Bezinningsavond over het maatschappelijk werk RODENT Sun balm 's-Heer Arendskerke telt nu nog 92 woningzoekenden ZUID-BEVELAND Interessant vraaggesprek van I.S.C.C. te Sluiskil Zeeuwse kampen weer door Hongaren bevolkt J. L. Buissing overleden Voorlichtingsdag van Ned. middenstand te Zierikzee Goed begin Oude Schiedammer DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 Eindbestemming echter Canada RAT en MUIS Artsen bezichtigden werkplaats in Oostburg Weggebruikers beboet In één nacht Uw handen gaaf en zacht Rokers» Prof. dr. Frie tenia spreekt voor L.C.C. Walcheren VLISSINGEN „De branding van liet bloed" RYNBENDE Veel vragen aan goed bezet forum Boottocht voor invaliden Hoogwaterstanden Radoma Heftige debatten in raad over sportveld Nieu w j aarsr etl e Koopavond GOES „Open avond" K.A.J. ZEEUWSCH- VLAANDEREN OOSTBURG AGENDA Vandaag éi De eerste van een zestal inleidingen, die door het bestuur van het Inter- parochiaal Sociaal Charitatief Centrum Terneuzen - Sluiskil zijn georgani seerd, is aanleiding geweest tot een interessant vraaggesprek naar aanlei ding van de uiteenzetting, die door de directeur van het Diocesaan Sociaal Charitatief Centrum Breda, drs. F. de Bont, in de zaal Krijger te Sluiskil werd gegeven. Drs. de Bont behandelde het maatschappelijk werk als een teken van deze tijd en gaf een zo uitvoerig mogelijke uiteenzetting over doel en betekenis daarvan. Spreker benadrukte daarbij vooral de geestelijke no den die zijn ontstaan door het feit, dat onze tijd zo geweldig gecompliceerd is geworden. Maar ook het probleem platteland en fabriekscentrum, vrije tijdsbesteding en geloofsafval vormden onderwerp van bespreking. Het bestuur heeft heel wat werk moeten verzetten en er lange tijd over gedaan om deze cursus „rond" te krijgen. Met des te meer voldoe ning kon voorzitter Hagenaar con stateren, dat een zeer groot percen tage van de genodigden ook werke lijk aanwezig was. Mensen, die om een of andere reden de idee van het maatschappelijk werk in praktijk kunnen brengen; hetzij door hun be roep, hetzij door het veelvuldig con tact met andere mensen gedurende hun vrije tijd. Hij gaf als reden van deze cursus de mogelijkheid om op deze wijze kennis te nemen van de moderne Charitas. Dertig jaar gele den, aldus de voorzitter, hadden wij een Armbestuur en een Sint Vincen- tiusvereniging, die dienden om de stoffelijke noden te lenigen. Deze no den zijn vrijwel verdwenen, maar in plaats daarvan hebben wij de socia le en geestelijke noden gekregen. Het is voor ons noodzakelijk, dat wij aan mensen uit onze omgeving de weg kunnen wijzen hoe deze noden op te lossen. Daardoor komen wij dichter bij de mensen in nood en kunnen wij op een moderne manier de christelijke naastenliefde beoefe nen. Opdracht Het was voor de tijd, waarin Chris tus de naastenliefde predikte, een revolutionaire leer en eigenlijk is dit het altijd wel gebleven, zo zei drs. de Bont. Voor ons, christenen, is de charitas een opdracht, die wij hebben te vervullen uit hoofde van het tweede gebod dat wij hebben ont vangen. Dit is zeer logisch, omdat alle mensen dezelfde onvervangbaar heid hebben gekregen. De Kerk heeft dit altijd in praktijk gebracht, al is de vorm nu wel enigszins ge wijzigd. Het helpen moet nu op een deskundige wijze geschieden wil het effect hebben. Spreker vond de naam sociaal charitatief centrum zo juist gekozen omdat het een appèl op ie dereen doet. In het maatschappelijk werk ver lenen wij hulp aan de evenmens, die in sociale nood verkeert, aldus spre ker. Deze hulpverlening moet een zo danige vormgeving hebben, dat de gene, die moet worden geholpen, straks op eigen kracht kan verder gaan. Met verschillende voorbeelden maakte spreker dit duidelijk. De gro te moeilijkheid is echter, dat de ge holpene niet de indruk moet krij gen van neerbuigende vriendelijkheid Wij moeten de juiste methode vin den om hem te doen geloven dat wij alleen maar de bouwstenen aandra gen om zijn nieuw geluk te verzeke ren. Geschiedenis Vrij uitvoerig behandelde de inlei der de