A Engeland wil snel beraad met de West-Europese landen Luchtreus ging over de kop Kamerrumoer over de kwestie Kolfschoten' Binnen vijftien huis en werkdagen een kant klaar Na defensie-overleg met de V.S. Eind februari komen de ministers in Londen bijeen Prins Bernhard beleefde een hachelijk moment Steun voor het plan Eisenhower MEER DAN 5000 MIJL MET EEN HALF SCHIP Eindelijk spijkers met koppen? Thee duurder Horeca wil uitspraak over rijverbod Eisenhower verwelkomde Saoed DAGBLAD VOOR ZEELAND Eisenhower neemt Dulles in bescherming Drama Nieuw/and Waarschijnlijk toch moord Dienstweigering of ongeluk? En de margarine waarschijnlijk ook Zacht Vier jaar wegens doodslag Amerikaanse Huis van afgevaardigden Thunderstreaks voorlopig aan de grond w I I borden 97e JAARGANG No. 22366 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr. H. M, L. de Rechter, P. V. M_ Vei cauteraa, L. J v. 't Westende. Abonn.prijs bo voorultbet t 6.50 p. kwartaal, p. post t 7J2U. p. week (ultsi. bij niet postbesteli.) f 0.50 incasso word! berekend. Losse numm. 13 ct Postrek 278841 Voor Cod, Koningin tn Vaderland DONDERDAG 31 JANUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend ln de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan- lienlijke rechictie; volledig tarief en Alge- mene Voorvaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd, Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236- Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 C OSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. n 351 Engeland heeft de zes andere leden van de Westeuropese Unie voorgesteld, de zeven ministers van Buitenlandse Zaken eind februari a.s., ter bespreking van vraagstukken betreffende de landsverdediging, in Londen te doen bijeen komen. De Britse regering beeft in bet afgelopen weekeinde uitnodigingen aan de regeringen van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, België, Nederland en Luxemburg gezon den. Aan de komende bijeenkomst der Westeuropese ministers van Buitenlandse Zaken gaan de beraadslagingen vooraf, die de nieu we Britse minister van landsverdediging, Duncan Sandys, thans in de Verenigde Staten voert. In gewoonlijk welingelichte Londense kringen meent men, dat de Britse regering aan de hand van deze besprekingen haar stand punt zal bepalen inzake de omvang der in West-Europa gelegerde Britse strijdkrachten. De voornaamste onderwerpen van bespreking op de voorgestelde minis tersbijeenkomst zullen waarschijnlijk de volgende zijn: l Een herwaardering der defensie- bijdragen van de zeven West europese staten. Verwacht wordt, dat er een officiële Engelse ver klaring zal komen over de Britse defensiepositie, gezien in het licht van de besprekingen, die minister Sandys thans in Amerika houdt. O Een algemene meningsuitwisseling op politiek gebied. De in de laatste tijd gedane voor- stellen voor Europese en Atlan tische „parlementen" en de sug gesties, om tot grotere samenwer king tussen de verschillende West europese organisaties te komen. De permanente raad van de West europese Unie zal zeven februari a.s. te Londen worden gehouden. Ver moedelijk zal dan het Britse voorstel worden besproken. Het was aanvankelijk de bedoeling geweest later in het voorjaar een bijeenkomst van de Westeuropese mi nisters van Buitenlandse Zaken te be leggen. Het feit, dat Groot-Brittannië heeft voorgesteld reeds in februari, en dan te Londen, te vergaderen, wordt in de Britse hoofdstad als een nieuwe aanwijzing opgevat, dat En geland nauwere betrekkingen met West-Europa wil ontwikkelen. Minister Sandys, heeft te Washing ton, na een langdurige bespreking met Dulles over de politieke kanten van de plannen voor de defensie, verklaard, dat Dullles en hij het vol ledig eens zijn geworden over alle voornaamste onderwerpen die ter sprake kwamen. De missie van Sandys zou met vol ledig succes bekroond zijn. Hij heeft onder meer de verzekering gekregen, dat de V.S. hun gegevens aangaande ontwikkeling van bestuurbare projec tielen met die van Engeland verge lijken. De Verenigde Staten zouden ook in beginsel hebben ingestemd met bijna alle bezuinigingen op de Britse de fensie, die Sandys ter