Marius de Leeuw houdt duiven Wereldschool in New York brylcreem Beroering over „komplot der witte jassen" EXPEDITIE VAN JOURNALISTEN IN Blijf meester uniforme tarieven knuppel in het hok Naar volgende hoogtepunt LASSIE HAVERMOUT Kinderen van diplomaten in „kleine UNO" Zeer hoge intelligentie. WIN ZO'N PRACHTIGE NESCAFÉ lOtfl NIEUW- NEDERLAND DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 Artistieke en huishoudelijke problemen in Den Bosch voor mooi, gezond haar In Frankrijk is mek zijn wel bijzonder kostbaar 1 Grammofoonplaten f£i Wie naar Marius de Leeuw in Den Bosch gaatzou kunnen menenik kom met een goed schilderij terug. Dat ligt in de lijnican- leer men tenminste voor een goed schilderij ook goede guldens over heeft. Dezer dagen hebben we ontdekt, dat een bezoek aan de Bossche schilder-glasenier ook een koppel jonge duiven kan „opleveren". Bovendien een uitstekend gezet kopje koffie, een levendig gesprek over culturele en andere zaken. Herinneringen aan een studiereis naar Mexico en een serie gulle grappen vor men de hoofdschotel. Marius de Leeuw woont met vrouw en twee dochtertjes op een flat aan de Aartshertogen laan. „Al jaren en een beetje tot onze spijt", zeggen ze allebei. „Stad en atelier zijn nogal ver uit de buurt, terwijl we hier toch niet het gevoel hebben helemaal buiten te wonen. Want het liefst zat ik ergens op een boerderij midden in het Bra bantse land", zegt Marius pein zend. Zijn vrouw haast zich te zeggen, dat het voor de school- (Advertentie) Fragment uit het raam, dat Marius de Leeuw maakte voor de kerk in Dussen: Maria, zetel van de Wijsheid gaande kinderen toch wel een bezwaar zou zijn. Zo komen we midden in problemen terecht, die op het eerste gezicht helemaal niet best bij een artiest pas sen: huishoudelijke en opvoedkundi ge perikelen. Voor het gezin de Leeuw gaat dat niet op. Man en vrouw benaderen ieder op de eigen manier het belangwekkende en soms zo ingewikkelde wereldje van de kinderen, die ongevraagd en onge wild door hun woorden en hun ge drag uiting geven aan een intens gevoel van veilige geborgenheid bin- Het beste ontbijt in de kortste tijdi nen de beschermende grenzen van het gezin. We lachen samen hartelijk om de „snoepjes-vriendschap" van het oud ste dochtertje (9 jaar) voor een buur jongen. We genieten van de leeswoe- de, die zich bij haar thuiskomst ma nifesteert in het onmiddellijk weg duiken achter een grote stapel kin dertijdschriften. Zo volgen de klei ne voorvallen elkaar op, terwijl we samen praten over de moderne beel dende kunst in het algemeen en de stand van zaken in de provincie Noord-Brabant in het bijzonder. Egbert Dekkers is een man met talent, een serieus kunstenaar. Ik ben blij, dat hij deze keer de pro vinciale prijs kreeg. Natuurlijk had ik hem zelf ook graag gehad. Ik ben nu al twee keer achter elkaar als tweede (met veel lof. Red.) uit de bus gekomen, zie-je". Zo simpel-weg zegt Marius de Leeuw dat allemaal. En hij meent het van harte. Hij is namelijk niet alleen een kunstschilder en glazenier met grote bekwaamheid (Prix de Rome), maar ook een man met een helder principe en een warm hart. Dat is aan zijn werk te zien. Thuis hangen een vijf of zes doeken. De lijn van zijn figuren is edel, de kleur is warm en levend, de sfeer in deze kunstwerken is gaaf en voornaam. Dat zien we ook op zijn atelier, ge vestigd in het straatje met de bloem rijke oude naam „Achter de Engelse Piespot". We gingen er heen. Dat deden we in het „wagentje" van Marius. Daar ging af en toe een geluid doorheen, alsof een miltrailleur droog tikkend een einde aan ons jonge leven wilde maken. „Hij is oud", zei Marius somber, „maar trouw en geduldig". Dit laatste was maar goed ook, want daar achter die Britse nachtspiegel zou je met een fiets nog niet eens kunnen komen. Dies moest „de slee" buiten geduldig wachten. Goed, wij behoedzaam achter elkaar die pij penla in. Toen ging voor ons op een heel klein