knoxv..ja graag New-Orleans- -EL PASO Pagblad 22 Stctn ROXY ruiken is ROXY roken! Antwerpen blijft maar hopen op Schelde - Rij n ver binding Weer nieuwe elementen Meningen en Commentaren AT EEN ONDERLIJKE ERELD SULMONA IN OPSTAND RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 3 HET BUITENTARIEF HET VERVOER HOGERE PRIJZEN Typiste ging uit Tienjarenplan voor de haven kost ruim vier miljard Belgische francs Egypte wil bijeenkomst VN-assemblee De exploitatie van Perzische olielagen Zjoekof pleit voor vernietiging van kernwapens Televisie-programma's f-JOE meer men zich in de resul taten van de Brusselse confe rentie over de gemeenschappelijke markt verdiept, hoe duidelijker het wordt, dat er nog heel wat geregeld moet worden. Men is het op de Brusselse con ferentie eens geworden over het buitentarief van de Europese markt tegenover derde landen, zei minis ter Spaak. Maar de deskundigen zul len er nog 'n hele kluif aan hebben, om een voor allen aanvaardbaar compromis te kunnen voordragen. Er zijn drie lijsten voor goede ren opgesteld, genaamd A, B en C, waarbij voor lijst A de gemid delde tarieven der deelnemende landen zijn aangehouden. Deze ko men voor grondstoffen neer op 3 pet, voor halffabrikaten op 10 tot 15 pet. en voor afgewerkte produk- ten op 15 tot 25 pet. Maar deze tarieven leken de Ne derlandse delegatie vaak te hoog. Nu heeft men op lijst B reeds en kele produkten gezet, welke tegen lagere invoerrechten mogen worden ingevoerd, maar het tariefverschil tussen lijst A en B zou niet meer dan 7 pet. mogen bedragen. Aangezien deze bijzondere lijst ook nog niet alle bezwaren kon op heffen, heeft men zijn toevlucht genomen tot een derde lijst C, waar op enkele produkten zullen staan, waarvoor de tarieven pas na af zonderlijke onderhandelingen kun nen worden bepaald. Het betreft hier dan voornamelijk meststoffen en grondstoffen, zoals voor de che mische nijverheid, welke goedkoop moeten worden ingevoerd om de export van het veredeld produkt mogelijk te maken. Nederland wil nu goederen van lijst A op lijst C laten overbrengen, maar volgens de conferentie moe ten er dat zo min mogelijk zijn. Dit levert dan nog de grote moeilijk heid op. j-JOE het met het vervoer zal gaan bij de totstandkoming van de Europese markt, is ook na de Brus selse conferentie even duister als tevoren. Minister Spaak heeft wel enthou siast gezegd, dat er al vrij gauw een regeling voor het vervoer gevon den was, maar als men de zaak zo als minister Luns wat nuchterder bekijkt, is er in het geheel geen re geling getroffen, alleen maar een afspraak gemaakt, waardoor men wellicht nog ooit eens daartoe zal komen. „Het was niet mogelijk de gemeenschappelijke markt voor het vervoerswezen met een daaraan in- haerente transportpolitiek vast te stellen", aldus minister Luns. Men heeft nu de kwestie eenvou dig tot later datum uitgesteld. Er is besloten een adviescommissie voor het vervoer in te stellen, waarvan de leden door de verschil lende regeringen worden aangewe zen. Deze commissie geeft dan ad viezen aan de Europese Commissie van de gemeenschappelijke markt, welke twee jaar de tijd krijgt om de discriminaties inzake het ver voer uit de weg te ruimen. Men mag echter wel rekenen op iets langer tijd, gezien de geringe animo in andere landen dan Ne derland om op een werkelijke ver- voersintegratie aan te sturen en gezien de omstandigheid, dat niet de Europese Commissie, maar de Raad van Ministers tenslotte de beslissingen zal nemen. Voor het vervoer is er dan ook praktisch