sprake 'heeft gebracht. Men gelooft, dat de V.S. te kennen hebben gegeven, bereid te zijn iedere vermindering van de Brit se defensieve kracht met strategische middelen te compenseren. Toch een Bermuda De Britse Fairey-fabrieken hebben te Londen bekendgemaakt, dat de door hen vervaardigde geleide pro jectielen van het type „Fireflash", die door vliegtuigen tégen vliegtuigen kunnen worden gebruikt, aan alle le den van de Navo zijn aangeboden. Niettegenstaande de Amerikaanse tegenspraak van geruchten, dat de regeringsleiders van de V.S., Groot- Brittannië en Frankrijk elkaar bin nenkort op Bermuda zouden ont moeten, schrijft de diplomatieke re dacteur van de Daily Telegraph", dat er wel degelijk een conferentie op Bermuda zal worden gehouden, maar dat hieraan alleen president Eisenhower en premier MacMillan zullen deelnemen. Eisenhower heeft gisteren in een persconferentie gezegd, dat hij de Amerikaanse buitenlandse politiek volkomen onderschrijft. Hij herhaalde zijn woorden van het vorige jaar, toen hij Dulles beschreef als de groot ste minister van Buitenlandse Zaken, die hij ooit had gekend. Hij voegde eraan toe dat hij de laatste zou zijn om te beweren dat hijzelf of Dulles nooit een fout heeft gemaakt. Eisenhower verklaarde ook dat hij geen inzage zou geven van zijn brief wisseling met andere wereldleiders aan de Senaatscommissie voor Bui tenlandse Zaken en die voor de strijd krachten (die dinsdag besloten een onderzoek in te stellen naar de Ame rikaanse politiek voor het Midden- Oosten gedurende de elf laatste jaren.) Naar wij van de officier van justitie te Middelburg vernamen is het ver moeden eerst uitgesproken dat de weduwe Kodde-Roose zelfmoord zou hebben gepleegd, niet goed houd baar gebleken. Men acht het nu waar schijnlijk, dat men hier, wat de vox populi al lang zei, met moord of dood slag te maken heeft. De 40-jarige chauffeur, L. H. uit Nieuwland, die regelmatig met het slachtoffer omging, wordt hiervan ver dacht, evenals van diefstal van het uit de woning verdwenen geld. H. blijft echter ontkennen zich aan een en ander schuldig te hebben ge maakt. TITO gaat misschien toch nog wel naar de Verenigde Staten Dit heeft een Zuidslavische regeringsfunctiona ris te kennen gegeven. Eerder was gemeld, dat Tito niet zou gaan. PREMIER Fagerholm van Finland is gisteren in Moskou aangekomen, waar hij door Boelganin verwelkomd werd. IN EEN olieraffinaderij te Whiting (V.S.) heeft zich dinsdagavond een ontploffing voorgedaan, waardoor ze- yen arbeiders lichte verwondingen op liepen en een schade van onge veer een miljoen dollar werd aange richt. DE GEMIDDELDE leeftijd van de le den. der Eerste Kamer bedraagt mo- menteel 56 jaar. Dic van de leden der Tweede Kamer 51 jaar. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgerekend. VOLGENS radio-Peking is vorig jaar <40.000 man van het Chinese leger ge demobiliseerd De meeste ex-militai ren zijn in de landbouw te werk ge steld. PROF. SAMKALDEN. minister van Justitie, heeft gisteren de centrale adoptieraad geïnstalleerd. VIER HOUTHAKKERS zijn in een bos bij Bilbao om het leven geko men en twee gewond door het ont ploffen van een granaat, die een van hen had opgeraapt MINISTER SUURHOFF heeft giste ren in Amsterdam de eerste spade ln de grond gestoken voor het nieuwe gebouw van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor. IN HAARLEM is een twaalfjarig meisje, dat met haar fiets kwam te vallen, door een autobus overreden. Het kind overleed kort daarna. NEDERLANDSE marinevliegtuigen hebben gisteren tevergeefs gezocht naar een Frans schip, dat zich op de Noordzee in nood zou bevinden. 