57 OH-, Golden Fiction New-Orleans - -EL PASO Pagfclad PfSlctn Met vleugels van GAS door de hitte-barrière Blooker's Cacao CtCftt Barrières en nog wat j Meningen en Commentaren Anne Frank ook in Japan Onder ons gezegd... AT EEN ONDERLIJK^ PRELD nu slechts ets RADIO M loudende tal 7 1 lM TWEEDE BLAD DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 DE B B. CHANTAGE DROEVIG VOORUITZICHT Plan Abbé Pièrre: Monnik-arbeiders toch maar liever per carton a 100 gr. Mijn levert opnieuw Goud in Frankrijk Televisie-programma's ,i, 'i IJ Ike voorheen gemid- I nu voor TOTAAL e Commissaris ver- 3. De Commissaris lt over donker Am- ordenaar, alle door i me nog meer ver- or Willem v. Iepen-, I Kamer 13 - 10. De I 1-rechercheur bij de fraai gekleurde kar- tten ruim 2000 blz. 'OTAAL SLECHTS I not 2,- of meer per 'e bü bestelling: :64'I of cle le termijn I de bestelling per 'o worden betaald >'a voor rembours) I 5 - Amsterdam-C. I Gem. Giro N 2266 I rd mooi. Iiepzwarte lalin. De Ide mooi- llans, die Lnd Zebralin DER STEEN \mdt sneeuwbal') CLKE maand krijg ik de gelegen- heid „De Paladijn" te lezen en ik doe dit trouw. De Paladijn is het maandblad van de Stichting „Be scherming Bevolking", een instel ling, gegrondvest op vrijwillige sa menwerking van tientallen mannen en vrouwen in een dorpsgemeen schap en van honderden in de grote steden. In oorlogstijd kunnen we deze organisatie niet missen. In alle landen in West Europa miste men tussen 1939 en 1940 en tussen 1944 en 1945 zulk een orga nisatie en door de ondervinding wijs geworden, heeft de Nederland se regering na 1946 het initiatief ,enomen om er een te doen ont staan en met subsidies en materiaal te doen groeien tot een paraat mid del om bij grote calamiteiten ter plaatse, bij brand, huisinstortingen, afsnijding wateraanvoer, ontplof fingen, waarbij vele gewonden ont staan, de bevolking (voor zover de ze geen aanleg voor B.B.-werk- zaamheden heeft) te helpen, te ver zorgen en de calamiteiten te be grenzen tot het kleinst mogelijke. Wat een opoffering vertonen al die jongens en meisjes, die mannen en vrouwen, die zich voor deze ar beid aanbieden om daarin getraind te worden. En wat een duidelijk zicht op de toekomst moeten zij hebben om jaar in jaar uit zich verbonden te achten aan die orga nisatie en zich te blijven oefenen! Oorlog.... dan acht men hem dichtbij en dan weer verschuift het wereldgebeuren hem van onze I grenzen weg, naar verre streken. Vele burgers doezelen in.... er komt toch geen oorlog.... ze doe zelen zovele jaren in.... dat ze opschrikken, onvoorbereid, als hij (wat God verhoede!) toch uitbreekt. Maar van de vrijwillige B.B.-ers wordt verwacht, dat hij steeds pa raat blijft, zich oefent in klein en groot verbandwant hij mag niet indoezelen! De B.B. vormt slechts een klein deel van de be volking. Is het niet-meewerkende deel wel op de hoogte, wel over tuigd en wel dankbaar voor die vrijwillige taak van de B.B.? Telkenmale als ik „De Paladijn" lees, vraag ik me dit af. Het zich vrijwillig aanmelden is geen kunst, maar wel het „soldaat" of „korpo raal" blijven in de organisatie en de organisatie daardoor tot een hecht geheel laten groeien, zie dat eist een blijvende opoffering ten behoeve van de gehele bevolking. Dringt zoiets wel door tot het ver stand en het hart van de burgerij, die na gedane dagtaak, rustig thuis zijn avonduurtjes vol maakt cn an deren laat ploeteren.... eigenlijk ten bate van haar-zelf? Wat een volhouden bij die jongeren: zich te I oefenen voor een taak, die in het I verre verschiet ligt, misschien. Ja, nu en dan is er toch al iets te doen: bij dijkdoorbraak, uitge breide brand, omvangrijke instor tingen bij huizen- of fabrieksbouw. I Vanzelfsprekend wordt die hulp I graag aanvaard om haar vakkun- I digheid. haar