Goed voor mindere man PAPIER VOOR UW PEN ONZE 1 OP HET KERKPLEIN j Minister Luns antwoordt Kamerlid Goedhart over houding Nederland in V.N. sgè#*0 „De Opmars" in nieuw kleed manchester Lofwaardig streven om fris te blijven Gelijk cn ongelijk Gemalen slakjes Verkeersslachtoffers in januari' fl DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 tt ft Het getal protestanten, dat van mening is, dat de Nederlanders als zodanig eigenlijk het geloof der vaderen" d.i. de reformatie zouden moeten aanhangen, is beslist niet groot meer. Willem van Oranje, eens in alle protes tantse geschiedenisboeken gelijkelijk geëerd als „vader des vaderlands en als geloofsheld, wordt nu met minder romantische ogen bezien, althans door tie meesten. De gedachte van de „protes tantse natie" raakt uit de tijd. De protesten bij de benoeming van Mr. Kolfschoten waren dan ook voor het overgrote deel meer van politieke dan van godsdienstige aard, een enkele gerucht makende uitzondering daargelaten! In 1900 zou dat anders geweest zijn. Er is veel veranderd! In Engeland liggen de zaken heel anders. De ongodsdienstigheid en de onkerksheid zijn er verbijsterend, maar men weet ze te combineren met het lidmaatschap van de Kerk! In één van die talloze kleine romantische, eeuwenoude „pubs" had ik onder een glas bier een gesprek over dat onderwerp. Met voor Engelsen ongewone openhartigheid zei een man me: „Naar de kerk gaan, dat doen de meesten van ons niet meer maar we zijn natuurlijk wel lid van de Kerk." En als een Engels man 'praat over DE Kerk, dan bedoelt hij steevast de Anglicaanse ..Church of England". Voor hem zijn er veel kerken, maar DE Kerk 'van en voor Engeland is de Anglicaanse Kerk. Zij is de officiële, de staats-kerk. De andere kerken zijn „vreemd", niet-Engels. Er is niet zo heel veel fantasie voor nodig om zich te kunnen in denken hoe moeilijk de positie van de Engelse katholieken is temidden van een dergelijke publieke opinie. Lange tijd is de katholieke Kerk in Europa bekritiseerd omdat zij te aris tocratisch was, teveel aanleunde te gen de staatsoverheid en te weinig was ingesteld op de gewone man. In Engeland was dat juirt anders om. ..Katholiek" riep daar het beeld op van de arme, onontwikkelde. Ierse ten dus niet-Engelse!immigrant. Er is zeker al veel veranderd in deze openbare mening over de katholie ken, maar men weet hoe hardnek kig dergelijke volksvooroordelen het bestaan kunnen rekken. Onbewust leeft er bij zeer velen nog altijd iets van deze gedachte. Ronald Matthews, zelf bekeerling, geeft in zijn boeiend boek ..Uren met Graham Greene" een schildering van de katholieke Kerk, gezien door En gels-protestantse bril. „Alleen nering doeners zaten op de harde banken van hun blikken bedehuizen; over hun vulgaire ritualen en hun half bakken enthousiasme konden we niet meer zeggen dan dat ze goed kon den zijn voor onze minderen. Het was waar dat de katholieke priester meest al niet de dwaas uit een goede fa milie was; hij was bijna steevast de nauwgezette zoon van een familie waarover je nooit gehoord had. Het was waar dat hun kleine verwijtende klokken naar de eredienst opriepen in geringe gebouwen in de achter straten van onbekende wijken; dat hun beelden en inwendige decoratie (Advertentie) pronkten met opzichtige kleuren en de naïeve emoties van een goed koop prentenboek." Maar dat alles zou nog tot daar aan toe geweest zijn. Er was van die katholieke Kerk nog iets veel verschrikkelijkers te zeggen. ..In Engeland kan een in stelling zich permitteren de beschul digingen dat ze lelijk en niet naar de mode is, beneden zich te achten; maar ze on-Engels noemen is ze veroordelen!" Het is geen wonder dat soms de Engelse katholiek even de indruk wekt te lijden aan een gevoel van minderwaardigheid. Dat uit zich soms op een voor ons haast komische wijze. Wie het toch zeker niet con servatieve weekblad Catholic He raid" leest, verbaast zich telkens over berichten van katholieke" sport- successen, vermeld als frontpagina nieuws. Toen ik eens aan