55 (van onze parlementaire verslaggever) De nogal nadrukkelijke methode waarvan de PvdA zich de laatste tijd van pers en radio bedient om ieder een ervan te overtuigen, dat zij geen enkele invloed uitoefent op benoe mingen, is ook door de socialistische redenaar Scheps gisteren in de Twee de Kamer weer toegepast. Hij opende een nieuwe rij van sprekers die de burgemeestersbenoei-jingen in Den Haag en Amsterdam bij de begroting van Binnenlandse Zaken ter sprake brachten en deed zijn uiterste best om zijn partij van alle smetten, van politieke touwtrekkerij schoon te wassen. De heer Scheps kreeg echter de wind van voren, toen professor Oud (VVD) over deze zaak zijn licht deed schijnen en minister Struycken geluk wenste met de keuze, die op mr. Kolf schoten. de burgemeester van Eind hoven, is gevallen. „Ik ben ervan overtuigd, dat hierbij menselijkerwij ze geen risico zal worden geleden", aldus professor Oud. Deze burge meester kent zijn vak, in tegenstelling tot de in Amsterdam benoemde socia listische magistraat, die over geen enkele bestuurservaring beschikt." De thans insluipende gewoonte om er een partijzaak" van te maken, leek volgens prof. Oud verdacht veel op politiek touwtrekken. Verschillende protestant-christelijke sprekers gaven blijk van hun onge noegen over de benoeming van mr. Kolfschoten De heer Bee.rnink (CH) •had zonder meer de post van commis saris van de Koningin in Gelderland voor de CH opgeëist, na wat er in Den Haag aan zijn partij voorbij is gegaan. De heer Scheps merkte op dat de kandidaat voor deze partij in Gelder land. zelfs nog geen lid van de CH is. Hij kreeg van de Liberale fractie leider een tegenstoot te verwerken, die hem de rest van de middag wel knock-out sloeg. „U i-aakt zere tenen aan. Het is ons niet onbekend, dat er burgemeesters zijn, die gauw even lid van de PvdA zijn geworden om dat ambt te kunnen bemachtigen". Na deze onverkwikkelijke affaire deed zelfs het betoog van ds. Zandt nog verfrissend aan. Hij wekte de lachlust van de Kamer op door te me moreren, dat zelfs Radio Vaticana melding had gemaakt van de benoe ming van burgemeester Kolfschoten. De heer Smallenbroek (AR) heeft nog zijn vizie gegeven over het sa- larisbeleid en de verhoging van de salarissen voor de hogere rijks-amb tenaren. Het laat zich aanzien, dat de AR het minister Struycken niet al te moeilijk zal maken wanneer deze laatste slechts enige verbetering, ook voor de lagere ambtenaren, in het vooruitzicht kan stellen. Vandaag zal de minister deze moei lijke zaak in de Tweede Kamer ver dedigen Bij de behandeling van Justitie heeft mr. van Rijckevorsel de minister ver zocht, zich eens in verbinding te stel len met de aalmoezenier van de ge vangenissen, om na te gaan hoe de situatie is voor de levenslang gestraf ten in de gevangenis te Breda. Vol gens hem wordt deze situatie voor betrokkenen langzamerhand „onhoud baar". De theepakkers hebben van het mi nisterie van Economische Zaken toe stemming gekregen, de prijzen van thee te verhogen. De goedkoopste en duurste theesoorten zullen zes cent per ons duurder worden, de middel soorten ongeveer vier cent. Als het produktschap voor zuivel zijn zin krijgt en de subsidie op melk zou worden afgeschaft (gisteren maak ten We hier al melding van) zou dit waarschijnlijk een verhoging beteke nen van de melkprijs met 10 cent per liter. De margarine zal waarschijnlijk drie cent per pakje duurder worden. De fabrikanten hebben de minister toe stemming gevraagd om de prijzen te verhogen en in verband met de ge stegen grondstoffenprijzen zal hun dit waarschijnlijk worden toegestaan. Van bevoegde zijde wordt het vol gende medegedeeld: „Toen dinsdag avond Z.K.H. prins Bernhard in de door zijn chauffeur bestuurde auto uit de richting Apeldoorn kwam, reed bij Voorthuizen een tankauto zonder sein te geven uit een benzinestation de verkeersweg op, waardoor deze weg geheel geblokkeerd werd. De chauffeur van de auto van de prins kon alleen een aanrijding voor komen door tussen het benzinestation en de tankauto in uit te wijken. Het bestuur van het bedrijfschap Horeca heeft besloten de minister van Economische Zaken te verzoeken, een duidelijke uitspraak te doen ten aan zien van het tijdstip van opheffing van het zondagsrijverbod. Zulks met be trekking tot de grote belangen, die er voor het vreemdelingenverkeer en het hotel-, restaurant- en cafébedrijf bij handhaving van dit verbod op het spel staan. weer Verwachting van het KNMI, j tot donderdagavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Over het algemeen veel be- wolking met plaatselijk wat re- gen. Matige tot krachtige wind in 2 hoofdzaak tussen zuidwest en 2 zuid. Aanhoudend zacht weer. 2 Vandaag: zon onder 17.26 