Prov. Staten namen geen vrede met de gehuwde ambtenares Oorzaken van tekort aan landbouwarbeiders Verkenners trokken de zon tegemoet Hoedekenskerke gaat thans nieuw postkantoor bouwen I Diploma-uitreiking te Eede aan 61 verkeer-kenners „Excelsior" Sas van Gent vierde derde lustrum met uitstekende uitvoering Kapelaan „Sam sprak te Oostburg voor de jeugd Salarisdebat als ouverture SALTO IN BERGEN OP ZOOM Westdorpse ouders zien hun kinderen op de film Afdelingsvoetbal in Zeeland Renesse II eerste kampioen in Zeeland DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 29 JANUARI 1957 nd astjes aeslag Gevoelsargumenten Lesing voor oud-leerlingen van landbouwonderwijs te Oostburg Verwachtingen voor 1957 zijn hoopvol Britse vlieger voor krijgsraad Premiekeuring te Zevenbergen Klaassens (YYY) vervangt Schaap Wijzigingen voetbalprogram EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN UD- 3e Ver- van de lar jaar. ;aan, be ten be id niet J. Ie gnus) en ns-gene- is zon- gast van •trekt hij van zijn het con- anna. werd de over de waarvoor reeft aan gegeven .t van de de Buk- ERXNG Y.V." ild, onder er, burge- algeme- itter deel- jwest Zee- verenigin- en bij de mede dat wedstrijden jioenschap 0 en 5000 wezen, ie voorzit- le heer N. uit. igmeester, iet woord, ptimistisch :1e positie ond. ng werden n de Guch- monse met zen. OVER winterpro- fdeling een iden en ge- de heer prak voor- r zijn vol len gehoor nodiging en i vertegen van deze jen uit Am. >oeiende en Ld over de De heer F. e naam in en voor dracht van wekelijks hospitalen an de KAB de heer uit te nodi- Jcon hij zich prijzen; de olie aan de getuige het t einde van VAN DE ENIG1NG afd. Lewe- .adering ge- j. Voorzitter eningswoord g van zaken Blijkens het -ïcester staat eel gunstig »zen konden uitgekeerd. *den, de he rn se, werden De voorzitter varken, dat te worden is het dan actie nest- In diverse reeds door iewel het niet m voldoende rijgen, is het lereikt. belangstelling vogelbescher- o.a. uit de inne.nkwamen het'zelf ver- w 8 uur. Het Ruiters van mpia-theater 8 ten. uur: De scha- nnia: Hongaars ara: Marcelino. tjes van zestien Wlaamse Opera: ch. ao. Ruiters van 0 uur: Eskader >ia 8 uur: Vrou- atterdam (ben.) en Israël door xor 8 uur: De bra: Marcelino. •tjes van zestien 2uw Nederlands Na opening van de winterzitting der Provinciale Staten, kwam het eerst aan de orde de wijziging van het bezoldigingsbesluit prov. ambtena ren. Verschillende leden bleken over bepaalde wijzigingen niet tevreden. De mening werd uitgesproken, dat de goederenklerken en agenten er niet al te »cd waren afgekomen. De heer Vader (K.V.P.) brak in het bijzonder een lans voor de inspecteur, hoofd technische dienst van de bootdiensten, wiens maximum salaris nu is vastgesteld op f 11.196. Voorheen was zijn maximum sala ris even hoog als het minimum-sala ris van de directeur, dat nu f 12.096 wordt. Gaarne zag spr. die oude norm hersteld, gezien de bekwaam heid van de functionaris en diens grote verantwoordelijkheid Deze sa laris-herziening deed, naar sprekers mening, geen recht aan de functie van de inspecteur, die nu gelijkge schakeld wordt met een jonge dis trictsingenieur. De heer v. Oorschot (Arb.i wees er op, dat de inspecteur zeer belangrijke diensten aan de pro vincie heeft bewezen, speciaal tijdens de oorlog. Mr. v. d. Weel (Ged. Staten) zei, dat het hier geen algehele salaris herziening betreft. Komt die aan de orde, dan kunnen de wensen nog eens worden bekeken. G.S. hebben gedaan wat er gedaan kon worden en bereikten in het georganiseerd overleg overeenstemming. Van ge voelsargumenten moet men zich in deze onthouden, zei spr. en verklaar de nader dat G.S. veel waardering hebben voor het werk van de inspec teur. Zijn salaris ligt nu tussen dat van de districtsingenieur en dat van de hoofdingenieur Waterstaat. Dit is naar de mening van G.S. redelijk en voorts ontkende hij, dat het maxi mum-salaris van de inspecteur even groot is geweest als het minimum salaris van de directeur. Ook een wens van de heer Salomé (Arb.) ten opzichte van de kapitein op de dienst Wolfaartsdijk-Kortgene, wees hij af. De heer Vader bleek niet voldaan en stelde voor om de inspecteur een toe lage van f 500 per jaar te geven voor de tijd, dat hij optreedt als waarn. directeur. Ook dit werd door de heer v. d. Weel namens G.S. af gewezen. Op een concrete vraag van de heer van Dongen antwoordde