EURO-MARKT EEN FEIT Verzoening Tito en Sow jet-Unie? Nederlands voorbehoud na ook akkoord over landbouw Op Jongste deelnemer.., Ontploffing in mijn van Ver. Staten eist 37 doden Gezagscrisis in Indonesië neemt toe, zegt Soekarno i nu in ers-rij Hongaarse studenten in arrest Saoed in ziekenhuis Geheimzinnige patiënt in Sowjet-Unie Straaljager neergestort lerstand rinst.... Ondertekening op 10 maart tie is of munt? fi DAGBLAD VOOR Aanlooptijd van 15 jaar circa Plan Duitse C.D.U. Arbeiders als mede-eigenaars Rusland leent aan Tsjccho-Slowakije SCHOORSTEENVEGERS. ZACHT Straaljager vuurde door dakraam Debayle president van Nicaragua Krentenwegge Monaco voor Naar akkoord Israël en V.N. Bantengraad daagt communist uit Mgr. Lemmens 25 jaar bisschop Eenheids-stemming in Roemenië „Holnis" weer vlot ï-/ hag aan het toeval westie van wéten lor Uw vloei I Wie noemt het merk vinkelier is dat 't is het 't beste, ■netéén als vloei rd g' (10). Vlak voor rust 02 toen Karei v. d. meelde op de uitlopen- e kon de bal niet meer lukte het veel beter al. Gestimuleerd door in van Halderen in de nut uit een penalty, lub herhaaldelijk ten de gelijkmaker niet jven. toen Koos v. Strien lai voorzette en Chr. lai inkopte. De strijd e goal begon. Uit een e bal bij Kuppens, die ïknalde. Doelman van het leer bij van Hal voeten en het was n'ge minuten voor het enheid een gelijk spel slepen. De toegewe- ferd echter naast ge- voor het einde wist n pass van van Hal tand op 42 te bren- gepresteerd het fsingen de volle winst ^rdoor het zich zelf in speelde, maar de t terug drong. Het perament moet snel ■neens goed werk. Het t VSV, dat de Ooster- ellicht onderschatte, aetel vertrouwen met oest bekopen. ,st is: 2 2 4 15 10 LIVISIE A 18 13 4 1 30 18 9 7 2 25 17 9 6 2 24 17 9 5 3 23 17 6 7 4 19 18 7 5 19 17 7 4 6 18 13 5 7 6 17 17 6 5 6 17 17 5 6 6 16 17 4 7 6 15 17 4 5 8 13 17 3 7 7 13 18 6 1 11 13 18 2 6 10 10 17 1 4 12 6 5 DIVISIE B 18 13 1 4 27 17 8 7 2 23 18 10 3 5 23 13 6 10 2 22 17 9 3 5 21 16 7 6 3 20 16 8 4 4 20 17 7 5 5 19 17 5 7 5 17 18 5 7 6 17 18 7 3 8 17 17 5 7 5 17 18 5 3 10 13 17 3 3 11 9 17 2 4 11 8 17 2 2 13 6 44-18 29-23 46-32 27-23 44-32 30-19 41-29 39-34 34-33 26-23 25-31 34-33 32-40 23-44 20-46 20-45 97e JAARGANG No. 22370 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Btjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). l\'a afloop van de gisteren op het kasteel Hertoginnedal te Brussel gehouden bespre kingen over de gemeenschappelijke markt van Europa, bleek de Belgische minister van buitenlandse zaken, Henri Spaak, bij sonder optimistisch. Aan (leze conferentie tverd deelgenomen door de ministers van buitenlandse zaken van Duitsland, Frank rijk, Italië en de Beneluxlundcn. Spaak verklaarde: „Het uas een zeer goede dag. Alles is af gewerkt. Het vervoerde buitentarieven, ie landbouw. Enkele zeer kleine punten, die betrekking hebben op de lijst van voor behouden produkten, zullen nog opgehel derd moeten worden. Wat de instelling aangaat, is ook alles geregeld. Wij hebben voorts bet aantal afgevaar digden gewijzigd. De verhouding In de raad van ministers blijft de volgende: vier stem men elk voor Frankrijk, Duitsland en Italië, twee voor Nederland en twee voor België en een voor Luxemburg. De vereiste meer derheid blijft twaalf van de zeventien stem men Radio-Boedapest maakte gis teren weer bekend ,dat een aantal studenten is gearresteerd wegens contra-revolutionaire activiteit. Bij huiszoekingen heeft de politie een belangrijke hoeveelheid wapens gevonden. De rector van de medische facul teit van de universiteit in de Hon gaarse hoofdstad, Pal Degesi Kis, heeft tegenove:- het persbureau M.T. I. verklaard, dat elke dag in de uni versiteitsgebouwen verborgen wapens worden gevonden. Hij beloofde dat krachtig opgetreden zal worden te gen hoogleraren