uur; 2 maan onder 18.33 uur. Morgen zon op 8.20 uur, maan op 8.27 uur. De pet in de hand, het hoofd gebo gen, zo verliet de Engelse vlieger- of jicier Dennis Kenyon het gebouw van de krijgsraad te Nicosia op het eiland Cyprus, nadat hij was ver oordeeld tot een jaar militaire de tentie en oneervol ontslag uit de dienst. Kenyon kreeg deze straf, om dat hij, in afwachting van het ver trek vanaf het vliegveld te Nicosia uoor 'n bombardementsvlucht naar Egypte, het landingsgestel van zijn i e'Ta'bommenwerper (opzette- j' 'la(* ingetrokken, waardoor de machine werd beschadigd en hij niet op kon stijgen om zijn opdracht uit te voeren De 43-jarige staatloze mijnwerker Hugo Peter is woensdag wegens doodslag op een Amerikaanse korpo raal, gepleegd in juli 1945 in Nieu- wenhagen (L.) door een rechtbank te Aken tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Peter, die eerst luitenant bij de Waffen-SS is geweest en na zijn de sertie sergeant in het Nederlandse le ger was geworden, schoot de Ameri kaanse militair dood in de woning van zijn gescheiden vrouw. Zo op het oog zal men van twee vriendelijke, modern in gerichte tuinderswoningen te Nootdorp niet zeggen, dat zij grotendeels „in fabriek" ge maakt zijn. Het zijn twee van de twaalf „proefkonijnen" van het B.G.-panelensysteem, die door de technische groep van de N.V. Bouwkas Nederlandse Ge meenten zijn gebouwd. De ontwerpers zien kans, afgezien van grond en fundering, binnen één tot twee dagen zo'n woning glasdicht onder de kap te hebben. Na 15 werk dagen wordt het huis kurkdroog, ge schilderd en behangen opgeleverd. Uij de prijs, die ongeveer op de hoog te van een vergelijkbare traditionele woning hgt, zijn een moderne keuken, complet» douchekamer met drukgei- ser, plastic-betegelde keuken, gang en trap en plastic behangen gang en trap penhuis, kasten etc. inbegrepen. Het is nog niet zo, dat deze gepaten teerde woningen thans reeds kunnen worden geleverd. Nu de proefnemin gen naar het oordeel van de bouwkas geslaagd zijn, zal industriële voorbe reiding nodig zijn. In dit najaar hoopt men met de aanloop te kunnen be- ginnen. Verwacht wordt, dat men in 1958 de produktie van 1500 tot 2000 van dergelijke woningen aan zal kun nen. Panelen van plm. 70 kg per stuk dragen de elementen, die gemakkelijk door twee niet-geschoolden op hun plaats kunen worden gebracht. Waar nodig, zijn in de panelen alle leidingen aangebracht, ook in die van de bin nenmuren. De deurlijsten worden in de fabriek gemaakt en zijn dan reeds van hang- en sluitwerk, tochtstrippen e.d. voorzien. Ramen en deuren zijn afgehangen, gegrond en geplamuurd. Op verdiepingshoogte wordt rond om de panelen een tengel gespijkerd. Op dc dragende wanden wordt hoek- staal met aangelaste strippen beves tigd. Do kapconstructie bestaat uit gestandaardiseerde, verticaal stabie le, spantelementen. Zij worden in de fabriek invouwbaar gemaakt, zodat het transport geen moeilijkheden biedt. Het dakbeschot bestaat uit licht plaat-element. Het is de aannemer te Nootdorp ge lukt zij- en binnenwanden, dakspanten en dakbeschot in 10 uur tijds op het fundament te plaatsen. Op de tweede dag zaten de pannen op 't huis, wa ren de ruiten en goten geplaatst en was de uit beton-elementen bestaande schoorsteen boven het dak. De tim merman was met de gestandaardiseer de binncnbeplating bezig, alsook met het leggen van de houten vloer in de bovenverdieping. De elektriciën behoefde slechts ge prefabriceerde, bedrade, bijgeleverde elektrische leidingen te bevestigen. Op een der volgende dagen worden keu ken. sanitair en douchekamer en pla fonds geïnstalleerd, waarna binnens huis schilder en behanger hun werk kunnen doen. Ondertussen kan de metselaar rus tig aan de buitenboel beginnen. Rond om het gehele huis wordt namelijk op spouw een halfsteens bakstenen muur gebouwd Is deze gereed, dan heeft het huis een geheel traditioneel uiter lijk. Het metselwerk kan desgewenst worden uitgesteld, omdat het huis on der de kap zonder stenen muren reeds volledig bewoonbaar is. Gezien de thans bereikte resultaten zal de N.V. Bouwkas Nederlandse Ge meenten deze bouw op grote schaal aanpakken. De aannemers, die