„De Transfiguratie5 met succes uit Elsloo terug Pr< n Eerste actriceprijs ONBESMET BLAZOEN Stamboekmerriën niet meer naar de centrale keuring Financiën zijn probleem Aardenburgse woningbouw Sah DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 29 JANUARI 1957 Hulsterse actrice oogstte bijzondere lof KONIJNEN EN PLUIMVEE NAAR TERHEIJDEN In Biezelinge werd oude put ontdekt Walcheren MIDDELBURG Solorush van paard te Middelburg Houtworm doet aanval op gtadhuisbalken VLISSINGEN ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Burgerlijke stand HULST Vergadering was rumoerig Triumph Postboot liep aan de grond Kanon kantelde soldaat gedood Faillissementen Spoedeisende raadsvergadering Zuid-Beveland GOES Actie nestkastjes krijgt haar beslag AGENDA Vandaag Morgen Gev oc Ter gelegenheid van haar zesde lustrum organiseert de Konijnen en Pluimveevereniging ,,Nut en Ver maak" op 2 en 3 februari de zuide lijke kampioenstentoonstelling voor de provincies Noord-Brabant en Zee land volgens het tèntoonstellingsreg- lement N.K.B. Burgemeester W. v.d. Meulen zal op 2 februari de tentoonstelling, die in de grote zaal van het Patronaats gebouw wordt gehouden, openen. Voor de tentoonstelling bestaat gro te belangstelling, terwijl fraaie ere- en hoofdprijzen beschikbaar zijn. Maandagmorgen ontdekte de ge meentewerkman Boey dat op de Markt in Biezelinge een gat was ge vallen. Toen hij dit nader bekeek be merkte hij dat het nog al diep was en dat er water in stond. Toen men dit verder ging onderzoeken kwam aan het licht dat het gat niet minder dan 6 meter diep was en dat er 3,5 meter water in stond. Het beek dat men namelijk te doen had met een oude put, welke eensklaps bloot ge komen was. Direct is men begonnen met het verder uitgraven en toen kwam de put helemaal te voorschijn. Deze heeft een middellijn van 2,5 me ter. De stenen waaruit hij is opge bouwd zijn nog in zeer goede staat. Op oude kaarten van de gemeente bleek dat hier in vroeger tijden een pomp heeft gestaan. Meer dan 100 jaar is dat echter al geleden. De Hulsterse toneelvereniging De Kamere van Rhetorijke „De Transfiguratie" heeft deelgeno men aan het Tornooi der Maas gouwen, dat in het Limburgse plaatsje Elsloo gehouden is. En met goed succes. Niet alleen bracht de vereniging de derde prijs mee naar huis, maar een bijzondere eer was het ook, dat Marilou de Bruyn uit Hulst de eerste actriceprijs in de wacht sleepte. Het was de vijfde keer, dat dit tornooi gehouden werd. De organisatoren mogen meer dan tevreden zijn, want het kleine Maas dorp Elsloo is in de amateur-toneel- wereld van Nederland en België zo stilaan een begrip geworden. Was dit toernooi voorheen een wedstrijd voor de twee Limburgen, dit jaar heeft hef een landenaspect gekregen. De jury, naast voorzitter Lou Maas bestaande uit de heren mr. R. Swerts uit Tongeren en J. Schonkeren uit Hasselt, heeft een zware taak gehad, hetgeen alleen al blijkt uit het feit. dat er nauwelijks een verschil van 8 punten lag tussen de eerst- en laatst- geclassificeerden. „Brederode" uit Schiedam behaalde 86,5 van de 100 punten. ,,De Kat" uit Heerlen 83 p., De Kamere van Rhetorijcke ,,De Transfiguratie" uit Hulst 81,5 p., De Kamere van Rhetorijcke ,,De Trans- Zoals men in bijgaand verslag kan lezen, heeft Marilou de Bruyn uit Hulst haar goede naam op het gebied van toneel spelen ook in Elsloo weer hoog gehouden. Zij keerde naar Hulst terug met de eerste actriceprijs van het tornooi. Dit is het vierde speelseizoen waar in de bekroonde jonge speelster op treedt. Ze begon, als ruim 14-jarige, haar „toneelloopbaan" bij de St. Jo seph's Ghesellen en uiteraard waren het steeds de bakvisrollen die zij te vertolken kreeg. Ook in „Jeugd", waarin zij het hierboven vermelde succes behaalde, speelde ze het jonge meisje. Naar de