snel werkende orga- I nisatie. I Maar is het weer niet de rest van I de bevolking, die zulke hulp als I vanzelfsprekend aanvaardt? Tel kenmale als ik „De Paladijn" lees, heb ik van die overwegingen en ik I meen er goed aan te doen, dat ik I daaraan nu eens uiting geef. I B.o.Z. xr. j. HET -- befaamde Nieuw-Guinea- adres, dat aan het initiatief van een dubieus journalist ontsproot, blijkt al gebruikt te worden als een soort chantagemiddel. Het Handelsblad citeert het in Medan verschijnende onafhankelij ke dagblad „Indonesia Baroe", dat m een hoofdartikel het adres een testcase voor de Nederlanders in In donesië noemde. Constaterend, dat tot dusver dertig van de duizend hoclerlandse gezinshoofden in Noord-Sumatra hun instemming met het adres hebben betuigd, zegt het blad dat „de komende dagen bewezen of de Nederlandse gemeenschap inderdaad prijs stelt nesië betrt*kingen met Indo- Het adres wordt dus inderdaad als listig opgestelde val gebruikt Wie niet te boek wil staan aK- and van Indonesië, moet het adres wel tekenen. Hier worden de Ne derlanders in de republiek van Soe- karno dus voor een afschuwelijk conflict gesteld. Men weet nu met een, wat dit adres waard is. Doch in de UNO zal men er van Indonesi sche zijde wel mee geuren en de blinde „anti-kolonisten" zullen er nog invliegen ook. JyJIEMAND is erg gelukkig met het wetsontwerp inzake de huurver hoging, zo constateerden we zater dag. In geen enkel personage wordt er dan ook een goed woord over gesproken. Het socialistische „Pa rool" gewaagt zelfs van de nage- noeg-onoplosbare praktische moei lijkheden, die de uitvoering van het nu ontworpen stelsel met zich dreigt te brengen. Maar ook dit blad sig naleert het moeilijke dilemma tus sen een aanvaarding van de voor gestelde onbevredigende regelin gen, het alles bij het oude laten en een kabinetscrisis. In dit slop hebben de onderhan delingen over de kabinetsformatie de volksvertegenwoordigers dus ge dreven. Ze zullen dus tenslotte wel kiezen voor een nagenoeg onuit voerbaar stelsel, dat in ieder ge val weer een heleboel ambtenaren en ambtelijke rompslomp met zich brengt. Het is maar een droevig vooruitzicht. Abbe Pierre, de apostel der daklo zen te Parijs, heeft plannen in voor bereiding voor de stichting van reli gieuze instituten binnen het kader van zyn werk voor de armen en dak lozen. Hij heeft besprekingen gevoerd met kardinaal Tisserant, lid van de H. Congregatie der religieuzen, en met mgr. Angelo dell l'Acqua, pro substituut van het pauselijk staats secretariaat. De besprekingen golden de proef, die abbe Pierre tot dusver heeft genomen met de opleiding van novicen. Het is niet de bedoeling van abbe Pierre, aldus verklaarde hij zelf vanmiddag voor zijn vertrek naar Parijs te Rome, om de bestaande Emmausgemeenschappen om te vor men tot religieuze instellingen. Vol gens zijn plannen zullen deze institu ten bestaan binnen de gemeenschap pen. De monnik-arbeiders zullen zich van de andere Emmausmedewerkers in niets onderscheiden, behalve in 't feit dat ze de eeuwige geloften heb ben afgelegd. Hun taak zal het zijn overal in Europa te bouwen voor de daklozen. Abbe Pierre verklaarde tenslotte, dat de bisschoppen van Frankrijk zijn plannen nog niet offi cieel hebben goedgekeurd, doch hem wel de vrijheid hebben gegeven ze verder uit te werken. 