Fdufour HET KONINGS AVONTUUR VAN THEODORI Zilveren jubileum der KAJ in het bisdom Breda Versterk Uw haar met extra opbouwstoffen: gebruik -haarcrème. Afdelingsvoetbal in Zeeland DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 Uitstekend geslaagde reünie op kasteel Bouvigne Kleuteronderwijzeres-opleiding te Middelburg Jan Mertens was tafel-president Betere schoenen zijn voorzien van Andere wegwijzers te Zevenbergen Kosten geschat op f 26.000 Wijziging voetbal- programma Eerste nederlaag van Middelburg sinds 2 jaar Eggermont verovert hoofdklasse-titel AXEL III KAMPIOEN ANDERSON ACHT KEER KAMPIOEN Tweehonderd jaar geleden stierf de avonturier Theodor Baron van Neuhoff, die zichzelf met een lauwerkrans tot koning van Corsica liet kronen raakte bet meegebrachte geld op. nm ri™ ei2 kandelabers werden omgesmolten d^rh iaten slaan met de letters T.R., EXAMENS AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN ft vroeger, 4 eens iets L zijn slot- ermoedelijk ■end zal ge- problemen, die op het vlak liggen, uitgenodigd ;en, lid van heer Diköt- i staten. 4G iuders van brengen kennis dat een in een Iminastraat, de bushalte m de r.-k. steen, tijde- irende twee 'allen. Igende bus bij de bocht ikstraat: 2) ester IJse- aat. 957. vnd. ourgem. secr. GEVAL. dstrijd De ;rd een sup- ICieldrecht, een hart- Bosteels die :e meespeel- constateren. 5 JAAR EDRIJF. van de heer ,te arbeider er Em. van einpoider, is ijze gevierd, die dag niet rk gaan. Bij- :gon de dag H. Mis. In esteiijke wy- 'evierd. Het it aan het lag de bloe dat Fons st geluk ge- agen wegens nen. Te vo- r op hetzelf- bij de fami- als stoffelijk n zijn werk- 'stoel, waar t rustig uur- Een paar rgden thuis g- KAB gekomen om de K.A.B. ij te wonen, g van de se- tal leden per ns de jaar- [meester he rwonnen Le- batig saldo n, geestelijk brak een aan de door ile ontwikke et hem, dat issen in Oost- dit verband ook voor de ang is, zich rwerven om nnen krijgen ikkelde maat ng werd voor lid, de heer er Cesar van tuurslid van ht" werd be- Steenbergen. ■t K.A.B.-lid i, die 2 jaar voor de mis- taart verloot, besloten met de leden, voor 't kaar- gstelling be- r de geeste- sociale cur- INGEN ïgen van de tardenburgse gehouden op aande. Naast .e klucht Een n van Hans nuziekvereni- ïet leden van studie ge.no- eerders ,N VOOREN, thouders van ïieuwde win- an Vooren in iëël geopend, e zaak heeft de twee pan- sedert enkele heel zijn om- raard meteen ?rieur te ver ren. Ook het leze verande- aan. 8 u.: Ik denk ika. )ia 8 u.: Moord uur: De zwarte Vlaamse Opera uur: Marcelino va>n een gang- S-abu zet de a: Blake helpt verlaten wig- npla 8 u-ur: e. van een gang- Sabu zet de a: Blake helpt verlaten wig- Reeds vroeg kwamen de eersten op Bouvigne aan ter bijwoning van de reünie welke, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Jonge Werk man en de Katholieke Arbeiders Jeugdbeweging in het Bisdom Breda voor het ex- en huidige kringleiderskorps en de leraren van de Beaufortcursus en de Sociale School gehouden werd. Het was een hartelijk weerzien van al deze mannen, die elkaar soms in geen 20 jaar meer gezien hadden. Handen werden gedrukt, oude herinneringen meteen opghaaid. De stemming was meteen opperbest. (Advertentie) Om half elf werd begonnen met een plechtige H. Mis opgedragen door de Dioc. Aalmoezenier van de KAJ. de Zeereerw. Heer A. Kimmel, daar bij geassisteerd door de oud- Aalmoe zeniers, de Zeereerw. Heren A. Mou wen en F. Maas. Onder de feestpredikatie dankte aal moezenier Kimmel speciaal God, die gedurende deze jaren deze bewegingen zo rijk gezegend had. Op de hem eigen enthousiaste wijze opende de Dioc. voorzitter der KAJ, Wim Brouwers hierna de reünie. Na een hartelijk welkom aan alle aanwe zigen schetste hij de grote betekenis die de K.A.J. op de dag van vandaag heeft, niet alleen in de parochie, wijk, plaats, bisdom of land, maar speciaal in het wereldgebeuren. Na de opening van Wim Brouwers werd het woord gegeven aan Dré de Wolf. Zijn inleiding was in alle opzichten uitstekend. Van af het begin der J.W. nl. de aanneming in de Kathedrale Kerk te Breda van het eerste leiders korps door Mgr. P. Hopmans z.g., tot aan de huidige ontwikkeling schetste hij deze bewegingen met haar metho den, haar acties, haar moeilijkheden, maar ook met haar hoogtepunten. Speciaal stond spr. stil bij het vele werk dat aalmoezenier van der Made z.g. voor de beweging heeft gedaan. Dat zijn werk niet vergeefs is ge weest is speciaal gedurende deze dag tot uiting gekomen. Diner Na de middag werd een diner geor ganiseerd, waaraan alle genodigden deelnamen. Jan Mertens, oud-voorzit ter van de K.A.J. en J.W. was ta felpresident, welke taak hij met elan volbracht. Met spitsvondige inleidingen gaf hij de verschillende oud J.W. en K.A.J.