Camere-hoofdman Charel Heirman en trouwens al haar collega's verklaarden, heeft ze in dit stuk het beste spel geleverd dat zij tot nu toe te zien gegeven heeft. In Elsloo was ze zelfs nog aanzienlijk beter in vorm dan bij de voorgaande opvoeringen van „Jeugd". Trouwens, alle medewerkenden hebben daar ver bluffend goed spel geleverd. De Camere van Rhetorica ..De Transfiguratie" heeft hiermee uiter aard in haar geheel een succes ge boekt. Het was de eerste maal dat het volkomen nieuwe regie-systeem werd toegepast: raamregie van Jan Lemaire en mise-en-scène van Charel Heirman. Deze methode heeft haar doeltreffendheid dus wel bewezen. Vanzelfsprekend hebben de Came- re-leden, zondagavond laat van het succes horend, ondanks het gevor derd uur nog even uitbundig „hoera" geroepen 1 figuratie" uit Hulst 81.5 p., „St. Bo na" uit Heusden (B.) 81 p. en „Sint Michael" uit Den Haag 73 punten. Het gemiddeld peil der uitvoerin gen was boeiend en lag vrij hoog. zonder dieptepunten, zo luidde het eindoordeel van de jury. De keuze der stukken was over het algemeen verantwoord, al kreeg de jury de in druk, dat zij meer dan eens vooral aan enkele hoofdvértolkers was aan gepast. Dit laatste had dan een sterk individueel spel tengevolge, waarin vaak de onderbezetting en onder schatting van de bij- en nevenrollen het uiteindelijk resultaat verzwakten. De regie schonk meermalen niet vol doende aandacht aan het ensemble- spel waarbij detail-verzorging en tempo meer dan eens in het gedrang kwamen. Te vaak nog werden geen levende figuren op de planken gezet, maar rol-vertolkers, tekst-weerge vers zonder meer. „Bij een goede vertolking is de toneeltoon niet onbelangrijk, zoals de zuivere uitspraak waardevol is. Ka- perde het, voor wat het eerste be treft, wel eens bij de Belgische deel nemers, de Nederlandse deelnemers schoten in het laatste meermalen te kort", aldus het oordeel der jury. Opvallend, en van groot belang vond de jury verder, dat dit tor- De Kamere van Rhetorijcke „De Transfiguratie" te Hulst kreeg een waardevol aandenken mee aan de derde prijs, die het gezelschap be haalde in het „Toernooi der Maas gouwen", dat in Elsloo werd ver speeld, De foto toont hoe de heer Bloemkolk, landelijk secretaris WKA een fraaie schotel van de Maastrichtse kunstenaar G. Ser- penti aan het bestuur van de Kamere overhandigt. Mooi heeft bewezen, dat de jongere generatie het toneelbloed van de overigens nog lang niet uitgespeel de oudere generatie heeft geërfd. Het amateurtoneel is heus geen overleefde vrijetijdsbesteding met. culturele inslag. Integendeel, ..wij mogen wel zeggendat een vaak zelfs zeer talentvolle jonge genera tie klaar staat om het onschatbare werk, soms het pionierswerk der anderen over te nemen', aldus de voorzitter van de jury. Over de Kamere van Rhetorijcke ..De Transfiguratie" uit Hulst sprak de jury als oordeel uit: een goede op voering met verrukkelijke momenten. Hier ziet u dan 't onbesmette bla zoen van de Ca mere van Rheto rijcke. Nu we al vele dagen kolom men vullen met nood- en andere kreten over de Zeeuwsch-Vlaam- se cultuur, lijkt het ons een daad van eenvoudige rechtvaardigheid om op dit grootse toneelsucces in Elsloo juist in verband daarmee te wijzen. De Camere levert het bewijs, dat ook hier cultuur een levend en leven gevend element is van hoog ge halte. Mogen on- telbaren zich ge roepen voelen, steun te bieden, aan te moedigen of mee te werken. De zaak is het waard! De Middelburgse binnenstad werd opgeschrikt door een op hol gesla gen paard, dat met een wagen ach ter zich aan slingerend vanuit de Langeviele de Markt overstak en vandaar uit in noordoostelijke rich ting verdween. Het paard koos de Lange Delft om zijn weg te vervol gen. Hier trok hem het meest de Se- geersstraat. Bij de hoek Houtkaai-Se- geersstraat kwam