Hontenisse wil Ossenisse erbij ZUID-BEVELAND Zeeuwse confectie houdt zorg over kostenstijging Psycholoog uit Oss voor de Middelburgse kantonrechter Hontenisse werkt ook mee aan streekziekenhuis Hulst Kritiek op woningverkoop iii de raad van Kloetinge Pratende staten brachten prov. begroting in de knel Voor 1957 staat nog heel wat op het programma Oostburg schakelt over van herbouw naar uitbreiding Grenswijziging Land van Hulst moet als één geheel beschouwd Uitdrukkelijke voorwaarde Tweede prijzen in schilders wedstrij d Zes lezingen over de naastenliefde DELTAWERKEN IN ZEELAND GOES Raadsvergadering RiUand-Balh ZEEUWSCH- VLAANDEREN AXEL HULST Accordeonconcours Hoogwaterstanden ATOOMBATTERIJ OP DE MARKT AGENDA Vandaag DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 31 JANUARI 1957 55 Ook Hontenisse is niet akkoord met de voorgestelde grenswijziging. In de raadsvergadering van gisteren heeft de voorzitter, burgemeester L'. J. van Hootegem, de bespreking over dit onderwerp ingeleid met een speech, waarin hij zei persoonlijk steeds van de gedachte te zijn uitge gaan, dat de gehele grenswijziging in het Land van Hulst als één ge heel moest worden gezien. Hij betreurde het dat na 13 jaar een zo on volmaakt voorstel is aangeboden. Er zijn nu stukken uitgehaald, al dus de burgemeester, die zich afvroeg: „waarom". Hierdoor ontstaat het ge vaar dat de overige daaraan verbon den aspecten uit het oog worden ver loren, als gevolg waarvan een onvol komen beeld ontstaat. In dit voorstel wordt n.l. over Osser.isse niet gerept. Wat hiervan de reden is, was de bur gemeester. naar hij zei, niet duidelijk. Volgens de brief van Ged. Staten acht de minister geen aanleiding aar., wezig om dit dorp aan Hontenisse toe te voegen. Waarom, dat zegt de mi nister er niet bij. Blijkbaar voelt hij een toevoeging var. Ossenisse aan Hontenisse als een compensatie aan en wil hij, gezien de daaraan verbon den gevolgen, daar niet aan. Naar het inzicht van de heer van Hootegem is hier echter van compensatie geen sprake. Het college van Ged. Staten heeft steeds het standpunt gehuldigd, dat een grenswijziging in het Land van Hulst als één geheel moet wor den gezien, daar de verschillende as pecten niet los van elkaar kunnen worden gehouden. Een gevolg van dit standpunt was o.a. dat het ge hele grondgebied van de voormalige gemeente Ossenisse bij Hontenisse zou worden gevoegd. Dit kon, aldus Ged. Staten op 24 mei 1951 gesteld, geen twistpunt vormen. De voorzitter van de Hontenisser raad stelde daarom vast dat de ge meente slechts met de voorgestelde grenswijziging akkoord kon gaan on der uitdrukkelijke voorwaarde dat Ossenisse aan Hontenisse zal worden toegevoegd. Ook inzake de financiële gevolgen had hij enkele wensen. In verband daarmee wilde hij twee arti kelen in het ontwerp van wet duide lijk geredigeerd zien. Hij stelde daarom tenslotte de raad voor. aan Ged. Staten te melden dat de raad van Hontenisse de uitdrukke lijke voorwaarde van toevoeging van Ossenisse stelt en dat men de redactie van art. 11 zodanig wijzigt dat Ged. Staten beslissen op een ingevolge de eerste alinea ingediend verzoek bin nen 6 maanden nadat het hen is aan geboden. Zonder dat er verder over gedis cussieerd werd ginger. de raadsleden hiermee unaniem akkoord. de ingekomen stukken was een me dedeling dat de wethouderswedde voor Hontenisse op 1095 gulden per jaar gebracht kan worden. De rond vraag leverde nog enkele vragen op. Zo wilde de heer Hiel weten of de straks startende sociale cursus van de K.A.B. een subsidie krijgt. Die staat al op de begroting, dus die zaak is veilig. De heer Meyer vroeg of de investeringsbeperking de stichting van badhuis c.a. zou kunnen torpede ren. De voorzitter zei „Ik hoop van niet, maar meer kan ik er niet var. zeggen. Ik ben nl. geen baas over Den Haag". Dat moet dus afgewacht worden. Tenslotte sneed de heer Voet het ongelukje met de brandweer, wagen aan. De voorzitter beaamde dat er zich inderdaad een, overigens geen en kel nadel'g gevolg met zich brengend ongeval had voorgedaan, dat aan een misverstand te wijten was geweest. Dit jaar zijn de Inzendingen voor de landelijke jubileum-schilderswed- strijd te Utrecht beoordeeld. Ook leerlingen van de Technische school te Terneuzen, leden van de Studie club schilders „Van d'Ee tot Hon tenisse", hebben hieraan deelgeno men. De heer H. Wögener te Sint- Jansteen behaalde met zijn werkstuk de tweede prijs in groep A-l; de heer M. Riemens te Terneuzen kreeg eveneens de tweede prijs toegekend in de groep A-2. Beiden mochten een waardebon van f 25,- in ontvangst nemen. Uit de verlies- en winstrekening van de N.V. Zeeuwsche Confectiefa brieken te Middelburg blijkt, dat 1956 voor de onderneming bevredi gend is geweest. Er resteert een winst van f. 113.276 (v.j. f. 89.740). Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 12,5 pet. tot 15 pet. Hieraan mogen weer be paald geen verwachtingen voor ge lijke uitkeringen in de toekomst wor den ontleend, aldus het verslag. De omzet heeft zich, ook wat betreft de export, gunstig ontwikkeld. Het streven om de specialisatie van de onderneming, nl. de vervaardiging van kinderkleding te handhaven, werd met goed resultaat beloond. Het marktverloop van de grondstoffen (katoen en wol) heeft de resultaten van het bedrijf niet noemenswaard beïnvloed. De ruimere bestedingsmo gelijkheid van het Nederlandse volk uit zich, waar het de kinderkleding betreft, in verhoogde belangstelling voor kwaliteitsconfectie. Te Bergen op Zoom beidskrachten blijft voortdurend krap Evenals verleden jaar is weer een bedrag aan de winst onttrokken ten behoeve van het personeel, dat hier door deelt in de bedrijfsresultaten. De jaarvergadering is op 11 febru ari te Amsterdam. Voorgesteld zal worden de heer E.H. van der Beugel, ec.drs. te 's-Gravenhage, op zijn ver zoek op de meest eervolle wijze ont slag te verlenen als commissaris, in verband met zijn benoeming tot staatssecretaris. Het is een bijzonder goede gedach te geweest van het bestuur van het Sociaal Charitatief Centrum Terneu- zen-Sluiskil, in een zestal lezingen die binnenkort zullen worden gegeven een inzicht te geven in het moderne werk der naastenliefde. De eerste lezing zal worden gege ven door drs. F. de Bont. directeur van het diocesaan sociaal charitatief centrum Breda, over het onderwerp: „Over het maatschappelijk werk". Mejuffrouw V. de Beukelaar, do cente aan de school voor maatschap pelijk werk te Breda, zal een tweede lezing houden over „het huisbezoek" Een belangrijke inleiding, n.l. over „de veranderde gezinssituatie" zal wederom door drs. de Bont worden verzorgd. Pastoor Jos. van Campen van Ter neuzen, oud-directeur van de Katho lieke Actie in het bisdom Breda zal de vierde inleiding houden over „de zwijgplicht". De Bisschoppelijke Commissaris v.h. Dioc. Soc. Char. Centrum spreekt daarna over „de Caritas". De laatste les voert naar bedrijf cn maatschappelijk werk, door de heer A Matser, hoofd van de sociale dienst van de H.K.I. te Breda. Op 19 februari zal door de directie Deltawerken-Zuid van de Rijkswa terstaat te Den Haag worden aanbe steed het maker, van een bouwput voor een schutsluis en een gedeelte van de afsluitdijk met bijkomende werken, in de Zandkreek. onder de gemeenten Kortgene en Kattendijke. Wanneer een psycholoog voor de kantonrechter verschijnt, verwacht men een sprankelend betoog, een uiting van briljante geestkracht, kort om een ontploffing van nimmer ver moed intellect en gevoel, waardoor alle verdachtmakingen en tenlaste- In juni 1956 werd het nieuwe ne- leggingen in een hoekje worden ge- venbedr\jf te Bergen op Zoom in ge- 1 frommeld. bruik genomen. De produktie aldaar j pjet jg voor kantonrechter te ontwikkelt zich tevredenstellend. Lit- Middelburg, toen daar de psycholoog tegenligger kwam toen onder 'n hoek van dertig graden op hem af en raakte het linker-achterspatbord van i zijn wagen. S. hoorde een tik, toen was het een moment stil, daarop volgde een klap 1 Na de lichte aanrijding kwam de auto van de schilder namelijk tegen een boom tot stilstand. De inzitten den kwamen er redelijk goed af. Voor de officier was het een duide- I gebruikelijke wijze met turfstrooisel Rondvraag Tevoren had de raad de geloofs brieven van het nieuw benoemde raadslid de heer J. J. Cornelissens onderzocht en in orde bevonden. Bij breidingsmogelijkheden zijn nog aan wezig. De stijgende kosten, vooral loon kosten konden slechts gedeeltelijk worden gecompenseerd. Deze ontwik keling vervult de directie met blij vende zorg. Zij vreest, dat de voort durend stijgende kosten de concur rentiepositie op de door haar bewerk te exportmarkten op de duur ongun stig zullen beïnvloeden. De voorziening van vrouwelijke ar- Met Hontenisse is, op Hulst zelf na, de laatste der tot deelneming- stel er met de stemmen van de heren Voet, Meyer en Collot door