KING'S# CROSS New-Orleans- -EL PASO Dolle oefenvlucht van Amerikaanse leerling pcjlïcm Poolse premier verdedigt het godsdienstonderwijs s Amerikaanse zonneoven Meningen en Commentaren Hittegolf in Argentinië AT EEN ONDERLiJKE ERELD LASSIE^ HAVERMOUT RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 31 JANUARI 1957 3 STIJGENDE HUREN WEEREEN ADRES ER is weer een groot adres, met een aantal handtekeningen er onder, verschenen over het pro bleem Nieuw-Guinea. De strekking is ook weer dezelfde: Nederland moet met Nieuw-Guinea gaan on derhandelen over dit gebiedsdeel. De ondertekenaars zijn ditmaal een aantal Nederlanders, in Indonesië wonende en werkende. GEMEENTEN "Je proeft }t iedere dag!" W CJLmc-- iefci. CHARLES EIJCK Winterhanden Kloosterbalsem Atoomproeven met hulp van ballons Tzsp-j**» xs i fzjrxsJu&LitSi-si Televisie-programma's „Ruim Zicht", orgaan van de KAB, wijst er op, dat de onrust barende stijging van de bouwkosten er toe leidt, dat een evenwichtige voorziening in de woningbehoefte in gevaar wordt gebracht. Minister Witte erkende in de Tweede Ka mer, dat reeds in oktober 19o6 de prijzen gemiddeld met 18,9 pet. wa ren gestegen ten opzichte van 1953. Sommige steden gaan daar nog ver boven uit een komen tot een stijging tussen 25 en 30 pet. Huren van f 15 tot f 20 per week 'zijn geen uitzonderingen meer. Dat komt daar op neer, dat een arbeider in tal van gevallen een vierde van zijn loon moet besteden aan huis huur. Het is niet voor bestrijding vatbaar, dat dit tot onmogelijkheden gaat leiden. Het moet uit de lengte of uit de breedte komen. De mening van „Ruim Zicht", dat de bouwkosten meer zijn gestegen dan op grond van de stijging der materiaalkosten en de geoorloofde doorberekening van de lonen is ge rechtvaardigd, verdient zeker de aandacht van de prijzencontrole. Hetzelfde blad wijst er op, dat ondanks de stijging van de ver schillende kostenfactoren de sub sidie voor de woningbouw ongewij zigd blijft. Alle kostenstijgingen drukken onverkort op de exploita tie en dus op de huurders. Economiseh is het juist, dat iemand de volledige kosten draagt van wat hij aan diensten ontvangt. Maar diezelfde economie eist dan eveneens, dat de betrokkene finan cieel in staat is aan die verhoogde eis te voldoen. Vandaar dat „Ruim Zicht" pleit voor een wijziging in het systeem der bijdragen in die zin, dat deze worden afgestemd op de werkelijke exploitatiekosten. Met klem vraagt het blad aan de regering: Maak uw toezeggingen waar, zorg dat er inderdaad wonin gen komen voor arbeiders en kleine middenstanders en laat niet een toevallige groep huurders het ge lag betalen van de geforceerde op voering van het woningbouwpro gramma en de besteding, welke het hele volk raakt. Dit verzoek is alleszins redelijk. Als men stelt, dat er koste wat kost woningen moeten komen, dan vragen we ons af, of dat nog wel opgaat. Als de huren te hoog op lopen, blijven de woningen leeg staan. Een voor beide partijen bevredi gende oplossing kan alleen door de Nederlandse regering tezamen met de Indonesische regering worden gezocht, met het oog gericht op de toekomstige ontwikkelingen in Azië en de blijvende mogelijkheden al daar voor het Nederlandse beroeps- en bedrijfsleven zonder terugblik naar het verleden, dat is de strek king van hun betoog. De heren verzekeren, dat ze spre ken namens zeer vele andere Ne derlanders in Indonesië, maar ze geven niet aan op welke gronden deze verzekering berust. Ze weten ook. dat degenen, die het standpunt van de Nederlandse regering hul digen, het geraden moeten achten daarvan in Indonesië niets te laten blijken. Doch afgezien