Kritiek op uitblijven van bestedingsnota uctl&w Rock and J Simbolon wordt naar Djakarta ontboden IK KAN GOED BUKKEN ZEGT BERGERS En nu even de bocht nemen MARGARINE TWEE CENT DUURDER ZUINIGHEID BLIJFT NOG GEBODEN Berlijn weer hoofdstad van Duitsland Kerk in Hongarije staat weer onder zware druk Leger annuleerde voor miljoen aan contracten Amerika laat Europa niet in de steek a** "f Kjxss°lddt Ftï'" Pi «"trtsrur'si&r-B Algerië géén YN-kwestie Met een miljoen naar de studio - DAGBLAD VOOR ZEELAND ANWB over het benzineverbruik Nederland moet niet langer in het onzekere blijven Garanties, voor de Herstelbank misplaatst Dr. Lucas werd in Kamer onwel Algera krijgt staatssecretaris Goed afgelopen Speidel benoemd j Opklaringen Omdat de kwaliteit niet deugde \MIJNSTEEN VOOR DELTAWERKEN? Eisenhower Israël vraagt garanties van Egypte Brits standpunt r Dure tand 97e JAARGANG No. 22372 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. da Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.35 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). Na overleg met de minister van Economische Zaken zullen re fabri kanten van margarine met ingang van vandaag hun prijzen met twee cent per pakje van 250 gram ver hogen, waardoor de consumenten prijs met eenzelfde bedrag zal stij gen. Deze prijsverhoging is een gevolg van de aanzienlijke stijging, die zich gedurende de afgelopen maanden in de prijzen van verschillende voor de fabricage van margarine benodigde buitenlandse grondstoffen heeft voor gedaan. Vanzelfsprekend, zo wordt gezegd, zal een eventuele daling van de grondstoffenprijzen, welke niet onmo gelijk lijkt, in de consumentenprijs tot uitdrukking worden gebracht. De opheffing van het zondagsrijver bod betekent niet, dat de pomphou ders nu weer normaal, zoals vroeger, bevoorraad zullen worden. De benzi nemaatschappijen zullen de korting op de bevoorrading moeten blijven toepassen. Het is daarom duidelijk, aldus een zegsman van de A.N.W.B., dat het rijdend publiek de nodige beheersing en beperking van het brandstofver bruik zal moeten blijven toepassen. Wil men straks blijven rijden, dan zal nog steeds zuinigheid geboden zijn. In de laatste maanden heeft het te dien aanzien aan goede wil bij het gemotoriseerde verkeer niet ontbro ken. De A.N.W.B. doet een dringend be roep op alle automobilisten om de zelfde zuinigheid te blijven betrach ten. Zeer verheugd is de A.N.W.B. over de voorlopige opheffing van het zondagsrijverbod, dat zo langzamer hand een ernstige schadepost voor tal van bedrijven en schadelijk voor de weekend-recreatie dreigde te wor den. (Van onze parlementaire verslaggever) In de Tweede Kamer is gisteren bij de behandeling van de be groting van Financiën nogal ernstige kritiek losgekomen op het regeringsbeleid. Deze kritiek was niet eenzijdig. Drs. Janssen (K.V.P.) was van mening ,dat de trage gang van zaken bij het in dienen van de zogenaamde bestedingsnota, die minister Hofstra al in december heeft toegezegd, een bewijs is van besluiteloos heid in het kabinet. Het Nederlandse Volk, meende hij, heeft er nu eindelijk eens recht op, eindelijk eens te weten in welke rich ting wij streven. Ook de heer Vondeling (P.v.d.A.) was van oordeel, dat het re geringsbeleid tegenwoordig op een laag pitje staat te sudderen. Het Tweede Kamerlid dr. Lucas (K.V.P.) is gisteren in de Kamer on wel geworden en weggedragen. Bij onderzoek door enige artsen onder de Kamerleden bleek, dat dr. Lucas een rib had gebroken, vermoedelijk bij een val, tijdens een spreekbeurt enke le dagen geleden. Hij is ter observatie in een ziekenhuis te Den Haag opge nomen. IN NICOSIA is een vooraanstaand lid van de Eoka gevangen genomen, op wiens hoofd een prijs van f 50.000 stond. EEN ZESJARIG meisje uit de Wei- marstraat te Den Haag is gisteren middag, toen zij achter een gepar keerde auto de rijweg oprende, door een personenauto aangereden en op slag gedood. NIET