New-Orleans - - EL PASO pagMad ScStcni Indonesische bladen tegen de tournee van mevrouw Bouman Het kanaal, waarin vele politici verdronken D9D AT EEN ONDERLIJKE ERELD Meningen en Commentaren Kruidsnkracht! Windhoos bij Nijkerk de Intromat RADIO 8 en ■Wt TWEEDE BLAD DINSDAG 29 JANUARI 1957 BRUTAAL SPEIDEL TOCH DAM IN WESTERSCHELDE ABDIJSIROOP Ver. Stalen maken kleine atoombom De Lessepsbiografie als een roman Lijk van onbekende man gevonden Zeven papegaaien uit Arlis gestolen Rusland kolcnland nummer één Administratieve problemen? van den Akker n.v. Ongeregeldheden in Johannesburg I EN IN zijn recente toespraak tot de buitenlandse persvertegenwoor. digers zei president Soekarno o.m.: „We hebben van de Hollanders een strikt gecentraliseerd bestuur ge ërfd. Er bestaat voor Indonesië echter geen andere mogelijkheid dan het systeem van plaatselijke autonomie voor de verschillende gebieden." Bij het lezen van deze tirade wordt men getroffen door de onbe schaamdheid, waarmee de Indone sische volksmenner de historische gang van zaken verdraait en de schuld voor de huidige moeilijkhe den in zijn land op de Nederlanders tracht te schuiven. Men behoeft immers slechts een oppervlakkige kennis te hebben van hetgeen zich na de Tweede Wereldoorlog in In donesië heeft afgespeeld, om te we ten. dat dit gebied ,tocn het eind 1949 zijn zelfstandigheid verwierf, een federale staat vormde, waarvan de afzonderlijke delen een ver gaande autonomie bezaten. Het was juist Nederland, dat de vorming van een dergelijke staat had aangemoedigd, omdat het daar in een waarborg zag voor de vrij heid en de welvaart van de tal rijke, onderling zo zeer verschil lende volkeren, die het uitgestrekte eilandenrijk bewoonden. Maar de republiek Djokja, waar Soekarno de scepter zwaaide, zag de ontwikkeling van Indonesië tot een federatie met lede ogen aan. Nauwelijks hadden de Nederlanders het gezag uit handen gegeven, of Djokja begon tegen de federatie te ageren. Binnen enkele maanden waren alle deelstaten opgerold en was Indonesië een eenheidsstaat on der Javaanse suprematie. De gevolgen van deze machts usurpatie zijn niet uitgebleven. Am'oon hief als eerste de vaan van het verzet; jarenlang stond het moederziel alleen, maar het hield zijn worsteling om de vrijheid ver beten vol tot op de dag van van- Thans zijn het de Sumatranen van wie velen destijds tegen de Ne derlanders hebben gestreden die de tijd gekomen achten om hun lot in eigen handen te nemen en de Javaanse overheersing af te schud den. Dit heeft de regering in Dja- karta blijkbaar tot het wel zeer late besef gebracht, dat er iets moet ge beuren, en zij haast zich de klok terug te zetten. Wij juichen deze symptomen van een doorbrekend inzicht in de rea liteit. die te lang is genegeerd, van harte toe, maar dat Soekarno het otium van het centralisme, dat 7 jaar hoogtij heeft gevierd, nu op Nederland poogt te werpen, vinden we huichelachtig en brutaal. Mr. K. E. J. DORREN. (^ENERAAL Hans Speidel, de vroegere stafchef van veld maarschalk Rommel, wordt com mandant van de NAVO-strijdkrach- ten in Centraal Europa. Onder zijn bevel komen Duitse. Amerikaanse, Britse, Franse, Belgische, Neder landse en Canadese troepen. Dit be richt is door menigeen niet zonder enige huivering ontvangen. Een generaal, zo redeneert men, die me de de alle vrijheid vertrappende Nazi-legers aanvoerde, zal nu com mando's gaan geven aan Neder landse troepen om de vrijheid te verdedigen. Moeten we dat slikken? Het is een met emotie geladen redenering, welke geen stand houdt tegen een rustige overweging van de feiten. De Westelijke wereld staat voor een bedreiging minstens zo ernstig als die van Hitier. De meedogenloze en onscrupuleuze macht van het Sovjet-communisme kan slechts van een overweldiging van de Westerse