DROSTE Ook de P.N.E.M. denkt aan atoomcentrale vliegtuig, jagende wolken Geschenk aan bisdom Groningen Duiven-olympiade in Amsterdam Kluizenaar |agHa9 QeSïfw Bommenwerper New York zegt gelukkig te zijn Prins Bernhard moest stoppen DERDE BLAD ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 De Bouworde „opereert voor liet, eerst in. ons land Een vormingscentrum te Witmarsum Bedreigde fronten Winterhanden Tien Friendships voor Argentinië In Holland staat Koning Saoed koopt voor één miljoen dollar Cadillacs Charmant en populair Niet aan te kluiven WITTE KRUIS In het kantoor van de N.V. Ter- windt-Arntsveen aan de Paterswal in Vriezenveensewijk bevond zich iemand van de boekhouding in de kluis, terwijl hijde sleutels bij zich had. Toen iemand passeerde, wierp deze zonder er bij te denken de deur van de kluis dicht. Daar niemand in het bezit van een tweede sleutel was, zag men zich genoodzaakt een gat in de muur te hakken, waardoor de sleutels konden worden aangereikt en de opgeslotene worden bevrijd. Ecu knie winterse boom in een wa terig zonnetje... Wij mensen van de twintigste eeuw. die in onper soonlijke huizenblokken wonen en de hoofden vol techniek hebben, wij hebben niet zo veel oog meer Is het 11 iet typisch, dat wij die voor de natuur. Een straaljager hypermodern technisch apparaat trok een fel wit spoor als een lijst om de boom. straaljager nodig hadden, om ons te laten zien, hóe mooi die boom wel was? Een van de vreemdste maar minst opvallende vormen van in ternationale hulpverlening gaat dezer dagen (voorlopig) ten einde in de westhoek van onze provincie Friesland, niet ver van de afsluitdijk, in het kleine dorp Witmarsum. Daar rijst, in de schaduw van de nederzetting der paters Augustijnen die hier parochiekerk, klooster en vormingscentrum „Vinea Domini" verzorgen een nieuw bouwwerk op, dat voor een belangrijk deel tot stand gaat komen op een wijze welke in ons vaderland niet eerder werd beproefd: als een geschenk namelijk van een internationaal orgaan voor het nieuwe bisdom Groningen, een geschenk van de „Bouworde". ten, of naar aantrekkelijke objecten die in eigen middelen te kort schie- De Bouworde is een groepering van ambachtelijk ontwikkelde leken, die zich op godsdienstige en sociale basis aaneengesloten heeft om de Kerk on der leiding van 'n centrale staf en en kele aalmoezeniers, met mannen kracht" en technische hulp te dienen op plaatsen waar deze inzet nodig en welkom is; voorlopig in West-Europa later wellicht ook op andere bedreigde fronten van een minder-ontwikkelde wereld als onze Europese. Doch ook 111 onze gewesten is in deze jaren, zoals iedereen weet, een groot gebrek aan bouwkrachten en bouwmiddelen. Tal van projecten wachten op uitvoe ring. Binnen ons christelijk levens gebied bestaan tal van klemmende tekorten, juist ook op het gebied van woning- en kerken-nood. Dit tekort aan kerken, sociale en charitatieve ge meenschapsgebouwen, woningen voor werkers met hun gezinnen en in het door schoolstrijd bedreigde Vlaande ren ook aan scholen bedreigt onze christenheid, schept problemen die geld en energie verslinden, doet ook een aanslag op de morele reserve van jonge mannen en vrouwen, die geen gezin kunnen stichten omdat zij geen woning vinden. En juist om in zulke zo typische noden van deze jaren de hand te reiken, is de Bouworde opgezet: om haar ideële werkkracht en energie zo goedkoop en onbaatzuchtig moge lijk te