nog niemendal bereikt. ^/AT wordt er nu onderhand niet allemaal duurder? Minister Zijl stra zit het bedrijfsleven achter de vodden, om te voorkomen, dat er „ongemotiveerde" prijsstijgingen worden doorgevoerd. Pas geleden zijn de Horeca-bedrijven nog weer op het matje moeten komen, om Zlchte ^verantwoorden over de prijs verhoging voor een aantal con- umpties. Maar diezelfde minister hioet ook telkens weer erkennen, at er een stuwing achter de prij zen zit. welke niet kunstmatig kan worden bedwongen. En het merk waardige is, dat hij tot deze erken ning al enige malen is moeten ko men, waar het overheids- en semi- overheidsbedrijven betreft. Openbaar vervoer, gas en elek triciteit, ze gaan in verschillende plaatsen duurder kosten. Nu komt er weer de post „spoorwegvervoer" bij, welke voor particulier en bedrijf de levenskosten omhoog zal drijven. Al deze verschijnselen bij elkaar gaan al op een reële inflatie lijken en de rust in de loonsector moet er ernstig door bedreigd worden. De regering heeft nog altijd nagelaten duidelijk te maken, hoe ze dit in flatieproces ook reëel wil aanpak ken. Het woord „prijsstabilisatie", dat ze in dit verband al vele ma len heeft laten vallen, gaat onder hand op een mislukte grap lijken. Na zonder te betalen gedurende de afgelopen 14 dagen in drie hotels te 's-Gravenhage te zijn verbleven, is de 18-jarige typiste S. E. van R. uit Hilversum door de politie aangehou den. Zij gaf in de hotels steeds een valse naam op, zeide 20 jaar oud te zijn, van beroep typiste en te zijn ge boren in Indonesië, maar verdween na een kort verblijf met de noorder zon. De schade voor de hoteliers be draagt in totaal ongeveer 300 gulden. (Advertentie) Maak zo'n pakje ROXY eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige meiange (Van onze speciale verslaggever) Toen enkele dagen geleden de gemeenteraadsleden van Antwerpen hun beschouwingen gaven op de begroting 1957, stemden zij een motie, waarin de regering werd gevraagd de an nexatie van de gemeenten Lillo, Beerendrecht en Zandvliet te willen bespoedigen, omdat anders Antwerpen niet tijdig verder zou kunnen met het gigantische tienjarenplan voor de haven. „De regering heeft 3.5 miljard francs en de stad Antwerpen 700 miljoen francs uitgetrokken voor de uitbreiding van de haven", zo zei schepen C. Lebon. „Het zijn fantastische bedragen, die in tien jaren geinvesteerd zullen worden. Een gevolg van die bestedingen is, dat Antwerpen beslag moet leggen op drie ge meenten. De uitbreidingen van de haven strekken zich namelijk over Lillo, Beerendrecht en Zandvliet uit. Het betekent dus, dat Antwerpen binnen afzienbare tijd aan Ossendrecht zal grenzen. Voor ons is dat niet zo'n belangrijk feit, maar voor U is het mis schien interessant dat te weten. Antwerpen verheugt zich over de grootse werken, die uitgevoerd worden, want voor de Antwerpse situatie. Vandaar het grote vertrouwen dat de gemeen te thans heeft in de nieuwe bespre kingen. Moeilijk Nu we nog steeds in afwach ting zijn van beslissingen ron dom de Schelde-Rijnverbinding, leek een gesprek met enige persoonlijkheden in Antwerpen interessant. Ook daar is men echter nog steeds in volkomen onzekerheid en men toonde zich nogal laconiek: met de haven uitbreidingen kan men voorlo pig vooruit. Doch Noord-Bra bant kan met heel veel dingen helaas niet vooruit Wij beschouwen deze uitbreidingen als een begin in de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal. Het is nu een maal zo, dat een beslissing over het kanaal afhankelijk