het hijgende dier tot stilstand. Paard en voertuig behoorden aan de heer C.J. van D. uit Middelburg. Een havenarbeider was evenwel de laatste voerman; deze reed met het betreffende paard en wagen over de Langcviclesingel, toen er ..iets" van het tuig brak en de disselboom on klaar geraakte. De havenarbeider tuimelde hierbij van de wagen: kwam gelukkig met de schrik vrij maar zag paard en wagen nog juist via de Langevielebuitenbrug de Zand straat in verdwijnen. Zo begon het paard zijn onbestuurde en onbestem de tocht, over de Langevielebinnen- brug door de Langeviele de Markt op, de Lange Delft in. Wonderlijk ge noeg heeft het paard vrijwel geen schade veroorzaakt:alleen op de Lan- gevielesingel moest een tuinafschei- ding het ontgelden. B. en w. schrijven de raad: In de eiken balken van hal en trouwzaal van het stadhuis is een lichte beschadiging door houtworm geconstateerd. Reeds eerder was beschadiging door houtworm vastgesteld in de to ren en zolders van het gebouw Too- renvliedt. Een en ander was aanleiding om ook het houtwerk van de Molens aan een onderzoek te onderwerpen, waar in eveneens de aanwezigheid van hout worm werd geconstateerd. Teneinde in de toekomst hoge on derhoudskosten te vermijden, is het noodzakelijk de aanwezige houtworm te verdelgen. De fa. Bleijs te Leiden, welke zich op het gebied van de houtwormbe- strijding heeft gespecialiseerd, heeft offerte uitgebracht voor een afdoen de behandeling, welke in elk geval gedurende 10 jaar schriftelijk wordt gegarandeerd. De hieraan verbonden kosten wor den voor het stadhuis geraamd op 2250,voor Toorenvliedt op ƒ1000,en voor de molens op f2900. B. en w. vragen de raad deze gel den te voteren. Merkwaardig autohrandje Het was een merkwaardig brandje, dat in de nacht uitbrak in een op straat geparkeerde auto, toebehorend aan de autohandelaar H. I Politie en brandweer slaagden er in i de brand te beperken tot het interi- i eur, dat echter volkomen werd ver- nield. Bij onderzoek bleek, dat de auto i geen accu had, zodat kortsluiting uit- 1 geschakeld kan worden. Voorts bleek de auto enige dagen niet meer ge- bruikt te zijn en waren alle deuren gesloten. Slechts één der raampjes stond op een klein kiertje. Mogelijk'kan de brand zijn ontstaan door een binnengewaaid sigarette- peukje (het stormde hevig) of door zelfontbranding van bijv. een vette dot poetskatoen. In ieder geval: de auto is uitge brand en voor de autohandelaar is het een verliespostje: de auto was nl. niet verzekerd. TOCH AANRIJDING Op het allerlaatste moment vond er zondagavond nog een verkeers ongeval plaats, zodat de eerste zon dag, waarop het rijverbod niet van kracht was, heiaas niet zonder aan rijdingen verliep. Het was reeds dicht bij het mid- dernachtelijk uur, toen de bromfiet- i ser M. met zijn vrouw op de duo in de P. Krugerstraat reed en links af de Van Dishoekstraat insloeg. Hij lette echter niet op het achteropko- i mend verkeer en werd gegrepen door een personenauto, bestuurd door de heer B. uit Middelburg. De vrouw liep bij de valpartij een lichte hoofd wond op en er ontstond materiële schade. Geboren: Alexandra Germaine Augustina, d. van Petrus C. J. Acke en Leonia. L. van de Velde, won. Scheldekade 53; Susanna Neeltje, d. var. Johan J. Barentsen en Susanna J. B. Kolijn, won. Bernhardstraat 26; Ludwig Alphons Martinus, z. van Ludwig A. M. Hierir.ck (overleden), en Wilhelmina M. Schenk (won, te Axel); Johannes Jacob, z. van Jacob Hamelink en Sara M. Scheele. won. Azaleastraat 138; Danr.y Josephina Emma Carola. d. van Cyrillus S. Koewacht). Buijs en Agnes M Inghels (won. te Koewacht). Huwelijksaangiften: Ludovicus Jo- sephus Stallaert, 32 jaar, jm. (won. te Hontenisse) en Aline Cyrile Marie de Clerk, 29 jaar jd. Overleden Johannes Franciscus Hamerlinck, 80 jaar weduwn. var. Maria