en studenten" die niet begrijpen dat de tijd van reactio naire kuiperijen voorgoed voorbij is". Negen Hongaarse verzetsstrijders,, die in een pantserauto waren ontsnapt zijn kort voordat zij Oostenrijk be- i eikten, bij het dorp Lutzmannsburg door 12 tanks achterhaald. Slechts één van hen slaagde erin de grens over te komen. Spaak deelde mee, dat een enkele Europese vergadering zal worden voorgesteld. Dit voorstel zal echter vooraf door de vijf« tien 'eden van de raad van Europa goedgekeurd moeten wor den. Voorts werd bekend gemaakt, dat op 17 februari te Parijs eer> bijeenkomst van -de ministers van buitenlandse zaken zal wor den gehouden en dat daarna waarschijnlijk een topconferentie zal volgen. In het algemeen wordt aangenomen, dat op 10 maart het verdrag inzake een Euro-markt zal worden ondertekend. PRINSES Marijke is gisteren voor enkele dagen opgenomen in het Ooglijdersgasthuis te Utrecht voor een kleine nabehandeling. MANUEL Pedro Marto, de vader van de kinderen, die in 1917 bij Fa- tima in Portugal een verschijning van Maria hebben gezien, is op 83- jarige leeftijd in Fatima overleden. HET MOND- cn klauwzeer heeft de Franse regering sedert 1952 meer dan 150 miljard frank gekost. On danks de getroffen bestrijdingsmaat regelen verbreidt deze ziekte zich nog steeds. DE GOUDVELDEN, die onlangs in het oosten van Egypte zijn gevonden, zullen, naar Egypte beweert, vol doende opleveren om de helft van de ongeveer 4,8 miljard gulden be dragende kosten van de bouw van de dam van Assoean te financieren. Th^EaW^uTDUITSE President, prof. Theodor Heuss, zal van 6 tot 9 maart een officieel bezoek breneen aan He Verenigde Staten. Adenauer gaat in de komende lente naar Perzië en Oostenrijk, mogelijk ook r.og in de loop van het jaar naar de V S. ™,D,E HA™N Rotterdam is op 5 februari het 2.000e schip van dit jaar binnengelopen. Vorig jaar kwam het 2.000e schip op 7 februari bin nen. EEN HAAGSE heer, zekere K., reed op zijn (vrij nieuwe) fiets' waarvan het voorlicht niet brandde'. Agenten wezen hem erop. K. werd woedend, wierp zijn fiets in het water en nam de benen. De fiets is later opgedregd. DE OVERSTROMINGEN in de Amerikaanse staten Georgia, Missis sippi, Alabama, Kentucky en Virgi nia, hebben vijftig mensenlevens ge- eist, Er zijn 15.000 mensen dakloos geworden en de schade bedraagt 75 miljoen dollar. De overeenstemming over de landbouw, die men op een Neder lands voorbehoud na heeft kun nen bereiken, is gebaseerd op de onderstaande twee grondbeginse len: Gedurende de aanlooptijd van 15 tot 17 jaar zal elke verla ging van douanerechten en opheffing van invoerbeper kingen gelijkelijk betrekking hebben op industrie- en land- bouwprodukten. 2 Elk land zal het recht hebben minimumprijzen vast te stel len voor landbouwprodukten, maar indien een land produk ten aanbiedt onder het natio nale minimum, kunnen de an dere landen weer invoerbe perkingen afkondigen. Aan het eind van de aanloopperio de van de gemeenschappelijke markt zal de raad van ministers beslissen of het recht van de landen tot het vatststellen van minimumprijzen voor landbouwprodukten zal voortdu ren of moet worden gewijzigd. bricage in ons land. Ook hebben de ministers over de kwestie van de organen van de ge meenschappelijke markt en Euratom gesproken. Eén assemblee In principe is men tot overeen stemming gekomen over de vorming van één enkele Europese assemblee, die van Straatsburg, waarin de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Westeuropese Unie, de Ge- j meenschappelijke Markt en Euratom I vertegenwoordigd zijn. Het aantal ze- j tels zou dan moeten worden ver- 1 dubbeld. Bclga meldt nog, dat de ministers besloten hebben een raadgevende commissie voor het vervoer in te stellen, waarvan de leden door de nationale regeringen zullen worden aangewezen. Deze commissie