brengen naar bedreigde pun- (Advertentie) ten. De eerste vleugel Na tot in de herfst van 1956 te heb- ben gebouwd aan een simpel kerkje op de grens van het IJzeren Gordijn nabij Herleshausen (Duitsland) kwam deze winter het team bouw-vrijwilli- gers naar Witmarsum. Hier startte men, voor het eerst in Nederland, met het meehelpen aan de bouw van een nieuw in semipermanente tech niek opgetrokken behuizing voor de vele religieuze en culturele vormings- dagen, die door de paters Augustijnen van Witmarsum en hun leken-mede- werkers in Vinea Domini worden ge organiseerd. Men moet zich voorlo pig bepalen tot het neerzetten van één vleugel; de financiën hiervoor zijn bijeengebracht door de orde der Augustijnen en door vele enthousiaste helpers in heel ons landje; de bouw kosten worden uiteraard aanzienlijk verlaagd door de vrijwillige arbeid van de mannen der Bouworde in hun witte overals (de ploeg welke in Wit marsum werkt, bestaat uit enkele Vlamingen, een Waal en een Engels man) die de aannemer en zijn vak lieden helpen. Genoeg te doen Het team uit Tongerloo vertrekt begin februari weer tiaar België, om daar een technische scholings cursus van enkele maanden te door lopen alvorens deze zomer tot nieu we taken te worden geroepen er gens in Europa". Tesamen met de bijna 4000 vrijwilligers gezellen, studenten, scholieren, seminaristen uit diverse Westeuropese landen, welke de afgelopen zomer deze ..Derde Orde'' van Werenfried van Straaten hielpen aan het produce ren van bouw-energie ter waarde van ongeveer 600.000 gulden zijn ook voor het komende seizoen weer objecten te kust en te keur. De advocaten van George Metesky, de „krankzinnige bommeniplaatservan New York, hebben verzocht hun cliënt pas 21 februari in staat van beschul diging te stellen, opdat het onderzoek naar diens verstandelijke vermogens kan worden voltooid. Metesky heeft laten weten, dat hij zijn aanslagen zal voortzetten, zodra hij er d«e kans toe krijgt. „Ik ben de gelukkigste man ter wereld," zei hij. Hij verklaarde, dat het zijn bedoeling was, „de arbeiders, die door de naam loze vennootschappen, welke geen ziel 'hebben, worden onderdrukt en ver nederd, te redden." Zoals bekend, be weert Metesky door een dergelijke maatschappij slecht te zijn behandeld en uit wraak hierover zijn aanslagen te hebben gepleegd. Bij deze acties hebben vijftien personen verwondin gen opgelopen. (Advertentie) De Argentijnse luchtvaartmaatschappij „Aerolineas Argentines" heeft tien Fokker „Friendships" besteld, welke door de ..Fairchild"-vliegtuigenfabrie ken in de Verenigde Staten in licentie zullen worden gebouwd. De Argen tijnse maatschappij zal deze vliegtui gen op d'e binnenlandse lijnen inzet ten Men is tot de aanschaffing 'van de „Friendships" overgegaan, omdat dit type vliegtuig ook uitstekend ge schikt is voor landingen op en ver trek van de- vliegvelden in d'e Argen tijnse pampa. (Ad ve rterrtrê )- En in dat huis staat moeder met 'n blad dampende, geurige Droste. Voor kleine Jan en vader Jan en voor de visite! Elk gezellig huis ruikt naar Droste cacao! Karton: 1 kg 5,60 - '/j kg 2,90 - 250 gr 1,50 - 100 gr 0,65 Blik 1 kg 6,85 - '/a kg 3,70 - 250 gr 2,— - 100 gr 1,— voor kóppenvol gezelligheid Toen dezer dagen op het kruispunt Laan Copes van Cattenbureh en die Koninginnegracht in Den Haag het verkeer van de Koninginnegracht moest stoppen, wilde de eerste chauf feur in de file nog een poging doen. om