Watersnood 1953 kreeg symbool in monument te Kruiningen De nood in Hongarije Beneluxgrenskantoor Clinge - De Klinge officieel geopend Minder passagiers op prov. Zeeuwse veren Te Goes vormde zich een klein comité Rijksontvanger A. Oomens ging met pensioen Boerenjeugd van Oostburg en Groede speelde toneel Triumph een echt wala buitenkansje A.WILKING- Hulst Geslagen maar niet verslagen Roerende brief Schouwse dank aan Amsterdam „Schakels5 van Heyermans DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 Commissaris jhr. A. de Cascmbroot verrichtte onthullingsplechtigheid Denderend afscheid te Oosterhout Myxoma tose in Schouwens duin Carnegiemedaille voor Willy Prenen te Hoofdplaat Benoeming aan de H.B.S. Schoondijke Krimpen van pijn Walcheren Ir. Wellen directeur secretaris N.C.B. MIDDELBURG Boekwerken over Italië Znid-Bevelund GOES Hoogwaterstanden Gaat ,.De RuyterspeF naar Amsterdam? Doktersdiensten DAMES Z-Vlaanderen Nieuw wijkge- bouw op komst AGENDA Vandaag Morgen Maandag (Van onze verslaggever). Het was gisteren precies vier jaar geleden, dat in Kruiningen, evenals in vele andere plaatsen, de zee meester werd van het dorp en dat in de ziedende, naar binnen gebarsten golven twee en zestig van zijn inwoners de dood vonden. Deze ellende, al dit leed heeft zijn symbolische vorm gekre gen in het bronzen beeld van de moeder, die in de armen haar verdronken kind knelt, welk beeld gistermiddag door de Com missaris der Koningin onthuld is op het plein voor de Grote kerk, waar even te voren een herdenkingsbijeenkomst werd gehouden, bijgewoond door het provinciaal bestuur; B. en W. en raad van Kruiningen; tientallen genodigden en een paar honderd dorpelingen. Direct na de onthulling en krans- legging besteeg jhr. de Casembroot het spreekgestoelte, dat omringd was door de nabestaanden der gevallenen en talloze belangstellenden. De Commissaris der Koningin me moreerde hoe Kruiningen in 15 jaar tijds viermaal overstroomd en door oorlogsgeweld getroffen was, zonder dat dit de veerkracht van zijn inwo ners had gebroken. Zowel op 1 fe bruari 1954, toen de zandstormen nog om 't gebouw woeien als thans, nu de opbouw voltooid is, klonk in de kerk het strijdvaardig gezang met de aanhef: „Wat de toekomst brengen moge: mij geleidt des Heeren hand" Geslagen zijt gij herhaaldelijk, zei spreker, maar verslagen nooit. Diep was hij daardoor getroffen en naar de oorzaak van die kracht zoekend, vond spreker die in het onwankel baar Godsvertrouwen van de Krui- ningers, dat immers de basis is waar op een leven vast te vestigen is. Spreker haalde herinneringen op uit de rampdagen, waarin hij zijn Kruiningers had leren kenr.en en waarderen. Door diepte van ellende zijt gij gegaan, zei spreker, maar met de toekomst voor ogen. De Commissaris herdacht met ge voelige woorden de slachtoffers der ramp, die thans geëerd worden in het fraaie monument, dat te-vens de her innering levens helpt houden. Symbool van liefde en smart Burgemeester Schipper dankte de Commissaris voor de onthulling en zijn treffende rede, maar ook voor zijn meeleven met zijn mensen in da gen van rampspoed en in de jaren van opbouw. De burgemeester dankte ook de raad, die op 15 november 1955 met algemene stemmen de opdracht voor het monument verleende aan de beeldhouwer Wolkers, die op zo'n treffende wijze uitdrukking wist te geven aan het leed, dat het dorp in de rampdagen trof en aan het mede lijden dat daardoor losgeslagen werd. Met toestemming van de dichter A. Roland Holst waren in de sokkel van het beeld dienst dichtregelen ge beiteld: Hoort gij de zee achter mijn hart Dan zal ik heen zijn En gij zult met de zee alleen zijn De golven zullen breken in uw hart. Spreker lichtte deze versregelen toe en zei dat onze liefde en smart in dit beeld en dit vers zijn gesymboliseerd. Spreker hoopte, dat men zich iedere keer, dat men het monument pas seert een ogenblik zou bezinnen op de reden waarom men het geplaatst had. Ontvangst In het Dorpshuis had daarna nog een ontvangst plaats van de genodig den en de nabestaanden der slacht offers. Ook hier werden nog enkele korte speeches afgestoken en bracht