hiervan: Hoe stel len de heren zich dat „onderhande len" met Djakarta voor? Daar kent men slechts één oplossing: afstand van het gebied aan Indonesië. Wat in wezen gelijk staat met het ves tigen van een andere koloniale overheersing van de Papoea's en dan niet in de vorm van het streven naar ontvoogding en vrijmaking, maar als blijvende, heerschappij on der een staat, die nu niet bepaald uitmunt door geordende staatkun dige toestanden en zelfs op het punt staat zich een z.g. geleide democra tie aan te meten. Al die brave mensen, die met vertogen en adressen de Nederland se regering en de Nederlandse par tijen hun vermaningen toesturen, gaan deze werkelijkheid rustig voorbij. Ze stellen algemeen-theo retische redeneringen op. Doch ze durven niet te concretiseren en trachten slechts te speculeren op een soort angstgevoel, dat ons onze houding wel eens ingepeperd zou kunnen worden. Wij voor ons voe len ons door dergelijke adressen dan ook niet geraakt in de over tuiging, dat onze taak en onze roe ping voorlopig zijn en blijven: Energiek doorwerken aan de econo mische ontsluiting en ontwikkeling van Nieuw-Guinea, met kracht vasthouden aan de morele en cul turele verheffing, aan de ontvoog ding en opvoeding van de bewoners. (Advertentie) TJIT de kring der gemeenten ko men steeds meer bezwaren naar voren tegen de wijze, waarop de regering een rem heeft gelegd op de gemeentelijke investeringen. In ons blad van 19 januari hebben we reeds gemeld, dat thans voor investeringen tot 100.000 gulden een verklaring van „geen bezwaar", af te geven door Gedeputeerde Sta ten, nodig is, terwijl voor investe ringen boven dat bedrag „Den Haag" goedkeuring moet verlenen. Allereerst richten deze bezwaren zich op de principiële kant van de zaak. De gemeentebesturen verlie zen in deze belangrijke aangelegen heden hun zeggenschap. Die wordt overgeheveld naar het provinciaal bestuur. Is dit grondwettelijk wel juist?, vraagt een aantal gemeente besturen. Maar ook praktisch ver wacht men van deze maatregel de grootste ellende. Of Gedeputeerde Staten schrijven verklaringen van „geen bezwaar" aan de lopende band en dan wordt dit een lege for maliteit óf ze onderzoeken geval na geval serieus, doch daarop zijn de provinciale diensten niet berekend en men krijgt ergerlijke en schade- veroorzakende vertragingen. B. en W. van Rotterdam hebben in een schrijven aan minister Struycken dit denkbeeld aan de hand gedaan: Laat de plaatselijke besturen de vrijheid tot het doen van kapitaaluitgaven tot een be paald percentage van het gemiddel de over de jaren 1953, 1954 en 1955 geïnvesteerde bedrag, uiteraard daarbij de woningbouw buiten be schouwing latende. De bepaling van het percentage zou zodanig kunnen geschieden, dat de beoogde investeringsbeperking toch zou worden bereikt. Doch de gemeenten behielden de keus, wat ze met dit beknotte bedrag willen doen. Het zal ons benieuwen wat minister Struycken in het thans lopende Kamerdebat daarvan zal zeggen. 'n Gezellige, intieme avond voor ons alleen. Samen genieten, 'n Goed televisie-programma en -'n goede sigaret. De sigaret Waarvan iedereen -zegt tfwj1 De Limburgse kunstenaar Charles Eijck zal nu ook de artistieke ar chitectuur gaan beoefenen, namelijk als bouwmeester van de nieuwe kerk St. Jozef-Arbeider te Meerssen-Wert. Maandagavond heeft de bisschop pelijke bouwcommissie te Roermond haar officiële toestemming gegeven aan Charles Eijck en architect Harry Koene uit Maastricht om de kerk te bouwen. De architect verzorgt de technische uitwerking van de plan nen, na gezamenlijk overleg omtrent de uitvoering van de ideeën van Charles