- leiders de gelegenheid diverse herin neringen uit het verleden naar voren te brengen. Men zou al het gespro kene kunnen beschouwen als een grote levende geschiedenis van het verleden welke door de aanwezigen zelf is gemaakt. Uit al het gesprokene kan men opmaken, dat allen dankbaar waren deze dag, welke door het huidi ge Diocesaan Bestuur van de K.A.J. was aangeboden. Voorzitter, Wim Brouwers dankte allen voor hun aanwezigheid en wees bij de sluiting van deze middag voor al op het leerzame van al het gespro kene voor de huidige kringleiders. Ook maakte hij de aanwezigen er op merkzaam op, dat in deze tijd nog ve le gevaren voor de arbeidersjeugd aanwezig zijn, waar het betreft de omgroei naar zelfstandig en volwaar- arbeider. Een waarschuwend ge luid liet hij horen ten aanzien van alle instanties, commissies en stich tingen, welke de verzorging van de arbeidersjeugd beogen. Laten wij vooral waken dat de zelfstandigheid van de J.A. in deze tijd tot zijn recht komt. Vermeld dient nog te worden dat de heer J. Royackers, voorzitter van de Dioc. stichting Kath. levensscholen voor jonge arbeiders als gast deze dag bijwoonde. (Advertentie) ft. AIR GUMZOLEN Dezer dagen heeft de wegwijzer- dienst van de ANWB zijn wegwijzer- systeem aangepast aan de gewijzigde verkeerssituatie voor het doorgaand verkeer te Zevenbergen, door het verleggen van de Prins Hendrik straat, alsmede door het instellen van één richtingsverkeer in de Sta tionsstraat voor een deel der weg gebruikers, ontstaan. De ANWB heeft de opschriften voor een aantal wegwijzers moeten wijzigen en tevens is een geheel nieuwe wegwijzer geplaatst op de samenkomst van de Prins Hendrik straat en de Kerkstraat. De Middelburgse raad heeft nog van B. en W. een voorstel ter behan deling ontvangen tot het overnemen van de cursus tot opleiding voor kleuteronderwijzeres aan de rijks- leerschool van 1 september 1956 af. Tevens vragen B. en W. hiervoor een krediet van f 26.000. B. en W. geven een uitvoerige toelichting en schrijven o.m.: „Het verheugt ons, dat de protes tants-christelijke opleiding in het genot van rijkssubsidie wordt ge steld, Dat dit niet het geval is met de opleiding aan de rijkskweekschool, betreuren wij echter zeer, omdat wij er van overtuigd zijn, dat deze school in een behoefte voorziet. Zij telt mo menteel ruim 80 leerlingen. Er is meermalen bij de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen op subsidiëring aangedrongen, doch tot nog toe zonder resultaat. Het is de enige opleidingsschool voor open bare kleuterleidsters in Zeeland. Beide opleidingen zijn praktisch ge lijkwaardig. Dat deze school van rijkswege geen subsidie geniet, vindt haar oorzaak dan ook niet in de kwa liteit van de opleiding, doch in het regeringsbeleid". Op 12 september 1956 richtten B. en W. zich tot de raden der gemeenten in Zeeland met het verzoek tot sub sidiëring te besluiten. Van de 100 gemeenten in Zeeland, aan welke dit verzoek is gedaan, is het resultaat als volgt 61 gunstig beslist (d.w.z. max. f 150 per leerling). 7 gedeeltelijk gunstig beslist (een la ger bedrag)) 20 afwijzend beslist 12 geen anwoord. Het valt daarbij op, dat juist die gemeenten, die vrijwel geen belang hebben bij deze opleidingsinrichting, afwijzend hebben beslist. De provin cie Zeeland heeft zich blijkens telefo nische mededeling bereid verklaard een subsidie van ten hoogste f 108, per leerling per jaar te verstrekken, Hoe het verband is tussen het ge meentelijk- en provinciaal subsidie is B. en W. nog niet bekend, omdat de provinciale subsidie-voorwaarden nog niet in ons bezit zijn. Zij nemen voorshands aar., dat het provinciaal subsidie een secundair karakter draagt, omdat dit in het verleden ook het geval was. Aangezien de cursus 1956—1957 van deze school reeds op 1 september 1956 is aangevangen en daarvan dus bijna een half jaar ver streken ls, is het noodzakelijk, dat op korte termijn de directeur en de le raren worden betaald. De raad moet hierin eerst een beslissing nemen. B. ea W. schrijven voorts, dat met de jaarwedde f 25.000 is gemoeid en de overige kosten f 1000,bedragen. Aan schoolgelden wordt een bedrag van ruim f 1.000,ontvangen; de provincie geeft ongeveer f 9000.