L. Verburgh, Malvina Maria Verstringe, 58 jaar, echtg. van Alphonsius B. de Meijer (won. te Westdorpe). Sluiskil „sempre avantie" voor het landjuweel. Men zal zich nog zeer goed de prachtige opvoering kunnen herin neren van het blijspel „Doden be talen geen belasting", waarmee de toneelgroep „Sempre" Avanti" het winterseizoen opende. Dit stuk, onder leiding van Herman Bruggen voor het voetlicht gebracht, heeft toen eens te meer getoond over welk een uitstekende krachten Sluiskil be schikt, „Sempre Avanti" heeft nu 'n toneelwerk van de Engelse schrijf ster en actrice Mary Hayly Bell in studie genomen. Dit toneeispel, thril ler en blijspel, stelt zeer hoge eisen. ,.De Haagse Comedie" voerde het met groot succes op. Het werd nog maar zeer onlangs voor het ama teurtoneel vrij gegeven. Ongetwijfeld zal „Sempre Avanti" bijgestaan door een vakman als Herman Bruggen, ook van deze opvoering iets zeer bijzon ders weten te maken. De opvoeringen, waarmee wordt meegedor.gen in 't „Zeeuws Landjuweel" zullen op 2 en 3 maart plaats vinden. Zuiddorpe JAARVERGADERING VRIJWILLIGE BRANDWEER In café Belaert hield het vrijwillig brandweerkorps zijn algemene jaar vergadering. Commandant van Dongen opende de bijeenkomst, waarna burgemeester Puylaart het woord nam. Vervolgens las secretaris J. Belaert het jaarver slag voor. Hieruit bleek, dat er zeven leden waren bijgekomen, vijftien oe feningen waren gehouden en zeven lesavonden gegeven. Verder had het korps op de gewes telijke brandweerwedstrijd de vierde prijs in de wacht gesleept. Er waren slechts twee branden geweest, een schoorsteenbrandje en een stro brandje. Na rumoerige en zeer verwarde discussies heeft de afd. Zeeland van de Kon. Ver.* „Het Nederlandsche Trekpaard" met overgrote meerder heid besloten zich achter het voorstel van het hoofdbestuur te scharen, het geen inhoudt, dat de keuringen van de stamboekmerriën desgewenst op stal zullen plaatshebben (voor f 20), waarbij de kringen dan nog altijd vrij zijn een centrale keuring in de kring te houden (voor f 10,per paard). Wanneer dit voorstel op de landelijke vergadering wordt aan vaard. zal er voortaan in Zeeland geen provinciaal georganiseerde cen trale keuring plaats hebben. Het liet zich aanvankelijk aanzien, dat het juist de Zeeuwse afdeling zou zijn, die het oorspronkelijk-Zeeuwse voorstel zouden verwerpen Er werd een amendement ingediend, inhouden de het voorstel de keuringen op stal 1 Adv ei I ent i e ■sc Kr ij (machines .Perleltl lof m elk deled RIJNBERG'S HANDELSBUREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 Bij de Aaarder.burgse raad was ingekomen een verzoek om ontslag van het hoofd der openbare lagere school Markt, W. Timmermans, in verband met zijn benoeming te Rotterdam. Aan hem zal ontslag worden verleend, terwijl een op roeping zal worden geplaatst voor een nieuw hoofd der school. Voor zien moest worden in de vacature var. onderwijzer aan de o.l. school Markt wegens het vertrek van A. Nelk. Op de voordracht was door b en w. geplaatst J. J. Keijmel uit Breskens. Met algemene stemmen werd deze tot onderwijzer in vaste dienst benoemd. Op verzoek van de Vogelbescher- mingswacht west - Zeeuwsch-Vlaar.- deren om subsidie werd goedgunstig beschikt. Er zal een subsidie worden verleend van 1 cent per inwoner. Be sloten werd accoord te gaan met de voorwaarden van de afd. Oudheid kunde er. Natuurbescherming van het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen ten aanzien van de in de afgelopen jaren plaats gevonden hebbende restauratie van de Kaaipoort. Hierdoor krijgt de ge meente een ruime bijdrage in de res tauratiekosten van het rijk terug, doch verbindt zich het monument on veranderd in stand te houden, 't ter bezichtiging te stellen en geleerden de gelegenheid te geven er eventueel studies van te maken. Aan J. de .Nijs te Sluis werd bouw grond verkocht, waarop een der nieu we woningen in het uitbreidingsplan is gebouwd. Bij de rondvraag vroeg de heer C. Verbeke om een richtingsbord te plaatsen nabij de Groeneweg te St.