geschiedenis van het maat schappelijk werk. Hoe in 1854 de thans nog bestaande armenwet door de overheid in het leven werd geroe pen. Deze wet was noodzakelijk ge worden omdat vele mensen vanuit het ambacht naar de industrie wer den getrokken. Men leefde in een tijd dat de industrialisatie zeer snelle vorderingen begon te maken. De meeste der zorgen werden echter aan het particuliere initiatief over gelaten. Slechts in zeer ernstige ge vallen nam zij deze taak over. In 1912 werd deze Armenwet noodgedwongen herzien en ging de overheid al een stap verder in de hulpverlening. In de tientallen jaren die achter ons liggen was de samenleving veel meer stabiel, zo vervolgde drs. de Bont. De moderne communicatiemid delen hebben zeer veel veranderin gen te weeg gebracht, en ook de Staatsbemoeienisssn zijn veel groter geworden. Maar er is een groeiende onzekerheid (b.v. in de beroepskeu ze) en er is ook een groeiende ver eenzaming, vooral onder de mensen, die van het platteland naar de gro te steden zijn gaan wonen. Het naar de kerk gaan had voor de mensen op het platte land ook een zekere sociale inslag, omdat het één van de weinige gelegenheden was dat zij elkaar na de Mis ontmoetten. Nu zijn vele ontmoetingen zeer vaak veel te oppervlakkig. In de dertiger jaren werden in Amerika proeven genomen om de mensen in een beter verzorgde om geving te plaatsen, niet in het minst om de arbeidsproduktiviteit te ver hogen. Het haalde allemaal niet zo heel veel uit. Men kwam tot een veel interessantere conclusie en dat was dat het in een bedrijf van veel groter belang is dat de verhoudingen tussen de arbeiders onderling verbe terd worden (human relations). Er wordt van ons allemaal een veel sterkere persoonlijkheidsvorming ge vraagd en een veel groter aanpas singsvermogen. Twee eisen waaraan heel veel mensen niet kunnen vol doen. Eveneens met enkele voorbeelden verduidelijkse drs. de Bond 't Maat schappelijk werk op de scholen en in de ziekenhuizen. Eerbied Uit dit alles is het duidelijk gewor den. dat het maatschappelijk werk moet worden gedragen en zonder dit eenvoudig niet kan bestaan, door de eerbied voor de ander. Het mag geen opdracht zijn van een ambte naar, maar het moet voortkomen uit een werkelijke liefde tot de even naaste. Zo zal*het duidelijk zijn dat achter 't ijzeren gordijn maatschap pelijk werk eenvoudig niet kan be staan, omdat daar geen eerbied voor de mens als schepsel van God be staat. Daar is een persoon nuttig voor een fabriek of voor het gehele volk. Wanneer hij dit niet meer is heeft hij geen waarde meer. Daar om kon het in de laatste oorlog ook mogelijk zijn dat Russische soldaten door mijnenvelden werden gejaagd om zo de kostbare tanks te sparen. Men is voor één of ander doel te gebruiken en men wordt daar dan ook voor gebruikt. Kanaalzone Na zijn inleiding kwamen verschil lende vragen en beschouwingen los over de problemen in de kanaalzo ne. Op de eerste plaats: moet het bevorderd worden dat, afgezien van de beschikbare woonruimte, de men sen uit het land van Hulst dicht bij de fabrieken komen te wonen. Is de geloofsafval een direct gevolg van het gaan wonen in industriegebieden, en hoe moet het probleem vrijetijds besteding worden opgelost? Deze problemen werden ook nu niet af doende beantwoord, want het zijn problemen waarover reeds veel is gesproken en geschreven. Wel kwa men er visies naar voren die, op zijn minst genomen, het overdenken ruim waard zijn. Na de verschillen de oorzaken van de geloofsverzwak- king te hebben bekeken concludeer de men dat het niet zo is dat een arbeider in zijn plattelandsgemeen te goed katholiek is en in een in dustriecentrum plotseling niets meer voor zijn geloof voelt. Dit proces moet al veel langer hebben gewerkt. Wel was men er van overtuigd dat deze mensen bij hun aankomst in hun nieuwe woonplaats door gees telijken en leken moeten worden op gevangen, waardoor ook het pro bleem der vereenzaming, althans ge deeltelijk, wordt ondervangen. Dat bij al deze vraagstukken de opvoeding, die er aan is vooraf