— subsidie en de gemeenten ruim f 12,000,zodat de gemeente f 3850 heeft te betalen. Dove zusters naar St. Michielsgestel In de kapel van het Moederhuis der Dochters van Maria en Joseph aan de Choorstraat te Den Bosch is een plechtigheid voltrokken, die zo wel voor deze Congregatie als voor heel katholiek Nederland een histo risch karakter had. Daar hebben voor het eerst vier zusters die het gehoor missen, hun geloften afgelegd waarmee zij in de Congregatie zijn ingetreden. Zij het dan in een afzonderlijke groep de zusters van Gertrudishof, die zich op het Doofstommeninstituut te St. Michielsgestel zullen gaan vestigen om zich daar mede met de zorg voor deze kinderen te be lasten. Hoewel opname temidden van de horende zusters uiteraard op prakti sche moeilijkheden zou stuiten, was reeds lang gebleken dat juist de aan leg voor het kloosterleven bij deze meisjes tot zeer goede ontwikkeling zou kunnen komen. Dat is nu moge lijk geworden terwijl zij tevens een arbeidsterrein vinden, dat hun bij zonder liggen zal. De zusters van Ger trudishof onderscheiden zich van de andere zusters van de Congregatie door hun grijze habijt dat ontworpen is door de kunstenaar Luc van Hoek. Tijdens het noviciaat dragen zij daar op een witte sluier en na de profes sie een zwarte alsmede een eveneens door Luc van Hoek ontworpen zilve ren medaillon. De vier zusters, die thans geprofest zijn, waren zr. Maria (Coppieters uit Westdorpe, zr. Ancilla (Willemse uit Eist) zr, Agnes (Van Geloven uit Eindhoven) en zr. Veronie (Franken uit Amstelveen) Op Gertrudishof zijn nu behalve de vier zusters nog drie novicen en een postulante. Wanneer verdere uitbrei ding mogelijk is, zullen de zusters ook in het Instituut St. Marie voor slecht horende kinderen te Eindhoven te werk worden gesteld. In het KNVB-wedstrüdprogramma voor a.s. zondag zijn de navolgende aanvullingen aangebracht. Ingelast: St. Miohielsgestel-Concor- dia SVD (3B); Virtus-VES (3C); Hon- tenisse-Meto (3D); Ziind'ent-Ginoeti Wit (4F). (Hockeycompetitie) De hockeyclub Middelburg kreeg voor het eerst in twee seizoenen een nederlaag te slikken. Dat zulks nog wel op eigen veld gebeurde en juist in de wedstrijd tegen Rapidity, welke vrijwel be slissend was voor het kampioen schap, is wel heel erg onfortuinlijk voor de Zeeuwse hoofdstedelingen. Voor rust waren de bezoekers in derdaad iets sterker en de 01 voor sprong, welke zij door hun midden voor r.amen, was dan ook zeker verdiend. Na de rust echter was Middelburg voortdurend in het of fensief en al spoedig kwam de ge lijkmaker toen Sandeberg uit een door van Heel genomen strafcorner de bal van richting veranderde (1-1). In d 30ste minuut kreeg Rapidity een strafbully toegewezen. Luyks miste deze, maar de scheidsrechter liet overnemen en toen was het wel raak (1-2). Middelburg trachtte nog een gelijk spel te forceren, doch slaagde daarin niet. Koiiiiigscliieting te Sas van Gent De handboogmaatschappij „De Kring" te Sas van Gent hield zondag haar jaarlijkse koningsch-ietmg. Koning werd de heer R. van Pachtebeke, die na -het derde schot de koningsvogel naar beneden wist te halen. De uitslag van de hierop volgend e prijsschietin-g was als volgt: 1 O, Saeij, 2 P. van Laere, 3 W. Lammens, 4 A. de Maesschal-ck, 5 P. Goethals. (Biljarten) In oafé v. d. Velde te Vlissinigen. werd) gespeeld om het biljartkampioenschap hoofdklasse libre van het district Wal cheren en Zuid-Beveland van de KN. BB. De titel ging naar Egigermont van OHGL uit Ovezande, terwijl diens jeugdige clubgenoot Vermeulen een uitstekende prestatie verrichtte door beslag te leggen op de tweede plaats. Bovendien promoveerde Eggermont, i dank zij het fraaie algemeen gemid delde van 12,45 naar de derde klasse oadre. De eindstand was: 1 Egger mont, Ovezande 9 120 1494 80 12.45; 2 Vermeulen, Ovezande 8 137 1481 91 10.81; 3 Reynhout, Middelburg 8 159 1441 49 9,06; 4 