Tweede Kamer toont zich uiterst gereserveerd Kamer wil uitspraak over de voetbalpool Bus uit Wouw rijdt op fietsers in twee arbeiders gedood Koning Saoed was in New York alleen maar Saoed SCHEEPSBEMANNING WILDE BEVELEN NIET OPVOLGEN Verhoging topsalarissen nog omstreden Sovjet-Unie geen Y.N.-leger de grens aan Mr. D. Spitzen overleden Bij verkeerslicht te Rotterdam Remmen weigerden op het kritieke moment Algerijnen in Parijs staakten Westen is bewapend goed POOLKANSEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Alleen zonder en communisten meer voor ONDERZOEK GEVRAAGD Kwestie Israël Waar hoort het S.U.S-huis thuis? Spaak zaterdag naar Den Haag Gezin Bol moet van toneel af BUS IN BESLAG GENOMEN Vrij zacht Generaal Norstad: P.T.T.- ingenieur in Amerika om het leven gekomen Communisten en de vijfde mei Omdat vrienden nog niet aan boord waren: Driest verwijt communisten van Engeland bereidt H-bomproef voor HET LOT DER GEVANGENEN IN BREDA 8 Paashaas voor 8 Beatrix 8 Motie tegen een vierde assemblée Eén jaar voor Kenyon 97e JAARGANG No. 22365 Uitgav* M. V. Uitgever» MD. Neerlandla. Verechijnt elks werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. U. A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr. H. M, L. de Rechter, P. V. M. Vercauteroa, L. J West ends Abonn-prij* oD voorultbet 1 6.5U p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (ultsl. bD nlet postbestell.) t 050. Incasso wordt berekend. Losse nunun. 13 ct Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 30 JANUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2238 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601COSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 351 (Van onze parlementaire verslaggever) Reeds de eerste dag na het reces is de Tweede Kamer, naar aan leiding van de begroting van Binnenlandse Zaken, begonnen met een debat over een pijnlijke kwestie. Deze houdt verband met de beperking van de bestedingen. Daarbij kwam namelijk de vraag aan de orde, of de regering de hogere ambtenaren, van de rang van referendaris af, nu juist in een tijd waarin het bezuinigen gebla zen is, een salarisverhoging moet geven. Er was 10 miljoen voor dit doel uitgetrokken als aanvullende begro tingspost. Het is echter niet uitgesloten, dat het verzet tegen het toeken nen van dit bedrag nog tot moeilijkheden aanleiding zal geven. Merk waardigerwijze waren de partijen, die in het parlement tot de uitgespro ken oppositie behoren, vóór. Dat zijn totnutoe de communisten en de V.V.D. Van de laatsten is het direct te be grijpen, omdat zij onder hun kiezers het grootste kwantum tellen van de genen die met deze verhoging zouden worden bedacht. De communisten mo tiveerden hun standpunt met het uit spreken van de wensdroom, dat door een stijging van het salarispeil aan de top vanzelf ook de onderste gedeel ten van de kolom in beweging zouden komen. Wat de A.R. doet is nog niet bekend. De P. v. d. A. liet weten, dat zij voor 100 procent tegen deze salaris verhoging is en liet slechts een onwe zenlijk kiertje van een deur open, waar minister Struycken nog door zou kunnen glippen zonder zijn pres tige te verliezen. De P. v. d. A. wil namelijk een nieuw onderzoek door specialisten. De hele zaak zou dan tot september moeten worden uitgesteld. DRIE WEKEN gevangenisstraf heeft een 17-jarige H.B.S.-er uit Den Haag gekregen, omdat hij op 4 november, tijdens relletjes naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hongarije, een poli- tie-agent met een steen had gegooid. DE RUSSISCHE militaire attaché in Denemarken is verzocht het land te verlaten, omdat zijn gedrag onverenig baar wordt geach' met zijn positie. IN GOOR is een 78-jarige dame uit het raam van haar slaapkamer geval len. Eerst enige tijd later werd zij door een voorbijganger gevonden. Zij over leed aan de gevolgen van de val. EEN GROEP van 150 Hongaarse vluchtelingen gaat dinsdag 12 februa ri scheep op de ,,Johan van Olden- barneveldt", teneinde in Australië een nieuw bestaan te kunnen beginnen. In totaal zullen ongeveer 1100 Hongaren naar Australië of Nieuw-Zeeland gaan. PRINS BERNHARD vliegt op vrijdag 1 februari a.s. naar Arosa en keert de dag daarop met koningin Juliana naar Nederland terug, 's Avonds worden dan op Soestdijk de verjaardagen van de prinsessen Beatrix en Margriet ge vierd. MGR. JANSEN, de bisschop van Rot terdam, heeft gisterenmorgen het al taar van de „Statendam" gewijd. Hij gaf de bemanning een heilwens en wens e het schip behouden vaart. NEDERLAND heeft het laagste t.b.c.