de Brabander Pagblad 5? S'ïcw P.N.M.S.-AMBONEZEN WETEN NIET GOED WAT ZIJ WILLEN Er wordt geen koude februari verwacht Ontstellend personeelstekort Mr. van Schaïk wordt vandaag 75 jaar haarscherpe ontleding ONRUST RONDOM ADEN T roepencommandanten op Sumatra bijeen KONING SAOED IN NEW YORK DERDE BLAD DONDERDAG 31 JANUARI 1957 Madagascar - magisch woord in Wcstkapcls kamp „DE ZINGENDE HUISVROUW" TWEE DODEN BIJ BOTSING RYNBENDE Frankrijk beeft grote moeilijkheden in het onderwijs Huiswerkcursus als bijverdienste Salarissen te laag Dr. M. Tralbaut schreef Dr. M. Tralbaut waardevolle catalogus Blijvende plaats Poolse moordenaar opgehangen Madagaskar" Moskou". Twee nieuwe „strijdkreten" welke de re calcitrant blijvende"PNMS-Ambonezen te Westkapelle hebben toege voegd aan hun lange rij van slogans. Twee kreten, welke ons in alle toonaarden werden nageschreeuwd toen wij dinsdagmiddag een bezoek brachten aan dit kamp teneinde ons op de hoogte te stellen van de toestanden in dit woonoord en de gedachtengang der Ambonezen. Dit bezoek mogelijk gemaakt door de burgemeester die de Ne derlandse dagbladpers volkomen vrijheid van bewegen in dit kamp gaf, werd een grote teleurstelling. Het bleek ten enen male onmogelijk de Ambonnezen te peilen in hun beweegredenen van verzet. Meerdere ma len spraken zij zich op verschillende punten tegen. Doch wanneer zij met deze feiten werden geconfronteerd, deden zij er het zwijgen toe. Wat overduidelijk naar voren is gekomen, is, dat de Nederlandse over heid zo spoedig mogelijk in moet grij pen in deze onverkwikkelijke geschie denis. Op welke wijze dan ook. Op dat aan de huidige toestand spoedig een eind wordt gemaakt. Kinderen worden willens en wetens door hun ouders benadeeld en krijgen té wei nig voedsel. De ouders herscheppen bewust het woonoord in een zo danige toestand, dat een vuilnisberg in het niet verzinkt. Het kamp Westkapelle telt twee woonbarakken en één kantine. Ta be woners houden er wel een radicale manier van „vuilstorten" op na. „Kie per het maar door de ramen" is on getwijfeld het devies, want bergen vuil en afval liggen naast de barak ken en midden op het kampterrein. De ruim honderd kinderen vermaken zich met spelletjes tussen het vuil. Dat er tot op heden nog geen besmet telijke ziekten zijn uitgebroken werkt slechts bevreemding. Merkwaardig zijn in dit „hongerkamp" de vele kip pen, welke hun kostje opscharrelen tussen de afvalhopen. Tot dusver heeit blijkbaar de „honger" nog niet zodanig geknaagd, dat deze dieren in de pot verdwenen. Nog geen hoestal De barakken vertonen eveneens een ongunstig beeld. Ongunstiger zelfs, omdat de mensen in deze barakken moeten leven. De gemeenschappelijke gang wordt versperd door zakken ko len en het daarbij behorende stof kisten en dozen. Sommige „woon kamers" zien er onderhouden uit, an dere echter steken ongunstig af bij een koestal. Waar de vrouwen schijnbaar wél tijd voor hebben is voor het nieuws gierig bij elkaar stromen, wanneer wij het kamp en de barakken binnen komen, en voor het toeschreeuwen van „Madagaskar", wat in dit kamp een magisch woord blijkt te zijn. In één der woonbarakken hadden wij een gesprek met enkele leden der kampraad. Over de huidige toe stand en welk standpunt door de P NMS wordt ingenomen. Men weet nihs De enige oplossing, die zij zien, is: onmiddellijke overbrenging naar Madagaskar. Een andere oplossing bestaat er niet, de Ambonezen wil len niet hier blijven en zij willen óók niet de Nederlandse regering of de Nederlandse wetten erken nen. Ztj voelen zich „gedtoongen" naar Nederland gebracht. Hun eer ste wensen: terugbrenging naar Ambon, zijn verwaterd, immers, Ambon is bezet en men wenst naar een vrij