de Commissaris der Koningin speciaal dank aan de mannen van wederop bouw en andere diensten, die Krui ningen in vier jaar hadden helpen herrijzen. Nadat het watersnoodfilmpje was gedraaid verenigden allen zich aan een koffietafel. Aan deze woffietafel heeft burge meester Schipper copieën van het monument in plateel uitgereikt, o.m. aan de leden van het provinciaal be stuur, B. en W. van Apeldoorn en enkele andere autoriteiten, die zich voor het herstel van Kruiningen zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Mevrouw Steenpoorte-Keller te Goes, een Hongaarse van geboorte, heeft met nog enkele andere dames een klein comité gevormd om te proberen een deel van de verschrikkelijke materiële nood van het getrapte Hongaar se volk te lenigen. Zelf hebben bedoelde dames gedaan wat in hun ver mogen is voor verwanten en kennissen, maar de aanvragen nemen toe en zijn zo schrijnend, dat z\j ook daaraan gaarne zouden willen voldoen, indien zij konden. Voor ons ligt een brief van een Hongaarse predikant, die na de eer ste wereldoorlog de kinderuitzending naar Nederland heeft helpen organi seren. Hij was hier enige tijd, o.m. te Goes, waar hij kennis maakte met de familie van Melle. In zeer korte tijd maakte hij zich onze taal mach tig en na zoveel jaren schrijft hij in haast vlekkeloos Nederlands. In deze brief, gericht aan de hoog bejaarde weduwe v. Melle, vertelt hij in ruim 15 jaar geen kleren te hebben kunnen kopen, omdat zijn ge hele traktement weggaat aan nood zakelijk levensonderhoud. En sinds de revolutie-dagen van onlangs is de armoede nog toegenomen. Wij cite ren: ,,Het gaat met ons, menselijk gesproken, achteruit. Zulke overwe gingen hebben mij genoodzaakt om aan u fe schrijven. Neemt u het s.v.p. Onder grote belangstelling, uit de gehele inspectie Breda, heeft de Rijksontvanger te Oosterhout, de heer A. A. Oomens, die na verkregen eervol ontslag de belastingdienst op 31 januari heeft verlaten, in restau rant „Flora" te Oosterhout een af scheidsreceptie gehouden. De heer Oomens, die in 1926 voor het Ontvangersexamen slaagde, deed in 1910 zijn intrede bij de belasting dienst, ter directie van de directe be lastingen enz. te Breda. Vanaf 1917 tot 1921 beheerde hij re- ambtgenoten geschonken. Namens de ambtenaren van de di verse zgn. posten, heeft de heer G. de Laat op zijn beurt de scheidende ontvanger gehuldigd en dank ge bracht aan de goede mens Oomens, die uitblonk in kalmte en eenvoud en verstandig optreden. Een viertal boekwerken onderstreepte de warme speech. Ook van deze zijde ontving mevrouw Oomens een bloemruiker. Een beetje confuus van al deze huldebetuigingen heeft de diep ont roerde Rijksontvanger namens vrouw en kinderen dank gebracht. Het had hem deugd gedaan bij deze laatste mijlpaal zoveel goeds te hebben mo gen ondervinden van superieuren, collega's en ondergeschikten, waar mee de samenwerking steeds van de gelmatig ontvangkantoren te Roosen- B&eest prettige aard was geweest daal. Roermond, Sloten (N.H.), Oost- burg. Aardenburg, Willemstad, Ter- heijden en Breda. Voor zijn benoeming tot ontvanger te Kortgene, in 1939, was hij werk zaam op de inspecties te Breda, Mid delburg, Dordrecht en op het kantoor der invoerrechten te Rotterdam. De laatste jaren van zijn loopbaan, die gisteren werd afgesloten, name lijk van 1 nov. 1953 tot 31 jan. '57 ver vulde de heer Oomens als ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oosterhout. Ongetwijfeld een in drukwekkende staat van diénst van ruim 46 jaren. „Oude stempeV Met de heer Oomens verliet op nieuw een ambtenaar van de zgn. „oude stempel" zijn post. Van deze categorie zijn er niet veel meer over: in zo lange tijd en in zó verschillen de functies geconfronteerd met de dynamiek cn de problemen van het belastingvak. Intussen mag vastgesteld, dat hij in de laatste decennia dat vak ge ducht van aanschijn heeft zien veran deren. Belangrijk is, dat hij zich daarbij niet bepaalde tot het op de voet vol gen van het geschreven belasting recht. doch tevens blijk gaf open oog te hebben voor de veranderde eco nomische en maatschappelijke ver houdingen. Hij zocht en koos boven