vlijnsteen bruikbaar voor Delta-werken? VAN NELLE Modern nieuw ziekenhuis voor Land van Hulst Pagblat* SeStcw Nadere proeven zullen zulks moeten uitwijzen PHILIPS Even - oneven In I960 hoopt men het gereed te hebben Kardinaal Mindszenty wordt beschuldigd van intimidatie Laatste woord aan Hulst (en aan G.S.) ►Photoflux< DERDE BLAD DONDERDAG 7 TEBRUARI 1957 Limburg wil hem graag leveren Besprekingen van Eisenhower met pr emiers K.N.Y.B. is inventief Weer rode vlag in Hongarije Spit in de rug Kloosterbalsem Congrescommissie tegen olie-,,pool" Vervoerstaking in Argentinië DANPO BOEKENPLANK De wereld, Christus en de Kerk Een verheugende samenwerking 't/wfa/ (Advertentie) Er is nog steeds geen beslissing gevallen over het eventuele gebruik van Limburgse mijnsteen bij de uitvoering van het Deltaplan. Daarover zal niemand zich verwonderen, als men ener zijds bij benadering de grote verantwoordelijkheid van de Rijks- waterstaat-ingenieurs in dit enorme project onderkent en men anderzijds op de hoogte is van de eigenschappen van de mijn- steen. De mijnsteen is een atvalprodukt, (lat zijn waarde als grond stof weliswaar bij de uitvoering van enkele kleine projecten heeft bewezen, doch zijn dienstbaarheid voor het massaal afslui ten van zeegaten, als die bij het Haringvliet en de Znidhollandse eilanden, met een ruim surplus aan betrouwbaarheid nog moet bewijzen. We hebben de laatste maanden ge ruchten vernomen, welke spraken van een teleurstellend resultaat bij het ge bruik van mijnsteen voor bovenbe doeld project. Nog onlangs kon men in verschillende persorganen meer concreets over dit experiment lezen nl., dat de proefnemingen bij Veere, waar men doende is met het aan leggen van een werkhaven, geen suc ces voor de mijnsteen zouden" zijn geworden. Bevestiging van dit bericht konden wij bij de Rijkswaterstaat, nóch bij de Ned.Staatsmijnen krijgen. Dit ligt om tal van redenen ook voor de hand, omdat de uitvoering van het Deltaplan geen sinecure is, waarbij de ingenieurs zich uiteraard niet zul len beperken tot een enkele proef neming. De krachtproeven, waaraan de mijnsteen dient te worden bloot gesteld, zijn in verband met het oog merk, waarvoor hij gebruikt moet worden, zo veelvuldig, dat het ex perimenteel stadium o.i. nog lang niet achter de rug kan zijn. Het feit, dat de Ned. Staatsmijnen dit jaar andermaal ettelijke duizen den tonnen afvalsteen moeten leve ren voor het Haringvliet, pleit voor dit gezichtspunt. Dat verschillende persorganen melding maakten van teleurstellende resultaten" lijkt ons dan ook prematuur. Ofschoon geen enkele invloed mag of kan uitgeoefend worden op de hui dige gang van zaken, komt men toch onwillekeurig onder de bekoring van het denkbeeld, dat een uitermate nationale zaak als het Deltaplan, dank zij de even „nationale mijn steen" mede tot uitvoering gebracht zal kunnen worden. Zo denken onze kundige waterstaat-ingenieurs er ge lukkig eveneens over en de mannen, die in Limburg met mijnsteen te ma ken hebben, mogen alleen maar ho pen, dat de experimenten slagen. Men mag wel aannemen, dat de mijnen graag als leveranciers zullen optreden, zij verstrekten en verstrekken nog altijd alle mogelijke gegevens over de mijnsteen, maar wensen - al zouden zij het kunnen - niet de minste invloed te oefenen bij dc besluitvorming van de verantwoor delijke Delta-ingenieurs, die met deze voor hen nieuwe grondstof een extra polatie van hun toch al zware taak krijgen. Oude proef in het Hellegat De voor realiteit is immers, dat er het Deltaplan geen precedent bestaat, voor wat het oprichten van de dijken met behilp van mijnsteen betreft. Tenzij men als zodanig de strekdam in liet Hellegat zou beschouwen, die in de jaren dertig een groot succes van de Rijkswaterstaat is geworden. Het behoeft geen betoog, dat de mijnen er om meer dan één reden bijzonder op gebrand zijn met haar afvalsteen een zo bij uitstek nationale zaak als het Delta-plan te kunnen dienen. De mijnsteen is voor alle mijnen, en die voor de Limburgse in het bij zonder, altijd een probleem geweest. Hij kost bij het delven evenveel als de steenkool, welke er tussen zit en is derhalve een zwaarwegende kos tenfactor. Alles wat op die kosten