Ook aandacht voor de ambtenaren lagere üiïkfnt Huurpeil nieuwbouw drie keer zo hoog als bouw van Auto op onbewaakte overweg verpletterd Bredase jongensclubs zich aan inbraken maakten schuldig Oproer van gevangenen bedwongen Huidige project is voor Nederland onaanvaardbaar Samkalden: rechter zal beslissen „Kolfschoten juiste man op de juiste plaats MINISTER STRUIJCKEN BELOOFT: K.V.P. nu akkoord met verhoging topsalarissen Geen politiek koehandeltje Kadar poogt de arbeiders te winnen PRINS MANSJOER GROETTE Giuliani werd plotseling overgeplaatst DAGBLAD VOOR ZEELAND „Rangeninflatie" Griekenland Wetsontwerp wijziging huurwet Zacht Dodelijk ongeval te Almelo In Palermo: Miljoenenprojecten Wer eldten to on stelIins Proces Montesi Twee doden onder Prinsenbeek Anneke Beekman NIEUW VERZOEK OM UITLEVERING Particulieren over Europese markt: Voetbalpool 97e JAARGANG No. 22367 Uitgave N. V. Uitgevers MIJ. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M- Mes, Mr. H_ML.de Rechter, P. V. M. Vercauterao. L. J. v. '1 Westende. Abonn.pnji bi] voorultbet t 6.5U p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (ultsl bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland VRIJDAG FEBRUARI Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend In de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reCuctie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staalwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen o^ advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 -_C^OSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35- (Van onze parlementaire verslaggever) In de Tweede Kamer heeft gisteren minister Struycken het voorstel verdedigd, met terugwerkende kracht een salarisverho ging te geven die tien miljoen gaat kosten. Zijn voornaamste argu ment was, dat verschillen in salariëring tussen dienaren van de overheid en van het bedrijfsleven (vooral in de top) zo groot zijn geworden, dat, wil de overheidsdienst blijven functioneren, een verhoging van het salarispeil in die top niet uit kan blijven. Wanneer het niet komt door deze tien miljoen, komt het onzichtbaar door een zogenaamde „rangen-inflatie". Men gaat dan ambtenaren een voudig opschuiven en men maakt promoties om maar beter te kunnen salariëren. Dat zou de schatkist nog veel méér gaan kosten en het zal een sluipend kwaad worden, dat zich zou onttrekken aan het oordeel van het'parlement. Bovendien zouden de verhoudingen dan nog schrijnender worden, omdat ze verder uit elkaar gaan lopen. De minister heeft toezeggingen ge daan voor de lagere en de middelbare ambteparen. Voor de lagere het meest positief. Zo spoedig mogelijk zal in het gf-rrganiseerd overleg ook over de ii«r bestaande ongelijkheid met het v/i]e bedrijfsleven worden gespro- ken./Als norm blijft de overheid aan houden het loonpeil in de metaalnij verheid, waar voor de ambtenaren nog 5 pet. bovenop komt. Een tweede toezegging was, dat uiterlijk op 1 ja nuari 1958 de werkclassificatie zal worden toegepast, hetgeen een verfij ning van de salariëring gaat beteke nen. Voor de middelbare ambtenaren kon hij slechts toezeggen dat ook aan hun positie gewerkt zal worden, maar alleen wanneer de linanciële moge lijkheden er zijn. Uit andere passages in de rede van de minister bleek, dat men zich op dat punt geen illusies kan maken. De reacties op deze rede waren zeer verschillend. De P. v. d. A. kwam met een amendement dat mede werd oudm'tekend door drie le den van de C.H. en dat aandacht vraagt voor alle salarissen van het burgerlijk Rijkspersoneel. Bij de re plieken heeft de heer v. d. Zanden (K.V.P.) laten weten, dat de katholie ke fractie zich wel had laten overtui gen. Morgen wordt er nog verder ge repliceerd, waarna de beslissing ver moedelijk nog wel spannende momen ten zal opleveren. Minister Struycken heeft meege deeld, dat