dien steeds de juiste weg bij de af weging der belangen van overheid en publiek, waarmee hij in aanraking kwam. Bij zijn superieuren, collega's en ondergeschikten stond de scheidende ontvanger in hoog aanzien. Door on kreukbaarheid, correctheid en hoge opvatting van zijn plicht genoot hij ook de volle achting van het publiek, dat zij het noodgedwongen met hem in aanraking kwam. Ter afscheidsreceptie, in tegen woordigheid zijner echtgenote en kin deren. is dit alles nog eens duidelijk gebleken en onderstreept. Toespraken De heer H. W. Colmjon, hoofd van de inspectie der belastingen te Breda heeft de heer Oomens als eerste toe gesproken en diens voortreffelijke kwaliteiten voluit belicht. Namens de ze inspectie bood hij hem een fraai boekwerk aan, met opdracht, vervaar digd door inspecteur de Munck (een kunstenaar uit eigen midden) en voorzien van de handtekeningen der collega's. Een en ander óók als dank voor de vriendschap aan zovele Van de functionarissen in de belas tingdienst, die de heer Oomens kwa men begroeten, noemen wij: de he ren W. J. Scheepers, rijksontvanger te Breda; P. G. Schutz, hoofdinspec teur I. en A. Roosendaal. Voorts de bezetting der posten te Oosterhout, Made en Dongen. Uit de stad Oosterhout werden op gemerkt: de heer A. de Kroon, ge meente-secretaris Koevoets, dir. So ciale Dienst. Blok. dir. Arbeidsbu reau, wethouder Abe en de directie Amsterdamsche Bank. (Advertentie) niet kwalijk. Alles is welkom wat u ons sturen zou kunnen. Maar kan het niet, dan neemt dit ook absoluut niets weg van mijn oprechte en in nige dank en liefde, die ik jegens u gevoel en blijf voelen. Indien u toch op ons kunt denken, dan is on ze beleefde vraag vooral om linnen goed voor de kussens, een deken voor de baby, die we de volente in de vol gende maand bij mijn schoondochter verwachten; kindervoedsel; zeep en waschmiddelen; een paar schoenen voor mij en een sweater met lange mouwen voor mij; winterkousen en handschoenen en dan nog 'n gebruik te pijp a.u.b. en zo een uit drie de len bestaande werktuigje om de pijp schoon te maken. Ik heb zo een pijp van mijn beminden vriend v. Melle eens gekregen, maar verleden jaar helaas verloren. Mijn vrouw heeft helaas veel last van hoge bloeddruk. Indien u enig medicijn voor dit ge val zou hebben, zou het ons erg ver blijden. En eindelijk nog een beleef de vraag om een boek s.v.p. Het is het boek van prof. J. Lindboom „Wat en hoe" en is bij van Gorcum in Assen verschenen en kost 1.50. Neemt u het s.v.p. niet kwalijk dat ik dit alles u zo geschreven heb. We zijn in aardsche goederen werkelijk erg achteruitgegaan, maar de Hee- re zal ons beslist staande houden". Mevrouw Steenpoorte heeft nog veel meer brieven van gelijke strek king, maar in het Hongaars, zodat ze moeilijker zou zijn weer te geven; stuk voor stuk apelleren ze aan het menselijk gevoel. Hoe wil het comité nu hulp verle nen? Mevrouw Steenpoorte heeft een he le serie adressen van Hongaarse fa milies, die om hulp hebben gesmeekt. Bij haar, aan de Westwal te Goes kan men zo'n adres per brief of per telefoon opvragen en daar heen het zij voor zichzelf of in combinatie met anderen een pakket samenstellen en verzenden. Het adres vermeldt ook de samenstelling van het gezin, zo dat men doeltreffende zaken kan op sturen. Behalve kledingstukken zijn ook levensmiddelen uiterst welkom en zeer wordt het op prijs gesteld, wanneer de eventuele hulp vlug wordt geboden. Laten we hopen dat het comité succes heeft met zijn actie! Onder de duinkonijnen op weste lijk Schouwen komt thans weer op uitgebreide schaal myxomatose voor, die onder de wildstand aldaar grote schade aanricht. Op het gi meentehuis te Hoofdplaat had een korte plechtigheid plaats. In het bijzijn van de wethouders, speldde burgemeester J.F.C. Tem merman namens het gemeentebe stuur de heer Willy Prenen de bron zen medaille op van het Carnegie Heldenfonds. Deze medaille met de inscriptie: „voor moedig gedrag te Hoofdplaat op 23 juni 1955" werd de heer Prenen toegekend voor het feit, dat hij op genoemde datum op moe dige wijze 2 zusjes van de verdrin kingsdood redde. Drs. G. Manhout te Oostburg is benoemd tot waarnemend directeur aan de r.