vrijheden afge schrikt worden door een sterkere macht. De NAVO wil zulk een macht zijn althans worden. Daar voor is onontbeerlijk de medewer king van de Bondsrepubliek West- Duitsland. Anders blijft er een on- opvulbaar strategisch vacuum. Niet zonder tegenstand en moeite is het gelukt, vooral dank zij het klaar inzicht van Adenauer, de Bonds republiek te bewegen zijn deel bij te dragen in de militaire verdedi- gingslast van het Westen. Kan men nu echter van dit land vergen, dat het dan alleen maar „geld" en „mensenmateriaal" levert zonder enige zeggenschap? Het is duidelijk, dat het nu ook een plaats moet krij gen in de NAVO-staf, dat het bij de bezetting der verschillende com mando's niet wordt uitgesloten. Wel mag men natuurlijk verlangen, dat het voor een hoge post niet iemand naar voren schuift, die een door gewinterde Nazi, een Hitler-tra- want is geweest. Speidel behoort echter tot degenen, die tegen de Führer hebben gecomplotteerd, waarom hij in juli '44 dan ook werd gearresteerd. Hij is door de Duitse zuiveringshoven getest en Aden auer keurde hem in 1951 waardig, zijn militair adviseur te worden. We geloven wel, dat in dit alles waarborg genoeg zit, om Speidel te accepteren als bevelvoerder in het NAVO-leger. gIJ de behandeling vf^» de begro ting van Openbare Werken in de Belgische Senaat is opnieuw on gerustheid geuit over het Neder landse Deltaplan. De socialistische senator de Block is nu met het voorstel voor de dag gekomen een dam te bouwen mef. sluizen en dok ken tussen Breskens en Vlissingen Daarmee zou men van alle moei lijkheden af zijn, zo betoogde hij. De heer de Block heeft hier een voorstel gedaan, waarvan de Ne derlandse regering bij haar op dracht aan de Deltacommissie bij voorbaat afzag om de belangen van Antwerpen bij een vrije weg naar zee te ontzien, zoals zij dat ook ten aanzien van Rotterdam deed. Ne derlandse leden van de Deltacom missie hebben intussen wel al voor een afdamming ook van de Wes- terschelde gepleit. Professor Thijs- se zelfs tot in Antwerpen toe, waar men er geen animo voor toonde. Maar nu komt een Belgisch se nator met hetzelfde plan, dat de Nederlandse regering omwille van België terzijde legde. Als België zelf inderdaad de afsluiting van de Westerschelde wil, verandert in de controverse over het Deltaplan en ook in de vooruitzichten voor Zeeuwsch-Vlaanderen biina alles. Men make zich hierover echter niet te gauw illusies. Eén zwaluw maakt nog geen lente. Dp heer de Block heeft nog niet gesproken voor geheel België. Hij verwachtte niet anders dan dat zi.in voorstel met grote scepsis ontvangen zou worden. Het is in de Belgische pers al fantastisch genoemd en dat be looft niet te veel. (Advertentie) (Advertentie) "*S; v -v Een beginnende hoest j, is voor mij al het sein %j~WZdioro keel en luchtwegen WSfifffifyi), 'e zutveren me( AKKER siroop In kruiden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron. óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist jes. verstopping, vale teint, enz., zi,n het gevolg van onnatuurlijke leefwijze, be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN. Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist d f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden. Harold Stassen. Eishowers speciale adviseur voor ontwapeningskwesties, heeft in Washington voor de televisie verklaard, dat Amerika tracht een kleine atoombom te maken als een middel ter voorkoming van een atoomaanval op de Ver. Staten. Hij zei, dat deze bom geen radio-actieve uitstraling van enige betekenis zal veroorzaken. Alleen al om deze reden moet Amerika de proeven met kernwapens voortzetten, aldus Stassen, die weiger de bijzonderheden over dit nieuwe Ïa+P0u geven< maar wel verklaarde dat het even krachtig is als de atoombommen die de