hij niet van plan is een staatssecretaris voor ambtenarenza ken te benoemen. Het nut daarvan kon hij niet inzien, zodat de financie ring onverantwoord zou zijn. Antwoord aan ds. Zandt Bij de replieken over de begroting van Binnenlandse Zaken heeft de heer Jos Maanen een goed gedocu menteerde tegenspraak gegeven van de bewering van de staatkundig gere formeerde ds. Zandt, dat protestanten in het zuiden geen kans zouden heb ben om belangrijke posten in te ne men. Hij noemde als voorbeeld de rechterlijke macht te Breda, waar de IN ALLE STILTE is op Soestdijk de 19e verjaardag van prinses Beatrix voorbijgegaan. Het feest wordt eerst zaterdag gevierd, tezamen met de ver jaardag van prinses Margriet. DE EUROPESE federalisten willen een uitgebreid hulpprogram voor de Oosteuropese landen, die erin slagen voldoende zelfstandigheid te verwer ven om aan zo'n program deel te ne men. IN „APOLLO" te Den Haag gaat vol gende week donderdag de première van de film „Het leven van Vincent van Gogh. AAN BOORD van het stoomschip „Eemdijk", op de werf van Wilton, gisteren brand uitgebroken in een der ruimen. De brandweer moest met groot materiaal aanrukken en kon het vuur inderdaad beperkt houden, EEN BEJAARDE dame in Alkmaar is door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De toestand van haar 58-jarige dochter is kritiek. Het bleek dat de haard niet deugde. MET GOED succes heeft het centrale comité der Duitse katholieken tot alle organisaties en verenigingen het ver zoek gericht, één zondag per maand vrij te houden, opdat de leden aan dacht aan hun gezin kunnen beste den. TWEE EN EEN HALF jaar gevange nisstraf heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank geëist te gen de Noordwijkse notarisklerk H S., omdat deze ongeveer 40.000 gulden ten nadele van de cliënten van zijn werk gever had verduisterd. KROESTJEV en Boelganin gaan in de lente een bezoek aan Finland bren gen. Dit op invitatie van premier Fa- gerholm, die momenteel in Moskou verblijft. ENGELAND eri Jordanië beginnen op 4 februari in Annam besprekingen over beëindiging van het in 1948 ge sloten bondgenootschapsverdrag. De Griekse regering heeft beslo ten, een aanbod van het Sovjet-blok om het Griekse standpunt inzake Cy prus in de Algemene Vergadering der V.N. te steunen, van de hand te wij zen. De communistische landen hadden aan hun aanbod de voorwaarde ver bonden, dat Griekenland op zijn beurt een Sovjet-motie tegen de Ameri kaanse politiek in het Midden-Oos ten zou steunen. president en tot voor kort ook twee vice-presidenten niet katholiek waren. Voorts wees hy op de niet-katholie- ke commissaris van politie in Roosen daal en op de 40 leden van de pro testants-christelijke politiebond in Heerlen. Hij wees nog op het feit dat al veertig jaar lang in het directorium van de staatsmijnen geen katholiek meer zitting heeft. De verkiezingen voor de provinciale staten en de gemeenteraden die in aprü en juni 1958 zouden worden ge houden, zullen vermoedelijk een maand vervroegd worden met het ook op de vakantie. Minister struy cken heeft dezer dagen een advies van de kiesraad daarover gekregen dat hij vermoedelijk wel op zal volgen. Het Hongaarse persbureau M.T.I. heeft een rede gepubliceerd die pre mier Kadar enkele dagen geleden heeft uitgesproken voor arbeiders van het industrie-eiland Csepel in Boeda-1 pest en waarin hij zowel de „sectari- j sche politiek van (de vroegere Sta-i linistische partijleider) Rakosi, als hetj beleid van de groep van Nagy" ver oordeelde. Kadar noemde Nagy „eenl verrader van het volk". Kadar verklaarde, dat er de laatste paar jaar ernstige fouten zijn gemaakt en dat de beginselen van het socialis me geschonden zijn. „De reactionairen hebben echter hun methoden gewijzigd", zo vervolgde Kadar. „Nu proberen zij van sommige communisten af te komen door te zeg gen dat