-k. H.B.S. „St. Eloy" te Schoondijke. (Advertentie) door reumatiek, spit, ichias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt u snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0,95. 2,40, 8,88. (Van onze verslaggever) Sedert gisteren bezit Zeeuwsch- Vlaanderen zijn derde interna tionale grenskantoor. De heren L. Lambillotte, controleur der Douane Accijnzen (in België) en mr. L. W. van Os, hoofdin specteur tit. van 's Rijks belas tingen en hoofdinspecteur der I. en A. te Terneuzen, hebben het „Benelux-grenskantoor Clinge - De Klinge" vrijdag officieel in gebruik gesteld, waarbij de Bel gen tegelijkertijd hun interna tionale douaneweg inhuldigden. Nadat de Belgische nationale vlag en direct daarop de Nederlandse driekleur gehesen waren, werd het gezamenlijk grenskantoor namens de beide diensten voor geopend ver klaard. Ze zijn beide in afzonderlijke gebouwen gehuisvest, ieder op hun eigen vaderlandse grond, maar juist zó direct weerszijden de Belgisch-Ne derlandse grens, dat het oponthoud voor de reiziger toch beperkt blijft tot éénmaal stoppen. De heer Lambillotte wees er in een korte toespraak op wat het doel van deze maatregel is: het im- en ex- portgoederenverkeer en het toeristen verkeer te vergemakkelijken, door de grensformaliteiten te vereenvoudigen. Toehoorders waren een aantal gas ten, waaronder we naast de genoem de autoriteiten van België en Neder land op douanegebied ook op merkten de burgemeester van Clinge, de heer P.V.M. Vercauteren, de schepenen van De Klinge (B.), kapi tein Spronk van de Kon. Marechaus see, inspecteur toegev. der I. en A. de heer P. J. van Soest enz. Mr. van Os stipte in het kort de historie der internationale grenskan- toren aan. Er zijn nu 15 dergelijke kantoren in werking'en de praktijk heeft uitgewezen dax het door beide regeringen voor ogen gestelde doel (bespoediging van het internationale goederen- on reizigersverkeer be reikt is. In Zeeuwsch-Vlaanderen be stonden reeds de Beneluxkantoren Retranchement-Knokke en Sluis-West- kapelle. Ook de samenwerking tussen de Belgische en Nederlandse ambte naren, zo wijst de ervaring uit, is heel plezierig. De heer'van Os sprak tenslotte het vertrouwen uit dat de gunstige ervaringen in het overige Nederlandse grensgebied in het geval van het internationaal grenskantoor Clinge-De Klinge eveneens een feit zullen worden. Na de officiële ingebruikstelling van het gezamenlijke kantoor ontving het bestuur van de gemeente De Klinge (België) de genodigden ten ge meentehuize. Daar werd het woord gevoerd door een der schepenen van de gemeente en door de heer P. Ver cauteren, burgemeester van de Ne derlandse buurgemeente Clinge, die zijn vreugde over de bereikte toena dering uitsprak, doch meteen wees op het uiteindelijke doel: een federa tief Europa zonder grenzen. Aan de Nederlandse zijde van de grens ontving tenslotte de Inspectie der I. en A. de gasten. Juist vier jaar na de watersnood heeft de vereniging van burgemees ters en secretarissen op Schouwen- Duiveland aan de jonge beeldhou wer Onkenhout opdracht gegeven een monumentale bank te vervaar digen, die op het nieuwe Weterings circuit in Amsterdam geplaatst zal worden uit dankbaarheid voor de vele hulp die Amsterdam na de ramp aan Schouwen-Duiveland bood. De bijna vier meter lange bank zal getooid zijn met de achttien wa pens van de gemeenten op het eiland en zal geplaatst worden op een verhoging van steen, die dienst gedaan heeft aan de dijkvoeten van de zeewering van Schouwen-Duive land. De beide bankleuningen wor den gevormd door de leeuw uit het Zeeuwse wapen en een dolfijnachtige vis. Laatstgenoemde leuning is lager dan de leeuw, waarmee symooiisph de overwinning van Zeeland op het water wordt uitgebeeld. Het geheel wordt van Beiers gra niet en zal nog vóór de zomer offi cieel door de bevolking van Schouwen Duiveland aan de inwoners van Am sterdam worden overgedragen. (Advertentie) Voor een overvolle zaal van het hotel Mabesone, gaven de R.K.J.JB en de R.K.B.B., afdeling Oostburg-Groe- de gezamenlijk een toneeluitvoering voor leden en