gegaan, een gro te rol speelt, is duidelijk. Een onder werp van discussie waren ook de ar tikelen in het „Dagblad De Stem" over het culturele leven in Zeeuwsch- Vlaanderen. Op deze wijze voortgezet, kan de ze cursus duidelijk maken dat het maatschappelijk werk niet voor de enkeling is weggelegd maar dat het een christenplicht voor allen is hier aan mee te werken. Alleen een daad werkelijke naastenliefde kan vele zwakke broeders voor algehele ge loofsafval behoeden. (Advertentie) uitgerqeid me» Praktisch alle doktoren van west- Zeeuwsch-Vlaanderén waren aanwe zig bij de excursie naar de nieuw gebouwde werkplaats voor minder validen te Oostburg. Mr. K. Hoeksema, burgemeester van Oostburg, verwelkomde de he ren doktoren bij hun aankomst in de werkplaats. In zijn welkomst woord wees hij er op, dat hij blij was hen thans in een mooi nieuw gebouw te kunnen ontvangen, nadat eerst ongeveer 2 jaar in een oude noodbarak gewerkt moest worden. Hierna vond de bezichtiging van de werkplaats, die volop in bedrijf was, plaats. De artsen konden zich nu overtuigen, welke werkzaamhe den er door de tewerkgestelde ar beiders worden verricht en welke werkmethoden en beveiligingen er door de bedrijfsleiding worden toege past en aangebracht. Na het nuttigen van een verversinl werd door wethouder D. Geuze, een korte causerie gehouden over het werk en de tewerkstelling op de be schuttende werkplaats. De voorzitter van de artsenkring, dokter H.C. Rozemeyer sprak zijn be wondering uit over de prachtige in richting van de werkplaats en voor alles wat hier voor de minder-vali- den is en wordt gedaan. In de Statenzaal, waar zij eerst hadden vergaderd met het provinciaal comité voor hulp aan Hongarije, waarvan de commissaris der konin gin voorzitter is, heeft de heer Krol van het departement van Sociale Za ken de pers bijzonderheden meege deeld over de nieuwe contingenten Hongaarse vluchtelingen, die binnen kort alle Zeeuwse kampen weer gaan bevolken. Zo men weet heeft de Nederlandse regering erin toegestemd tweeduizend Hongaarse vluchtelingen, die bestemd zijn voor Canada, tijdelijk hier te huisvesten. Vanwege het winterse jaargetijde kunnen deze Hongaren r.og niet ontvangen worden in dit land, dat echter wel de koster, betalen wil, aan hun verblijf in Nederland ver bonden. Twee transporten van 500 Hongaren zijr. al van het opvangcentrum Budel uit gehuisvest. Op 11 februari komt een derde en op 25 februari de vierde en laatste groep. De derde groep komt in haar geheel naar Zeeland. De ge huwden gaan naar de woonoorden op Schouwen en de ongehuwden r.aar de kampen te Aagtekerke en Bigge- kerke. Dit laatste is gedaan omdat er op Walcheren meer gelegenheid tot werken is en de Canadese regering het op prijs stelt, dat de Hongaren, die zij straks opneemt, niet in ledig heid hun wachttijd gaan verslijten. Dwang zal evenwel niet uitgeoefend worden. Reeds °P H maart vertrekken de eerste Hongaren per zeeschip naar Canada en de rest wordt afgevoerd met vier andere schepen, waarvan het laatste in juni afvaart. Bovendien heeft de Canadese luchtvaartmij. aan geboden, om eventueele open plaat sen in haar lijnvliegtuigen. die Schip hol aandoen, beschikbaar te stellen. Zo zijn er eergister al 21 getranspor teerd. Overlegorgaan en verzorging De heer Krol deelde nog mede, dat er voor alle kampen een overleg-or- gaan komt, waarvan de burgemeester der gemeente voorzitter is; ook het particulier initiatief krijgt hier kans zich te doen gelden en zeer zeker het provinciaal comité. Voor de geestelijke verzorging is contact gezocht met het episcopaat en het interkerkelijk overleg. Taallessen De Canadese regering, die niet wil, dat de Hongaren onvoorbereid over komen, stuurt zeventien onderwijzers, om lessen te geven in de Engelse taal en daarnaast komen er enkele mensen, die voorlichting geven over land en volk van Canada. Het arbeidsaspect .De heer van Dijk, directeur van het districtsarbeidsbureau heeft daarna nog gewezen op de moeite, welke ge daan wordt, om voor de transit-Hon- garen tijdelijk