zij Stalinisten of volgelingen van Rakosi zijn." Over de arbeidersraden zei Kadar nog, dat zij nuttig kunnen zijn als zij door de partij geleid worden. Het on tijdige aftreden van de arbeidersraad van Csepel heeft „de contra-revolutie gesteund." Wijziging van de huurwet, waar bij de huren van vooroorlogse wo ningen per 1 juli van dit jaar met 25 percent worden verhoogd, een „wet grootboek woningverbetering", waarin deze huurverhoging voor de helft wordt geblokkeerd tot 1 janua ri 1967 en fiscale voorzieningen om dit geblokkeerde deels voorshands niet voor het inkomen te belasten, hebben als ontwerpen van wet de Tweede Kamer bereikt. De voorgestelde huurverhoging van 25 percent omvat alle vooroorlogse woningen en een deel van de wonin gen, die op of na 25 december 1940 gereed zijn gekomen. De memorie van toelichting ver klaart, dat de voorgestelde verhoging een nieuwe stap is op de weg naar het einddoel van het huurbeleid van de regering. Men wil, zoals bekend, het grote verschil tussen de huren van vooroorlogse en nieuwe wonin gen opheffen. Het gemidelde huurpeil van voor oorlogse woningen (1940 100) zal na goedkeuring van de verhoging tot 185 gestegen zijn. Niet 'te voorzien zijn de kost- prijshuren van nieuwe woningen, welke bij verzadiging van de wo ningmarkt bij uitsluitende exploi tatie zonder subsidie zullen wor- Verwachting van het KNMI tot J vrijdagavond, opgemaakt donder- dagavond 23.15 uur. t Over het algemeen zwaar he- wolkt met af en toe regen. Matige tot krachtige vind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige tol vrij sterke wind tussen west en zuidwest, zwaar bewolkt tot be trokken. Regen of motregen. Vrij zacht weer. Vandaag: zon onder 17.28 uur, maan onder 19.37 uur. Morgen: zoii op 8.19 uur, maan op 8.47 uur. den gebouwd. Stijgen de lonen niet verder en wordt door ratio nalisatie, elementenbouw en da ling van materialenprijzen een verlaging tot 65 percent van de kostprijs (buiten de lonen) be reikt, dan zal het huurpeil op omstreeks 290 komen te liggen. Trekt men 50 punten af voor ver schil in comfort en kwaliteit tussen oude en nieuwe woningen, dan zal het huurpeil van de vooroorlogse wo ningen en verwante categorieën in dit gunstigste geval toch nog tot 240 moeten wor en opgetrokken om de spanning tussen oud_ en nieuwbouw op te heffen. „Dit is het gunstigste geval,, waar op men bij het ministerie van Volks huisvesting en Wederopbouw mikt", aldus een woordvoerder van dit mi nisterie. Grootboek woningverbetering Het ontwerp van wet „grootboek woningverbetering" behelst blokke ring van de halve huurverhoging, 12.5 percent dus, ter reservering voor j financiering van verbetering en mo dernisering van het oude huizen- bezit. Ingaande 1 juli a.s zal men stortingsplichtig zijn. Het geblokkeerde geld zal „per woning" worden gereserveerd op een te stichten „grootboek woningverbe- ring". Op dit geld wordt 3 percent rente 's jaars gegeven. Op grond van de totale huurwaar de op heden wordt het totale te re serveren bedrag voor 401) a 500.000 panden geschat op 693 miljoen gul den. Ge'd dus voor verbetering en modernisering. Woningbezit van publiekrechtelij ke lichamen (gemeenten e.d.) zal niet onder de grootboekregeling val len, woningen van woningbouwver enigingen wel. Deze wijziging van de huurwet en het daarmee samenhangende voorstel voor het grootboek worden gecom pleteerd door een voorstel tot fiscale voorziening, welke de geblokkeerde gelden voorshands buiten de inkom stenbelasting beogen te houden. Welke consequenties de huurver hoging zal hebben, ook voor bewo ners van eigen huizen, t.o.v. de per sonele belasting is r.og niet bekend. Auto sloeg te pletter tegen telefoonpaal Op de Bornsestr$at te Almelo is de 68-jarige mevr. Wienbelt door een auto gegrepen en dodelijk gewond. Zij stak met haar echtgenoot de weg over, maar op