- sterftecijfer en met Denemarken heeft ons land ook het kleinste aantal t.b.c.- patiënten. Dit werd op een conferentie in New Delhi meegedeeld. VIJF NIEUWE atoomkrachtcentrales met een vermogen van 400.000 tot 600.000 kWh zullen tussen 1958 en 1960 in de Sovjet-Unie in gebruik worden genomen. HET scheepvaartverkeer in de haven van Soerabaja ligt volledig stil. De scheepvaartmaatschappijen hebben af gesproken, de haven niet meer aan te doen, zolang stakingen er schering en inslag zijn. TOT HOOFDREDACTEUR van „De Nieuwe Eeuw" is benoemd de heer Fons Hermans uit Sittard. De heer Ad. J. Odijk, die waarnemend hoofd redacteur was, treedt per 1 maart a.s. in dienst van de Volkskrant. IN FRANKRIJK en Amerika heeft men gezegd, niets'af te weten van de Plannen voor een conferentie van de grote drie op Bermuda. De K.V.P. was iets royaler, maar sprak zich toch niet con amore uit voor het voorstel. De minister zal eerst eens duidelijk nioeten maken hoe het precies staat met deze hogere overheidsdienaren, aldus de heer v. d. Zanden. Liggen de salarissen van hen zover achter bij het bedrijfsleven 7 vroeg hij zich af. Als dit waar is, be staat die achterstand toch ook voor de lager gesalarieerden Heeft minister Algera niet reeds jaren hetzelfde gezegd met betrekking tot het personeel van de P.T.T. Wij moeten ook letten op een rechtvaar dige verdeling van het nationaal in komen, meende hij. Ook wenste hij een nauwkeurig onderzoek. Algemeen waren weer de klachten over de gebrekkige werking van het georganiseerd overleg. De heer Jos Maenen vroeg de aan dacht voor het gevaar, dat de taak van de provinciale en gemeentelijke besturen steeds meer beperkt wordt Vele departementen werken de on mondigheid van de lagere organen in de hand. Met zorg werd ook gesproken over de gemeentefinanciën, nu door gebrek aan vlottende middelen ook de woningbouw in het gedrang dreigt te raken. In het begin der vergadering heeft voorzitter Kortenhorst meegedeeld, dat er voor Nederland 21 leden van de Staten-Generaal zijn aangewezen om zitting te nemen in de interparle mentaire Beneluxraad. Onder hen zijn 7 K.V.P.-ers. De gelukkige bezitter van het laatst uitgelote S.U.S.-huis is zich zijn geluk nog a'tijd niet bewust. Met andere woorden: de eigenaar van het lot E 306761 heeft zich nog steeds niet gemeld bij het S.U.S.-hoofdkwartier in Rotterdam. De heer Bergers zei ons, ervan over tuigd te zijn, dat het lot in kwestie door een winkelier is verkocht. Waar het van de hand is gedaan, is echter niet bekend. Mocht een winkelier zich inderdaad berinneren, dat hij het lot indertijd verkocht heeft, dan verdient het aan beveling, dat hij hiervan bericht geeft aan de S.U.S.-leiding. Zijn tip zou het speurwerk aanzienlijk kunnen verge makkelijken (Van onze parlementaire verslaggever) Het standpunt van de regering in de kwestie van de voetbalpool zal in de komende dagen duidelijk moeten worden. Van verschillende zijden is gisterenavond in de Tweede Kamer een nadere uiteenzetting hierover ge vraagd aan de minister van Justitie, prof. ^amkalden, bij de behandeling van dien. begroting. Zowel mr. van Doorn (K.V.P.) als mr. Berkhouwer (V.V.D.) wezen erop, dat de Kamer officieel nog van niets weet. Alleen zijn in de laatste weken verschillende vaak tegenstrijdige berichten gepubliceerd. ..Hoe zit het nu allemaal Is de K.N.V.B.