mr. v. d. Weel. dat het inderdaad in de bedoe ling ligt om, wanneer de regering haar standpunt heeft bepaald, de sa larissen der top-functionarissen in het G.O. te bezien. G.S. zijn dan genegen om de thans genoemde groepen voor wat de salarissen betreft, ook nog eens onder de ioep te nemen. Aangenomen werd, met stem van mr. Schlingemann (V.V.D.), het voor stel om de salaris-verhoging met 6 procent met 1 juli j.l. te doen ingaan voor het prov. personeel. Voor en tegen gehuwde ambtenaressen Het voorstel van G.S. om de bepa lingen ten aanzien van de huwende ambtenares te schrappen, zodat zij desgewenst in dienst der provincie kan blijven, werd scherp bestreden door de heer Hommex (A.R.), die met tal van argumenten de stelling verdedigde, dat een gehuwde ambte nares uit de boze is, omdat zij aller- ling voor de secundaire en tertiaire wegen. Hem werd overweging in de toekomst toegezegd. De subsidie aan de commissie wa terbeheersing werd verleend. Bij het voorstel de helikopterdienst Axel-Rot terdam nogmaals te subsidiëren met f 6100 opperde de heer v. d. Feltz vele bezwaren. Van de dienst is slechts door weinigen gebruik ge maakt en daarom begreep hij niet, dat G.S. voor de tweede maal bij de Staten aanklopte. Hij vindt het weg gegooid geld. De heer Dubois (Arb.) merkte op dat gemiddeld vijf van de zes plaatsen in de helikopter bezet waren. De nieuwe dienst wordt met een grotere machine gevlogen. Deze dienst maakt het isolement van Z. Vlaanderen geringer. Mr. Schlinge mann meende dat zo'n dienst nooit rendabel is te maken. Om op iedere passagier een twintig gulden toe te leggen door de provincie vond hij te gek. Een doorbreking van het isole ment is van deze dienst niet te ver wachten. De heer Vercauteren meen de dat men voor deze keer nog maar- eens moest bijspringen. Hij zag nog een kans dat de dienst zich later zal bedruipen. De heer v. Poeljé (G.S.) verdedigde het voorstel. Deze dienst is de enige welke Zeeland nog met de luchtvaart verbindt. Enige aanmoedi ging is wel op zijn plaats. Het experi ment is van karakter veranderd, nu er inplaats van zes, twaalf passagiers kunnen worden vervoerd. Het voorstel werd aanvaard met 25-14 stemmen. De culturele subsidies Tegen het voorstel om 'n kleine 40.000 te besteden aan het cultu rele werk, w.o. 16.000 voor de muziek en 14.000 voor toneel en letteren, trok de heer Kodde van leer, omdat z.i. destijds ook het Ro meinse rijk aan brood en spelen ten gronde was gegaan. De heer Hommex (A.R.) nam een wat milder standpunt in en mr. Scho- rer (Arb.) was er vierkant voor, ook omdat hij in het tekort aan culturele uitingen een der redenen zag, dat vele jongelui de provincie verlieten. De heer Stemerding (C.H.) vond het enigszins bezwaarlijk, dat er meer wordt uitgetrokken voor de cultuur, terwijl G.S. slechts de sym bolische éne gulden over hadden voor het maatschappelijke werk. Spreker behandelde dit voorstel liever in het raam der begroting, waar de heer Vercauteren zich bij aansloot. Mr. Mes (G.S.) zei dat het college al van plan was met de stemming te wach ten tot bij de begroting. De heer Kodde wierp spr. tegen dat G.S. slechts de ontplooiing beogen van de cultuur en dat zij tegen de ontaarding evenzeer gekant zijn als de heer Kod de. G.S. willen de gelegenheid schep pen, dat de bevolking kan deelnemen aan culturele evenementen en de zelfwerkzaamheid tegelijkertijd wordt bevorderd. Het gaat hier om behoud van het bestaande en G.S. voelen er niet voor om het af te breken ten bate van het maatschappelijk werk. Goedgekeurd werden nadien diver se subsidie-voorstellen; o.m. dat voor de beschuttende werkplaatsen, dat voor de federatie vrouwelijke hulp verlening en voor het Zeeuwse woor denboek. Over een voorstel van de heer van Oorschot om de subsidie voor de uit zending van kinderen te verdubbelen zal heden worden beslist. Tot verkoop van de lagere landbouwschool te Arendskerke werd z.h.s. besloten. Streeklaboratorium Zeer zwaar is nog gedebatteerd over het voorstel van G.S. om f 16.000 te voteren voor het streeklaboratorium te Goes, met dependance te Sluiskil. De heer Berenpas had het liefst dat, nu de minister aarzelt met subsidi ëren, men Sluiskil evenals Middel burg liet vallen. Hij - was namelijk bang dat Sluiskil het struikelblok zou worden, daar de minister een effi ciënte opzet eist. Enkele leden vielen hem bij, maar de heer Lockefeer wees