zal aan de Europese commissie advies moe ten uitbrengen, welk advies aan de raad van ministers zal worden over gelegd. Verder is bepaald, dat de Europese commissie twee jaar de tijd zal krij gen om de discriminaties inzake het vervoer uit de weg te ruimen. Verder is overeengekomen., dat verzoeken om afwijkingen van de ta riefmaatregelen niet op meer dan 20 pet van de huidige globale invoer der desbetreffende landen betrekking mo gen hebben. De afwijkingen zullen gelden voor een periode van zes maanden en "zullen voor dezelfde duur worden verlengd met goedvin den van de raad van ministers. Ten aanzien van de instellingen werd besloten het aantal leden van de vergadering die ook voor Euratom en de Gemeenschappelijke Markt zou fungeren op 142 vast te stellen (36 le den voor Frankrijk, 36 voor de Bondsrepubliek en 36 voor Italië, 14 voor België, 14 voor Nederland en 6 voor Luxemburg). Het vraagstuk van het betrekken van de overzeese gebieden bij de Ge meenschappelijke Markt zal afgehan deld worden op de vergadering van de zes ministers van buitenlandse za ken te Parijs op 17 februari. Afgevaardigen van de Duitse Chris ten-democratische Unie (C.D.U.) hebben een plan ontworpen, dat be oogt de arbeiders tot mede-eigenaars der ondernemingen te maken. Volgens dit plan, dat nog door de gehele partij moet worden goedge keurd, moeten alle ondernemingen met meer dan 100 werknemers deze werknemers deel laten hebben in het eigendom der onderneming. De Sovjet-Unie heeft Tsjecho-Slo- wakije een interestvrije lening op lange termijn en andere hulp ver leend voor de ontwikkeling van de uraniumwinning. Zij zal meewerken aan de stichting van een instituut voor kernfysica door het leveren van en voorts deelnemen aan de bouw van een grote atoomcentrale, een fa briek voor zwaar water en onderne mingen voor bewerking van het ura niumerts. Oosteuropese kringen in Bel grado hebben verklaard, dat de secretaris van de Russische communistische partij, Nikita Kroestjef, Zuid-Slavië heeft voorgesteld een einde te maken aan de polemieken tussen Mos kou en Belgrado. In een boodschap aan Kroestjef zou de suggestie zijn gedaan, dat een conferentie van Zuidslavische en Russische topfiguren ter bespreking van het herstel der samenwerking tussen beide communistische partijen wellicht met vrucht in het voorjaar gehouden kan wo.iden, aldus deze kringen. Het voorstel zou door de Zuidsla vische ambassadeur in Moskou, Mi- cunovic, ter kennis zijn gebracht van het centrale comité van de Zuidsla vische communistische partij. Voet bij stuk Op de essentiële punten zijn de Ne derlanders niet afgeweken van het reeds verleden week ingenomen standpunt. Wat het landbouwvraag stuk betreft in het bijzonder stelden zij een amendement voor, volgens hetwelk het systeem van minimum prijzen niet tot gevolg mag hebben dat hel bestaande handelsverkeer achteruit gaat. De Nederlandse dele gatie houdt verder vast aan haar re serve, dat, zolang zij niet weet hoe hoog de buitentarieven zijn, zij zich met betrekking tot de minimumprij zen niet kan binden aan een periode tijdens welke deze minimumprij zen zouden gelden die langer is dan vier jaar. Vervoer De zes ministers hebben 's mid dags de kwestie van het vervoer in de landen van de gemeenschappelijke markt geregeld. De regeringen zul len een commissie van deskundigen aanwijzen, die zal worden belast met het samenbundelen van de concur- rentievoorschriften op dit terrein. Op het gebied van de buitentarie ven hebben de Nederlanders op één punt voorbehoud gemaakt. Deze kwestie heeft men gisteren niet defi nitief kunnen regelen. Het gaat over de invoerrechten van bepaalde che mische produkten, die van bijzonder belang zijn voor de kleurstoffenfa- Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt maan- dagavond 23.15 uur: Zacht weer met overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog l weer. Matige tot krachtige wind J tussen zuid en zuidwest. S Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Aanvanke- lijk zwakke tot matige, later ma- tige tot vrij sterke zuidenwind. Toenemende bewolking en enige kans op regen. Aanhoudend zacht S Sfe,er.