gebied te gaan, Ceram bleek eveneens tot de ge bieden te behoren, waar men moei lijk naar toe kon, zodat hun aan spraken op terugbrenging naar Ce- ram óók zijn vervallen. Merkwaar dig is thans, dat deze PNMS-Ambo nezen, die stééds verklaarden, dat zij als militairen naar Nederland toerden gebracht en als militairen behandeld wensten te worden, op dit moment verklaarden géén aan spraken meer te willen maken op de militaire status en die ook niet meer wensten te verkrijgen, In werkelijkheid weten zij niet erg goed wat zij willen. Zo weet men nog niet, wat men zal gaan doen, wanneer men in Ma dagaskar zou worden opgeno men, men weet niet, wat men anders wil, men weet niks. Het enige dat men wel weet, is, dat men zo spoedig mogelijk uit Nederland weg wil. Op de vraag wat zij zouden doen, wanneer de Franse regering zou wei geren hen in Madagaskar op te ne men, luidde het antwoord: ,,Ons er tegen blijven verzetten en vol hou den". De PNMS Ambonezen nemen 'n der mate halstarrige houding aan dat zij iedere sympathie volkomen .verliezen. De eerlijkheid gebiedt ons op te mer ken dat zij 'n verre van „verhonger de" indruk maken. Evenmin al de kin deren, die kortgeleden nog medisch werden onderzocht en waarvan offi cieel verklaard werd, dat de toestand over het algemeen gunstig is. In elk geval is „honger" een mooi woord om indruk mee te maken. Het bleek voorts, dat de leveran ciers, die het kamp mogen bezoeken over het algemeen goede zaken doen. Wat erop wijst, dat er geld onder deze afgesloten Ambonezen is en dat zij door een of andere organisatie in hun halstarrigheid worden ge steund. Alle in- en uitgaand post verkeer is vrij en ongecensureerd, zodat op deze wijze belangrijke hoe veelheden levensmiddelen en geld het kamp kunnen binnen komen. De laat ste weken is er echter een teruggang in het aantal postpaketten te consta teren. werd gemaakt van de bepaling der vreemdelingenwet, dat men vreemde lingen het verplicht dragen van een „kennisgeving" kon voorschrijven. Met veel moeite werd deze ministe riële kennisgeving aan de Ambonezen te Westkapelle uitgereikt. De Ambo nezen weigerden zich echter te on derwerpen aan deze Nederlandse wet geving en inplaats van deze kennis geving steeds bij zich te dragen, ver nietigden zij deze bescheiden of zon den één deel aan de minister en het andere deel aan de burgemeester toe. Zodra zij zich onderwerpen aan de Nederlandse wet en de „kennisge ving" aanvaarden en bij zich dragen herkrijgen zij automatisch hun vrij heid. Spreiding Burgemeester Tydeman heeft in feite diep medelijden met deze groep Ambonezen, die hij blijft zien als een misleid deel der PNMS-gioepe- ring. Dat zij steun van buitenaf krij gen, staat voor hem als een paal boven water, doch daar hij ondanks alles het postverkeer ongehinderd laat, weet men niet op welke wijze de Ambonezen steun genieten. Burgemeester Tydeman ziet slechts één oplossing: zo spoe dig mogelijk een spreiding toe passen over de andere kampen, zodat de kwaadwilligen onder gaan in de grote massa van goedwillende Ambonezen. Het staat voor hem vast, trouwens ook voor de districtscomman dant der rijkspolitie, dat er goedwillende Ambonezen in Westkapelle verblijven, die ge noeg hebben van het zinloze verzet. Zij durven dit echter niet kenbaar te maken omdat zij bang zijn voor represailles. Dat het echter een volkomen on houdbare en onhygiënische toestand is geworden in het kamp van Westka pelle staat voor een ieder vast. De wijze waarop aan deze toestand een radicaal eind gemaakt kan worden vormt op dit moment echter nog een probleem. Tot zolang weerklinkt de roep: Molukken - Mena Moeria - Mos kou - Madagaskar. Woorden, die alle met elkaar gemeen