MINDER dan vier echtparen vierden gisteren in Apeldoorn de dia manten bruiloft. Zestien andere ho pen in 1957 ook nog aan dit jubileum toe te komen. DE STATENDAM" is gisteren voor zijn eerste reis naar New York uit Rotterdam vertrokken. Onder de pas sagiers bevinden zich de hoofddirec teuren van de Holland Amerikalijn en Wilton Feijenoord. „MIJN CLIëNTEN zijn er nu van overtuigd, d t de dood van Wilma Montesi inderdaad het gevolg is van misdaad". Dit zei de advocaat van de familie Montesi woensdag voor de rechtbank in Venetië. EEN WARMWATERTANK in een bakkerij te Den Haag explodeerde met zo'n kracht, dat een buitenmuur over een lengte van drie meter in stortte. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. BIJ FAMAGUSTA is het lijk gevon den van de Britse soldaat Ronald Shilton, die sedert vorig jaar april werd vermist en van wie de Eoka be kend maakte, dat hij geëxecuteerd werd als vergelding voor de terecht stelling van verzetsstrijders. Veel kritiek had de Kamer op het voorstel van de regering, om de be groting met 50 miljoen extra te be lasten, om de Herstelbank een ga rantie te geven voor kredieten, die deze bank nog gaat uitgeven. Er was in de stukken niets over die kredie ten meegedeeld. Bovendien tastte de Kamer in het duister over de positie van de bank zelf. Men kan zelfs ern stig betwijfelen, aldus de heer van Leeuwen (V.V.D.), of wij wel moeten doorgaan met op deze wijze bepaalde bedrijfstakken injecties te geven in een tijd van bestedingsbeperking. Dat kan gemakkelijk een verdere verkrapping op de kapitaalmarkt tengevolge hebben en dat moet tot iedere prijs worden voorkomen. De heer Janssen heeft een nieuw plan ontvouwd om de Kamer een eigen controle-apparaat te bezorgen, waardoor de doelmatigheid van de overheidsapparatuur beter beoor deeld kan worden. Hij ziet deze va riant op het plan dat dr. Lucas vorig jaar al indiende, als een apparaat, dat slechts af en toe aan het werk wordt gezet. Het zou dan met des kundigen moeten gaan werken, die een expertise maken van doel en op zet van bepaalde regeringsmaatrege len. De anti-revolutionaire woordvoer der Smallenbroek voelde zich onbe haaglijk by de wijze waarop de be lastingdienst tegenwoordig de aan slagen behandelt. Sommige grondig, andere slechts globaal. Hij zag het gevaar ontstaan, dat men van een deel van de aangifte tevoren al ver onderstelt, dat ze wel te laag zal zijn. Iedere belastingplichtige in Ne derland, zei hij, heeft het recht op eenzelfde serieuze behandeling. De heer van Koeverden (K.V.P.) vroeg de minister, het tempo van de afdoening der oorlogsschade nog iets op te voeren en vooral aan de ver zoekschriften aandacht te willen be steden. Ernstige kritiek had men op het ontbreken van maatregelen, om het personeelstekort bij het kadaster op te heffen. Met zeer grote meerderheid heeft het Westduitse parlement woensdag Berlijn tot hoofdstad van Duitsland verklaard. De bouw van een parlementsge bouw in Berlijn zou onverwijld ter hand genomen moeten wor den. Het besluit is met slechts vier stem men tegen genomen. Bovendien heeft het parlement de bondsregering aanbevolen, zo spoedig mogelijk met de verplaatsing van mi nisteries en bureaus naar Berlijn te beginnen. Tenslotte zouden gebouwen voor de hoge overheid in de Bondsre publiek niet meer in Bonn, maar in Berlijn moeten verrijzen. Zeer binnenkort is in Den Haag de benoeming te verwachten van een staatssecretaris voor Verkeer en Waterstaat, die minister Algera ter zijde zal staan. Naar verluidt, zou de keuze zijn gevallen op een van de jongere A.R.-figuren. Bovendien zou de regering besloten hebben het de partement van Overzeese Rijksdelen definitief in stand te houden. Na de kabinetsformatie van vorig jaar werd het departement voorlopig beheerd door de minister van Oorlog, ir. Staf. Volgens onze inlichtingen zou de nieuwe minister van Overzeese Rijksdelen wederom een figuur uit C.H.