ging. verzochte gemeenten toegetreden tot Daarop werd een voorstel Staal de regeling van de financiering van Arends in stemming gebracht om het het nieuwe Ziekenhuis te Hulst. Gis- Stichtingsbestuur een brief te zen- termorgen heeft de raad van deze den, tegelijkertijd met de mededeling M.S. uit Oss verscheen, niet zover gekomen. Het was een normale heer S. uit Oss, die daar voor zijn belan gen kwam pleiten en daarbij nog ge holpen werd door een advocaat, mr. F. W. Adriaanse uit de goede Zeeuw se hoofdstad. Slechts uit de woord keus van verdachte bleek, dat hij zich terdege bewust was van de relativi teit van zijn eigen beweringen. De officier van justitie viel hem hierop aan; de raadsman wilde deze uit latingen slechts zien in het licht van het psycholoog-zijn van zijn cliënt. S. reed op 30 sept. jl. over de rijks weg no. 56 in de richting Goes. Nabij Lewedorp haalde hij een Belg in. Er ontstond een aanrijding met een tegenligger, een personenauto, bestuurd door de schilder A. G. van G. uit Vlissingen. S. werd tenlaste- gelegd, dat hij de veiligheid op de weg in gevaar had gebracht. JAARVERGADERING „IJSVERMAAK" Hoewel het er tot heden nog itiet erg winters uitziet, is „Ijsvermaak" niet ingedommeld. Zo werd op de jaarvergadering, door de voorzitter, de heer Haasdonk, bekend gemaakt, dat het bestuur wil overgaan tot de aanschaffing van een kleine machine, waarmee men de banen spoedig sneeuwvrij kan maken. Moeilijkhe den met de baanvegers en de hoge kosten waren aanleiding hiertoe. De voorzitter herdacht de in 1956 over leden bestuursleden, de heren H. Bliek en W. Kerkhove. De secre taris. de heer M. Franken, memo reerde de ongewone strenge winter maand februari, welke de vereniging op volle toeren bracht. De nieuwe attractie: de ringrijderij, slaagde vol komen. De penningmeester, de heer de Poorter, kon meedelen, dat het .jaar sloot met een batig saldo van f. 311,- wat niet al te veel kromme spron gen toelaat. Contributie en prijs der dagkaarten blijven onveranderd. De aftredende bestuursleden, de heren M. Franken, J. Pilaar en C. Nobels, werden her kozen. a-Heer Arendskerke Nieuw sportveld op komst B. en W. vragen de raad een kre diet van f. 24.000 voor de aanleg van een sportveld, dat in totaal f. 50.715 moet kosten. Het nieuwe terrein is geprojec teerd op dezelfde plaats als die van het huidige voetbalveld, alleen vindt uitbreiding plaats in westelijke rich ting, waardoor het noodzakelijk wordt dat groi^d wordt aangekocht van de Instelling voor Maatschappelijke Zorg De grootte van het nieuwe terrein wordt ca. 1.80 ha. en omvat een voet balveld en een oefenveld c.q. korf- balveld. Aangezien het terrein oneffen Is 'en er enige greppels en een drinkkuil in voorkomen, zal het worden ge ëgaliseerd. Bij het bezoden kan de bestaande grasmat worden gebruikt. Ter verkrijging van een goede ont watering wordt langs de oost en noordzijde een greppel gegraven, die tevens dient om het ontstane hoog teverschil met de aangrenzende gron den op te vangen. Alvorens het terrein wordt geëga liseerd, wordt, ter verkrijging van 'n goede ontwatering, het terrein ge draineerd op onderlinge afstanden van 10 m en op een diepte van 1.20 m. De draineerbuizen worden op de lijk geval van inhalen, waarbij de snelheid van de tegenligger - het was reeds schemerdonker - niet goed kon worden geschat. Subjectief element Een subjectief element had de of ficier gevonden in de uitlatingen van de psycholoog, die steeds de aanhef „mijns inziens" of „naar mijn me ning" gebruikte. Hij eiste een boete van f. 60,--. Mr. Adriaanse stelde er prijs op, dat nog twee inzittenden van de auto van S. als getuige a décharge zullen worden gehoord. De zaak werd daar om aangehouden tot '27 februari a.s. afgedekt. Om het speelveld (hoofdveld) wordt een afrastering aangebracht van betonnen palen, verbonden door een gegalvaniseerde draad. Ovcznnde JAARVERGADERING N.C.B. De afd, Ovezande van de N.C.B. hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer P. Rijk. In zijn openingswoord kon de voorzitter een groot aantal leden wel kom heten, terwijl hij speciaal een woord van welkom richtte tot de bur gemeester. De voorzitter gaf in 'zijn openingswoord een overzicht over 't Gevaargevoel gemeente, na uitgebreide discussies, het onderwerp zoals het door de Stich ting St. Liduina Ziekenhuis was voorgelegd, aanvaard. Aanvankelijk waren er twee voor stellen; het ene behelsde aanvaar