Sas van Gent werkt druk aan herboren carnaval Belangstelling der jongeren V astenavond in teken van de „beet'' De textielnijverheid in Zeeland Sympathieke geste Een heel verkeerd idee F» U ROL Personeelsactie scheepswerven zonder succes Goese televisie zender De moordzaak te Nieuwland Relletjes in Famagusta Grote bedrijvigheid allerwegen In juli of augustus proefuitzending Gouden erepenning voor raadslid Sectie op stoffelijk overschot van de man Faillissement Hoogwaterstanden Walcheren VLISSINGEN Zuid-Beveland GOES Feestavond van „De Bromvlieg" In ééif nacht Uw handen gaaf en zacht f Sun balm Een groep meisjes over Zeeuwsch-Vlaamse cultuur ZEEUWSCH- VLAANDEREN Geheimzinnige patiënt..... Italiaan lichtte Nijmeegse bank op Bestuursinkrimping is van de baan Int. handbaltoernooi te Goes ook dit jaar TITEL NAAR GOES OF MIDDELBURG Beslissingen nog even uitgesteld Huidgenezing Aardenburgs speler brak been in duel Vlissingen heeft er nieuwe gymzaal bij Engelvaart dam- kampioen van Zeeland Eerste nederlaag voor MTS II ACFMDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAIV MAANDAG 4 FEBRUARI 1957 (Van onze redacteur). Sas van Gent gaat dit jaar, voor het eerste sedert dertig ja ren weer een echte" vastenavond vieren. Zoals we al vaak heb ben geschreven, bestond er in de enige Zeeuwsch - Vlaamse plaats die een oude carnavalstraditie bezit, al sedert enkele tijd een streven om het jaarlijkse feest der feesten zijn oude luister te hergeven. Dat is nu gelukt. Er is een Sasse Carnavals Stichting gevormd, die ijverig en vol enthousiasme (dat nog maar steeds groter wordt) plannen maakt en ze intussen even ijverig uitvoert. En er komt een prins, een echte Carnavals prins. Zijne Hoogheid heet: Prins Armand August Louis I van Beet vla Suiker tot Melasse. heeft van een van Sas van Gent's vroegere veldwachters, er zullen rid ders in de orde van de Leutige Beet geslagen worden, kortom, het zal car naval zijn. Op zijn Zeeuwsch-Vlaams en op zijn Sas. De tijdelijke heerser over Sas zou moeilijk anders kunnen heten. Sas is de stad van de bieten en de suiker. Er komt ook een carnavalsstoet, die eveneens een herleving van wat vroe. ger geweest is betekent. Kortom, van af dit jaar gaat Sas van Gent er ernst mee maken. En het zal niemand verwonderen als dit het begin zou zijn van een hernieuwde traditie die de Zeeuwsch-Vlaamse carr.avalsstad een grote roep zal geven. De prir.s krijgt op zaterdag 2 maart de sleutels van de stad uit handen van burgemeester R. A. J. den Boer, wiens bestuur dan tot As woensdag zal zijn afgelopen. Dan zal nl. „Armand d'n Beet" regeren, in dien zijne hoogheid ons deze gemeen zame term wil vergeven. Zowel van de burgemeester als van het gehele gemeentebestuur krijgt de Carnavals Stichting alle mogelijke medewerking en tezamen met het stijgend enthou siasme vormt dit de grondslag voor een succesvolle vastenavondviering. Op die zaterdag zal Sas en zullen ook de ongetwijfeld talloze gasten van buiten de stad tevens kennis maken met de raad van boeren, aan welks hoofd de Grootste Boer, men zal de elf geboden horen afkondigen, men zal er de robuuste martiale figuur zien van „Pliesie Goor", een r.aam die deze belangrijke functionaris in de vastenavondviering overgenomen Optocht Zondags gaat de optocht en we gaan daar nog niets van vertellen. Er wordt nog gespijkerd, er lopen nog plannenmakers rond die spoedig wagenmakers zullen worden en er wordt nog druk geconfereerd. Maan- da daarop krijgen, er. dat is een sym pathieke gedachte van de Stichting, de ouden van dagen hun beurt. Want behalve op hun verse staatspensioen hebben zij ook recht op een jaarlijkse portie leut. Tussen haakjes: de Sas se carnavalsleuze is dezelfde als die van Bergen op Zoom, ofwel het Krab- begat: A'ge maar leut 'et. De ouden van dagen dan krijgen een bal. Hun leeftijdgenoten ir. an dere carnavalssteden hebben al lang bewezen dat de oudjes minstens evenveel verstand hebben van vas tenavond vieren als de jongeren. Dinsdag, de