is van vele facto ren. Antwerpen heeft zeker vertrou wen in de besprekingen, die onze mi nister van buitenlandse zaken met Uw ministers opent. Maar Antwer pen weet ook, dat er door deze be sprekingen vele elementen lopen." Schepen C. Lebon en havendirec teur O. Leemans waren niet pessi mistisch. Zij hebben de miljoenen binnen gehaald, die nodig zijn om Antwerpen een zonniger haventoe komst te bezorgen. Zij zeggen, dat de ideeën van de Scheldestad onveran derd zijn. Tijdens de algemene beschouwin gen op de gemeentebegroting", aldus schepen C. Lebon: ,.heb ik nog eens met nadruk verklaard, dat wij bij de regering blijven aandringen op het tot stand komen van het Schelde- Rijnkanaal, want dit is vitaal voor Antwerpen. Ik heb dus gezegd, dat ondanks het tienjarenplan, ondanks de enorme investeringen het stand punt van Antwerpen precies hetzelfde is gebleven. Wij willen zo graag een kanaal, wij als gemeentebestuurders niet alleen, want het is ook de wens van de syndicale en economische li chamen. Wij hebben onze wensen aan minister Paul Henri Spaak nadruk kelijk ter kennis gebracht. Wij heb ben met hem over onze belangen ge confereerd en wij weten, dat de mi nister onze belangen ziet, onze wen sen heeft begrepen. Zo is het toch, nietwaar meneer Leemans De directeur-generaal van de ha ven knikte. Hij was ook tegenwoordig geweest bij de besprekingen met de minister. Hij bevestigde, dat de heer Spaak alle begrip kon opbrengen ,,U voelt wel", zei directeur Lee mans, ,,dat het voor ons op dit ogen blik zeer moeilijk is om veel te zeg gen. Minister Spaak heeft gezegd al vorens zijn functie neer te leggen en het internationale politieke pad te bewandelen, iets te doen aan de han gende kwesties, besprekingen met Uw ministers te voeren. Het is ons bekend, dat er naar gestreefd wordt zo spoedig mogelijk beslissingen te nemen. Er zijn echter, ik herhaal het met de schepen, nieuwe elementen. De beslissing hangt voor het grootste gedeelte af van de Nederlandse plan nen. Vooral van het deltaplan". ,,Zo is het", vulde de schepen C. Lebon aan. En hij vervolgde: ,.Het is inder daad zo, dat een beslissing afhan kelijk is van de Nederlandse plan nen. Maar daarnaast mag niet ver geten worden, dat er een onder scheid bestaat tussen de Antwerpse plannen en de nationale plannen. U moet niet vergeten, dat minis ter Spaak niet alleen heeft gespro ken met Antwerpen, maar ook met anderen. Wij weten niet wat die an deren de minister hebben verteld. Wij kunnen het alleen maar ver moeden." Meer konden de heren Lebon en Leemans over dit onderwerp feitelijk niet vertellen. Zij konden er slechts met optimisme op wijzen, dat met of zonder beslissing Antwerpen voorlo pig vooruit kan. Want het tienjaren plan is werkelijk van een zeer grote omvang. De eerste onderneming zal zijn de bouw van het vijfde haven dok. De Egyptische minister van Buiten' landse Zaken heeft bij een onderhoud met de secretaris-generaal van de V.N. een spoedige bijeenkomst van de V.N.-assemblee gevraagd, om ken nis te nemen van de weigering van Israël, om Gaza en Akaba te ont ruimen, zulks in strijd met de door de assemblee aangenomen resoluties. De sjah van Perzië heeft de hoop uitgesproken, dat de olielagen, die in de afgelopen zomer te Ghome, ten zuiden van Teheran, zijn ontdekt, door de Perzen zelf geëxploiteerd zullen worden en dat de olie door een buisleiding naar de Middellandse Zee gevoerd zal worden. (Advertentie) De Sovjet-minister van Defensie, maarschalk Zjoekof, heeft in een toe spraak tot Indische