-.. Het wegverkeer in Noord- België kan hinder ondervinden van rukwinden. J Vandaag: zon onder 17.35 uur. 5 Morgen: zon op 8.12 uur. Maan l op 10.11 uur. Maan onder 0.01 S uur. Gistermiddag is een patroon uit een Doordwapen van een straaljager door t tLo3 c.aartl van een huis aan de Lange Streek op Schiermonnikoog gevlogen. Het projectiel heeft zich in de v]oeI vaa de zolderkamer ge hooid. Persoonlijke ongelukken heb- ben zich niet voorgedaan. Vermoed wordt, dat een der straal jagers, die schietoefeningen plegen te houden in een gebied bij de Neder landse Waddeneilanden, thans naar het eiland toe vliegend heeft gescho ten inplaats van, zoals voorgeschre ven is, van het eiland af. Met een overweldigende meerder heid van stemmen is Luis Somoza Debayle zondagavond voor een ter mijn van zes jaar tot president van Nicaragua gekozen. .Luis Somoza Debayle volgt zijn va der op, die vorig jaar september vermoord is. De grote opkomst van de kiezers, circa 80 procent, schrijft men toe aan de vrouwen, die voor het eerst stemmen mochten. In het Van Nispenhuis te Amster dam is een schoorsteenvegersvak- tentoonstelling geopend. De plech tigheid geschiedde doOr het door steken van een schoorsteen door de voorzitter van de Algemene Schoor steenvegers Patroonshond, de heer P. W. Vituli, die hierbij werd ge assisteerd door een in werkkledij gestoken schoorsteenveger, die bo vendien, net als zijn Deense colle gae, een hoge hoed droeg. Genoemde kringen verwachten, dat Micunovic naar Moskou zal terugkeren met een bevestigend antwoord. De Zuidslaviërs hebben in hun pu- blikaties niet gezinspeeld op een der gelijk Russisch initiatief. Waarne mers beschouwen echter één zin van het communiqué, dat gepubliceerd is na afloop van de vergadering van het centrale comité, die de vorige week werd gehouden, veelbetekenend. Hierin wordt gezegd dat het cen trale comité „enige vraagstukken in zake de banden tussen de Zuidsla vische en andere communistische partijen heeft onderzocht". Vier dames en zeven heren, onder wie bakkér J. Beersma van Uithuizen zullen prins Rainier en prinses Gra ce een krentenwegge van 35 pond aanbieden. In dat brood, dat keurig opgeborgen is in een eikenhouten kist van anderhalve meter lang, zit ten 85.000 krenten. De kist is versierd met het wapen van Monaco en met dat van Uithui zen. Bakker Beersma, die gisteren de tocht naar Monaco maakte en daarbij voor het eerst in een vliegtuig zat, had nog deeg over, toen zijn produkt voor het prinselijk paar gereed was. Hij bakte er tien krentenbroden van voor de bemanning van het vliegtuig. In de omgeving van Ehrwald in Oostenrijk vond de 50e jaarlijkse ski-afdaling plaats. De leeftijden van de deelnemers varieerden tus sen de 6 en 78 jaar. Maar de jong ste deelnemer was ongetwijfeld de vijf maanden oude Friedl Wilhelm, die op de rug van zijn vader, Alfred Wilhelm, zijn eerste afdaling maak te. Hier ziet men vader en zoon voor de afdaling. Koning Saoed van Saoedi-Arabië is gisteren opgenomen in een Ame rikaans legerziekenhuis, waar men zijn ogen zal onderzoeken. De koning, is gedeeltelijk blind aan het ene oog, en ook met het andere kan hij niet normaal zien. Voor het eerst is in Israëlische po litieke kringen gisteren gesproken over de mogelijkheid van het instel len van een door de Verenigde Naties en Israël gezamenlijk te voeren be stuur over de strook van Gaza. Daarbij zou in de eerste plaats aandacht worden geschonken aan de economische behoeften van dit ge bied, en er zou gepoogd worden, ge