laatste dag van het feest gaat men naar het ziekenhuis te Sluiskil en dat is sympathieke geste nummer twee! Vanzelfsprekend sluit deze dag met een algemene maskerade. Steunpilaren De Sasse carnaval wordt iets goeds. Dat hobben we al gezien, ge hoord en ondervonden. Er is enthou siasme, er is werklust, er is een se rieus streven om iets heel on-se- rieus te maken, om ieder die maar Aan het jongste kwartaaloverzicht van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening ontlenen wij de vol gende bijzonderheden over de textiel nijverheid in Zeeland. In de wolweveröen viel een bevre digende activiteit waar te nemen In verband met opvoering van de pro- dtiktie werd de personeetobezerttinig van een bedrijf te Sas van Gent met een 30-tal (hoofdzakelijk vrouwelijke) arbeidskrachten uitgebreid. Overigens was er geen gebrek aan geschoold personeel. Leerling-wevers en stop- sters kunnen in de bedrijven in het rayon Hulst nog geplaatst worden. In de tricotage-industrie bleef de grote bedrijvigheid in het algemeen aanhouden. In de maanden oktober en november is de afzet van de pro- dukten extra goed geweest tengevolge van de toen heersende spanning in de internationale toestand. Nadien is er een kalmere tijd aangebroken, waarbij de verkoop belangrijk terug liep. In sommige bedrijven bleef er een tekort aan vrouwelijk personeel. Enkele fabrieken probeerden het op nieuw met het opleiden van mannen, welke proef ook nu weer bevredigend is geslaagd. Voor de brelerijen zijn de vooruit- ziohten nog steeds goed te noemen. Het aanbod van vrouwelijk personeel was vrijwel nihil. De vestiging van een tricotage fabriekje te Heinkenszand blijkt vol gens mededelingen van de directie een geslaagde onderneming te zijn. De bereidheid om bij dit bedrijf werk te aanvaarden heeft de verwachtingen overtroffen. Naast het in mijn vorig rapport genoemde aantal van 20 meis jes konden nog enkele vrouwelijke arbeidskrachten worden geplaatst, waardoor thans aan 25 vrouwen werk gelegenheid wordt geboden. De be drijfsruimte is echter zeer beperkt, waardoor de verdere personeelsuit breiding slechts geleidelijk zal kunnen plaats vinden. In de tapijtweverijen was de gang van zaken in het afgelopen kwartaal minder bevredigend. Er viel een be paalde inzinking te constateren, ten gevolge waarvan een aantal wevers en enkele vrouwelijke arbeidskrachten Bij de Zeeuwse scheepswerven heerst een grote bedrijvigheid. De be drijven zijn voor geruime tijd van werk voorzien. De personeelsvoorziening blijft in middels nog zorgen baren. De wer vingsacties voor „De Schelde" te Vlissingen hebben niet het gewenste resultaat opgeleverd. Plaatsingskansen voor geschoolde en ongeschoolde metaalbewerkers zijn volop aanwezig. Van de Hongaren uic de woonoorden in Zeeland wer den 24 ongehuwden door dit bedrijf in opleiding genomen. Om de tewerkstelling bij de te Hansweert gevestigde werf wat aan trekkelijker te maken, worden facili teiten ten aanzien van de woongele genheid overwogen. ontslagen moesten worden. De direc ties van de bedrijven menende mo gen verwachten dat de minder goede gang van zaken van tijdelijke aard zal zijn. De vlasserjjen hadden gedurende het gehele laatste kwartaal van 1956 voldoende werk. Aan de overigens geringe vraag naar personeel kon vrij wel geheel worden voldaan. Nu het rootseizoen ten einde is neemt de bedrijvigheid enigszins af. Tot aanbod van vlasbewerkers heeft dit echter nog niet geleid. De directeur-generaal van de P.T.T. heeft op een persconferentie te Leeu warden meegedeeld, dan men voor wat de televisiezender te Goes betreft in juli of augustus daar hoopt te be ginnen met proefuitzendingen. Men is dus al zeven a acht maan den op het tijdschema achter geraakt. komen wil te laten zien dat Sas na dertig jaren zijn vastenavondtraditie nog niet verleerd is. Men heeft van alle zijden mede werking. Van stadsbestuur, van be volking, ook van de collega's in Ber gen op Zoom, oude vaklui, die hun Sasse broeders graag