Ver. Staten in e tweede wereldoorlog boven Japan uitgeworpen hebben. Woedende Egyptenaren hebben het standbeeld van Ferdinand de Lesseps vernield en de brokstukken in het water gesmeten. Een tragisch feit, dat welhaast symbolisch moet ge noemd worden. De grote verdiensten van een groot man voor een „achter gebleven" land kan het moderne na tionalisme niet meer erkennen. Het verslingert zijn sympathieën nog lie ver aan het moderne, onscrupuleuse, maar in fraaie leuzen verpakte kolo nialisme van het Kremlin. Het is echter niet meer dan recht vaardig, dat een man als de Lesseps ook in deze tijd gekend wordt met zijn fantastische gaven en zijn fantasti sche gebreken. Quinin Engasser, een Elzasser van geboorte, heeft hieraan tegemoet willen komen door in gero mantiseerde vorm deze figuur en zijn tijd voor ons op te roepen. We zien, hoe in De Lesseps de grote droom van een verbinding tussen Middellandse Zee en Rode Zee ook vroeger reeds vaak gedroomd levendig wordt. Hij werkt ervoor in diplomatieke dienst \an Frankrijk met enthousiasme en onstuimigheid, dwars tegen het onbe grip in het eigen land in, later in een taai duel met de Engelse diplomatie, aie hem in Cairo en Constantinopel dwarsboomt wat ze kan. Maar De Les seps laat niet af. Hij is meer dan een dromer. De plannen concretiseren zich al meer. En uiteindelijk is er dan de grote dag van 17 november 1869, als het kanaal met een schitterende plechtigheid in gebruik wordt geno men. Een jaar later verliest Frankrijk ae oorlog tegen Duitsland. De Britten nemen de kans waar om Frankrijks invloed in Egypte te verdrijven, om het kanaal, welks totstandkoming ze eerst zo hebben tegengewerkt, in hun machtssfeer te brengen. Het is voor De Lesseps een grote ontgoocheling, maar een gebroken man is hij niet. Vijf-en-zeventig jaar oud, werkt hij aan de verwezenlijking van een nieuwe droom, het doorsteken van de landengte van Panama, het recht streeks verbinden van Atlantische met Stille Oceaan. Hij weet weer duizen den spaarders te animeren tot het ste ken van hun geld in dit gigantische werk. Maar tegenslagen komen. On- bekwamen en hebzuchtigen verspillen ongehoorde sommen. Het Panama-ka naal wordt Panama-schandaal. De goedgelovigen verliezen er hun geld hij. De Lesseps, nu ziek en afgetobd, beseft het niet meer. Men vertelt het hem ook niet. Men voert een haast lu gubere komedie voor hem op. ..Het werk schiet goed op"verzekert men hem. In die valse zekerheid steft hij. Later volvoeren de Amerikanen 't werk. waarbij ze van de gedachten en fouten van De Lesseps profiteren. Dit alles vertelt Engasser in ..Suez" op spannende en levendige wijze. Hij ontsteekt in de lezer een grhote gene- genheid en bewondering voor de man, die overwon en faalde. Hij laat ons meeleven met de destijds politieke en diplomatieke verwikkelingen, zo ver- i 1 schillend van de huidige en schetst de grote mannen van die dagen. In een I 'aatste hoofdstuk komt Engasser dan i te spreken over de verwikkelingen j De Larense boswachter van het i Goois natuurreservaat, de heer Keu- j ning, heeft enig* tientallen meters j ter rechterzijde van het fietspad Hui- J zen-Blaricutn. in de omgeving van de j Tafelberg, een lugubere ontdekking I gedaan. In een met veel struikgewas be groeid terrein zag nij een scnoen lig gen, waaraan hij aanvankelijk niet veel aandacht besteedde, menende dat deze wel door het publiek zou zijn weggeworpen. Toen hij naderbij kwam, 7^ag hij echter tot zijn grote ontsteltenis een menselijk lichaam, d'icht onder de aardoppervlakte be graven. Hij stelde zich met de politie in verbinding. Deze waarschuwde het parket in Amsterdam. De substituut- officier van justitie, mr. J. F. Hart suiker liet in zijn bijzijn het lijk blootleggen. Het gewenste verzamelen van gegevens voor een identificatie