-kringen zijn. In Amsterdam viel een 13-jarige jongen, die met zijn fiets plotseling moest uitwijken voor een voetganger, vlak voor een naderende tram. De jongen en zijn 12-jarig vriendje, dat op de bagagedrager zat; werden een vijftal meters door de tram meege sleurd, maar zij bleken bij onderzoek slechts enkele ontvellingen aan de be nen te hebben opgelopen. De Amerikaanse rock and roll- koning Bill Haley, zijn vrouw en zijn „cornets" zijn in Enge land aangekomen voor een toer- nee door dit land. Met de „Queen Elizabeth" arriveerden zij in Southampton, vanwaar zij met de trein naar Londen reisden. Bij het Waterloo-station werd de gevierde bandleider door een enorme menigte en enigszins in de nogal opgewonden stijl van rock and roll verwelkomd. Dat ziet men op de foto hiernaast. Onder de talrijke personen, die de geheime politie in Hongarije gearres teerd heeft, bevinden zich ook reli gieuzen; enkelen van hen hebben al terecht gestaan onder beschuldiging aan de contra-revolutie te hebben deelgenomen. Dit bericht het blad van de Italiaanse Katholieke Actie „II Quotidiano". Voorts meldt het blad, dat de be perking van het godsdienstonderwijs op de scholen voor Mgr. Groesz, hoofd van het Episcopaat bij afwezig heid van kardinaal Mindszenty, aan leiding geworden is met de regering te spreken. Mgr. Groesz heeft twee uur lang in 't ministerie van Onder wijs geantichambreerd, in afwach ting van een onderhoud met minister Konya. Deze liet weten, dat hij te tholieke priesters in Hongarije, die niet naar hun eigen parochies of in stellingen terugkeren, of van wie ge bleken is, dat zij de kerkelijke wet overtreden, gewaarschuwd, dat zij zich aan excommunicatie blootstel len. Het decreet vermeldt voorts de ex communicatie var Richard Horvath, een Cisterciënser. wegens handelin gen tegen de wettige kerkelijke auto riteiten. Het decreet is niet nader toege licht. De Westduitse generaal Speidel is definitief benoemd tot bevelhebber druk bezet was en de bisschop niet j van de landstrijdkrachten van de kon ontvangen. Navo in de centrale sector van Euro- In een woensdag uitgevaardigd de- pa. Speidel zal op of omstreeks 1 creet van het Vaticaan worden ka- april in functie treden. J Verwachting van het K.N.M.I. 5 tot vanavond, opgemaakt woens- 1 dagavond te 23.15 uur: Opklaringen en bijna overal droog weer. Wind tussen west en zuid. Aanvankelijk overwegend matig, later nu en dan krachtig. Aanhoudend zacht. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot Z 5 krachtige wind uit het zuidwes- ten. Bewolkt met mooie opkla- Z ringen. Zacht weer. Vandaag: zon onder 17.39 u., J maan op 10.39 u. Morgen: zon op 8.09 u., maan onder 2.18 u. Niet iedereen echter bleek be stand tegen de vaak „pijnlijke" geestdrift der loeiende en op dringerige bewonderaars. Er werd duchtig met de ellebogen gewerkt en hier en daar kwa men de dames zozeer in het nauw, dat zij na klaaglijke gil letjes, die men ten onrechte voor bijdragen aan het feest kon houden, bezwijmden. Zoals de dame op nevenstaande foto. De Koninklijke Land- en Luchtmacht hebben een aantal posten geannuleerd van leve ringscontracten, die waren ge sloten met een Haagse firma, de N.V. „Europa op Wielen". Dit is geschied naar aanleiding van de eerste resultaten van een onder zoek, dat sinds mei van het vo rige jaar door de Koninklijke Marechaussee is ingesteld, en dat nog steeds wordt voortgezet. Vast is komen te staan dat de firma „Europa op Wielen" in de afgelopen vijf jaren goederen - materiaal voor auto's, tanks e.d. - aan land- en lucht macht heeft geleverd, uit buitenlandse dumpvoorraden, die niet voldeden aan de gestelde kwaliteit. Aangaande het gebruik van mijnsteen voor Deltawerken hebben allerlei tegenstrijdige berichten gecirculeerd. We heb ben bij de beste bronnen infor maties ingewonnen over deze aangelegenheid en daaruit re sulteerde een tweetal beschou wingen, waarvan men de eerste heden