een pries ter vroeg, waarom men dit deed, kreeg ik dit ten antwoord: ..Natuur lijk zijn wij niet zo naïef om te den ken dat de successen van een katho lieke club voor de zielzorg van be lang zouden zijn, maar u moet be grijpen dat wij - misschien zonder dat we het zelf in de gaten hebben - de behoefte voelen te laten zien, dat de katholieken evengoed als de an deren een volwaardige plaats inne men in het openbare Engelse leven. Men moet weten, dat wij geen twee derangs-burgers zijn." Zo lang de Anglicaanse Kerk offi ciële staats-kerk blijft, zullen de En gelse katholieken met dit probleem te worstelen hebben. Bij alle nationale gebeurtenissen worden er diensten gehouden in de Anglicaanse kerken en het is alléén daar, dat de offi ciële viering plaats vindt, dat de autoriteiten samenkomen. Het Engels episcopaat volgt sinds lange tijd de gedragslijn zich van deelname aan deze nationale feestelijkheden te ont houden, omdat zij tevens Anglicaans zijn. Men wenst zelfs de schijn van erkenning vermijden, men wil de mening dat alle Kerken evengoed zouden zijn niet in de hand werken. Maar het is duidelijk dat deze ge dragslijn door de buitenwereld vaak wordt misverstaan als een nieuw be wijs voor het on-Kngelse, vreemde" karakter van de Kerk van „Rome". En toch is deze zwakke positie van de katholieke Kerk in Engeland misschien wel tevens haar grote kracht. Zij moet concurreren tegen een machtige en bevoorrechte staats kerk, maar ze is vrij en niet-gebon- den! Ze moet het opnemen tegen een Kerk, die alle officiële plaatsen bezet, die alle luisterrijke, oude ka thedralen in heel het land in handn heeft, maar haar innerlijke kracht is oneindig veel groter. De Angli caanse staatskerk verbergt achter een indrukwekkende fagade veelal een ontstellend geloofsverval; de ka tholieke Kerk leeft en groeit, zij het onder een schamel uiterlijk. Men moet voorzichtig zijn met cijfers als die aangehaald worden als bewijs voor innerlijke kracht. Er bestaat zoiets als een ketterij van de ge tallen". Maar zegt het niets dat in de laatste 40 jaar meer dan 400.000 volwassen Engelsen zich lieten op nemen in de Moederkerk? Zegt het niets dat in 1955 op elke 100 doop sels er 14 waren van volwassenen? J.v.d.M. pr. CORDUROY FLUWEEL iedere meier is gesiempeld mei hei Schuiiersveldmerk Poolvast envolpool De Nederlandse gedelegeerde in de algemene vergadering der Vei enig- de Naties heeft op 19 januari jl. voor een resolutie gestemd, waarvan de belangrijkste operatieve paragraaf de opdracht bevatte aan de secretaris generaal der Verenigde Naties om na vijf dagen een rapport uit te bren gen over de terugtrekking der Israë lische troepen uit Egypte. In een tweede paragraaf betreurde de alge mene -vergadering het feit, dat Is raël de troepen nog niet had terug getrokken. Bij de stemming Over de onderdelen der resolutie onthield de Nederlandse gedelegeerde zich op de ze paragraaf. De minister van buitenlandse za ken, de heer Luns, heeft dit mede gedeeld in antwoord op een vraag van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart met betrekking tot de hou ding van de Nederlandse vertegen woordiger in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties in de ze zitting bij de stemming over een resolutie over de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de Gaza- strip en uit het gebied langs de Golf van Akaba. De heer Goedhart had gevraagd, waarom de Nederlandse vertegen woordiger voor een resolutie gestemd heeft, waarin op terugtrekking van de Israëlische troepen uit de Gaza- Strip en uit het gebied langs de Golf van Akaba wordt aangedrongen, zon der dat tegelijkertijd van Egypte waarborgen geëist werden voor een vrij scheepvaartverkeer door de Golf van Akaba en het Suezkanaal en voor het definitief beëindigen van de actie der Egyptische zelfmoordcomman do's op Israëlisch gebied. Geen status-quo Het debat over deze resolutie ver liep niet onbevredigend, aldus minis ter Luns in zijn antwoord, omdat een aantal delegaties voor de eerste maal