donateurs. Opgevoerd wprd het dramatische en zeker niet gemakkelijke stuk „Ge lijk ook wij vergeven" van L. van Nieuwenhuyse. Men moet respect hebben voor het doorzettingsvermo gen en de moed om een dergelijk stuk met enkele debutanten ten tone le te durven brengen. De regisseur, de heer A. v.d. Hemel uit Groede, verdient dan ook alle lof voor de wijze waarop liij, bijgestaan door de lieer Roose, zich van zijn taak heeft gekweten. Aanwezig was de jury van de kring Oostburg van de R.K.J.B.. bestaande uit de heren A. Standaert uit Eede, F. Ceulenaere uit Sluis en Ch. Im- pens uit IJzendijke, die het spel zul len beoordelen in verband met de wedstrijd tussen de verschillende af delingen. Tevens wordt beoogd, dat door de kritische verslagen van deze jury het amateur-toneel van de jonge boerenstand zal worden opgevoerd. Perlekl tot in elk detail RIJNBERG/S HANDELSBUREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 Het vervoersoverzicht der provin ciale bootdiensten in 1956 laat zien dat het aantal passagiers iets terug gelopen is, nl. 4.564.400 tegen 4.726.750 in 1955. Dit vindt, hehalve in de natte fe- bruari-maand en de natte zomer zijn oorzaak in het onderdeksbrengen van de tweede klas-passagiers, die vrü vervoer hebben. De lust bijvoorbeeld van de jeugd om spele-reisjes te ma ken verminderde daardoor. Speciaal op de lijn Vlissingen-Bres- kens kwam dit tot uitdrukking. De cijfers daar waren nl. 2.317.900 pas sagiers tegen 2.594.900 in 1955. Voor Terneuzen - Hoedekenskerke zijn de cijfers 271.270 tegen 298.000; voor Kruiningen -Perkpolder 1.327.100 tegen 1.172.400 (een stijging dus); voor Zierikzee - Katseveer 195.600 (226.500); voor Kortgene - Wolfaarts- dijk 397.000 tegen 379.000 en voor Vee- re - Kamperland 55.300 tegen 55.700. In 1938 werden 706.400 passagiers overgezet. Auto's werden er weer meer ver voerd in 1956, n.l. 886.844 tegen 826.986. Vlissingen - Breskens staat weer bovenaan met 384.200 (357.870)voor Terneuzen - Hoedekenskerke zijn de cijfers 24.340 (23.320); voor Kruinin gen - Perkpolder 339.200 (311.000 voor Zierikzee Katseveer 35.550 (37.660) en voor Kortgene - Wolfaarts- dijk 103.500 (97.000). In 1930 werden er in totaal 97.240 auto's overgezet of één negende van thans. Het hardst is Kruiningen - Perk polder vooruitgegaan nl. van 15.600 tot 339.200. Er zijn in 1956 bijna twee miljoen passagiers vervoerd in de eerste klasse tegen 400.000 in 1955, omdat de eerste klasse op de lijn Vlissingen - Breskens bovendeks is in tegenstelling met de tweede. Ook op de lijn Kruiningen - Perk polder nam het aantal eerste klas se passagiers iets toe, omdat sinds september op de verbouwde Dord recht" een gerieflijke eerste klassa lon in gebruik is genomen. Ir. J.W. Wellen, secretaris van de N.C.B is door het hoofdbestuur be noemd tot directeur-secretaris van de N.C.B. Dit i.v.m. de behoefte aan coördinatie van de nieuwe diensten, die de bond gedurende de laatste ja ren instelde, en de uitbreiding van de bestaande diensten. Ir. Wellen is in zijn nieuwe functie onder verant woordelijkheid aan het hoofdbestuur belast met de dagelijkse leiding van het secretariaat. Betreffende spel en spelers kan ge zegd worden dat allen hun uiterste best hebben gedaan. Zo werden de hoofdrollen boer Arentsen en boer van Bergen goed vertolkt door H. v. d. Hemel en A. de Baats. Een bij zondere vermelding verdient mej. A. Buijze, die de moeilijke rol van de zuster van boer Arentsen uitbeeld de. Ook de bijzondere typen van „pas toor" (wel wat jong) en „Oude Nele" werden verdienstelijk weergegeven door Ant. Modde en Mej. E. Modde, terwijl ook op de kleinere rollen wei nig viel aan te merken. De decors waren eenvoudig maar smaakvol, terwijl de grime goed was verzorgd door de heer Ch. Varin uit IJzendijke. Het tempo, dat in het be gin een beetje aan de lage kant was, werd naar het einde toe steeds be ter, terwijl alle spelers behoorlijk rol vast waren. In de pauze werd door de vereni ging een traktatie aangeboden aan de aanwezigen hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Deze traktatie was er wellicht niet vreemd aan, dat de loten van de verloting t.b.v. de