helpen. Ook van de middenstanders, die „steun pilaren" kunnen kopen en dan steun pilaren van de carnaval zijn. Die pi laren zijn fraai ontworpen erete kens. Er zijn ook gewone carnavals tekens, die men aan een touwtje om de hals kan dragen, een kop in de vorm van de onvermijdelijke „beet". Het duurt nog een maand, maar de maanden zijn tegenwoordig kort en er moet nog veel gebeuren. We zijn er zeker van, dat het zal gebeuren. Er is samenwerking en er is een wil. Het is verheugend dat de bijna ver geten traditie van Sas dat toch maar de enige Zeeuwse vastenavond- stad is r.ieuw leven wordt inge blazen Tijdens een bijzondere raadszitting heeft de burgemeester van Zïerikzee; mr. F. T. Djjckmeester, de gouden erepenning van de stad uitgereikt aan de heer J. Catshoek, die van 1919 af zitting in de raad heeft gehad, eerst voor de S.D.A.P. en later voor de P. v.d.A. Gedurende een lange wethouderspe riode was de heer Catshoek geruime tijd waarnemend burgemeester De moeilijke moordzaak te Nieuw St. Joosland is in een nieuw sta dium gekomen. Zaterdagmogen werd op last der justitie het stoffelijk over schot van de op 17 september 1956 overleden echtgenoot der 32 jarige we duwe F. M. K. - R., - welke laatste op 8 januari gewurgd in bed werd aan getroffen - opgegraven. Dr. J. Zeldenrust verrichtte sectie waarna het stoffelijk overschot nog diezelfde dag ter aarde werd besteld. Omtrent de uitslag van deze sectie is op dit moment nog niets bekend, naar ons de districtscommandant der rijks politie, majoor W. H. van Ballegooyen de Jong, mededeelde. De justitie is tot deze opgraving en sectie overgegaan om rekening te hou den met alle mogelijkheden in deze duistere zaak. De echtgenoot der jon ge, bemiddelde vrouw, overleed op de dag van zijn thuiskomst uit het Gast huis te Middelburg, waar hij ruim 5 weken verpleegd werd in verband met een plotseling tevoorschijn gekomen hartafwijking. Voordien kenmerkte de man zich door een ijzersterk gestel. In Nieuwland liepen reeds lang hard nekkige geruchten dat de man geen natuurlijke dood was gestorven. Het schijnt, dat er bij zijn overlijden een belangrijke som verzekeringsgeld zou worden uitgekeerd. In ieder geval staat vast, dat de jon ge weduwe enkele weken voor haar dood een bedrag van duizend gulden uitgekeerd had gekregen, terwijl een belangrijk groter bedrag in de maand februari zou volgen. Uitgesproken in het faillissement van C.C. Brentjes handelaar in naaimachi nes. wonende te Schoondijke, aan de Enkhuizerstraat 1 en aldaar handelen de onder de naam van Zeeuwse Naai machinehandel. R.C. Mr. A. J. W. van Roijen. Cur. Mr. M. A. Terwoert, Middelburg. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 5 februari, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.58 en 18.24 uur, te Ter- neuzen om 5.30 en 17.51 uur en te Vlissingen om 5.00 en 17.21 uur. Leeszaal heropend In aanwezigheid van de gehele raad der gemeente en vele genodigden on der wie dhr. A. Schout, lid Gedeputeer de Staten, heeft burgemeester Koiff de gerestaureerde zalen der Openbare Leeszaal en Bibliotheek officieel ge opend. Sinds 1940 vindt de Openbare Leeszaal een „tijdelijk" onderkomen in de bovenverdieping van het Chr. Militair Tehuis „De Meerpaal". Voor deze officiële opening vond in het tehuis een bijeenkomst plaats waar de voorzitter der openbare lees zaal. dhr. J. P. Ventevogel de geno digden welkom heette en een over zicht gaf van de vele moeilijkheden waarmee men sinds 1940 te kampen kreeg. Burgemeester Koiff wees in zijn toe spraak op de belangrijkheid van een goede leeszaal waardoor een „gezon de geest" kan worden verkregen. Na het officiële opening werden de gerestaureerde zalen bezichtigd. De in „de Prins" gehouden feest avond van ,,de Bromvlieg" werd een groot succes, niet alleen omdat de zaal uitverkocht was, maar ook om dat „Klaveren vijf" uit Roosendaal de Goesenaars met hun „Pukkel en Puk kel" hebben laten lachen dat het da verden. De twee komieken Jan Mol en Lou Machielse. die