Vergeet het dagelijkse leven niet Zeeuws Portret Choesels smaken U best Mensen en CïCuzen Mgr. J. Pessers S.V.D. dient ontslag in Spiegel der letteren KOERSVERLOOP OP AMSTERDAMSE BEURS Kleinkind van J. H. v. Dale opende Souburgse school SPIERPIJN Als U keelpijn hebt... a DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 9 Zijn Over Cultuurverbreding in Zeeuwsch-Vlaanderen orgd ome gesprekken ven En aan tafel Riant gebouw ..Puck speelde in Hulst tyERHOGÉNE Nederland financiert Hongaarse school in Oostenrijk Koorddanseres stort naar beneden Er hing geen net Vrachtauto ramt huis V.S. willen meer atoomduikboten Wij in België weten wat goed eten is At U al eens kipwaterzooi? Van kennis tot vriend J. Koene Gemeente-secretaris van de hoofdstad 55 55 Tijdschrift voor Ned. literatuurgeschiedenis en voor literatuurwetenschap De redactie Priesterwijding te Teteringen M MIERLO ES ZOON u Van 25 januari t.m, 1 februari 1957 ik een an de nderdak ie druk- Het dier >p een- verwij- apegaai d door exem- zen zijn Het ap pelweg ven, zo glazen en, dat alleen behan- lles uit- hadden schaard zowel vreemd 5 pape- was het en de n met afloop uit z'n rijd. ?r de prak" eluid: verko- dit ir een be is ge leider wonden iet dier aal niet le capa- s later, rak en reactie hij de tijd. Bij tiets an- In herinnering, dat Zeeuwsch-VIaanderen en Westelijk Noord-Bra bant al meer dan honderd jaar geestelijk te samen zijn in één bisdom, i« het misschien begrijpelijk, dat ik met belangstelling kennis blijf ne men van de gedachtenwisseling over „meer cultuur" in Zeeuwsch- VIaanderen. Cultuur, altijd nog geschreven in ouderwetse trant; bang als ik ben dat Kuituur wel eens zou vergroeien tot Kültür. Het is een tegenwoor dig veel gebruikt woord voor een samenstel van geestelijke (en intellec tuele) verlangens, waarbij de een aan muziek, de ander aan schilder kunst, een derde weer aan litterairwerk denkt en datgene waar hij aan denkt het voornaamste vindt. Daarom het uitgedrukte verlangen naar een „overkoepelend or gaan", dat alle kansen geeft aap alle cultuur-uitingen. het niet nodig de „stijve" Nederland se taal aan te lerende „Vlaam se" taal is sappig. Maar leert de la gere school de leerlingen meer dan 300 tot 500 woorden voor het dage lijkse gebruik? Hoe meer hoe beter, opdat de krant, het mode-tijdschrift, de roman uit de bibliotheek beter en met meer aandacht gelezen kan wor den? Maar mag ik nu eens de aandacht vestigen op andere cultuuruitingen, um eens te doen overwegen, of die in Zeeuwsch-VIaanderen nog aanwe zig zijn? Wanneer er een flink fami lie-diner of een feestdiner van„onder- scheidene disgenoten plaats heeft, kent men dan nog wel veel goede tafelmanieren. Zoals daar zijn: mooi, sierlijk en deftig aangekleed; een mooi gedekte tafel, goed bereide, niet alledaagse gerechten, een tafelheer, die weet welke wijnen hij moet schenken. Hebben de „nieuwe rij ken" zich deze cultuurgewoonten al aangeleerd? Tafelcultuur dus. Een andere cultuur-uiting! De kle ding, voor meisjes sierlijk en elegant, maar ook zedig? Jonge mannen niet met blote benen, slordige hem den, maar goed geschoren en niet slordig. Bij verloving- en trouwfees ten een uitgezochte kleding voor bei de partijen. Of draagt men zelfs bij zulke gelegenheden kleding, die meer op sporttenue wijst? Voldoen we aan goede mode-voorschriften? Bezitten we kledingcultuur? Liturgische cultuur Zeeuwsch-VIaanderen is een echt platteland, niettegenstaande de in- dustrielijn langs het kanaal van Ter- neuzen naar Sas van Gent. Het leven speelt zich af rond de parochiekerk. Houdt men de liturgische cultuur hoog? Mooie, beoefende zang in de kerk; feestelijk versierde altaren; eerbiedige houding gedurende de ker kelijke diensten. Is die achteruitge gaan? Heeft