duidelijk in 't openbaar uitspra ken, dat aan Israel garanties dien den te worden gegeven, dat de sta- tus-quo-ante niet zou terugkeren, met name niet ten aanzien van de blok kade van de Golf van Akaba, de be lemmering van de vrije vaart door het Suezkanaal en een verhindering van de Egyptische commandoactivi teit op Israëlisch grondgebied. Het is steeds het Nederlandse Standpunt geweest, dat het niet de taak van de Verenigde Naties is de status-quo-ante te herstel len, doch een nieuwe status te bevorderen, die meer waarbor gen biedt voor het behoud van de vrede in het Midden-Oosten dan de situatie der afgelopen ja ren. Nu dit standpunt aanhang bleek te winnen en de voorgestelde resolutie een adempauze bood voor een mo gelijk voortgaande constructieve ont wikkeling, besloot de minister in het vooruitzicht daarop de Nederlandse steun aan deze resolutie te geven, echter niet dan na een duidelijke uit eenzetting van het standpunt der re gering, uitgesproken door de Neder landse gedelegeerde. (Advertentie) i 03. 'rms«"'1»r"rL«-"rUl" be"»' <Je iW hou' de d»ol en dos»*- N.Y. Handelsver. A. J. ten Doesschate Zwolle VERKLIKKERS GEVRAAGD Het bestuur van de Amsterdamse KAB is beducht voor ongemotiveerde prijs stijgingen. Dat zijn wij ook. In feite heb ben wij een broerlje dood aan alle soor ten prijsverhoging, gemotiveerd of niet. Overigens is er voor iedere maatregel al dan niet geoorloofd, uiteraard wel een motief voorhanden, hetwelk vanuit een bepaald standpunt doorslaggevend wordt geacht. Daarom spreken wij in dit ver band liever van ..ongeoorloofde"' prijs stijgingen. Er wordt hier en daar maar te slordig met allerlei begrippen omge sprongen. Misschien is deze slordigheid niet vreemd aan de actie welke de (Amster damse) KAB denkt te gaan voeren. Mid dels vijftigduizend pamfletten zal de (Amsterdamse) burgerij worden verzocht, onmiddellijk opgave te doen van een eventuele prijsstijging, en deze melding op te sturen naar het plaatselijk KAE» kantoor aan de Ilemo-nylaan 25, waar een speciale' brievenbus is bevestigd voor dergelijke meldingen. Hier zien we een plaatselijke vakver eniging, die Vrouwe Justitia eens even een handje zal gaan helpen. Kan deze stunt een hoger doel hebben, dan er voor die vereniging een paar honderd beta lende leden bij te winnen? En dat spe culerend op de stommiteit van lieden, voor wie de macht van het getal als vrijwel de enige politieke maatstaf geldt? Zijn er nog niet genoeg officiële instan ties met wie de (Amsterdamse) KAR zich waar nodig en gewenst kan ver staan? Of bleken d-ie (Amsterdamse) in stanties, als politie, economische recher che, tuchtrechters e.d. in het verleden duidelijk niet voor hun taak te zijn be rekend? Dan was dit een zaak voor het Ministerie van Justitie te Den Haag, en niet voor de Amsterdamse KAB. Vanouds was de concurrentie tussen de verschillende politieke groeperingen in Amsterdam geduchter dan in Gorssebos- tel-Kleuni'ngen bijvoorbeeld, maar wij vragen ons af waar bet naar toe moet, wanneer in Neêrlands hoofdstad EVC- praktijken reeds toonaangevend worden voor de gehele (Amsterdamse) vakbewe ging- Tenslotte is het in Nederland altijd nog z.o. dat de Wetgevende Macht zo wel als de Uitvoerende Macht bij Staten- Generaal en de Koning en Kabinet be rusten, en als trouw lid van de KAB zien wij voorshands geen termen aanwe zig. om de Wetgevende- en Uitvoerende lichamen en bloc naar huis te sturen. We hopen dan ook van harte dat het experiment van de Amsterdamse KAR niet in aanmerking komt voor herhaling in andere Nederlandse gemeenten. AKI GATOR. Van de zijde van de KAB verzekert men ons, dat de hier gewraakte actie slechts bedoeld is, om informaties te verzamelen, welke later een overzicht kunnen geven van de prijsbeweging in haar geheel. Dit overzicht is no dig om te gelegener lijd bij de over heid stappen te doen hetzij inzake fouten in de prijsbelieersing hetzij inzake de lonen. De informaties zul len echter met omzichtigheid behan deld worden. De KAB denkt er geen ogenblik aan