binnenplaatsje een nieuwe we reld open: de wereld van Marius de Leeuw. Overal waar we keken, zagen we duiven. Rode en bonte, glanzend witte en gitzwarte, duiven met een gekromde snavel (zeldzaam soort) en exemplaren met een defti ge kuif. Ieder van die vele tiental len paren had een eigen hok. Voor zichtig namen we Marius de Leeuw op. We genoten mee van zijn vreug de om dit bewegelijke schoon van trippelende voetjes en sierlijke lijf jes. Het leek op een hofhouding met middeleeuwse pracht en praal. Hier lag het zeer persoonlijke domein van de kunstenaar, die in en buiten zijn eigen tijd leeft tegelijk. Warm-leven- de bronnen van inspiratie, onmiddel lijk naast het ruime vertrek, dat midden in het stadsgewoel en toch volkomen tot een oase van stilte ge- isoleerd Marius de Leeuw tot alte lier dient. Daar lagen sierlijk aanééngerijd de exotische schelpen, die hU van verre reizen had meegebracht. Kinderen uit twintig verschillende staten en een staf van vijftien docen ten uit Italië, Bulgarije, Canada, Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, China en de Verenigde Staten vormen tesamen de bevolking van de eerste wereld- school, die tn New-York, in de schaduw van het imposante gebouw der Ver enigde Naties, is gevestigd. Zonen en dochters van vaste gedelegeerden bij de U.N.O. ontvangen daar dagelijks onderricht in Frans, Engels, Spaans of Chinees en het leerplan geeft als „leitmotiv": het bevorderen van de inter nationale verbroedering tussen jeugdigen en het begrip kweken voor elkan- Daar stonden de vele kinderlijke popjes van aardewerk uit Mexico, speren en schilden uit Nieuw-Gui- nea, staaltjes van inheemse Con- gokunst. Daar lagen ontwerpen voor muurschilderingen en kerkra men. Daar was het voor de bui tenwereld onaantastbare gebied van een ordelijke geest, die zich geheel wenst te geven aan de be kende stelregel: schoonheid is orde en licht. We hebben aldus gevoeld en be grepen, waar de grote kracht van Marius de Leeuw ligt. Zijn vaardige fantasie, zijn scherpe blik, zijn voor lijn en kleur welhaast volmaakt ge vormd gevoel zijn als even zovele dienstknechten, aan hem onderdanig (Advertentie) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel wat mijnharpt maakt 15goed tot het uiterste. Deze welbewuste in stelling was ook te lezen uit het grote ontwerp, dat de gehele zijwand van het atelier besloeg. Ook het al lerkleinste van die duizenden lijnen was met zorg en in harmonie met alle andere lijnen van het vlak neer gezet. Nu konden we begrijpen, dat in het jury-rapport voor de toeken ning van de Provinciale prijs 1956 met zoveel nadruk staat: „Hoewel in de gebrandschilderde ramen van deze kunstenaar een vollediger gaaf heid en een volkomener conceptie is bereikt dan in de door haar beoor deelde werken van Egbert Dekkers.." Zie, in deze passage staat kort bijeen, dat de gestadige groei naar artistieke volmaaktheid tot een niet meer te loochenen hoogtepunt is gekomen. Een persoonlijk hoogtepunt voor Marius de Leeuw voor zover hij geestelijk en technisch een pe riode van groei wilde en moest doormaken. Want als wij het goed zien, breekt nu voor hem een tijd aan, waarin ook de meest grootse conceptie door zijn „kunnen" zal worden op gevangen. Ook dan zal hij niet rusten aleer hij het hoogtepunt heeft bereikt. L. B. (Advertentie) OMDAT Brylcreem waardevolle haarvoe.lende stoffen en zuttere natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem het haar en fl hoofdhuid fris en gezond houdt. OMDAT Brylcreem niet plakkerig, niet vettig is en daardoor smetteloze haarverzorging waarborgt. Massage met BRYLCREEM bestrijdt roosvorraing maakt droog haar weer vitaal. the perfect hairdressing Beecham (Nederland) N.V. Jacq. Mol N.V. Amsterdam (Van onze Parijse correspondent). In een periode dat alles duur der wordt, is iedereen geneigd de prijsstijgingen aan te grij pen als een excuus voor een evenredige verhoging van de eigen inkomsten. De Franse