door te rijden, doch de. vrouwe lijke verkeersagent was onverbidde lijk. Als gehoorzaam verkeersdeelne mer stopte de chauffeur daarop di rect. Toen het verkeer werd vrijge geven en de chauffeur langs de agente reed glimlachte hij en stak joviaal de hand op. De gehoorzame chauf feur bleek naar de politie mededeelde, Z.K.H. Prins Bernhard te zijn. General Motors is thans bezig met de uitvoering van een be stelling van meer dan zestig Cadillacs voor koning Saoed van Saoedi-Arabië, die gelijk bekend, een officieel bezoek aan de Verenigde Staten brengt. De Cadillacs, die tot de duurste auto's behoren, zijn zeer luxu eus ingericht en de gezamen lijke waarde wordt op ongeveer een miljoen dollar geschat. Zij hebben alle in de catalogus voorkomende accessoires en zijn daarenboven met edelstenen verfraaid. Onder meer zijn er met robijnen versierde sigaret tenaanstekers in aangebracht. Sommige auto's zijn gepantserd en uitgerust voor machinegewe ren. Andere hebben glas, waar door men niet naar binnen kan zien. Ook zijn sommige geschikt voor jachtpartijen in de woes tijn. (Van onze verslaggever) Professor Gelissen, directeur van de Provinciale Limburgse Electriciteitsmaatschappij, kon digde in 1956 aan, dat de Maas centrale te Buggenum, in 1962 door atoomenergie gedreven zou worden. Prompt werd de professor op zijn vingers getikt door de leden van Provinciale in hoge mate populair, zowel bij haar volk, als buiten de grenzen van haar land, dat is koningin Frederika van Griekenland stellig. De Oostenrijkse journaliste Inge Santner, die in het gevolg van de vorstin een reis door Griekenland maakte, heeft dat ervaren. Zij was van zeer nabij getuige van de liefde die vooral de arbeiders en de boeren hun koningin toedragen. Beter dan door een kort gesprek heeft zij gedurende die reis de char mante, populaire Frederika in de geliefde vorstin omgang met;haar volk leren kennen. Uit de onvergetelijke indrukken wel ke zij tijdens de tocht opdeed, stelde zij een uitermate boeiende levens schets op, waarvan Libelle de exclu sieve publikatierechten voor Neder land heeft kunnen verwerven. In het nummer van 9 februari verschijnt reeds de eerste aflevering van dit rijk geïllustreerde relaas, dat onder de titel „Frederika, een populaire koningin" in de komende weken sterk de aandacht zal trekken. Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem Staten in zekere zin zijn su perieuren nog wel. Maar prof. Gelissen hield voet bij stuk. En zelfs nadat in de vergadering van 14 januari j.l. van provinciale staten van Limburg uitdrukkelijk be toogd was, dat dit een zaak was, die op landelijk niveau moest worden be zien, dat meer dan provinciale sa menwerking hier nodig was en dat de betreffende uitspraak over Bugge num prematuur was, stelde prof. Ge lissen op 20 januari nogmaals vast: kernenergie in Buggenum in 1962. Heeft Limburg in dit opzicht een voorsprong op Brabant? Dit was de vraag die bij ons op kwam toen wij dit alles in de bladen hadden gelezen. Ernstige studie „Bij de Provinciale Noordbrahant- ■se Electriciteitsmaatschappij maakt het vraagstuk van de kernenergie on derwerp uit van ernstige studie", zei ir. J. P. A. M. Petit, directeur van de P.N.E.M., in een vraaggesprek. Een meer diplomatiek dan bevre digend antwoord. Ook in het vervolg van dit inter view gaf de heer Petit op die pun ten, die het vraagstuk van de kern energie raakten, blijk over de nodige diplomatieke talenten te beschikken. Het zij hem, en nu spreken wij als journalist niet euvel geduid. De conclusies, die wij uit zijn ant woorden trokken, komen dan ook geenszins op zijn rekening. Eindhoven Van doorgaans zeer welinge lichte zijde hadden wij vernomen, dat de P.N.E.M. bereids grond had aangekocht voor de bouw van een atoomcentrale te Eind hoven. En niet de eerste de beste P.N.E.M.