men voor een dezer drie uitingen een overkoepelend orgaan" nodig? Of een wijs en bezadigd in zicht van ouders, priesters, schoolop- voerders? Belangstelling voor de mooie tijdschriften, zoals er tegen woordig zoveel zijn? Bij de kerkmuziek behoren goede orgelspelers en koorleiders. Als die er niet zijn, hoe leidt men ze op of hoe krijgt men ze uit de vreemde. Voor onze dagelijkse gesprekken is Zijn er bibliotheken op de dorpen en worden ze tijdig vernieuwd en gemo derniseerd? Het hoofd van de school of een der onderwijzers, de pastoor of een kapelaan, (de Vincentius-kas voor het geld) kunnen samenwerken om op deze wijze een cultuur-grond slag te leggen. Want die is toch op de eerste plaats nodig om zelfs tè kunnen gaan praten over die soorten cultuur, waarover men tegenwoordig de mond vol heeft! En het is toch die ontwikkelingsgrondslag welke de ta felgesprekken tot een culturele hoog te kan brengen, om later over mooie schilderijen, goede muziek te kunnen praten. Een cultuur-raad Men heeft er weer geen overkoepe lend orgaan voor nodig. Maar wel het inzicht en de drang bij huisvaders, school- en kerkelijke opvoeders, bij de moeders ook niet te vergeten om met kleine en eenvoudige middelen de uiterlijke vormen te verbeteren en de geestelijke sfeer op te voeden. Goed luisteren naar veel zondags- preken en wat daarin geleerd wordt, goed op te volgen. Dat zijn de eerste middelen om tot cultuur te komen. Er is zeer terecht gewezen op de vele hoewel niet altijd goede harmonieën en fanfare-korpsen, die op de Vlaamse dorpen bestaan. De moeilijkheid is: de goede muzikale leidingen, het geld om meer en mo derne instrumenten te kopen en de nieuwste partituren. Wanneer men dat weet te bereiken brengt men méér cultuur naast en boven de reeds genoemde dan wan neer men grootscheepse zaken gaat nastreven, die grote gebouwen, prachtige zalen en weet ik al niet wat eisen, waarvoor noch de kapitalen noch de economische leiders aanwe zig zijn. De eenvoudige cultuur-uitingen van een beschaafd volk ten platte- lande dienen nagestreefd te wor den, als die er niet zijn. Zeker, wanneer men meent, dat die er onvoldoende zijn, dan kan een „cul- tuurraad" (samengesteld uit de hoogst-gecultiveerde personen) aan het op verstandige wijze doen ont wikkelen van deze eenvoudige vor men en levenswijzen iets ten goede bijbrengen. Men bedenke dat: „Wie hoog stijgt, ook diep kan vallen," ook voor deze levenszaken geldt. Ir. JüTEN Als men thans, vanaf de brug over het kanaal door Walcheren komend, in de Souburgse Kanaalstraat nabij de molen rechtsaf slaat, de Stuart Makkersstraat in, dan treft men daar een riant gebouw, de nieuwe open bare lagere school voor Oost- en .W.- Souburg, de J.H. van Dale-school, zo genoemd naar de Sluise onderwijzer die beroemd werd door zyn publika- ties, waarvan het Van Dale's woor denboek wel het meest op de voor grond treed. Souburg wil, door deze nieuwe school zijn naam te geven, de dank baarheid jegens zijn verdiensten op taalkundig gebied eerlang in herinne ring houden. Gisteren is de school Mgr. J. Pessers S.V.D. heeft om gezondheidsredenen ontslag aange vraagd als apostolisch vicaris van het vicariaat Atambua op Timor. Op 5 februari 1895 te Tilburg geboren genoot hij zijn opleiding aan de semi naria van het bisdom Den Bosch. Na zijn priesterwijding is hij in het novi- Advertentie) Het applaus dat de toneelgroep Puck tegemoet daverde, onmiddel lijk na het laatste woord van „Elke lente brengt een belofte", verklaar de overduidelijk het enthousiasme en de bewondering van de vele toe schouwers. Het was de hulde van een op toneelgebied waarlijk niet misdeeld publiek, voor een aantal ras-actrices en -acteurs, die er vol komen in geslaagd waren de toe schouwers te