het midden van de straat bleef zij staan en liep terug. Een auto, bestuurd door de 56-jarige J. A. uit Almelo, kon haar niet meer ontwijken. Sterke eenheden van de Italiaanse politie hebben gisteren in Palermo 200 gevangenen tot overgave gedwon gen, die een oproer hadden ontketend en zich op het dak van de gevangenis hadden verschanst. De rebellen eisten het ontslag van de directeur, die het aantal bezoekdagen verminderd had en enkele maatregelen had laten ver scherpen. De gehele nacht hebben de carabi nieri de opstandige gevangenen bele gerd. De laatsten weigerden naar bene den te komen, voordat een delegatie uit hun midden door de directeur ont vangen zou zijn. De gevangenen sta ken stro en matrassen in brand, om zich te warmen. Er woei namelijk een ijzige wind. In de ochtenduren gaf de politie, die over enkele pantserwagens beschikte, een laatste waarschuwing. Daarna opende zij het vuur op de daklijst. Bovendien schoot zij laag over de hoofden der gevangenen heen. Op een gegeven moment werd er een witte lap naar beneden gegooid. De carabi nieri bestormden hierna de trappen, die naar het dak voerden, en na een handgemeen met de nog onwillige re bellen werden zij de toestand meester. Alle gevangenen werden naar hun cel teruggevoerd. Tevoren waren de op roerkraaiers erin geslaagd, drie agen ten te gijzelen. Deze foto laat zien hoe de zesjari ge prins Mansjoer vanaf de knie van zijn vader, koning Saoed van Saodie-Arabië, de menigte groette bij het verlaten van het vliegveld van Washington, waar koning Saoed na zijn aankomst uit New York, werd afgehaald door president Ei senhower. Het prinsje is slachtoffer van kinderverlamming. Op insti gatie van president Eisenhower is het prinsje nu in een ziekenhuis op genomen, waar het door de lijfarts van de president wordt onderzocht. O De Verenigde Staten zullen, naar verwacht wordt, 45 miljoen dollar (ruim 170 miljoen gulden) minder be steden aan hun deelneming aan de wereldtentoonstelling te Brussel, die het volgende jaar gehouden wordt, dan de Sovjet-Unie aan de hare. De Amerikaanse commissaris-generaal voor de wereldtentoonstelling, Harold Cullman, zeide: „Wij zijn niet van plan om ongepaste concurrentie te voeren, als wij gast in een ander land zijn". Naar zijn zeggen, zou de Sovjet-Unie voor de wereldtentoon stelling 60 miljoen dollar (ruim 220 miljoen gulden) uitgeven. In het proces te Venetië, waar men tracht vast te stellen hoe en onder welke omstandigheden Wilma Mon tesi in april 1953 de dood heeft ge vonden, is donderdag de verloofde van Wilma, de 36-jarige politieman Angelo Giuliani, als getuige gehoord. Hij vertelde, dat hij Wilma in sep temfoer 1952 in een dansgelegenheid te Rome voor het eerst had ontmoet. Enige dagen later had hij kennis ge maakt met haar vader en sindsdien beschouwden Wilma en hij zich als verloofd. Ongeveer twee maanden, nadat hij Wilma had leren keninen, was hij overgeplaatst van Rome naar Potenza in zuid-Italië. Desgevraagd verklaar de Giuliani, dat hij nooit had kunnen ontdekken, waarom hij plotseling een andere standplaats had gekregen Saverio Polito, de 78-jarige voor malige hoofdcommissaris van politie te Rome die terecht staat op beschul diging van medeplichtigheid aan de doodslag op Wilma Montesi, verklaar, de te menen, dat Giuliani was over geplaatst, „omdat hij naar het oordeel van zijn superieuren een beetje uit zijn evenwicht was". Op een der vele onbewaakte overwegen van de gemeente Prinsenbeek, nl. die aan de Steenakkerstraat, heeft donder dagmorgen opnieuw een ernstig ongeluk plaats gehad, dat twee mensen het leven heeft gekost. Slachtoffers zijn de 62-jarige heer J. Damen en de heer Meiessen, die sinds één jaar gehuwd is en vader van één kind. Hij was student aan de veeartsenijkundige hogeschool. Beiden waren assistent van de Bredase vee arts, de heer P. Boots, qn