en passend werk te vinden. Somber ziet hij er niet tegen aan. De Hongaren zijn arbeidzaam en hij vermoedde, dat hij er heel wat op de Scheldewerf zal kunnen plaat sen, omdat de directie tevreden is over de prestatie van de 25, die ep nu al in vaste dienst zijn. Ook bij an dere bedrijven zijn er nog wel plaat singskansen; maar op Schouwen ligt het wel moeilijker. Bij wijze van experiment komen enkele Hongaarse gezinnen en ook vrijgezellen, in woonoorden waar al Nederlandse arbeiders zijn gevestigd. Verwacht wordt dat dit slagen zal. De Hongaren, die gaar. verdienen, moeten 60 pet. van hun loon afstaan voor huisvesting en voeding tot een maximum van f 3.50 per dag. In tegenstelling met de vorige keer is thans op alleszins bevredigende wijze door sociale zaken overleg ge pleegd met het prov. bestuur. Tijdens een speciale zitting van de economische politierechter te Middelburg zijn 59 gevallen van over treding van de motorrijtuigenbe lastingwet behandeld. Weggebruikers dus, die hadden gereden zonder dat zij in het bezit waren van een be- lastingkaart of geldige belastingkaart behorend bij hun voertuig. De boe ten, die dc econ. politierechter op legde. varieerden van vijf gulden tot f. 75,-. (Advertentie) (Advertentie)" VEGEN HOES! EN NIESHEID DAGELIJKS VOOt S1EM EN KEEl laat Uw nachtrust niet door hoest verstoren. Gebruik Wybert, het beproefde middel tegen hoestprii- kel en rokershoest. Op 75-jarige leeftijd overleed in het kath. bejaardenhuis te Middelburg, de heer J. L. Buissing, Groninger van geboorte, het grootste deel van zijn leven in Vlissingen doorbracht en van 1902 tot aan zijn pensionering verbonden was aan 't kath. onderwijs in de Scheldestad. Van 1919 af was hij eerst lid van de St.-Vincentius-ver- eniging en later president. In 1952 trad hij af als zodanig en werd toen onderscheiden met het pauselijk ere-teken Pro Ecclesia et Pontifice. Sir.ds 1953 verbleef de heer Buis sing in het bejaardenhuis te Middel burg. Voor de leden van het Landbouw Coöperatie Centrum voor zuid-weste lijk Nederland, zal prof. dr. H. J, Frie- tema. directeur van de Nationale Coöperatieve Raad, donderdag 21 fe bruari a.s. in „De Korenbeurs" te Bergen op Zoom een causerie houden over het onderwerp „De Europese integratie en de Nederlandse Land bouw". Tijdens deze bijeenkomst vindt te vens de bestuursverkiezing plaats. Aftredend zijn de heren ir. M. A. Geuze, J. W. van Nieuwenhuyzen, C. Mir.derhoud en P. Dekker. Op uitnodiging van de KAB trad in Britannia, voor een volle zaal pater H. de Greeve op, om ir. solo-spel het dramatisch toneelspel ,,De branding van het bloed" te vertolken. Met dit stuk in vijf bedrijven dat de levensgang tekent van een kunst schilder, die zijn politieke zonde uit boette in een gevangenkamp en in ziet dat hij fout is geweest, wilde pater de Greeve aantonen dat de grote waarden die het leven schragen even werkelijk zijn als de gewone din gen des levens, die men tasten en voelen kar.. Pater de Greeve koos ais thema voor zijn stuk niet de driehoeksver houding waartoe zovele schrijvers gemakshalve hun toevlucht nemen, doch het actuele verhaal van de mens, die zich, na zijn politiek wan gedrag, berouwvol wil oprichter, maar door gebrek aan naastenliefde in zijn omgeving daarin wordt be lemmerd. Op indringende wijze werk te schrijver zijn intrigue uit en de acteur bracht zijn personen emotio neel en met overtuiging tot leven. Hij pakte zijn gehoor en wist het onge twijfeld veel bij te brengen van het gloeiende idealisme, dat deze priester bezielt en drijft. (Advertentie) par literfles f 8.05 (exclusief statiegeld) De Ned. Middenstandsbond, die te Zierikzee een voorlichtingsdag orga niseerde, heeft plezier van zijn werk gehad. Na de officiële ontvangst op het stadhuis werd in Concordia" een bijeenkomst gehouden, waar mr. Portheine een uiteenzetting gaf van de economische toestand van ons land en de aan deze toestand voor afgaande tekenen, die reeds vorig jaar openbaar werden. De vorig jaar toegekende loonronde, noemde spre ker een verkiezingsloonronde, de