erop dat de minister voor Sluiskil de deur nog op een kier had laten staan. De heren Schout en van der Weel van G.S. hebben met klem van redenen het voorstel verdedigd. Weigert men de f 16.000 dan zal het streeklaborato rium ten dode opgeschreven zijn. Neemt men 't aan, zo lieten zij uitko men, dan is er kans voor verder pra ten met bestuur en minister. Zonder hoofdelijke stemming werd het voor stel tenslotte aanvaard. De voorzitter verdaagde daarna de zitting tot he den. Dan komt de provinciale begro ting aan de orde. De bond van gediplomeerde oud|- leerlingen aan het landbouwonderwijs in west-Zeeuwsch-Vlaanderen kwam in het hotel Mabesoone te Oostbur^ bijeen voor de algemene jaarvergader ing. De voorzitter sprak er in zijn ope ningswoord zijn spijt over uit, dat voor deze belangrijke vergadering de ledenopkomst niet groter was. Op verzoek van de voorzitter werd een ogenblik stilte betracht voor het in 1956 overleden trouwe lid, de heer Leenhouts. Na de voorlezing van de notulen, kwam de rekening en verantwoor ding over het afgelopen jaar. Hieruit bleek, dat de financiële toestand van de vereniging goed genoemd kan worden. Uit het jaarverslag bleek vervolgens, dat het ledenaantal mo menteel 157 bedraagt en het aantal ere-donateurs 5. Bij acclamatie werden de aftreden de bestuursleden, A. J. B. Risseeuw en Jac. de Hullen herkozen. Het bestuur werd gemachtigd ook dit jaar weer een zaaiwedstrijd te houden en hiervoor prijzen ter be schikking te stellen tot een bedrag van plm. ƒ150,—. Aan de veemarkt te IJzendijke werd weer een subsidie verleend van 10.terwijl aan de fokveemarkt te Oostburg 30,subsidie werd verleend. In verband met het 20-jarig jubi leum van laatstgenoemde markt, werd het bestuur gemachtigd hier voor een extra prijs ter beschikking te stellen. Na het huishoudelijk gedeelte kwam de adjunct-secretaris van de ZLM, de heer C. P. J. van Iwaarden, aan het woord die een lezing hield over ..Vraagstukken betreffende de agrari sche sector". mindere binding ontstaan van de ar beiders aan het boerenbedrijf, ter wijl ook de betere ontspanningsgele genheid bij andere beroepen een rol speelt. Als middelen voor verbetering noemde hij de werkclassificatie waar door een betere waardering van de bekwame landarbeider kan worden verkregen,, betere promotiekansen voor de landarbeider, verbetering van de huisvesting en ook verbetering van het landbouwonderwijs, ook voor de landarbeider, dat meer op prakti sche leest geschoeid dient te worden. Het spreekt vanzelf, zo vervolgde spreker, dat bovengenoemde midde len alleen zullen kunnen worden aan gewend, indien de ondernemers,, in dit geval dus de boeren, een behoor lijke winstmarge wordt gelaten op hun produkten. Ook wanneer echter deze middelen worden aangewend zal het nog zeer de vraag blijken te zijn of daardoor het tekort aan landarbeiders zal kunnen worden opgeheven. Ge meenschappelijk zal men naar de fac toren moeten zoeken, die aan de op heffing van het tekort kunnen mede werken. Wat er gepresteerd werd tijdens de stedenturnweclstrijd welke door UD1 te Bergen op Zoom werd ge organiseerd laat bovenstaand plaat je zien. Het is mevr. Sinke-Pee- mans, die bij het ringzwaaien een voorwaartse salto maakt. Mevr. Sinke-Peemans van de keurploeg uit Vlissingen, die het toernooi won werd tweede op de persoonlijke ranglijst van de dames. In de jongste raadsvergadering van Hoedeken«kerke heeft burgemeester, mr. H. Stieger een overzicht gege ven van wat in 1953 gebeurde in zijn In een interessant betoog behandel- j gemeente, die met 13 zielen tot 1645 de spreker de moeilijkheden, die er groeide. Elf nieuwe huizen, waaron- momenteel bestaan inzake het land- der een boerderij werden aanbe- arbeidersvraagstuk, de invloed van de L s*eed en het nieuwe gemeentehuis sociale maatregelen op het loonbeleid kwam grotendeels klaar. zaam te zien hoe hun collega-verken- ners met hard werken en r.a vele Kwadendamme kreeg een nieuwe brandbluseenheid en de straatver lichting is verbeterd. Ook hadden in Kwadendamme grondaankopen plaats voor toekomstige woningbouw. De blik gericht op het jaar 1957 zijn de vet vvachtingen hoopvol. Het nieuwe gemeentehuis zal kunnen worden Volgens spreker was het tekort aan j betrokken, de bouw van een post- landarbeiders onder meer het gevolg kantoor zal binnen afzienbare tijd van de industrialisatie van ons land, j kunnen, worden aanbesteed, en