-pool met 250.000 aangeslotenen besloten En wat doen we dan met de vele anderen, die ook wel eens een kansje willen wagen zo vroeg de heer Berkhou wer. De heer van Doorn was bereid, De Sovjet-Unie heeft dinsdag in de Assemblée der Verenigde Naties het idee van de hand gewezen om een in ternationaal politieleger de vrede langs de Egyptisch-Israëlische grens te laten bewaren. De Russische onderminister van Bui tenlandse Zaken, Koeznetsof, betoogde dat dergelijke plannen ten doel heb ben „de ene koloniale overheersing door een andere te vervangen". De Canadese minister van Buiten landse Zaken. Lester Pearson, kwam met het denkbeeld, dat de Algemene Vergadering een resolutie aanvaardt, waarin opnieuw wordt verklaard, dat de Israëliërs zich uit Egypte moeten terugtrekken, en tevens aanbeveelt, dat dez" terugtrekking moet worden gevolgd door een actie om te komen tot vreedzame verhoudingen in het Midden-Oosten Aan zo'n resolutie wordt nu gewerkt. De Egyptische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Fattah Hassan, heeft dinsdag gezegd', dat het politieleger van de V.N. niet in Egypte kan blijven nadat Israël zich uit Egyptisch gebied heeft terug getrokken. Gisterenmiddag is op de Ned. Her vormde Begraafplaats te Wassenaar ter aarde besteld het stoffelijk over schot van mr. D. G. W. Spitzen, in leven secretaris-generaal van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, die zaterdag jl. op 60-jarige leeftijd plotseling is overleden. De heer Spitzen had de wens te kennen gegeven dat aan zijn heengaan geen aandacht zou worden besteed voordat de begrafenis zou zijn ge schied en dat de teraardebestelling al leen in aanwezigheid van de familie zou geschieden. De minister van verkeer en water staat, mr. J. Algera, heeft een bezoek van rouwbeklag gebracht. Mr. Spitzen begon zijn loopbaan als ambtenaar bij het departement van Binnenlandse Zaken en Landbouw. Hij was van 1932 tot 1939 administra teur, chef van de afdeling binnenlands bestuur, van het departement van Binnenlandse Zaken, van 1939 tot 1948 secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, van 1948 tot 1951 minister van dat departement en van 1951 tot aan zijn overlijden weer secretaris-generaal van dat mi nisterie. Vrijdag jl. had mr. Spitzen voor personeel van de B.B.A. in Breda nog een piano-recital gegeven. Nadat hij in zijn woning te Wassenaar was te ruggekeerd, heeft hij 's nachts een hartaanval gehad, die zaterdagmiddag is gevolgd door een tweede, welke een eind maakte aan zijn leven. het antwoord van de minister in deze af te wacnten, maar hij behield zich het recht voor, nader op de kwestie in te gaan. De anti-revolutionairen wezen iede- vorm van een voetbalpool beslist af. De heer Meulink verklaarde dat de A.R.-partij principiële bezwaren heeft tegen iedere uitbreiding van de lote- rijwet, evenals tegen het oogluikend toelaten van overtredingen. Het K.N. V.B.-plan noemde hij „reglementering van het kwaad". Indien de Hoge Raad zou uitmaken dat de K.N.V.B.-pool niet in strijd is met de loterijwet, dan moet die wet veranderd worden, zei hij. De aangekondigde besprekingen tus-, sen de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns, en zijn Belgische collega, Paul-Henri Spaak, over de verdragen voor de Europese Gemeenschappelijke Markt en Eura tom zullen a.s. zaterdag in Den Haag plaats vinden. Het gezin Bol, dat reeds sinds 26 no vember van het vorige jaar op het toneel van het verenigingsgebouw „Irene" te Mijnsheerenland woont, zal volgens een beslissing van de presi dent van de arrondissementsrechtbank te Dordrecht het toneel vóór donder dag 31 januari moeten ontruimen. Een autobus van de heer A. Loos uit Wouw is gisterenochtend, om kwart over zeven, ingereden op een groep mensen, die voor het stoplicht wachtten op het kruispunt Pleinweg-Walphaertsbocht te Rotterdam. Twee arbeiders werden bij het ongeluk gedood, twee anderen liepen letsel op. De chauffeur van de bus was naar de rechterkant van de weg gezwenkt, omdat de remmen weigerden en hij een botsing met een file auto's wilde voorkomen. De twee arbeiders, die bij de bot sing werden gedood, waren de 45-ja- rige timmerman J. Meerkerk en de 55-jarige havenarbeider