op pagina 5 kan aantref fen. Volgens de legervoorlichtingsdienst ligt de waarde der geannuleerde pos ten rond een miljoen gulden. Er is, volgens het „Algemeen Han delsblad" op het ogenblik nog een an dere zaak in onderzoek: in de eerste week van december heeft de Konin klijke Marechaussee een majoor van de landmacht aangehouden. Hij was het hoofd van de afdeling buitenland se aankoop bij het directoraat Mate rieel Landmacht, die naar thans be kend is, er van verdacht wordt ca. 30.000 aan steekpenningen te heb ben aangenomen van de commissio nair van een Engelse fabriek voor ge- schutsonderdelen. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower woensdag gezegd, dat de Verenigde Staten Europa, in zijn gebrek aan olie, niet in de steek zullen laten. ,,De Verenigde Staten", zei hij, „moeten hun vervoerscapaciteit zo hoog mogelijk opvoeren voor de ver scheping van olie naar Europa". Hij deed een beroep op de olieproducen ten om goed te zien waar hun be langen op lange termijn liggen. Eisenhower zei, dat de regering mis schien zou moeten ingrijpen, tenzij de stroom van olie naar West-Euro pa zo hoog mogelijk zou blijven. Hij is van mening dat de regering de economie van het land niet dan in uiterste noodzaak moet verstoren. In dien de Verenigde Staten zich niet evenredig aan hun capaciteiten in spannen en elke tankboot gebruiken, moet de regering echter iets doen. Volgens legerkringen zal kolonel roepiah, bestemd voor de uitbetaling Simbolon, de opstandige territoriaal van de lonen der ondernemingsarbei- Het langste transport dat Europa ooit heeft gezien, vindt op het ogen blik plaats in Frankrijk, waar een cylinder van ruim dertig meter van de fabriek in Parijs onderweg is naar de atoomcentrale in Mar- coule. Het zestig meter lange kon- pooi, dat maar liefst 190 ton weegt, doet drie weken over de 1200 km lange reis, drie huizen moesten af gebroken worden om het monster transport doortocht te verlenen.... Israël heeft aan de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Ham- marskjoeld, gevraagd te trachten een verzekering van Egypte te krijgen voor „het zich wederzijds onthouden van oorlogshandelingen" in het ge bied van de Golf van Akaba. De Israëlische delegatie bij de Ver enigde Naties verklaarde dat een po sitief antwoord een spoedig opvolgen van de resoluties, waarin de assem blee der V.N. volledig terugtrekken van Israël eist, zou vergemakkelij ken. Men verwacht dat het Suezkanaal op 15 februari voor schepen van be paalde tonnage geopend zal worden aldus heeft het Egyptische blad „Ai Sjaab" woensdag bericht. 55 We rekenden uit, dat het per jaar dus neerkwam op een bedrag van f 511.320.78. We noemden dit bedrag heel nonchalant en de heer Bergers zei, dat hij nog wel andere dingen meemaakte". Denk maar eens in, dat ik binnenkort voor de nieuwe ac tie („Appèl") voor een bedrag van één miljoen zes ton per post ga ver sturen door heel ons land. Dat gaat De heer A. M. Bergers is de laatste jaren zo ongeveer de man geworden van het carita tieve sim-salabim. Hij tovert vlot zijn denkbeelden op tafel, door de lucht en in de diverse kranten. Daarna tovert hij con tanten in de voorraadschuren en met een paar „vondsten" als toe- zon(ier^ ^politie-escorte en kost me van goede instellingen. Tot dan "'"koe voelt u zich als toekomstig „Gaat er niet een en ander verlo- toe ging dat per plechtige uit- miljonair", was onze eerste vraag. ren van da* ëeld (die loten)", wilden reiking. Dan kreeg de een of an- „Helemaal niet arrogant' Integen- we nog graag weten rWo .1 V, deel' ik heb er een beetie zorgen "£o la"g we nu bezig zijn blijft het aere voorzitter een cheque en over. Zaterdag deel ik in contanten verlies nog beneden de vijftig gul- ging tevreden naar huis Zater- ihderdaad een miljoen uit. Voor de den- Hier in Rotterdam is nog voor dad a q ernat dat anrWo KRO-televisie. Iedereen kan het ëeeP ce"t. verloren gegaan. En schrijf uag a.S. gaat aat anders. Dan Zien. Iedere roofmoordenaar kan op er dan J' dat we alleen voor SUS III komt vanuit de Nederlandse Pad gaan". 