cadetten gezegd, dat de Sovjet-Unie er ernstig naar streeft, kern- en waterstofwapens ver nietigd te krijgen. „Niet omdat de politici van de Verenigde Staten trachten aan te tonen, dat zij meer kernwapens hebben dan de Sovjet- Unie". Volgens maarschalk Zjoekof is het nog een open vraag wie er j meer heeft. NYLON In de Verenigde Staten ver vaardigt men thans aorta's (de grote lichaamsslagader) van nylon, waardoor men met succes de gevolgen van ader verkalking kan tegengaan. Totnogtoe gebruikte men slechts menselijke aders, die alleen maar met moeite be waard kunnen worden. Resultaat Te Sakura bij Tokio zijn veertien inzittenden van een bus gewond ge raakt doordat het voertuig van een berm reed en over de kop sloeg. De passagiers hadden een tempel bezocht, die is gebouwd ter bescher ming tegen rampen. Robot In Amerika heeft de mechanische typist zijn intrede gedaan. Het is een robot, die vrolijk dag en nacht achter een schrijfmachine werkt en praktisch foutloos kan typen. Men moet de letters stuk voor stuk spel len en als men het zo doet kan er bijna geen misgreep gebeuren, voor opgesteld, dat men goed kan spel len natuurlijk Haan Clarence, de haan van een boer uit Bere Hill in Engeland heeft de verre omgeving op stelten gezet, want hij heeft plotseling een echt ei gelegd. Dierenartsen zijn al op pad. want men. wil wel eens zien of Clarence wellicht aan het ver anderen is in een kip. Gevraagd In Amerikaanse kranten staan ad vertenties van een filmmaatschappij, die een mooi meisje zoekt, dat prachtig, blond en lang haar heeft. De bedoeling is, dat zij in de film „Stalin leeft" optreedt en dat haar optreden alleen bestaat in de scène, waarin ze tot de laatste lok wordt kaal geknipt. Wat de filmmensen daar precies mee bedoelen werd niet gezegd. Vondst In Buenos Aires zagen twee Ar gentijnen tegeiyk een geldstuk lig gen, dat in Nederland een waarde van een kwartje zou hebben, zy bukten zich op hetzelfde moment. Er ontstond een dispuut, het ene woord volgde het andere, de eerste klap pen vielen en op het laatst werd er volop geschoten. De ene man ligt nu in het ziekenhuis en de andere zit in de gevangenis. Bedankje Actrice Eva Gabor heeft een vriendelijk bedankje aan haar man gestuurd, omdat hij erin heeft toegestemd de echtscheiding in Nevada te laten plaats vinden, waar het kennelijk veel gemakke lijker gaat. „Echt mijn ex-man", aldus verklaarde de filmster, „al tijd vol kleine attenties. Het zou heel slecht zijn uitgekomen, in dien hij er aan had vastgehouden in New York te scheiden, want dat vraagt weer een lange reis en ik heb het toch al zo druk". Eu als ik hem thuis spagghetti geel, raakt bij het niet aan....l In het Italiaanse stadje Sulmona is het tot ernstige ongeregeldheden gekomen toen de bewoners in op stand kwamen tegen het besluit het militaire districtsbureau op te heffen. Versterkingen van leger en politie slaagden er tenslotte in de menigte uiteen te drijven. VRIJDAG. 8 FEBRUARI 1957 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 'Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,35 Wait er si. 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Thuas. caus. 10,05 Morgenw. VARA: 10,20 Orgel en zang 10,45 V.d. kleuters 11,05 Cello en piano 11,3-5 't Hangt aan de muur en het tikt AVRO: 12,00 Orgel en pianospel 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Sport en progn. 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Lachte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Viool en alt viool 14,30 Lit. progr. 