op de stoel van minister of rechter te gaan zitten. (Red.) CARNAVAL IN PRINCENHAGE Princenhage heeft sinds een jaar een eigen carnavalsvereniging, zoals er in Breda en Ginneken ruim een twintigtal zijn, verenigd in de Bredase Carnavals vereniging. De vereniging in Princenhaee werd opgericht om aan dit feest wat meer luister bij te zetten, aan de optocht deel te nemen en ook Princenhage met het Ileuvelkwartier, als deel van Breda, wat van de feesten en de optocht, in eigen omgeving, te laten bemerken. Op de vergadering van de Bredase Carnavalsvereniging, waarop vrijwel alle verenigingen vertegenwoordigd waren welke vergadering gehouden werd ir oktober jl. in hotel Riche, werd alge meen besloten en officieel bevestigd dat de optocht dit jaar zou vertrekken vanuit het Ileuvelkwartier. liet wegvallen van de volstrekte zelf standigheid na de annexatie brengt auto matisch mede, dat aanspraken ontstaan gelijk aan die van andere kernen en cen tra binnen de gemeente Breda wat echter vaak wordt vergeten. Dit is o.a. het geval met de kermis, die blijkbaar persé voor Princenhage moet worden afgeschaft ten gunste van de toch vrij kleine kern van centrumbewo ners en neringdoenden, en zulks is ook nu weer het geval met de carnavalsop tocht. Ik verneem althans dat de Prin- cenhaagse Carnavalsvereniging van Poli- tie-zijde de mededeling heeft ontvangen, dat de optocht binnen de singels van Bre da moet blijven zulks met het t>og op het verkeer. Het resultaat is dus, dat de bewoners en neringdoenden van Princen hage en het Heuvelkwartier weinig van de, optocht en de drukte zullen bemer ken. Bij de carnavalsoptocht is de verkeers- moloch de nieuwste uitvinding. Als de optocht uit en via het Heuvelkwartier door de Oranjeboomstraat gaat, behoeft slechts voor één uur het korte stukje Haagweg lussen Oranjeboomstraat en Haagpoort afgesloten te worden en dan nog slechts aan éen zijde en het verkeer voor richting slation kan zonder bezwaar via Dijklaan naar Tramsingel worden om gelegd. Ik meen dat ik namens zeer velen hier uit Princenhage en het Heuvelkwartier spreek als ik de wens naar voren breng dat er alsnog een wil gevonden zal wor den, om de weg vrij te maken, opdat de optocht dit jaar vanuit het Heuvel kwartier kan vertrekken. BREDA'S STEDESCUOON Met vreugde heb ik de interessante en sympathieke artikelen gelezen, die de .Heemkundige Studiecommissie" met zo veel liefde voor onze mooie, maar tevens bedreigde stad, in uw blad heeft kun nen plaatsen. De opbouwende kritiek omtrent de stadsplannen zal mijns inziens zeker ook door het college van B. en W. worden geaccepteerd. Zelf niet ter zake kundig, ben ik blij, dat anderen dit initiatief genomen hebben en betuig ik zo op deze wijze mijn volle instemming E'ij voorbaat vriendelijk dank voor plaatsing van deze bescheiden bijdrage. BREDA. Mej. A. E. BREDA S STEDESCHOON Een vrouw kan moeilijk nieuwe stads wijken ontwerpen en het was toch heus mijn plan het ook eens te proberen, want wat ons nu boven het hoofd hangt met een gedempte haven en zo'n groot koud plein, wat we in het Heuvel kwartier al bezitten, het verdwijnen van die sfeer volle Catharina.straat en 'n schouwburg zo ver uit het centrum, dat vind ik als echte Bredase toch wel heel erg. Daarom stel ik mij ten volle achter de actie van de Heemkundige Studiecom missie en ben verheugd met deze goede tegenvoorstellen. Dit moet bij iedere rechtgeaarde Bredanaar wel reactie te weeg brengen. Ik hoop dat het gemeentebestuur deze in volle overweging zal nemen. BREDA. ZUSTER L. B. BREDA'S STEDESCHOON (III) Naar aanleiding van de plannen van de stedebouwkundige dienst en de daarop volgende opbouwende kritiek van de studiecommissie van de Heemkundige Kring betreffende bet doen verloren gaan van stedebouwkundig schoon, zou ik gaarne het advies van genoemde com missie willen ondersteunen. BREDA. OUD-AMSTERDAMMER BREDA'S STEDESCHOON (IV) Met verbijstering heeft ondergetekende de plannen van de Stedebauwkunddge Dienst vernomen, Is er niets veilig? Dit is