R.K.J.B. in een ommezien verkocht waren. Na de pauze gaf de heer A. de Baats een zeer geslaagd solo-zang nummer en vormde daarna een duet met mej. Dusarduijn. Beiden werden op een warm applaus onthaald even als de pianobegeleider de heer Ver- schore. Tenslotte werd de avond besloten met de klucht „Als men meisjes fopt" van Gerard Nielen. De komi sche verwikkelingen in deze klucht gaven een dankbare afwisseling met het dramatische deel van voor de pauze. De heropvoering van bovenstaande toneelstukken zal morgen plaats vin den. eveneens in de zaal van het ho tel Mabesone. GEMEENTE MIDDELBURG. Publikatie. Burgemeester en Wethouders var. Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op woensdag 13 febrauri 1957 des namiddags van 4 tot 5 uur in het gebouw van de Gemeentelijke Dienst voor de Maatschappelijke Zorg (kamer 1), Stadhuisstraat 5, al hier, kaarten a f 0.10 verkrijgbaar zijn voor on- en minvermogenden voor een concert van de Vereniging voor Instrumentale Muziek op don derdag 14 februari 1957 des avonds om 8 uur in de Concert, en Gehoor zaal, alhier.. Middelburg, 1 februari 1957. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, 308-O N. Bolkestein, burgemeester J. Ph. Koene, secretaris. GEMEENTE MIDDELBURG Uitloting geldlening. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis: dat vrijdag 8 februari 1957, 11 uur in het Stadhuis, door hen in het openbaar zal worden uitgeloot één obligatie groot f 500,van de ten laste van de gemeente lopende geld lening, oorspronkelijk groot f 25.000, opgenomen in 1899. M'ddelburg, 1 februari 1957. Burgemeester en Wethouders voor- voornoemd, 307'-o N. Bolkestein, Burgemeester. J. Ph Koene, Secretaris. Gisteren werd in de provinciale bibliotheek een expositie geopend van een collectie geïllustreerde boekwer ken over Italië. Naast zeer kostba re plaatwerken over kerkenbouw en Italiaanse paleizen, betreft het een collectie plaatwerken over Italië, die zeker de belangstelling zal trekken van allen, die dit land hebben bezocht of denken te gaan bezoeken. Op 25 februari begint vervolgens een tentoonstelling, die speciaal aan de stad Rome is gewijd. Voor de provlicie Zeeland gelden voor morgen, zondag 3 februari de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 4.58 en 17.22 uur, te Terneu zen om 4.25 en 16.45 uur en te Vlis singen om 3.55 en 16.15 uur. Maan dag is het hoogwater: te Hansweert om 5.26 en 17.52 uur, te Terneuzen om 4.55 en 17.17 uur en te Vlissin gen om 4.25 en 16.47 uur. Er is een mogelijkheid dat het De Ruyterspel van drs L. Lockefeer dat ter gelegenheid van de nationale de Ruyterfeesten te Vlissingen door 150 uitvoerenden in de maanden juni en juli wordt opgevoerd, ook in de hoofd stad des lands gebracht wordt. Het De Ruytercomité van Amsterdam, waar de grote admiraal vanaf 1653 tot zijn dood heeft gewoond, heeft de mogelijkheid onderzocht het open luchtspel ook te doen opvoeren in het Openluchttheater van het Am sterdamse bos. De zondagsdienst voor doktoren is als volgt geregeld: Goes: dokter Bruynzeel; Middelburg: dokter Pel; Vlissingen: dokter Tet- mar; Heinkenszar.d, Arendskerke en Wolphaartsdija: dokter Vos, Wol- phaartsdijk en op O.Z.-Beveland dok ter Arends, Hansweert. Dokter Luyckx te 's-Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer; dokter Gelderblom te Nieuwdorp voor dokter Kieviet en dokter Kole te Hoedekenskerke voor dokter Wöstmann. In Terneuzen neemt dokter Bos waar, in Biervliet en IJzendijke dok ter Rozemeyer, in Cadzand, Sluis cn Zuidzande dokter Hage, in Oostburg en Aardenburg dokter Loos en in Breskens, Groede en Schoondijke dok ter Jansen. In Axel neemt dokter Boos waar. Onze speciale Wala corsetière zal a.s. maandag in onze zaak tussen 10 uur v.m. en 5 uur n.m. een par tijtje uitmuntende WALA CORSET - TEN van 25.— tot 30.verkopen voor slechts 10. Ook met alle andere WALA artike len zal zij u gaarne van dienst zijn. Zuiddorpe Dienst dierenartsen De zondagsdienst wordt op Z.