boeien. Puck is intus sen een oude gewaardeerde gast van Zeeuwsch-VIaanderen. We hebben de indruk dat deze voorstelling, in het programma van de Kunstkring „Van den Vos Reinaerde" in de bioscoopzaal te Hulst gegeven, de meest succesvolle is van de vijf die de groep tot nog toe in Hulst ge geven heeft. Het voor het voetlicht gebracht stuk van Casona is een merkwaardig stuk: het speelt in een inrichting waar adspirant-zelfmoordenaars de hen 't best liggende en aangenaamste methode kunnen kiezen, maar ten slotte gezamenlijk de toegewijde be diende Hans tot vertwijfeling bren gen, omdat er van alles tussenkomt, tenslotte de lente zelf. De meeste bewondering hadden we voor Tine de Vries die de operazan geres op „stormachtige" wijze ver tolkte. Haar scènes (ze waren als typhoons) ontlokten de toeschouwers terecht herhaaldelijk spontane bij valsbetuigingen. Van de heren moeten we Wim v. d. Heuvel de meeste eer brengen; hij leverde zeer sterk spel Karin Haage en Cas Baas moesten het stuk als geheel in feite verband geven en dat deden ze uitstekend. De bloemenhulde die de voorzitter van de Kunstkring, de heer J. H. Stolte, de dames bracht was meer dan verdiend., en dat was ook het extra boeket anjers voor Tine de Vries. We hopen, mèt de vele toneelliefhebbers en de vaste'bezoekers van Puck (tot uit het „verre westen" toe!) dat we het gezelschap vaak bezuiden de Wester-Schelde mogen terugzien, (Advertentie) Leg Thermogène watten op de pijnlijke plek. De wel dadige warmte verjaagt pijn en stijfheid - 's nachts ter wijl u slaapt, overdag als u werkt. Het bestuur van het Nationaal Co mité Hulpverlening Hongaarse volk te Amsterdam heeft besloten de op richting van een middelbare school voor Hongaarse jongeren in Oosten rijk mogelijk te maken. Het Natio naal Comité stelde hiervoor uit de op giro 999 ontvangen gelden een be drag van 650.000.— beschikbaar. Een Nederlands Comité in Wenen, dat speciaal voor dit doel was opge richt, heeft de voorbereidende onder zoekingen verricht. Het voorstel beoogt de inrichting van een middelbare school met in ternaat voor 200 Hongaarse leerlin gen, die voor een groot deel als ge sloten groep met hun leraren uit Hon garije zijn gevlucht. Voor de huisves ting van deze school had het Neder landse comité te Wenen, een eenvou dig, maar in zeer goede staat ver kerend hotel gevonden in Iselsberg in de nabijheid van Lienz, ten zuiden van de Groszglockner. Met enkele eenvoudige voorzieningen kan dit ho tel tot internaat worden ingericht. Een houten gebouw dat op het rui me terrein, behorend bij dit hotel, zal worden opgezet biedt straks de ruimte voor de leslokalen. De bij- n^tgeJ„a1fhetJNaUonaal Com«é be- baar tJ «t u middelen beschik- baai te stellen voor de aankoop ver bouwing en de inrichting van deze n! J°ri i°,nie Hongaren a exploitatie zal worden gedekt door bijdragen der Oostenrijkse rede ring en der Rockefeller Foundation. ciaat van de missionarissen S.V.D. in getreden. In 1924 vertrok hij als mis sionaris naar de Kleine Soenda-eilan- den en werd in 1936 benoemd tot apostolisch vicaris van Timor. Het jaar daarop ontving hij in de paro chiekerk van het Goirke te Tilburg op 28 oktober de bisschopswijding. In dat jaar telde het nieuwe vicariaat ongeveer 45000 katholieken. Volgens de jongste statistieken groeide dit ge tal onder de voortvarende leiding van mgr. J. Pessers tot 125.000. De missionering werd tijdens de oorlogsjaren ernstig belemmerd door de internering van de missionarissen en de aanhoudende bombardementen waarbij alle missiestaties geheel wer den vernield. Mgr. Pessers werd in een kamp opgesloten, hetgeen hem dusdanig ondermijnde dat hij later in Nederland enkele operaties moest on dergaan. In 1953 vertrok hij na een verblijf van een jaar