waren op weg naar de boerdc-rijpn? om het vee te helpen. Beide slachtoffers moeten vrijwel op slag dood zijn geweest. Op het mo- De opsporing van Anneke Beekman wordt voortgezet, hoewel de omstan digheid. dat zij zich vermoedelijk bui tenslands bevindt, zeer belemmerend werkt -bij dit onderzoek, a-ld-us werd gisteren in de Tweede Kamer ver klaard door de minister van justitie, prof. mr. I. Samkal-dën. De Belgische weigering besprekend, om de verzorgster van Anneke Beek man, mevrouw Langedij-k-van Moors, uit te leveren, zei de bewindsman, dat Nederland dezer dagen in een uit voerige nota aan België uiteen heeft gezet, op welke gronden het de Bel gische argumenten voor deze weige ring op zijn minst betwistbaar acht. Er is aan België een verzoek om uit levering gedaan. Een groep vooraanstaande personen uit het Nederlandse bedrijfsleven heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij een aantal elementen van het pro ject voor 'n gemeenschappelijke Euro pese markt voor Nederland onaan vaardbaar noemt. Indien voor deze punten geen aan vaardbare regeling meer kan worden getroffen, dan menen de ondertekena ren dat er voor Nederland welhaast geen andere mogelijkheid meiSb zal be staan, dan zich van deelneming aan de integrale gemeenschappelijke markt te onthouden. De verklaring is ondertekend door prof. dr. J. R. M. van den Brink, H. van Heek Hz., dr. H. M. Hirschfeld, E. Kupers, mr. J. Meynen, dr. P. Rij- kens, mr. M. P. L. Steenberghe en P. F. Zimmerman. Zij zij-> er ernstig voor bevreesd, dat de beoogde gemeenschappelijke markt De eerst onschuldige, maar la ter ontoelaatbare activiteiten van twee jongensclubs in Breda hebben een abrupt einde geno men door de arrestatie en opslui ting van de ongeveer twaalf le den van deze „nauw samenwer kende" verenigingen. Beïnvloed door de film en onder de duiste re titels „Tweede Mau-Mau" en „De Koffiebuurt" ontaardden hun aanvankelijk „gewone" spelletjes in baldadigheid en tenslotte in het plegen van een serie kleine inbraken. De leeftijden van deze moder ne „straathelden" variëren van veertien tot twintig jaar. In zeven „kraakjes' van de laatste maand hebben de „Tweede Mau-Mau" en „De Koffiebuurt" de hand gehad. Dat het daarbij niet zozeer ging om kapitaalsvermeerdering, maar veeleer om de snoeplust te bevredigen, blijkt uit de plaatsen waar deze jongens hun ongevraagde bezoeken hebben afge legd: theehuisje Valkenberg, frites kramen, suiker- en melkfabriek en tenslotte een directie-keet. Naast snoep en dranken hadden ze vooral belangstelling voor loden voor werpen. Deze werden verkocht bij he ler Van K., oom van een van de jon gens. Van K. wist echter niet dat zijn neef bij een der clubs was aangeslo ten. De clubliefde bleek bij deze ver koop-manipulaties overigens niet erg diep te zitten. De winstverdeling was eenzijdig en daardoor oneerlijk. De inbraakpogingen waren dikwijls aangepast aan de ervaringen, die men in de bioscoop had opgedaan. Zo be klom men hoge daken met behulp van touw en enterhaak; afgekeken van een film, waarin de bestorming van een kasteel voorkwam. De politie heeft de clubjes in slechts enkele dagen „opgerold". Nadat één van de jongens aangehouden was, ging de rest vanzelf. Enkelen waren almeer met de politie in aanraking ge weest. Zij worden allen ter beschikking van de justitie gesteld. in zodanige mate een protectionistisch karakter zal vertonen, dat de export positie van Nederland, meer in het bij zonder met betrekking tot derde lan den, ernstig zal worden getroffen. In het bijzonder het vestigen van in voerrechten op grondstoffen heeft voor Nederland ernstige consequenties. Het importerende Nederlandse bedrijfsle ven zou als gevolg hiervan ernstig worden belemmerd in de concurrentie met bedrijven, gevestigd in de zg. vrij handelszone. Een punt, dat evenzeer als de kwes tie der