hebben dat zij met de dertiende letter van het alfabeth beginnen. Een ongelukkig getal, zoals de hele manier waarop de Ambonezen hun verzet presen terenongelukkig is. De troepeiicommandanten van ge heel Sumatra zijn woensdag achter ge sloten (en streng bewaakte) deuren bijeen geweest om te trachten een op lossing te vinden voor de problemen in liet leger, die na de gebeurtenissen in december zijn ontstaan. De chef-staf van de landmacht, ge- neraal-majoor Nasution, die als voor zitter van de conferentie fungeert, verklaarde optimistisch te zijn over de kansen voor een spoedige oplossing „op tactvolle wijze". De conferentie wordt onder meer bijgewoond door alle regimentscom mandanten, van wie enkelen eikaars gezag niet erkennen. De afgezette territoriaal comman dant van Noord- en Middon-Sumatra. kolonel Simbolon, kwam dinsdagavond in Palembang aan, vergezeld van een uit tien man bestaande lijfwacht. Hij logeert in de woning van luitenant kolonel Panggabean, de commandant van het eerste regiment van Zuid-Su- matra. De dinsdag gehouden vergade ring van de conferentie woonde Sim bolon niet bij en volgens een leger- Het blijft rommelen in het gebied van het Britse protectoraat Aden, van waaruit regelmatig aanvallen door commando's uit het aangren zende Jemen worden gemeld. De bovenste foto laat zien hoe be woners vein een dorpje vlak bij Aden de primitieve ïierdedigings- werken versterken om. zich tegen aanvallen te beschermen. De onderste foto toont mannen van het vijfde peloton, B-compagnie van hef eerste bataljon van de Queens Own Cameron Highlan ders^ op patrouille in het omstreden grensgebiedwaar vrijwel door lopend wordt gevochten. De talentenjacht, die onder auspiciën van een van de grote Nederlandse platenmaatschappijen onder Neder landse huisvrouwen wordt georgani seerd, heeft bij de Nederlandse huis moeders kennelijk grote weerklank gevonden. Louis N'oiret, Nederlands talenten- speurder nr. 1, die reeds zo'n grote rul heeft gespeeld bij de „ontdek king" van Johnny Jordaan en Tante Leen. neemt ook in de campagne der Z';igk"\ie huisvrouw" een actief aandeel. Ilij is er zeker van ook ditmaal succes te zullen hebben. „De Zingende huisvrouw" zal een interressant experiment vormen, dat zingende vrouwen uit stad en platte land op de podia gaan brengen. Voor de provincie Noordbrabant zal de auditie worden gehouden in zaal llarmoni". Sialic. -aal 28 te Til burg op 2 februari a.s. In Zeeland op 11 februari te Vlis- singen in het Concertgebouw, Emma- straat 10. woordvoerder zou hij slechts de infor mele bijeenkomsten bijwonen, als kwesties, waar hij mee te maken heeft, aan de orde komen. De politie in Soerabaja heeft woens dag negen leden van de communistisch georiënteerde vakbond van scheep vaart- en havenpersoneel gearresteerd, welke verantwoordelijk is voor de on wettige stakingen, die het werk in de haven van Soerabaja hebben stilge legd. De vakbond heeft dinsdag de Staking afgelast. Woensdag werd de haven van Soera baja door speciale politietroepen be waakt. Op de rijksweg Enschede-Glaner- brug is woensdagavond omstreeks 9 uur een in de richting van de grens rijdende motorrijder tegen een boe renwagen opgereden, die de weg overstak. De motorrijder en zijn duo passagier, beiden Duitsers, werden op slag gedood. (Advertentie) DUBBELE KLARE per literfles f 8.35 (exclusief statiegeld) Na het bezoek aan dit woonoord mochten wij een kort onderhoud voe ren met de burgemeester van West kapelle, mr. M. Tydeman en de dis trictscommandant der rijkspolitie in Zeeland, majoor W.H. van Balie- gooyen de Jong. van j^gt Het bleek, dat de Ambonezen zich als het ware zélf hebben opgesloten. Immers, door hun verzet tegen de