gewonnen kan worden, wordt eraan gewonnen. Overal waar mijnen zijn, dar vindt men de stenen „naast de deur", ten koste van de landbouwgrond, welke eronder ligt. De berg wordt van jaar tot jaar groter en vreet dienten gevolge ook hoe langer hoe meer grond. Alleen de gezamenlijke Staats mijnen produceren jaarlijks onge veer 3,5 miljoen ton afvalsteen. Men moet dan ook vooral niet denken, dat, indien de uitkomsten van de Delta-plan-experimenten in het voor deel van de mijnen zouden uitvallen, de steenbergen welke kris-kras in het Limburgse land liggen, zullen wor den afgegraven. Daarvan is geen sprake! De mijnen produceren méér afvalsteen, dan het Delta-plan zal kunnen gebruiken. Vandaar, dat de verantwoordelijke mijn ingenieurs niet bij het Delta plan stilstaan. Zij zoeken steeds naar nieuwe mogelijkheden om hun afvalprodukten kwijt te ra ken en wel op zo voordelig mo gelijke manier. Dit is nog niet alles wat over deze zaak te zeggen valt. In een slotartikel vertellen we er meer van. Gezicht op de steenbergen van West-Europa's grootste kolenmijn, „De Maurits" in Lutterade. (Frits Flits:) Wij zijn bij Oma op bezoek En die bedisselt als een kloek Over haar man en nageslacht. Kijk, zoiets dient in beeld gebracht. Gewoon in huis. Dat gaat patent Als je maar zo verstandig bent Dat in het flitslichtapparaat De „Photoflux" van Philips gaat. {Allemaal Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje een paar stuks! Het feilloze ajp a flifslampje AJ vT Amerikaanse ambtenaren, liebben verklaard, dat onderhandelingen gaande zijn over afzonderlijke bespre kingen van president Eisenhower met dc Britse en Franse premier. President Eisenhower zou wellicht tegen het einde van de maand, of in het begin van maart, voor de aan komst van president Heuss van West- Duitsland, met de Franse premier Mollet, besprekingen kunnen voeren. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft zich dezer dagen tot de mi nister van Economische Zaken gewend met een schrijven, waarin met klem aangedrongen wordt op een algehele intrek king van het Zondagsrijverbod. Bij een opheffing per 14 dagen, zo wordt betoogd, zou de helft der ver enigingen ernstig gedupeerd blijven, aangezien om de zondag uit of thuis wordt gespeeld, en de thuiswedstrij den aan de verenigingen de inkom sten leveren, nodig voor haar be staan, waaronder begrepen, voor zo ver het semi-profclubs betreft, de lo nen der spelers. Het zondagsrijverbod betekent een achteruitgang in de inkomsten van gemiddeld 35 percent, en het is on mogelijk uit de resterende 65 percent de gelden te verkrijgen, die nodig zijn om een vereniging staande te houden. Mocht een algehele opheffing on mogelijk zijn, dan verzoekt het KN VB-bestuur een andere vorm van ver zachting van het rijverbod toe te passen dat dezelfde besparende resul taten afwerpt, en wel het rijden om de 14 dagen, de ene zondag toe te staan aan de houders van even auto nummers en de andere zondag aan de houders van oneven nummers. Hierdoor zouden de belangrijke ver liezen. die het zondagsrijverbod voor de voetbalsport oplevert, geleidelijk over de clubs worden verdeeld. Men weet intussen dat het zondags- rijverbod voorlopig tot begin maart is opgeheven, en dat dan, aan de hand van de beschikbare gegevens, de situatie nadei* zal worden bestu deerd. Wellicht zijn dus alle gevraag de verzachtingen niet meer nodig. Van gewoonlijk betrouwbare zijde in Boedapest wordt vernomen, dat in het gehele land op last van de politie de rode vlag met de Russische ster ren weer is gehesen in plaats van de Hongaarse nationale vlag. (Advertentie) De nieuwe BM shag van VAN NELLï In smaak, in geur, in kwaliteit De pure (lange Virginia tabak rolt gemakkelijk. U zult genieten van deze nieuwe VAN NELLE shag! ligt vooraan (Advertentie) 1 Flink wrijven met Klooster- balsem; de warmteopwekkende stojjen verjagen snel de pijn. "geen goud zo goed" J Senator Joseph O'Mahoney, die de leiding heeft van een senaatscommis sie, welke een onderzoek instelt naar de verhogingen van de olieprijzen na de Suezcrisis, heeft kritiek doen horen over het plan van de Ameri kaanse regering, om Europa van olie te voorzien door ,,15 reusachtige maatschappijen" toe te staan