weer naar zijn vicariaat op Timor, waar hij de gees telijke en materiele opbouw van de missiestaties voortzette. Mgr. Pessers hoopt voorlopig nog op Timor werkzaam te kunnen blij ven. Zijn gezondheidstoestand die een reden is geweest voor de indiening van het ontslag, laat niettemin toe dat hij rustiger werk op zich zal kun nen blijven nemen. (Advertentie) geopend door het jongste kleinkind van de onderwijzer-historicus-taal kundige v. Dale, de heer v. Dale uit Dordrecht. Deze nazaat van de man, die Nederland een veelgebruikt woor denboek naliet, heeft de granieten letters boven de hoofdingang van het gebouw „J.H. van Dale-school" onthuld. Deze letters, een ontwerp van de heer J.D.P. de Smit, direct. van de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht op Walcheren, be tekenen in hun granieten uitvoering een nouveauté. De verwezenlijking, van de hand van de Italiaanse gra nietwerker L.F. Talamini van de fa. Roman uit Middelburg, moge zeer ge slaagd worden genoemd. In noodwoning Het nieuwe gebouw, dat waarlijk in een behoefte zal gaan voorzien tot nu toe zaten de leerlingen opge propt in een oude school aan het Oranjeboomplein en., een noodwo ning aan de Padweg is een zgn. halschool. De lokalen, drie beneden, drie boven, komen alle uit op een centraal gelegen ,,hal", die evengoed de benaming ,zaal' mag dragen. Hier werd ook een plaats ingeruimd voor een podium zulks ten dienste van ouderavonden, kinderoperettes enz. De lokalen kregen een opvallend goede lichtval. Twee wanden van ie der lokaal zijn van grote vensters voorzien. Schoolbanken zal men er vergeefs zoeken, zgn. „sets", tafel tjes en stoeltjes vertegenwoordigen hier de onderwijsvernieuwing, met nog tal van verrassende snufjes op leermiddelengebied. De lokalen wer den uitgevoerd in pasteltinten, ver schillend van wand tot wand, maar harmoniërend en rustscheppend. De schoolborden zijn groen (hierop wordt met geel krijt geschreven) te gen een lichtgroene achtergrond. Hiervoor werd advies van een kleu renexpert ingewonnen. Natuurlijk ontbreken de toiletten (zowel boven als beneden) en de gar derobe niet evenals de hoofdonderwij zerskamer en een leermiddelenber ging". Veel aandacht werd er be steed aan de vloerbedekking en de (uitermate moderne) verlichtingsar maturen, Achter de school is een be tegelde speelplaats, waarnaast een fietsenbergplaats werd geprojecteerd met een capaciteit van zestig rijwie len. Binnenkort zal er in de onmiddel lijke nabijheid van de school 'n gym nastieklokaal verrijzen hopelijk komt hiervoor dit jaar de vergunning nog binnen dat ten dienste zal staan van alle scholen van Souburg. Vermeld ^ij tenslotte, dat in de hal plaats is ingeruimd voor vitrines, waarin allerlei zaken, zoals opgezette dieren, kunnen worden geëxposeerd. Onlangs zagen wij Gol- dom's welhaast klassiek ge worden vrolijke toneelstuk „Knecht van twee mees ters". De lezers zullen dus onze verwondering begrij pen, toen de heer J. Koene, Middelburgs gemeente-se cretaris, ons even later ver telde, dat hij in de Zeeuwse hoofdstad dienaar is ge weest van tien meesters en ook nog een keer zijn eigen meester is geweest Dit was evenwel geen blijspel, zij het dan ook niet direct een drama. In 1924 kwam de heer Koene op ongeveer 30-jarige leeftijd naar Middelburg als kommies, chef afdeling financiën en onder wijs, nadat hij zes jaar werk zaam was geweest op de secre tarie te Westzaan. Oostburger van geboorte en op gegroeid te Tholen trok zijn ge boorteland hem aan en de Zeeuw se bodem is een vruchtbare grond gebleken voor de carrière van de ze bekwame en sympathieke hoofdambtenaar. In 1937 werd hij hoofdkommies en bij het aftreden van zijn voor ganger, mr. de Veur werd hij waarn. secretaris. De NSB'er mr. Meerkamp van