- Kruis, terwijl de heer R. Buijck het zelfde vroeg voor de kruising van Brieverweg met Nieuwe weg te Eede, Mevr. E. J. v d Broecke-de Man (PvdA) informeerde naar de wo ningbouw in 1957. De voorzitter deel de mee, dat er binnenkort 8 nieuwe woningen aan de Zuidstraat zullen worden gebouwd volgens de woning wet en deed mededeling van de plan nen, die er zijn om de mogelijkheid te onderzoeken om te komen tot de bouw van bejaardenwor.ingen in de Reinaertstraat. Overigens vormt vol gens hem het verkrijgen van de no dige geldmiddelen een probleem. Mevrouw van den Broecke zou gaarne zien, dat in Aardenburg een dienst voor Sociale Zorg werd inge steld. De voorzitter was echter van mening, dat de bestaande instellingen op zeer bevredigende wijze in deze materie voorzien, zodat hij de instel ling van een zodanige dienst, die gro te kosten met zich zou meebrengen, niet nodig acht. Tot een voorstel of tot stemming kwam het echter niet. De heer J. J. Rosseel bracht ver slag uit van zijn deelneming aan het congres en de jaarvergadering van de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amers foort, waarbij ook ruime aandacht aan de vondsten uit Aardenburg werd besteed en waar ook kruiken, die uit de gevonden scherven uit Aardenburg werden samengesteld ten toon gesteld waren. De postboot van Oostmahorn naar Schiermonnikoog liep gisterenavond, op enkele honderden meters afstand van de steiger op het eiland, muurvast aan de grond. Er waren 80 passagiers aan boord, die eerst enkele uren later door een kleinere boot konden worden overgenomen. Deze boot verzorgde toen ook maar het vervoer naar de vaste wal van de mensen, die op de kade in Schiermonnikoog stonden. Op de hoek van Alkemadelaan— Oude Waalsdorperweg bij de nieuwe Alexanderkazerne in Den Haag is gisterenmiddag de twintigjarige, uit Alkemade afkomstige soldaat E. P. van Klink onder een omslaand kanon geraakt en om het leven gekomen. Van Klink, die diende by de 939 afdeling lichte luchtdoelartillerie territoriaal, zat op het door een autotrekker voort getrokken kanon, waarop hij de func tie van richter moest vervullen. In de bocht sloeg het kanon om. De omge komene was ongehuwd. Uitgesproken zijn de faillissementen van J. Teunissen te Vlissingen, R.C. mr. J. Obbing, cur. inr. F. Adriaan- se, Middelburg, en van P. Goozen, Kloetinge, R.C. mr. J. Rink en cur. mr. G. Reuting te Goes te houden tegen betaling van f 15, per paard. Indien dit zou worden af gewezen waarvoor grote kans be stond zouden de kringen alsnog vrij zijn te beslissen over stal- of cen trale keuring. Beide voorstellen werden uitvoerig besproken. De afdeling Walcheren zei tegen stalkeuring te zijn. Nadat de landelijke voorzitter, de heer Stols uit St. Philipsland, het hoofdbestuursvoorstel uitvoerig had toegelicht en nog tal van leden het hunr.e ervan hadden gezegd, werd tenslotte dit voorstel verworpen en het amendement aanvaard, hetgeen de voorzitter de heer J. Q. C. Lens hoek de opmerking ontlokte: ,,Ze zul len in heel Nederland wel zeggen: wat zijn die Zeeuwen toch zuinig". Dat was blijkbaar hun eer te na, want de opmerking van de voorzit ter het genomen besluit ongedaan te maker, en nu hoofdelijk te stemmen, viel in goede aarde. Voorstel aanvaard Eensklaps was de wind gedraaid en met een opmerkelijk grote meerder heid werd nu het voorstel van het hoofdbestuur aanvaard, en het amen dement verworpen. Slechts de krin gen Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland (met elk 1 stem) stemden teger-. De overige ?es kringen (met samen 24 stemmen) waren voor. Dat