Eijck. Bij gelegenheid van de 60e ver jaardag van Charles Eijck wordt een grote retrospectieve .tentoonstelling van zijn werk gehouden in het raad huis te Heerlen. (Advertentie) Door een buitengewone hittegolf zijn vijfentwintig personen in Buenos Aires en omgeving om het leven ge komen, meer dan honderd zijn met een zonnesteek in ziekenhuizen op genomen. m wintervoeten, een jaar lijkse kwelling! Jeuk e~i pijn verdwijnen snel met "geen goud zo goed" J De eerstvolgende proeven met kern wapens op het proefterrein van de Amerikaanse commissie voor atoom energie te Albuquerque in Ndeuw- Mexico zullen worden uitgevoerd met behulp van kabelballons. In plaats van uit een vliegtuig te worden ge worpen of aan torens te worden vast gemaakt, zullen de wapens aan bal lons worden bevestigd, die door een stalen kabel met de grond verbonden zijn. De 22-jarige Amerikaanse leerlingvlieger Roy Soderquist heeft de Amerikaanse stad Des Moines (Iowa) urenlang in spanning gehouden door tijdens een eerste clandestiene solo vlucht zeer laag boven de stad rondjes te draaien. De vlucht Minister-president Cyrankiewicz van Polen heeft geantwoord op de pro testen tegen de herinvoering van het godsdienstonderwijs op de openbare scholen. Hij zei daarbij letterlijk: Wy zijn van mening, dat de ouders en later het kind zelf hebben te beslissen of hun kinderen al dan niet godsdienstonderricht zullen ge nieten. Naar onze mening boekt het onderwijs de beste resultaten indien er vrije keuze mogelijk is". Cyrankiewicz legde deze verklaring af tijdens een vergadering te Krakau naar aanleiding van een vraag van een communistische onderwijzer of ,,zulk een grote concessie als de in voering van het godsdienstonderwijs op de openbare scholen werkelijk noodzakelijk was geweest". De vraag werd begeleid door klach ten van enige communisten, die zei den dat hun kinderen nu door de katholieken vervolgd worden als ge volg van de nieuwe vrijheid. Wanneer gediscussieerd wordt over verschillende opvattingen", aldus de uitvoerige repliek van Cyrankiewicz ,,dan moet dat gebeuren in een sfeer van wederzijdse verdraagzaam heid. Dat moet ernstig gebeuren en op dat gebied moeten de onderwijzers (Advertentie) als het ware strijders zijn voor de eerbied voor verschillende overtui gingen en geloven. Elk kind moet op dezelfde manier behandeld worden. Er zijn gevallen geweest van onpret tige discriminatie naar de ene kant en thans gevallen van discriminatie naar de andere kant. Ik voor mij denk, dat zowel de ene kant als de andere kant demoraliserend en afbre kend werken. Hier moeten wij op toe zien, dat het niet gebeurt." eindigde met een noodlanding, waarbij de jongeman niet ern stig gewond werd. Soderquist had na taxiproeven zijn instructeur een briefje gegeven met de mededeling, dat hij hem met een revolver in zijn benen zou schieten als hij niet uitstapte. Voor de instruc teur de controletoren van het vlieg veld waarschuwen kon, steeg Soder quist op. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd. Het luchtverkeer boven Des Moines werd stilgelegd. De tele visie kwam in actie En Soderquist vloog boven de stad, vlak over de daken en verbaasde de 200.000 inwo ners met 'gevaarlijke acrobatische toe ren op een hoogte van nog geen twin tig meter. Het verkeer in de stad raakte ontwricht. Na anderhalf uur nam de wilde vlieger radiocontact op met het vlieg veld. Hij vroeg landingsmstructies, doch verbrak daarop het contact weer en zette zijn voor-stelling voort. Zijn instructeur en zijn moeder smeekten hem voor de radio te lan den en zijn leven en dat van anderen niet in gevaar te brengen, doch So