Merk, Middelburg 7 170 1362 54 8.01; 5 v. d. Guchte, Ovezande 6 135 1281 45 9.48; 6 Melse, Middelburg 2 164 1234 44 7.52; 7 Passender, Sou burg 2 145 1029 65 7.10. Evenals bij vele KNVB-verenigin- gen zondag het geval was, zagen ook de meeste lubs in de afdeling Zee land hun velden afgekeurd. Toch viel er weer een veslissing, want behaalde op overtuigend wijze het kampioenschap van de derde klasse In de eerste klasse A kon slechts het treffen tussen Vogelwaarde en Noormannen doorgang vinden. De uitslag was een verrassing, want de reeds kansloze Zeeuwsch-Vlamingen stuurden de Westkappelaars, die vo rige week reeds de eerste plaats moesten afstaan aan Lewedorpse Boys, met een 2-1 nederlaag naar Walcheren terug. Een goede dag voor de Boys. Ook in de eerste klasse B kon slechts één wedstrijd worden ge speeld. Renesse verpletterde het be zoekend Brouwershaven met 120 en heeft nu uit de nog te spelen vier wedstrijden slechts twee punten no dig om haar kampioenschap te pro longeren en nogmaals een poging te wagen om naar de KNVB over te gaan. In 2 A werkte Biervliet 2 zich wat uit de gevaarlijke buurt door met 3-2 baas te blijven over het bezoe kende Zuidzande. Hekkesluiter RCS 3 slaagde er niet in haar positie te verbeteren. De Souburgers trokken in Westkapelle bij Noormannen 2 met 20 aan het kortste eind. De wedstrijd Aarden burg 2—Zeeland Sport 4 werd een kwartier voor het einde bij de stand 3-1 voor de Aardenburgers gestaakt, omdat Luc. Blondeel van de thuis club bij een duel een been brak. Hij werd naar het ziekenhuis te Oost burg vervoerd. Steviger op kop Philippine kwam in 2 B weer wat steviger aan de kop. Ditmaal moest Corn. Boys 3 er in Sas van Gent met 03 aan geloven. Patrijzen bleef op eigen veld met dezelfde cij- frs baas over lantaarndrager Kwa- dendamme en zorgde er dus voor, niet nog verder op d leiders achter te raken In 2 C kreeg Zonnemaire bezoek van Zierikzee 3, dat na een 1-6 overwin- De Goessenaar L. Anderson is voor de achtste maal damkampioen v Zeeland geworden Aanvankelijk was hij gelijk geëin digd met Brandenburg uit Zierikzee, zodat drie beslissende partijen tussen beide spelers nodig waren. Énkele we ken geleden won Anderson de eerste partij in Zierikzee en thans wist hij ook de tweede partij in winst om te zetten, zodat de derde overbodig geworden. Het was een wonderlijk uitgedoste man, die op de voorplecht van het scheepje stond, dat op de 12e maart 1736 het anker uitwierp op het strand van Corsica bij Aleria. Hij droeg een lange kaftan van rode zijde en gele schoenen. Vanaf zijn weidse hoed woei een grote, witte veer. Aan een geelzijden gordel glommen dof twee pistolen. Aan zijn zijde hing een lange sleepsabel en in zijn hand droeg de man met de vrolijke ogen en de grote adelaarsneus een scepter. „Een vreemde vorst", zeiden de toegestroomde Corsica- nen tegen elkaar en ze werden in die mening versterkt, toen ze zagen hoe hun eigen autoriteiten de vreemdeling be groetten. Het schip droeg de Britse vlag. Van de Brit ten verwachtten de Corsicanen, sinds de dag dat de twee Engelse schepen geland waren en zonder iets anders terug te vragen dan een kroes wijn, om op de gezondheid van de Cor sicanen te drinken, een grote hoeveelheid muni tie en levensmiddelen uitlaadden, alleen maar goede dingen. Het bergachtige eiland met zijn ongetemde, vrijheidslievende bevolking had in de tijd van zijn bestaan nog maar weinig nobels ondervonden van vreemde volken en mogenheden. Sinds eeu wen waren ze in een voortdurende oorlog ge wikkeld met Genua, dat het eiland wilde over heersen. Het had helden voortgebracht als Giu- dice della Rocca, Arrigo della Rocca en Sam- Pler°. maar 't had zich nooit voorgoed kunnen bevrijden. Het tuurde als het ware altijd naar Lllori?n' of er Seen goede macht goederen helpen zou met kracht en liike* man3 datarwFi°tSeling,-die vrearnde vorste- ei-aan snhnpnen o "iP6" ''et "bladen, munitie zag de Seen general n met geldstukken. Men zag de eigen generaals met de eerbied van hove lingen die in het rood ooUiDa„ van nove groeten en beleefde het h o e Rb in ■SS™t ?g feestelijke stoet naarCervione werdgevoerd Corsica was bereid zich een knnir,» i en de pathetische uitgedoste vreemdeling was be reid een koning te zijn. Kind oon huis hij alle hoven Hij was in het