een olie-,.pool" te vormen, zonder dat de anti-trustwetgeving op haar wordt toegepast. Mahoney verklaarde dat hij, gezien de grote reserves en het grote aanbod, waarvan melding wordt gemaakt, de verhogingen van de prij zen van olie en benzine niet kan be grijpen. Mahoney waarschuwde, dat wetgevende maatregelen misschien nodig zullen zijn. liet vaststellen van prijzen door de regering moge dan al zijn bezwaren hebben, zo merkte hij op, het zou nog veel erger zijn, wanneer particuliere handelaren deze prijsvaststelling zouden uitvoeren. Arbeiders in de vervoersbedrijven in Argentinië zijn in staking gegaan. Zij willen herziening van de collec tieve arbeidsovereenkomsten, die de regering op 28 januari heeft „bevro ren", teneinde de inflatie tegen te gaan. (Advertentie) (Advertentie) en pijn weg- wrijven met Hulst krijgt een nieuw ziekenhuis. Dat is zo langzamerhand wel bekend, zo goecl als dat men jaren weet dat het een zeer dringende noodzakelijkheid is. Thans is het gelukkig zo ver dat men data kan gaan noemen: als alles verder meeloopt kan op 1 april de bouwvergunning verstrekt worden zodat men kan gaan beginnen. Het laatste woord is nu nog aan de gemeente Hulstde overige deelnemende gemeenten hebben hun fiat op de gevraagde medewerking al gegeven en men mag niet anders verwachten dan dat Hulst, de stad waar het nieuwe ziekenhuis verrijst, eveneens de gevraagde borgstel ling en de subsidie zal verstrekken. Hat allerlaatste woord is dan nog aan Ged. Staten, die deze ge meentelijke besluiten moeten goedkeuren, doch ook ten aanzien hier van mag men gunstige verwachtingen koesteren. kinderafdeling en de kraamafdeling. Het gebouw zal verrijzen op het terrein dat wordt omsloten door de Glacisweg, de YVilhelminastraat, de Zandstraat en de Tabakstraat, zoda- i nig dat de kapel (rechts op de foto) grenst aan het tennisveld. Be jaardenzorg Uiteraard zijn de regenten hoogst verheugd over de verleende en nog te verlenen medewerking. Hun college dat thans uit zeven mensen bestaat., zal voor het nieuwe ziekenhuis uit gebreid worden en daarin zullen dan uiteraard verscheidene vertegenwoor digers van de omliggende gemeenten, die meewerken, worden opgenomen. Zodat ook in dat opzicht het begrip „streekziekenhuis" realiteit is. Wanneer men beseft dat het be staande ziekenhuis is gegroeid uit het vroegere Gasthuis, voortdurend is uitgebreid, van bijgebouwen is voor zien, steeds weer opgeknapt en zo goed en zo kwaad mogelijk aan de eisen aangepast, met houten pavil joens vergroot en desondanks na tuurlijk toch steeds te klein, dan kan men begrijpen hoe groot de vreugde In de vorm van „Gesprekken" biedt Jean Guitton ons drie diepgaande be schouwingen over de wereld, Chris tus en de Kerk. Jean Guitton zal aan vele Nederlandse lezers bekend zijn door zijn mooi, oorspronkelijke boek over Maria. Oorspronkelijk is hij in deze Ge sprekken alleszins. Het is geen mo raliserend boek geworden over de „grote levensproblemen". Het zijn meer bespiegelingen over problemen, die de moderne mens zeer interesse ren. Zo b.v. het gesprek over de plu raliteit der werelden, waarmee sa menhangt het probleem, hoe dc Mens wording te verenigen is met deze eventuele veelvouden van werelden en menselijke geslachten. Als we b.v. 37 Adams aannemen, moeten we dan ook 37 Christussen en 37 katholieke kerken aannemen: een voor elke planeet? De gesprekken hierover zijn spran kelend van geest, maar om ze goed te verstaan, zal men het niet bij één keer lezen mogen laten. Hetzelfde geldt voor het tweede en derde gesprek; over de Christus uit net Evangelie en over de toekomst van het menselijk geslacht. Wij willen dit echt Franse boek gaarne aanbevelen, maar slechts zij die over een behoorlijke ontwikkeling beschikken, zullen het tenvolle kun nen verwerken. Bij Foreholte (Voor hout) is deze vertaling uitgegeven. J. H. O Dit alles kan nog deze maand zijn beslag krijgen en met de bouwver gunning op 1 april in bezit, kan de aannemer, de firma Nclissen te Haarlem-Venray, spoedig de eerste werkzaamheden uitvoeren. Elet is te hopen dat men deze zomer de fun damenten geheel in de grond krijgt. De bouw zal drie jaren duren zodat het nieuwe ziekenhuis in 1960 in ge bruik genomen kan worden, waarmee een einde komt aan een lange, te lange periode van onbevredigende ziekenverpleging. Want nogmaals het is waarlijk niet uit weelde, dat men tot nieuwbouw overgaat. Er is zeer grote behoefte aan een nieuw, een ruim en goed geoutilleerd ziekenhuis voor het land van Hulst. Ter financiering van de bouw heeft de Stichting St.