5? Het toneelstuk Dagboek van An ne Frank", heeft nu ook Japan be reikt. In de week van 4 tot 10 febru ari worden drie voorstellingen te Tokyo gegeven door de „Tokyo ama teur dramatic club". Een Neder landse, Adèle van Gemert-Brugmans, vertolkt de rol van mevr. van Daan. (Advertentie) (Advertentie) STAI) De president van Brazilië, Juscelino Kubitschek, wil een nieuwe hoofdstad laten bou wen. Deze stad, die voorlopig „Brasilia" zal worden ge noemd, zal gebouwd worden op een oppervlakte van 5000 vierkante kilometer in de staat Goiaz. De kosten zullen ongeveer 15 miljard cruzeiro bedragen, welk bedrag ver kregen kan worden uit de op brengst van de verkoop van de gronden, waarop de stad gebouwd zal moeten worden. Het bouwplan vormt het on derwerp uan een wedstrijd, waarvoor de inzendingen eind maart binnen moeten zijn. Staking Kcqjper Een kapper in Stockton in de Amerikaanse staat Californië is tot een boete van 200 dollar ver oordeeld, omdat hij geweigerd had een neger te knóppen. Hij voerde aan, dat hij niet geleerd had ne gerhaar te knippen, maar de rech ter antwoordde, dat een kapper dit moet kunnen. Steun Bezitters van televisietoestellen hebben de BBC scherven gezonden van ruiten, welke 'tnaar zij zeggen) gesprongen zijn doon- het stemgeluid van mej Elliot, die in een televisie programma poogde vier drinkglazen, te laten barsten door een zekere ho ge toon aan te slaan. Zij slaagde niet in deze poging. BoycoH Naast de boycot van autobussen, die de negers in de Afrikaanse stad Johannesburg hebben ingezet, staat ook een actie tegen het bier op sta pel. Binnenkort zullen de negers geen enkel café meer bezoeken, waar ze niet gelijk mei de blanken worden behandeld. De Parijse boulevards zijn ont sierd door vuilnisemmers en afval, doordat 3000 vuilnismannen een wis selstaking van vier dagen houden. Zij willen minstens 5000 frank per< maand meer hebben en voorrechten wegens „ongezond werk". De Parijzenaars durven de emmers niet binnen te halen omdat zij niet de kans willen missen dat ze ge leegd worden. Buit De safe van een bank in New York is onlangs tot op de plaatste cent leeggehaald. Dat wil nogal wat zeg gen, want er lagen biljetten van het pond sterling, roebels, lires, pesos cn francs uit Zwitserland en België. De totale waarde bedroeg 400.000 gulden. Ambtenaren van de politie hebben het vermoeden uitgesproken, dat de dief misschien een wereld- ~Hel interesseert m,j met wa,H.w zoontje reis wil maken. met llw retourtje deed! Een gulden genieting voor 80 cent een bepaalde temperatuur direct van vaste vorm in gasvorm overgaat. Tijdens zo'n vlucht „vervluchtigt" dan de voorkant van de vleugel met dien verstande, dat het overblijvende gedeelte bestand moet blijken te zijn voor de weg terug naar de aarde.... En zo moeten we vaststellen, dat de mens rusteloos voortschrijdt op de ingeslagen weg van de absolr' snelheid. Of hij de uiteindelijk, grens zal weten te bereiken? Waar schijnlijk wel, zolang hij zich binnen onze dampkring blijft bewegen. Maar daarbuiten openen zich weer nieuwe perspectieven! Sinds we het probleem van het doorbreken van de geluids barrière achter ons hebben liggen en het volvoeren van deze stunt ons niet meer in extase brengt tegenwoordig uiten wij een paar lelüke woor den aan het adres van zo'n „lamstraaljager" doemt een ander probleem op: dat van de hitte-barrière. Men wil nu eenmaal sneller dan snel en komt dan steeds weer voor nieuwe moeilijkheden te staan. UW CRAM Reeds zijn er bij dergelijke vluch ten temperatuurstijgingen genoteerd, die noodzaken, dat men tot andere afweermaatregelen zal moeten over gaan, ook wat de constructie van de toestellen betreft. Nu is het zo, dat men aan 'n hitte- grens geen vaste waarde kan ge ven, zoals bij de geluidsbarrière het geval is. Dus moet men het nog te veel hebben van theoretische bere keningen, die te weinig op de praktijk getoetst zijn. Hierbij spelen dan ver schillende factoren een rol. Zo zul len we de geleide raketten en be mande vliegtuigen moeilijk op één lijn kunnen stellen, benevens de hoogte waarop gevlogen wordt. Komt men bijv. boven de 100-km-grens. dan heeft geen verhitting meer langs „aërodynamische'' weg plaats. Boven deze grens heeft men dus in dit