de doorgewinterde vrij gezellen-broeders Pukkel speelden de den dat op zo'n voortreffelijke wijze, dat het publiek haast tot uitbundigheid verviel. Beide acteurs regen de talloze kluch tige. vaak kolderachtige situaties kod dig aaneen en lanceerden de daveren de onzin met onbewogen snuiten. Het publiek leefde tussen de lach buien door, mee met de twee knor rige Cerberussen, die hun fortificaties van conservatisme en vrouwenhaat, stormerderhand genomen en geslecht zien door de elegante charmante en gewiekste Fientje die zij op een kwade dag als verkoopster in dienst namen. Deze jonge dame en nog enkele ande re medewerkersC(sters) gaven mede behoorlijk partij en deelden in het overvloedig applaus. De avond was geopend door de voor zitter van „de Bromvlieg", de heer v. Liere die speciaal verwelkomde een deputatie van de Dordtse zuster-af- deling. 's-Graven pohler RAADSVERGADERING Voor woensdag om acht uur is een openbare raadsvergadering uitge schreven. Bij de stukken bevindt zich o.m. een voorstel inzake propaangas- voorziening in de gemeente, inplaats van flessen gas. B en W vragen mach tiging verdere voorbereidende stap pen te doen om eventueel, indien de exploitatie van een bedrijf rendabel blijkt, over te kunnen gaan tot aan besteding enz. Voorts is er een voorstel tot uit breiding van de personeelsbezetting ter secretarie met een typiste. In ver band met woningbouw, uitbreidings plannen enz. zijn de werkzaamheden ter secretarie de laatste vijf. zes ja ren zeer toegenomen, aldus B. en W. De personeelsbezetting is nog dezelf de. B. en W. verzoeken een krediet naar gelang de bezoldiging zal zijn. Tenslotte zal de raad moeten be sluiten inzake de verhuur van tuin grond aan de Ambachtsstraat en de Goesestraatweg. Voorgesteld wordt de beschikbare oppervlakte onder alle gegadigden te verdelen. Baarland RAADSLID DE VRIEND NAM ONTSLAG De heer H. de Vriend, die de P.v.d.A.- vertegenwoordigt in de gemeenteraad heeft op staande voet ontslag genomen als raadslid. (Advertentie) Zeeuwsch-Vlaanderen is niet rijk aan cultuur. Ja Zeeuwsch- Vlaanderen is zelfs „achterlijk" is de algemene opinie van velen, die er nooit of hoogstens een enkele keer geweest zijn. De mees ten hebben zich een heel verkeerd idee gevormd van „ons eigen landje". Ze denken dat het bestaat uit aaneengesloten rijen van kleine dorpjes waar nooit iets te beleven is, waar geen ontwikke ling en vooruitgang te bespeuren is, en waar de cultuur vaak zoek is. vorderen, doch dit lijkt ons niet de juiste manier; want in verschillen de artikelen is het meer afbrekende dan opbouwende kritiek. TSiet „boven de pet Natuurlijk, wij moeten niet ziende blind zijn, zoals in artikel 1 werd ge zegd, maar dit wil toch niet zeggen dat we de cultuur die er stellig in ons landje is, over het hoofd moeten zien. Er zijn genoeg voorbeelden van te geven. Een van de voornaamste is de ka tholieke culturele kring Elmare, met als centrum IJzendijke. We hebben reeds kunnen ervaren dat Elmare niet bedoeld is voor 'n geselecteerd groep je leden, maar zich helemaal instelt op het geven van cultuur aan alle lagen van de bevolking, dus aan iedereen. (Denk maar aan zondag jl. toen Z.E.H. Henri de Greeve met zijn toneelstuk: „Een opzienbarende rechtspraak" een volle zaal trok). Dank zü genoemde vereniging wor- In het artikel van maandag jl. wees men er op, dat het een taak is van het onderwijs om samen te bouwen aan Zeeuwsch-Vlaamse cultuur. Volgens dit artikel is de onderwijswereld zich niet bewust van de zeer aanzienlijke verantwoordelijkheid in dit opzicht. Maar dit spreken wij ten zeerste te gen De grondslag voor de cultuur heb ben wij gekregen op de Middelbare School. Hierop wordt voorgebouwd bij het Nijverheidsonderwijs voor meisjes en het wordt gezien als een belang rijke vorming voor onze persoonlijk heid. Het artikel; „Te weinig cultuur in Zeeuwsch-Vlaanderen" en de reac ties daarop hebben wij met interesse (maar niet altijd met instemming gevolgd en wij als