ding van het verzoek tot garantie van de twee leningen en subsidie in eventuele exploitatietekorten. Het was afkomstig van een minderheid uit B. en W. Naar de voorzitter, burgemeester C.J. van Hootegem bij de opening der discussies rond dit voorstel meedeelde, had wethouder Vereecken zich intussen achter dit voorstel van zijn collega Arends ge schaard. TFeits inzake garantie-basis Hem was namelijk duidelijk gewor den, zo lichtte hij zelf toe, dat de gevraagde f. 1,50 per dag niet in het ziekenfonds kon worden onder gebracht. Vandaar dat hij met het minderheidsvoorstel meeging. Het was daardoor een meerderheidsvoor- stel geworden, maar ook niet meer dan dat. want de voorzitter stelde zich hier niet achter. Zijn voorstel was wel de gevraagde garanties doch (nog) niet de subsidie te verlenen. Dat zou men eventueel later kunnen doen, wanneer de gemeentefinanciën dit zouden toelaten. Hiervan had de voorzitter de raad tevoren op de hoogte gesteld. Nu het voorstel der beide wethouders in behandeling kwam. onthield hij zich er van, zijn eigen voorstel aan te bevelen. De heer Collot d'Escury merkte op dat. als er een ziekenhuis kan komen zonder de steun van Hontenisse. waarom men dan moet meedoen. Hij wees daarbij op de vele nog nood zakelijk uit te voeren werken, waar aan hij nog toevoegde de binnenkort urgent wordende zuiveringsinstallatie Merkwaardigerwijze beargumenteer de hij dit door te wijzen op het belang van de volksgezondheid, wel ke o.i. toch in de eerste plaats én directeur gediend is met een goed geoutilleerd streekziekenhuis. Red.) De heer Staal wees erop dat, wan neer men het nu niet eens wordt, de kans op een nieuw ziekenhuis wel eens verkeken kan zijn. ,,Men heeft 30 jaar de boot gemist, als we hem nu weer missen is 't de vraag of er ooit nog een boot langs komt" zei hij. Drie leden tegen De uitdrukking „ten koste van al- les", waarmee het wethoudersvoor- stel het belang van een nieuw zieken huis aanbeval, vond de heer van Acker wel wat al te sterk. Hij wees in dit verband op de vele desiderata van de gemeente Hontenisse, waarbij hij vooral de verdere elektrificatie bepleitte. Van andere gedachten was de heer Hiel, die meende dat enkele van die desiderata, zoals de speel tuin en de uitbreiding van de straat verlichting, wel opgeschort kon wor den. Hij vond het ziekenhuis van pri mair belang. Dit nu was de heer Meyer weer niet met hem eens; hij achtte de belangen der eigen gemeen te primair. Men werd het er tenslotte over eens, eerst het voorstel in stemming te brengen om daarna de zaak van het zielental als basis voor de garan tie te behandelen. De stemming had tot gevolg, dat het wethoudersvoor- van het raadsbesluit, waarin uitdruk kelijk wordt gesteld dat de raad het billijk acht niet het aantal zielen van 1 januari 1955 als basis voor beta ling in de garantie te stellen, doch het aantal inwoners op 1 januari van enig jaar waarin de garantie aange sproken zou moeten worden. Met de zelfde heren tegen ging ook met dit voorstel de raad akkoord. Erkent U het feit?" vroeg de kan tonrechter de psycholoog. ,,Ik erken, dat ik ingehaald heb" antwoordde verdachte. In de verte naderden weliswaar twee lichten, maar ,,naar schatting kon ik zonder enig gevaargevoel doorgaan met pas seren." Volgens S. bevond zijn auto zich weer geheel op de rechter weghelft, toen de (lichte) botsing ontstond. De Over het verloop van de jong ste Statenzitting valt niet te jui chen, want de behandeling der begroting, het hoofdpunt der agenda kwam lelijk in het ge drang. Bij de eindstemming was er veel absentie vanwege het gevorderd uur. Zij die van zeer ver kwamen moesten wel ver stek laten gaan. Daardoor valt het licht op het heel grote euvel, dat eerst de tijd wordt zoek ge maakt door enkele bekende veel- praters en de begroting dan in tijdnood komt. Ergerlijk is het geweest, dat men maandag uren is bezig geweest met de kwestie van de gehuwde ambte nares en met het streeklaboratorium, dat dinsdagmiddag de heren v. Oir- schot. Kodde en Verhagen geen eind konden krijgen en dat ook de leden van G.S. mr. v.d. Weel - hoe goed die overigens spreekt - en de heer v. Poelje, o.i. veel zakelijker hadden moeten zijn. Nu kregen de andere le den van G.S. zo goed als geen ge legenheid tot een wederwoord; draai den de replieken op weinig uit en moesten de diverse begrotingen af geraffeld worden. Eigenlijk een be schamende toestand! Beter lijkt het ons om voortaan