er kan het onderwaarderen van de landar- j nu -worden besloten tot gunning van beid en de meestal ongelukkige i het bouwrijpmaken van het le ge- huisvestlrw van ri* landarbeider. deelte van „Vreeland". Daar het eer- in de landbouw en daarmee samen hangende de richtprijzen voor de landbouwprodukten, de unificatie van de bedrijfsverenigingen in de agrari sche sector en de binding van werk gever en werknemer aan de CAO voor het landbouwbedrijf. huisvesting van de Tevens is er mede tengevolge van betere vervoersgelegenheden een Het is bijna de moeite van het ver- eerst een taak als vróuw en moeder i melden, niet meer waard wanneer heeft. Met kracht verwierp hij het j een of andere groep mensen op reis voorbereidingen een groot avontuur moderne streven om de vrouw in gaat. Iedereen gaat op 'reis. De er.e j in hun jonge leven hebben meege- I menwerper onklaar heeft gemaakt om alles met de man gelijk te schake- om nieuwe avonturen te ontmoeten. maakt. Een avontuur waaraan zij nog Seen vlucht naar Egypte behoeven te len; dit zal de vrouw z.i. verlagen, een ander om de schoonheid van een lang een mooie herinnering zullen I maken. De raad moet uitmaken of er Voor een krijgsraad in Nicosia op Cyprus is het proces begonnen tegen de luitenant-vlieger Dennis Kenyon, wie ten laste wordt gelegd dat hij in november zijn „Canberra"-straalbom- Ook het belang der provincie achtte spreker niet gediend. De heer Kodde (S.G.P.) sloot zich hierbij aan en namens de K.V.P.-fractie verklaar den de heren Vercauteren en Ruym- beke dat deze zich om principiële redenen tegen het voorstel van G.S. zullen verzetten. land te leren kennen, om zeden en j bewaren, en gewoonten van andere mensen te j Wanneer zij er toe bestuderen en tenslotte zij die beter gaan in hun afdeling deze film te doen kunnen thuis blijven, omdat het hen vertonen, kan dit voor hen een in- alleen maar te doen is in een zo kort spiratie zijn tot nieuwe en (wellicht mogelijke tijd (met de auto) zoveel J sensationele) activiteiten, mogelijk kilometers té verslinden. Als i zij weer terug komen weten zij pre- I opzet dan wel nalatigheid in het spel zouden over- is- vlak voor het opstijgen is het toe stel door zijn landingsgestel gezakt. Beklaagde zou kort tevoren te kennen hebben gegeven, dat hij het niet eens was met de Britse actie legen Egypte. De heer Verhagen (V.V.D.) juichte j cies te vertellen hoeveel kilometers het voorstel toe, omdat hij er de i ZÜ Per dag hebben afgelegd, waar triomf inzag van de liberale geaach- i benzinepompen zijn en om tenslotte te en het gezond verstand. De heer v d. Feltz (C.H.) meende dat het niet tegen de H. Schrift is de gehuw de vrouw als ambtenares te handha ven. Duizenden gehuwde vrouwen zijn thans in zaken werkzaam. Zwaar woog voor spr. de omstandigheid, dat de gehuwde vrouw wel in rijksdienst gehandhaafd blijft. Naar z.i. is het weren der gehuwde vrouw uit over heidsdienst niet houdbaar. Zijn frac tie-genoot, de heer Stemerding, was een andere mening toegedaan. Afge zien van het principe meende spr. dat het onmogelijk is voor een ge huwde vrouw om haar gezin te be sturen en dan daarnaast een vol- ambtelijke functie te vervullen. Feit is, dat het verzuim groot zal zijn. Alleen in bijzondere gevallen wilde spr. een uitzondering mogelijk maken De heer v. Oorschot (Arb.) bleek fel voorstander van het voorstel en hij vond naast zich mevrouw van de Broecke-de Man (Arb.), die positief stelde dat de gehuwde vrouw zelf uit moest maken of zij buiten haar gezin wilde werken. Het gaat hier om de rechten van de vrouw, meende spreekster. Mr. v. d. Weel (G.S.) verdedigde het voorstel op zeer uitvoerige wijze zonder veel nieuwe gezichtspunten te openen. Hij handhaafde de idee dat de echtgenoten zelf moeten uitmaken of de ambtenares bij haar in het hu welijk treden, in provinciale dienst zal blijven. Daar spr. de hoofd-be- zwaren uit de weg scheen te gaan. was zijn betoog niet heel overtuigend Bij de replieken werd in hoofdzaak nog eens herhaald wat al gezegd is alleen wees de heer Stemerding er op dat het ook aan de man, die amb tenaar is. verboden wordt een neven functie uit te oefenen. Mr. v. d. Weel (G.S.) zei dat deze laatste vergelijking hinkt, omdat be doeld verbod de onafhankelijkheid van de ambtenaar geldt. Na lang uit- en ingepraat ontstond er een verwarde situatie, omdat de heer v. Oorschot een artikel uit het