overheid achtte de minister van jus titie het noodzakelijk, dat gebruik De heer M. Scharringa van de I Hoewel de kans niet groot is, De stagiaire begint namenlijk met niet meer dan 36.000 frs. per maand bruto en deze periode duurt één tot vijf jaren. Als dan tenslotte de be nfHolmn- lanrihnuw mf.tpnrnlncnp I zij echter toch aanwezig en kan men j noeming volgt krijgt de onderwijzer j aiaeilng lanuDOUW meieoioiogie nlet rekenen op een gunstige febru- een loon van 42.000 per maand en Vandaag, donderdag, viert mr. J.R. uitspraak bewogen. Nog altijd ech- H. van Schaïk, minister van Staat, in As er volgens hem discrepantie. I 1 iv r.i'nnrlumt rtr,r,fi :ij KNMI, heeft in een voor de radio gehouden praatje medegedeeld, dat er geen koude maand februari verwacht wordt. Hij zeide, dat de onaangename ver rassing in het vorige jaar velen ge sterkt heeft in de mening, dat de kans op een koude februari vrij arimaand, aldus spreker. Zomer en voorjaar „We moeten onze meesters beter betalen" aldus zei de minister van Onderwijs", anders riskeren we chao tische toestanden", maar van loons verhoging is nog niets gekomen en de De heer Scharringa deelde mede, dat men het verschijnsel verklaren kan uit een zekere neiging tot vol- harding in een bestaande toestand. j liet verschijnsel komt ook bij de zo- groot is als de voorafgaande win- mermaanden voor. termaanden nGg geen kou van bete- j Zo was in de laatste honderd ja- j wet van 23 november die het geschre kenis hebben gebracht. Om een ant- I ren slechts 1 op de 5 augustusmaan- ven huiswerk voor de leerlingen dei- woord te krijgen op de vraag, of de- j den te koud, als van de maanden 'lagere scholen afschaft, betekent in ze mening gegrond is, heeft men na- j junj en jun geen van beide te koud i feite een verdere verzwakking van de gegaan hoe dikwijls het in de afge- was geweest. In de andere jaren, dus lopen honderd jaar is voorgekomen, die waarin juni en juli een van beide dat noch in december, noch in janu- koud was, waren twee van de vijf ari een vorstperiode van enige bete- augustusmaanden te koud. Ook hier kenis voorkwam. Dit bleek in 37 van i het verschil niet toevallig, maar (Van onze correspondent) Al op 1 oktober 1956 kwam Frankrijk een slordige zeventien duizend on derwijzers tekort. Zestig departementen hadden geen enkele vervanger ter beschikking, zodat bij ziekte van de mester de kinderen naar huis moeten worden gestuurd. De jongelui, en vooral zij, die hun eindexamen lyceum (baccalauréat) bezitten tonen weinig bereidheid een functie bij het onderwijs na te streven, omdat het beginsalaris volgens Franse begrippen te klein is. i tenslotte een oplossing gevonden: ze gaven de kinderen huiswerk mee naar huis, waarbij niet GESCHRE VEN behoefde te worden, voorberei ding van lessen en het leren van les sen, niet bij de wet verboden, waar door nu de klantjes voor de hüis- werkcursus weer beginnen te drup pelen en om de toeloop wat sneller te doen geschieden heeft het 180.000 leden tellende syndicaat der onder wijzers bekend gemaakt, dat het aan vullende uurtje geheel zal worden ge moderniseerd en onder andere een controle zal worden op de verrichtin gen van de kleine mannen. Met dit wapen in de hand zal men er wel in slagen de extra ver diensten weer binnen te halen, maar de ontevredenheid blijft: de onderwijzers willen een betere loon schaal, een juistere klus se-indeling en anders zullen ze gaan staken weer vier lange jaren later is dit j bedrag gestegen tot 48.000. Niet min- j der dan 78 van de honderd onder wijzers bereiken op 45-jarige leeftijd het maximum van 75.000 frs. financiële positie der leerkrachten. 