Embden was toen burgemeester. Die bleef dat tot zijn vlucht op 20 oktober 1944. Op aandrang van de „on dergrondse" waar de heer Koe ne nauw contact mee had in die bewogen dagen, trad hij daarna op als waarnemend burgemees ter. De andere ambtenaren, die het naadje van de kous niet wis ten, keken hem toen met een scheef oog aan, totdat ze de ach- Advertentie) Doe wat tegen die vatbaarheid Geef Uw kinderen gere geld Scott's Emulsion. De levertraén die de onont- i .,T heerlijke vitaminen A en D en noodzakelijke opbouw stoffen bevat. Kinderen vinden 't lekker. Vader en moeder blijven niet achter, want ook bun doet 't goed. AIU«n echt mei hel vitterij* op de verpakking. Een vijftons vrachtwagen is de wo ning van de familie J. Kohlsteeg aan de Valkenburgerweg te Wylre (Lim burg) binnengereden en in de voor kamer tot stilstand gekomen. Er de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. De gevel van de woning stortte gedeeltelijk in. De chauffeur kon de totaal ingedeukte cabine ongedeerd verlaten. Daar het gezin zich niet in de voorkamer bevond, werd ook niemand van de bewoners gewond. De auto is waarschijnlijk geslipt. De Amerikaanse marine heeft in Washington bekendgemaakt, dat aan twee maatschappijen contracten zijn toegewezen voor de bouw van nog drie atoomduikboten. De eerste Amerikaanse atoomduik boot, de Nautilus, die reeds twee jaar in de vaart is. heeft in die tijd een 75.000 km afgelegd, waarvan meer dan de helft onder water. In de komende weken zal de Nautilus voor het eerst nieuwe atoombrandstof moeten innemen. 55 Eén luchtnummer zullen wij ons in het bijzonder blijven herinneren: dat VaVL®s deux Geraldos", Madeleine riaf n®; ^et j°n£e Franse echtpaar t met ongeëvenaarde vermetelheid n een onzegbare charme aan de vaste a?ezt_ verbluffende prestaties le- w u P hachelijk echter, dat velen J ho°fd afwendden. Zij werkten j er net. Elk moment meende men f catastrofe te moeten verwach- ;,Vl' |elkens was het of Madeleine loaaeloos weggleed in de diepte, iviaar in de onmogelijkste standen wist aaijd weer René met z'n ijzeren greep haar polsen, haar enkels te Vi«nwn" Pp kritiekste moment naakten tóch weer de voeten /an een om die van de ander... één vlugge lichaamsbeweging was dan vol doende om hen weer samen te bren gen op de trapeze. Toch voorvoelde men dat het eenmaal mis moest gaan ken ondeelbaar moment van ver traagde reactie, het wegglijden van een hand of voet langs de door transpiratie natgeworden huid..,. U ként de spanning vóór de scher men van het circus, maar die er achter.... daar maakt u kennis mee in het eerste Nederlandse circusboek, waar dit fragment uit genomen is. „De Bonte Droom van het Circus" vertelt u de moeiende en afwisselen de geschiedenis van het circus door alle eeuwen heen.... tot vandaag toe! Voor slechts f 2,50 koopt U dit nü al befaamde werk van de schrijvers J. v. Doveren en Fred Thomas bij uw roomboterleverancier. En u kunt het ook rechtstreeks bestellen bij Kan toor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag, dan ontvangt u het per omgaand onder rembours, zodat u er al die lange wintermaanden van genieten kunt Met prachtige kleurenplaten en leuke tekeningen verlucht, en ruimte voor nóg meer kleurenplaten en fotore- produkties die u gratis krijgt voor de rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u er één aan. (Na tuurlijk ook op koelhuisboter) Neem een pakje extra voor de zondag I „Wij in België weten wat goed eten is. Onze traditie is gebouwd op de kwaliteit van de Hollandse keuken en de fantasie van de Fransman. Onze keuken was voorbestemd de beste in de wereld te worden". Menige Belgische chef-kok zal U dit met trots verzekeren. Wie in België gereisd heeft en liet er cp waagde van de bekende paden af te