voorstel wilde halen dat niet dwin gend genoeg bepaalde, dat bij inkrim ping van personeel allereerst de ge huwde ambtenares ontslagen moest worden. Op formele gronden werd deze procedure bestreden en na schorsing en beraad met 25-15 stem men verworpen. Eindelijk kwam het voorstel zelf in stemming en sneuvelde met 23-17 stemmen. Van rechts stemden alleen mr. dr. Mes en mr. v. d. Feltz voor. Middag der subsidies Bij de opening van de middagzitting brak de heer Vercauteren, bij het voorstel subsidie te verlenen voor het rijwielpad tussen Domburg en Oran jezon, ook een lans, subsidies als deze te koppelen aan de bestaande rege- een partij waardevolle foto's van hen zelf te maken waar een of ander beroemd gebouw, of berg ook op mag staan. Dar. zijn er de pelgrims die meer of minder comfortabel naar 'n bedevaartplaats reizen om in dit ge nadeoord te bidden. Reizen blijft al tijd; het avontuur. Voor de een op windend voor de ander alweer ver vlakt. Uitvliegende jeugd De tijd dat eer. moeder iedere dag een half uur naar een Paterskerk ging om voor haar 18-jarige zoon die op vakantie ging naar Wenen, bij een Mariabeeld een kaars op te ste ken voor een behoudir.g terugkeer, is voorbij. Mits onder goede geleide, laten de verstandige ouders hun kinderen- gerust op reis gaan. Zij leren op eigen benen staan. Dit was vorig jaar het geval met een veertigtal jongens en meisjes van de Westdorpse Verkenners. Gedurende een week zijn zij eigen baas ge weest, hebben ir. tenten geslapen, hun eigen maaltijden verzorgd lief en leed met elkaar gedeeld én sa men gebeden aan de voeten van On ze Lieve Vrouw te Lourdes. Het doet er niet zoveel toe te we ten welke route zij hebben gevolgd op de weg naar het zuiden op de 25e augustus 19o6. Zij zijn met een bus gegaan zij hebben veel mooie oude gebouwen gezien, het landschap be wonderd de zinvolle gebeurtenissen in Lourdes beleefd, en langs de na bije kust van de Atl. Oceaan terugge keerd om in Lisieux de gedachtenis v. d. H. Theresia te vieren en wederom door België, het heuvelachtige eerst, en later het vlakke land van Vlaan deren behouden in Westdorpe aan te komen. Film De hopmannen Joh. Wijne en Geor ge Mechelir.ck hebben deze reis op de film vast gelegd. Het is een ple zierige film geworden, die in West dorpe heel wat belangstelling heeft getrokken van de jeugd, die vrien den en vriedinnen op de film konden zien en van de ouders die var.'zelf sprekend belangstelling hebben voor het doen en laten van hun kinderen en zeker wanneer zij achteraf nog eens kunnen zien hoe hun kroost het heeft gedaan. Wat eigenlijk het re sultaat is geweest van het geld dat het kostte (de reis nog geen tachtig gulden) waarbij volledigheidshalve nog moet worden gezegd dat vooral de Westdorpse winkeliers er heel wat levensmiddelen voor over hebben gehad. Voorbeeld Het is allemaal r.iet zo wereld schokkend. Niet alleen worden er veel reizen gemaakt en vele van deze reizen worden verfilmd, maar het is voor vele verkennersgroepen leer- Een groot aantal Eedenarer. was in het belang van eigen veiligheid van 2t. Dflrnrhiphllic Rannto T\ .T ei »- i i Uit. .1 - .- Gi-i, n j liff 11 n o het parochiehuis ..Sancta Maria" bij eengekomen om de verkeersavond en de diploma-uitreiking aan de 61 cur- siten, die voor het examen zijn ge slaagd, bij te wonen. Aangezien de voorzitter van de commissie voor veilig verkeer in de gemeente Aardenburg. de gemeente secretaris J. M. Paridaen verhinderd was. werd de bijeenkomst geopend door Adjudant L. Meerter.s der Rijks politie, die de genodigden welkom heette, waaronder het voltallige col lege van burgemeester en wethou ders. Hij nodigde burgemeester J. M. A. C. van Dongen uit de diploma's uit te reiken. Deze bracht hulde aan adjudant L. Meertens en opperwachtmeester B. J. Wisse die weer geheel gratis hun vrije tijd beschikbaar hadden gesteld om deze cursus te geven. Daarna reikte hij het verkeersdiploma met lof uit aan: Jer.ny Buijsse, Omer Ver- wulst, Herman Buzeijn en Annie Cuelenaere en het verkeersdiploma aan: Medard Accoe, Frits van Belle- gem, Anna Blor.deel, Hilda Blondeel. Richard Blondeel, Alphonsina Bral, J. Clays.uit St. Laureins (België), Hi- laire Buijsse, Omer Buijsse, Herman- da Buzeijn. Cyriel de Croock, Omer Cuelenaere, Mevr. R, Cuelenaere— Blondeel, René Dhondt, Gerard van den Dorpe, Willy Herwegh, Herman Heijndrikx, Mariëtte Heijndrikx, Ja cobus