14,50 Gevar.progr. VARA: 16,00 Gram. 16,20 Muz. caus. 17,00 V.d. jeugd 17,30 Dansmiuz. 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Lichte muz. 18,50 E>e puntjes op de i, caus. 19,00 V.d. kleu ters 19,10 Meisjeskoor VPRO: 19,30 Wat geloven Vrijzinnig Protestanten, caus. 19,50 Ber. 19,55 Idem 20,00 Nws. 20,05 Filimrubr. 20,15 Zang en piano 20,35 Euro pa één, caus. 20,45 Het gezin als levens centrum, caus. VARA: 21,00 Dansmiuz. 21,30 Etherforum 22,10 Buïtenl. week- overz. 22,25 Lichte muz. VPRO: 22,40 Zorg om de mens, caus. 22,50 Avonidw. VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,40 Schoolradio 10.05 Gram. 10,30 Franse liedjes 10,55 Gram. 11,00 V.d. zieken 11,40 Pianoduo 12,00 Angelus 12,03 Radiofilharm. kwint, en sol. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Nederl. liedjes 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,20 Lichte muz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Franse muz. 14,30 Zang en piano 14,55 Gram. 15,00 Schoolradio 15,30 Gram. 16,00 V.d. zieken 17,00 V.d. jeugd 17,15 Kinderkoor 17,40 Koersen 17,45 Viool, fluit en spinet 18,05 Lichte muz. 18,30 Vragen be an tw. 18,45 Gram. 18,50 Openbaar kunstbezit, caus. 19,00 Nws. 19,10 Regeringsuitz.Rubr. verkl. en toel.: W. R. van der Bern: Onze zee havens en hun intern, functies 19,20 Re- geringsulitz.Bmógratiarubr.Hiet emii- gratiepraatje van H. A. van Luijk 19,30 Verz.progr. v.d. mil.' 20,30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 De springplank 21,15 De Manke, hoorsp. 21,50 Gram. 22,05 Gram. 22,45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12,00 Omr.ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram, 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Duitse les 18,00 Orgelconc. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,45 Gram. 20,00 Symf.ork. (20,45-21,00 Kunstkaleidoscoop) 22,00 Nws. 22,11 Pianorec. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. - 12,00 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13,10 Omr.ork. 14,00 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 18,00 V.d. sold. 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,30 Kamerork. en sol. 22,00 Nws. 22,35 Chansons 22,55 Nieuws. VRIJDAG. 8 FEBRUARI 1957 VLAAMS BELG.: 19,00 Kookpraatje 19,30 Nws., act., weerber. en journ. 20,00 Jonkvrouw Edelwater, TV-spel 21,30 Nieuwe films 22,00 Journ. en nws. door Arthur M. C.hast 28) „Niet één keer", antwoordde Da vidson. „De paar maal, dat hij door mijn wagen liep, verborg ik mijn ge zicht achter een krant. Maar ik ben er zeker van, dat hij er evenmin idee van had dat ik hem volgde, als ik vermoedde dat meneer Dur- kin mij achternazat." „Hoe weet je dat?", vroeg Dur- kin nors. „Omdat ik hem in het hotel, waar hij in New Orleans heen ging, in een lege gang tegenkwam. Hij keek me aan of ik een geestverschijning was, of uit de dode herrezen. Hij werd doodsbleek en beefde, zodat ik bang was dat hij flauw zou vallen. Eindelijk vroeg hij me, fluisterend welk recht ik had om hier te zijn en hem te achtervolgen. „Nu", zei ik, „wat dat betreft, welk recht had jij om mij die verzinsels te vertellen en mij het risico te laten lopen, we gens moord te worden gearresteerd?' Hij zei, dat hij niet wist waarover ik het bad. Toen vroeg ik hem of hij al gehoord had, dat er een Pierre Leiand vermoord was en dat diens broer Barclay Leiand heette. Hij hield zich aan een deurknop vast om niet te vallen. Eindelijk zei hij, dat ik me vergiste en dat hij later wel met mij zou spreken, als hij zich