de jongeren van Zeeuwsch-Vlaanderen voelen ons zeer zeker hier nauw bij betrokken. Vol gens onze mening is het toch immers de bedoeling van deze artikelen de cultuur in Zeeuwsch-Vlaanderen ta be den er geregeld culturele avonden verzorgd. De belangstelling is niet al tijd even groot, omdat men vaak denkt dat het „boven de pet" gaat. Daarom zou men voor dat soort avon den op de eerste plaats de belang stelling moeten wekken. En de K.V.C.O. Voor deze vereni ging moest toch iedere katholieke jon gere belangstelling tonen en er zich bij aansluiten Df geleverde kritieken ziin toch heus niet opbouwend voor de K.V.C.O. De gene die er nog geen lid van zijn, zul len zich nu wel tweemaal bedenken voor ze er lid van worden. De amateurtoneelgezelschappen trek ken meestal volle zalen, omdat men vindt dat dit tenminste niet „boven de pet" gaat. Hiermee is men ver trouwd. Maar zo kan het ook wor den met de culturele avonden, want „Onbekend maakt onbemind Onze mening is, dat ieder die uan cultuur wil genieten hier in Zeeuwsch-Vlaanderen er de gele genheid voor kan vinden, hoewel wij toegeven dat er nog wel veel verbeterd kan worden. Hiervan moeten vooral de jongeren over tuigd zijn. Er moet belangstelling zijn van hun kant voor alles wal op cultureel gebied geboden wordt. Dan zal de culturele toekomst van Zeeuwsch-Vlaanderen er heel wat rooskleuriger uit gaan zien! De Vormingsklas, r.-k. Huishoudschool, IJzendijke. TERNEUZEN Begrafenis wethouder J. den Hamer Onder zeer grote belangstelling is het stoffelijk overschot van wijlen oud-wethouder, de heer J. den Ha mer, naar zijn laatste rustplaats ge bracht. Op de algemene begraafplaats droegen raadsleden de kist naar het graf, waar op de eerste plaats burge meester P. Tellegen het woord voer de. De burgemeester sprak woorden van grote waardering ter nagedach tenis van de heer den Hamer. Nadat spreker dank had gebracht voor de wijze, waarop de overledene zijn gaven van hoofd en hart ten dienste van de gemeente heeft ge steld, richtte hij troostwoorden tot de naaste familieleden. Ook ds. Pestman sprak woorden van troost tot de weduwe den Ha mer en de kinderen. De oudste zoon, de heer G. den Hamer, dankte voor de belangstelling en verzocht allen de lievelingspsalm van zijn overleden vader te zingen. Auto tegen scooter In de omgeving van de Westsluis kwam de heer A. F. uit Biervliet vanaf richting Noordhoek de grote verkeersweg oprijden. De bestuurder bracht zijn auto tot stilstand om het verkeer op deze weg te laten passe ren. *Toen hij alles veilig achtte kwam hij bij het oversteken van het fietspad in botsing met een scooter, bestuurd door mej. L. W. v. d. P, uit Terneuzen, die hierbij een beenbreuk opliep. Dokter van de Griek verleen de de eerste hulp en liet mej. v. d. P. r.aar het Julianaziekenhuis over brengen Clinge BIJEENKOMST VAN DE K.A. In het St. Aloysiuspatronaat had een bijeenkomst plaats van de leden van de Katholieke Actie. Het was een zeer vruchtbare avond, waar voor de belangstelling zeer bevredi gend was. Het voornaamste was de verering van O.L. Vrouw. In verband hiermede werd een uit eenzetting gegeven over het dragen van de wonderbare medaille, terwijl naar voren gebracht werd, welke ver diensten hieraan verbonden zijn. Ver der werden nog lichtbeelden gegeven door de Directeur der K.A. Kapelaan O. Gielliet. Deze lichtbeelden waaren naar schilderijen van Murillo, El Greco, Rafaël e.d. Tot slot werd er onder de aanwezigen nog een verloting gehouden, waarbij zeer mooie prijzen ter beschikking waren. Aardenburg Boeren bleken de baas te zijn Door de r.k Boerinnenbond was 'besloten de jaarvergadering te houden op donderdag 7 februari aanstaande en dit werd aan de leden per cir culaire medegedeeld. Toen dit echter aan de boeren ter ore kwam, viel dit niet in goede aarde. Op die dag is er namelijk ook een hengstenkeuring in Goes en die gaat natuurlijk voor. Het gevolg was, dat een en ander op de markt te Oostburg druk werd be sproken en er werd een zo