artsen hebben de vrije wereld de laatste jaren op deze wijze nauwkeurig geleerd hoe het niet moet en de leidzaamheid, waarmee de regeringsautori teiten toezagen hoe de gezond heid zelfs voor de verplicht verzekerden onbetaalbaar werd is even ernstig. Op schromelijke wijze hebben de „dienaren der mensheid" de laatste jaren overdreven. In sommige streken hielden ze zelfs 'n wedloop wie de hoogste honoraria zou druven vragen, terwijl de officiële staatsver zekering toch slechts tachtig procent van de officiële tarie ven bleef terugbetalen. Dar.k zij hun hechte organisatie, dank zij het feit, dat de familiele den van de zieke gelukkig altijd be reid zijn ook hun laatste duiten naar de arts te brengen, dank ook zij het „komplot der witte jassen" werden de artsen, in tegenstelling tot de an dere academische bëroepen, eerste klas-burgers, die ondanks hun twee automobielen ook nog dure meester werken konden kopen. De Franse regering poogt thans in te grijpen, enerzijds om de gezond heid weer binnen het bereik van iedereen te brengen, anderzijds om (Advertentie) de sociale verzekering te redden, want dezelfde artsen, die goeddeels hun welstand danken aan de sociale verzekering zijn niettemin doende dit systeem te onthoofden In Frank rijk heeft de verplicht verzekerde geen artser.kaart. Hij kan in geval van ziekte onverschillig welke arts waarschuwen en hij moet zijn arts ook onmiddellijk uit de eigen beurs betalen. Hetzelfde is het geval met de tandarts en de chirurg. In vrijwel alle gevallen wordt bij opname in de kliniek, zelfs voor een dringende operatie, onmiddellijk voorschot ver langd. De zieken zien na betaling hun bewijs afgestempeld door de arts, de chirurg enAof door de apotheker en later krijgt hij nu tachtig procent van de officiële tarieven door deze sociale verzekering terugbetaald. Ondanks de verplichte verzekering brengt iedere ernstige ziekte de ar beiders en kleine zelfstandigen in financiële moeilijkheden, die ernsti- ger worden naarmate de artsen en chirurgen zich niet storen aan de officiële tarieven maar er op los cijferen. Sedert ook de dorpsarts duizend frs. per visite rekent, de chirurg 25.000 frs. eist voor hef uitpeuteren van de blindedarm, zowaar toch de meest banale operatie (15 minuten) en een hernia-operatie uit en thuis de pa tiënt op 180.000 fra. komt te staan mag men gevoeglijk vaststellen, dat het komplot der witte jassen over drijft. De specialist vraagt voor een korte visite 5000 tot 10.000 frs.; zie kenhuiskosten bedragen vaak 3000 frs per dag, terwijl dan zelfs nog de aspirine in rekening wordt gebracht en de tandartsen zijn dubbel zo duur als in de meeste andere landen, maar beslist niet twee maal zo goed. Dit drama heeft er toe geleid, dat ook de verplicht verzekerden vaak nog te grote bedragen uit eigen zak moe ten betalen, waardoor hun kritiek op het systeem der sociale verzekering met de dag hëWger is geworden. Uit eindelijk hebben, echter de artsen en. apothekers, de chirurgen en specia listen juist hun welstand aan de sociale verzekering te danken, war.t ze versohuilen zich altijd achter de dooddoener, dat de patiënt immers een deel krijgt terugbetaald, waarop ze hun ten dele niet gerechtvaardig de tariefsverhogingen hebben geba seerd, Het lag voor de hand, dat de re- ring zou moeten ingrijpen en het lag evenzeer voor de hand, dat daarmee een conflict zou ontstaan. Immers de medici aanbidden de „vrijheid", zo lang die gouden eieren ligt en te voelen zich ver genoeg boven de massa verheven om niet de finan ciële zorgen van iedere dag te moe ten dragen. Terwijl hun patiënten al hebben geleerd, dat de medici- idealisten, die In eerste instantie de patiënten helpen en pas in tweede instantie winst willen maken in het harde leven van iedere dag, uiterst zeldzaam zijn, weten de dokters dat idealisme en bescheidenheid deugden zijn, die alleen in romans worden be loond. Vandaar dan ook, dat se zich fel verzetten