de begroting boven aan de agenda te plaatsen en dat vooral om de „lang speelplaten" - zo hoorden we ze gis ter noemen - een rantsoenering van de spreektijd wordt ingevoerd. Men behoeft toch niet altijd de goeden onder de kwaden te doen lijden. De verenmotie Om nog op enkele punten terug te komen: tegen het zeer ingrijpend voorstel om de absolute eis van vrije veren op de Wcsterschelde beli chaamd in de motie van juli 1952, te laten vervallen, hebben alleen de he ren Vercauteren en Ruymbeke tegen gestemd. De heer Lockef eer had al eerder moeten vertrekken en de heer v. Dongen woonde de kamerzitting bij. Polder concentratie De heer Philipse (G.S.) deelde nog mee, dat 27 februari a.s. het advies aan G.S. over de concentratie van polders op Z. Beveland wordt samen gesteld. Het rapport van de commis sie tot onderzoek der draagkracht van de polders is aanvaard en naar de minister doorgezonden. Er is, zei hij nog, geen sprake van dat de prov. waterstaat een plan heeft gemaakt om de Oosterschelde niet af te dam men. Het ging over een gedachte, welke door G.S. nader wordt bestu deerd. De suggestie van mr. v. d. Feltz om de leden van G.S. meer salaris te geven, viel in goede aarde en, nadat de fractie-voorzitters ,,ja" had den gezegd, besloten de Statenleden die jaarwedden te verhogen van f. 9.500 tot f. 12.000. In Zeeland waren deze jaarwed den tot nu toe het laagste. De ver hoging gaat in op 1 januari j.l., evenals de toepassing van een kin derbijslagregeling voor de gedeputeer den. De gemeenteraad van Kloetinge be sloot op voorstel van B. en W. deel te nemen in de gemeenschappelijke aanschaf van een roltrommehvagen voor het ophalen van huisvuil in het district Kapelle. Hiervoor zouden dan worden aangeschaft 500 uniforme huisvuilemmers. Voor genoemde doeleinden zal be houdens hogere goedkeuring een kre diet worden gevoteerd van resp. 11.000 en 4.000.—. Het ligt in de bedoeling voortaan het huisvuil twee maal per weck te doen ophalen. In het kader van het uitbreidings plan zal onder diverse voorwaarden een gemeentewoning op het Kerkplein \w den g'vuild tegen de smederij met bijbehorend erf, eigendom van de neer G. Slaooekoorn. eveneens aan het Kerkplein te Kloetinge. Zoals be kend gaat deze smederij etc. binnen afzienbare tijd verdwijnen. Besloten werd voorts tot uittreding uit de gemeenschappelijke regeling van bouw- en woningtoezicht en ge meentewerken op Zuid- en Noord-Be- vcland, ingaande 1 maart 1959. Kloetinge gaat streven naar een gemeenschappelijke regeling van bouw- en woningtoezicht op gemeen tewerken met enige nabuurgemeenten Op een vraag van de heer J. van Liere tC.H.) of hierover reeds van gedachten is gewisseld met de na buurgemeenten kon de voorzitter be vestigend antwoorden. Een krediet van 4550, —zal wor den verleend voor het egaliseren van het bouwterrein aan de verlengde Ko ningin Wilh.elminastraat en de Lewe- straat (zondagschoolboomgaard). De raad van Rilland-Bath verga derde voltallig. Burgemeester J. C. W. Jobse, gaf in zijn openingswoord een uiteenzetting var. de voornaam ste gebeurtenissen in 1956. Hij noem de o.a. de uitbreiding der gemeente met 110 woningen, waarmee in 1956 reeds een begin is'gemaakt. Spreker herinnerde aan het vele werk, dat ge_ daan moest worden, om dit object te verwezenlijken. Met de aanleg .-ar. een brandvijver is men ook in 1956 nog begonnen. Hij noemde voorts nog het aanleggen var. nieuwe perrons aan het station, wat ook een zeer goede verbetering is. Voor 1957 is er ook weer heel wat in de pen. Op het programma staat o.a. het aanleggen van een persleiding voor afvoer var. rioolwater, dat naar de Schelde zal gevoerd worden, de bouw van 36 wo ningen in het bouwplan rond de Herv. kerk en het bouwen van een slanger.- droogtoren bij de brandweergarage. Ook het dorpsplein zal zo mogelijk dit jaar verrijzen, terwijl de bouw van een nieuwe Geref. kerk aar. de Derde Weg waarschijnlijk zal doorgaan. Na mens de raad, dankte het oudste raadslid M, Moerman voor de uiteen zetting en hoopte, dat de raad zijn volle kracht zal verlenen, om een en ander te doen slagen. Besloten werd de bezoldiging van het gemeer.te- personeel per 1 januari 1957 met 6 pet. te verhogen. Een schrijven van G. S. om aan secretarissen, ontvangers en ambtena ren van de burgerlijke stand een uit kering-ineens toe te kennen, berekend naar 6 pet. der jaarwedde var. de pe riode 1 juli t.m. 31 december 1956. werd niet aanvaard. De raad stelt voor dit te verlenen voor de periode 1 sept. t.m. 31 december 1956. De verkoopprijs van bouwrijpe grond .n het uitbreidingsplan bij de N, H. kerk werd vastgesteld op f 10 per m2. De gasgeldlening groot f 1.500.000.