wat y?. e- Met die woorden ste- "h weg, wipte zijn kamer bin- ,en lk hoorde hem de deur op fr, volgende dag stapte hij hen? na V00r E1 Paso en „Waar leerde je de jonge Strang kennen?", vroeg Holcombe „In het hotel in New Orleans Wii dineerden er samen en zijn vader was er ook bij. Nu, bij die gelegen heid deed ik dom en dronk teveel Dat is mijn gebrek, heren - de drank Ik praatte teveel en vertelde van de poets, die Leiand mij gebakken had en wat ik dacht dat hij op zijn kerD stok had. De jonge Strang zei, dat het een goed zaakje leek te zijn." „Zei hij ook dat hij van plan was om met deze trein te reizen?", vroeg Holcombe. „Geen woord. Ik was heel verbaasd toen ik hem hier ontmoette." „O, ja?", spotte Durkin. „Ging je veel met de Strangs om?" vroeg Holcombe verder. „Alleen maar die ene avobd. Het was trouwens een dure aardigheid, want wij speelden poker en zij pluk ten mij nagenoeg kaal." „Denk je, dat Jones ook jouw geld van Strang heeft afgewonnen?" „Dat zal wel", zuchtte Davidson. „Davidson", vervolgde Holcombe, „toen je Strang vertelde, dat je geen geld van Jones los kon krijgen, waar was zijn vader toen?" „Dat zou ik u niet durven zeggen", luidde het antwoord. „Het kan zijn, dat hij in de onderste couchette on der zijn zoon lag, maar hij kan er ook niet gelegen hebben. Ik weet het niet." Davidson zweeg uitgeput. „Wel", verklaarde Holcombe, op staande,, dat is een hele geschiede nis." „Het klinkt misschien raar, maar het is de waarheid", antwoordde Da vidson benepen. „In orde. Heb je zin om te gaan eten?" „Graag, inspecteur." Doch nadat Davidson vertrokken was, wendde Holcombe zich tot de agent, die de wacht hield bij de deur en droeg hem op: „Houd die Davidson in de gaten." De beide politiemannen keken el kaar aan. „Wat zou je ervan zeggen, als wij zelf ook eens gingen eten?", vroeg Durkin, opstaand en zich uitrekkend. „Dat is een goed idee van je", antwoordde Holcombe. „Wel, Durkin, als deze Davidson de waarheid heeft gesproken, dan ligt je hele theorie, dat hij Leiand is, én zijn motief om Jones om zeep te brengen, in dui gen, niet?" „Ach, malligheid! Ik geloof geen woord van dat verhaal. Die vent is 'n geboren romanschrijver, net als die Bunyard. Ze kunnen beiden nog vlot ter romans verzinnen dan ze praten kunnen." Hoofdstuk XV. GOLDSTEIN ZIT EEN DIEF NA. Eindelijk waren de ontspoorde wa gens weer op de rails gebracht en de vernielde lijn hersteld. De werk- trein gleed in de duisternis weg. De locomotief van de Expresse stoot te een waarschuwend gefluit uit; de seiner achter de trein kwam, zwaai end met zijn lantaarn, aanrennen; er klonken kreten van „allen in stappen" en portieren werden dicht geslagen. Naarmate de trein vaart kreeg, begon het gedender van de wielen over de rails, een geluid, dat de spoorreizigers even bekend en ver trouwd is als het geluid van de schroef en het kraken van het schip aan de zeevaarders. Maar nauwelijks was de trein op gang, of in de PLACIDIA, die baker mat van onrust en tragedie, weer klonk een gil. Deze werd gevolgd door meer gillen, schreeuwen, kreten. Er ontstond een algemene ren naar het voorbalcon, vanwaar deze ver rassende geluiden kwamen. Daar stond mevrouw Goldstein, on samenhangende geluiden uitstotend en zich letterlijk de haren uit het hoofd trekkend. Sally.'", kreet zij, Sallyhij is overboord gesprongen!" Het portier stond open, de treden waren opgeklapt; het licht van het balcon wierp strepen over de grond, naarmate de trein zijn vaart ver snelde. Er trok iemand aan de noodrem; even later