tegen het wetsontwerp Gazier, dat uniforme tarieven wil invoeren. Op handige wijze heeft Gazier ech ter de aanvankelijke eendracht der artsen uit elkaar gerammeld door te verklaren, dit in iedere stad vijftien van de honderd medici volkomen vrij zullen zijn in de berekening hunner tarieven. Deze vijftien percent moe ten door hun collega's worden aan gewezen en., ze zullen vermoede lijk slechts werken voor de rijke, particuliere klanten want de sociale verzekering zal hun rekeningen niet terugbetalen. Hiermee ligt de knuppel in het hoenderhok. De artsen, de dikke laag boter van hun boterham bedreigd ziende verzetten zich met man en macht en beleggen overal protestver gaderingen. Velen zijn besloten om Gazier volkomen te negeren en een gevolg is, dat momenteel de apothe kers uitstekende zaken maken, Gazier heeft de artsen namelijk volkomen vrij gelaten in het voor schrijven van medicijnen, poeders en tabletjes, die ongeacht welke bedrag voor tachtig procent door de sociale verzekering worden terugbetaald. Ze schrijven dus nu te pas en te onpas de duurste geneesmiddelen voor, waar mee ze Gazier aan het verstand wil len brengen, dat ze toch r.og wel de macht hebben om via hun sabotage de sociale verzekering om zeep te bren gen. De steenpuist van onze buurman ging op deze wijze 7500 Fr. frs. kos ten en het meest eenvoudige griepje, een onbetekenende keelontsteking en een neusverkoudheld kan momenteel een luxe worden, die nog alleen maar de goed gesitueerden zich kunnen veroorloven Deze actie is ook weer weinig ver heffend en getuigt van het feit, dat 't broodje wel Iets te dierbaar is ge worden. scholieren in de gelegenheid te stel len in de praktijk kennis te r.emen van het werk der Verenigde Naties. Velen, die in deze kinderen de di plomaten der toekomst zien, zijn van mening, dat de wijze, waarop deze jongens en meisjes al op zeer jeug dige leeftijd een wereldfederalistische instelling wordt eigen gemaakt, een garantie biedt voor hun internationa le bereidheid tot samenwerking op de leeftijd, waarin zjj het spel der po litiek bedrijven. Nescafé geeft U de kans op zo'n sierlijke, handige Nescafé kan!* Doe als volgt: Maak deze limerick aft Als U Wiener Melange wilt maken Die als Wiener Melange moet smaken: pittiggeurig en fijn moet 't van Nescafé zijn Schrijf op óe achterkant van het volledige etiket van een blik Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blok- letters plu* de laatste regel van de limerick en lend dit aan: Nescafé, Postbus 1300, Amsterdam, In linkerbovenhoek ver melden: PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 14 febr. 1957. Prijswinnaars krijgen vóór 28 febr. a.s. bericht. Q«*f a.v.p. d» wam van Uw winkelier op Junior baa f J.43 Normale bus 2.55 - Familie hos C 9.20 Coffeloevrf e Normal* bu» I 2.90 Familie baa I 10.45 Nescafé b hef gedeponeerde merk oplosbare koffie. waarvoor de ka* is o*<worp«w ders opvattingen. Dat laatste is een hele mond vol en doet wellicht het vermoeden rij zen. dat de knapen en meiskes, wiens pa een goede boterham aan de poli tiek heeft, dag in dag uit worden vol gepropt met educatieve bespiegelin gen over de noodzaak van samenwer king tussen alle volkeren en met dor- saaie onderrichtingen over nationale en internationale problemen. Maar U vergist deerlijk. De peu ters, die de school der Verenigde Na ties binnenstappen en dat doen er op h<>- ogenblik dagelijks ongeveer 160 worden onderwezen in dezelf de vakken als waaraan wij in onze jeugd werden onderworpen. Twee en twee is vier, ook in China en Bul garije en geen Rus zal ontkennen, dat Napoleon naar een eenzaam eiland verbannen werd. Maar er is meer: grammofoonplaten leiden de kinde ren binnen in de wereld der muziek, een taal, die Internationaal verstaan baar is, handenarbeid en natuurkun de voeren hen in het domein der techniek en de wetten van de stof laten zich niet door geestelijke ver schillen veranderen. Taalonder rciht