wijken zal deze trots begrijpen. Wie ooit een goede chef bij onze zuider buren de vrije teugel liet en hem vroeg zelf een goed gerecht uit te zoeken of een harmonieus menu samen te stellen, zal niet teleurgesteld zyn. categorieën gelijk hebben. Hij, die de uitsmijter bestelt, verlangt in wezen alleen naar onze degelijkheid, die hem de zekerheid verschaft dat ei, vlees, brood en boter vers zullen zijn. De gene die hunkert naar exotische ge rechten zoekt naar dat vleugje fan tasie, dat van een ei, wat vlees, brood en boter een feestdis vermag te maken. Het is verwonderlijk, dat nog zo weinig Nederlanders de Belgische keuken hebben ontdekt. Deze keuken voldoet namelijk ruimschoots aan de voorwaarden, die de Nederlander stelt aan datgene, wat hem aan tafel wordt voorgezet. Zuiverheid en varia tie zijn de pijlers, waarop de Belgi sche gastronomische traditie rusten, een traditie, waaraan de Belgen veel waarde hechten. Het behoeft dan ook geen verwon dering te wekken, dat de rijke Bel gische folklore doorspekt is met ver halen, waarin „eten" de hoofdrol speelt. Kiekenfretter, de gemoedelijke bijnaam van de Brusselaar, wijst al m die richting. De traditie wil, dat ruim 50C jaar geleden een Brusselse krijgsmacht op de vlucht werd ge dreven door de Vlaamse vijand, die zich te goed kon doen aan een grote hoeveelheid buitgemaakte kippen. De overwinnaars toonden hun dankbaar heid voor deze onverwachte krijgs- De Nederlander, die eens heeft ken nis gemaakt met de Belgische gas- kan er alleen maar blij om hnpuor 4 afstanden geen beletsel be te vernieuw om de kennismaking te doen uitgieten.01 vriendschaP nogetzoiSwein^°M verwonderlijk, dat gische keuken h wu anders dc Bel" landers echteï-™ 0ntdekt Neder" categorieën in te m'twee komt na een vakant t g™eP in verre landen of zakenreis zucht van verliehtin! C,nnjSlaakt een grens achter zich hoeft J de ons nationale gerecht ri« en °P een spijskaart ziet staan'"ES1*1' gekropte heimwee naar de „e t op~ de keuken vindt zijn plotsllinse „°eUW" zing op het moment, waai op de lijder zijn mes in dit vaderlandsPe proTkï De andere groep heeft recepten ver zameld en weigert een week lang alle voedsel te nuttigen, waaraan geen vleugje knoflook te bespeuren is dat niet toebereid is met olijfolie of'hem op andere wijze vervult met herinne ringen aan dat herbergje in het dal aan de beek. Laten w(j vooropstellen, dat belde buit door de verslagenen de bijnaam te geven, waar de Brusselaar nu nog trots op is. Hij draagt zijn naam met ere: heeft U ooit zijn kip-waterzooi geproefd? Of zijn paté van kip? Laat het niet na, de volgende keer dat U zuidwaarts trekt. Probeer het maar Wie in de winter door Brussel wan delt, zai ongetwijfeld het opschrift opgevallen zijn: „Iedere donderdag choesels in maderasaus". Zoekt U het maar niet op, het woord staat in geen enkel woordenboek. Bovendien zullen maar zeer weinigen U kunnen vertellen waaruit het gerecht is sa mengesteld. Voor een Brusselaar zijn choesels eenvoudig choesels, en de smaak kennende breekt hij zich het hoofd niet over de etymologie. Volgt zijn voorbeeld als een smaakvol vlees gerecht U trekt en U op een donder dag zo'n opschrift leest. Minder mysterieus, maar zeker even smakelijk is het befaamde „mosselen met frites", dat U in vrijwel elk Brussels restaurant kunt bestellen. De mooiste Zeeuwse mosselen worden hiervoor genomen, en de Belgische fantasie zorgt voor de saus. De liefhebbers van zoetwatervis vinden in de provincie Luik met zijn vele rivieren en beken en trou wens in de gehele Ardennen veel van hun gading. Op talloze manie ren bereid komt hier de forel op tafel: meunière, a la Sauvenière, mosane, noem maar op. Wanneer de keuze U te moeilijk valt kunt U met een gerust hart uw lot in handen