op zicht niets meer te vrezen en zijn al leen de dichtere luchtlagen het ge vaarlijke terrein. Het zoeken is nu naar een metaal-legering, die in staaf zou zijn een hitte te weerstaan, die het smeltpunt van staal nabij komt en er mogelijk boven komt te lig gen. TSaar de 3600 km. per uur Nu is men druk in de weer met het construeren van toestellen, die een snlheid van om en nabij de 3 Mach. kunnen bereiken (onder normale om standigheden zou dit een kleine 1000 meter per seconde betekenen), waar bij bij het vliegen bij een tempera tuur van 60o onder nul de hitte tot 'n 300o Celsius, kan oplopen. Daar alu minium-legeringen hier gróte kans lopen te smelten, is men ertoe over gegaan mer titanium en staal te gaan aanwenden. Wij vragen ons echter af. waar de grens is. want bij een snelheid van 3 Mach. blijft het niet. Men heeft berekend, dat bij een snelheid van 4.5 Mach. zich reeds een hitte van 850o C. gaat ontwikkelen en dan zal men het vliegtuig ook ten behoeve van zijn eigen bestuurders zo moeten construeren, dat zij helemaal ingeslo ten zitten en zich hoofdzakelijk met behulp van radar en periscoop moe ten bedienen. Er zijn al verschillende verkoelings methoden uitgedacht, maar welke kan in de praktijk worden gebracht? Door geleiding zou het te veel aan warmte kunnen worden afgevoerd van de bedreigde plekken. Nu is de moeilijkheid nog te komen tot die snelheid, waarbij de warmte, welke wordt toegevoerd ook even vlug kan worden afgevoerd. Vleugel vervluchtigt De Amerikanen hoogvliegers als ze zijn komen met een wel zeer revolutionair idee aandragen: con strueer een toestel met dubbel-wig- vormige vleugel. Vervaardig hiervan de voorzijde van een materie, dat bij Een verlaten goudmijn in centraal- Frankrijk, die thans weer in ex ploitatie is gebracht, brengt dagelijks voor ruim 5.000 gulden goud op. Een ploeg van 10 man delft dit goud ge durende 8 uur per dag uit de 200 me ter diepe mijn. Op 15 februari zal echter een continue-dienst beginnen, waarbij drie ploegen van elk 10 man elkaar zullen aflossen. Wanneer de produktie in volle gang is zal deze mijn, ,.La Gagnière", naar ver wachting bijna 3 kg zuiver goud per dag kunnen produceren. Kijk, ais de geluidsbarrière geen hinderpaal meer vormt, zal de liittebnrrière het ook niet lang meer zijn. We maken de vliegtuigen van een metaal, dat bij grote snelheid in gasvorm overgaat en we (ver)vliegen, zonder het gevaar, dat we onze vingers aan onze stoelen bran den. De nieuwste vitiding van de vliegtuigtechniek! Welke onge kende perspectieven openen zich voor de lamstraaljagers Scheld niet meer „vlieg op", maar wens hen vrolijk toe „ver vlieg" en machine en piloot zul len voor het oog vervluchtigen en slechts een rooksliert achter laten. Wat komt er dan? De ge zichtsbarrière? De snelheid van het licht? Geen enkel bezwaar. We maken onzichtbare raketten en bestuurders en wèg is het hele trammelant. Want wie kan er ooit nog bezwaren opperen tegen straaljagers, die hij niet ziet, niet voelt en niet hoort? Zulke dingen nemen we niet eens meer waar. Die bestaan dan niet meer in onze beperkte men selijke bevattingsvermogens. Denk niet, dat ik onzin praat. Vliegtuigen met vleugels in gas vorm worden gebouivd. Dat vindt U in de luchtvaartrubriek va.n heden. Die oude jagertjes vliegen ook zo akelig langzaam. We moeten nu eens een stap voorwaarts doen in de beschaving. Materiaal in gasvorm en de mensen zelf ook maar, dat gaat in één moeite door. De kunst is dan alleen nog maar, hoe ieders gasje weer op te vangen en de juiste sliertjes bij elkaar te houden. Moeilijk straks met 80 mensen in één vliegtuig. Zal het gas van de stewardess moeite hebben de gassen uit elkaar te kennen en te bedienen. Mij ook zo'n retourtje eerste gas. Of ehzouden er alleen enkele reisjes verkocht worden? WOENSDAG, 6 FEBRUARI 1957 HILVERSUM I. 402 m VAIR A7,00 Nws, 7,10 Gym. 7,20 Gram. 7,23 De ont- bijtclub 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 8,50 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Schoolradio - VARA: 10,20 Gram. 10,45 Grapn. 