door al het geharrewar door verschil lende afgevaardigden vanwege de bo men 't bos niet dudelija meer, werd onderscheiden, bleek wel bij de stemming. Walcheren-, dat steeds vuur en vlam tegen stalkeuringen was geweest, stemde voor (hilariteit in de zaal), west-Zeeuwsch-Vlaande- ren vroeg nog eens, waar het nu eigenlijk om draaide en oost Z. Vlaanderen begreep er niets meer van. Ter voorziening in de vakatures werden voor het hoofdbestuur herko zen de heren C. van Hoeve te Groede en (diens plaatsvervanger) A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. Als afgevaardigden naar de aig. verga dering van de KNVT werden herko zen de heren A L. C. Brooijmans te Tholen en (diens plaatsvervanger) J. L. M. Geluk te St. Maartensdijk. Gekozen werd als jurylid de' heer De Maat te Stoppeldijk, die in 1957 als plaatsvervanger zal fungeren en in 1958 als lid. Tot lid van de financiële commissie der afd. Tholen werd aangewezen de heer P. J. Goorden te Oud-Vossemeer. Volgend jaar Axel? Bij de rondvraag bleek, dat in de bestuursvergadering de mogelijkheid was besproken de centrale hengsten- keuring ook eens in Axel te houden. De voorzitter deelde mede, dat dit voor volgend jaar is overwogen. Op de keuring in Middelburg zul len dit jaar proeven genomen worden met het bespreken van enkele cate gorieën. Medegedeeld werd dat in verband met oogstwerkzaamheden de natio nale tentoonstelling 1957 wat later dan anders zou worden gehouden, en wel op 10 en 11 september a.s. Het scheidende jurylid A, L. Stal laert te Kloosterzande, die tevoren was toegesproken, sprak een dank woord tot bestuur en leden. De spoedeisende raadsvergadering, waarom enkele raadsleden hadden verzocht, zal vanavond worden ge- houden. Het onderwerp van bespre- i king vormt het raadsverslag van Sint Jansteen, voorkomend in ons blad van vrijdag j.l, inzake de grenswij ziging. C.lingp JAARLIJKSE TEERDAG De fanfare Weldoen door Vermaak heeft wederom haar jaarlijkse teer- dag gehouden. Ongeveer zeventig personen hebben aan deze traditiege trouwe gewoonte deelgenomen. Het begon 's morgens met een H. Mis voor de levende en overleden leden van de fanfare. Daarna werd de rest van de dag in de grootste gezellig heid doorgebracht. Aan de verschei dene cafés werd een bezoek gebracht, terwijl de verschillende maaltijden in het lokaal bij L. van Duyse werden genuttigd. Gran-'tr TONEELVOORSTELLING VAN SINT GENESIUS Zondag 17 en maandag 18 februari zal onze r.-k. toneelclub Sint Gene- sius de tweede winteruitvoering ge ven. Dit keer zal worden opgevoerd het toneelspel in 3 bedrijven „Het meisje met de witte rozen" van Jac. Ballings. De groep heeft weer een paar nieuwe dames-actrices als leden kunnen inschrijven, terwijl één der oude geroutineerde acteurs ook weer van de partij zal zijn. Regisseur Jan Koene uit Hulst zal zeker voor een goed slot van het toneelseizoen zor gen. Hengstdijk JAARVERGADERING K.A.J. De plaatselijke afdeling van de K.A.J. hield in zaal „Juliana" haar elfde jaarvergadering. De voorzitter, de heer G. Burggrave memoreerde de resultaten van het afgelopen jaar en besprak de activiteiten die 1957 moeten kenmerken, In zijn overzicht kwam ook de sterke groei van het ledental tot uitjf.g. Men besprak de contactavond op 16 februari en de Rome-bedèvaart. waarbij werd be sloten dat een Hengstdijkse Kajotter de afdeling in Rome zal vertegen woordigen. Nadat de aalmoezenier en de afgevaardigde van de KAB aan het woord waren geweest werd de vergadering besloten met een gezel lig samenzijn. Aardpnhurg TWEE GEWONDEN BIJ BOTSING Op de Rijksweg Oostburg-Aarden burg vlakbij de kom van Aardenburg vond een autobotsing plaats, waarbij de bestuurder van een Belgische per sonenauto ernstig werd gewond. De Belg C. Trommolmans uit Brussel, kwam met zijn personenauto uit de richting