-Liduina Ziekenhuis een voor deze tijd op gunstige voor waarde gebaseerde lening kunnen sluiten, ten bedrage van vijf-en-een kwart miljoen, die in gedeelten wordt verstrekt. Ze wordt, naar men weet, gegarandeerd door de deelne mende gemeenten. De bouw en de in richting, inclusief alle kosten zijn be groot op een bedrag als hierboven genoemd. Daaronder zijn dus begre pen alle kosten vanaf grondaankoop tot en met dc inrichting en medische outillage. 1ST bedden Het door de architect W. J. Bun- nik uit Breda ontworpen gebouwen complex dat men op bijgaande maquette-foto ziet afgebeeld om vat o.a. de volgende afdelingen: een hoofdgebouw, een neurologische afde ling, het klooster, een verpleegster- huis (de rechtervleugel) een rotonde en een kapel. Deze laatste delen men ziet ze op de foto resp. geheel links en ge heel rechts worden met de wasse rij bij wijze van spreken „tot het laatst bewaard", opdat men een uit wijkmogelijkheid heeft om onver hoopte tegenvallers op te vangen. Ziet men tegen het einde van de bouwwerkzaamheden dat de ramin gen niet of niet te ver overschreden zijn, dan worden deze drie onderde len uiteraard meteen aangebouwd. De rotonde is de bezoekersingang. Beneden fietsenstalling, boven wacht- gelegenheid en tevens dagverblijf voor de wandelende patiënten. Op de eerste verdieping liggen tevens de verpleegafdelingen van het zieken huis, de operatiekamer enz. Het ziekenhuis krijgt 131 bedden, welk aantal zo nodig gemakkelijk kan worden opgevoerd tot 160. Onder het getal van 131 zyn niet begrepen de moet zijn om het nieuwe, hoogst mo derne en in alle opzichten perfect ge outilleerde ziekenhuis dat nu komt. Van grote betekenis is ook het feit dat in 1960, als het nieuwe ziekenhuis in gebruik genomen kan worden, het probleem van de bejaardenzorg een stuk verder naar de oplossing zal zijn gebracht. Het huidige ziekenhuis wordt dan nl. geheel Bejaardentehuis en dat zal dan voldoende ruimte en outillage bezitten om de inwonende bejaarden naar behoren te huisvesten en te verzorgen, terwijl dan tevens vele wachtenden eindelijk een plaats je kunnen krijgen in het liefdehuis. Een sociaal belang is dit evenzeer, want ettelijke woningen, nu in ge bruik bij ouden van dagen, die graag naar het liefdehuis zouden gaan, ko men dan vrij voor anderen. Om al deze redenen, maar uiter aard vooral toch om het boven alles prevalerende belang van een goede ziekenverzorging, is het te wensen dat van nu af aan de verwezenlijking van de plannen geen enkele hinder nis meer moge ondervinden en dat het Land van Hulst in 1960, zonder mankeren, zijn nieuwe Streekzieken huis met blijdschap in gebruik mag nemen, (Advertentie) Het Hongaarse communistische partijblad „Nepszabadsag" heeft kar dinaal Mindszenty ervan beschuldigd dat liij vanuit het gebouw van de Amerikaanse legatie in Boedapest, waar hij een toevlucht heeft gezocht, dreigementen het land in stuurt. Advertentie) Hij geeft aan bezoekers van de le gatie boodschappen mee waarin hij met bepaalde maatregelen dreigt, als zijn instructies niet opgevolgd wor den, aldus het blad. De bisschoppen van Szekesfehervar en Vac in west- Hongarije hebben, door zijn voor beeld aangemoedigd, veel democrati sche en vooruitstrevende geestelijken ontslagen, zo voegt het hieraan toe. Nepszabadsag verklaart, dat de kardinaal geen enkele wettelijke sta tus heeft. Het blad verwees naar de brief van de bisschoppen van vorig jaar mei, waarin samenwerking met de rege ring werd beloofd. „Dat is alles wat wij van hen verwachten", aldus het blad. De minister van Staat, Marosan, heeft volgens het blad verklaard, dat een zo krachtig politie-apparaat zal worden opgebouwd, dat alle soorten van contra-revolutionaire activiteit uitgeroeid zullen worden. „Als het nodig is zullen wij de arbeidersklasse bewapenen", aldus Marosan.

de Stem | 1957 | | pagina 9