stabilisatie met de daarover gehou den conferentie en de rem op de af betaling waren tekenen, dat er iets Het Ned. Rode Kruis hoopt ook in 1957 weer een boottocht te organi seren voor de chronische invaliden in Zeeland. Besloten is dat deze boot tocht gehouden zal worden van 16 tot 22 juni a.s. Als scheepsarts zal fungeren dr. Stumphius te Vlissingen Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 6 februari, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 7.52 en 20.29 uur; te Ter- neuzen om 7.53 en 20.12 uur en te Vlissingen. om 7.05 en 19.42 uur. op komst was. Ook ging spr. dieper in op het punt van de bezitsvorming of liever gezegd: bezitshandhaving. De accijnsverhogingen, de bestedings beperkingen en de prijsverhoging op benzine, deze maatregelen vormen 't begin tot verbetering van de beta lingsbalans. Deze mogen echter niet leiden tot verpaupering van de mid denstand. Nadat de congressisten in „Mon- dragon" hadden gedineerd werd in ..Concordia" het middenstandsforum gehouden. Van dit forum maakten deel uit: mevr. mr. M. Keunings-Is- tha als vertegenwoordigster der huis vrouwen en de heren A, Carpentier, directeur Ned. Middenstandsbank te Goes, M. Doeleman. directeur Kon. Zeelandia N.V., A. de Jonge, secr. Kamer van Koophandel, E. Mulder, secretaris gemeente Zierikzee en de heer P. v.d. Weele. Vele vragen werden gesteld en hieruit ontstond een discussie, die zeer verhelderend werkte. (Advertentie) amstBrdom De raad van Arendskerke nam met zeven tegen vier stemmen het voor stel van B. en W. aan, om voor het dorp Arendskerke een sportveld aan te leggen. De heer Sandee (A.R.) zei, dat voor het sportveld ten dienste van Lewedorp en Nieuwdorp f 33.000 is uitgegeven. Nu vraagt men f 24.000 voor dat van Arendskerke alleen. H(j zag hierin een bevoordeling van Arendskerke en een meten met twee maten. De burgemeester wees er op, dat men in een impasse zit. De voetbal club 's-Heer Arendskerke promoveer de naar de K.N.V.B. en zit nu zon der een geschikt veld. „Dan gaat die promotie ons nogal wat kosten", vond de heer C. Verdonk (K.V.P.), die zijn stem niet aan het voorstel wilde geven. De heer J. P. Linden- bergh (V.V.D.) kon zich er wel mee verenigen, al vond hij het ook jam mer dat het meer moet kosten, dan enkele jaren geleden, toen een ander plan terzijde werd geschoven. Dat 's-Heer Arendskerke nu een mooi veld krijgt, is toevallig. Op ander ge bied liggen de overige dorpskernen weer wel eens voor. De heer A. C. de Kooning (K.V.P.) lanceerde de opmerking, dat de vo rige spreker wellicht een ander ge luid zou laten horen, wanneer het veld in Nieuwdorp of Lewedorp zou moeten komen. De heer Lindenbergh bestreed dit echter. „Dat een vroe ger plan van f 8000 niet doorging, is niet mijn schuld". Wethouder Hommes erkende, dat men zich nog wel eens bedenken zou, indien het weer over een gemeen schappelijk veld voor Nieuwdorp- Lewedorp ging. Spr. zei, dat B. en W. een combinatie van 's-Heer Hen drikskinderen en 's-Heer Arendsker ke hebben overwogen, maar een ge heel nieuw veld met aankoop van grond voor dit doel, zou nog meer hebben gekost. Hij vond het huidige voorstel daarom de beste oplossing. Toen het voortel van B. en W. ten slotte in stemming kwam, werd het aanvaard met de stemmen van de heren J. de Schipper (A.R.), A. San dee (A.R.), C. Verdonk (K.V.P.) en A. C de Kooning (K.V.P.) tegen. Besloten werd in de 11 woningen van bouwplan 1951 te 's-Heer Arends kerke douches aan te brengen en na enige bespreking werd ook een prin cipe-besluit aanvaard om f 4000 te voteren voor door de Rijkswaterstaat aan te brengen verbeteringen op de aansluiting Velluweweg te 's-Heer Hendrikskinderen. B. en W. willen dan tegelijkertijd deze weg zelf ook onderhanden laten nemen. Aanvaard werd eveneens het voorstel tot verlenging van de Bea- trixstraat, waarbij de heer Sandee wees op de krotwoningen aan de Ha venweg, die de omgeving ontsieren. In zijn nieuwjaarsrede schreef de burgemeester de teruggang der be volking toe aan de woningschaarste. Er zijn nog 