Oostburg gereden en wilde Aardenburg binnenrijden. Volgens zijn zeggen werd hij verblind door een tegenligger en reed hij tegen de naast de weg geparkeerd staande vrachtwagen van het transportbedrijf V. uit Aardenburg op. De personen auto kwam daarbij gedeeltelijk onder de zware vrachtwagen terecht en werd beschadigd. Door de schok bekwam de bestuurder en de enige inzittende een hersenschudding en was overbrenging naar het Sint An- toniusziekenhuis te Oostburg noodza kelijk. De toestand van de chauffeur is redelijk wel. bchoondijke jaarvergadering oud leerlingen r.l.w.s. Donderdagmiddag houdt de Ver eniging van oud-leerlingen van de Rijkslandbouwwinterschool haar jaar. vergadering. Op de agenda staan, be halve de gebruikelijke punten be stuursverkiezingen aftredend niet herkiesbaar, zijn de heren J. ie Clercq. e, Buyck en j. Mangnus) en filmvertoningen. MGR. KOENRAADT OP VISITATIE Mgr. dr. Koenraadt, vicaris-gene raal van het bisdom Breda, is zon dag naar Goes gekomen als gast van de deken en vandaag vertrekt hij weer naar Breda. Hoofddoel van zijn komst was de visitatie van het con vent der zusters van St.-Joanna. 's-Hppr Arpndskprke VERKEERSCURSUS In het verenigingsgebouw werd de eerste van een serie lessen over de verkeersregels gegeven, waarvoor zich een dertigtal cursisten heeft aan gemeld. De lessen worden gegeven door de Groepscommandant van de Rijkspolitie, adjudant J. J. de Buk- viel. Heinkensxand ALGEMENE VERGADERING VAN DE IJSCLUB „H.Y.V." De IJsclub „H.Y.V." hield, onder leiding van haar voorzitter, burge meester H.J.J. Derckx, de algeme ne vergadering. De voorzitter deel de mede, dat er een „Gewest Zee land" is opgericht van ijsverenigin- gen, welke zijn aangesloten bij de K.N.S.B. Tevens deelde hij mede dat het organiseren van de wedstrijden om het Provinciaal Kampioenschap hardrijden op de 500, 1500 en 5000 meter aan H.Y.V. is toegewezen. Na de toespraak van de voorzit ter bracht de secretaris de heer N. C. de Regt zijn jaarverslag uit. Daarna kwam de penningmeester, de heer M. Kuzee aan het woord. Ook deze liet een zeer optimistisch geluid horen. De financiële positie der vereniging is kerngezond. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren M. van de Guch- te, Joh. C. de Roo en J. Simonse met algemene stemmen herkozen. Lpu-pdorp fr. jansen sprak over „de jordaan" In het kader van haar winterpro- gramma hield de KAB-afdeling een familiebijeenkomst voor leden en ge zinsleden in de zaal van de heer Menheere. In zijn openingswoord sprak voor zitter A. C. de Kooning er zijn vol doening over uit, dat zovelen gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging en dat ook de jeugd zo goed vertegen woordigd was. Spreker van deze avond was de heer F. Jansen uit Am sterdam, die een zeer boeiende en •humoristische lezing hield over de ..Jordaan" in Amsterdam. De heer F. Jansen geniet een goede naam in Zeeland als conferencier en voor drachtskunstenaar. In opdracht van de regering verzorgt hij wekelijks avonden voor militairen, hospitalen enz. Alhoewel het bestuur van de KAB wat huiverig had besloten de heer Jansen voor deze avond uit te nodi gen, aldus de voorzitter, kon hij zich in zijn slotwoord gelukkig prijzen; de heer Jansen heeft ten volle aan de verwachtingen voldaan, getuige het daverend applaus aan het einde van de voordracht jaarvergadering van de varkensfondsvereniging De varkensfondsvereniging afd. Lewe- dorp, heeft haar jaarvergadering ge houden in café Menheere. Voorzitter J. de Jonge gaf in zijn openingswoord een overzicht van de gang van zaken in het afgelopen jaar. Blijkens het verslag van de penningmeester staat de vereniging er financieel gunstig voor. Alle geleden verliezen konden, naar tevredenheid worden uitgekeerd. De aftredende bestuursleden, de he ren H. Grim en