-Beve- land waargenomen door de heren J. Klaassen, Heinkenszand en G. Rone- schanser, Kruiningen. Het bijna een halve eeuw oude to neelstuk „Schakels" van Herman Heyermans is zó sterk geschreven en algemeen menselijk raak gety peerd, dat het ook nu nog het pu bliek een avond lang weet te boeien. En krygt het dan nog een vertolking als door het Nieuw Nederlandse To neelgezelschap in „De Prins" werd gegeven, dan pakt het nog zo dat het de toeschouwers brengt tot een ova tioneel applaus. Eigenlijk was het dè avond van Jo- han Elsensohn, die de rol van Pan- cras Duif, de naïef gebleven kei van een kerel, die zich uitgerangeerd en vernietigd ziet door z'n eigen kinde ren, speelde op 'n wijze, welke alle nuances recht deed. Even recht en raak trof Herman Bouber, de oude partner van Elsensohn, Hein Duif, de broer van Pancras, de mistrouw de ronde zeeman, die een frisse bries brengt in de duffe sfeer, die om de miezerige zonen en dochter van Pan cras hangt. Zwakke plekken vielen er in dit op elkaar ingespeelde ensemble amper te ontdekken en de regie van Sterne- berg in dit spel van gijn en pijn was meesterlijk. De moeilijkste scènes maakte hij aanvaardbaar en overtuigend. Even perfect en daardoor sfeerversterkend waren decor en aankleding. Dit was een der beste avonden, welke de Z.V. M. op toneelgebied bracht en de bomvolle zaal gaf daar herhaaldelijk uitdrukking aan. Na het laatste bedrijf heeft de heer Vroome een bloemenhulde gebracht aan Elsensohn, mede naar aanlei ding van diens 40-jarig jubileum; de ze liet zijn partner, Riek Schagen, daarin gul delen. Hanstveert Op de vergadering van het Groene Kruis, afd. Kruiningen-Hansweert, deelde de secretaris, dokter Allewijn, mee, dat een belangrijke gift door het Rampenfonds beschikbaar is ge steld, afkomstig van het Italiaanse Rode Kruis. Dank zij dit geld zal het mogelijk zijn een nieuw wijkgebouw met zusterwoning alhier te bouwen. Het zal aan de Kerklaan komen te staan op het terrein van het r.-k. Kerkbestuur, dat de grond in erf pacht zal geven. Het ontwerp is gemaakt door het districtshoofd van de centrale flienst, de heer J. de Jonge te Kruiningen. Deze toonde op de vergadering al de maquette. Nog werd besloten om de oude verpleegsterswoning alhier af te breken. De contributie werd gebracht op f 7.50; eerst was die f 5.-. H einkenszand HET MUSSENGILDE MAAKTE DE BALANS OP Een van onze oudste verenigingen het mussengilde blijkt, ondanks zijn eerbiedwaardige ouderdom, telkenja- re bij 't opmaken van de balans, wat het lédental betreft, nog springlevend te zijn. Voorzitter C. Nijsse, die de 65 aanwezige leden verwelkomde, meende, dat dit te wijten is aan het nuttige (de verdelging van schadelij ke vogels) hetwelk de vereniging met het aangename (de jaarlijkse teer- dag) paart. Inkomsten en uitgaven hielden el kaar het afgelopen boekjaar zo on geveer in evenwicht. Het batig saldo was f. 39,36. De mussen waren in 1956. dank zij de activiteit der leden, duidelijk aan de verliezende hand. Maar liefst 8540 sneuvelden en als grote overwinnaar kwam de heer C. Raas Pzn, uit de bus, die er 2828 voor zijn rekening nam! De koningstitel en een vette premie werd zijn deel. Nog zeven an dere leden zagen hun prestaties met een prijs beloond. De mussenridders deden zich te goed aan een uitgebreide koffietafel en daarna was het woord aan „de leut". Nog lange tijd bleef men ge zellig bijeen. „OE BESTOAT DA" Vanavond wordt in het parochie huis een uitvoering gegeven door het r.-k. Dameskoor „Crescendo" uit Westdorpe en het mannenkoor „Tel- lop" uit St. Jansteen. Wat gepresenteerd zal worden is een bonte avond die klinkt als een klok. Verleden jaar brachten de bo vengenoemde artiesten o.m. de „Twaalf rovers". Goede zang en goe de humor is het parool voor vanavond „Hoe dat allemaal bestaat" zal men wel zien! IJzendijke TONEEL R.K.J.B. De toneelgroep van de R.K.J.B. zal vanavond de jaarlijkse toneeluit voering geven in het jeugdhuis. Opge voerd zal worden „Boerenstrijd" van K. Bergsma, een toneelspel in dris bedrijven. Ondanks het feit dat de heer Ch. Varin wegens drukke werkzaamhe den, niet zoals andere jaren de regie van het spel op zich kon nemen, hoopt de toneelgroep, die vorig jaar op het concours de eerste prijs wist te behalen, ook dit jaar weer goed voor de dag te