wel Breda op zijn smalst. Ik verklaar mij overtuigd voorstander van de plan nen, die in uw blad zijn gepubliceerd. De gemeenteraad, vertegenwoordigend de Bredase bevolking, staat voor een zwpre verantwoordelijkheid: zij heeft de be slissing over de toekomst van onze stad in haar handen, BREDA. EEN STADGENOOT. BREDA'S STEDESCHOON (V) Ondergetekende is van mening, dat de plannen van de Studiecommissie over de stadssanering het overwegen door het gemeentebestuur ten volle waard zijn. BREDA. G. v. O. BREDA'S STEDESCHOON (VI) HORIZONTAAL: 1 meisjesnaam, 4 spil, 6 deel v. e muziekinstrument, 10 steen, 11 insect. 14 dierenverblijf, 16 zangnoot, 17 gesloten, 18 pers. voör- naamw., 19 te zijner plaatse (Lat. afk.) 20 kindergroet, 21 bez. voornaam.w. 23 gewicht (afk.), 25 duivel, 28 gol ving, 30 Duitse badplaats, 32 dus (Eng.), 34 goud (Fr.), 35 ^het zijn, 37 wijziging, 42 bijw van" tijd, 44 schrijfbehoefte, 45 rivier in Italië, 46 maanstand (afk.), 47 laag, 48 voertuig, 49 wederstoten, 53 putemmer, 55 goud (Fr.), 56 pers. voornaamw., 58 soort onderwijs (afk.), 59 elk boek van het Nieuwe Testament, 63 wapen, 65 Frans onb. voornaamw., 66 geestdrift, 68 bestaat, 70 de dato (afk.). 71 dieren geluid, 73 Europeaan. 75 hetzelfde, (afk.), 76 land in Europa. 78 auto stalling, 80 lyrisch gedicht, 81 interest, 82 lengtemaat (afk.), 83 uitheems zoogdier VERTICAAL: 1 jongensnaam, 2 vo- gelprodukt, 3 krantenjongen. 4 als eerder (afk.), 5 sportartikel. 6 te zij ner plaatse (Lat. afk,), 7 deel v. d. kachel, 8 Engels voorzetsel, 9 wiel, 10 drinkgerei, 12 ontvangstbewijs, 13 vogel, 15 wapen, 17 zangstem, 19 brandstof, 22 op deze wijze, 24 glib berig. 26 tandeloos zoogdier, 27 aan slibbing, 29 vorm van draperen. 31 opvatting. 33 op iedere plaats, 36 na- tuurkundeterm (afk,), 38 voegwoord, 39 gevangenis, 40 nauw, 41 beetje, 43 Pians lidwoord, 44 familielid, 47 pers. voornaamw., 49 voorzetsel, 50 muze der sterrenkunde, 51 bindmiddel. 52 plaats in Duitsland, 54 etenbereider f pg ri verbond. 60 van onderen (afk.), 61 unnek, 62 stofmaat, 64 plaats aan de Rode Zee, 67 opera, 69 Engelse titel, 72 behoeftig, 74 drank, 77 zang- noot. 78 jongensnaam, 79 deel van de dag (afk.), 80 voorzetsel OPLOSSING Horizontaal: 1 pil, 3 etc., 5 radieus, 10 als, 12 ada, 13 rel. 14 or, 16 stap. 18 nee. 19 elf. 21 eik. 23 reuk, 25 noga, 26 tussen, 28 lest, 30 amp„ 32 dolf, 34 teen, 36 tarwe. 39 otto, 41 item, 43 enak. 45 open, 47 rose, 49 mink, 51 neger, 54 prei, 56 oord, 58 oke. 60 geit, 62 oelema. 65 ergo, 66 darm, 68 ali, 69 ruw, 70 ido, 71 aera, 75 nr, 75 els, 77 oom, 78 end, 80 geratel, 81 pen, 82 met. Verticaal: 1 pro. 2 la, 3 est, 4 cape, 5 ranke, 6 dron.te, 7 ie, 8 elegant. 9 suf. 11 laks, 15 reu, 17 arno, 20 lam, 22 isar, 24 n 1 ft, 26 tot 27 eden, 29 stop. 31 pim, 33 loki, 35 eine, 37 ako, 38 weer, 40 toko, 42 ere, 44 amie, 46 ende, 47 rko, 48 sperwer, 50 nota, 52 geel. 53 ria. 55 egoïst, 57 rome, 59 keu, 61 idool. 63 laan. 64 min, 67 ramp. 69 rug, 72 ren. 74 rot, 76 la, 79 dm. ,,De Opmars", zo hoorde men dikwijls, is eigenlijk maar een saai blad. Dat werd dan bijna even dikwijls beweerd door lieden, die het blad zo af en toe eens aan de buitenkant bekeken en de inhoud rustig lieten voor wat die was. Dat geschiedde dus óók, als die inhoud helemaal niet ,,saai" was! Prachtig, nu zouden we een frisse gedachlonwisseling kunnen beginnen. Want de man, die ,,De Opmars" op/1) legde, heeft gelijk en ongelijk: hij had ondanks het uiterlijk toch van de inhoud kennis moeten nemen. Dus V on/eli-jk- Maar hij liet zich k^inl vervclende buiten om blad. hetgeen neerkomt op een constructie-fout". Niet van dlmtie 61Staan' maar van de re" Vandaar onze vreugde bij het ver schijnen van het eerste (maandelijk se) nummer van 1957: het blad heeft een gloednieuw pakje aangekregen Ken frisse opmaak, een kleurtje in de kop, een stel gezellige foto's, ka dertjes, een suggestieve prent en een advertentie-pagina. Het geheel ziet eruit als een welverzorgd dagblad dat tot lezen noodt. De inhoud biedt