bleek evenmin mogelijk als directe overbrenging naar Huizen. Hoe lang het lijk hier reeds begra ven ligt, kon niet met enige zekerheid worden vastgesteld Het is een mans persoon van ongeveer 1.70 m. Dr. J. Zeldenrust heeft de schouw verricht. Hij meent, dat het lijk niet langer dan twee maanden begraven heeft gelegen en vermoedt, dat de man door een messteek om het leven is gebracht. De kleren worden nog nader nauwkeurig onderzocht. Merkwaardig is. dat de laatste maanden geen officiële aangifte van vermissing is gedaan. Men helt daar om over naar de veronderstelling, dat het een zwerver of een buitenlan der is. van de laatste maanden, nu het Suez- kanaal weer brandpunt van wereld politiek is geworden en hij formuleert de conclusie: Toen het Suezkanaal nog niet eens gegraven was, zijn er al vele politici in verdronken! Thans, nu het al lang niet nieuw meer is, is het in de volle zin van het woord een gevaarlijk wa ter Even werpt de schrijver een blik in de toekomst, als het kanaal niet meer onmisbaar zou zijn, door grotere tank en handelsschepen: „dan zou boven 't Suezkanaal niet meer de oeroude orakelspreuk hangen, die eens een fa rao waarschuwde het kanaal niet te graven, omdat er voor hem groot on heil uit zou ontstaan...." Alles bij elkaar is dit een interes sant en actueel boek, dat de uitgever La Rivière en Voorhoeve te Zwolle, ook met afbeeldingen en kaarten op sierde. Zeven zeldzame en kostbare pape gaaien, met elkaar een waarde ver tegenwoordigend van ongeveer f 2000 (groothandelsprijs), zijn uit het vogel huis van Artis in Amsterdam gesto len. De dieven hebben een paneel van een deur moeten forceren om binnen te kunnen komen. In het vogelhuis bevinden zich nog talrijke exemplaren van andere kostbare vogelsoorten en waarom de dieven nu juist deze pape gaaien, waarvoor ze vijf kooien heb ben moeten openbreken, hebben mee genomen. is de directie van Artis een raadsel. Door deze diefstal is Artis echter niet papegaailoos geworden, want er zijn er, ook van het soort der ontvreemde vogels, nog verschei dene. (.Advertentie) Krabben en peuteren TTfllfl. maakt de kwaal steeds I1I11U ergrer. De helder vloeibare |lftcl£lfl[ D.D.D. dringt diep in de poriën door. zuivert, ont smet en geneest de huid. geneesmiddel tegen huidaandoeningen VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 De buurtschap Appel-Driedorp on der de gemeente Nijkerk heeft te lij den gehad van een windhoos die daar over trok, nadat zich een zwaar on weer boven dit gedeelte van de ge meente ontladen had Grote aantallen dakpannen vlogen door de straten. Van talloze schuren van boerderijen werd de dakbedekking vernield. Hier en daar ging een kippenhok tegen de grond. De schade aan een klein kerkje is vrij aanzienlijk. De Sovjet-Unie zal binnenkort het eerste kolen-producerende land ter wereld worden, zo deelde de Sovjet- Russische minister voor geologie en bescherming van de bodemschatten in een tijdschrift mede. Eerder had deze minister voor zijn land reeds de eerste plaats opgeëist voor reserves aan olie, ijzer, koper, lood. mangaan, wolfram, chromium en fosfor. De minister deelde verder mede, dat er door de Sovjet-Russische geologen reeds zeer grote vorderingen zijn ge maakt bij het zoeken naar uranium en voor de kernindustrie onmisbare metalen. Verder wees de minister er nog op. dat er in de bodem van de Sovjet-Unie belangrijke lagen bauxiet en ijzer zijn ontdekt. De Sovjet-Unie beschikt op het ogenblik over een leger van 20.000 geologen en elk jaar worden 300 ex pedities uitgezonden voor het prospec teren van nieuwe gebieden Het Islamietische dagblad „Abadi" in Djakarta heeft er bij de Indonesische regering op aangedrongen om bij het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken een protest in te dienen tegen de „anti-Indone sische propaganda" van mevr. Mieke Bouman in de Verenigde Staten. Het blad betoogt, dat mevrouw Bouman weliswaar gerechtigd is in haar eigen land zulke propaganda te voeren, doch het mag haar niet wor den toegestaan een dergelijke cam pagne te voeren in een land als de Verenigde Staten, dat met Indonesië goede betrekkingen onderhoud. Vol gens Abadi is de regering van de Verenigde Staten verplicht hieraan een einde te maken, anders kan haar houding worden opgevat als ..een on vriendelijke daad" tegenover Indo nesië Schijn processen De onafhankelijke en 'n Engelse laai verschijnen Je Times of Indonesië ADRES Een brief, die de inspecteur van belastingen te Northamp ton had verzonden aan het Canvey-eiland vlak voor de Engelse kust, is retour naar de afzender gegaan. De poste rijen meldden dat zelfs brie ven van de overheid gefran keerd moeten toorden „als ze voor het buitenland bestemd zijn". De mensen op Canvey hebben onmiddellijk veront rust een telegram naar de re gering gestuurd met het ver zoek gauw te laten weten of ze nog wel onder de Engelse vlag thuis horen. Tot dusver dachten ze van wel. maar het geval van die brief heeft hen aan het twijfelen gebracht. Jeugd Nicholas Monsarrat, de schrijver van het bekende boek „De wrede zee", heeft in een brief aan een Engels© krant verklaard, dat ouders, die alles opgeven voor hun kinde ren, op weg zijn naar een morele en financiële zelfmoord. „Een van de oorzaken, waardoor de jeugd van vandaag zo afschuwe lijk is, is dat wij haar vereren, ons zorgen over haar maken en ons voor haar krom werken. Het schijnt, zelfs door mensen die beter zouden moe ten weten, als vanzelfsprekend te worden aangenomen, dat mensen, zodra zij een kind hebben, afstand doen van hun menszijn en een on derdanige houding aannemen bij de wieg. Het resultaat is een generatie van bedorven apen Allen, die niet door hun jongen willen worden op gegeten, moeten toetreden tot mijn ondergrondse beweging de ver eniging voor het behoud van de vol wassen wereld," aldus de schrijver. Monsarrat heeft drie zoons. Dokter In Los Angeles werd de heer William Buachan ingesloten, aangezien hij onbevoegd de ge neeskunde zou hebben uit geoefend. De gevangenisdokter stelde vast, dat onze William aan bloedarmoede leed. Dat had hij in zijn ijver om andere mensen te „onderzoeken" over het hoofd gezien. Wraak In Madison zagen politieagenten hoe mevrouw Erwin Helt met een zware bijl op een auto aan het in hakken was. Het bleek de wagen van haar man te zijn. Mevrouw vertelde, dat de agenten het zo'n beetje als wraakoefening moesten zien. .,De vorige week heeft hij mijn auto in de prak gereden," ver klaarde ze. Collega's De brandweer in het Londense stadsdeel Cannonstreet werd ter assistentie geroepen naar de kazerne van de brandweer in Southwark. De mannen van dat station waren op pad naar een brand. Toen heeft de brandweer van Cannonstreet het zoontje van een der vuurbevechters maar gered Het ventje zat met het hoofd tussen de spijlen van een hek geklemd. Zijn vader kwam vermoeid en onder het roet thuis om te zien, dat alles weer in orde was. Hou al je schoenen maar hou de mijne óók maar,.. schreef in een hoofdartikel, dat me vrouw Bouman, die zo ver ging om de gevoerde processen „schijnproces sen" te nod men. haar toehoorders niet heeft verteld, dat „de Hollanders, die terecht stonden, werden berecht volgens wetten, die door de Hollan- ders werden ingesteld, volgens proce dures die door de Hollanders werden vastgesteld, volgens politiemethoden e.d., die van de Hollanders afstammen en door rechters en officieren van justitie, die hun opleiding onder Hol landers -hebben gekregen en onder hen hebben gediend." Het blad beweert, dat mevrouw Bouman naar de Verenigde Sta ten werd uitgezonden door de Nederlandse