BIJEENKOMST K.A.-VROUWEN. De Kath. actie afdeling vrouwen alhier kwam in een algemene verga dering bijeen welke geleid werd door mevr. Suij-Swartele. Deze bijeen komst werd zeer druk bezocht. Te vens werd er een mooie film ge draaid Terliole JAARVERGADERING VAN DE VARKENSVERENIGING De varkensvereniging St. Bernar- dus hield in café „De Kroon" haar jaarvergadering. De opkomst was uitstekend. Trouwens het was niet alleen de opkomst, die prima was, want ook de financiële zaken dier vereniging vertoonden een verheu gend beeld. 1956 gaf een batig sal do aan van 123,23 en dit bedrag bij de bestaande kasreserves gevoegd beschikt de vereniging thans over een kas-reserve van 2002,30. De contri butie voor 1957 werd vastgesteld op 0,50 per maand per verzekerd var ken. De uitkeringen werden vastge steld op 1,50 per kg., voor biggen 80 pet. der waarde. De periodieke aftredende bestuursleden L. Peers man en A. Hoefeijzer werden her kozen. Met een gratis verloting werd de zeer geanimeerde vergadering beslo ten. Vogeltvaarde VERNIEUWING BOSSESTRAAT VORDEftr SNEL. Begunstigd door het zomerse win- terweer vorderen de werkzaamhe den in de Bossestraat zeer goed. De aansluiting met de Dorpsstraat te Stoppeldijk is reeds tot stand geko men en Boschkapelle is nu vanuit deze richting over een prima klin kerweg te bereiken. Over een lengte van ongeveer een kilometer is het bestratingswerk gereed en er rest nu nog een stuk van 800 meter leng te. Aan het eind van de Bossestraat moet tevens nog een riolering gelegd worden. Er zullen dus nog wel en kele maanden mee gemoeid zijn eer het werk geheel zal zijn opgeleverd. Hoofdplaat GEZELLIGE MIDDAG VOOR OUDEN VAN DAGEN. In de zaal van de heer Martens werd de eerste sociëteit voor de ou den van dagen gehouden. De opkomst van de oudjes was bui ten verwachting. Daar de burge meester verhinderd was, sprak de voorzitter van het comité ouden van dagen, de heer Vlaeminde, mede na mens de burgemeester een welkomst woord. Hij sprak speciaal een woord van dank tot het gemeentebestuur, dat deze middagen door zijn financië le medewerking mogelijk maakt. De dames brachten de tijd door met handwerken en de heren leg den een kaartje, terwijl ondertussen koffie met koek werd gepresen teerd. JAARVERGADERING K.A.B. De K.A.B. afdeling hield in zaal Martens haar jaarvergadering. Van de ongeveer 100 leden die de KAB in Hoofdplaat telt waren er slechts 25 opgekomen. De rekening 1956 sloot met een batig saldo van 69.Ook de pen ningmeester van Herwonnen Levens kracht gaf een jaaroverzicht over 1956. De K.A.B. gaf evenals andere jaren weer een subsidie van 30. ten bate van Herwonnen Levens kracht. De aftredende bestuursleden A. de Bruijckere en Chr. Pielaet werden zonder hoofdelijke stemming herkozen. Als hoofdbestuurder sprak daarna de heer J. van de Voorde uit Sluiskil. Hij bracht o.m. de stel ling van dr. Horstman ter sprake volgens welke laatste de overbeste- ding een gevolg zou zijn van de di verse loonronden en de sterke uit breiding der sociale verzekeringen. De heer van de Voorde wist hier verschillende argumenten tegen in te brengen, en verdedigde de socia le politiek van de regering. GOES Grand: Botsende jeugd. MIDDELBURG Electro: Rock, rock, rook. Schouwburg: Achter de schermen van Scotland Yard. OOSTBURG Ledel 8 uur: Mijn man de testpiloot. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Les diaboliques. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De ze<sde juni. VLISSINGEN Alhambra: The Eddy Dutchin story, Luxor: Zwijgend hel dendom. AXEL Het Centrum 6,30-9 uur: Storm over de Nijl. DE KLINGE Kinema van Dijck 7,30 GOES Grand: Botsende jeugd. HEIKANT A. Bogaert: Prijstritsen t.b.v. V.V. Steen. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Moby Diok. IJZENDIJKE Hofzichttheater 8 uur: Marceiino, brood en wijn, MIDDELBURG Electro: Rock, rock, rock. Schouwburg: Achter de schermen van Scotland Yard. uur: Wij zijn geen engelen. OOSTBURG Ledel 8 uur: Mijn man de testpiloot. SAS VAN GENT Olympia 8 uut: Les diaboliques. TERNEIJZEN Luxor 8 uur: De zesde juni. Concertgebouw 8 uur: Tarzams vlucht. VLISSINGEN Alhambra: The Eddy Dutchin story. Luxor: Zwijgend hel dendom.

de Stem | 1957 | | pagina 2