5.000 brieven moesten beantwoor- Bank een miljoen gulden in con- ..Niet bang dat er geschoten We spraken onze operechte bewon- tanten naar Hilversum (maak 7 han<.Whl,?°ik n/it fg?val- dering uit, hoorden terloops nog dat bewaakt.) en voor de televisie dlep J? n eiJ ,da za^ 1 m Doorn, waarbij zeven dubbele bunga- van de KRO vindt de uitbeta- an n n lows zi-*n inbegrepen en dat de start lin? nlaat<? „Wat kost dat grapje aan verzeke- valt op 26 februari. Dan gaat er j Y i 1JaarorO belden we ring, meneer Bergers?" weer een „controleerbare collecte" de heer Bergers op. Leuke vraag" zei hii waarderend (met kans op een prijs) van zestien „Komt neer op 350 gulden voor dé ton de lucht in- E? zaterdag kunnen Eci\ telefoongesprek met Bergers duur van zes uur uit en thuis van we helemaal echt in bankbiljetten en Vaï i? ls een gebeurtenis op de Nederlandse Bank naar dc telc- Pinten manden vol door de zichzelf. Kort en zakelijk, hartelijk visie-studio" handen van de heer Bergers zien gaan. commandant van Noord- en Midden- Sumatra, in de naaste toekomst naar Djakarta worden ontboden, om aan president Soekarno en de chef-staf van de landmacht, generaaUmajoor Nasution verantwoording af te leggen voor zijn optreden in Noord-Sumatra. Simbolon zou zich bereid hebben I verklaard hieraan gehoor te geven, indien hem döor Nasution een vrij geleide wordt verstrekt. Op het ogen- 1 bljk verblijft Simbolon in Midden- Sumatra. Tijdens een in Padang (Midden-Su matra) gehouden massabijeenkomst werd het aftreden van het kabinet Ali Sastroamidjojo geëist. De bijeen komst werd, volgens radio-Padang, door naar schatting 100.000 mensen bijgewoond. Ook werd een beroep ge daan op president Soekarno en oud- vice-president Mohammed Hatta, om zich te „herenigen", in het belang van het land. In Zuid-Sumatra hebben de mili taire autoriteiten een stakingsverbod ingesteld, in verband met berichten dat de communistische federatie van vakverenigingen „Sobsi" voornemens zou zijn in geheel Indonesië stakin- ders. Een van de bandieten loste een aantal schoten op de Nederlandse employé, van Eynsbergen, die twee maal getroffen werd. Zijn toestand was woensdag „bevredigend". Intussen maakt men zich in Dja karta bezorgd over het toenemen van de bende-activiteit in Noord-Sumatra. Een autobus, die op weg was naar Pematang Siantar werd door 'n ben de van 20 man aangehouden. 1 pas sagier werd door messteken gewond, en alle anderen werden beroofd. De Britse vertegenwoordiger in de politieke commissie der Verenigde gen uit te roepen, als protest tegen i Naties heeft gisteren verklaard, dat de arrestatie van een aantal commu- de V.S. geen enkel recht hebben nistische leiders door de Banteng- zich met het Algerijnse vraagstuk in raad, die in Midden-Sumatra het ge- te laten, daar dit een louter binnen- zag uitoefent. De Nederlandse tabaksonderne ming „Rotterdam" in Noord-Suma tra, is jongstleden zaterdag door 'n gewapende bende overvallen. De bende drong het kantoor van de ad ministrateur binnen en maakte zich meester van een bedrag van 60.000 iandse aangelegenheid van Frank rijk is. Hij zei dit bij de behandeling van de Aziatisch-Afrikaanse resolutie, waarin Frankrijk wordt verzocht „gehoor te geven aan de wens van het Algerijnse volk, om zijn recht op zelfbeschikking uit te oefenen". Een telegrafist op het Noorse eilandje Bjoernoey heeft last van een tandont- steking. Het wachten is nu op de per radio ontboden tandarts, die per fregat van de Noorse marine uit Har- stad is vertrokken en van daag hoopt aan te komen. reis Hij heeft dan een van zevenhonderd zeemij len achter de rug. Deskun digen nemen aan dat de hoogste rekening in de ge schiedenis der Noorse tand heelkunde nu wel binnen kort zal worden uitgeschre ven.

de Stem | 1957 | | pagina 1