-. waartoe in juli 1956 werd besloten en lopende tot juli a.s.. werd verlengd tot 31 december 1957. Een voorstel om een krediet beschikbaar te stellen voor verbetering van de riolering in de Arsenaalstraat te Bath werd aan genomen. Verzoeken van A. P. Quist en mej. M. Imanse, om toekenning van pre mie voor woningverbetering, werden afgewezen. Aan de fa. C. Colpaart en Zr. te Woensdrecht zal een per ceeltje bouwgrond, groot 24 m2, ver kocht worden tegen' f 2.50 per m2, zulks ten behoeve van de bouw van een machineloods. Een gemeentelijke premiewoning aan de Prins Bernhardstraat werd verkocht aan de heer P. Dalebout te Kloetinge voor de som van 5600.-. Meer liefhebbers De heer J. Leijs (arb) vroeg dien aangaande of er niet meer liefhebbers vooi üeze woning waren geweest. Hij stelde tevens de vraag of er wel be kendheid aan wordt gegeven als er 'n gemeentewoning voor aankoop be schikbaar is. Hij had zelfs vernomen dat een wethouder een bepaald ge zin, dat ook graag voor aankoop van een gemeentewoning in aanmerking zou komen, bericht zou geven als het zo ver was. Dit gezin had volgens de heer Leijs niets in die geest ver nomen. Zowel de voorzitter mr. Schimmelpenninck v.d. Oye als de betreffende wethouder de heer M. Reijnhoudt (C.H.) wisten geen bevre digend antwoord op genoemde vra gen van de heer Leijs te geven. Tijdens de rondvraag wees de heer van Liere op het soms vele malen slecht functioneren van straatlan taarns in de Prins Bernhardstraat ter wijl de heer Leijs de aandacht ves tigde op de aankoop van percelen grond door het Prot. Streekziekenhuis te Goes waarmede hoge bedragen zijn gemoeid. Omdat de tekorten straks verhaald worden op diverse gemeenten en andere instellingen, waartoe ook Kloetinge behoort acht te de heer Leijs het wel gewenst een waarschuwing te laten horen. Tenslott deelde de heer Leijs nog mede enkele vragen te willen stellen naar aanlding van een „briefje", dat kortgeleden op anonieme wijze aan diverse ingezetenen werd toege stuurd. Hij wenste dit echter te doen in een besloten zitting. afgelopen jaar en hij kwam tot de conclusie, dat, hoewel de opbrengst in de landbouwsector niet zo gunstig was als in voorgaande jaren men toch wel tevreden kon zijn, mede ge zien de omstandigheid, dat men in andere delen van het land tengevol ge van de ongunstige weersomstan digheden nog geringere opbrengsten heeft gehad. Wat de fruitteelt be treft kon de voorzitter mededelen, dat de opbrengst en de prijzen gun stig waren geweest. Hij hoopte, dat men ten aanzien van het landbouw beleid spoedig besluiten zou nemen, welke de algemene toestand gunsti ger zou kunnen beïnvloeden. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het aantal leden op 1 januari 1957 kon worden bepaald op 56. Het financieel verslag van de penning meester bleek eveneens gunstig te zijn; er was n.l. een batig slot van .f. 146,83. Tot bestuursleden werden herkozen de heren D. Boonman en J. Goense, terwijl tot afgevaardigde naar de kringvergadering werd be noemd de heer M. Rijk. Besloten werd weer een subsidie te verlenen aan het r.-k. maatschappe lijk werk in Zuid-Beveland-West. De heer van Liere, mechanisatie- deskundige bij de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst hield een lezing over de mechanisatie in de landbouw. De afgevaardigde van de N.C.B., de heer van Eijkeren. gaf een korte toelichting op het verzekeringswezen, zoals dit door de N.C.B. wordt ge voerd en de mogelijkheden welke op dit terrein aanwezig zijn. Besloten werd op dit onderwerp nader terug te komen, omdat het wel van belang werd geacht hiervoor een speciale bijeenkomst te beleggen. Hierna werd het woord gegeven aan het forum, bestaande uit de burgemeester, de voorzitter van de afdeling, alsmede de heren Andringa en Schuurmans. Gezien het reeds gevorderde uur duurde het stellen van vragen nogal kort, maar de vragen, welke gesteld werden waren zeer interessant. CURSUS „VEILIG VERKEER" De in deze gemeente gehouden cursus voor „veilig verkeer", welke werd gegeven door de postcomman- dant van de rijkspolitie, de heer van Hove, werd beëindigd. De deelname aan deze cursus was zeer goed; niet minder dan 50 personen hebben re gelmatig