derquist hield het vier uur vol. 000000000000<>000000000000000000000000000<XX>000000< Te.Natick in Massachusetts zal het Amerikaanse leger een reus achtige zonneoven bouwen, waarmee eeii hitte kan worden opgemekt gelijk aan die welke door een kernontploffing wordt teweeggebracht. De oven zal deze zomer vol tooid zijn. De vlakke spiegel, waarmee de zonnestralen wor den opgevangen, heeft een af meting van twaalf bij elf meter. Deze spiegel weerkaatst de stralen naar een toestel be staande uit 180 holle spiegels, elk met een middellijn van on geveer 58 centimeter. De oven is bestemd voor het beproeven van materialen, die dienen om soldaten te bescher men tegen de hitte van kern en andere wapens. In een kleine ruimte van ongeveer 10 cm ko men de zonnestralen tenslotte samen. CLUB niets..." Aldus pochte de heer Rose voor het gerechtshof te Miami Hij vroeg of hij het mocht bewijzen. Er kwam een fles te voorschijn en daar in Engeland hebben enkele u;t schonk Rose zich in verplette- mensen een nieuwe club op- i rend tempo twintig glazen in, die gericht. Het is een wat onge- i hij inderdaad naar binnen sloeg zon- men rijk moet zijn of knap, nader onderzoek leerde name lijk, dat de fles water bevatte. Er loopt thans nóg een aanklacht tegen Rose en wel wegens belediging van het gerechtshof. maar vanwege de enige eis, die men voor het lidmaatschap stelt: Men moet dood geweest zijn. Lid zijn al mevrouw Sue Pittard, van wie het hart tien minuten stilstond tijdens een operatie en Desmond While, die hetzelfde meemaakte. De club heet:' „Het is goed om weer te leven". ooooooooooooooooooooooéxxxyooooooooooooooooooooooo door Arthur M. Chase Haastig Vice-president Nixon van J Amerika heeft een woning te goed, die bij zijn functie hoort, maar die nog steeds gebouwd moet worden. Het ging onze Wanhoop Nixon een beetje te lang du- De trainer van een Engels cricket- ren en daarom laat hij mo- team, dat momenteel een toemee menteel maar een huis Van maakt door Zuid-Afrika, is aan de rontpn hmiweii Het rand van een zenuwinstorting. Hij zlJn elgen D0U, 1 doet niets dan schichtig om zich geval gaat 300.000 gulden kOS- heen kijken en met angstig klop- |„n pend hart de post afwachten, waar hij hij elke dag zijn ontslag ver wacht. De Britten spelen namelijk verschrikkelijk slecht. De trainer wijt dit aan het feit, dat de cricket ers door hun vrouwen worden ver gezeld. „Spelen en tegelijkertijd als een hond achter je vrouw aanlopen gaat nu eenmaal niet," roept hij wanhopig. Hij heeft gezegd, dat hij in geen velden of wegen meer zal zijn te bekennen als dat volgend jaar weer zo moet. Toeval Garagehouder John Day en zijn vrouw uit Lowestoft zaten naar de televisie te kijken, toen de omroeper aankondigde: „Dat is nu leuk. Ac tueler kan het niet. Bij toeval is een reportagewagen langs een brand gereden. Wij zullen u de recht streekse reportage van de brand ge ven. Het betreft een garage in Lo westoft." Het klopte. Het was de garage van John Day. Beivijs „Wat wilt u zeggen van mijn ver mogen om te drinken? Twintig gla zen whiskey en ik mankeer nog Onderzoek In Gosport wil men onderhand wel eens weten, wat er loos is met de oude gasfabriek. Sinds kort blad dert in de verre omgeving elke vier kante centimeter verf af, groeien aardappels drie keer zo hard, wor den tomaten blauw in hun kassen en springen ruiten. Het moet alle maal liggen aan iets in de gas fabriek, maar geen mens weet nog wat het is. Ksn jéWi'ifis toé iottlf (Advertentie) ftettbeste enfbijtin-de kortste tijd VRIJDAG 1 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m - VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8.00 Nws. 8,18 Gram. 3,50 V. d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio. VPRO: 10,00 Avonturen met kind-eren, caus. 10,05 Morgenwijding VA_ RA: 10,20 Gram. 10,30 Orgelspel KL55 V. d. kleuters 11,15 Gitaarspel 11,35 Wat doe je voor de kost?. AVRO: 12,00 Amus. muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded, en gram. 13,25 Dansmuz. 