11.30 Gevar.progr. 12,30 Land. en tuinh.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Hammond trio 13,00 Nws. 13,15 Tentoons'tellingsagenda 13,18 Dansmuz. 13,50 Med. kron. 14,00 Gram. 14,30 V.d. jeugd 16,00 V.d. zieken 16,30 Gram, 17,00 Orgel en klem ikoor 17,25 Gram. 17,50 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Jeugduitz. De brievenbus gaat open. Correspondentieclub o.I.tv. Re- gina Zwart 18.00 Nws. en comm 18,20 Act. 18,30 RVU: Prof: Dr. G. lE Smit SibingaDe ijstijden in de aardgesohie- denis. 3e lez. 19,00 V.d. jeugd 19,10 So cialisme - redplank of strohalm, toespr, 19,25 VARA-varia VPRO: 19,30 V.d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Comm. 20,15 He- rodiade, opera. I.d. pauze (plm. 2J1.40): Het is wetenschappelijk bewezen, caius 23,15 Nws. 23,30 Lichte muz. 23,50-24,00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,45 Een woord v.d. dag 8,00 Nws. 8,15 GTarn. 9.00 V.d. zieken 9,25 V.d. vrouw 9,30 Gram. 9,35 Idem 10,30 Morgend. 11,00 Gram. 11,20 Het volmaakte wasmiddel, hoorsp. 12,05 Instr.trio 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Clavecimbelrec. 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad, caus. 13,20 Marinierskapel 14,00 Gram. 15,33 Strijkkwart. 16,00 V.d, jeugd 17,20 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Gram. 18,00 Koorzang 18,20 Lichte muz. 18,45 Spectrum v.h. Chr. org._ en verenigings leven, caus. 19,00 Nws. 19,10 Orgelcomc. 19,30 Buitenl.overz. 19,50 Gram. 20,00 Ra diokrant 20,20 Radiofilh.ork. en sol. 21,15 Weg en werk der Kerkhervormers,* caius. 21,35 Geest, liederen 22,05 Reisbeschrii- ving 22,15 Salonork. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12,00 Gram. 12,15 Pianospel 12,30 Weerber. 12,34 Pianospel 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14.00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,15 Omr.ork. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Voordr. 17,45 Gram. 17,50 Boekbesipr. 18.00 Cello en piano 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Volkszang 20,00 Christ'l, operette (20,40- 20,55 Gram.) 21,42 Gram. 22,00 Nws. 22.11 Kamermuz. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gevar.imiuz. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 15,15 Koorzang 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz 17,00 Nws. 17,10 Gram. 18,00 V.d. sold. 18.30 Jazz- muz. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,30 Gram, 22.55 Nws. WOENSDAG, 6 FEBRUARI 1957 AVRO: 17,00-17,30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Mens. dingen.... nul 20,10 Filmrep. 20,30 Blijspel. VLAAMS E-ELG.: 19,00 V.d. jeugd 19,30 Nws. 20,00 De dorpsbarbier, komische opera 20,50 Gevar.muz. 21,15 Boemerang 21,45 Journ. en nws. FRANS BELG.: 19,00 De socialistische gedachte 19,30 V.d. jeugd 20.00 Act. 20,40 Filmprogr. 21,40 Literair progr. 22,20 We- reldnws. door Arthur M. Chase 26) Met een stralende glimlach, die juf frouw Townsend insloot, blies Sybil be Grand op waardige filmmanier de altocht. Juffrouw Townsends mening over de filmactrice had zich gewijzigd. Ze ongetwijfeld luidruchtig en on opgevoed, maar tegenover deze ui- eerlijke dingen stonden een oprecht rnc(tescvoej met anderen, verdraag- |aamheid en vriendelijkheid. Om met I ria u e'den woorden te spreken, 1 '""ht juffrouw Townsend: ze had een I 8°ed hart. „Aardige vrouw", zei Durkin. HOOFDSTUK XIV. EEN AFPERSER IN HET NAUW GEDREVEN. D,''?en aardige vrouw", herhaalde verTmii"ai verte,U ze dan ook twee