van Hal, Magda Frans, Marinus de Jonge, Petrus Lampaert, Celina Lohman Cyriel Marclé, Prudent van AHel?' i^e^r' B- Meijere—van den 'd 6 Mlnnaert. Theo Min- naert, Petrus Mlnnaert, Mevr J de man6!?6 ,Valcka' Maurice Rodts, Her man Staeler.s, Mevr. C. E Dhondt— Sam Arsene Thilleman, Georges Rootsaert, Remi Verheije Mevr P Verhoeven de Jaeger, Ber'trand Ver^ wulst Omer van de Wynckel, Gilbert Dhondt, Aime Rodts, Juliette stae- lens, Mariëtte Staelens, Henri Sturte- waegen. Maria Roedts, Johan Blon deel, Robert var. Maele, Emiel de Geeiere, Cyriel Nobus, Anny Rodts, Mevr. A. DhondtVermeire, Alfons Roedts. Herman Marteijn. Marian Marteijn, Petrus Kortekaas, René van Maele en Richard var. de Wynckel. Sprekers Na de uitreiking voerde Luitenant C. W. Bloemers der Rijkspolitie uit Terneuzen het woord en uitte zijn te vredenheid over de verkeersacties zoals zij in de gemeente Aardenburg worden gevoerd en waar in alle dorpen met de verkeerscursussen zo'n propaganda wordt gemaakt in de mensen. Ook pastoor O. de Munck was aanwezig en bekeek de zaak van de geestelijke kant, waar het vijfde gebod zegt „Gij zult niet doden". Hij wees er op, dat hieronder ook valt het roekeloos rijden en het niet ken nen van de verkeersregels. Tenslotte sprak ook nog wethouder C. Sturte- waegen, als vertegenwoordiger van Eede en Richard Blondeel bracht na mens de cursisten dank aan de lesge vers Meertens en Wisse en overhan digde hen namens de cursisten een aandenken. Na het officiële gedeelte begon de vrolijke avond met toneelstukjes, schetsen, zar.g en muziek. Voor het eerst trad hier ook de jeugdige ac cordeon-kampioen van Vlaanderen, Hervé Marclé in eigen dorp voor het voetlicht en gaf enkele nummertjes ten beste die door de aanwezigen zeer werden gewaardeerd. Verschillende Eedenaren zowel oude ren als jongens en meisjes lieten zien dat zij op de planken hun mannetje kunnen staan en dat de eerste regels van het Eedese volkslied „Op Dee, op TDee, zingt ieder mee", wel degelijk waarheid bevatten. Men besloot deze zeer geslaagde avond met nog een uurtje gezellig te dansen. ste werk reeds ver gevorderd is en de andere projecten nauw samenhan gen met de woningbouw, mag worden verwacht, dat de nieuwe richtlijnen inzake investeringsbeperking en con sumptie beperking voor deze ge meente geen onoverkomelijke bezwa ren zullen opleveren. Wethouder Steyn beantwooordde de toespraak. De voorzitter deelde verder mede dat Ged. Staten het bestuit van b. en w. waarbij aan J. Boogaard ver gunning werd geweigerd tot het plaatsen van een woonkeet, hebben vernietigd Besloten werd de salarissen van verschillende ambtenaren die geen volledige dagtaak hebben in dienst der gemeente aan te passen aan het thans geldende loonpeil. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot aankoop van 0.57.42 ha grond van de heer Joh. Pilaar te Goes, welke grond gelegen is in het uitbreidingsplan Hoedekenskerke. Met algemene stemmen werd, op voorstel van b. en w. besloten, tot het aangaan van een kasgeldlening met de Rijks-Postspaarbank te Am sterdam tot een bedrag van f 150.000 rente 5 pet. Bouwrijpe grond Voorts werd besloten tot het bouw rijp maken van een gedeelte van het plan Vreeland te Kwadendamme, zijnde de verbinding van de Dorps straat met het Donkereweegtje. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver de heer J. v. d. Heide te Hoedekenskerke. Op hun verzoek worden b. en w. gemachtigd tot verhuur van tuin grond in de uitbreidingsplannen Hoe dekenskerke en Vreeland. Een tweetal begrotingswijzigingen werden vastgesteld. De P.Z.E.M. te Middelburg ver zoekt de gemeente eer. bijdrage te verlenen in de kosten van aansluiting van de woning B 159 op ht elektrici teitsnet. In afwijking van 't aanvan kelijke voorstel stellen b. en w. voor een bijdrage van 20 pet. te verlenen, daar deze bijdrage ook in de omlig gende gemeenten reeds is verleend voor aansluiting in het kader van de herverkaveling. De heer Boone heeft geen bezwaar tegen deze incidentele vergoeding van 20 pet., maar wenst zich niet te binden aan dit percen tage voor alle gevallen die in de toekomst nog zijn te verwachten. Zonder hoofdelijke stemming werd Op de jaarvergadering van de ver eniging tot bevordering van de land- bouwtuig paardfokkerij (thans 2351 le den) werd besloten dit jaar o.a. een premiekeuring te houden te Zeven bergen en wel op 11 juni. De keuze-commissie