-functionarissen te Geer- truidenberg lieten ons weten, dat het atoom-project in Brabant ten minste evenzover gevorderd was als in Limburg. „Het project is in studie", ant woordde desgevraag de de heer Pe- Directeur van de P.N.E.M, ir. J. P. A. M. Petit tit, diplomaat. „Het is niet uitgeslo ten, dat in Eindhoven, in verband met de noodzakelijke decentralisatie grond is aangekocht door de P.N.E. M.". Ir. Petit, beminnelijk mens en voortvarend directeur van een voor uitstrevende maatschappij, gaf zelf enig commentaar op het feit, dat door de P.N.E.M. grond te Eindho ven zou zijn aangekocht. „Een al te grote concentratie van energieopwekking te Geertruidenberg is niet vol te houden. De fabrieken verrijzen daar, waar arbeiders zijn. De P.N.E.M. zal uiteindelijk daar naar toe moeten, waar een opeenho ping van energiebehoefte is ontstaan. Wat ligt er dus meer voor de hand, dan dat wij op de lange duur wellicht naar het zwaar geïndustrialiseerde gedeelte van oost-Brabant gaan". Hetgeen wij derhalve als een be vestigend antwoord op onze vraag over grondaankopen in verband met de bouw van een centrale, al dan niet met kernenergie te Eindhoven wensen te beschouwen. Vrijdag, zaterdag en zondag wordt in Amsterdam, in de grote en kleine zalen van Krasnapolsky, de zg. Dui ven-Olympiade gehouden. Aanvanke lijk lieeft het in de bedoeling gelegen dit duivenfestijn om de vier jaar te Er stond niet bij onder welke concur rentie en bovendien was er niemand die deze prestaties controleerde. Op de Olympiade te Barcelona in '55 moest een der gevreesde duivers van schrijver dezes (en zijn maat) de eer van de Belgische vlag hoog houden. Hij deed dat niet slecht, al zeg ik doen plaats vinden, tegelijk met de het zelf want hij werd vierde op de Olympische Winterspelen en telkens in wereldranglijst. Een zeldzaam mooi een ander land. Maar vier jaar was dier. Maar om te vliegen geen pijp te lang. Om het internationaal con- tabak waard. Een grote ekster. Vóór tact te bestendigen en te verstevigen Barcelona stond hij dan ook op de was nodig dat men deze Wereldcon- nominatie om geliquideerd te worden, gressen en Wereldtentoonstellingen Na zijn Spaanse Droom is dat niet om de twee jaar ging houden. Nu en gebeurd. Hij is nu eerlijk gesneuveld dit jaar is Nederland aan de beurt, op het veld van eer. Op Cahors in Als groot licht in de duisternis het slechte seizoen 1956. zijnde, heb ik natuurlijk een uitnodi- Maar £oec*< *aat dat wezen. Laat ging ontvangen met mijn presentie pi W1j nlet meer over. aanwezig te zijn en mede dit wereld- e hebben nu Amsterdam en behal- omvattend duivensportgebeuren op te X? n, wonderschone duiven, vaar Thuis, op het werk, op reis» Witte Kruispoeders verdrijven direct hoofd- en kies pijn, zenuw- of rheumotische pijnen. Ook in tablet' en cachet-vorm luisteren. Het officieel programma ziet er niet slecht uit Op vrijdag 1 februari komen de delegaties in Hotel Krasnapolsky aan. Achttien landen nemen deel, te "we ten: België, Denemarken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Ita