bovendien voldoende variatie, zodat iedereen wel iets van zijn gading vindt. Tot zover onze loftrompet. Nu ko men we met een hele grote beden king. Waarom heeft de edactie zich uitgesloofd om, na eerst van „eens per veertien dagen" te zijn overge schakeld op „maandelijks" het ka rakter van dit blad zo'n geweld aan te doen? Een dagblad moet gekleed gaan als een dagblad, doet ook (één dag lang, behalve in het weekeinde) dienst als dag -blad. Normaal is dan ook, dat men een dagblad niet be waart. Een week- of maandblad wel, dat blijft ergens liggen, wordt nadien nog eens ter hand genomen. Maar aan het weekblad ziet dan ook iedereen duidelijk: dit is iets om wat langer te bewaren! Dies menen wij, dat de redactie van „De Opmars" in alle lofwaardige ijver het doel ver voorbij heeft gescho ten. Hvtgeen bij een eerste num mer nu ook weer niet zo heel erg is. omdat het tweede al stukken beter kan zijn. Eindelijk des/kundige voorstellen tegen fatale afbrankplaonen. Door aanvaarding van de voorstellen van de Heemkundige Studiecommissie zal eindelijk het haven- probleem opgelost zijn. Het is me alleen een raadsel waarom het bestuur van de Heemkundige Kring zelf niet heeft gereageerd op het plan van Openbare Werken, maar meent zich van de tegenvoorstellen, die uit het mid den van haar leden zijn gelanceerd, zelfs nog tijdens het plaatsen van. de artike lenreeks te moeten distanciëren. Vriendelijk dank voor plaatsing in uw blad. BREDA. w. H. (Dat het bestuur zich van de plannen distancieert, is zijn goed recht. Het wil er zich niet mee conformeren, zolang het de plan nen niet grondig bestudeerd heeft. Red.) BREDA'S STEDESCHOON (VII) Zoals verscheidene Haagdijk-winkeliers die ik in deze dagen gesproken heb, heb ook ik met grote interesse het arti kel van de Heemkundige Studiecommis sie gelezen over een eventuele andere versie op de netelige kwestie der Haven- demping. Sinds verscheidene jaren zijn wij, win keliers van de Haagdijk, alsook die van de Brugslraten over. het algemeen vóór Haven-demping geweest aangezien geen andere oplossing ons werd voorgehouden om de natuurlijke en geleidelijke over gang tussen beide winkelstraten voor het kopend publiek, te herstellen. Door het goed gefundeerde tegenvoor stel van de Heemkundige Studiecommissie is onder een steeds groeiend aantal win keliers van de Haagdijk zowel als van de Tolbrugstraat een andere stemming gekomen. Vlg. het nieuwe geopperde plan zou de bijkans rampzalig geschapen toestand sinds de halve uitvoering van de ongelukkige raadsbesluiten van vóór de laatste wereldoorlog, waarbij de gracht aan de Jan van Polanenkade werd ge dempt en de zo vertrouwde Tol brug werd gesloopt, in zekere mate worden opgeheven... Bij een eventueel herstel van de Tolbrug (b.v. door een eenvou dige, gewelfde stenen overgang) die de zelfde breedte van de Haagdijk zowel als de Tolbrugstraat zou hebben, zal het kopend publiek haast als vanzelf deze natuurlijke overgang van de ene straat naar de andere ongemerkt volgen, zoals dat in de dertiger jaren en daarvoor ook steeds het geval is geweest. De Haagdijk zowel als de Brugstraten worden door zon brug als goed functionerende schakel tussen genoemde straten, normaal en le vendig verbonden. RECHT VOOR INVALIDEN Met. bewondering heb ik gezien, hoe al les wordt gedaan om onze Hongaarse broeders in ons land een alleszins on bezorgde toekomst en bestaan te waar borgen. Dit is plicht. Christenplicht en inter nationale plicht. Doch des te schrijnender is het te zien hoe Nederland dat in deze zo goed zijn plicht verstaat, zijn eigen landgenoten, die, door ziekte of gebreken invalide werden en uitgerangeerd werden, als slachtoffer van een verouderde invalidi teitswet laat kreperen. Uitkeringen van f 40- f 50 of f 60 per maand voor de in valide werker met zijn gezin zijn heel normaal. Een alleenstaand persoon trekt onge veer de helft per maand. Als schrale troost is bekend gemaakt dat misschien over 3 of 4 jaar een nieuwe invaliditeitswet verwacht wordt. Schande voor