75 jaar in het begin van Den Haag zijn 75e verjaardag. Deze mylpaal in zijn leven zal het eind betekenen van zijn lidmaatschap van de Raad van State. Prof. mr. A. L. de Block gaat zijn plaats innemen. Mr. van Schaïk, die in Breda gebo ren. is en met een Limburg vrouw, M. Brouwers uit Venlo, is getrouwd, is een van de meest erudiete en wijze staatslieden, die Nederland kent. Hij is een man van de oud stem pel, door de bij na spreekwoor delijke wijsheid die hem verge lijkbaar maakt met zeer bele gen wijn. Deze wijn heeft zijn jonge jaren een zeer koppig karakter gehad. Toen mr. van Schaïk als jong advocaat Arnhem zijn carrière begon, heeft hij daar deze eeuw vurige betogen gehouden voor het vrouwen kiesrecht. Arnhemse meisjes schrok ken van zijn vooruitstrevendheid. Mgr. Ariëns was een van zijn me dewerkers bij de oprichting van de eerste verenigingen voor kinderbe scherming. Als staatsman is Van Schaïk ge vormd in de school van mgr. Nolens met wie hij van 1917 tot 1931 in de fractie van de Katholieke Staatspar tij in de Tweede Kamer heeft geze ten. In de parlementaire geschiede nis is hij bekend door zijn onafhan kelijkheid, die ondermeer bleek in 1923. toen hij het kabinet Ruys de Beerenbrouck liet tuimelen door te gen de Vlootwet te- stemmen. Hij kon het zó goed vinden met mgr. No tens, dat niet Van Schaïk maar wél de negen katholieken die met hem mee waren gegaan, een flink standje kregen. Verdediger vrijheid °ok zij" verdediging van de vrij- held voor katholieken om overal waar zij willen processies te houden, te kent zijn vechtlust en zijn scherp in zicht m het recht. Hij heeft altijd betoogd, dat de Grondwet in dat opzicht verkeerd is geinterpreteerd, ondermeer door de Hoge Raad der Nederlanden. Inderdaad heeft mr. Van Schaïk door een proces tot ln hoogste instan ce de Hoge Raad tot een mildere j De Grondwet geeft vrijheid, maar ook de wetgever neemt in de wet op de Kerkgenootschappen met de ene hand terug wat zij met de andere hand in de grondwet heeft gegeven, zo luidt zijn standpunt. Mr. van Schaïk is in de dertiger j jaren en ook nog na de oorlog Kamer voorzitter geweest. Hij had zoveel vertrouwen onder de leden dat de communisten hem kwamen waarschu wen, als zij de boel op stelten gingen zetten. Dat heeft hem niet belet om eens L. de Visser door de Sterke Arm het Kamergebouw uit te laten zetten, toen deze buiten de orde ging en Z.H. de Paus in de discussies meng de. Mr. van Schaïk is nog altijd curator van de Katholieke Universiteit. Als voorzitter van de Mijnraad heeft hij zich in de jaren 1932 en '33 ook in tensief met Limburgse zaken be moeid. de honderd jaren het geval te zijn. j heeft reële betekenis Nu kan men de vraag stellen, aldus 1 de heer Scharringa, hoe dikwijls dan in de 37 jaren de maand februari te koud was. Dit blijkt slechts vier maal het geval te zijn geweest, dus ongeveer eenmaal per tien jaren. In de overige 63 jaren, waarin in december of januari dus wel een vorstperiode van betekenis voor kwam, was februari 27 maal te koud of ongeveer eenmaal per drie jaren. Langs statistische weg kan worden aangetoond, dat het ver schil niet op toevalligheid berust. Als de eerste twee wintermaan den geen vorstperiode van bete kenis hebben gebracht, dan is de kans, dat de derde wintermaand - februari - te koud zal zijn, klei ner, dan wanneer december of januari te koud is geweest. Voor dit jaar geldt dus, dat de kans niet groot is. dat februari te koud zal zijn. Ten aanzien van het voorjaar, dat in de laatste drie jaren altijd te laat begon, deelde spreker mede, dat men nu wel meent, dat de voorjaren ver geleken bij die van vroeger slechter zijn geworden. Ook dit is te controleren, aldus de heer Scharringa, bijvoorbeeld door de laatste 100 jaren in