heel buiten Egypte om, een oplossing te vinden voor het vraagstuk der Pa lestijnse vluchtelingen. De Westduitse bloedspecialist, prof. Schuiten, is, zoals wij in onze editie van gisteren reeds berichtten, naar Moskou gevlo gen om daar een patiënt te be handelen. Het Amerikaanse blad New York Daily News meldde bereids uit kringen van de geheime dienst vernomen te hebben, dat de patiënt in kwes tie de Sow jet vice-premier Ka- ganowitsj zou zijn die een le vens gevaarlijke schotwond ge- In een steenkolenmijn te Bis hop in de Amerikaanse staat Virginia heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan. Volgens de laatste berichten zijn 34 per sonen om het leven gekomen, terwijl er nog enkelen worden vermist. President Soekarno heeft be toogd, dat zijn jonge land „op elk gebied een toenemende ge zagscrisis doormaakt". Zichzelf had hij al afgevraagd of demo cratie voor het land aanvaard baar zou zijn. „Wij moeten een aan de wetten gehoorzamende staat hebben doch op het ogen blik is het noodzakelijk dat we een aan de „revolutionaire" wetten gehoorzamende staat hebben" - aldus de president. Twee weken geleden maakte presi dent Soekarno bekend een plan te hebben om verdere verslechtering in de toestand te voorkomen, door het instellen van een adviserende raad onder zijn leiding. Zijn jongste verklaring legde de president af tijdens de zevende her denking van de dies natalis van de universiteit van Indonesië. Bij diezelfde gelegenheid uitte de president van deze universiteit, pro fessor Bahder Djohan, het dreige ment, dat alle „hoogleraren en do centen van Indonesische nationali teit, verbonden aan de staatsuniver siteit, al hun functies op het gebied van onderwijs zullen neerleggen", in dien de regering voortgaat met de aangekondigde inlijving van de tech nische faculteit in een nieuw op te richten staatsuniversiteit. Deze facul teit maakt thans deel uit van de uni versiteit van Indonesië. „Kom maar kijken De militaire Bantengraad, die in december de macht in Midden-Su- matra heeft overgenomen, heeft een communistisch parlementslid uitge daagd een bezoek aan deze provincie te brengen. Radio Padang, die deze uitnodiging de luchl inzond, verklaarde, dat de persoonlijke veiligheid van het be trokken parlementslid, Anwar Kadir van de P.K.I., tijdens een eventuele rondreis door Midden-Sumatra zal worden gewaarborgd. De zonder bloedvergieten verlopen staatsgreep van de Bantengraad werd in het parlement door de com munisten en ook door andere linkse leiders sterk veroordeeld. Zij noem den de raad een „fascistisch militair regiem", vooral nadat in Midden- Sumatra een aantal communisten was gearresteerd. Kolonel Simbolon, de opstandige territoriaal commandant van Midden- en Noord-Sumatra, zal voorlopig in Midden-Sumatra blijven. Geldzorgen De Indonesische goud- en de viezenreserves zijn gisteren weer beneden het wettelijk voorge schreven minimum van twintig procent van het in omloop zijn de geld en andere verplichtingen gekomen. Het percentage be droeg 19.86, tegen 20.76 een week geleden. De Indonesische monetaire raad heeft nu bekend gemaakt, dat 't mi nimum percentage thans voor een periode van drie maanden, eindi gend ultimo april aanstaande, op vijftien procent is gesteld. Financiële leskundigen noemden teruglopen van de export en het toenemen van het bedrag aan bankbiljetten in omloop, in het bijzonder na de eisen om geld van het opstandige Sumatra, de hoofdoorzaken van de tegenwoor dige alarmerende financiële si tuatie. Na de gebeurtenissen van decem ber heeft de centrale regering tien tallen miljoenen roepiahs naar Mid den- en Zuid-Sumatra overgemaakt. Rook en vergiftiging van de lucht vormen het grootste gevaar. Er deed zich geen instorting voor. Aanvankelijk had men nog enige hoop, dat enkele mijnwerkers zouden kunnen worden gered. Tegen