13,55 Koersen 14,00 Viool en altviool 14,25 Voordr. 14,45 Gevar. progr. VARA: 16,00 Gram. 16,20 Muz. caus. met illustr. 17,00 V. d. jeugd 17,30 Lichte muz. 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Promenade ork. en omr. koor 18,50 De puntjes op de i, caus. 19,00 V. d. jeugd 19,10 Vier jaar na de ramp, klankb. VPRO: 19,30 Wat geloven vrij zinnige protest anten?, caus. 19,50 B<er. 19,55 VPRO-nws, 20,00 Nws. 20,10 Boek- bespr. 20,20 Mexicaanse en Spaanse lied jes 20,35 Europa één, caus. 20,45 Het ge zin als levenscentrum, caus. VARA: 21,00 Dansmuz. 21,25 Mensen zoals wij, interv. 22,10 Buitenl. overz. 22,25 Ritm. muz. VPRO: 22,40 Zorg om de mens, caus. 22,50 Avondwijding. VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,30 Gr. 7,45 Een woord v* d. dag 8,00 Nws. en' weerber. 8,15 Gram. 8,25 Idem 9.00 V. d. zieken 9,25 Waar voor uw geld 9,30 Gr. 9,35 Rad'iofilharm. ork. en solist 10,30 Morgendienst 11,00 Orgelspel 11,30 De jeugd vliegt uit hoorsp. 12,00 Zangrecital 12,30 Land- en 'tuinb. meded. 12,33 Instr. sept. 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,35 Gram. 14,05 School radio 14,25 Gram. 14,47 Kamerork. en solist 15,15 Voordr. 15,35 Lichte muz. 16,00 Tuinb. praatje 16,15 Gram. 16,30 Raddof ilharm. sext. 17,00 Voordr. 17,20 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Stemmen van overzee 18,15 Gram! 18.35 V. d. jeugd 18,50 Openbaar kunstbezit, caus. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Rege- ringsuitz,Rubr. Verklaring en toelich- 22) ,,Ja, zeker moet u dat", hield Dur- kin aan. ,,Dit is het vooronder zoek in een moordzaak. In El Paso zult u voor de districts-attorney ook vragen hebben te beantwoorden." „Wel", zei Strang langzaam, „voor zover ik me herinneren kan, keek, toen Jones zijn zin kreeg, Davidson hem aan en zei: „ik raad je in je eigen belang, om mij te vriend te houden". „En wat toen?" „Jones scheen van die woorden he vig te schrikken. Hij verbleekte en zei: „Ik weet niet wat je bedoelt". Waarop Davidson die niet helemaal nuchter was, weer antwoordde: „Ja, dat weet je wel. Je weet heel goed' wat ik bedoel". Hierop kwamen juf frouw Le Grand en ik tussenbeiden en we legden de twist bij. Tenslot te had de hele ruzie toch niets te beduiden". „In elk geval is er twist ontstaan en waren de beide mannen elkaar met goed gezind", meende Durkin. „Ga jij nu je gang maar, David- „Strang", riep Davidson gretig, herinner je je, hoe ik je die avond in New-Orlenas van Jones verteld heb, en wat ik van hem. wist?" „Niet heel goed vrees ik." „Toen we bij Antoine gedineerd hebben". Strang aarzelde. „Tja", vond hij eindelijk, „je weet zelf, dat je 'm die avond om nad. Ik hechtte niet veel waarde aan wat je zei". Davidson staarde hem aan. „Je hebt gisteravond aan Jones geld verloren, meer dan vijfhonderd dollar. Dat herinner je je nog wel, nietwaar?" „Dergelijke flingen vergeet ik niet licht", antwoordde Strang weemoe dig. „Mooi, en weet je nog, hoe Je na de fuif tegen mij zei „Ga jij me wat van dat geld terughalen. Jij hebt Jo nes in je macht; hij zal het jou niet durven weigeren?" Het was Strangs beurt om ver baasd te kijken. „Je was vrijwel dronken toen je naar bed ging", merkte hij kalm op. ting: Bouwen, in de winter 19,15 Serie*. Jeugdvormimg en volksontwikkeling. Kampen en internaten voor sociale jeugdzorg, door mr A.J.M. Schats 19,25 Emi.gratierubriek: Het emigratiepraatje van H.A. van Luyk 19,30 Nieuwe gram. 20,00 .Radiokrant 20,20 Gram. 20,30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 21,00 Friederike, zangspel 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Kunstoverz. 