komen. BOLWERK DOORVERBONDEN Komende uit het „Bolwerk" kan men nu ook per auto of wagen de Boulevard bereiken, doordat naast 't bestaande voetpad een rijweg gelegd werd. Hierdoor is dus bereikt dat de nieuwe straat Bolwerk, waarvan het typische is dat alle huizen in een verschillende kleur werden gesaust, niet langer een doodlopende straat zal zijn. IJzendijke GEZELLIGE AVOND VAN „GEDULD OVERWINT" De jaarlijkse gezellige avond voor de donateurs van de plaatselijke mu ziekvereniging „Geduld Overwint" werd gehouden in het Hofzicht Thea ter. Voorzitter Dikkenberg heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Onder leiding van dirigent Jasper Anthonisse werd op vlotte wijze het muzikale gedeelte afgewerkt, waar bij vooral „De Vogelkoopman" en „Het lied van de Woestijn" bijzonder in de smaak vielen. Jacob van Len- nep, de Biervlietse toneelclub, ver zorgde na de pauze de avond met de klucht in drie bedrijven „Een baby van duizend weken". Het stuk werd op vlotte wijze gespeeld en een har telijk applaus na elk bedrijf vertolkte de waardering voor het fraaie spel. Vooral de hoofdrolspeler Johan Tro- voost, het dienstmeisje, mejuffrouw Doens, en de werkster, mevrouw Hoefnagels, verdienen wel een speci aal woord van lof. Een geanimeerd bal werd het slot van de gezellige avond. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Mijn kleine Hongaarse Piroschka. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur: Die schone Müllerin. HEIKANT Pil. de Block-Vonck 6 uur: Prijs tritsen. HOOFDPLAAT J. Martens 7 uur: To neeluitvoering. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Han del in blanke slavinnen. ST. JANSTEEN H. Stevens: Prijstrit- sen t.b.v. W Steen. MIDDELBURG Electro: Het misdaad syndicaat. OOSTBURG Ledel 7.30 uur: Marcelino SAS VAN GENT Olympia 8 uur: The high and the mighty. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The Eddy Duchin story. Concertgebouw 8 uur: Knock out in kruitdamp. VLISSINGEN Luxor: Brigadier Borck. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Sissi. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: De troubadour. ABSDALE C. Cocqheyt 6 uur: Prijs kaart! ng. AXEL Het Centrum 3.45 uur: Mijn kleine Hongaarse Piroschka; 8 uur: Keer terug. CLINGE L. de Vos 8 uur: Prijspieriing. DE KLINGE Kinema van Dijk 3 en 7.-30 uur: Die schone Müllerin. GOES Schuttershof: De Nordusbloem met Tien kleine negertjes. HEIKANT Ph. de Block: Prijstrisen. HENGSTDIJK P. v. Dijk: Bal. HULST Bioscoopgebouw 2. 6,15 en 8.30 uur: Ik denk nog dikwijls aan Pi roschka; 4 uur: Handel in blanke sla vinnen. Restaurant Bruyns: Biljart wedstrijd. O. Neefs 3 uur: SchietAng. ST. JANSTEEN J. de Weduwe 5 uur: Dansen. J. Begijn: Prijsbiljarten. E. Weemaes 6.30 uur: Prijskaarten. H. Stevens: Prijstritsen t.b.v. W Steen J. Baert 3 uur: Schieting. RAPENBURG Wed. Polfliet 5.30 uur: Biljartprijskamp. KOEWACHT A. d'Hollander 3 uur: Schieting. A. de Kind: Duivententoon- stelling en prijsteerldngen. KUITAART F. de Boy 6 uur: Prijs- kaarting. LAMSWAARDE A. v. Driessche 3 uur: Schieting. MIDDELBURG Electro: Het misdaad syndicaat. OOSTBURG Ledel 2 uur: De zwarte wreker: 4.30 en 7.30 uur: Marcelino. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Vallei der wetteloosheid; 5 en 8 uur: The high and the mighty. TERNEUZEN Luxor 4.30 en 8 uur: The Eddy Dutchin story; 2 uur: Knook out in kruitdamp.Concertgebouw 8 uur: Knock out in kruitdamp. VLISSINGEN Luxor: Brigadier Borck. IJZENDIJKE Hofzicht 3 uur: Bal t.b.v. KAJ Rome bedevaart; 5 en 8 uur: Sissi ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 14.30 uur: Wilhelm Teil; 20 uur: De slimme Pygmalion. GENT Kon. Ned. Schouwburg: De vol le waarheid. AXEL Het Centrum 8 uur: Keer terug DE KLINGE Kinema van Dijk 7.30 uur: Die schone Müllerin. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ik denk nog dikwijls aan mijn piroschka. MIDDELBURG Electro: Het misdaad syndicaat. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: The high and the mighty. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The Eddy Dutchin story. VLISSINGEN Luxor: Brigadier Borck.

de Stem | 1957 | | pagina 2