regering als onder deel van haar „voortdurende cam pagne tegen de Indonesische repu bliek". De wijsheid van deze bijzondere po litiek van Nederland is twijfelachtig en zij kan de kloof tussen Djakarta en Den Haag. op het punt van de diplomatieke betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië slechts wijder maken en oneindig veel schade be rokkenen aan de Nederlanders in Indonesië. (Advertentie) 35 jaar lost ze vrijwel alle op! Administratiesystemen en boekhoudmachines BEZUIOENHOUTSEWEG 80 's-GRAVENHAGE - TEL. 7200 77 TILBURG TEL. 26349 In de negerwijk van Johannesburg is het tot 'n botsing tussen ongeveer duizend mannen en vrouwen van ver schillende stammen gekomen. De po litie opende het vuur om een einde aan het gevecht te maken. Dertig ne gers werden gewond. De botsing deed zich voor na de begrafenis van een neger, die was gewond bij een ander gevecht, een week daarvoor. Dit was het elfde ge vecht tussen de stammen in de afge lopen maand. WOENSDAG 30 JANUARI HILVERSUM I 402 m VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7.23 De Ontbrjtclub 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub 8,50 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Schoolradio. VARA: 10,20 Gram. 11.30 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.38 Pianotrio 13,00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda 13.18 Ha- waiianmuz. en solist 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 14.30 V. d. jeugd 16.00 V. zieken 16.30 Gram. 17,15 Lichte muz. 17.40 Pianospel 17.50 Regeringsuitz.mr. W. H. van Helsdiingen: Het statuut in de prak tijk 18.00 Nws. en comm. 18,20 Act. 18,30 RVU: prof. dr. G. L. Smit Sibing'a: De ijstijden in de aardgesch-iedenis 19.00 Liedjes v. d. jeugd 19.10 Toespraak 19.25 VARA-varia. 19.30 VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door 20,15 De muiterij op de Caine, hoorsp. 22.20 Ritm. muz. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23,50-24,00 Socialistisch nws. in Esperanto. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9,00 V. d. zieken 9.25 Waar voor uw 'geld 9.30 Gram. 9,35 Kamermuz, 10,00 Gram. 10,30 Morgen dienst 11,00 Gram. 11,10 Gompie neemt de leiding hoorsp. 12,10 Zang 12.30 Land. en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,37 Miri- dagpauzedienst 13.00 Nws. 13,15 Met Pit op pad 13,20 Promenade ork. en soliste 14,00 Gram. 15,00 Jeugdconc. 15,45 Gram. 16,00 V. d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Beurs- ber. 17,45 Gram. 18,00 Koorzang 18,20 Ka mermuz. 18,45 Spectrum van het chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Orgelconc. 19,30 Buiten), overz. 19,50 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Mii. ork. 20,50 Weg en werk der kerkhervormers. caus. 21,10 Strijk kwart 21.35 Lichte muz. 22,05 Film beschouwing 22.15 Bariton en piano 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23.15 Zaal sportuitslagen 23,20-24,00 Nieuwe gram. (Advertentie) BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Kamermuz. 14,00 Schoolradio 16,00 Koer sen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Kamer muz. 17,50 Boekbespr. 18,00 Caus. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Volkszang 20,00 Hoorsp. 21,00 Gram. 21,15 Omr, ork. 22,00 Nws. 22,11 Clavecimbelrecital 22,55- 23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,10 en 14,15 Idem 15,15 Koorzang 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Idem 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,10 Folkloristisch progr. 22,55 Nws. Televisie-programma's WOENSDAG 30 JANUARI VPRO: 17,00-17,30 V. d. kind. AVRO: 20.00-22,00 Als 't kindje binnenkomt, blijspel. VLAAMS BELGIë: 19,00 V. d. jeugd 19.30 Nws. 20.00 Cabaret 21,00 Rep. 22,25 Journ. en nws. FRANS E'ELGIë: 19,00 Kunstoverz. 