M. Sponsele. De 22-jarige P. Mol kreeg een bekken fractuur en de 38-jarige A. van Dyk een kneuzing aan de enkel. Beiden werden in het ziekenhuis opgenomen. De bus werd op last van de officier van justitie in beslag genomen. De bus, die clpor de eigenaar zelf werd bestuurd, bracht arbeiders naar Rotterdam. Enkelen van hen trachtten nog de wachtenden bij het verkeers- Verwachting van het K.N.M.l tot vanavond, opgemaakt dinsdag avond 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later enkele verspreide opklaringen. Naar zuid draaiende en tot matig of krach- tig toenemende wind. In het bin- nenlann iellagere temperaturen dan gisteren Verwachtin? van het Belgisch weerkundig instituut: Matige tot zwakke wind uit het - zuidwesten. Bewolkt. Kans op eni- l ge regen. Vrtf koud 's nachts en vrtj zacht overdag. Vandaag: zon onder 17.24 uur, maan onder 17.28 uur. Morgen: zon op 8.22 uur, maan op 8.06 uur. In Frankrijk zijn ongeveer driedui zend Algerijnse arbeiders van twee Parijse autofabrieken, dat is zestig procent van het totaal, dinsdag niet op het werk verschenen. In Algerië is een aantal stakers weer aan de slag gegaan. Meer dan drie dui zend hunner werden in militaire vrachtauto s naar hun werk gereden In het Nementchas-gebergte is eeri hefschroefvliegtuig neergestort en ver- brand. Een officier en twee onder-of ficieren vonden de dood. De vierde in zittende liep ernstige brandwonden op Generaal Lauris Norstad, de opper bevelhebber van de Navo-strijdkrach- ten in Europa, heeft woensdag te New York verklaard, dat de westelijke verbondenen over genoeg wapens en vliegtuigen beschikken om een even tuele vijand te vernietigen. Norstad zei evenwel ongerust te zijn over de ongelijkheid tussen de Ameri kaanse wapens en die van de bond genoten, speciaal wat betreft het ver mogen om een vijand met atoomwa pens te treffen „Ik ben de V.S. dank baar, zei hij, voor hetgeen zij doen voor het corrigeren van deze ongelijk heid". Koning Saoed van Saoedi-Arabië is dinsdagochtend, aan boord van het Amerikaanse passagiersschip „Consti tution", ir de haven van New York aangekomen. Acht torpedobootjagers waren cU „Constitution" tegemoetge- sneld on: als ere-escorte dienst te doen. Koning Saoed vertrekt vandaag in Eisenhowers persoonlijke vliegtuig naar Washington, waar hij door de president op het vliegveld zal worden begroet. Deze eer is nog geen andere bezoeker voor koning Saoed ten deel gevallen. De burgemeester van New York, Ro bert Wagner, heeft koning Saoed van Saoedi-Arabië niet officieel willen ontvangen. Hij zei, dat hetzelfde zou gelden voor president Tito van Zuid-Slavië, wanneer deze ooit een bezoek aan New York zou brengen. In een toespraak, die burgemeester Wagner op een door een Joodse lief dadigheidsvereniging aangeboden di ner hield, zei hij omtrent Tito: „Wij willen hem niet in New York, omdat hij een communist en anti-godsdien stig is. Wat ons betreft, zal hem hier geen eer worden bewezen." Over koning Saoed zei Wagner: Hetzelfde geld+ en zelfs in veel ster kere mate, voor koning Saoed, die zegt dat het wettig is er slaven op na te houden, die beweert dat Joden niet deugen als militaire vliegers en dat een katholieke priester geen H. Mis behoort op te dragen. „Wat ik hier zeg, denkt het Ameri kaanse volk en het kan mij niet sche len. of men dit nu diplomatiek vindt of niet", aldus burgemeester Wagner. Thomas Nielson, hoofdinspecteur van de politie van New York, bepaal de, dat het motorescorte dat koning Saoed op zijn tocht door New York begeleidde, voor alle rode verkeers lichten moest stoppen, terwijl ook de snelheidsvoorschriften moesten wor den nageleefd. Gisterenavond werd bekendgemaakt, dat president Tito, met het oog op de ,.anti-ZuidsIavische campagne" in de Ver. Staten, besloten heeft geen be zoek aaT dat land te brengen. licht te waarschuwen, toen zij zagen wat er gebeuren ging. Het was echter al te laat. Twee mensen kwamen on der de bus terecht, een derde kreeg het achterwiel over zich heen. Toen de bus tot stilstand was