Natuurlijk, er zijn problemen. De taal Is de eerste struikelblok en daarom zijn de scholieren zoveel mo gelijk in gelijktalige groepen gesplitst. Echter slechts de eerste jaren, war.t reeds vanaf het begin wordt onder richt gegeven in de diverse wereldta len en het is verbluffend om te zien ln hoe korte tijd de vaak jeugdige meisjes en jongens zich een geheel vreemde tzal eigen maken. Al is de internationale omgeving, waarin zij leren en spe'en ook thuis daar aan uiteraard niet vreemd, het doet toch de vraag rijzen of het intelligen tie-peil van die peuters dan niet ont zettend hoog ligt. En het antwoord op deze vraag luidt bevestigend. Vreemd is dat niet. Als kinderen van zeer vermaarde diplo maten hebben zij het voorrecht geno ten op te groeien in een intellectuele omgeving, terwijl zij als afstammelin gen van begaafde ouders 'n onmisken baar pre hebben op kinderen, van wie de vader en moeder elechtg een lage graad van ontwikkeling hebben be reikt. Normaal leerplan De „kleine UNO", zoals deze school wel eens wordt genoemd is in 1949 opgericht. Doel was de kinderen van vele verschillende lar.den op gelijke wijze dat onderricht te geven, dat ook andere kinderen op gewone scholen genieten, met dien verstande echter, dat het leerplan zo is ingericht, dat elk kir.d zonder noemenswaardige vertraging in staat wordt gesteld op elk ogenblik de lessen aan deze we- reldschoool af te breken en op een normale school in zijn of haar eigen land voort te zetten. Bovendien is het onderricht zodanig, dat ieder kind voldoende wordt voorgelicht over de geschiedkundige, economi sche en culturele feiten van zijn of haar land van afkomst, terwijl daar naast de hand gereikt wordt aan het streven naar internationale verbroe dering door aan de wereldgeschiede nis en de problemen der voornaam ste staten op onze aardbol meer dan normale aandacht te schenken. Ten slotte heeft men het a's een plicht gevoeld deze kinderen de fine-floeur op het gebied van onderwijs voor te schotelen met dien verstande, dat van alles in de wereld bestaande goede schoolsysteem een „cocktail" is ver vaardigd, die geacht wordt het beste leerplan te zijn, dat er op onze pla neet te koop is. Plannen Op het ogenblik beperkt zich deze school tot een kleuter-afdeling waar bovenomschreven onderricht uiteraard is vervangen door het nor male kinderspel een afdeling, waar lessen worden gegeven, ongeveer op l.o.-niveau en tenslotte een middelbare afdeling, te vergelijken met onze Ho gere Burgerscholen en Gymnasia. Op richting van een afdeling, waarin ook aan hogere studenten onderricht kan worden gegeven, wordt overwogen, terwijl men er tevens naar streeft een som gelds te vergaren, die het mogelijk moet maken, voor deze eer ste „wereldschool" een eigen gebouw op te richten. Daarnaast heeft het in ternationale, nijvere schoolbestuur plannen om het aantal „TaaT'-klassen I uit t« breiden en overweegt het de mogelijkheid om de ouderen onder de Als gasten van het ministerie van Verkeer en Waterstaat hebben Ne derlandse schrijvende- en fotojour nalisten en cineasten een bezoek ge bracht aan de drooggevallen gedeel ten van Nederlands nieuwste pol der, Oostelijk Flevoland, om een idee te krijgen van de moeilijkhe den die de ontginners hier nog te wachten staan. De bovenstfoto links laat zien hoe de kleine ex peditie met jeeps de polder intrekt langs de plaats waar eerlang de plaats Roggebot zal komen. Even later bleven diverse jeeps in de zuigende klei steken. De onderste foto links toont hef gezelschap bij een van de vier scheepswrakken die bij Elburg voor de dag zijn geko men. De bovenste foto rechts laat zien hoe een lestoestel van de lucht macht het kleine gezelschap in de wijde vlakte een hoofse groet kwam brengen. De onderste foto rechts laat zien dat het werk tussen dijk en wijkend water reeds is begon nen; deskundigen verrichten grond boringen ten behoeve van de bodemkartering. C

de Stem | 1957 | | pagina 10