92 woningzoekenden. Er wordt enige verlichting verwacht door het gereedkomen van een aan tal in aanbouw zijnde woningen. Voor een gymnastieklokaal en badhuis te Lewedorp werd nog geen volume verkregen, evenmin voor het nieu we gemeentehuis. In het verloop van zijn toespraak noemde de burge meester de houding van de jongeren die zich afzijdig houden van B.B. en Nationale Reserve „volkomen onbe grijpelijk". Het oudste raadslid, de heer De Kooning, beantwoordde de rede. Een verzoek om toetreding tot het Instituut Ziektekostenvoorziening ge meente-ambtenaren werd voor ken nisgeving aangenomen. Ingewilligd werd het verzoek van de Lewedorpse winkeliersvereniging om een koop avond op vrijdag in te voeren. De heer Sandee (A.R.) hoopte, dat de winkeliers in de andere dorpskernen dit voorbeeld spoedig zullen volgen. Burgemeester Vermet deelde nog mee dat het Groene Kruis voor haar nieuw gebouw geen geld vast kon krijgen. Nu had hij echter een rela tie van hem bereid gevonden geld te lenen tegen 5 procent met garan tie der gemeente. Ook de Zeeuwse C.B.T.B. die de landbouwschool van de gemeente wil overnemen en vier lokalen wil bij bouwen kan geen geldlening met lan ge looptijd afsluiten. Wel heeft men de beschikking over f 50.000, waar voor twee lokalen kunnen verrijzen. Om deze school terwille te zijn, werd besloten recht van opstal op de grond te verlenen, zodat men de lokalen kan bouwen. Zodra dit later mogelijk is, zal de C.B.T.B. dan de bestaande schooi en de grond kopen. Bij de rondvraag heeft de heer De Kooning nog gepleit voor verhoging van de maximum norm voor kolen- toeslag en de heer Sandee vroeg aan dacht voor de Kaloot als recreatie oord. In Schuttershof hield de K.A.J. weer een z.g. „open avond", waarop kapelaan Sam uit Vlissingen sprak over verkering er. huwelijk. De ongeveer honderd jongens en meisjes hebben met gespannen aan dacht geluisterd naar het voortreffe lijk betoog var. de kapelaan, die door de ernstige zaken, welke hij op rake, pakkende wijze behandelde, ook af en toe de humor liet flitsen.. Spreker bezag de houding van de moderne jeugd en de gevaren, die haar bedreigen ir.dien het geloof als leiden levensbeginsel gaat verzwak ken. Dat kapelaan Sam weet, wat er onder de jeugd leeft, bleek keer op keer uit zijn toespraak. Kapelaan van Stee sprak r.og even over de Rome-bedevaart, waarvoor in de pauze een verloting werd ge houden. OPTREDEN VAN D'OPRECHTE AMATEUR. Zoals wij al meldden zal d'Oprech- te amateur" hier dinsdag 26 februa ri een uitvoering geven ten bate van het fonds ter bestrijding der kinder verlamming. Over de bestrijding van deze ziekte heeft hier mr. H. Medes uit Den Haag gesproken. Hij wees er o.m. op, dat het Nederlandse volk in zijn geheel het gevaar nog niet voldoende onder ogen ziet. Er moet bijtijds een „afweer" gebouwd wor den tegen deze ziekte. Op dit ogen blik heerst er een onduldbare toe stand, voornamelijk wegens het ge brek aan apparatuur. Om ln de be hoefte te voorzien, zal ongeveer 3 miljoen gulden in één jaar op tafel gebracht moeten worden, zodat rijk en arm gelijke kansen krijgen op een menswaardig bestaan. De stichting d'Oprechte Amateur bijt in Zeeland in deze de spits af en spreker hoopte dan ook, dat de avond zal slagen. Verschillende scholen heb ben reeds hun medewerking toege zegd. Ook zullen de voormalige fruit- fee en haar hofdames, de Goese mu ziekkorpsen en verenigingen zorgen voor een waar festijn. Yerseke SCHEURING IN GER. GEMEENTE Als gevolg van interne spanningen in de kerkeraad van de Gereformeer de Gemeente heeft de oud-voorzitter van de kerkeraad zich met een groep leden van genoemd kerkgenootschap afgescheiden en zich aangemeld bij de groep Ger. Gemeenten in Neder land. Onder leiding van de oud-voor zitter werden zondag j.l. voor het eerst godsdienstige bijeenkomsten gehouden in een perceel aan de Lan- geville. Kloet in ge LANDBOUWBELANG. Op de algemene vergadering van de vereniging „Landbouwbelang" heeft de heer P.C.J. van Iwaarden, Adj. secretaris van de Z.L.M., een lezing gehouden