gekomen, la gen vier fietsen volkomen vernield op straat, een bromfiets en enkele an dere fietsen ewaren ernstig bescha digd. De heer L. zat wezenloos achter het stuur. Hij werd door enkele voorbij gangers naar een winkel in de buurt gebracht, waar hij enigszins op ver haal kon komen. Ook de passagiers van de bus waren door het afschu welijke gebeuren geheel ontdaan. De chauffeur had, toen hij merkte dat zijn remmen weigerden, natuurlijk links kunnen aanhouden. Hij meende echter aan de rechterkant van de weg nog een gaatje te zien, waarin hij de bus kon plaatsen zonder onglukken te maken De bus was om half zes uit Wouw vertrokken. Zi; placht elke morgen arbeiders uit west-Brabant te vervoe ren naar de Waalhaven in Rotterdam. Een kraanwagen heeft de bus, die aan de rechtervoorzijde beschadigd was, naa*- de werkplaats van de technische ongevallendienst van de politie gesleept. Mensen van deze dienst vonden op de plaats van het ongeluk onderdelen van de stuur inrichting van de bus. De hoofdingenieur van de P.T.T., i H. Kuiper uit 's-Gravenhage is in de Amerikaanse stad Detroit door een val uit het raam van zijn hotelkamer om het leven gekomen. Ir. Kuiper was op 6 januari voor de tijd van drie maanden naar de Ver enigde Staten vertrokken om de Ame rikaanse P.T.T van advies te dienen bij de mechanisatie van het postbe drijf. De heer Kuiper was gehuwd en had twee kinderen Dr. Drees heeft gisteren in de Eer ste Kamer de communisten van repliek gediend, die zich in een pleidooi voor de viering van de vijfde mei opwier pen als paladijnen van de vrijheid. De heer Seegers van de C.P.N. meen de, dat de regering de 5 mei-viering krachtiger moest stimuleren en dat die viering moest samengaan met een verplichte vrije dag. Dr. Drees antwoordde, dat de com munisten het moreel recht missen over de 5e me: te spreken, omdat overal waar zij aan het bewind komen de vrijheid wordt verkracht. Naar aanleiding van een scheepsdrama, dat zich enkele maanden geleden ver van Ne derland heeft afgespeeld, wer den gisteren door de Haagse politie enkele aanhoudingen verricht. De zeelui in kwestie werden verhoord en konden daarna voorlopig naar huis gaan. Op 25 november van het vorige iaar meerde het tankschip „Theo Bal- dius" dat, komende uit Iran, om de Kaap was gevaren, aan de steiger van Freetown Door omstandigheden kon de bemanning geen gelegenheid tot passag'eren worden gegeven, het geen niet in goede aarde viel, omdat deze bemanning ook in Djiboeti niet in de gelegjkheid was gesteld van boord to °£ar De kapitein gaf de mannen verlol zich wat op de steiger te vertieden. Eer zestal mannen ging desondanks de stad in om wat siga retten en biel te kopen. Toen het schip vertrekken ging, waren deze manren nog niet terug, waarop een signaal met da stoomfluit werd ge geven. Op een draf kwamen de man nen aanlopen en drie slaagden er in op het schip te springen, waarvan de tros vai. de voorsteven reeds los was gemaakt. De vierde sprong mis en viel ii het water De stuurman gaf bevel ook de achterste tros los te maken en de snelheid van de tanker op te voeren, omdat het schip niet langer voor de steiger mocht blijven liggen. De bemanning meende toen. dat de laatkomers zouden worden achtergelaten en begonnen insubor dinatie te plegen. Kapitein en offi cieren werden bedreigd. Twee spron gen van boord om de drenkeling op te pikken en het machinekamer pt^ soneei weigerde aan de orders te ge hoorzamen Het slot van het lied was dat de consul er bij werd gehaald en dat de sleepboot de achtergebleve nen ophaalde. Toen het tankschip in Harburg (eer voorstad van Ham burg) aangekomen was, monsterde het lagere personeel af. De kapitein heeft verklaard dat het geenszins de bedoeling wa« geweest, de laatko mer.: achter te laten, maar dat hij ge noodzaakt was tijdig van de steiger te vertrekken.... Trieste getuigen van rampzalig ongeval. In een communiqué van Russische en Tsjechische regeringsleiders, dat na gemeenschappelijke besprekingen werd opgesteld, worden de westelijke mogendheden ervan