19.30 V. d. jeugd 20,00 Act. 20,40 Filmprogr. 21,45 Literair progr. Daarna wereldnws. door Arthur M. Chase 20) „Is u ook iets bizonders opge vallen?" „Wel, alle lichten waren uit. Dat is geen regel in een slaapwagen." „Hebt u nog iemand gesproken?" Ja, toen ik weer in bed stapte, zei ik wat tegen mijn zoon." Als zelfbeheersing een goed teken ls' dacht juffrouw Townsend, dan maakte de iTouding van deze man zeker een gunstige indruk. Het ruige, nouten gezicht was volkomen uitdruk kingsloos. Nu en dan bewoog hij de nand. nam de sigaar uit zijn mond, oekeek die peinzend en stak ze weer tussen de lippen. „Meneer Strang", zei Holcombe langzaam, ,,u bevond zich op dat balcon op het tijdstip, dat Jones ver moord werd." Strang gluurde naar hem op, doch antwoordde verder niet. „U bevond zich vlak bij zijn com partiment. Hebt u niets gehoord?" Strang schudde het hoofd. „Balcon is een lawaaiige plek; veel gerammel en geknars." Hier mengde Durkin, die ongedul- sp?ekad toegeluisterd. zich in het ge- geweest?J°neS' comPar«ment „waal-om zou ik?" „Hebt u iemand die coupé zien binnengaan? Strang nam zijn sigaar uit de mond en bekeek die kritisch. „Nee", antwoordde hij bedaard „Ik heb niemand Jones' coupé zien binnengaan. Maar ik heb er iemand uit zien komen." De beide politiemannen bogen zich gespannen voorover. „Hoe kon u dat zien?", riep Dur kin. ,,U bevond zich op het balcon. De wand van de damestoiletten springt daar naar voren. Als u op het balcon staat, kunt u Jones' deur niet zien." ,,U vertelde, dat het duister was in de wagen", liet Holcombe er op volgen. „Wat de heren zeggen is allebei waar" antwoordde Strang onverstoor baar. „Maar dat zit zo: Ik zag het eerst een lichtstreep op de wand van de corridor tegenover Jones' coupé, hoewel ik toen niet wist dat het zijn coupé was. Nu, dat wekte om zo te zeggen mijn nieuwsgierig heid en dus liep ik om de draai van de gang, waar ik kon zien wat er gebeurde. De lichtstreep op de wand werd breder, naarmate de gesloten deur langzaam, geopend werd. toen zag ik, dat een fhan het hoold om de hoek stak. Hij keek naar beide kan ten, maar kon mij daar in het don ker niet zien staan. Daarna ging het licht uit. Ik hoorde, hoe de deur ge sloten werd en iemand zich in het duister behoedzaam verwijderde." „Wie was het?", vroeg Durkin. Weer bekeek Strang de veelbe- kauwde sigaar, die hij nogmaals uit de mond nam. „Wie was het?", vroeg Durkin nog maals "Df ,zei Strang eindelijk, „ik verklik niet graag iemand, maar ik vrees, dat het er toch van zal moeten komen. De man, die ik om Jones' T,,ffZag giuren was.... Davidson." naar lucht Townsend haPte hoorbaar in"rié°n „ht7at niet vreem<l. zo laat de nacht. vroeg Durkin. u.' zf! strar>R kalm. „Ook s nachts glippen mensen wel eens uit hun coupes, in een trein" „Waarom hebt u dit niet' eerder blatwfrd?" t0e" de moord rucht- ..Aan wie moest ik het mededelen' Aan die sukkel van een hoofdconduc teur? Ikke niet. Ik wist toen nog niet, dat u een detective was; dus heb ik rustig mijn mond gehouden, tot de een of andere bijdehante poli tieman. zoals u, me zou ondervra gen." ..Kunt u ons verder dan nog iets vertellen?", zei Holcombe. „Geen steek. Dat is alles, wat ik weet." ..Dank u. Dan is dit voorlopig alles" Strang schuifelde langzaam weg. HOOFDSTUK XI MR.LELAND WORDT GEROEPEN ..Héhé", riep Durkin. ..nu begin nen wij op te schieten." ..'t Ziet er wel naar uit", stemde Holcombe toe. „Wie is de volgende? Davidson?" „Inspecteur", zei Durkin, „wilt u mil een genoegen doen en mij die man laten aanpakken? Ik bewonder uw methode en ik weet. dat u met die vriendelijke en huiselijke manie ren van u. de meeste mensen al vangt voordat het nog tot hun door dringt, dat zij moeten oppassen. Maar "deze vent, die zich Davidson noemt, heeft geen durf. Ik heb hem gade geslagen en