23,45-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,00 Omr. ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 12.50 Idem 12.55 Koersen 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Muziek en dans 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz, 17,45 Duitse les 18,00 Zang en piano 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Lied v. d. week 19,45 Caus. 20,00 Symf. ork. en sol. 20,45 Kunstkaleidoscoop 21,00 Symf. ork.' en sol. (verv.) 21,45 Gram. 22,00 Nws. 22,11 Nieuwe klanken 22,30 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Ork. eonc. 15,30 en 16,05 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 18.38 Idem 19,30 Nws. 20,30 Oude muz. 21,05 Gram. 22,00 Nws. 22,10 Discografie 22,35 Chansons 22,55 Nws. VRIJDAG 1 FEBRUARI VLAAMS BELGIë: 19,00 Eurovisie: Vier jaar Kolen- en Staalgemeenschap (relais v. d. Luxemburgse TV) 19,30 Nws. 20,00 Schipper naast Mathilde 20,40 Gevar. muz. 21,05 Filmfragmenten 21,35 Clave- cimbel en fluit 21,55 Journ. en nws. (Advertentie) „Ik ben benieuwd, hoeveel Je je ei genlijk nog herinnert". „En toen ik terugkwam fluisterde .J'j lag in )e couchette hij wil niks geven!" „Ik herinner mij", zei Strang, „dat )e iets gefluisterd hebt. Maar ik dacht alleen, dat het zonde en jam mer was dat je zoveel dronk, aan kunt Je 61 blljkbaar niet tegen Davidson keek hem verbluft aan. o," „e„ ,d.°eJ miJ leed' heren," zei Strang tot de politiemannen, „dat ik n°n oneunst'ge verklarin gen moet afleggen, want ik vind hem een sympathieke vent. Maar het idee, «at ik een ander zou vragen mijn speelschulden te gaan terugbe- werkelijk al te dwaas /Us...lk ®ek? verlies, dan ben ik het kwijt, tenzij ik het een volgende keer kan terugwinnen. En wij vieren had den gisteravond inderdaad afgespro ken om van morgen verder te spe len, zodat ik revanche kon nemen" „Prachtig", zei Durkin ongeduldig „Lalen we doorgaan. Je erkent dus, Davidson, dat je vanmorgen heel vroeg naar Jones compartiment bent gegaan om hem geld te vragen En hij gaf het je niet. Zei hij: „het spijt me, beste Davidson, maar ik kan het helaas niet missen?" Of zei hij, dat je naar de duivel kon lopen? Hij heeft je geslagen, niet?" „Nee, dat heeft hij niet", weer sprak Davidson. „Bedenk wel. dat je dronken was. Nu, dan heb jij hem geslagen". „Dat ontken ik, dat ontken ik", riep Davidson, „ik heb hem niet aan geraakt!" „O nee?" viel Durkin uit, als een havik neerschietend op zijn prooi. „Waar is het geld dan gebleven? Jo nes heeft vijfhonderd en vijftig dol lar van deze Strang in zijn zak ge stoken. We hebben zijn compartiment met een stofkam nageplozen en het geld is er niet. Waar is het, vraag ik je?" „Dat moet u mij niet vragen", pro testeerde Davidson. „Er is iemand anders binnengekomen, die het ge stolen heeft, en die Jones vermoord heeft". Gedurende dit gehele onderhoud had Holcombe kalm zitten roken en zich slechts zelden in het gesprek gemengd, doch de sprekenden beur telings scherp gemonsterd. „Als ik u goed begrijp, Davidson", zei hij thans, ..ontkent u, Barclay Le iand te zijn"'. „Absoluut". „Wel, kunt u me dan enkele per sonen opnoemen, bij wie wij telegra fisch inlichtingen omtrent u kunnen inwinnen? Bent u getrouwd?" „Ja, eigelijk wel, maar ik heb mijn vrouw in