laatste decennium van de 17e eeuw in Keulen geboren en heette Theodor von Neuhoff. Als zoon van 'n adellijk officier werd hij page van de Hertogin van Orléans, de beken de Liselotte van de Palts en ontwikkelde zich tot een van die internationale avonturiers, die altiid hebben bestaan en zullen blijven bestaan. Hij hield van spelen en van vrouwen, kon zich in allerlei kringen bewegen, wilde alles genieten, alles beleven, alles zien wat de wereld hem kon schenken. Hij was kapitein in Beierse dienst maar dook later op in Spanje, waar hij vriend schap sloot met de avontuurlijke minister Albe- roni en later met Ripperda. In Engeland onderhield hij betrekkingen met de Jacobieten. Hij trouwde met de hofdame van de Spaanse koningin, de dochter van Lord Kil- mannoch. Maar korte tijd later ontvluchtte hij haar en nam haar sieraden en andere kostbare bezittingen mee. Ook Nederland mocht zich in zijn belangstelling verheugen. Reeds in 1720 schijnt hij in Amster dam gesignaleerd te zijn. In Italië kwam hij in contact met vluchtelingen van Corsica, die hem vertelden van de chaos in het land en het gebrek aan leiding. Toen ontstond ^"tuurlijke droom in het verwarde brein van Theodor von Neuhoff, op Corsica een rol te gaan spelen Hij zocht contact met de Corsicaan Orticoni m Livorno en vertelde deze, in staat te wiSic? ,v?n, Genua te bevrijden. Hij was, ™.li h,?i u1?! aan huis alle hoven en kon zoveel hulp krijgen als hij wenste. n kwam zeer onder de indruk van de prinselijke verschijning en de ideeën van Von Neuhoff en beloofde contact met de autoriteiten van Corsica te zoeken. Theodor had slechts één tegenprestatie geëist: de Corsicanen moesten hem tot koning uitroepen. Orticoni schrok zelfs hiervoor niet terug en beloofde de onderhande lingen te zullen beginnen. Met de hand op de bijbel Nu zette Von Neuhoff zijn hele energie en over redingskracht in, om zijn aanstaande tocht naar Corsica tot een succes te maken. Hij voerde besprekingen met de Engelse consul in Livorno, die hem schepen beloofde. Hij onderhandelde met rijke kooplieden, om krediet te krijgen voor wa pens en levensmiddelen. Hij stak over naar Tunis en dook dan weer op in Europa, waar zijn agen ten het onmogelijke deden om de weg voor hem te effenen. Op deze wijze gelukte het hem als een vorst op de kust van Corsica te^verschijnen. Het Convent van Alesani legde het parlement na de landing van de vreemdeling, de volgende constitutie voor: De kroon zou erfelijk zijn voor de nakomelingen van koning Theodor I. De ko ning zou naast zich krijgen een raad van vier entwintig door het volk gekozen mannen, die samen met het parlement, ieder besluit van de koning tevoren moest goedkeuren. Alle ambten zouden door Corsicanen worden bekleed en de wetgeving bleef berusten bij het volk en het parlement. Met de hand op de bijbel beloofde Von Neuhoff hierna deze constitutie te zullen handhaven. Vervolgens werd hij in de kerk gekroond. De Corsicanen waren te arm om hun nieuwe koning een gouden kroon te schenken. Daarom hadden zij van twijgen een soort lauwerkrans gevloch ten, die voorzichtig op het hoofd van Theodor I geplaatst werd. Nu kon de koning-avonturier gaan regeren. Het was niet moeilijk voor hem een hof te creëren. Hij strooide kwistig graven- en markiezentitels rond. Don Louis Giafferi en Hyacint Paoli wijze Corsicaanse m nnen, die alleen in vurige drang naar vrijheid deze vreemde als koning hadden geaccepteerd werden eerste minister. Ook met ridderorden was Zijne Majesteit niet karig. Ondanks deze bombast wist Theodor nog orde te scheppen ook. Hij maakte een einde aan weilig voortwoekerende familietwisten, bracht orde en regel in het leger en heroverde Porte Cecchio en Sartene op Genua. Hoogst persoonlijk trok hij op tegen Bastia, maar liet 'ukte hem niet deze stad te nemen. Het zou zonder hulp van buitenaf on mogelijk blijken de soldaten van Genua geheel van het eiland te verdrijven. Theodor I00rraad kwam een einde, hulo van huiLnit^ bel°ften ingelost, maar de bleef uit hiw«l ^ro?e bevriende mogendheden delfge handelscontraeten.