de cursus gevolgd. De bur gemeester bracht dank aan degenen, die hun belangstelling hebben getoond en hij hoopte, dat ieder zijn voor deel zal kunnen doen met hetgeen ter kennis werd gebracht. Tevens bracht hij dank aan de postcomman- dant, die zijn tijd hiervoor beschik baar had gesteld. Als blijk van waar dering werd hem een rokertje aan geboden. Leivedorp Verzoek om koopavond Tien winkeliers alhier hebben aan de raad van Arendskerke het verzoek gericht om op iedere vrijdag een koopavond te mogen houden. Zij bren gen naar voren, dat zij merendeels zonder vreemd personeel werken en daardoor op de zaterdagmiddag over belast zijn. De bediening kan dan niet altijd zó zijn als wel wenselijk. Minder prettig voor hen doch zeker ook voor de cliëntèle. Zij zijn van me ning dat een koopavond hun taak zal verlichten en ten goede zal ko men aan de service. Naar zij van verschillende zijden vernamen zal 'n koopavond ook door het publiek zeêr op prijs worden gesteld. B. en W. adviseren de raad het verzoek in te willigen. Sas van Gent FEESTELIJKE JAARVERGADERING VAN ST. WILLIBRORDUS. Maandagavond hield de afdeling Sas van Gent van de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers (sters) in industriële bedrijven St. Willibrordus haar algemene jaarver gadering, die zeer goed bezocht werd. Het was wel een zeer bijzondere ver gadering want er waren niet minder dan 16 leden die gehuldigd werden omdat zij 25 jaar of langer lid waren van de bond. Voorzitter R. Lippens opende de vergadering. Hij riep allen een harte lijk welkom toe, speciaal de heren Gubbens en van Hilst, respectievelijk de scheidende en nieuwe districtsbe stuurder, waarna het woord werd ver leend aan de secretaris, die na voor lezing van de notulen en de ingeko men stukken, een verslag gaf over het jaar 1956. Ook de penningmeester kon een gunstig geluid laten horen, want 1956 kon afgesloten worden met een be hoorlijk batig saldo. De aftredende bestuursleden, de heren R. van Dinteren, L. Andriessen en M. Wijne, werden allen herkozen, terwijl de heer A. Vermast werd ge kozen tot lid van de kascontrolecom missie. Na de pauze werden de jubilarissen door de scheidende districtsbestuur der. de heer J. Gubbens gehuldigd. Na zijn rede, waarin hij ook een terugblik gaf over de periode waarin hij in Sas van Gent werkzaam is ge weest, spelde hij de jubilarissen het zilveren bondsirtsigne op. De heer Krieckaert dankte namens de jubilarissen voor de hun gebrachte hulde. Nadat de plaatselijke voorzitter van de KAB, de heer van Assche, het woord had gevoerd, die eveneens zijn felicitaties aan de jubilarissen over bracht, werd afscheid genomen van de districtsbestuurder de heer J. Gubbens. Hem werd een blijvende herinnering aangeboden in de vorm van een prachtig wandbord. Vervolgens deed de nieuwe dis trictsbestuurder de heer van HUst met een korte speech zijn intrede. COMMISSIE VOOR VEILIG VERKEER ACTIEF. Door de plaatselijke commissie voor Veilig Verkeer wordt bij voldoende deelname een mondelinge verkeerscur. sus gegeven. De cursus zelf is geheel gratis en is voor alle weggebruikers bestemd. Of men automobilist, wiel rijder of voetganger is doet niets ter zake, de plaatselijke commissie meent, dat ieder wel eens een opfris- sertje kan gebruiken. Vooral voor de categorie bromfiet sers is deze cursus zeer belangrijk, omdat het juist deze weggebruikers zijn, die tussen het snelle- en langzame verkeer gelegen zijn. De cursus zal bestaan uit een zestal lessen van on geveer twee uur. Het ligt in de be doeling om in de tweede helft van fe bruari met de lessen aan te vangen. De lésavor.den zullen in onderling overleg worden vastgesteld. Na afloop van de cursus bestaat er gelegenheid om een klein examen af te leggen, -waarna een diploma kan worden ver strekt. Belangstellenden kunnen zich op geven bij de consul Wmr. Ie kl. Eggermor.t, Joost de Moorstraat 1, ten stadhuize, of op de kazerne der Rijks politie. In de gisteravond gehouden raads vergadering van Oostburg heeft de voorzitter het afgelopen jaar belang rijk genoemd, omdat het de overgang meebracht van de periode van her bouw naar de periode van uitbrei ding. In dit teken noemde hij het ver heugend, dat de raad reeds een voor stel kon worden voorgelegd voor uit gifte van grond ten behoeve van de woningbouw. Deze grond ligt aan de Zandstraat cn aan de zuidwestzijde van de Kroonwijk. Er zullen acht midden standswoningen en vijftig arbeiders woningen, alle met premie, worden gebouwd. Uiteraard toonde de raad zich met dit voorstel in de raadsver gadering akkoord. De grond werd uitgegeven aan de gebr. v. d. Poel te Terneuzen. Ook aan de aanleg van straten en riolering op en in dit bouwterrein gaf de raad zijn fiat. In de nieuwjaarsrede werden voorts nog de belangrijkste zaken aange stipt die van 1957 verwacht worden. Dit zijn twee plannen voor bejaarden huizen, een noodzakelijke uitbreiding van het ziekenhuis, het zwembad, de nieuwe straatverlichting en de oprui ming van krotwoningen. Voorts de opening van de r.