over de landbouw problemen van vandaag. Hierop volgde een levendige dis cussie. waarna ook nog enkele land- bouwfilms werden vertoond. De heer H.J. Noordhoek werd als bestuurslid herkozen. De voorzitter, de heer J. v.d. Velde opende en sloot de goed bezochte vergadering met een kort woord. St. Jansteen Woningbouw te Heikant Vanmiddag om 4 uur komt de raad van onze gemeente bijeen. Het is deze keer geen lange agenda: er zal een bespreking worden gehouden over de mogelijkheid tot aanleg van een speeltuin en een rolschaatsbaan en er komen voorstellen in behande ling met betrekking tot woningbouw te Heikant. De heer Roelands, di recteur van Bouw- en Woningtoe zicht, zal hierover een uiteenzetting geven. Dan is er een voorstel van B. en W. om, niettegenstaande G.S. heb ben doen weten dat de bezoldiging van de wethouders voor St. Jansteen vanaf 1 januari jl. 900 gulden zou bedragen, het besluit de beide func tionarissen duizend gulden te ver strekken te handhaven. Hierover zul len G.S. volgens het voorstel een ge motiveerd verzoek krijgen van de raad. Clinge K.A.B.FEEST AVOND Voor de plaatselijke afdeling van de K.A.B. staat er een zware tijd voor de deur. De jaarlijkse feest avond is in aantocht. En dit maal zal het een grootse feestavond wor den. Niet minder dan elf leden zul len het feit herdenken, dat zij 25 jaar lid zijn van de K.A.B. Deze zilveren jubilea zullen niet onopge merkt voorbij gaan. Zaterdag 23 februari a.s. zal hier van openlijke uiting gegeven worden. De jubilarissen zijn: Jos Clarijsse, Em.Clarijsse, Fr. Clarijsse. Flor.Cla- rijsse (vier broers) Lowie Pilaet, Remy de Lee, Leon v.d. Kelen, Alois Selis, Fr.van Vliembergen, Art.van Raemsdonck en Fr.de Vos. Op deze avond zal een spreek beurt gehouden worden door de oud kajotter en thans directeur van het Ziekenfonds O.Z. en tevens lid van de Tweede Kamer Dré de Wolf uit Breda. De toneelvereniging van de KAB en De Lorelei zullen het vrolijke gedeelte verzorgen. Nieuw-Namen FEESTVERGADERING K.A.B. Gewoonte-getrouw heeft de K.A.B. weer feest gevierd. De voorzitter mocht een volle zaal het welkom toeroepen, speciaal de geestelijkheid, het hoofd der school met zijn echt genote, de spreker van deze avond districtsbestuurder J.v.d.Voorde en het ensemble De Lorelei van Clinge. Iedere keer zorgt de Culturele Club van de K.A.B. weer voor wat anders en ze hebben een gelukkige keus gedaan met hun Clingese vrienden te vragen. Het programma was af en de waardering van de aanwezigen was zeer groot. Ook de een-acters, gespeeld door eigen club, onder regie van de heer H.Vlegels, oogstten veel succes. De heer J.v.d.Voorde liet de voornaamste zaken over het afgelo pen jaar de revue passeren. Dit al les is voor een zeer groot gedeelte door hechte organisatie verkregen. De tombola ten bate van Herwon nen Levenskracht bracht weer een aardige duit in het zakje. De afge treden secretaris de heer Th.v.Laere, die 35 jaar lang zijn taak op voor beeldige wijze heeft vervuld werd een warme hulde gebracht. U bent een voorbeeld geweest voor ons allen, sprak de voorzitter en bood hem namens de leden een prachtige rook tafel aan. De adviseur, kapelaan Don roerde bij het slotwoord nog een paar gods dienstige puntjes aan en vroeg de leden, dat zij in parochieverband als eerste op de bres zouden staan. „ANNEMARIE ZEG JIJ HET MAAR" Voor dit seizoen ls de r.k. ge mengde toneelvereniging op de plan ken gekomen met de klucht in drie bedrijven „Annemarie zeg jij het maar". Wie een van de beide avon den in het parochiehuis is geweest heeft er geen spijt van gehad. Het spel, dat met veel vaart werd ge bracht werd herhaaldelijk onderbro ken door lachsalvo's van het publiek. De verschillende typeringen waren goed getroffen en de acteurs hebben het vertrouwen, dat de regisseur in hen stelde, niet beschaamd. Het stuk werd voorts beschaafd vertolkt en de uitbundige waardering van de aan wezigen bracht de spelers er geluk kig niet toe te gaan overdrijven. De decors en de grime droegen zeer bij tot het slagen van de klucht. Lamswaarde