°r °°k lokte met voor" Nederland zei: Dank-jeivel Een dergelijk voorstel had hij ook aan Neder land gedaan. De Nederlandse consul in iE Bouwer, had dit doorgegeven aan de Slaten-GeSel raai. Naar keuze zou men kunnen beschikken over een vrije haven, bijvoorbeeld Porte Vecchio Verder zou er handel mogen worden gedreven tegen de helft van het bedrag, dat andere naties betaalden. In ruil moest de republiek wapens en manschappen leveren, met andere woorden een bondgenootschap aangaan met Corsica. De Staten-Generaal beschikten afwijzend. De republiek was door verschillende oorlogen te ver zwakt om een oorlog met Genua te riskeren. Ondanks dit alles kon men Theodor vele malen aan de kust vinden, turend naar de zee, wachtend op hulp van wie dan ook. Het volk ondertussen werd ongeduldig en Theodor zag geen andere mogelijkheid dan op 2 september het parlement bij elkaar te roepen en te verklaren, dat hij zou aftreden als eind oktober nog geen hulp was komen opdagen Hierna zou hij zelf naar het vasteland gaan om steun te zoeken. In deze wachtperiode liet Theodor zijn paard zadelen en reed naar de andere zijde van het eiland achter de bergen, waar de aanzienlijke Corsicanen woonden, om ook daar zijn onderdanen te leren kennen. Tijdens deze reis kreeg hij een geniaal idee. Hij stelde een nieuwe orde in: de „dalla Liberazione", waarvan men alleen „cava lier" kon worden na storting van 1000 Scudi. Binnen korte tijd waren er vierhonderd leden van deze orde en de koning kon weer over enig geld beschikken. Maar redding bracht deze inval niet. Er was een oppositiepartij gevormd, waarbij zelfs de eerste minister Hyacint Paoli zich had aange sloten Ze noemden zich de „Indifferenten" en waren ai slaags geweest met de koninklijke troepen. Theodor vond het raadzaam te verdwijnen, voor dat zijn luchtkasteel volkomen afgebroken was. Hij stelde een regentschap in, benoemde zevenen twintig stadhouders en scheepte zich op 11 novem ber 1736, uitgeleide gedaan door een grote menigte in op een schip dat onder Franse vlag voer. Als monnik vermomd ging hij in Livorno aan wal, reisde incognito door Italië en vertrok toen naar Amsterdam, van waar, zoals hij zei, men spoe dig goed nieuws van hem zou horen. In gijzeling Het liep anders dan hij gemeend had. Na in Ruurlo bij familie op een slot te hebben gelo geerd. ging hij terug naar Amsterdam. Gerust heeft hij zich beslist niet gevoeld, want iedere nacht sliep hij in een ander logement. Hij had schulden en deze werden hem noodlottig. In „Het Witte Wammes" voelde hij de fatale hand op zijn schouders en hij werd onder het stad huis in gijzeling gezet. Ook onder deze beproe vingen bleef Theodoi koninklijk. Toen hij voor ae schepenen werd geleid, droeg hij een hoed, degen en handschoenen en werd hij per karos vervoerd. Hij kreeg het ook voor elkaar, dat men hem op zijn koninklijk woord, dat hij alle schul den zou betalen vrijliet. Theodoor kende in Amsterdam verschillende kooplieden, o.a. Boon, Tronchain en Neuville, die hem al eerder clandestien leveringen hadden ge daan, tot groot ongerief van Genua en anderen, die zich hierover bij de republiek hadden be klaagd. Maar Theodor had nu eenmaal overwicht en kreeg het zelfs zover, dat de Nederlandse kooplieden een schip uitrustten om hem naar Corsica terug te brengen. Volk bleef trouw Op 30 juni 1739 zeilde Theodor vanuit Texel met wapens, kaas en leer aan boord, naar Lis sabon, waar een vijftiental Duitse deserteurs uit het Spaanse leger aan boord werden genomen. Voor Oran werd het schip door Spaanse pa trouillevaartuigen aangehouden. Men vond de wapens en dit was reden genoeg om het schip op te brengen en vast te houden. Na enkele we ken werd de expeditie weer vrijgegeven, maar Theodoor scheen er genoeg van te hebben. Mid- den op zee liet hij een Zweeds schip praaien waarop hij overstapte. Op Corsica ondertussen hadden de regenten, die niet meer in hun koning geloofden, onder handelingen aangeknoopt met Genua, dat alge hele onderwerping en uitlevering van de wapens eiste. Dit probleem werd aan de Corsicanen voorgelegd, maar het volk bleek zijn koning trouw te zijn. Het wilde wachten op zijn terug keer. Genua was bang voor Theodor. Het had een grote prijs op zijn hoofd gezet en zijn aanwezig heid aangegrepen, om drie regimenten Zwitsers te huren en deze op Corsica los te laten. Deze troepen traden zo wreed op, dat Corsica de hulp van Frankrijk inriep. Frankrijk greep met twee handen deze kans aan. Kardinaal Fleury sloot op 12 juli 