tijdvak ken van 25 jaar te verdelen en na te gaan, hoeveel voorjaarsmaanden in elk van die tijdvakken te koud zijn geweest. Als het vroeger beter was moet het aantal in de laatste 25 ja ren dus duidelijk groter zijn, dan in de drie voorafgaande tijdvakken. Dit blijkt niet het geval te zijn. De mees te te koude voorjaarsmaanden wor den geteld in het tijdvak van 1881 tot en met 1905, nl. 28. In de laatste vijfentwintig jaren was het aantal slechts 20. Er is dus geen reden om te klagen. De zaak verliep Als moeder buitenshuis werkt, als men te bekrompen is gehuisvest of... als men een televisietoestel bezit, is „thuiswerk" vrijwel onmogelijk. Alle lagere scholen stelden daarom al ge ruime tijd geleden de huiswerkcur sus in. Na het beëindigen van de lesuren (half vijf) kregen de kinde ren een kwartiertje vrij om vervol gens tot half zes of zes uur opge vangen te worden in de huiswerkcur sus onder toezicht van het onderwij zend personeel, hetgeen hen 400 tot 600 frs. per maand en per leerling in de beurs bracht. Voor vele onder wijzers was dit een prettige bron van extra-inkomsten maar nu na 1 janua ri geen „geschreven huiswerk" meer mag worden gegeven, hebben de meeste ouders het niet meer nodig geoordeeld hun kinderen naar de huiswerkcursus te zenden. Hun les sen konden ze thuis wel leren. Op vele scholën hebben de onderwijzers vi*n een t talogus, iv"ST-"',5SZ'"s aarzeIend ffezet aan het lezen van <le ca- lcent van - '''"PU. Tralbaut een even deskundig: kunsthistoricus dip d M m «arzei van Vincent' van GoghTnV,°°,r de tentoonste,linS van werkcn voort uit het feit il,ï '|erd te Br('<la- °eze aarzeling sproot 'lfeli .Mh"'w'r. 1S' -D,t had >n zi.in vroeger voor De Bei.jerd geschreven catalogi tot gevolg, dat hij pr^t hX voor »?..Be,.«erd voor hen, die de geheimtaal tv werkelijk te genieten was Tralbaut deswege enkele aanvallen k""sth,s(toric"s doorgronden. Dat dr. grijpelijk. Duister blijft noeSs! dat 7nke.pVer',"rH' <la" "n* be" weinig elegant en in een persoonlijk vlak werden nl* 6 aa"va van de culturele reputatie bovendien v in de stnd lire 7° i schade lijks bestuur. de stad Breda en haar da&e" Ü.'}.?ien °mdat indeling en uitvoering Volmaakt genoemd mogen m»ai zeker vooral omdat geschreven inhoud aanspraak kan maken op originaliteit van visie en op een bijzonder gedegen kwaliteit. Nog nergens, zover ons heugt, ont moetten we een zo indringend ge schreven „Brabants portret" van Vin cent van Gogh. Tralbaut toont aan, dat Vincent ondanks zijn vroegtijdig begonnen omzwervingen buiten Bra bant in hart en nieren, met gevoel en verstand tot aan de laatste mi- Hoe verheugd waren we dan deze keer bij de ontdekking, dat Tralbaut alle aanvallen ais een waarlijk groot man heelt beantwoord met een ca talogus, die ronduit meesterlijk mag worden genoemd. In de bestaande boekerij over van Gogh, waaraan dr. Tralbaut zelf een zeer verdienste lijk aandeel nam, zal dit schriftuur een blijvende plaats innemen. Niet nüut Vanlljn toglsTh Ïe5ên5ün Bra'- .ontwafrdde Vüfc'enU blikT omgel bantse aard trouw is gebleven. De schrijver zou zichzelf niet zijn geble ven, wanneer hij deze „stelling" niet met meeslepende gloed van woorden en met een bijna overdadige weelde aan bewijsstukken trachtte te bewij zen. Oaar overheen Al vergeet de schrijvende histori cus niet op te merken, dat van Gogh te allen tijde in staat is gebleken om Parijzcnaar te zijn met de Parij- zenaars, Hagenaar in Den Haag en in Londen oen Londenaar, die in ziel kundige problematiek geoefende Tral baut ziet daar overheen gemakkelijk kans om onder een uiterlijke laag van kleding, gedrag en gebaar de wezenlijke inhoud van de geniale ar tiest, die een voortdurend innerlijk