verschillende verhalen". Ja", gaf Holcombe toe, „haar le- z ngen hepen nogal uiteen. Maar ik zhn Tl 'I', hoe £e in de zaak kan betrokken. En een vrouw als miss Le Grand heeft al even weinig pnveleven als een goudvis in een glazen kom. Het zal gemakkelijk ge noeg zijn, zodra wij el Paso berei ken, uit te vissen of Jones o£ Da vidson enige rol in haar leven hebben gespeeld „Zo heel veel heeft haar getuige nis Davidson niet geholpen", merkte Durkin op: „zij vertelt, dat zij hem om half twee gezien heeft; cn papa Strang beweert, dat het eerder half drie moet zijn geweest". „Wat niet uitsluit", antwoordde Hol combe, „dat Davidson nog eens voor de tweede maal erheen kan zijn ge gaan. Maar laten wij de bewegingen van al deze mensen eens controle ren cn 'n soort treintabel maken met Aankomst en Vertrek". Hij haalde een aantekenboekje en een vulpen uit zijn zak. „Om één uur", begon hij, „ging het gezelschap in juffrouw Le Grands coupé uiteen. „Om half twee hoorde zij stemmen in Jones' compartiment, 't dichtslaan van een deur en zag zij Davidson, uit die richting komende, voorbij haar deur gaan. „Op dat uur brandden de plafond lichten in de wagon nog. „Om twee uur, althans omstreeks die tijd, hoorde juffrouw Townsend de oude Strang door de corridor in de richting van Jones' Coupé schar relen. „Hij is het met naar eens over de tijd, waarop hij door de wagon liep, en hij zegt, dat de lichten toen uit waren. Hij verklaart, een tijd later Davidson uit de coupé te hebben zien komen, waar de man gedood is. En ongeveer op hetzelfde tijdstip hoort juffrouw Le Grand een geluid, dat zij beschrijft als een bons tegen de wand. Want ze lag, naar haar idee, nog ongeveer een half uur in bed, voor zij opstond om te gaan kijken, ontdekte, dat Jones dood was, weer naar haar eigen coupé terugkeerde en toen zag, dat het vijf minuten over drie was. „Bovendien voelde, ook omstreeks half drie, juffrouw Townsend iemand naast haar couchette. „Wij mogen dus vrijwel zeker aan nemen, dat de moord gepleegd is tussen twee uur en half drie. En ik twijfel er niet aan. of de persoon, die juffrouw Townsend langs haar cou chette voelde sluipen, was de moor- denaar Wie was het Was het Da vidson Of de oude Strang Of de jonge Strang Of iemand anders Durkin stak een sigaret op. „Die Jones was een gereserveerde man zei hij, „en hield zich erg apart. Bij navraag is mij gebleken, dat hij, gedurende de gehele tijd dat afwist en hem volgde om hem geld hij in deze trein zat, maar met vijf personen gesproken heeft." „Die hebben wij allen ondervraagd en wij zijn het er, dunkt mij, over eens, dat twee ervan Holt cn de filmactrice niet verdacht schij nen." „Dan resten nog Davidson cn de beide Strangs. En ik voor mij kan me met geen mogelijkheid voorstel len, hoe de oude Strang naar zijn couchette terug kon komen zonder enig lawaai te maken, dat juffrouw Townsend zou hebben gehoord. Ik heb op hem gelet; hij wandelt niet, hij schopt zijn voeten naar voren als of hij schaatsenrijdt. Eén keer is hij uit de trein gestapt en de portier moest hem er weer in hijsen. Boven dien heeft mevrouw Mason gehoord, dat hij terugkwam. „Strang junior is een onbekende factor, maar voor zover wij weten ontmoette hij Jones in de trein voor de eerste maal. En hij had blijkbaar geen enkel motief, behalve dan dat hij met kaarten wat geld had verlo ren. Maar Davidson...." Hij blies een dikke rookwolk uit. „Davidson", vervolgde hij, „tel eens op, wat we zo al tegen hem hebben. Om te beginnen kende hij Jones, voordat zij elkaar in de trein ontmoetten. „Ten tweede beantwoordt hij aan het signalement van Barclay Leiand, wiens broer, een bekende persoonlijk heid, vermoord is." „Ik beweer, dat hij Barclay Le iand is, en dat Jones van de moord af te persen. Daarom ging Davidson