het land en het volk dat aldus zijn invalide broeders behandelt en zijn invalide werkers naar de openbare liefdadigheid verwijst. Deze schande mag geen 4 iaar en zelfs geen 4 weken meer duren. Wat voor onze Hongaarse mede mensen kan, dat kan ook en tevens voor onze invalide naasten. BREDA H. B. W ACHTEN OP DE BUS Ik werk iin Etten en herhaaldelijk ge beurt het, dat wij als werkmensen meer dan een uur'op ons dagelijks vervoer per BBA-bus naar Breda moeten wach ten. U begrijpt moe, koud en hongerig staan wij dan met enkele tientallen bij de officiële busthalte nabij de Tornado- fabriek te wachten! Herhaaldelijk ge beurt het. dat de bus lijn 12 daar voorbij komt. nog maar goed half vol, en toch niet stopt. De chauffeur wijst met de duim naar achteren, wat wil zeggen, ga maar met de volgende bus: ik kan jullie (werkmensen?) niet in mijn bus ge bruiken. Ook de houding van verschillende BBA-conductrices laat soms veel te wen sen over ten opzichte van ons, werkvolk. Ik vraag mij dikwijls af of dit euvel niet opgelost kan worden door b.v. een reeds herhaaldelijk verzochte extra bus dienst! BREDA. P. L. DE ROOY. Fellenoordstraat 84. INDUSTRIE IN OUDENBOSCH Wij namen kennis van het artikel: ..Gunstige ontwikkeling van Oudenbossche industrie" in uw blad van 24 januari j.l. Wij veroorloven ons een opmerking te maken over dat deel van het betoog waarin gesproken wordt: eerst over de werkgelegenheid van de mannelijke be roepsbevolking en daarna over de situatie bij de vrouwelijke arbeidskrachten. Daar ons atelier in Oudenbosch een werkgelegenheid is voor vrouwelijke ar beidskrachten kunnen wij ons geen oor deel aanmatigen over de mogelijkheden voor de mannelijke beroepsbevolking van Oudenbosch voor het heden en de toekomst. Doch indien uw visie over de mogelijkheden voor mannen juist is dan leert ons de ervaring van 6 jaren dat wi.i het niet eens kunnen zijn met uw zinsner de: „voor de vrouwelijke arbeidskrachten ligt de situatie niet veel anders". Integen- del: de situatie ligt geheel anders. Met alle middelen die ons ter beschikking stonden en nog onlangs nVet de oprich ting van een eigen leerlingen, bedrijfs- school hebben wij het gebracht tot circa 80 meisjes waarvan dan nog ongeveer 20 meisjes uit de omliggende gemeenten. Eerlijkheidshalve moeten wij daaraan toevoegen dat het aantal misschien iets hoger had kunnen zijn indien wij niet zulke hoge „toelatingseisen" stelden wat betreft moraliteit en netheid. Wat ons betreft behoeve de nette en degelijke meisjes zich voorlopig geen zorgen te ma ken over de arbeidsmogelijkheden in een bij uitstek vrouwelijk beroep in Ouden bosch! ROTTERDAM CONFECTIEFABRIEK JOH. v. d. WERFF CO.N.V. SPORT IN ZUNDERT (II) Met verwondering heb ik het stukje gelezen, in uw blad van vorige week en ik kom tot de conclusie, dat men derge lijke kritiek wel op de kruk van een café kan vertellen, doch in een. openbaar blad vind ik dit nogal bont. Is het niet fijn dat Zundert zo'n prach tig sportpark bezit, waar zelfs grote ge meenten jaloers op kunnen zijn? Een voet balvereniging als N.A.C. zou ons dit zelfs nog kunnen benijden. Schrijver begint met de voet balvereniging. Dat het niet al te best gaat weten we allemaal, doch wie zegt dat hier over een jaar, althans enkele ia- ren, geen verandering in zal komen. EUce vereniging komt wel eens in 9 Willem van Duinrijck 1674 stortte des ochtends steeds wat gemalen slakjes in zijn halsboord. Voorbehoedmiddel tegen verkoud heid en keelpijn zonder weerga placht hij op te merken Wij in de 20e eeuw zorgen liever dat we een doosje Potter's Linia bij ons hebben. Een Pottertje op de tong verzacht al dadelijk de pijnlijke keel en geeft U een frisse adem. POTTER'S LINIA ln handige platte doos. jes bij alle Apoth. en Drogisten k 55 cent. "j luerk,Z eS met "e snelle j POTTER'S LINIA Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM BREDA. HAAGDIJK- WINKELIER ANNEXATIE Wij ontvingen van een lezer die zich „Een objectief Hulstenaar" noemt, een ingezonden stuk over het onderwerp „Annexatie". W-ij zullen dit gaarne in deze rubriek opnemen, wanneer de In zender zich even aan ons bekend maakt. moeilijkheden en als straks de jeugdelf- tallen want die bezit Zundert wel degelijk volhard zijn kan dat toch. Wat wielrenners betreft ook die be zitten wij en anders moet men zondag morgen maar eens op het sportpark gaan kijken. Het kunnen toch allemaal geen Schultes en v. Esten zijn. Is schrijver dan al vergeten dat we indertijd een na tionaal kampioen in ons midden had den? In de sport geldt het spreekwoord: De drager van een nederlaag is een kam pioen voor zichzelf. Wat zwemmen en tennissen betreft: de ze sport kan toch naar hartelust beoefend worden, als men hier liefhebber van is. Sport is er voor ontspanning en men wordt niet verplicht hiernaar te gaan kij ken. Schrijver besluit met de woorden: Het wordt de hoogste tijd dat men hier wat meer zorg aan gaat besteden; laat hem dan zelf hiertoe het initiatief eens nemen of althans actief deel nemen aan de sport. Als secretaris van een Zundertse ver eniging voelde ik mij verplicht tot deze kleine uiteenzetting. ZUNDERT H. v. d. WOUW Secr.: Z.W.S.C. „FORTUNA" SPORT IN ZUNDERT (III) Ondergetekende deelt hierbij mede, daL het ingezonden stuk over de sport in Zundert in de krant van zaterdag jl., niet door hem werd geschreven. ZUNDERT. H. HAVERMANS. Molenstraat' 161. SPORT IN ZUNDERT (IV) Eeni-eder in Zundert, die zich voor de plaatselijke sport interesseert, zal het gedeeltelijk met de heer Havermans eens zijn. Met enkele takken van sport is het *in onze gemeente inderdaad droevig gesteld. Met het constateren hiervan alleen, wordt de bestaande situatie echter niet verbeterd. De vraag rijst of schrijver van het artikel in de editie van zaterdag 26 januari jl. daadwerkelijk het zijne er toe bijdraagt om daarin verbetering te brengen. Indien deze vraag ontkennend moet worden beantwoord, geef ik hem in overweging op korte termijn het ini tiatief hiertoe te nemen. Een mooie ge legenheid biedt o.a. de R.K.V.V. „Zun dert". Deze vereniging heeft reeds ge ruime tijd behoefte aan een leider, dae de zorg voor de jeugd van „Zundert" op zich neemt. Een dertigtal jongens van 10-14 jaar wachten op een sportliefhebber, die hen in de gelegenheid zal stellen in elftalverband aan de competitie deel te nemen. Mocht hij dan na verloop van tijd de mening zijn toegedaan, nog niet voldoende voor de voetbalsport te doen, dan kan hij zich bij de eerstkomende algemene vergadering kandidaat doen stellen voor een functie in het bestuur van deze vereniging, teneinde zijn acti viteiten in deze verder te ontplooien. Goed voorbeeld doet dan misschien wel goed volgen. Geachte heer Havermans, wij wachten op u. ZUNDERT, A. VRELTSEN. Vine. v. Goghstraat 9. mm aarlém y jLeiden H'sum •Ba°rn rf» r„ irbro» '«Am*r*'°ort A J," 'f «Bar llTér^ nen Dorn Soestert jj Leiderdorp de Bi dir. Haayt' IV* i Voorburg i* i S 1 k Rotterdam ^Vlagr^ngcn A. - v «J il IJhardrnicveldiJ kÖ.Vught MkkKte^ Merkel A A# w ^"Tilburg \p «ÓSC*?! .JÖ fSfcft beers-1 I w-, Helmond JGeldrop "ÏV-Ö.G I Roern Boekelw Haaksbergen !n al daza plaat sari gtöaurdtn tan of mvtrdara dodahjke strkaarsongtvottan m wmm j\k{- - -pT^Heerlerheide Mecrssen" 1 «Heerlen"! Hul,T Ondanks de autoloze zondagen is de lijst van plaatsen waar in de maand januari volgens de voorlopig bekende gegevens dodelijke onge vallen plaats vonden zeer groot. Bij het bekijken van deze kaart zult u zich moeten realiseren dat de werkelijkheid wellicht nog ernsti ger is dan hier staat afgebeeld. Er is immers onder de zwaar gewonde slachtoffers nog een vrij groot aan tal dat enkele dagen of weken na het ongeval aan de gevolgen be zwijkt. Deze gevallen alsmede die waarvan het bericht niet tijdig ge noeg bekend werd, zijn in dit over zicht van januari dus nog niet op genomen. Maar wij kunnen ons toch met reden afvragen of het er nu werkelijk toe doet dat het statis tisch juiste getal in deze kaart voorkomt. Zoals het er nu uitziet is het al erg genoeg.

de Stem | 1957 | | pagina 7