beschuldigd, dat zij een toestand scheppen, gelijk aan die van kort voor de tweede wereld oorlog. Verder blijkt uit het commu niqué dat Russen en Tsjechen het in alle opzichten met elkaar eens zijn. Wat niemand kan verwonderen. Engeland heeft alle landen die be trokken zijn bij de scheepvaart en het luchtverkeer in het gebied van de Stille Oceaan gewaarschuwd, in de pe riode van februari tot augustus het ge bied van Christmas Island te mijden. Engeland treft voorbereidingen voor zijn eerste proeven met de waterstof bom. De kans bestaat dat zowel een wa terstofbom voor tactische doeleinden als een geleid projectiel met een kern lading beproefd zullen worden. Freule Wttewaal van Stoetwegen heeft aan minister Samkalden ge vraagd of hij de mogelijkheid wil over wegen om het lot van althans enige van de oorlogsmisdadigers in de ge vangenis van Breda te verlichten. „Zij vragen zich wel eens af of zij wel blij moeten zijn dat de doodstraf is gewijzigd in levenslang", zo meende ze. Zij vroeg de speciale aandacht van de minister voor de 16 jongeren, die in de tijd van hun misdaden pas ongeveer 20 jaar waren. Vaak ston den zij daarbij onder invloed van ou deren. „Er zijn voor hen nog toe komstmogelijkheden", meende freule Wttewaal. <>00<XX>00000<XX>0<XX>0<X>00& Vertegenwoordigers van het X vorig jaar in Amsterdam op ge- richte Algemene Nederlandse Invalidewagenfonds (Hanij) zullen vanmiddag aan het paleis Noordeinde te 's-Gravenhage een voor prinses Beatrix be stemde chocolade paashaas, ter hoogte van ongeveer een halve meter, aanbieden. Dit zal dan door 't fonds als het begin wor den beschouwd van een actie, die het in de komende weken wil voeren om in ieder gezin van Nederland een kleinere, niet in eetbaar materiaal uit- gevoerde Paashaas te doen be- landen die men tegen een prijs O van 0.85 van het fonds kan ko- X Open). De opbrengst van deze O X Paashazenactie zal worden be- x stemd voor de aankoop van in- Q Y validewagens. „Iedere invalide v X een eigen wagen" is de leus van X O de stichting. O óoooo<>o<x>oo<>o<>c><>o<xx>oooö- In de Belgische Senaat is dinsdag door het lid van de Christelijke Volks partij Struye, de socialist Dehousse en de liberaal Coulonvaux een motie in gediend, waarin bezwaar wordt ge maakt tegen de oprichting van een vierde Europese Assemblée (die van de Gemeenschappelijke Markt en Euratom). Donderdag komt de motie in stemming. De Britse eerste-luitenant-vlieger Kenyon, die te Nicosia voor een krijgs raad terecht staat omdat zijn bommen werper even voor een luchtactie te gen Egypte door het landingsgestel is gezakt en men eraan twijfelde of dit toeval was, is dinsdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en ontslag uit de dienst. De voetbalpool komt er: de grote, de echte (die vermoede lijk kleiner is dan de huidige amateur-pooldie van de KNVB. En nu maar poolen, zeggen de goklustigen, die mo gen deelnemen. Hoe staat het overigens met hun kansen? Om één wedstrijd goed te raden, hebt ge een kans van één op drie: thuisclub wint, verliest of speelt gelijk. Voor 'wee wedstrijden wordt de kans al één op drie tot de tweede •nacht: één op 27. En zo ver drie: één op drie tot de derde macht: één op 27E. En zo ver- nlgensDit wil dus zeggen, dat ne bij een normaal poolformu- 'ier, waarop twaalf wedstrijden vermeld staan, een kans van één op drie tot de twaalfde macht hebt om alle uitslagen juist in te vullen: 531.441 ko lommetjes invullen om er zeker van te zijn, dat één kolom hele maal juist is ingevuld. Dit zou dus gaan kosten: 531.441 maal 'n kwartje, oftewel f 132.860,25. Maar dan hebt ge ook de hoofd prijsdie mogelijk nog met anderen moet worden gedeeld.... En dan maar vlug de prijs in casserenHo, la. la: als de opperbazen van een pool onwil lig zijn, grijpt ge er naast. Wa.nt het burgerlijk wetboek heeft nog zo iets als artikel 1825: ..De wet staat geen rechtsvor dering toe, terzake van een schuld uit spel of uit wedden schap voortgesproten". Enfin, veel succes. En heel veel prijzen.

de Stem | 1957 | | pagina 1