sterke aan drang op de dames uitgeoefend dat de jaarvergadering van de Boerinnen- bond moest worden verzet naar don derdag 14 februari aanstaande. Dan zal ook zr. Vernimmem een voor dracht houden over „Welke toekomst staat voor onze meisjes open?" RODANBORCH ACTIEF De r.k. toneelvereniging komt ook ditmaal weer tegen het einde van het winterseizoen nog met een stuk op de planken. In studie werd genomen de klucht in drie bedrijven van H. Frielinek „Vrije Vogels" Het ligt in de bedoeling nog voor de vasten op te treden in het r.k. jeugdgebouw. Sluis EEN NIEUWE PENNINGMEESTER IN DE K.A.B. Na een vacature, van bijna ander half jaar heeft de KAB weer een pen ningmeester. Op de bestuursvergade ring werd de heer M. van Wins- berghe in deze functie gekozen. Verder besloot de vergadering een algemene ledenvergadering te houden op het einde van februari. Zij besprak het plan onder de vasten een recol lectiedag te houden voor de kader leden van de afdeling DE JEUGDRAAD KWAM BIJEEN Met het oog op de in voorbereiding zijnde bonte avond van de gezamen lijke r.k. jeugdbewegingen van Sluas hield de r.k. Jeugdraad een bijeen komst. De voorzitter de heer Ultee opende met een hartelijk woord van welkom aan de nieuwe jeugdvertegenwoordi- gers n.m. A. de Clerck als hopman van de verkenners en W. van Wins- berghe als afgevaardigde van de KAJ. De bonte avond werd vastgesteld op zondag 24 februari De vergadering sprak haar verlan gen uit zo spoedig mogelijk een defi nitieve regeling te treffen met „de stichting parochiehuis" inzake het ge bruik van dit gebouw. De voorzitter beloofde terstond contact op te nemen, met de stichting. (Advertentie) De Westduitse bloedspecialist prof. Schuiten die in Keulen woont, is za terdag op verzoek van de Sovjet-re- gering naar Moskou gevlogen om een lid van de Sovjet-regering te behan delen. Hij verklaarde bij aankomst in Moskou dat hij nog niet wist wie hij behandelen moest. Zondag deelde hij mee, dat zijn pa tiënt tussen leven en dood zweeft. Hij zei niet te weten, wie de man is. Wel verklaarde hij, dat de patiënt een man tussen de vijftig en zestig jaar oud niet op minister van Bui tenlandse Zaken Sjepilof of op vice- premier Malenkof gelijkt, van wie be kend is dat zij ziek zijn. Over de aard van de ziekte wilde prof. Schui ten zich niet uitlaten. Een 36-jarige Italiaanse avonturier heeft een bank te Nijmegen opge licht voor f 31.000.De man is, zo wordt nu bekend gemaakt, midden ja nuari te Milaan gearresteerd. De Italiaan had in oktober jl. bij een Nijmeegse bank verschillende tra- vellercheques aangeboden tot een waarde van 31.000.De kassiers waren voorzichtig en informeerden voor de verzilvering of de cheques echt waren en niet-geblokkeerd, maar de informaties waren geruststellend. Toen de cheques evenwel naar Amerika waren doorgezonden, kwam vandaar het bericht dat ze geblok keerd waren en van diefstal afkom- Een menigte Turkse Cyprioten heeft zondag brand gesticht en Griekse huizen en auto's in Famagusta met stenen bekogeld. Dit gebeurde na de begrafenis van een Turkse politie agent, die zaterdag bij een bomaan slag het leven verloor. Elf Griekse Cyprioten zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het door 5 verenigingen ingediend voorstel om het aantal bestuurleden van de KNVB afd. Zeeland terug te brengen van 9 tot 7, heeft by de ge houden schriftelijke stemming geen meerderheid kunnen krijgen. Er waren 62 vóór. en 75 tegen stemmers. Men kan dus nu tot completering van het bestuur tot 9 leden overgaan. Evenals vorige jaren organiseert Tonido te Goes weer een internatio naal handbaltoernooi. In verband met herstelwerkzaamheden, aan de Goesse sportvelden moet dit toernooi kleiner van opzet worden dan gewoonlijk, Er zullen ditmaal geen reserve-elftallen deelnemen. In verband hiermede zal Welta uit Meehelen voor het eerst in vyf jaar niet van de partij zijn. Eintracht uit Dülken in Duitsland komt de vorige jaar gewonnen wisselbeker verdedi gen. Verder hebben