lië. Japan, Luxemburg, Nederland, Oostenrijk, Polen, Portugal, Spanje, Tsjecho-Slowakije Venezuela, Zweden en Zwitserland. Van de aan de Olympiade verbon den duivententoonstelling aangaande, het volgende: Vroeger zond elk land vijf doffers en vijf duivinnen in. Prach tige beesten waren dat, die al vele digt ieder deelnemend land nu tevens tien bijzonder goede duiven af Daar ziten kapitale vogels tussen. Vooral de Belgen komen met een équipe waar niet aan te kluiven is. Dit zijn de Belgen De meeste heb ik dikwijls in han den gehad en op hun kaske staan du wen; hier zijn ze: 1. De „Infatigable" (Onvermoeiba re) van Florent Leersnyder te Celles. Deze Duray-Stiehelbout wordt alge meen beschouwd als de beste fond duif van de wereld. Dit jaar op San Sebastion vloog hij nog liefst ander half uur los vooruit. Florent is een malen streng gekeurd waren op stan- oud ventje en erg hardhorig. Goed daard. Of het goeie vliegers waren, dat zijn vrouw de broek aan heeft was een ander paar mouwen. Op dit Van stiel is hij „maréehal", dat wii punt waren de eisen niet hoog. Ze zeggen smid. Een echt boeremmid- moesten twee prijzen behaald hebben je in de streek van Doornik. In ziin op een afstand van zeshonder km. nederige woning kunnen twee kwaje hengsten geen schade aanrichten, maar op zolder zit zijn kostbaarste bezit. Een broeder van de „Infati- gable" heeft dees jaar voor de kweek gezeten by de slimme Hector Desmet van Geraardsbergen. 2. De „Mon 44" van Marcel van Pa rijs te Maleizen bij Terhulpen, oos telijk van Brussel. Van Parijs die een zeer sterk fondkampioen is, is boer. Hij speelt met de rassen Delbar en Desmet. 3. De „Witterugge" van André Van- bruaene te Lauwe (de stierenvech ter). 4. De „Ballon" van Maurice Delbar te Ronse, bijzonder goede grote fond duif. 5. De „Kater (Tybaert) van de Gebr. Himpe, vlasmarchands te Desselgem. Deze klepper won de eerste prijs na tionaal op de zware San Sebastian in 1954. 6. De Avignon" van Frangois Col- lard, paardenkoper te Marbaix ach ter Dinant; ik denk dat ik indertijd het koppel nog gezet heb, waar hij van gekweekt is. 7. De „Blauwe Impanis" van René Stijnen te Brasschaet, de beste fond duif van de provincie Antwerpen. 8. De „Kleine Zwarte" van Petrus Gerardi te Zegelsem, allerbeste fond duif. 9- De „Schone Blauwe" van A. van Rompaay te Waasmunster (ken ik met). 10. De „Bleu Couteau Blanc" (ge vaarlijke naam) van Jules Vanbru- aene te Moeskroen. Nu de Nederlanders Ziezo dat zijn ze, en nu de Ne derlanders. K. den Hollander te Dordrecht, K. van Lier te Enschede (2 stuks), P. van Dulmen-Janssens te Tilburg, H. Keyzer te Zutfen, Louis Traag te Zevenaar, Carel Henning te Bergen op Zoom, J. Doejaaren te Schiedam, A.C. Koppenaal te Stad aan 't Ha ringvliet en Tinus van den Boogaard te Helmond. Reserves: Th. van Eist te Eind hoven en Piet Slabbers te Swalmen. Moet er nog zand zijn? Of mag het ook spinazie wezen? Op tijd en stond zal ik u laten weten hoe het afgelopen is. Uitslagen Rijen Verder kan Ik u de uitslag mede delen van de grote tentoonstelling van midden-Brabant gehouden in lo kaal De Bresser te Rijen. De grote heuvel, 9. F.J. de Bresser te Rijen (mocht voor een gebraden haan de man ook meedoen), 10. dr. Linssen te Den Bosch, 11. M. de Lepper te Tilburg, 12 de gevreesde H. v.d. Hout te Oosterhout. Beste doffer: Alf. Met saars te Rijen; beste duivin P.J. de Bresser. Op zondag 3 februari worden in het