1737 een verdrag met Genua en in februari 1738 landden vijf regimenten Fransen op Corsica. De Corsi canen waren wanhopig. Dit was verraad. Overal luidden de klokken om de mannen te wapen te roepen. Er werd heftig onderhandeld met de Franse generaal Boissieur, maar de Corsicanen weigerden hardnekkig zich aan wie ook te on derwerpen. Deze toestand duurde nog, toen op een dag een neef van Theodor, Baron Droste, in Aleria land de met een schip vol munitie en het bericht, dat de koning op komst was. Onder Nederlandse vlag Theodor arriveerde deze keer aan boord van een Nederlands oorlogsschip, de „Brederode", dat drie koopvaardijschepen onder bevel van de oude zeeman Keetman, convoyeerde. Half september verscheen de kleine vloot voor Cor sica, waar Theodor met een barkas aan land ging. Hij bracht meer wapeenen en munitie mee dan de eerste keer, maar werd minder vriendelijk ontvangen. Aalleen het volk was op zijn hand. Het voerde hem in triomf naar Cer vione, waar hij echter van de generaals, die hij zo vorstelijk in de adelstand had verheven, ho ren moest, dat men niets meer met hem te ma ken wilde hebben. De Franse generaal Boisseur had per procla matie verklaard, dat ieder, die met Theodor on derhandelde, van hoogverraad zou worden be schuldigd. De Hollanders voelden zich ook al niet erg prettig, hesen de zeilen en vertrokken. Theodor kon niet anders doen dan hun voorbeeld volgen. Onverbeterlijk Toch zou de hardnekkige Duitse baron nog eenmaal zijn koninkrijk terugzien. Boisseur was gestorven en opgevolgd door de Markies de Mail- lebois, die Corsica gedeeltelijk onderwierp en de leiders van de opstand dwong het eiland te verlaten. Hij regeerde Corsica streng, maar recht vaardig. In 1741 verliet hij Corsica, gevolgd door de rest van de Franse troepen. Meteen vlamde de strijd tegen Genua op. Midden in die strijd, in januari 1743, verschenen drie Engelse oorlogs schepen voor de Corsicaanse kust met.. Theo dor aan boord. De onverbeterlijke intrigant had het weer voor elkaar gekregen, dat men hem schepen, wapens en kruit ter beschikking had gesteld. Hij begon met hoogdravende proclama ties uit le vaardigen, waarin hij beloofde de trouwen te zullen belonen en de verraders te straffen. Maar hij vond niet, wat men in zijn va derland „Anklang" noemde. Zelfs het volk had Theodor uit zijn hart gebannen. Von Neuhoff had nog zoveel inzicht, dat hij dit begreep Staande op zijn schip bracht hij al tijd ln stijl een laatste vorstelijk saluut aan zijn droomrijk. Maar mensen als Theodor von Neuhoff zijn on verbeterlijk. Zelfs de ouderdom maakte hem niet wijzer. In zijn laatste jaren in Londen verdween hij voortdurend achter de muren van de gevan genis wegens schulden. Men vond hem een curi euze figuur en volkomen vreemden zochten hem op in de gevangenis, waar hij met potsierlijk aandoende waardigheid zijn gasten ontving. Toch bleet hij tot zijn dood toe vrienden houden. Op 11 december 1756 stierf hij in het huis van een kleermaker op Soho. De begrafenis werd bekos tigd door een oliekoopman in Comptonstreet. De koning was dood, maar er volgde geen „leve de koning". ning de beide punten mee naar huis nam. Zonnemaire moet door deze nederlaag de onderste plaats delen met Brouwershaven 2. In 3 A klom Patrijzen 2 een plaats- Je op de ranglijst door een 62 zege op het bezoekende IJzendijke 2. In 3 B liet Axel 3 er geen twijfel aars bestan, dat zij de sterkste is uit deze afdeling. De oranjehemenden be haalden een stevige 9overwin ning op Koewacht 2 en werden daar door kampioen. Steen 3 zag zich door Hontenisse 2 weer wat steviger op de onderste plaats gedrukt. STENOGRAFIE Uitslag van het examen gehouden te Vlissingen door de Nationale Ver eniging van Leraren in Stenografia „Groote". Machineschrijven Ned. 120 Igr/mt geslaagd de dames: A. Blaauw, D. W. A. Boon, met lof, J. Buijs, J. De- brauwer, I. Eekman, L. C. de Ja ger, W. de Jonge (met lof), C. J. M. Mes (met lof), C. van Oosten (met lof), R. Pieterse (met lof), M. de Priester, C. Rijk, J. M. Sinke, W. Verhage (met lof), A. C. J. Ver- sluys, M. R. Wattel; en de heren W. Almekinders (met lof), M. T. Bil, L. H. Kooman, C. J. v. d. Weel (met lof) en J. H. de Wolff te Middelburg. Geslaagd de dames: R. Balleur, A. M. E. Elich, P. E. A. A. de Kort, L. I. Lemmens, H. J. Lodder, M. E. Loekemeijer, A. Maes (met lof), G. Meerman, S. J. Mesker, J. C. de Meulmeester, J. A. van Olm, A. van Overbeeke, M. J. Roelse, J. Verhulst, M. Wiegman en de heren J. H. Kui per, R. E. Remeeus, J. P. Vreeke en A. v. d. Wilt te Vlissingen. De da mes: C. Meertse en P. J. Oreel te Arnemuiden; E. A. Everaars (met lof) en N. C. de Visser te Breskens; C. H. van Oosten, J. Soesman en A. M. Vreeke (met lof) te Domburg; W. Francke en C. Walraven te Grijps- kerke; C. E. Vinke te Hoofdplaat; N. A. Baas, M. Goverse (met lof) en T. Jeras te Nieuw- y St.