leggen van de chef, die uw vertrouwen niet zal beschamen. En het heet, dat de forel nog eens zo fijn smaakt, wanneer U de moeite hebt genomen hem zelf in de Our- the of de Semois te vangen. tergrond gewaar werden. Ter stond na de bevrijding werd mr. v.d. Weel tot waarnemend bur gemeester benoemd en was de heer Koene zijn eigen baas niet meer zeer tot zijn opluchting overigens. De noodraad, 1 augustus 1945 voor het eerst bijeenkomend, be noemde de heer Koene tot ge meente-secretaris en al heeft hij misschien wel eens verkeerde be sluiten genomen, deze benoeming is de juiste gebleken. Bij de wederopbouw van Mid delburg zo verwonderlijk snel een feit geworden, voor de zo erg verwoeste stad heeft de heer Koene zijn partij behoorlijk mee- geblazen. Voor ieder, was het daarom een voldoening, dat zijn verdiensten erkend werden door de Koningin, die hem vorig jaar benoemde tot ridder in de orde van Oraje-Nassau. Doch wij hadden het nog over de tien meesters. Zijn eerste chef, was burgervader Dumon Tak. De opvolger van de heer Dumon Tak, mr. v.d. Veer, werd dooi de dood verrast voor hij offici eel geïnstalleerd was. Wethouder Onderdijk nam het burgervader schap waar tot de benoeming van de heer Fernhout Kort vóór de wereldoorlog ging dieheen en werd mr. Walré de Bordes eer ste burger van Middelburg. Wrij ving met de bezetter bracht mr. Walré de Bordes tot heengaan en ging mr. P. Meerkamp van Emb den, niet al te enthousiast, diens voetstappen drukken. Wij schre ven reeds het intermezzo waar bij de waarnemend-gemeente-se cretaris ook waarnemend burge meester was. Mr. v.d. Weel was daarop twee jaar waarnemend en maakte in 1946 plaats voor jhr. Sandberg van de Essenburg die heel jong stierf. Wethouder Kögeler, tot waarnemend burge meester aangewezen, is dit ge bleven tot de benoeming van mr. dr. N. Bolkestein in 1950. =J\ Al die tien meesters heeft de heer Koene tactvol, bescheiden en correct gediend cn zijn erva ring is hun ongetwijfeld een gro te steun geweest. De heer Koene is ook af en toe als publicist naar voren ge komen. Zijn historie over de dra matische episodes tijdens de ver drukking en bij de bevrijding is gretig gelezen. Twee boekjes over de gemeente-begroting wer den uitgegeven door de N.V. Samson evenals dat over de ver rekeningen krachtens de bijzon der onderwijswet. Diverse ar tikelen verschenen van hem in de volksbladen. Talloos zijn de functies welke de heer Koene bekleedt. We konden een hele lijst opsommen, maar bepalen ons in de geest van de „gepor tretteerde" tot de vermelding dat hij secr. is van de afd. Zeeland van de vereniging van Nederland se gemeenten; hoofdbestuurslid van de Nederlandse bond van ge meenteambtenaren en lid van het algemeen bestuur van het insti tuut voor bestuurswetenschappen. Op initiatief van de heer Aug. de.Bock te Antwerpen is onder de naam „Spiegel der Letteren" een nieuw tijdschrift voor Nederlandse literatuurge schiedenis en voor literatuurwetenschap opgericht. Het wil, zoals het pros pectus verbijsterend origineel opmerkt, „in een sedert lang gevoelde be hoefte voorzien". De tijd zal leren of er inderdaad naast De Nieuwe Taal gids en het Tijdschrift voor Nederlandse Taal en Letterkunde plaats is voor een derde periodiek. Behalve genoemde initiatiefnemer hebben zitting in de redactie prof. dr. J. Aerts, prof. dr. W. J. M. Assel- bergs, prof. dr. A. van Loey, prof. dr. P. Minderaa, prof. dr. E. Rom- bauts, prof. dr. M. Rutten, G. Schmook en prof. dr. Uyttersprot. Redactie-secretaris is dr. L. Roose te Mechelen. Uitgever is De Sikkel N.V. te Antwerpen en voor Nederland Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage. Elke jaargang zal vier afleveringen bevatten. Het tijdschrift wil zich speciaal be zighouden met de