van de KNVB heeft besloten Jan Klaassens van VVV op te stellen als linkshalf in het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Spanje, in plaats van Schaap, die wegens een voetblessure op het laatste moment heeft moeten afzeggen. Aan de lijst van reserve is toegevoegd voegd van Wissen van MVV. In het voetbalprogram voor 3 fe bruari zijn de volgende wijzigingen aangebracht. In de le divisie B werd uitgesteld de ontmoeting EBOHDFC en in de 2e divisie B LongaDosko. In de vierde klas F werd ingelast de wedstrijd Groen WitDWC en besloten een bijdrage van 20 pet, te in de 4e klas H 's-Heer Arendskerke— verlenen. Oostburg. De eerste voetbalkampioen in Zee land is er. Het is Renesse 2, dat zon dag een 1-5 zege behaalde op de naaste concurrent, SVOWK uit Ou- werkerk en daardoor kampioen werd van de tweede klasse C van de afde ling Zeeland van de KNVB. Een prachtig resultaat, dat wei een geluk wens waard is, vooral ook, omdat de kampioenen tot nu toe geen enkel puntje verspeelden. Ook in de andere afdelingen begin nen de beslissingen in zicht te komen. In de eerste klasse A gaat de strijd alleen nog maar tussen Noormannen en Lewedorpse Boys, want Schoon- dijke kan zich, ondanks de 5-1 over winning op het bezoekende Domburg wel als uitgeschakeld beschouwen. Noormannen speelde niet en daardoor kon Lewedorpse Boys, dat bij Krui- ningen weinig moeite had (1-7), op de eerste plaats komen met één puntje voorsprong op de Westkappe- laars. Walcheren kreeg op eigen veld een 0-3 nederlaag te slikken van Ro- bur. Het eerste elftal van Renesse is hard op weg naar het kampioen schap van de eerste klasse B. Door een 4-1 zege op Burgh 2 bleven de leiders ongeslagen. Zij werden bo vendien een handje geholpen door hekkesluiter Dreischor, dat een ver rassende overwinning boekte op Zie- rikzee 2. Door deze uitslag heeft Re nesse aan vier punten uit de vijf res terende wedstrijden genoeg om titel houder te worden. In 2A behield Groede de leiding, want Aardenburg 2 moest met een 4-2 nederlaag' naar huis. Voor de Aarden burgers betekende dit het einde van mogelijke illusies, want een achter- stand van zes punten zal in de drie nog te spelen wedstrijden niet inge lopen kunnen worden. Zeeland Sport 4 won met 3-0 van het bezoekende Noormannen 2 en klom daardoor een plaatsje op de ranglijst. Philippine kwam weer wat steviger aan de kop van 3A. Zelf bleven de mosselvissers op eigen veld met 7-i baas over Sluiskil 2 en bovendien kreeg de voornaamste concurrent, Patrijzen, onverwachts een 5-1 neder laag te slikken in Cortgene. Rapen burg kwam tegen het bezoekende Corn. Boys 3 op het nippertje aan de volle winst (4-3), maar handhaaf de zich daardoor in de kopgroep. Hansweertse Boys 2 kwam bij Yer- seke 2 ook maar net met de hakken over de sloot (0-1). De Boys hebben echter nog steeds even veel verlies- punten als de leiders. In 2C werd slechts één wedstrijd gespeeld, doch deze bracht de be slissing, want Renesse 2 werd kam pioen. In 3A speelt Vlissingen 5 wel erg wisselvallig. Ditmaal stelden de rood- witten danig teleur, want zij zagen zich op eigen veld met 1-5 geklopt door Patrijzen 2. Walcheren 2 stuur de Robur 2 met lege handen naar Goes terug. (1-0.) In 3B tenslotte kwamen alleen Phi lippine 2 en Terneuzen 3 tegen elkaar in het veld. Beide ploegen scoorden éénmaal, zodat zij de buit eerlijk kon den delen. KLEINHANDEL TABAK De heer D. Rijk Dz. te 's Heeren- hoek slaagde in 's-Hertogenbosch voor het vakdiploma voor de kleinhandel in tot verbruik bereide tabak, R.K. UNIVERSITEIT NIJMEGEN De heer J. W. v Remortel te Hulst slaagdie aan de r.-k. Universiteit te Nijmegen voor het kandidaatsexamen, deel 1 geneeskunde. De r.-k. toneelvereniging „Excel sior" bracht ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan „Het lied van alle tyden" door H. Scheffer voor het voetlicht. Dit romantische spel in 3 bedrijven stond onder regie van ka pelaan Jansen en onder raamregie van de provinciale toneeladviseur J. Lemaire jr. Dgenen die beweren dat de heden daagse jeugd geen belangstelling heeft voor godsdienstige samenkom sten en gesprekken, zouden waar schijnlijk raar hebben opgekeken, als ze aanwezig waren geweest bij de ope ningsmis in de kapel van het zieken huis te Oostburg, waarmee de dis trictsbijeenkomst van de katholieke jongeren werd aangevangen. De kapel van het ziekenhuis bleek namelijk te klein. Uit alle plaatsen