gevecht levert tussen zijn verlangen naar 'n zeker cosmopolitisme en z.ijn onontkoombare gedrevenheid naar alles, wat hem aan Noord-Brabant gebonden houdt. „Zijn gevoel dreef zijn blik dwars door mens, dier en plant. En aange zien dit aangeboren gevoel in Bra bant aardde, zoals een plant slechts volwaardig groeien kan wanneer hij in dé grond staat die hij nodig heeft, ving, die hem lief was, zoals zijn gevoel die zag en aftastte". Geven deze enkele volzinnen eigen lijk niet in haarscherpe ontleding van de kunstenaar in het algemeen en van de Brabants gebleven schil der van Gogh in het bijzonder? Met het volste recht mag dr. Tralbaut aan het slot van zijn inleiding tot deze voor de stad Breda waarlijk his torische tentoonstelling dan ook schrij ven: „De visioenen van zijn geboorte streek hebben hem op zijn reizen en trekken vergezeld. Hij is met hart en geest van de Brabantse hei gebleven. Hij die God Brabander luid geschapen, stierf Brabander. En welk een Brabander! Zó groot zelfs, dat de gehele beschaafde we reld eerbiedig het hoofd buigt voor zijn nagedachtenis als mens en vol bewondering opst.aa.rt naar het ge niale oeuvre, clat hij naliet. Weini gen in de geschiedenis van de kunst werd een zo diep tragisch leren beschoren. Maar ook weinigen in de geschiedenis van de kunst viel een zó wereldwijde roem ie beurt." L. B. honorering, hetgeen er vaak nog toe leidt, dat bevoegde leerkrachten tij delijk „verlof" aanvragen waartoe al tijd wel een reden is te vinden. Pseudo-studenten In universiteitskringen tenslotte be- staat stijgende ongerustheid over het steeds stijgende aantal pseudo-stu« denten, die zwaar op de begroting drukken maar niet studeren. Velen hebben namenlijk een voordelig sy steem ontdekt om ingeschreven te worden bij de sociale verzekering en om... uiterst voordelig (75 fr. per maaltijd) te eten. Ze lieten zich in schrijven aan een faculteit, waar ze zich daarna natuurlijk niet meer lie ten zien. Na twee jaar van hun ge noemde voorrechten vervallen ver klaard, kozen ze een andere facul teit en weer twee jaar later konden 'ze tenslotte nog eens voor een derde studierichting intekenen, om op deze wijze dus zes jaren te profiteren van de sociale verzekering en evenveel jaren twee maaltijden per dag te kunnen eten voor weinig meer dan niets. Vele pseudo-studenten kozen hier toe de architectuur op de Ecole des Beaux-Arts, waarvoor geen leeftijd limiet bestaat. Men heeft een en an der altijd maar achter de mantel der liefde verborgen, maar nu er in Parijs een heel leger pseudo-studen ten bijna gratis eet en nu hun groep Het middelbare onderwijs kampt ook nog met grote zorgen; het te kort aan leraren is storend gewor den. Op een bekend lyceum iets ten zuiden van Parijs had een bepaalde klas vijf geschiedenisleraren van 1 oktober tot 15 januari. In honder den instellingen is vooral het tekort aan leraren Frans dermate groot, dat de heren naast geschiedenis aard rijkskunde enz. ook maar Frans moe ten doceren met alle gevolgen van dien. Ook hier is de oorzaak een te lage altijd nog maar groter wordt, heeft Ook leraven men maatreeelen gevraagd. De Poolse staatsraad heeft het gra tieverzoek van Wladyslaw Mazurkie- wicz, die in september in Krakau ter dood veroordeeld is wegens het ver moorden van zeven mensen, afgewe zen. Uit goed ingelichte bron is ver nomen, dat het vonnis in Kragau door ophanging is voltrokken. Koning Saoed van Snoedi-Arabië genwoordiger in de V.N. In Wash- is in New York aangekomen, waarlington zal de koning besprekingen hij verwelkomd werd door mr. Ca-1 voeren met president Eisenhower bot Lodge, de Amerikaanse verte- I over het Midden-Oosten. (Telefoto)

de Stem | 1957 | | pagina 9