gisteravond naar Jones' comparti ment, wat twee getuigen gezien heb ben, en dat is de reden, dat hij Jones vermoord heeft." Holcombe tikte nadenkend met de pen tegen zijn tanden. ..Het ziet er naar uit, dat het Da vidson is", stemde hij toe. „Maar toen de vent hier binnen was, zat hij zo vreselijk in angst, dat hij nauwe lijks meer wist wat hij zei." „Bang was hij zeker", gromde Durkin, „en daar heeft hij alle reden toe". „Nu. en hij begon een paar dingen te vertellen, die it graag wat nader zou onderzoeken. Het lijkt mij zo, dat we niet alles hebben gehoord, wat hij te zeggen had. Om te beginnen schijnt er iets te zijn tussen hem en de jonge Strang, waar ik graag wat meer van zou weten. Laten we hem nog eens binnenroepen." „Best", vond Durkin. „Breng Davidson binnen", zei Hol combe tot de agent bij de deur. Even later wankelde Davidson, die er bleek, vertrokken en deerniswek kend uitzag, naar binnen. ..Ga zitten", zei Holcombe rustig. „Nu zou ik willen dat je goed be greep, dat we op zoek zijn naar de waarheid. Als je onschuldig bent. zal je niets overkomen. Als je schuldig bent dan is het iets anders. Om te beginnen.... je bent vannacht naar de coupé gegaan van deze Jo nes. die vermoord is Davidson klemde de vingers stijf ineen. „Ja," antwoordde hij met gedwon gen stem. „Hoe laat was dat 7" „Omstreeks half twee." „Waarom ging je ..Nu, dat zat zo: toen het gezel schap bij juffrouw Le Grand uiteen ging, nam de jonge Strang mij bij de arm en trok mij mee naar de corri dor bij de rookkamer. „Hoor eens", fluisterde hij, „die Jones heeft me gewoon kaalgeplukt. Als we in El Paso aankomen, heb ik niet eens geld genoeg om voor mij en mijn ou we heer een taxi te nemen". Ik zei, dat ik dat vreselijk vond, maar daar mee was Strang niet tevreden. Hij bleef aanhouden: „Ga jij naar Jones toe en vraag wat van dat geld terug. Jij bezit de middelen om hem te dwingen. Het kan me niet schelen, hoe je het loskrijgt, als je maar zorgt dat je het krijgt." Kent u Strang vroeg Davidson ineens. „Nee", antwoordde Holcombe. „Ik heb het hele uur over hem zit ten nadenken", zei Davidson bitter, ..en hij is een adder, een giftige ad der. Maar hij weet zijn wil door te drijven; hij dwingt de mensen te doen, wat hij zegt. Ik had geen zin om naar Jones toe te gaan, Ik was moe en slaperig, maar ik ging". „Wil je ons vertellen", riep Hol combe, „dat je enkel omdat die Strang het verlangde, in het holst van de nacht naar iemands kamer zou gaan om geld te vragen voor de persoon, die jou gezonden had 7" „Ik zei u toch", antwoordde David son, „dat die Strang een kwaaie is. Zo iemand kun je niet gemakkelijk iets weigeren." „Je begrijpt mijn bedoeling niet. Was je van plan al het geld, dat je van Jones kreeg verondersteld dat hij je iets gegeven had aan Strang te geven Zou je niet wat voor je zelf gehouden hebben „Ik denk het wel", antwoordde Da vidson verslagen, „maar eigenlijk dacht ik daar helemaal niet over na" „Was je dronken wilde Holcom be weten. „Een beetje draaierig, maar ik wist heel goed wat ik deed. Ik ging dus naar Jones' compartiment en klopte op de deur. Hij lag al in bed, maar hij liet mij binnen, en daar, vlak voor mijn neus. boven op zijn koffer, lag het pak bankbiljetten, dat hij Strang had afgewonnen. Ik had eigenlijk niet veel zin in mijn op dracht, maar ik vertelde hem dat Strang helemaal platzak was, en dat het me onder de omstandigheden be ter leek als hij me wat van het geld gaf. Hij zei, dat hij mij onder geen voorwaarde ook maar één dollar wil de geven. Hij zei, dat als ik het hem te benauwd maakte, hij zich nog liever zou ophangen dan mij iets te geven", „DAT zei hij 7", riep Holcombe. „Ja, dat zei hij". „Heb ja dat aan Strang overver teld 7" (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5