met het werk kennis hebben gemaakt, zijn, naar hun zeggen, enthousiast. De tankauto, die door was gereden, werd door de auto van de prins inge haald en, zij het niet dan na enige moeite, tot stilstand gebracht. Desge vraagd heeft daarop de chauffeur van de tankauto zijn rijbewijs afgegeven, waarna dit aan de politie ter hand is gesteld. Een paar jaar geleden was een auto van de prins bij een verkeersongeval betrokken, doordat een voorrijdende vrachtwagen zonder reden plotseling naar de linkerkant van de weg reed. terwijl de auto van de prins passeer de. De bestuurder van die vrachtwa gen is, hoewel hij het ongeval onge twijfeld gemerkt heeft, zonder meer doorgereden en kon niet opgespoord worden. Door deze ervaring geleerd is nu onmiddellijk nagegaan wie de be rijder van de tankauto was." Koning Saoed van Saoedi-Arabië is woensdag van New York naar Washington gevlogen en daar begroet door president Eisenhower. De koning wandelde arm in arm met de Amerikaanse president naar Foster Dulles. Achter hen liep een lid van 's konings gevolg, die het zes-jarig zoontje van de vorst een slachtoffertje van de kinderverlam ming op de arm droeg. Kanonnen losten saluutschoten. Eisenhower, die voor het eerst naar het vliegveld van Washington ging 'om een buitenlands staatshoofd te be groeten, heeft voor zijn vertrek op een persconferentie verklaard dat hij elke onhoffelijkheid tegenover een officiële bezoeker van Amerika be treurt. Deze telefoto uit Parijs toont de volkomen vernielde neus van het viermotorige Franse vliegtuig van het type „Armagnac", dat met 57 mensen aan boord bij een landing op het vliegveld Orly bij Parijs over de kop sloeg en in brand geraakte. Duidelijk ziet men redders in de wrakstukken aan het werk. Een van de gewonde passagiers (een Tune sische oud-minister) is inmiddels aan zijn verwondingen bezweken. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft woensdag met een overweldigende meer derheid (355 tegen 61 stemmen) president Eisenhower gemach tigd Amerikaanse strijdkrachten en geldmiddelen te gebruiken om een eventuele communisti sche agressie in het Midden- Oosten een halt toe te roepen. Het huis nam een resolutie aan, waarin de president de bevoegdheden worden gegeven, waarom hij in zijn speciale boodschap aan het congres van 5 januari jongstleden had ver zocht. Naar aanleiding van de ongevallen, welke de laatste weken hebben plaats gevonden, met enkele vliegtuigen van de vliegbasis Eindhoven, heeft de chef van de luchtmachtstaf bepaald, dat, hangende het onderzoek, met een aan tal vliegtuigen van het type Republic F-84-F „Thunderstreak", voorzien yan een bepaald type motor niet zal wor den gevlogen. De storingen die zich hebben voorgedaan zijn van techni sche aard. Deskundigen van de Ko ninklijke Luchtmacht verwachten ze binnen korte tijd te kunnen opheffen. Een bericht, waarin sprake zou zijn van nalatigheid van Amerikaanse zij de, als gevolg waarvan de opheffing van deze storingen zou zijn vertraagd, is niet in overeenstemming met de fei ten. Daarentegen verlenen de Ameri kaanse autoriteiten alle mogelijke me dewerking. Dit alles volgens een me dedeling van de voorlichtingsdienst der Kon. Luchtmacht. Schepen komen er iedere dag bij tientallen de Nieuwe Water weg binnen, maareen half schip, is dat voor wat de Rotter damse haven betreft ooit gebeurd Kapitein L. Westdijk heeft het met de „Thames" van L. Smit en co's Internationale Sleep dienst klaargespeeld om meer dan 5000 mijlen met dit wrakstuk want meer was het niet af te leggen. Van Rio de Janeiro over de oceaan, bij storm en ontij. Twee maanden geleden begon de reis. Een Franse sleepdienst had voor het karwei bedankt. Het betrof de resten van het vrachtschip „Farrapo" van de Braziliaanse „Lloyd", dat daar op de kust op de rotsen was gelopen en door de elementen vernield. Het halve schip moest naar Europa worden gesleept, want al was een deel naar de bodem van de zee verhuisd, het restant werd nog wel een nieuwe andere helft waardig gekeurd. Boele en Bolnes zou er weer een heel schip van moeten maken en daarom werd alles wat nodig was dichtgetimmerd. En toen: varen maar

de Stem | 1957 | | pagina 1