reeds definitief ingeschreven Bad Soden uit Duitsland met een dames- en herenelftal; Gen darmerie uit België de kampioen van Vlaanderen met een herenelftal en Amstel uit Amsterdam met een da mes- en herenelftal. Aalsmeer en Eindhoven zjjn eveneens uitgenodigd. (Zeeuwse Damcompetitie) In de hoofdklasse van de Zeeuwse damcompetitie begint nu duidelijk te kening te komen in de strijd. De titel zal wel naar Middelburg of Goes gaan. Beide tientallen verspeelden tot nu toe geen enkel punt en het ziet er naar uit, dat het treffen tussen deze twee tevens de beslissing voor het kampi oenschap zal brengen, want Vlissingen hoewel nog niet definitief uitgescha keld, verspeelde toch reeds vier pun ten. Middelburg bleef aan de kop door een 14-6 overwinning op het bezoeken de 's-Gravenpolder, terwijl Goes bij Souburg om de volle buit ging (8-12) en dus op de tweede plaats bleef. De Souburgers bleven op hun beurt baas over DOS, dat met een 13-7 nederlaag naar huis moest. Vlissingen 2 was bij Aagtekerke kansloos en bleef dus zon der een enkel puntje lantarendrager. In de eerste klasse is het tweede tiental van Goes ongenaakbaar. Dit maal moest Souburg 2 er in eigen huis met 8-12 aan geloven, zodat de Goessenaren ongeslagen en zonder verliespunten aan de kop bleven en in hun laatste wedstrijd aan een ge lijkspel genoeg hebben om de kam- pioensvlag te kunnen hijsen. Lamme- renburg zag kans om Aagtekerke 2 in eigen huis een 8-12 nederlaag te be zorgen. Hiervan werd Middelburg 2 de dupe, want door deze uitslag kwa men de hoofdstedelijke reserves defi nitief op de onderste plaats. Ook in de tweede klasse "viel de be slissing voor de onderste plaats. Hier is Vlissingen 3 het kind van de reke ning, want het werd door een 16-4 ne derlaag tegen Oostdijk definitief hek- kesluiter. Oostdijk behield dus nog de leiding, maar de beste papieren zijn voor Dos 2, dat in Koudekerke met 8-12 won van Aagtekerke 2 en dus nog geen enkel puntje verspeelde. (Hanbalcompetitie) Zo als te verwachten was, zijn er deze week nog geen beslissingen ge vallen in de Zeeuwse zaalhandbal competitie, althans niet voor 't kam pioenschap. Wel werd Tonido definitief hekke- sluiter in de eerste klasse heren, want de Goesser.aren verloren de derby tegen Hellas, al was het slechts met gering verschil (78). Hellas deelt nu de eerste plaats met Marathon en de enige nog resterende wedstrijd, tussen beide koplopers, moet dus de beslissing brengen. In de tweede klasse had Tonido 2 het in de Goesse derby tegen Vol harding kennelijk niet gemakkelijk. Het werd tenslotte een benauwde 67 overwinning, maar dit ene doel punt verschil was voor Tonido 2 ge noeg om ongeslagen en zonder ver liespunten aar. de kop ie blijven. In de derde klasse kwamen Ma rathon 3 en Tonido 3, die beide nog geen enkel puntje verspeeld hadden, tegen eikaar uit. Het werd een spre kende 12-6 overwinning voor de Vlis- singers, die daardoor stevig aan de kop kwamen. In de eerste klasse dames had Zeeland Sport weinig moeite met Hellas, dat met een 8—1 nederlaag naar Goes terug moest. Zeeland Sport is nu uitgespeeld, maar staat op gelijke hoogte met Marathon, dat dus in de laatste wed strijd, tegen Hellas, aar. een gelijk spel genoeg heeft om kampioen te worden. Deze wedstrijd zal tevens de beslissing moeten brengen voor de onderste plaats. In de tweede klasse werd niet ge speeld, maar in de derde klasse kon Walcheren 2 de leiding var. Meeuwen overnemen door een 13 overwin ning op EMM 2. Huidzuiverheid Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. Tijdens de wedstrijd Aardenburg IIZeeland Sport 4 brak de twintig jarige Luc. Blondeel van Aardenburg bij een duel een been. Er moest nog een kwartier- ge speeld worden, doch de wedstrijd werd gestaakt. Dokter van Rijk was spoedig ter plaatse, terwijl ook de ambulance uit Oostburg niet lang op zich niet wachten. De speler werd naar het ziekenhuis te Oostburg ver voerd. Zijn vader, die getuige was van het ongeluk werd onwel en moest even