JAARVERGADERING K.A.B. Tijdens dc jaarvergadering der K.A.B. hield kapelaan Meeuwissen uit Sint Jansteen een inleiding over de betekenis der K.A.B. Uitvoerig belichtte spr. ook het aandeel in de organisatie van de, wat men pleegt te noemen „gewone" leden en de taak der bestuurders. Ook vond een aanvullende be stuursverkiezing plaats. In de va cature van de heer L. Duvevier werd bij enkele kandidaatstelling de heer P. v. Puyvelde gekozen. Koewacht JEUGDTONEEL. Zaterdag 9 februari komt het plaat selijk jeugdtoneel voor het voetlicht. Gezien de opvoeringen, welke wij vroeger van dit jeugdtoneel hebben gezien, zal dit zeer zeker weer veel belangstelling trekken. De jeugdlei ders hebben dan ook kosten noch moeite gespaard om voor een mooie avond te zorgen. ONTSLAG RAADSLID. De heer A.M. de Schot heeft ont slag gevraagd als lid van de Raad. Door de voorzitter van het cen traal stembureau is als opvolger op de lijst van de K.V.P. aangewezen de heer P.J. Barra. OPERA GEZELSCHAP „FORUM" KOMT. Door samenwerking tussen de Zeeuwse Volksuniversiteit en de Plaatselijke Gemeenschap Oostburg is men er in geslaagd voor de eer ste maal een opera-uitvoering in Oost burg te kunnen geven. Het opera-gezelschap „Forum" uit Enschede zal op vrijdag 22 februari a.s. in het Ledel theater de opera II Matrimonis Segreto (Het verzwe gen huwelijk) ten gehore brengen. Deze Italiaanse opera zal in het Ne derlands worden opgevoerd (vertaling Max van Doorn), zodat eenieder de inhoud van het stuk zal kunnen vol gen. ljzendijke GOED AFGELOPEN VOOR FIETSERTJES. De twee jeugdige wielrijdertjes Robby en Rudy Lammens respectie velijk 7 en 5 jaar oud werden door een Belgische auto, bestuurd door een gepensioneerde politieagent aangereden. De beide broertjes kwa men samen op een fiets gereden vanaf de Tivoli en wilden juist bij het Hofzichttheater voor de hen te gemoetkomende auto langs, linksaf de Boulevard inslaan. Slechts aan het feit dat de wa gen met een zeer matige snelheid reed is het te danken dat de jon gens er met hoofd- en schaafwon den af kwamen. VISSEIZOEN BLIJKT GOED TE WORDEN. Aangelokt door het mooie weer zijn er weer al verschillende leden van de plaatselijke hengelclub „Lukt het vandaag niet dan lukt het morgen" bezig geweest hun geluk te beproe ven aan de Veste. De vangst van de eerste dagen doet vermoeden dat het komende seizoen aanmerkelijk beter zal zijn dan het afgelopen sei zoen toen er haast geen dag geweest is dat er iemand een goede porti» uit het visrijke water kon halen. De heer Swartelé wist nu echter reeds in korte tijd 6 voorns, 3 kar pers en een zeelt te verschalken. Ook andere vissers hadden een zeer bevredigende vangst. KINDERHULDE VOOR ALMA MUSSCHE. Ter gelegenheid van het 40-jarig huwelijksfeest van Charel de Jae ger en Alma Mussche trok tussen de middag een grote groep jongens en meisjes naar het huis van de feestvierenden, waar enkele toepas selijke liedjes, zoals „lang zullen ze leven" en „honderd jaar na deze" werden gezongen. De kinderlijke zanghulde werd ge bracht omdat Alma tussen de mid dag steeds zorgt voor de kinderen, die niet naar huis gaan om te eten. Na de zanghulde en felicitaties in ontvangst genomen te hebben trak teerde het echtpaar de kinderen. K.A.J.-BAL VOOR ROME-BEDEVAART. In het Hofzichttheater werd met medewerking van de Varia-band, ten bate van de K.A.J. Rome-bedevaart een bal georganiseerd. Het was er zeer druk en de op brengst was dan ook boven verwach ting groot nl. ruim 230.— zuiver. In de paar maandan dat de K.A.J. afdeling ljzendijke bestaat is men er reeds in geslaagd de som bij el kaar te brengen, waardoor er al 3 leden kunnen deelnemen aan de Ro me-bedevaart ip augustus a.s. GOES Grand: De zeven hoofdzonden. ST. JANSTEEN 4 uur: Openbare raadsvergadering. MIDDELBURG Electro: De afvallige. SAS VAN GENT Olympia 8 u.: Mama VLISSINGEN Alhambra: Vuile han den. Luxor: De verlaten wigwam. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Carmen. GENT Kon. Ned. Schouwburg: De volle waarheid.

de Stem | 1957 | | pagina 2