ik weet, dat hij zijn hoofd zal verliezen als ik tegen hem begin. Ik achtervolg hem trouwens al een week en ik weet meer van hem dan hij vermoedt. Die moet hard aangepakt worden en dat is mijn plan." „Ga je gang", antwoordde Holcom be. ,,Laat de bom maar barsten." ..Maar, heren", protesteerde juf frouw Townsend. opstaande. ,,mij dunkt zo, dat ik beter weg kan gaan. Dit belooft een zeer onaangenaam onderhoud te worden." ..Onzin, juffrouw Townsend. blijft u rustig zitten en maak u niet on gerust. Er staan geen vhandtastelijkhe den op het programenkel woor den." Ietwat bevreesd zonk juffrouw Townsend bij het binnentreden van Davidson weer in haar zetel. Hij was zenuwachtig en keek ongerust. Zonder een ogenblik oponthoud, be gon Durkin: ..Uw naam?" ,.C.Milton Davidson." ..Waar is C. de afkorting van?" ..Charles." „Wat is uw adres?" ..Ja. ziet u", antwoordde Davidson, ietwat aarzelend. ..ziet u. ik heb geen vaste woonplaats. Ik reis veel." ..Waarom reist u?" ..Voor mijn genoegen. Ik houd er van. zo rond te trekken." „Hebt u geer. tehuis? Een gezin?" „Nee „Waar hield u verblijf, voor u in deze trein stapte?" ..In New Orleans, in het Roose- vclthotel, voor een paar dagen." „En daarvoor?" „Hotel Raleigh. Washington." ..En daa.voor?" ..Toen was ik in New York." „Waar was u in New York?" Davidson aarzelde. ..Hotel Imperial", zei hij eindelijk. ..Heb je dat?" vroeg Durkin nors aan de agent, die naast hem was komen zitten en aantekeningen maak te. „Telegrafeer bij de eerste gele genheid naar Hotel Imperial en con troleer dat. En", richtte hij zich weer scherp tot Davidson, „wanneer hebt U New York verlaten?" „Ongeveer twee weken geleden." ..Noteer dat", zei Durkin veelbe tekenend. ,,Bent u rechtstreeks naar Washington gegaan?", vervolgde hij Davidson aankijkend. „Ja", antwoordde deze. Hij was zenuwachtig, hij was doods bang. dacht juffrouw Townsend. Hij had een manier om de ogen neer te slaan of de blik af te wenden, die hem, zelfs als hij meer op zijn ge mak was. een ongunstige indruk moesten doen maken. Misschien droeg Durkins koude, harde blik, die hem geen ogenblik losliet, tot zijn ver warring bij. „En verder", zei Durkin. ..hoe lang kende u die Jones, die vermoord is?" „Ik heb gisteren in de trein met hem kennis gemaakt." „Had u hem wel eens eerder ont moet?" „Nee". „Niet in New Orleans?" „Nee". ..Soms in de trein van Washington naar New Orleans?" „Nee". ..Daar zat hij anders wel in", merk te Durkin duister op. „Hebt u hem wel eens in New York ontmoet?" ..Ik zeg u toch", riep Davidson. ..dat ik hem nooit gezien heb voor ik in deze trein stapte." „In het Centraal Park?" Davidson bevochtigde de lippen met de tong. ..Nee", zei hij radeloos, „ik weet niet, waar u heen wilt." ..Dat zult u gauw genoeg merken", was Durkins kille antwoord. „Vertelt u me nu eens, waarom u en Jones gisteravond gevochten hebben?" Davidson haalde een zakdoek te voorschijn en wiste zijn gelaat af. ..We hebben niet gevochten, dat is onzin", weersprak hij. „U hebt getwist." ..We hadden woorden over het kaar ten. Jones beweerde, dat ik geen kleur bekend had. Het had niets te beduiden. Het volgende ogenblik wa ren we het vergeten." „Hebt u geen ruzie gehad om dat meisje?" „Welk meisje?" „Juffrouw Le Grand", donderde Durkin. „Dat is het waar mannen zoals u om vechten." „Ik had jufrrouw Le Grand van mijn leven niet gezien vóór gister avond." verklaarde Davidson. „Best, we zullen dat voorlopig la ten rusten" antwoordde Durkin. „Wan neer hebt u Jones het laatst gezien?" „Toen het gezelschap uiteenging." „Wat deed u toen?" „Ik ging naar mijn couchette en naar bed." „Waar is Jones heengegaan?" „Ik vermoed naar zijn coupé, ik weet het niet." „Bent u later niet opgestaan en naar hem toegegaan?" (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5