C. Adamse, werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter deelde nog mede, dat elk varken, dat men wil slachten, dient te worden verzekerd. Ne vele moeilijkheden is het dan eindelijk zo ver. dat de actie nest- kastjps haar beslag krijgt. In diverse gemeenten zijn de kastjes reeds door de jeugd opgehangen. Hoewel het niet altijd mogelijk bleek om voldoende materiaal bijeen te krijgen is het streefaar.tal praktisch bereikt. Overal bestaat grote belangstelling voor het streven van de vogelbescher- mingswacht. Dit bleek o.a. uit de vele aanvragen, die binnenkwamen om- aanwijzingen voor het zelf ver vaardigen van kastjes. GOES Grand: Marcelino. HULST Bioscoopgebouw 8 uur. Het kind van een ander. MIDDELBURG Electro: Ruiters van de nacht. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Vrouwen en soldaten. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De scha duw van Zorro. VLISSINGEN Britannia: Hongaars vluchtelingenorkest. VLISSINGEN Alhambra: Marcelino. Luxor: Honderd moedertjes van zestien ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera: Het land van de glimlach. GOES Grand: Marcelino. MIDDELBURG Electro: Ruiters van de nacht. OOSTBURG Ledel 7.30 uur: Eskader acht keert terug. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Vrou wen en soldaten. TERNEUZEN Hotel Rotterdam (ben.) Lezing over Pakistan en Israël door mr. G. Tichelman. Luxor 8 uur: De schaduw van Zorro. VLISSINGEN Alhambra: Marcelino. Luxor: Honderd moedertjes van zestien Britannia: Optreden Nieuw Nederlands toneelgezelschap (Z\U). Na op( eerst aan ren. Verse De mening al te goed een lans v( wiens maxi Voorheen ris even hot ris van de wordt. Ga a norm herst< heid van d< grote veran laris-herzien mening, ge< van dc insj schakeld wc trictsingenie (Arb.) wees zeer belangr vincie heeft de oorlog. Mr. v. d. dat het hiei herziening b orde, dan 1 eens worden gedaan wat en bereikte overleg ove voelsargumei deze onthoud de nader ds hebben voor teur. Zijn s< van de distr de hoofdinge naar de mei voorts ontkc mum-salaris groot is gei salaris van wens van de opzichte van Wolfaartsdijl De heer Vad stelde voor o lage van f voor de tijc waarn. direc de heer v. c gewezen. Op een cor van Dongen Weel. dat he ling ligt om haar standpu Iarissen der t G.O. te bezie om de thans wat de sala eens onder d Aangenome mr. Schlinger stel om de procent met voor het pro\ Voor ambt Het voorste lingen ten at ambtenares t desgewenst ii kan blijven, door de heer met tal van verdedigde, d nares uit de t eerst een taal heeft. Met ki, moderne stre alles met de len; dit zal c Ook het belar spreker niet g (S.G.P.) slooi namens de F den de heren beke dat dez redenen tegen zullen verzette (i De heer Vei het voorstel triomf inzag t te en het gez v d. Feltz niet tegen de de vrouw als ven. Duizende zijn thans in z woog voor spr de gehuwde v gehandhaafd 1 weren der gei heidsdienst nie tie-genoot, de een andere mi zien van het dat het onmo huwde vrouw sturen en dal ambtelijke fun is, dat het vc Alleen in bijzi spr. een uitzon De heer v. Ooi voorstander vond naast Bröecke-de Me stelde dat de moest maken wilde werken rechten van spreekster, Mr. v. d. het voorstel zonder veel openen. Hij de echtgenoten of de ambtenai welijk treden, zal blijven. D zwaren uit de was zijn betooj Bij de repliekc nog eens herha alleen wees dc op dat het ook tenaar is, verb functie uit te c Mr. v. d. W( laatste vergeli. doeld verbod van de ambtei Na lang uit- er een verwaï heer v. Oorsc voorstel wilde gend genoeg b ping van pers huwde ambtei worden. Op fc deze procedi schorsing en l men verworpe Eindelijk zelf in stem met 23-17 si stemden alli mr. v. d. Fel Mit Bij de opening brak de heer voorstel subsid rijwielpad tuss jezon, ook een te koppelen a; W op nic ha

de Stem | 1957 | | pagina 2