-k. H.B.S. en de voltooiing van de herbouw der ker ken. Voor 1958 staat de opening van het nieuwe raadhuis te wachten. Hoewel daar dus nog even tijd voor is, zal toch in 1957 reeds serieus gedacht moeten worden over een gepast feest bij dié gelegenheid. Z ierikzee Nieuwe wethouder benoemd De raad van Zierikzee benoemde in de vacature-Catshoek, tot wethou der de heer M. Verheyen (arb). De aftredende heer Catshoek werd door de burgemeester lof toegezwaaid voor zijn werk in het belang der gemeente. Het officiële afscheid zal in een volgende zitting plaats heb ben. Dit jaar zal ir. onze stad een ac cordeon- en mondorgelconcours wor den gehouden. Het initiatief hiervoor is uitgegaan van de heer Q. J. van Trgt uit Zeist, voorzitter van de Ne derlandse Accordeon Associatie en vice-president van de I.F.C. Er ts een werkcomité ter uitwerking van de plannen gevormd en men zal pogen een garantiefonds te stichter, om de onvermijdelijke kosten te bestrijden. Er zijn al toezeggingen tot deelname aan het concours, waaronder uit Gent en Hilversum. Het is niet uitgesloten dat men het concours kan laten sa menvallen met de komende Toren feesten. St.-Jan steen WACHTHUISJE Ten gerieve van de busreizigers is door het gemeentebestuur naast de r.-k. kerk een nieuw wachthuisje geplaatst. Terhole SPORTCLUB SPEELDE TONEEL. De r.-k. Sportclub „Terhole" kan op een zeer geslaagde toneelavond terugzien. Gezien het feit dat de rol bezetting uitsluitend uit nog onerva ren spelers bestond was de uitvoe ring goed te noemen. Ook op de op komst van het publiek was goed, ter wijl iedereen uiterst tevreden was over de goed verzorgde avond. IJtendijke K.A.B.-TONEEL SPEELDE OOK IN SLIJKPLAAT. De toneelgroep van de K.A.B. speel de ook in Slijkplaat het toneelspel: Een duvel die op het lest nog in de hemel kwam. De heer Alberts, hoofd der school, opende de avond. Men speelde voor een volle zaal. De uit voering bracht voor de K.A.J.-Rome bedevaart 80. op, waardoor men nu reeds zoveel in kas heeft, dat men twee leden kan laten deelne men aan de bedevaart in augustus. Tot slot van de avond dankte kape laan van der Veeken uit IJzendijke de aanwezigen, speciaal de heer A. van Looy, die zo goed was belange loos met zijn bestelauto voor het vervoer van de toneelgroep te zor gen. TONEELSPEL VAN PATER HENRI DE GREVE, Voor een vol jeugdhuis hield pater de Greve zijn boeiend toneelspel: Een opzienbarende rechtzaak, modern Ma ria-spel. Twee uur lang heeft het pu bliek met spanning geluisterd naar deze Maria-apologie waarin de lof van de Moedermaagd voor een „niet-gelovige commissie voor objec tief onderzoek, denkbeeldig in de zaal aanwezig, wordt gezongen. Tot het laatste ogenblik wist de spreker, die zich hier als talentvol voordrachts kunstenaar deed kennen, de spanning erin te houden. Het was jammer, dat zijn assistente aan de piano wegens ziekte verstek moest laten gaan, zo dat dit gedeelte door een invaller moest worden verzorgd, die daar niet op voorbereid geweest. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 1 februari, de volgende hoogwaterstanden; te Hans- weert om 4.02 en 16.28 uur, te Ter neuzen om 3.22 en 15.36 uur en te Vlissingen om 2.52 en 15.16 uur. In New York wordt een kleine atoombatterij tentoongesteld, die vol gens de uitvinders bijna eindeloos energie levert en zo goed als geen af scherming tegen uitstraling behoeft. De batterij werkt op een afvalprodukt van atoomreactoren De makers vinden hun stroombron „zo veilig als een huissleutel". GOES Grand: Onvergankelijke melo die. Prins: Schakels. MIDDELBURG Electro: Jouw muziek behoort mij. VLISSINGEN Alhambra: Gevaarlijke ontmoetingen. Luxor: Honderd moeder tjes van zestien. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: De slimme Pygmalion. GENT Kon. Ned. Schouwburg: The great Sebastians.

de Stem | 1957 | | pagina 2