eens door dokter de Rijk worden be handeld. Vlissingen heeft er weer een gym nastiekzaal bij. Deze is gebouwd bij de Jacob Catsschool en bij de offi- eieele opening wa:. Ged. Staten van Zeeland vertegenwoordigd door de heren A. Schout en M. J. van Poelje. Verder waren aanwezig burgemees ter en wethouders van Vlissingen, raadsleden, hoofden van diensten en andere autoriteiten. Burgemeester mr. B. Koiff en wet houder W. Poppe spraken hun vreug de uit over het gereed komen van dit lokaal, dat r.iet alleen voor de schooljeugd zal dienen, maar ook voor de Vlissin-gse sportverenigingen een verruiming van de oefengelegen heid betekent. Wethouder J. Post, voorzitter van de Stichting Sportbelangen en de heer C. Oreel, voorzitter van de Advies raad voor de sport spraken in gelijke? zin. De heer A. A. Leenhouts, in specteur van het lager onderwijs prees het gemeentebestuur voor zijn activiteit. Hierna demonstreerde de Vlissingse Turnvereniging met vijf dames en heren de oefening met wel ke de vorige week gehouden steden- wedstrijd werd gewonnen. Ook in de strijd om het persoon lijk damkampioenschap van Zeeland eerste klasse is de belissing gevallen, hoewel er nog een ronde moet worden gespeeld. J. J. Engelvaart de secre taris-ambtenaar uit Grijpskerke, werd overtuigd kampioen door 'n overwin ning op Verkerke. Overigens zou hij reeds bij remise titelhouder zijn geworden, want de enige r.og overgebleven concurrent, Hollestelle, bracht 't tegen Corstanje niet verder dan een puntendelir.g. Haverhoek wist Blom remise af te dwingen, maar bleef toch op de on derste plaats, war.t ook Mes en Meer man deelden eerlijk. De verdere uitslagen waren: Iz, op 't Hof-Mulder 11; Henneky-Davidse 20. De stand is nu: J. J. Engel vaart 20 uit 11; Hollestelle 16 uit 11; J. C. Nijssen 14 uit 12; H. C. Mulder 13 uit 12; G. Blom 11 uit 11; Iz op 't Hof 10 uit 10; L. J. Verkerke 10 uit 11; N. Corstar.je 8 uit 10; H. Meer man 8 uit 11; D. Davidse 7 uit 11; H. Mes 7 uit 11; Ph. Haverhoek 6 uit 11. (Volleybalcompetitie) Deze week werden in de eerste klasse van de Zeeuwse volleybal- competitie geen wedstrijden gespeeld. In de tweede klasse bonden MTS 2 en EVVC 2 de strijd om de eerste plaats aan. De technici zagen zich met 03 geklopt en kregen dus hun eerste nederlaag te incasseren, MVC 2 bleef op de derde plaats door een 1—3 zege op NMVC. In de derde klasse bleef EWC 3 aan de kop, want het bleef met 0-3 baas over EMM 2, VCU 2 kwam te gen MVC 3 niet verder dan een ge lijk spel (22), maar bleef toch nog steeds ongeslagen op de tweede plaats. Marathon 2 behaalde de volle buit uit twee wedstrijden en kwam daardoor een heel eind in de lift. Zowel MTS 3 als EMM 2 moesten er met 30 aan geloven. MTS 3 was niet opgewassen tegen MVC 3 (1—3). (Advertentie) Als Uw maag in lichter laaie raakt van Brandend Maagzuur geven Rennies onmiddellijk baat. Niet zodra begint dat smakelijk tabletje te smelten op uw tong, of de brand be daart en is volkomen geblust binnen enkele minuten. Dat doet de wondere jamenstelling van Rennies. èn de latuurlijke wijze waarop de blussen de substantie 't overtollig maagzuur neutraliseert, zonder de verhoudingen ;e verstoren. Rennies geven uitkomst aan honderdduizenden lijders aan Brandend Maagzuur in ons land en In de hele wereld o-vor-aL... AXEL Het Centrum 8 uur: Keer terug DE KLINGE Kinema van Dijk 7.30 uur: Die schone Müllerin. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ik clenk nog dikwijls aan mijn Piroschka. MIDDFXBURG Electro: Het misdaad syndicaat. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: The high and the mighty. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The Eddy Dutchin story. VLISSINGEN Luxor: Brigadier Borck. HULST Bioscoopgebouw 8 u.: Ik denk nog dikwijls aan Piroschka. SAS VAN GENT Olympia 8 u.: Moord in de rue Morgue. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De zwarte wreker. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: raust.

de Stem | 1957 | | pagina 2