tijden niet gezien". „Waar is zij?" „Dat weet ik niet". „Zo,", was Holcombes commen taar. „Nu, bent u dan in zaken, of werkt u voor de een of ander?" „Ik ben al een jaar zonder werk. Mijn laatste betrekking was bij een verzekeringsmaatschappij. Dice Company, Investments". „Waar is die gevestigd?" „Gefailleerd in de Wall - Street - krach". Ditmaals klonk Holcombes „zo" veel- betekenender. „Nu, het doet er niet toe", liet hij erop volgen. „Er is nog vee] meer, dat u moet ophelderen. Gaat u voorlopig maar naar uw plaats. Toen Davidson de wagen verla ten had, zei Holcombe tot de agent aan de deur: „Houd een oogje op die man. En als ik zeg. dat je een oogje op hem moet houden, dan bedoel ik: laat hem niet uit je ogen". HOOFDSTUK XII DE LEGKAART WORDT AANEENGEPAST „En u, Strang," begon Holcombe, „weet u iets van deze zaak af?" „Enkel wat ik gehoord heb", ant woordde Strang. „Gekletst wordt er genoeg," „Kende u Jones vóór u hem in deze trein ontmoette?" „Ik had hem nooit eerder gezien of van hem gehoord." „Of Davidson?" „Die leerde ik in New-Orleans ken nen een toevallige ontmoeting." „Weet u, dat uw vader door de slaapwagen heeft gewandeld op het tijdstip of omstreeks het tijdstip, zoals wij dit gesteld hebben dat Jones vermoord werd?" „Ja, dat weet ik", antwoordde Strang dadelijk. „Vader slaapt slecht en staat dikwijls midden in de nacht op om te roken. Iemand heeft hem gehoord. Tja waarschijnlijk had die iemand hem de nacht ervoor ook kunnen horen, als hij wakker was geweest." „Hoe weet u, dat hij vannacht op gestaan is?" „Hij zei wat tegen mij toen hij terugkwam." „Hoe laat was dat?" „Heus, inspecteur, daarvan heb ik geen flauw idee. Vader maakte me midden in mijn slaap wakker en ik sliep meteen weer verder." Holcombe raadpleegde een lijst met namen en vervolgde: „Ik zie, dat u en uw vader van New-Orleans naar El Paso reist. Woont u in New-Orleans?" „Nee, we reizen veel rond. We heb ben juist een paar weken in New- Orleans doorgebracht; logeerden er in het St.Charles Hotel." „Wat is uw vaste woonplaats?" „We hebben een etage in New- York, 141 East 31st Street." „Ik heb zo'n idee", merkte Hol combe op, „dat u oorspronkelijk uit New-England stamt. U spreekt som mige woorden uit op de manier, waarop men ze algemeen in het oos ten van Massachusetts uitspreekt. „Als jongen heb ik in New-Eng land gewoond", antwoordde Strang. „Wat je je op die leeftijd aanwent, leer je nooit meer af." „Wel, ik geloof, dat dit alles is wat wij meneer Strang te vragen hebben, hé, Durkin?" Maar Durkin had blijkbaar nog wat op zijn hart. „Bent u een vriend van juffrouw Le Grand?", vroeg hij ineens. „Daar durf ik eigenlijk geen aan spraak op maken", zei Strang, „aangezien ik haar pas sedert gis teravond ken." „U schijnt haar anders goed ge noeg te kennen om haar raad te ge ven". merkte Durkin op. Hij haalde de gouden sigaretten koker uit zijn zak en gaf die aan Strang. „Hebt u dit wel eens meer ge zien?" Strang bekeek het ding kalm, zon der verbazing te tonen. „Kan zijn", luidde zijn antwoord. ,.U hebt die in het zand langs de rails begraven, nietwaar?", vroeg Durkin. „Het kan zijn, dat het deze was", antwoordde Strang rustig. „En waarom wilde u zich ervan ontdoen?" „Juffrouw Le Grand had de koker in haar bezit en toen er geruchten begonnen te gaan, dat er een moord gepleegd was, wilde zij graag buiten het hele geval blijven. Zij vroeg mij, wat ze moest doen en ik raadde haar aan, het ding te verbergen." „Waarom wilde ze het verbergen? Wat heeft het met de moord uit te staan?" „Nou, het was immers van Jones nietwaar?" (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3