klonk een gekners der remmen en de Expresse kwam tot stilstand. Een menigte omstuwde de radelo ze mevrouw Goldstein. „Ik wilde juist kijken waar Sally bleef", snikte zij, „toen ik hem de rookwagon uit zag stormen. Ik gilde: Sally, wat is er gebeurd? maar hij gaf me geen antwoord en toen ik hier kwam, stond hij al aan het por tier. Voor ik wist wat er gebeurde, was hij eruit gesprongen." De hoofdconducteur verscheen met het gezicht van iemand, die geen woorden kan vinden krachtig genoeg, om zijn gevoelens uit te drukken. „Wel, wat is er nu weer aan de hand?", vroeg hij vermoeid. „Een van uw passagiers is uit de trein gesprongen", antwoordde ie mand. „Wel, waarom springen jullie er niet allemaal uit?", schreeuwde de hoofdconducteur. „Als jullie gaat lo pen ben je er eerder dan deze trein. Nou is er één ding, dat ik wel eens zou willen weten, en dat is, hoe dit portier open komt? Waar is de porter van deze wagon?" „Hier ben ik, meneer", liet zich ergens in het gedrang de stem van Theophilus horen. „Vertel jij me dan eens, waarom je dit portier open hebt gelaten?" bulderde de conducteur. „Dat heb ik niet gedaan. Ik heb het portier goed dichtgemaakt, voor de trein wegreed." „Waar ben je toen gebleven?" „Een dame in de salon belde me, meneer." „Je behoort aan het portier te blij ven staan tot de trein vertrokken is", hield de hoofdconducteur vol. „Alleen aan de stations, meneer, niet midden in de woestijn, zoals hier", antwoordde de goede Theophi lus op beledigde toon. De hoofdconducteur snoof, doch ging niet verder op de zaak in. Een aantal personen verzamelde zich buiten voor het portier, pratend en redetwistend. Ineens 'onk, van ver uit de duis tere en zwijgende wildernis een kreet, één enkele kreet, zwak en vaag en ver, maar vol onmisken bare doodsangst. „Er schijnt iets niet in de haak te zijn.", klonk inspecteur Holcom- be's kalme stem. „Kom, Durkin, laten wij een opsporingsbrigade orga niseren; jij, twee van mijn agenten uit El Pasc *n een paar spoorbe ambten met ?j?*taarns. Dat is wel genoeg, wij Kunnen geen menigte ge bruiken. De rest kan beter weer in stappen." Doch een die niet weer instapte, was juffrouw Matilda Townsend. Haar strijdlust was ontwaakt. In haar kalm en geordend bestaan was ineens deze dag gekomen, overvuld met opwinding en misdaad, en na zich bijna vierentwintig uur ingeleefd te hebben in de geheimen en de tra gedies van de „PLACIDIA", zat ze, zoals zij het uitdrukte, „tot over de oren" in deze kwestie, en wilde ook de afloop weten. Dus marcheerde zij mee, de voor hen uitdansende lantaarns volgend, en lachte in zichzelf bij de gedachte, wat voor gezichten haar kennissen zouden zetten als zij haar zo zagen. Plotseling flikkerde er een licht straal en weerklonk een knal. „Doof die lichten", riep een stem. Juffrouw Townsend keek om naar de lange reeks verlichte coupévensters terug in de duisterne en verlaten uitgestrektheid van de woestijn en marcheerde voort. Waaróm eigen lijk, vroeg zij zich af. In al haar veilig en gemakkelijk leven had zij nog nooit in werkelijk gevaar ver keerd; nooit een echt avontuur be leefd. Nu kreeg zij een kans, en die zou ze niet laten voorbijgaan. Er klonk een hagel van schoten en met een geluid als het zoemen van een wesp vloog er iets langs haar heen. Juffrouw Townsend liep door. Zij scheurde haar kousen aan stekelige woestijnplanten; en één keer verloor zij haar evenwicht en rolde de steile en steenachtige helling van een ondiepe arroyo af. wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5