het mid daguur maakte de Pocahontas Fuel Co. eigenaresse van de mijn be kend, dat de hulpploegen alle hoop op het vinden van overlevenden had den opgegeven. Door de ontploffing bleef een lift vast zitten, zodat de reddingsploegen gedwongen waren door een andere schacht, vier kilo meter verderop, af te dalen om de plaats van de ramp te bereiken. De eerste berichten gewaagden van een negental doden, doch naarmate de uren verstreken, werden hoe lan ger hoe meer lijken geborgen. Met de grootste voortvarendheid werden de reddingswerkzaamheden aangepakt, doch de defecte lift en giftige gassen vormden een zodanige handicap, dat de droeve veronder stellingen allengs meer en meer be waarheid werden. De laatste berich ten gewaagden dan ook van 37 doden. Omstreeks twaalf uur gistermiddag zag de piloot van een Meteor 8 zich genoodzapkt met de schietstoel zijn toestel te veriaten. De vlieger werd vrij spoedig door een helikopter van de Amerikaanse luchtmacht, die juist een vlucht bo ven ons land maakte, uit het IJssel- meer opgepikt. Gevraagde assistentie van schepen en andere vliegtuigen was daardoor niet meer nodig. Men vermoedt, dat het toestel ten oosten van Marken in het IJsselmeer is ge stort. De piloot was de 23-jarige sergeant vlieger J. Witman uit Den Haag, die voor een onderzoek in het hospitaal te Soesterberg vanwaar de straalja ger afkomstig was, is opgenomen. kregen had. Dit bericht werd later door prof. Schuiten tegengesproken. „De man had geen snor, zoals Ka- ganowitsj, en bezat nog slechts wei nig grijzend haar. Men had hem bloedtransfusies toegediend, maar zijn ziekte had niets te maken met atoomstraling", aldus de Keulse pro fessor. Hij verwacht donderdag naar Duits land terug te kunnen keren. Men had hem gezegd, dat de patiënt om „po litieke redenen" niet kon worden ver meld. Deze grote onbekende wordt voorts door een tiental Sowjetspecia- listen bijgestaan. De hierboven reeds aangehaalde New York Daily News wist verder nog te melden, dat Kaganowitsj de enige Jood in de Sowjet-hiërarchie, een vertegenwoordiger van de „oude. doorgewinterde Stalinisten", op bevel van Kroestjef en Boelganin zou zijn neergeschoten. „Er liep evenwel iets misKaganowitsj werd slechts zwaar gewond bij die aanslag. Volgens andere berichten zou de bloedspicalist ontboden zijn in verband met ernstige ziektever schijnselen van Wassilewski. de vice-minister van defensie, die in de tweede wereldoorlog een ver maard bevelhebber was. Op 5 februari is het 25 jaar gele den, dat mgr. J. H. G. Lemmens werd benoemd tot titulair bisschop van Cardica en coadjutor van mgr. L. J. A. H. Schrynen, bisschop van Roermond, met recht van opvolging. Op 19 maart 1932 werd hij door mgr. J. H. J. Jansen, aartsbisschop van Utrecht, in de kathedrale kerk van Roermond tot bisschop gewijd. Door het overlijden van mgr. Schrijnen op 25 maart 1932 werd mgr. Lemmens bisschop van Roermond. Het zilveren bisschopsjubileum zal plechtig worden gevierd op 19 maart a.s., de dag van zijn consecratie. Radio-Boekarest heeft gisteren ge- meld.. dat alle 437 kandidaten van de officiële eenheidslijst in het parle ment zijn gekozen bij de zondag ge houden verkiezingen. Er waren kies districten waarin alle stemmen voor de eenheidslijst werden uitgebracht. „Het was geen verkiezing", aldus de radio. „Het was een geestdriftige betoging voor de volksdemocratie". Volgens radio-Boekarest zijn bijna 11.000.000 stemmen uitgebracht. 96 procent van het aantal kiesgerechtig den. De meeste gekozenen zijn lid van de communistische partij. Het Duitse schip „Holnis", dat sinds eind vorige week ter hoogte van Schouwen-Duiveland aan de grond heeft gezeten, is vlot gesleept. Er waren de afgelopen dagen al eni ge pogingen gedaan het vaartuig vlot te brengen, maar die waren alle mis lukt.

de Stem | 1957 | | pagina 1