invoerrechten grote bezorgd heid wekt, betreft de z.g. sociale har monisatie. Het land, dat in economisch opzicht het sterkst is, zal zich namelijk het hoogste niveau op het gebied der sociale voorzieningen kunnen veroor loven. Zwakkere deelnemers daarente gen zullen, althans voorlopig, in dit opzicht minder ver kunnen gaan. Het is naar de mening van onder tekenaren buiten kijf, dat voor land- bouwprodukten een andere regeling zal moeten gelden dan voor industrië le goederen. Immers, niet alle deelne mende landen zijn, wat de produktie- mogelijkheden op agrarisch gebied be treft, door de natuur gelijk bedeeld. ment, dat de trein hun auto greep, werd deze meteen over de spoorlijn heen tegen een paal te pletter gesla gen. Een ravage bleef over. De vrouw van de gepensioneerde overwegwachter Leijs, die in een oude blokpost naast de overweg woont, was de eerste, die bij de ongelukkigen, die uit de auto geslingerd werden, aan wezig was. Een toevallig passerende jongen op de fiets waarschuwde de dokter en de priester, die onmiddellijk kwamen toegesneld. De trein, die uiteraard stopte, had door het ongeval twintig minuten vertraging. (Van onze parlementaire (verslaggever) In een vroeg stadium van de kabinetsformatie is van A.R.-zij- de reeds meegedeeld, dat, als de regering haar medewerking zou geven aan de totstandkoming van voetbalpools, de A.R.-minis- ters hun portefeuilles ter be schikking zouden stellen. Deze mededeling blijft van kracht. Aldus werd gisteravond in de Tweede Kamer verklaard door de (socialistische) minister van justitie, prof. mr. I. Samkalden. „Daarmee ben ik voor een dilemma geplaatst", zo zei de bewindsman. Enerzijds heb ik rekening te houden met het belang van handhaving van de wet, welk belang bedenkelijk in de verdrukking was geraakt; ander zijds moet rekening worden gehouden met de belangen van de sportbeoefe ning en met de gevaren voortvloeiend uit onderdrukking van de voetbal pools. Zelden werd ik voor een slech ter keus geplaatst. Toen er over deze kwestie een be spreking plaats vond met figuren uit de K.N.V.B. heb ik er geen twijfel over laten bestaan, zo zei de bewinds man, dat de kwestie nu de situatie zo ligt, voor mij is teruggebracht tot een voudige proporties, namelijk: is een pool zoals door de K.N.V.B. bedoeld strijdig met de loterijwet, ja dan neen. Hier moet de rechter spreken en ik zal, aldus prof. Samkalden, bevorde ren dat de rechter spoedig de gelegen heid krijgt zich uit te spreken. (Hier werd derhalve gedoeld op een proef proces). De bewindsman vervolgde: men heeft gezegd dat ik niet goed zou we ten wat ik wil met de pools. Ik wist het wel en ik weet het ook nu. Het is redelijk dat de jCN.V.B. thans ge legenheid krijgt deze zaak te kanalise ren, in afwachting van een rechterlij ke uitspraak. De bewindsman keerde zich tegen de suggestie om het onder werp in behandeling te geven aan een staatscommissie. Het is trouwens for meel de vraag of hij die weg zou kunnen opgaan, zonder de zaak in het kabinet te brengen. Dit met het oog op de bezwaren van revolutionaire zijde. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Struycken, heeft gis teren zijn benoemingsbeleid verdedigd naar aanleiding van de beslissing die het Kabinet heeft genomen om een katholieke bur gemeester in Den Haag aan te stellen. De minister deelde mee, dat hij voor het „gemengde" Den Haag slechts de juiste man op de juiste plaats had gezocht. Een kandidaat van christelijken huize die het eerst was gepolst, had laten weten, dat hij de benoeming niet kon aanvaarden. De eisen die voor een benoeming van een burgemeester in Den Haag zijn gesteld, zijn zeer hoog, aldus de heer Struycken. Mr. Kolfschoten, burgemeester van een „moeilij ke" stad als Eindhoven, was de eerst aangewezene om voor de be noeming in aanmerking te komen.

de Stem | 1957 | | pagina 1