-Joosland; de heren K. Rinkhoud en J. Stokker- man te Oostburg; J. Kooman (met lof) te Oostkapelle. De dames J. A. Goulooze te Ritthem; T. Baas, N. M. Davidse, L. W. Joosse (met lof) en J. Pouwer te St.-Laurens; de heren] J. van Hal en L. C. G. M. J. Qua- taert te Sluis. De dames: M. Los, J. K. van Schaik en W. van Soelen te Souburg; P. Lievense (met lof), S. Minderhoud, W. Roelse (met lof) en F. van Rooijen te Westkapelle. Be wijzen van vaardigheid werden uitge reikt aan: mej. A. L. v. d. Vrede te Souburg en de heren J. Dekker te Arnemuiden en P. C. Blankenburgh te Vlissingen. Geslaagd voor Machineschrijven Ned. 175 lgr/m.: mevr. J. W. Corne- lisse-van Hal te Vlissingen. Geslaagd voor Machineschrijven Duits 120 lgr/m: De dames N. Klap (met lof) te Middelburg en M. A. v. Boven te Vlissingen. Geslaagd voor Machineschrijven Engels 120 lgr/m: de dames J. Looi- sa en C. E. de Visser te Middelburg, J. Vergouwe te Breskens en mevr. J. W. Carnelissen-van Hal (met lof) ts Vlissingen. Geslaag voor kantoorsteno Ned. 130 igr/m: de dames A. van Offen- beek, C. Ouwerkerk (met lof), S. Vat- teroth en J. B. Verschuure te Middel burg; L. Boons te Serooskerke; C. E. M. Baert, A. W. Frenks, E. Maas en J. A. M. Naaktgehoren te Vlis singen. Geslaagd voor Kantoorsteno En gels 100 lgr/m: mej. C. L. M. Plas- schaert te Vlissingen. Geslaagd voor Kantoorsteno Frans 100 lgr/m: mej. C. J. Somers ta Vlissingen; Steno-typen Nederlands: geslaagd mej. N. Boons te Ritthem; Steno-typen Engels: gelsaagd mej. N. Klap te Middelburg; Steno-typen Frans: geslaagd mej. A. N. Pluij- mers te Middelburg (met lof). Diplo- mas voor Particulier-secretaresse werden uitgereikt aan ds dames A. N. Pluijmers te Middelburg en C. J. Somers te Vlissingen. SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGE Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorlopige diploma scheepswerktuig- kundige de heren: A. Groenenberg, Middelburg; L. Noyons, Vlissingen: A.' P. van Burgh, Haamstede, ellen leer lingen der Machmistenschool te Mid delburg. PSYCHOLOGIE Mej. P. L Hemelaer uit Hulst slaag de aan de r.-k. Universiteit te Nij megen voor het doctoraal examen psychologie. GENEESKUNDE De heer F. E. V. van Hootegem uit Sluis slaagde aan de rijksuniversi teit te Utrecht voor het doctoraal examen geneeskunde. WONING TE AARDENBURG Voor rekening der gemeente Aar denburg werd een woonhuis aanbe steed te bouwen aan de Herendreef op de plaats van een verwoest pand aldaar. De inschrijving was als volgt: A. Maas en Zn., Aardenburg f 15.980; Fa. J. Daansen en Zn., Aardenburg f 15.988; A Heijmdriikx, Eede f 16.300; Fa. Stamdaert en de Roover, Eede f 16.900. De gunning werd aangehou den. ROTTERDAM, veemarkt 4 februari Aanvoer in totaal 1664, vette koeien en ossen 1047. varkens 617. vette koei en le kw. 300—320, 2e kw. 284r-294; 3e kw. 270280 per kg. Varkens (lv. gew.) le kw. 201, 2e kw. 189, 3e kw. 187 gld per stuk. Vette koeien, aan voer iets ruimer; handel lui; prijzen» le kwal. onveranderd; 2e en 3e kwal. niet geheel prijshoudend. Varkens (lev. gewicht) aanvoer korter; han del: goed, prijzen: even hoger in prijs, enkele prima's boven notering. Konstanz 269 (+1), Rheinfelden 189 1), Breisach 96 (—12), Straatsburg 194 4), Maxau 386 (+3), Mannheim 244 2). Mainz 311 (+16), Bingen 216 (+12), Kauto 239 (+15), Trier 279 (—8) Koblenz 288 17), Keulen 290 (+30), Ruhrort 504 (+39), Lobith 1108 (+34), Nijmegen 873 (+34), Arnhem 881 (+26), Eefde IJssel 424 (+14), Deven ter 318 (+11), Monsim 5550 (onv.), Vi_ se 5095 (—6), Borgharen 4079 21), Belfeld 1244 (+4), Grave beneden de sluis 542 (+23). De scheepvaart op de Waal boven Nijmegen is in de komende nacht ge stremd van 19 tot 07.

de Stem | 1957 | | pagina 3