verkooplokaal Piedboeuf (de Os- sepoot) aan de Kiekenmarktstraat te Brussel, vijftig meter van de Beurs, alle duiven verkocht van het wereld beroemde ras van wijlen Corneel Ho remans van Schoten. De belangstel ling voor deze totale verkoping is over weldigend. Van de gelegenheid maak ik gebruik u nog even te laten we ten dat de verkoping Huyskens - v. Riel de som van 788.000 frank of- Pikken Brume's Dui kampioenen Trommelen en Lemmens hebben hier een nummer kijk - op - een - duif weggegeven, die iedereen met verbazing sloeg. De beste duif van heel de Rijen werd er zonder fout uitgehaald. Rang - kets - boem. eerste prijs! Ik vrees met grote vreze had de heer Van den Brand gezegd dat het u niet zal gelukken. En ik hoop (met een flinke hoop) gaf de gevatte heer Lemmens ten ant woord van wel! Het resultaat van de keuring is als volgt: 1. Alf. Metsaars te Rijen, 2. A. van Rijsewijk te Breda. 3. G. van den Brand te Rijen, 4. de watervlugge Piet van Dongen, te Dongen, 5. Aug. van Dongen te Tilburg, 6. C. Stey- len te Breda, 7. F. Verdaasdonk te Breda, 8. J. van Heeswyk te Kaats- tewel plm. zestigduizend Hollandse pegulantjes heeft opgebracht. Er zijn dagen dat ik ze niet in mijn zak heb. Als je dat zo bekijkt, geven ze de goei in België indirect nog niet weg. Gedicht Hier een paar strofen uit een vers, voorgedragen op de Rijense Kampioe nendag, door mevrouw K.M., die te vens de dichteres is: Het leven van een duivenboer, Is toch maar een hele toer, 's Mor gens heel vroeg vaak uit bed, En de klep alreeds opengezet; Lang voordat hij zelf gaat eten, Hebben ze het zaakje alweer volgesch...., Dat kan zo niet door blijven gaan, Ik zal er eens een stop in slaan; Ijverig gaat hij aan de slag, Met blik en krabber iedere dag, Ten minste in het vliegseizoen, In de winter moet de vrouw het maar doen; Is 't hok dan proper na veel gezucht, Roept hij zijn kleppers binnen uit de lucht, Dan zeetie: Mannekes kom maar gauw, 't Is voor jullie buiten veel te koud. Ik weet hoe 't bij een sjarel gaat. Bij de duiven verkoopt hij troelekes- praat. Maar met de poep nog aan zijn hakken, schreeuwtie: Vrouw, ed- de voor mijn nog niks gebakken?; Met zijn gedachten is hij altijd bij de duiven, Of ze somwijlen ongere geld ruiven, Of ze willen niet kop pelen naar zijn zin, Daar heeft hij zwaar de pee van in; En beginnen de duivers dan te stouwen, Dan is hij ook niet meer te houwen, Dan ziedem met nesten en tabaksstelen lopen, Alsof hij zelf een kinneke gaat kopen; Komt nu de tijd van 't vlie gen aan. Dan ziedem uren bij 't dui venkot staan (Dikwijls moet ie met de broek afgaan D.Br.), Hij staat gewoon op overkoken, Als zijn eerste duif komt aangestoken; Hij begint te bibberen en te hijgen, En de ring kan hij nooit in het buske krijgen; Maar heeft hij 's zondags vroeg ge klokt, En rap een tas koffie naar binnen geslokt, Dan vliegt hij naar het duivenlokaal, En maakt het hardst van zijn voeten van allemaal; En hebben ze d'r vliegtijd weer ge had, (Wat waren ze toch weer dik wijls zat!), Dan verzinnen ze weer een ander ding, Ze moeten naar de tentoonstelling: Lezen jullie den Dik ken Bruinen goed, hallé, hallo, Die schrijft precies hoe een kampioen het doet, hallé, hallo. Allemaal goeie, zet de leperd dan 't leste, Want ze hebben toch allemaal de beste! Refrein: Hal lé, hallo, bij de duivensjarels gaat het zo, Hallé, hallo, bij de sjarels gaat het zo. DIKKEN BRUINE.

de Stem | 1957 | | pagina 5