van west-Zeeuwsch-Vlaanderen wa ren de jongeren van allerlei rangen en standen gekomen, om te luisteren naar kapelaan „Sam" uit Vlissingen, die een inleiding zou houden over het onderwerp „hou je van me". Na de mis kwam kapelaan Sam aan het woord in de zaal van de ka tholieke kring. Op vaak geestige, maar ook dikwijls zeer ernstige, wijze wist deze spreker de jeugd zo te boeien, dat men in de zaal waarin toch 200 deelnemers aanwezig waren, een speld kon horen vallen. Opmerkelijk voor de stemming on der de aanwezigen was. dat na de le zing een dankbaar gebruik werd ge maakt van de mogelijkheid om over een en ander met de inleider in dis cussie te treden. De woordvoerders(sters) van de discussiegroepen kweten zich op een degelijke wijze van hun taak. Het was dan ook een dankbare rector De Kroon, die kapelaan „Sam" voor zijn komst en woorden bedankte, een dank welke hij uitstrekte tot de aanwezigen voor hun aandacht en opkomst. Door enkele aanwezige ouderen op deze geslaagde bijeenkomst is de vraag gesteld of de organisatie van dergelijke streekbijeenkomsten ook niet mogelijk zou zijn voor gehuwden van alle katholieke organisaties geza menlijk. Een vraag, die zeker het overwegen waard is. gezien het prach tige resultaat bij de jongeren. Het stuk werd opgevoerd in het kader van het Zeeuws Landjuweel en speelde zich af in het tweede jaar van de Franse Republiek in 1793, toen Robespierre, Couthon en Saint Juste een schrikbewind uitoefenden. De wet op de „verdachten" voerde dage lijks vele onschuldiger.' naar de Con, ciergerie. de Staatsgevangenis, waar op meestal het schavot volgde. De dreiging van de dood kon echter de liefde tussen twee jonge mensen niet verhinderen. Zingend verlieten zij de gevangenis en terwijl de guillotine haar werk verrichtte, zong de liefde haar eeuwig lied „Het lied van alle tijden". De toneelvereniging heeft met dit stuk haar publiek een kunst volle en goed verzorgde avond gebo den. Speciaal willen wij hier nog ver melden het spel van mevr. van Oote- ghemKindt als Yvonne Fleuriot, van de heer Colpaert als verloofde van Yvonne en van de heer van Assche ais chef van de geheime politie. Ook mej. R. Poppe. als concierge, mej, J. Dhaene als kamermeisje, de heer v. d. Abeele als cipier, de heer A. Ne- len als kapucijn en de heer L. An- driessen in zijn dubbele rol als re gisseur van de Comédie Frangaise en brigadier var. de gendarmerie, wisten door hun spel het publiek te boeien. Vermeldenswaard is ook de uitste kend verzorgde grime door F. Slock, de décorbouw door L. Sarneel, de verlichting en speciaal het geluid door de heer H. Vervaet en de prachtige kostuums. Een en ander heeft dan ook zeker bijgedragen tot het welsla gen van deze op zulk hoog peil staan de avonden. Het is ook niet te ver wonderen dat de spelers na afloop een daverend applaus oogstten en de dames bloemen aangeboden kregen. GOES, 28 jan. Groenten: sprui- ten_A2_311-41. afw 25, witlof Al 47, sav.kool 24, ge- 9-10, w.kool 5.50, peen 3-9, prei knolseld. 10-11. i ROTTERDAM, 28 jan. Binnen landse granen, ochtendbeurs, offici euze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Rode tarwe op vochtcon- dLc tot 29, waarna lagere bieddn- gep in de markt kwamen Voedergra- neti. zeer kalm. Zomergerst naar kwa- litiit 24-25,25, extra kwaliteit 25,75. Wivtergerst naar kwaliteit 24i-25,50. Haver naar kleur droogte en kwaliteit 23,75-25,25, extra blanke 25,75. Rogge doorsneekwaliteit 23,25, gedroogde 24, geschoonde bakrogge 25. Peulvruch ten, stil. Groene erwten 35-50. Schok kers 45-67,50. Bruine bonen, in prima droge kwaliteit 66, alles boerenschoon. ROTTERDAM, veemarkt, 28 jan Aanvoer in totaal 1721. vette koeien en ossen 964, varkens 757. Prijs in centen per kilogram: Vette koeien le kw. 300-320, 2e kw. 286-296. 3e kw. 276-286, varkens (lev. gew.) 187, 185, 183. Vette koeien aanvoer korter, handel kalm, prijzen als vorige week. Varkens (lev gew.) aanvoer ruimer, handel levendig, prij. zen niet lager dan vorige week, enke le prima's boven notering. Mannheim 189 (+009), Kaub 154 (+007), Trier 184 (+027), Koblenz 174 (+008), Keulen 132 (+009), Ruhrort 322 (+007), Lobith 933 (+001), Nij megen 713 (+002), Arnhem 747 (+003) Eefde 293 (+009), Deventer 203 (+009) Namen la Plante 192 (+036). Maas tricht hoofdsluis 4381 (onv.). Borgha ren 3990 (+009), Belfeld 1190 (+053), Grave 483 004).

de Stem | 1957 | | pagina 3