bestudering van het Zuidnederlandse deel van onze li teratuur, in verband met het alge meen Nederlands cultuurleven. Daar bij wil het vooral de verwaarlozing tegengaan, die al te lang een billijke waardering van deze letterkunde in de weg heeft gestaan. Ook zullen, zo veel als doenlijk is, de buitenlandse literatuurstromingen in het licht wor den gesteld. In de vorm van kronieken zullen de resultaten van het gespecialiseerd onderzoek, zowel van de literaire esthetica als de stilistiek, de sociolo gisch, psychologisch of wijsgerig ge richte literatuurstudie overzichtelijk samengevat worden. Drs. E. Wille- kens, adjunct-conservator van het „Archief en Museum voor het Vlaam se Cultuurleven" te Antwerpen, zal in een geregeld bijgehouden biblio grafie een overzicht geven van de re cente publikaties op het door het tijd schrift bestreken domein. Eveneens zal ieder jaar de lijst van de licen tiaatsverhandelingen en doctorale dissertaties worden meegedeeld. Een groot aantal geleerden van naam heeft al medewerking toege zegd, o.a. pater dr. St. Axters, prof. dr. Fr. Baur, prof. dr. J. C. Brandt Corstius, prof. dr. Gerard Brom, prof. dr. W. Hellinga, Gerard Knu- velder, dr. J. J. Mak, dr. Karei Meeuwesse, prof. dr. J. van Mierlo, dr. A. Romein-Verschoor, dr. W. Thijs, dr. P. J. H. Vermeeren en prof. dr. J. Wils. Eerste nummer De eerste aflevering opent met een tekst van een lezing door dr. J. Deschamps uit Hasselt gehouden voor de afdeling Nederlandse Litera tuurgeschiedenis van het 21e Vlaam se Filologencongres te Leuven. Hij sprak daar over de Limburgse Aiol- fragmenten. Eug. de Bock beantwoordt de vraag of Colijn van Rijssele de schep per van de zinnekens is, bevestigend. Dr. J. J. Mak gaat de strekking na van. Coornherts „Comedie van de Rijckeman". In een verhandeling over de andschriften en uitgaven van Constantijn Huygens' „Cluys- werek" levert dr. P. J. H. Vermee ren een waardevolle bijdrage tot de al te zeer verwaarloosde Huygens- filologie. Ten slotte neemt de Leidse professor P. Minderaa, van de Woes- tijne-kenner by uitnemendheid, het grote gedicht „Het menselijk brood" onder de loep. Prof. dr. M. Rutten geeft in de Kroniek een overzicht van de Neder landse literatuurgeschiedenis sedert 1945. Een vrijwel volledige bibliogra fie over 1955 en enkele boekbespre kingen besluiten dit gedegen en hoog staande nummer. We wensen deze nieuwe verschij ning in de tijdschriften-wereld een ruime verspreiding toe, zowel onder vaklieden als onder de vele anderen, die in alles, wat de literatuur betreft, belangstellen. WILLEM v. d. VELDEN In het missiehuis van de Paters van het Goddelijk Woord in Teteringen zal zondag a.s. een achttal fraters de H. Priesterwijding worden toegediend. De plechtigheid die om negen uur aanvangt, zal ditmaal worden ver richt door de Indonesische bisschop mgr. Gabriël Manek, apotolisch-vica- ris van Larantoeka op Flores. (Advertentie) Bankiers Anno 1884 SFFECTEN-COUPONS Laagste Hoogste Vrijd.1-2 Koersverschil koers koers laatste t.o.v. tijdvak vorige week Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton Feijenoord Kon. Petroleum Holl.-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mii Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A. Ver. Deli Mijen 3-3(4% Nederland 1947 37c Invest, cert. Ned. Ned. 1962-64 199 1/2 204 1/2 200 1/2 5 3/8 175 177 1/2 177 2 197 1/4 202 202 7 279 282 281 1 274 279 275 3 236 250 3/4 243 1/2 4 335 3/4 347 343 1 3/8 215 219 3/4 219 1 156. 80 158.60 158.45 0.95 175 180 175 6 169 3/4 171 1/2 169 3/4 2 3/4 168 1/2 171 168 1/2 4 1/2 280 281 3/4 281 2 78 79 3/4 79 1/2 3/4 95 1/4 97 96 1 100 1/8 103 3/4 100 1/8 5 3/8 84 3/4 87 1/8 87 2 90 11/16 91 3/4 91 19/32 7/8 90 5/6 91 5/8 91 1/2 1 1/8

de Stem | 1957 | | pagina 9